Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Artvin Karagöl Nerede? | Borçka Karagöl Giriş Ücreti 2023

Artvin Karagöl Nerede? | Borçka Karagöl Giriş Ücreti 2023

Karagöl Artvin şehrinin gözbebeği, manzarasına doyulmayan bir doğa harikası… Yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapan Artvin Karagöl ile herkesi büyülüyor.

Karadeniz’in bakir kalmayı başaran bu cennet köşesinde güzelliğine meftun olacağınız iki yerden bahsedeceğiz: Şavşat Karagöl ve Borçka Karagöl.

O zaman Karagöl nerede? Karagöl’de neler yapılır? Karagöl konaklama ve diğer imkânlar neler? Tüm sorularınızı bir bir cevaplasın Artvin Karagöl gezi rehberi:

Karagöl Hakkında Bilgi

artvin karagölCenneti anımsatan ve Türkiye’nin beşeri yapılarından uzak en doğal mekânlarından ve tabiat alanlarından olan Karagöl gezi rotalarının vazgeçilmez adresi, doğa ve fotoğraf tutkunlarının bir numaralı uğrak noktası.  Doğayı dantel gibi işleyen Karagöl, bakmalara doyamayacağınız manzarası ve tertemiz havasıyla sanki bu dünyadan değil gibi âdeta.

Gözlerinize ziyafet çektirebileceğiniz göl manzarasını izlerken, ruhunuzun yorgunluğunu atabileceğiniz mükemmel bir doğa keyfi ile tatilinizin tadını fazlasıyla çıkaracağınıza eminiz. Bölge ya da şehir dışından gelen birçok misafire konaklama imkânı için alternatifler sunan Karagöl, oldukça bilindik ve popüler alanlardan.

Garanti veriyoruz ki, ferahlatıcı doğasıyla kamp severler için huzur verici Karagöl aktivite alanlarında şehrin tüm stresini üzerinizden atacaksınız ve yorgunluğunuzu bırakıp bölgeden ayrılacaksınız.

Artvin Borçka Karagöl

karagöl tabiat parkıKaradeniz bölgesinin incisi olarak betimlenen ve uzun yıllardır Karadeniz’in cenneti olarak bilinen Borçka Karagöl, Artvin iline bağlı olan Borçka ilçesinde bulunuyor. Bölge Karagöl Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş.

Karagöl Tabiat Parkı, Artvin il merkezine 60 kilometre uzaklıkta, Borçka ilçe merkezine ise toplamda 26 kilometre mesafede. Kendinizi doğanın kollarına bırakıp ‘huzur varmış!’ demek, unutulmaz anılarınıza bir yenisini eklemek için burayı gezi planlarınıza dâhil etmelisiniz. Göl üzerinde bulunan yüksek platform ile tepeye çıkıp muazzam göl manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Artvin Borçka Karagöl Özellikleri

Ülkemizin hatta dünyanın en gözde ve en güzel gölleri arasında bulunan Karagöl, Klaskur Yaylası’nın yakınlarında ortaya çıkan bir toprak kayması sebebiyle oluşmuş. Bölgenin, 2002 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Tabiat Parkı olarak anılmasına karar verilmiş. Karagöl ve çevresi 5 hektarlık bir alan. Karagöl Tabiat Parkı ise tam 368 hektarlık alanı kaplıyor. Tabiat Parkı’nın içinde bulunan belirli yaş gruplarına özel yapılan oyun alanları da bulunuyor.

Artvin Borçka Karagöl Konaklama

borçka karagöl konaklamaTabiat Parkı içinde belirlenen alanlarda kendi çadırınızla kamp yapabilir, hatta çadır bile kiralayabilirsiniz. Yani konaklama da tamamen doğaya ayak uydurularak planlanmış.

Sadece kampçılarımızın bilmesini istediğimiz minik bir uyarımız var: Karagöl alanı içerisinde, gölün kıyısında kamp yapılmasına maalesef izin verilmiyor.

