Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Göktürk Göleti Nerede? | Göktürk Göleti Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023

Göktürk Göleti Nerede? | Göktürk Göleti Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023

Göktürk Göleti İstanbul’un fazla keşfedilmemiş güzelliklerinden biri. Doğaya ve huzura doyacağınız Göktürk Göleti Tabiat Parkı, ruhunuza çok iyi gelecek.

Hani bazen başımızı alıp her şeyden uzağa gitmek isteriz ya… İşte Göktürk Parkı size kısa süreliğine de olsa bu duyguyu yaşatacak. Kendinizi biraz olsun dış dünyadan soyutlanmış hissedecek, temiz havayı ciğerlerinize doldururken muazzam manzaraya hayran kalacaksınız.

Sizin için hazırladığım brief bu şekilde. O zaman şimdi, projemizin detaylarına bakalım. 😊

Göktürk Göleti Hakkında Bilgi

göktürk parkı tabiat parkı2011 yılından beri tabiat parkı statüsünde yer alan Göktürk Göleti, İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunuyor. Göktürk beldesinde konumlandığı için adı buradan geliyor.

Oval bir görünüme sahip olan Göktürk Göleti, çevresini kaplayan ormanlarla mükemmel bir doğal bütünlük oluşturuyor. Etrafını dolaşmak en fazla yarım saat sürüyor.

Burası yapay bir baraj gölü. Ormanlardan gelen suları depolamak amacıyla oluşturulan bu gölet, aurası ve muhteşem doğasıyla hayranlık uyandırıyor. Orman ve dağlardan gelen sular, etraftaki beton kanallar aracılığıyla Göktürk Göleti’nde toplanıyor. Böylelikle yapay da olsa bir tatlı su gölü meydana getiriliyor.

Göl suyu; ihtiyaç olduğunda yangına müdahale, içme veya sulama gibi amaçlarla kullanılıyor.

Mavi ile yeşilin âhengine şahit olacağınız, kuş cıvıltılarının sizi mest edeceği bu yerde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kartpostallık görüntülere sahne olan bu bölgede unutulmaz anılarınıza bir yenisini ekleyeceksiniz.

Göktürk Göleti Mesire Alanı tamamen ormanlık bir bölgeyi kapsıyor. Çevresinde tel örgüler ve beton duvarlar bulunuyor.

Zira yüzlerce kişi burada piknik yapıyor, çocukların güvenliği için gölete mesire alanından girişler engellenmiş durumda. Farklı bir noktadan inebilirsiniz.

Göletin önüne 200 metre uzunluğunda beton bir set çekilmiş. Oradan manzaraya bakabilir, yürüyüş yapabilir ve fotoğraf çekilebilirsiniz.

Gölete girmek, yüzmek yasak. Göletin çevresi gürgen ve meşe başta olmak üzere çeşitli ağaçlarla kaplı. 56 hektarlık alana sahip olan Göktürk Göleti, Karanlıkdere ve buraya bağlı koyların sularıyla besleniyor.

Belgrad Ormanları’na çok yakın bir noktada olması ise ayrı bir avantaj. Kafanızı dinleyebileceğiniz, doğayı seyrederken hayallere dalacağınız bir yer arıyorsanız burası tam sizlik.

Göktürk Göleti Giriş Ücreti 2023

 • Kişi başı: 9 ₺
 • İndirimli Şahıs: 4,5 ₺
 • Motorsiklet: 18 ₺
 • Bisiklet: 9 ₺
 • Minibüs: 81 ₺
 • Otomobil: 27 ₺
 • Otobüs: 270 ₺
 • Midibüs: 135 ₺

Fiyat bilgisini Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün sayfasından aldım. Giriş ücreti verdiğinizde otopark için ayrıca ücret talep edilmiyor.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda Neler Var?

Burada ağaç olarak özellikle gürgenlerin ve meşelerin yoğun olduğunu söylemiştim. Bunların dışında; Karaçam, Doğu kayını, Doğu kızılağacı, saplı meşe, sahil çamı ve Doğu çınarı gibi ağaçları da görmeniz mümkün.

