Ana sayfa » Gezilecek Yerler » İzmir Piknik Alanları 40+ | En Güzel İzmir Piknik Yerleri 2023

İzmir Piknik Alanları 40+ | En Güzel İzmir Piknik Yerleri 2023

İzmir piknik alanları, doğayla baş başa kalabileceğiniz, bir yandan piknik keyfi yaparken bir yandan doyumsuz manzarayla gözlerinizi şenlendirip ruhunuzu dinlendireceğiniz yerler.

Doğanın tüm mârifetlerini önünüze serecek, daha adımınızı atar atmaz içinizi huzurla dolduracak İzmir piknik yerleri.

Onlardan İzmir’in her ilçesinde bolca var. Sizin için en güzellerini seçtik. Bakalım İzmir’in neresinde piknik yapılır?

İzmir Piknik Alanları

Yaz geldi mi yerlisi de yabancısı da soluğu buralarda alıyor. Şehrin yoğun temposundan, kalabalıktan uzakta, doğayla iç içe bir gün geçirme imkânı sunan bu piknik alanları dağcılık, doğa yürüyüşü, kamp, doğa fotoğrafçılığı gibi çeşitli aktiviteler için de tercih ediliyor.

Aman canım sende! Artık önsözü geç ve İzmir’deki piknik alanları neler? Onlardan haber ver diyorsanız emriniz olur:

1. Klaros Koyu

izmir piknik alanlarıMenderes ilçesindeki Ahmetbeyli sahilinin kıyısında bulunan Klaros Koyu, devletin korumaya aldığı A tipi bir mesire alanı. Manzarası tek kelimeyle enfes olan bu koy, aynı zamanda tarihi açıdan önem arz ediyor.

Doğada sessiz bir tatil geçirmek, denize girip güneşlenmek, keyifle piknik yapmak istiyorsanız tam isabet bir destinasyon. Mesire alanı en az 3 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede.

2. Kurudere Kanyonu

izmir piknik yapılacak yerlerKemalpaşa- Nazarköy mevkiinde yer alan bu kanyon, trekking tutkunlarının vazgeçilmez rotalarından biri. Köyün çıkışından yaklaşık 3 km yürüme mesafesinde. Ortalama 8 km uzunluğunda, yer yer zorluk seviyesi değişen bir yürüyüş parkuru var.

Hele yemyeşil ormanı? Sanırsınız kartpostallardan fırlayıp gelmiş. İnce, uzun patikayı yürüdükten sonra bu doğa macerasında harcadığınız enerjiyi piknik yaparak geri kazanabilirsiniz.

3. Âşıklar Şelalesi

izmir piknik alanlarıİzmir piknik alanları
bakımından zengin mi zengin. Bunlar daha ne ki? Dikili mevkiindeki bu şelale, Nebîler Şelalesi olarak da biliniyor. Etrafında mağaralar ve asırlık ağaçlar var. Şelalenin çevresi doğayı iliklerinize kadar hissederek piknik yapabileceğiniz bir bölge.

Asıl şelaleye ek olarak küçük şelaleler de bölgeyi süslüyor. Öte yandan trekking parkurlarının da bulunduğu bu yer, hâliyle doğa tutkunlarının odak noktası. Tabiat harikası güzelliğinden gözlerinizi alamayacaksınız.

Ormanın içerisinde yaklaşık 30-40 dk yürüdükten sonra Âşıklar Şelalesi ile buluşuyorsunuz . Ahşap bir merdivenden çıkarak ulaşacağınız şelalenin nefes kesen manzarası sizi sizden alacak!

Şelalenin döküldüğü yerde bulunan gölet, kavurucu sıcaklarda serinlemek isteyenlerle dolup taşıyor. Şelalenin etrafındaki Sümeyra Şelalesi, Ece Çağlayanı ve Ağlayan Mağara gibi yerleri de unutmamak gerekiyor.

İzmir’in saklı güzelliklerinden biri olan Nebiler Şelalesi, buraya yolu düşenlerin keşif rotasına mutlaka dâhil olmalı. Etraftaki yaşlı çınar ağaçları yemyeşil doğayı daha da güzelleştirirken Âşıklar Şelalesi’ne âşık olmamak mümkün değil.

Yükselen su sesiyle ve mükemmel manzarasıyla içinizin huzur dolacağı bu yerde piknik yapma fırsatını yakalayın!