Şehir dışından gelip konaklama için kamp ve çadırı tercih etmeyen misafirler için de başka seçenekler mevcut. Karagöl’ün sadece 5 – 10 kilometre uzağında yer alan pansiyonlar rahatına düşkün misafirler için bir başka seçenek. Zaten bu pansiyonlar da genellikle yol üzerinde bulunuyor.  Bunun sayesinde de Karagöl’e ulaşımı  çadırda kalmasanız bile rahatça sağlayabiliyorsunuz.

Henüz betonlaşmamış sayılı yerlerden olan Karagöl Tabiat Parkı, görebileceğiniz en güzel ve el değmemiş bölgelerden biri. Yol biraz zahmetli gelebilir fakat dönüşünüz de yüzünüz gülerek döneceğinizden hiç kuşkumuz yok.  Zengin bitki örtüsü  ve ormanları ile ilgi çeken Karagöl kamp turizmi içinde ülkemizdeki en beğenilen noktalardan biri. Ayrıca Artvin ve çevresinde yaşayanlar burayı mesire alanı olarak da tercih ediyor.

Artvin Borçka Karagöl’de Neler Yapılır?

Kamp dışında pek çok alternatifiniz mevcut. Çadırla beraber sandallar da misafirler için kiralanabilecek farklı gezi ve aktivite alternatiflerinden. Kiraladığınız sandal ile gölün üstünde huzur verici bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Karagöl’ün renk cümbüşünü seyredebilir, Kıyıdan gölün içine doğru açılıp kendinizi farklı bir dünyaya girmiş gibi hissedebilirsiniz. Hava güneşliyse, yeşile bürünen Karagöl’ün mavi gökyüzüyle oluşturacağı âhenge bayılacaksınız. Sisli ve bulutlu havalarda da göl, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Bilakis, bu defa mistik bir atmosfere bürünüyor.

Gölün sunduğu eşsiz manzarayı her açıdan fotoğraflayabilir, baktıkça içinizi açacak mükemmel karelere imza atabilirsiniz.

Bunların yanı sıra bölge içinde doğa yürüyüşleri yapmak da tercih edebileceğiniz bir başka aktivite. Gölün çevresini sandalla değil yürüyerek keşfetmek ayrı bir keyif. Göl etrafındaki patikalar, yürüyüş için harika bir rota çiziyor. Fakat birdenbire yağmur bastırması muhtemel, onun için yanınızda yağmurluk ve bot olmasını tavsiye ederiz. Böylelikle hava koşulları değişse bile, yürüyüşünüzü kaldığınız yerden sürdürebilirsiniz.

Artvin Karagöl Nerede? Nasıl Gidilir ?

Artvin il merkezinden göl bölgesine kadar tabelalar konumlandırılmış. Tabelaları takip ettiğinizde rahatlıkla Karagöl Tabiat Parkı’na varabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın!

İl merkezinden 33 kilometre sonra Borçka – Macahel yoluna ulaşacaksınız. Bu yoldan da 20 kilometre düz gittiğinizde Karagöl Tabiat Parkı’na ait tabelalar karşınıza çıkacak. Karagöl Tabiat Parkı sapağına çıktığınız anda hemen hemen 6 kilometre sonra Karagöl’e ulaşabilirsiniz.

Artvin Borçka Karagöl Ulaşım

Borçka Karagöl Tabiat Parkı ile Artvin şehir merkezi arasındaki mesafe 60,3 km’dir. Şehir merkezinden hareket ettiğinizde yolculuğunuz 1 saat 30 dakika sürecektir. Tabiat parkı ile Borçka ilçesi arasındaki mesafe 26,3 kilometredir. Şehir merkezine ulaşmanız 1 saatinizi alabilir. Borçka ilçe merkezinden yola çıktığınızda Aralık – Atanoğlu güzergahını kullanmanız gerekiyor.

Borçka ilçe merkezinden buraya ulaşmak isteyenler eğer şahsi araç olmadan otobüs ile ulaşım sağlayacaklar ise Petrol ofisinden kalkan minibüs yardımı ile Karagöl’e gidebilirler. Borçka üzerinden kendi şahsi araçları ile gidecek olanlar ise Karagöl’ü tarif eden yol üzerindeki tabelaları takip ederek Karagöl Tabiat Parkı’na varabilirler. Yani sadece yola konumlandırılmış tabelaları takip ederek Karagöl’e ulaşmanız mümkün.