Yine şu ağaçlar da parkın bitki örtüsünde kendine yer buluyor:

 • Kocayemiş
 • Süs Eriği
 • Beyaz Çiçekli Dişbudak
 • Akdeniz Defnesi
 • Funda Çalısı
 • Orman sarmaşığı
 • Böğürtlen
 • Dikenli Mersin
 • Altınçanı

Bölgede çeşitli yabani hayvanların yaşadığı söyleniyor. Tilki, Saksağan, sansar, Yaban Domuzu, kurt ve çakal bunlardan bazıları imiş. Ayrıca; ‘kurbağa, kaplumbağa, kirpi, tavşan, köstebek ve sincap gibi hayvanlarla karşılaşabilirsiniz.’ Diyorlar. Ancak burada o tarz hayvanlar olduğunu sanmıyorum. 😊

Gerçi olabilir de, benimki sadece bir düşünce. Eğer denk gelebilirseniz yaban hayatı fotoğrafçılığı ve gözlemciliği yapabilirsiniz.

Bölgeyi İSKİ işletiyor. İstanbul’un sulama suyu temini için Göktürk Göleti’nden de yararlanılıyor. Ziyaretçilerin su ihtiyacını gidermek adına bölgeye birkaç tane çeşme yaptırılmış.

Ayrıca tabiat parkında; mescid, otopark, büfe, kır lokantası, bekçi evi, yağmur barınağı, kameriyeler, WC , çocuk oyun parkı gibi olanaklar mevcut.

Tuvaletler, banklar, masalar daha çok giriş kısmında toplanmış. İleri doğru gittikçe hiçbir şey kalmadığını göreceksiniz. Daha tenhalarda takılmayı planlıyorsanız hazırlıklı gelin.

Gözleme ve dondurma reyonu da var ancak burası her zaman faaliyette olmuyor. Şansınız yâver giderse artık.

Esenbahçe Tesisleri

Esenler Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren bu tesisler ikiye ayrılıyor. Biri hem iç hem dış mekânıyla hizmet sunarken, diğeri küçük bir cafeterya tarzında. Toplu organizasyonlara da ev sahipliği yapan tesisler, orman havası alarak Göktürk Göleti manzarası eşliğinde nefis bir kahvaltı yapmak isteyenleri bekliyor.

Mescid ve WC gibi imkânların bulunduğu tesise otopark alanı dışında araç girişi yasak. Bu nedenle çocuklarınız tesisin meydanında özgürce top oynayıp bisiklet sürebilir.

Tesisin ufak bir yürüyüş parkuru da mevcut. Göktürk Göleti’ne doğru buradan gidebilirsiniz.

Göktürk Göleti’nde Neler Yapılır?

Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda neler yapılır? Diye merak edenler için fazla bir aktivite seçeneği olmadığını belirtelim. Ancak yine de burada çok keyifli vakit geçireceğiniz kesin. En başta manzara seyri için son derece uygun bir yer. Bu manzaraya karşı hamak keyfi de yapabilirsiniz meselâ. Yahut kitabınızı alıp bir köşeye oturur, ânın tadına varabilirsiniz.

Diğer alternatifleriniz şöyle:

Doğa Yürüyüşü ve Koşu

göktürk göleti yürüyüş parkuruGöletin çevresindeki patika yollarda uzun uzun yürüyebilir, her adımınızda farklı bir güzelliğe tanık olabilirsiniz. Hele mevsim sonbaharsa, yere dökülen yaprakların üzereinde yürümek daha romantik olur. Hışır hışır sesler… Sanki bir ninni gibi. Fonda tatlı bir rüzgar uğultusu… Çok hoş değil mi?

Bahar mevsiminin rengârenk tonları eşliğinde veya yaz güneşinin altında yürüyüş yapmak da çok güzel bir fikir.

Ormanlık alan koşu için de ideal bir parkur durumunda. Düzgün toprak yollara sahip olan bu bölge, sizi hiç zorlamayacak.

Bisiklet Turu

Göletin çevresini bisikletinizle dolaşabilir, tabiat parkının dört bir tarafına yayılmış güzellikleri bir de böyle keşfedebilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla çevrede bisiklet kiralayabileceğiniz bir işletme yok. O nedenle gelirken bisikletinizi de almanız gerekiyor.

Fotoğraf Çekimi

Göktürk Göleti İstanbul
gibi yorucu bir şehrin nefes alma noktası olunca, tabii ki burada birbirinden özel fotoğraf karelerine imza atmak çok kolay.

Ormanın yeşiliyle göletin mavisi bir araya gelince, bu birlikteliğe kayıtsız kalmak imkânsız. Sevimli martılar da kadrajınıza dâhil olabilir.