4. Buca Gölet

izmir piknik yapılacak yerlerSon derece büyük bir alanı kaplayan Buca Göleti de İzmir piknik alanları arayışında olan doğaseverlerin ilk adreslerinden. Alanda balık, et ve fast-food restoranları mevcut. Oyun ve piknik yerlerinin bulunduğu bölgede amfi tiyatro da yer alıyor.

167 bin metrekarelik alana yayılan Buca Gölet, belediye tarafından 1999’da halkın hizmetine sunulmuş. Tiyatro gösterilerinden konserlere kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan bölgede Şarküteri, Seyir Cafe, Göl Salonu, Seyir Terasları, Ada Cafe&Pub, Market, Bebek Bakım Odası, Otopark ve Mescid de bulunuyor.

Hazır gelmişken, Göl Pazarı’na uğrayıp Buca köylerinin taptâze sebze ve meyvelerinden de almayı unutmayın.

5. Gölcük Yaylası

izmir piknik yerleriİzmir piknik alanları
demişken, bu benzersiz güzellikten nasıl bahsetmeyiz? Ödemiş’in Bozdağlar mevkiinde konumlanan Gölcük Yaylası, doğanın mis gibi havasını solumak, yaz sıcağından kurtulup ferahlamak isteyenleri davet ediyor. Gölcük Göleti de buraya yakın.

Konu İzmir mesire alanları ise, burayı ayrı tutmak gerek. Manzara bakımından, Bolu’nun Abant’ıyla yarışacak düzeyde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Piknik alanlarının yanı sıra çay bahçeleri, kıyı restoranları ve orman içi yürüyüş yolları da mevcut. Çeşitli tezgâhlarda el işi ve yöresel ürünler satılıyor. Sadece piknik yapıp dönmekle yetinmek istemezseniz kamp yapmanız da mümkün.

Gölün eşsiz manzarası tek kelimeyle büyüleyici. Gölde olta balıkçılığı yapılabiliyor, özellikle kerevit, Sazan ve Yayın gibi balıklar yoğunlukta.

Kırkoluk (Mermeroluk) olarak anılan 4 hektarlık piknik yeri de burada. Panoramik göl manzarasının tabiat ağaçlarıyla kusursuz bir âhenk oluşturduğu bölge, size ilaç gibi gelecek.

6. Yamanlar Dağı

izmir piknik alanlarıİzmir nerede piknik yapılır
? diye merak edenler için daha çok önerimiz var. Şimdi ver elini Yamanlar Dağı. Volkanik kayalardan meydana gelen dağın yüksekliği 1,076 metre , heybeti yakından görülmeye değer.

Spil Dağı da hemen doğusunda yer alıyor. O da Manisa’ya bağlı. Karagöl krater gölü dağın zirvesine yakın bir noktada.

Genellikle tırmanış ve trekking gibi sporlar için tercih edilen bir lokasyon olmasına rağmen, piknik amacıyla da ziyaret edilebilir. Çünkü dağın zirvesinde bulunan Karagöl’ün etrafındaki mesire alanı piknik yapmaya gayet elverişli. Hele Mayıs, Haziran ve Eylül’de geleceksiniz ki… Asıl güzelliğini o zaman göreceksiniz.

7. Karagöl Piknik Alanı

izmir piknik alanlarıİzmir piknik alanları
oksijene doyacağınız, doğanın kalbinde göz kamaştıran manzarayla deşarj olacağınız ortamlar. Burası da onların başında geliyor. Muazzam fotoğraf kareleri yakalayacağınız Karagöl’ün güzelliğine hayran hayran bakacaksınız.

Birkaç saat bana yetmez derseniz göl kenarında kamp da yapabilirsiniz. İster mangal yakarsınız, ister göl kenarındaki restoranda manzaraya karşı yemek yersiniz. Giriş ücretli, karavan ve çadır ücreti alınıyor.

35 bin metrekareyi kaplayan bu göl, çevresindeki çınar ve söğüt ağaçlarıyla tam bir efsane! Karaçam ve kızılçamların da bulunduğu bölgenin güzelliğine diyecek yok fakat ulaşımı biraz meşakkatli.

Yine de hafta sonu kaçamakları için en iyi alternatiflerin başında geliyor. Bölgede bulunan Karagöl Tabiat Parkı; çadırlı kamp ve karavan alanlarına sahip. Doğaya misafir olmak isteyenler için ortam hazır.