Ulaşım yoluna kadar giden kısmı taşlar ile döşenmiş. Taş döşeli alan ise yaklaşık 4 – 5 kilometre kadar. Aracınız ile çok da sıkıntı çekmeden varabilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023

 • Eğer şahsi aracınızla bölgeye gelecekseniz 11 TL karşılığında rahatça giriş yapabilirsiniz.
 • Bununla beraber bireysel olarak tek kişilik giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiş.
 • Bu iki seçenekten bağımsız bölgeye karavan ile giriş yapacaksınız giriş ücreti 34 TL olarak değişiyor.
 • Eğer minibüs ile gelecekseniz de ücreti 30 TL.
 • Karagöl’ün elektrik ve mangal gibi imkânlarından da faydalanabilirsiniz. Tabii ki ekstra ücret ile faydalanabilirsiniz. İşin güzel yönünden bakmak gerekirse gece gündüz ihtiyacınız olan her şey elinizin altında ve gayet makul fiyatlar karşılığında. Telefonunuzun çekmeme gibi bir durumu da olmayacak çünkü bölge de o tür sıkıntılar yaşanmıyor. Bu sayede ülkemizin en özel alanlarından olan doğal güzelliğe istediğiniz gün gidebilir ve istediğiniz kadar kalabilir, muhteşem manzaraya günün her saatinde şahitlik edebilirsiniz.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri 2023

Borçka Karagöl Tabiat Parkı giriş Saatleri 08.00 – 20.00 olarak ayarlanmış ve Tabiat Parkının haftanın 7 günü de kapıları misafirlerine hep açık.

Artvin Şavşat Karagöl

Artvin’in ‘sakin şehir’ unvanına sahip Şavşat ilçesinde bulunan Şavşat Karagöl, her mevsim ziyaretçi ağırlayan bir tabiat harikası. Karagöl, Artvin’in Şavşat ilçesinde, Veliköy’ün yukarısında, köknar ormanı içinde yer alıyor. Görünüş itibariyle biraz İsviçre, biraz Abant’ı andırıyor…

Şavşat ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta Sahara Milli Parkı içerisinde yer alan göl,  yurt içi ve yurt dışından doğa tutkunlarının uğrak noktası.

Tabii ‘Karagöl’ deyince akla birçok yer geliyor. Çünkü İzmir’de de Karagöl Tabiat Parkı var, Ankara’da da. Yine Isparta ve Denizli’nin Karagölleri de meşhur. Bu seferki Karagöl, hepsinden başka.

Doğanın nabzı burada atıyor. Masalsı güzelliğiyle göz kamaştıran, nefes kesici manzarasıyla kendine hayran bırakan Şavşat Gölü Artvin şehrinin kıymetlisi.

Artvin Şavşat Karagöl Özellikleri

Adaşı olan Borçka Karagöl gibi, Şavşat Karagöl de heyelan oluşumlu bir göl. Göl, karaçam ormanlarının içerisinde gerçekten etkileyici bir görünüme sahip. Derinliği yaklaşık 15 metre olan gölün çevresi de bitki ve canlı çeşitliliği bakımından oldukça zengin. Gölde 15 civarı balık türü yaşıyor. Elinizi uzatıp dokunabilirsiniz balıklara hatta. Bunlara ekmek atabilirsiniz.

Meşeli köyü sınırlarında yer alan Şavşat Karagöl, Gürcistan sınırına da yakın bulunuyor. Göl kıyısında lokanta ve pansiyon olarak hizmet veren bir tesis var. Sahara Karagöl Milli Parkı ve göl çevresinde de  kamp imkânı mevcut.

Şavşat Karagöl Konaklama

Ladin ve çam ağaçları arasında olan kalp şeklindeki Şavşat Karagöl, görenleri adeta büyülüyor. Günübirlik gezilerden hariç çevresindeki ormanlık bölgelerde de kamp yapabilme imkânı tanıyan Şavşat Karagöl, doğası ve temiz havasıyla misafirlerini mutlu ederken fotoğraf tutkunlarına da eşsiz manzaralar sunuyor.