Doğa fotoğrafçılarını cezbeden bu yer, özellikle sabahleyin erken saatlerde ve gün batımında göz alıcı manzaralarla taçlanıyor. Hele de hava biraz sisliyse, bu fırsatı kaçırmamak gerekiyor.

4 mevsim eşsiz güzelliğini koruyan gölet, ne zaman giderseniz gidin size en güzel hâliyle poz verecek. Fotoğraf demişken:

Piknik ve Mangal

Masaların üzerinde pikniğinizi yapabilir, belirlenmiş alanlarda mangal yakabilirsiniz. Normalde ateş yakılması yasak. Fakat mangal için tahsis edilen yerler var. Örneğin tesis içinde özel mangal alanları, buralarda şömineler ve taş sehpalar bulunuyor.

Yiyeceklerinizi yanınızda getirmediyseniz parktaki büfeden temin edebilirsiniz. Yahut az evvel dediğim kır lokantasına da uğrayabilirsiniz.

Yakınlarda konaklayabileceğiniz bir otel yok. Uygun bir yer bulursanız çadır kurup vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca toplu piknikler de hesaba katılmış. Grupların kullanımına özel sahne yerleri mevcut. Sahneyi kullanmak istiyorsanız bayrak, afiş, ses düzeni ve benzeri her şeyi siz karşılamalısınız.

Elektrik ve sahne tesisatı var. Malzeme getiren araçlar –mesire alanı görevlilerinin iznini almak kaydıyla- sahnenin yanına girebiliyor. Vatandaşların araçları mesire yerine kabul edilmiyor.

Hazır konu piknikten açılmışken:

Göktürk Göleti’nde Kamp Yapılır mı?

Göktürk Göleti kamp için uygun değil. İnternette Göktürk Göleti kamp ücreti olarak paylaşılan bilgilerin geçerliliği yok. O nedenle çadır yeri ve karavan yeri fiyatlarına itibar etmeyin.

Parkta çadır kuranlara denk gelebilir, Instagram storylerinde mtorylerinde rastlayabilirsiniz. Fakat bilin ki onlar ya günübirlik kamp amacıyla, ya da güzel bir fotoğraf karesi olsun diye böyle yapıyor.

Yalnız şaka maka… Şu an asla yapmayacağım bir şey yaptım, fark ettiniz mi? Nedir o?

Merak edin.

Asla öğrenemeyeceksiniz! 😂

Neyse, açıklıyorum: Yazının başından bu yana tek bir kötü espri yapmadım galiba. Ayıp denen bir şey var.

Evet, biri beni dürtüyor. İlhamlar geliyor, sanırım çok güzel (!) bir şiir yazmak üzereyim. 😂

***Göktürk Göleti Şiir Dinletisi***

 • Eyüp’te bir yer var, adı Göktürk Göleti,
 • Hayvan kestim dağıtak, hadi sen de böl eti.

Bu ne be? Kafiye için de bu kadar saçmalanmaz ki mi diyorsunuz? Duymamış olayım. Herkes yapamaz böyle kafiye. 😂

Bakın dinleyin, adamdan yanıt gelir:

 • Hayvan mı kestin? Yazıklar olsun sana! İnsan hiç kendini keser mi? Hahahaha!

Öbür adam cevap verir:

 • Sen aynaya bak da kendi tipine gül. Şebek gibisin aynı. Hayvan sensin hödük! Acayip hayvanlara benziyirsen. O şarkıyı sana armağan ediyorum. Link atıyorum al tıkla! Okuzzz! Kopeqqq! 😂

Bakın nereden ne buldum, nasıl bir kurgu oluşturdum. Ben keşfedilmesi gereken bir yeteneğim ya harcanıyorum buralarda samimi söylüyorum. 😂

Şimdiii, konunun anlam ve önemine binâen:

Olta Balıkçılığı

göktürk göleti tabiat parkı nerede
Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göletı’nda neler yapılır? Değil de neler yapılmaz? Sorusunun cevabı bu esasen.

Göletin kıyısında balık tutabileceğiniz söyleniyor. Hatta iddiaya göre burada en çok yayın ve sazan balıkları avlanıyormuş. Fakat bu doğru değil. Göle girmeye izin verilmediği gibi, burada balık avlamanıza da müsaade yok.