Mangal ve piknik ünitelerinin de yer aldığı tabiat parkında ayrıca kır gazinosu bulunuyor.

İzmir nerelerde piknik yapılır? sorusunun en iddialı cevaplarından biri olan Karagöl ve tabiat parkını kaçırmayın! Burada sadece piknik ve mangal değil, fotoğraf çekimi, olta balıkçılığı, göl turu ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz.

Göl alanındaki restorana uğrayıp köy kahvaltısı yapabilirsiniz veya gün içinde yöresel yemekleriyle midenize bayram ettirebilirsiniz.

8. Yiğitler Piknik Alanı

izmir piknik yapılacak yerlerTurgutlu – Kemalpaşa istikameti, Yiğitler Köyü’nde bulunan bu piknik alanı, el değmemiş doğasıyla büyülüyor. Muhteşem ormanı, nefis manzarası ve birbirinden güzel çay bahçeleriyle tam piknik düşkünlerine göre. Özellikle sabahleyin burada kahvaltı yapmak ayrı bir keyif. Sessiz sakin bir ortamda, doğanın kucağında sevdiklerinizle unutulmaz anlar yaşamak istiyorsanız burayı ziyaret etme ayrıcalığını tatmalısınız.

9. Suyunbaşı Mesire Alanı

izmir piknik yapılacak yerlerİzmir piknik alanları
kolay kolay bitmez. Doğa aşkınız da hiçbitmesin! İşte doğayla aşk yaşayacağınız yerlerden biir de burası.

Torbalı ilçesindeki bu mesire alanında şırıl şırıl akan bir şelale, irili ufaklı göletler ve bunların el ele vererek sunduğu tarifsiz görsel şölen sizi bekliyor. Ahşap masalardan birine geçip oturun, hem pikniğinizi yapın, hem doğayı seyre dalın.

Her şeyi birkaç saatliğine de olsa arkanızda bırakın. Sadece ânın tadını çıkarmaya bakın. Yemek ihtiyacınız için civarda restoranlar ve büfeler mevcut. Doğa tam kadro, siz de olmalısınız!

10. Çiçekliköy Piknik Alanı

izmir mesire alanlarıBornova’dan yola çıkıyorsunuz. İzmir-Manisa istikametine doğru yol alırken sağdaki dağın eteklerine kurulu Çiçekliköy ile karşılaşıyorsunuz. Eski evlerin meydana getirdiği nostaljik atmosfer sizi kendisine çekiyor. Köyde piknik yapabileceğiniz birçok alan bulmanız mümkün. Hepsi de doğayla yalnız kalabileceğiniz, manzarasına meftun olacağınız yerler.

Köy kahvaltısıyla başlayan bir gün, bol oksijen ve enerji depolama faslı, uzun uzun yürüyüyerek doğayı keşfe çıkmak, yorulunca doğanın bağrında mola vermek. Derken, nasıl akşam olduğunu anlamadan günü huzurla tamamlamak. Hayali hoşunuza gittiyse, gerçeğe dönüştürmek sizin elinizde.

11. Balçova Teleferik

izmir piknik alanlarıİzmir piknik alanları
içerisinde güzelliğiyle dillere destan bir yer daha. Balçova’yı ve müthiş Ege manzarasını kuşbakışı görme fırsatına erişeceğiniz bu yer, şehir hayatından bunalanların kaçış noktası. Doğanın misafiri olacağınız bu bölgede mükemmel manzarayla çok iyi ağırlanacaksınız.

Âdeta yenilendiğinizi hissedecek, ayrılma vakti geldiğinde ayaklarınız geri geri gidecek. Onun için her dakikanızın kıymetini bilin. Hatta erken saatlerde gelip kahvaltınızı burada yapın, tüm günü doğanın tam merkezinde geçirin. Acıktığınızda Et Evi’ne uğrayarak âfiyetle mangal keyfi yaşayabilirsiniz.

Öyleyse size şimdiden körfez ve baraj manzarası eşliğinde keyifli piknikler!

12. Buca Kaynaklar Piknik Alanı

izmir buca gezilecek yerlerİzmir’deki piknik alanları arasında öne çıkan Kaynaklar; bisiklet gezisi ve doğa yürüyüşü için de tercih ediliyor. Tabii burada nasıl müthiş fotoğraf kareleri yakalayabileceğinizi anlatmaya gerek yok.