Göl, sakinliğini hiç bozmamış. Gün içerisinde fazla yoğunluk olsa bile sabah erken saatlerde Karagöl sadece size kalmış oluyor. Gölün temizliğiyle görünen derinliğinin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Bölgede kamping tesisleri ve kamp yapmayanlar için kır evleri de var. Kısacası misafirler için her şey düşünülmüş. Tesis içinde küçük bir market de var. Temel ihtiyaçlarınızı buradaki marketten de giderebilirsiniz. İçme suyu ve çeşme de bulunduran göl de su ihtiyacı gibi zorluklarınız olmayacak.

Karavan ile de konaklamaya uygun olan Karagöl, bölgedeki yabani hayvanlardan uzak bir konumda. Karavancıların ve kampçıların rahatça konaklayabilecekleri göl de kuru odun da bulunduğu için belirlenen ve yasak olmayan alanlar da ateş yakabilirsiniz.

Göl kenarında 1 km uzunluğunda yürüyüş parkuru bulunmaktadır. 1600 metre yüksekliğindeki gölün etrafını gezmek şart. Parkta kamp yapmak için araç ve gereçleri kullanabileceğiniz birçok alan bulunuyor.

Unutulmamalıdır ki burası milli park olduğu için her türlü avlanma yasaktır. Artvin’den gelen ziyaretçilerin her gün özellikle hafta sonları ziyaret ettiği bu park, ülkenin farklı şehirlerinden birçok kampçı tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı’nın Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen giriş ücret listesi en altta bulunuyor. Tabiat parkında günü birlik gezilere ve pikniklere gidebilirsiniz. Tabiat parkında çadır kampı ve karavan kampı da yapabilirsiniz. Ancak tabiat parkına gitmeden önce tabiat parkı iletişim numaralarından mevcut durumu kontrol etmeyi unutmayın.

Belirli dönemlerde tabiat parklarında kamp yapmak yasaktır. Gittiğinizde mağdur olmanızı istemiyoruz. Tabiat parkı içinde kır evinde de konaklayabilirsiniz. Konaklama için tabii ki rezervasyon gereklidir. Rezervasyon yapmak için Karagöl Tabiat Parkı iletişim numaralarını da kullanabilirsiniz.

Şavşat Karagöl Aktivite Önerileri

 • Şavşat Karagöl’de yürüyüş yapabilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Göl çevresinde ve çevre köylerde dağ bisikletine binebilirsiniz.
 • Şavşat Karagöl’ün balık tutmayı sevenler için balık tutmayı yasakladığını belirtmekte fayda var.
 • Doğaya zarar vermeden ve çevreyi kirletmeden Şavşat Karagöl’de kamp yapabilirsiniz. Göl kenarındaki ormanda akşam yemeği için yenilebilir mantar toplayabilirsiniz.
 • Şavşat Karagöl piknik için de gayet uygun bir yer. Ayrıca burada kuş gözlemciliği yapma olanağı mevcut.

Karagöl Sahara Milli Parkı Giriş Ücreti 2023

Her türlü araç ve kişisel girişler için detaylı bir giriş ücreti listesi de hazırladık. Böylece araç ve konaklama için aklınızda soru işareti de kalmayacaktır.

 • Bireysel giriş ücreti: 4 TL
 • İndirimli kişi başı giriş ücreti: 2 TL
 • Bisikletliler için ücreti: 4 TL
 • Motosiklet giriş ücreti: 6 TL
 • ATV girişliler için ücreti: 6 TL
 • Otomobilliler için giriş ücreti: 12 TL
 • Kamyonet için giriş ücreti: 12 TL
 • Pickup için giriş ücreti: 12 TL
 • Minibüs için giriş ücreti: 36 TL
 • Midibüs için giriş ücreti: 60 TL
 • Otobüs için giriş ücreti: 108 TL
 • Çadır kamp alanı için ücret: 33 TL
 • Karavan kamp yeri için ücret: 33 TL
 • 2 kişilik kır evleri için konaklama ücreti: 135 TL
 • 3 kişilik kır evi konaklama ücreti: 160 TL
 • 4 kişilik kır evi konaklama ücreti: 200 TL
 • 5 kişilik kır evi konaklama ücreti: 240 TL
 • 6 kişilik kır evi konaklama ücreti: 295 TL
 • Misafirhane konaklaması için ücret: 65 TL
 • Not: Fiyat bilgisi Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden alınmıştır.