Zaten söylentinin mantıklı olmadığı âşikâr. Sonuçta burası tabiat parkı ilan edilmiş ve göletteki canlıları korumak için bu faaliyetin yasak olması gerekir.

İşte ben, strateji diye buna derim. 😂

Yasak olmasına rağmen oltayla balık tutmaya çalışanlar görebilirsiniz. Onların balık yakalayabileceğini zannetmiyorum. Bekli fotoğraf çektirmek için yapıyorlardır.

Burada balık malık yok demiyorum. Doğaseverler ya da belediye tarafından göle bırakılan tatlı su balıkları mevcut. Fakat genellikle pek balığa rastlanmıyor.

Neyse canım. Tabii ki biz balık avlamaya ceffe’l-kalem karşı çıkmayız. Eğer balık tutmak istiyorsanız size deniz mi yok? Kısmetiniz bol olsun! Canınız çektiyse İstanbul’da balık nerede yenir? öğrenmek için gelin:

Bu arada aklıma bir şey takıldı. ‘Yayın’ diye balık ismi mi olur ya? Madem ki var, bundan iğrenç bir espri çıkarılmalı. 😂

 • Kanka? Denizde canlı ‘yayın’ var. Koşup yakalayalım hadi!
 • Off boşver sonra Youtube’dan açıp izleriz. Premium aldım geçen gün. Deniz TV kaçtan çıkıyodu? 😂
 • Ya sen nası bi salaksın. Kafa yok mu sende hiç? Tek hücreli amip misin sen? Terliksi hayvan! Biyoloji konuştuttutturma bana şimdi burda! 😂
 • Ne biyolojisi bee? Oğlum sende fizik yok lan bi defa. Tipe bak altı tophane üstü şişhane.
 • – Tramvay hattı mıyım lan ben! Karaköy’ü mü tarif etmeye çalışıyosun. O sözün doğrusu öyle değil ayrıca, altı kaval üstü şişhane olacak. Beni ezmeye çalışıyorsun ama, ben seni püre yaptım. Hahahaha!
 • De get şurdan almıyım ayağımın altına kuş beyinli andaval! 😂

Bu arada, size bir şey sormak istiyorum:

Göktürk Göleti Nerede?

Yazının başında da ifade ettiğim gibi Göktürk Göleti İstanbul-Eyüpsultan’da yer alıyor. İstanbul Caddesi üzerinde

, merkezî sayılabilecek bir noktada bulunuyor. Ormanların arasında misafirlerini ağırlıyor.

Göktürk beldesinin kuzeybatısında bulunan parka 48 numaralı halk otobüsleriyle ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Aslında burası Belgrad Ormanı’na bağlı ancak girişi başka bir yerde.

Yol tarifi için tıklayın!

Göktürk Göleti’ne Ne Zaman Gidilir?

Burası yılın her günü, günün her saati ziyarete açık. İster sonbaharda yönünüzü buraya çevirin, ister kışın gelin. Ya da ilkbaharda burayı ziyaret ederek doğanın uyanışına tanık olun, yaz tatilinizi Göktürk Göleti’yle süsleyin. Fark etmez.

Daha sessiz-sakin bir ortamda parkın tadını çıkarmak istiyorsanız, kalabalığın fazla olmadığı sonbahar-kış aylarını tercih edebilirsiniz.

Bir de hafta sonları piknik masalarında veya tesiste yer bulmaya çalışırken zorlanabileceğinizi unutmayın. O nedenle hafta içi gelmeniz daha iyi.

Göktürk Göleti Nasıl Gidilir?

Eyüp Belediyesi Yol Bakım durağından 48P veya 48k nolu otobüslerle Buraya gelebilisriniz.

Ya da aşağıdaki otobüsleri kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz:

 • 48KA Kemerburgaz-Arnavutköy
 • 48L Göktürk-4.Levent
 • 48E Göktürk-Eminönü
 • 48A Göktürk-Kazlıçeşme
 • 48 Göktürk-Mecidiyeköy

Tuzla, Pendik, Maltepe veya Kartal yönünden geliyorsanız 500T numaralı otobüse binin. 4.Levent’te inerek 48L nolu otobüs ile İstanbul Evleri durağına gelin. Birkaç dakikalık bir yürüyüş sonrası Göktürk Göleti’nde olacaksınız.