Bölgedeki kır düğün salonları da dünya evine doğada girmek isteyenler tarafından rağbet görüyor.

13. Sarnıç Piknik Alanı

izmir piknik yapılacak yerlerGaziemir’de’de bulunan bu yer sık ağaçlarla kaplı. Bölgede birçok çeşme var, bulaşıklarınızı yıkamanız da mümkün. İzmir’in doğa hazinelerinden biri olan bu piknik yeri, sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için biçilmiş kaftan.

14. İnciraltı Kent Ormanı

izmir piknik alanlarıİzmir mangal yapılabilecek yerler
arasında tercih edilebilecek bir başka destinasyon İnciraltı Kent Ormanı. Yürüyüş yolları, deniz manzarası ve ağaçlık alanlarıyla doğanın sanat galerisi burası. Özellikle sonbaharda manzarası bir harika! Gelmişken bisiklet turuna çıkmayı unutmayın. Elinizi sık sık deklanşöre götürün! Bu muhteşem manzarayı burada bırakmayın. Hafızanızdan hiç çıkmayacak ama fotoğraflarla da ölümsüzleştirin.

Hem şehirden fazla uzaklaşmayayım, hem doğaya kaçayım diyorsanız tam sizlik. 21 binden fazla ağaç türünün bulunduğu ormanda neler neler yok ki?

Akasya, Kanada kavağı, iğde, gülibrişim, palmiye, katalpa, süs eriği, tesbih, dişbudak, oya, erguvan, gladiçya, manolya deniz iğdesi, zakkum, defne, sardunya, abelya, kartopu, lavanta, pitosporum, lavantin, ateş dikeni, yasemin…

Daha saymaya gerek yok, en iyisi bir uğrayın da gözünüz gönlünüz açılsın. 620 bin metrekarelik alanıyla bu dev orman; İnciraltı Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi’ne, bisiklet parkurlarına ve birbirinden güzel piknik alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan burada her yıl İzmir Gençlik Festivali düzenleniyor.

15. Hasanağa Bahçesi

izmir piknik yapılacak yerlerAğaçlar ve yeşillikler içinde bulunan yürüyüş yolları, anbean doğanın nabzını tutmanızı sağlayacak. Göz dolduran manzarasından kopmak istemeyeceksiniz bir türlü. Spor, piknik, yürüyüş; insan doğada olur da, yapacak bir şey bulamaması mümkün mü?

100 bin metrekarelik alanı kaplayan Hasanağa Bahçesi’nde Tenis kordu, bisiklet yolları, squash alanı, kauçuk koşu yolları, basket sahaları , kaykay pisti ve çocuk oyun alanlarının da yer aldığını ekleyelim.

16. Belkahve

izmir mesire alanlarıİzmir piknik alanları
listesi sizi doğa harikalarıyla tanıştırmaya devam ediyor. 5 hektarlık kızılçam ormanına kurulu olan Belkahve, İzmir – Ankara karayolunun 20 km.si üzerinde yer alıyor.

Piknik ünitelerinin yanı sıra çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesisler var. İzmir – Kemalpaşa minibüsleri buranın önünden geçiyor.

Bornova-Kavaklıdere mevkiindeki bu bölge; piknik, mangal, bisiklet ve yürüyüş gibi aktiviteler için sıklıkla tercih ediliyor.

17. Urla Demircili Köyü

izmir piknik alanlarıİzmir’e yolu düşen birçok tatilci Çeşme otobanından geçiyor. Siz de onlardan biri olursanız, Karaburun sapağından ayrılın. Demircili Köyü tabelalarını izleyerek kendinizi bu köyde keyifli bir piknik ile ödüllendirin. Akvaryum tarzındaki sürpriz koyları da sizi çok şaşırtacak.

18. Doğanbey Kargıcak Piknik Alanı

İzmir’in piknik alanları diyoruz ve şimdiki istikametimiz Seferihisar. Sahil bandında kurulu olan bu piknik alanı, bâkir güzelliğini koruyabilmiş yerlerden. 320 hektarlık alana yayılan bölge kamp için de uygun.