Artvin Şavşat Karagöl Nerede? Nasıl Gidilir?

Şavşat merkeze takriben 22 km uzaklıkta bulunan göle ulaşmak biraz zor. Fakat el değmemiş güzelliğini koruması bundan ileri geliyor.

Şehir dışından Artvin’e ulaşanlar Ciritdüzü istikametinde Veliköy yolundan devam etmeli. Yol asfalt ve birçok yönlendirici tabela mevcut.

Yol tarifi için tıklayın!

Şavşat Karagöl’e Ne Zaman Gidilir?

Burayı ziyaret etmek için en uygun zaman, ilkbahar-sonbahar mevsiminin sonları ve yaz ayları. Kışın yaklaşık 2 metre kar yağışı oluyor genelde. Yollar kapanınca buraya ulaşmak daha zor.

Artvin Karagöl Yakınında Gezilecek Yerler

Doğal güzellikler bakımından tek kelimeyle bir hazine olan Artvin Karagöl’e yakın gezilecek yerler konusunda birçok alternatife sahip. Onlardan bazıları şöyle:

 1. Atabarı Kayak Merkezi’ne uğrayıp kış sporlarının tadını çıkarabilirsiniz. 1000 metre uzunluğa ulaşan bu pistlerde adrenalin dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. Yol tarifi için tıklayın.
 2. Satlel Kalesi’ni ziyaret ederek eski çağlara uzanabilir, Bagrat Krallığı’ndan miras kalan bu tarihi yapının heybetine yakından tanık olabilirsiniz.
 3. Kafkasör Yaylası’nda bol bol oksijen depolayabilirsiniz. Yaylada konaklamak için bungalov evler de var. Temmuz ayında şenlikler düzenleniyor, onlardan birine denk gelirseniz müzik ve eğlenceye doyabilirsiniz.
 4. Mençuna Şelalesi’ne giderek serinliğin ve manzaranın keyfine varabilirsiniz. Yöredeki yaban hayatını gözlemleyebilir, hele bahar aylarında gelirseniz muazzam görüntüsüyle kendinizden geçebilirsiniz. Yol tarifi için tıklayın.
 5. Cehennem Deresi Kanyonu’nu gezebilir, dar vadilerin arasında dolaşırken doğanın içinde kaybolabilirsiniz. Yol tarifi için tıklayın.
 6. Hatila Vadisi Milli Parkı’ndaki ilginç kayaları görebilir, birbirinden ilginç kareler yakalayabilirsiniz. Burada gezerken yerden 230 metre yükseklikte bir cam terasla da karşılaşacaksınız. Manzarası tam anlamıyla olağanüstü! Yol tarifi için tıklayın.
 7. Tarih meraklılarından biriyseniz Dolishane Kilisesi’ni de es geçmeyin. Benzersiz freskleriyle meşhur bu kilisenin güneş saati oldukça dikkat çekici. Yol tarifi için tıklayın.
 8. Son önerimiz Atatepe’de, şehre panoramik bir bakış atmanız. Bortça Karagöl etrafında gezerken Artvin’in neredeyse tamamını tek bir noktadan görmek için bu tepeye çıkabilirsiniz. Türkiye’deki en büyük Atatürk heykeli burada konumlanıyor. öte yandan bölgede lezzetli ikramların sunulduğu bir sosyal tesis var. Yol tarifi için

Sonuç olarak Türkiye’nin en yeşil ve tabiatı ile doğayı kucaklayan göllerinden olan Artvin Şavşat – Borçka Karagöl hakkında detaylı bilgi verdik. Rotanıza eklerseniz sırtınızda kamp çadırınız ile göl kıyısında bir fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Bu arada hazır konu göllerden açılmışken; Eymir Gölü ve Giresun Mavi Göl yazılarımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Yorum yapın