Göktürk Göleti Ulaşım

Daha kısa bir tarif vereyim: Mecidiyeköy, Eyüpsultan ve Levent’ten kalkan bir otobüsün son durağında inin. 5 dk yürüdükten sonra Göktürk Göleti’ndesiniz.

Özel aracınızla gelecekseniz, Hasdal Kemerburgaz istikametine doğru gidin. Bu yolu kullanarak Göktürk merkeze varın. Ardından İhsaniye Yolu’na saparak biraz ilerleyin. Göleti hemen yolunuzun üzerinde, sağ tarafta göreceksiniz.

Dilerseniz Ayazağa – Kemerburgaz yolundan da gelebilirsiniz. Ancak bu yol biraz daha çetrefilli.

Not: Park yetkilileriyle iletişime geçmek için 0212 628 8418 numarasını kullanabilirsiniz.

Göktürk Göleti Yakınında Gezilecek Yerler

Kemerburgaz-Göktürk mevkiine kadar gelmişken, çıtayı biraz daha yükseltmek isterseniz bir başka doğa harikasını da gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz. O zaman istikamet Kemerburgaz Kent Ormanı arkadaşlar.

Öte yandan Eyüp, tarihi ve doğal güzellikler açısından zengin bir ilçe. Tabiat parkını dolaştıktan sonra şuralara da uğrayabilirsiniz:

1. Vialand

istanbul avrupa kıtasında gezilecek yerlerTematik park ile AVM konseptini bir araya getiren İsfanbul Vialand, eğlencenin merkezi olarak hizmet veriyor. Butikler, mağazalar, parklar ve dahası ile Vialand, gününüzü dolu dolu geçireceğiniz bir yer.

Burası ile ilgili her şeyi İsfanbul Vialand yazımızdan öğrenebilirsiniz. Yol tarifi için tıklayın!

2. Pierre Loti Tepesi

istanbul ne yenirİstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listelerinin baş taraflarında bulunan Pierre Loti Tepesi, harika manzarasıyla göz kamaştırıyor. Tepeyle aynı ismi taşıyan kafeye uğrayıp manzarayı izlerken bir şeyler içmeyi unutmayın. Yol tarifi için tıklayın!

3. Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

istanbul gezilecek yerler avrupaİstanbul fethedildikten sonra ilk inşa edilen cami burası. Meşhur sahâbîlerden Ebû Eyyûb el-Ensârî hazretlerinin türbesi caminin avlusunda bulunuyor. Osmanlı döneminin ileri gelenlerinden bazı kişiler de yine bu caminin avlusunda medfun.

Kendinizi mânen bambaşka bir âleme geçmiş gibi hissedeceğiniz bu camide eminim tarifsiz hisler yaşayacaksınız. Yol tarifi için tıklayın!

4. Cafer Paşa Medresesi

Burası Eyüp Sultan Camii’nin hemen yanında bulunuyor. 1587 tarihinden beri varlığını sürdüren bu eser, Kırımi Tekkesi olarak da adlandırılıyor.

Önceleri hadîs-i şerif dersleri için kullanılan medrese, şimdi Eyüp Belediyesi bünyesinde bir Kültür ve Sanat Merkezi. Yol tarifi için tıklayın!

5. Zal Mahmut Paşa Camii

Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan bu cami, değişik dış cephe görünümü ve farklı kubbesiyle ilgi uyandırıyor. Eyüp Sultan Camii bir üst sokakta. Yol tarifi için tıklayın!

6. Aziz Paşa Mesire Yeri

Kemerburgaz semtinde yer alan bu mesire yeri, zengin bitki örtüsü ve mis gibi havasıyla en az Göktürk Göleti Tabiat Parkı kadar güzel.

Doğanın nabzını tutmak için buraya bekleniyorsunuz. Yol tarifine şuradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak Göktürk Göleti İstanbul kalabalığından sıkılanlara ilaç gibi gelecek bir yer. Kendinizi doğaya atıp biraz huzur depolamak istiyorsanız, Göktürk Göleti Mesire Alanı size hitap ediyor. Hem İstanbul’un içinde, hem ondan uzak sanki…

Tabii ki İstanbul Göktürk Göleti haricinde sayısız gezi rotası barındırıyor. Hepsine en geniş İstanbul gezi rehberi içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Ama bu hesap burada kapanmadı. Göller, göletler havada uçuşuyor bizim sitemizde. 😂

Yorum yapın