19. Bozdağ Mermeroluk Orman İçi Dinlenme Tesisleri

Bozdağ mevkiindeki bu tesis, İzmir piknik ve mesire alanları içinde bir hayli popüler. 5 hektarlık arazinin her tarafı yemyeşil ağaçlarla kaplı. Doğa yürüyüşü, kamp, piknik ve mangal gibi her türlü aktivite için harika bir tercih.

Gidiş rotanızda Birgi’deki tarihi güzelliklere de yer verirseniz ne âlâ, bir taşla iki kuş!

20. Menemen Çamlığı

izmir piknik yerleriİzmir’de mesire yeri
mi arıyorsunuz? Bu önerimize kulak verin. Emiralem diye de bilinen bölge, Menemen-Manisa karayolunun 3. km’sinde, Yahşelli Mahallesi içerisinde.

Çam kokularıyla mest olacağınız bu yerde karşılaşacağınız manzara size her şeyi unutturacak! Tertemiz hava, muhteşem doğal güzellikler, dingin, huzurlu bir ortam. Biz İzmir piknik alanı olarak buraya gitmeyelim de kimler gitsin?

21. Özdere Kalemlik Orman Kampı ve Piknik Alanı

izmir piknik alanları40 hektarlık alanı kaplayan bölge piknik ve kamp alanı arayanların ilgi odağı. Ortalama 300 kişi kapasiteli modern bir restoranı da mevcut. Şezlonglar, kum plajı, çadırlı kamplar, yürüyüş parkurları, mangal üniteleri… Özetle yok yok! Boşverin otelleri, işte size doğada tatil fırsatı!

22. Efeoğlu Tabiat Parkı

izmir piknik yapılacak yerlerİzmir mesire alanları
yelpazesinde kendine yer bulan park, çeşit çeşit doğal güzellikler keşfedebileceğiniz bir başka yer. Torbalı ilçesinde konumlanan park, farklı bitki türlerini barındırıyor. Zengin florasıyla hayranlık uyandıran park dağcılık, bisiklet turu ve doğa yürüyüşü gibi aktivitelere imkân tanıyor.

Çocuk oyun alanı ve kır büfesi gibi tesislerin de olduğu parkta özellikle funda, zeytin, fıstık çamı ve benzer ağaçlar göz kamaştırıyor.

23. Kargacık Koyu Piknik Alanı

izmir piknik alanlarıİzmir mesire alanları
bulmanın hiç zor olmadığı bir şehir. Onlarca alternatif arasında burası, yolu Menderes’e düşenlerin tercihi. Piknik alanlarının yanı sıra restoran ve plaj gibi hizmetleri de bulunuyor. Özdere ve Gümüldür gibi tatil yerleri de buraya yakın.

Pırıl pırıl kumsalları, tertemiz denizi ve muhteşem doğasıyla sizi dünyadan soyutlayacak bu bölge, İzmir gezilecek yerler listenizde muhakkak bulunmalı.

24. Karabel Mesire Alanı

izmir piknik yerleriKemalpaşa ilçesinin Dereköy Mahallesi’nde yer alan mesire alanı, Nif Dağı’na oldukça yakın. En sıcak yaz günlerinde bile serin olmasını buna borçlu.

İzmir’deki mesire alanları içinde seçiminiz buradan yana olursa yaşadınız demektir! Sizi hayrete düşürecek şâhâne tabiatı, yaşam enerjinizi tavan yaptıracak!

Trekking, kamp, piknik ve doğa yürüyüşü gibi aktivitelerin merkezi olan bu bölgenin yakınlarında Arap Kayası denilen bir anıt var. Hitit Karabel Anıtı olarak da adlandırılıyor. Onu da mutlaka görün.

25. Urla Uzunkuyu Mesire Yeri

İzmir nerelerde piknik yapılır? diye kara kara düşünmeye gerek yok anlaşıldığı üzere. Adım başı piknik imkânı var her yerde. Uzunkuyu Mahallesi, İzmir Çeşme Yolu, No:18 adresinde konumlanan bu bölge, İzmir popüler piknik alanları içinde ön plana çıkıyor. Piknik üniteleri hamaklarla donatılmış ve son derece konforlu. Ama asıl câzibesi, elbette muhteşem manzarası.

Doğayı deniz tatiliyle bütünleştirmek isteyenler için şiddetle tavsiye edilir. Çocuk oyun alanı ve büfe gibi olanaklar da mevcut.

26. Güvendik Park

izmir piknik alanlarıİzmir’de piknik yapılabilecek yerler
şimdiden etkisi altına aldı sizi, değil mi? Siz bir de, doğa festivalini buralarda izleyin!

Şehri en doğal hâliyle görebileceğiniz Güvendik Park, Urla’nın Çeşmealtı bölgesinde yer alıyor. 15 hektarlık alana kurulu Güvendik, piknik ve kamp için eşsiz bir tatil noktası.

27. Pamucak

izmir mesire yerleriSelçuk – Kuşadası karayolunun 8. kilometresinde konumlanan Pamucak Ormaniçi Dinlenme Alanı; manzarası ve konforuyla sizi ayrıcalıklı hissettirecek. Oyun alanlarından kır gazinosuna kadar pek çok imkânın yer aldığı Pamucak, Meryem Ana Evi ile Efes Harabeleri’ne oldukça yakın. Buralara da uğramayı ihmâl etmeyin.

28. Özdere–Kalemlik

izmir piknik alanlarıİzmir piknik yapılabilecek yerler
bulmakta hiç zorlanmayacağınız bir şehir, görüyorsunuz. Yeşillikler arasında piknik keyfi yaşayacağınız yerlerden biri de Seferihisar – Selçuk yolu üzerine kurulu Özdere – Kalemlik.

40 hektarlık geniş bir alanı kaplıyor ve sosyal olanaklar bakımından gayet tatmin edici. Manzarası o biçim, havası mis gibi! Tam derin derin içinize çekmelik.

29. Denizpınarı

Sahil kenarında piknik deneyimi için tercih edebileceğiniz bu bölge, Gümüldür sahil şeridinde, 80 hektarlık bir koyda yer alıyor. Klaros Antik Kenti de burada olduğu için tarihi değeri de var.

30. Teos Park Çamlık

izmir piknik yerleriİzmir piknik ve mangal alanları
çok geniş kapsamlı bir konu. Böyle kısa kısa geçmemiz sizi yanıltmasın. Hepsinin anlatılacak ayrı güzelliği var fakat amacımız size rehberlik edecek detaylı bir liste oluşturmak. Seferihisar ilçesine 5, İzmir merkeze 50 km uzaklıkta bulunan bu mesire alanı, bir kızılçam ormanına kurulu. 10 hektar büyüklüğündeki bu orman, doğa keyfini en yoğun yaşayacağınız yerlerden. Osmanlı’dan kalan bir kaleye ve Sığacık Limanı’na da ev sahipliği yapan bölge, manzaranın kralını sunuyor.

31. Çeşme Tanay Tabiat Parkı

izmir mesire alanlarıİzmir – Çeşme yolu üzerine kurulu park, Ilıca Plajı ile yan yana. İzmir’de piknik yapılacak yerler arıyorsak burası beklentilerimizi tahmin ettiğimizden de fazlasıyla karşılayacak. Sahil çamları, fıstık çamı ve kızılçamlarla kaplı olan park, 70 hektar gibi koca bir alana yayılıyor.

Piknik imkânlarına ilâveten deniz keyfi de sunan mesire alanı, kamp yapmak için oldukça uygun. Büfe-pergole, Kır Lokantası, sıhhi tesis kompleksleri, kabin, WC, büfe, duş gibi çeşitli olanakların sunulduğu parkta konaklamak için çadır kurabilir veya kır evlerinden faydalanabilirsiniz.

Kamp alanındaki patika yolda yürürken size eşlik eden manzarayı fotoğraflayıp hemen İnstagram’a atmayı da unutmayın. (!)

32. Ekmeksiz Tabiat Parkı

izmir piknik alanlarıBiz size dememiş miydik İzmir piknik yapılacak yerler anlat anlat bitmez diye? Şu an 32 tane yer gördük ama durmaya niyetimiz yok!

Seferihisar-Sığacık bölgesindeki bu mesire alanı İzmir merkezine takriben 52 km. mesafede yer alıyor. Zengin doğasının oluşturduğu manzara piknik ve mangal ile buluşunca değmesinler keyfinize! Kamp yerlerinin de bulunduğu alan, doğanın tam ortası!

33. Sasalı Doğal Yaşam Parkı

izmir piknik yerleriİzmir’in piknik yerleri sizi huzura çağırıyor! Davete icâbet etmemek olmaz. Alternatif, istemediğiniz kadar çok. Seçin, beğenin alın!

Burası, Çiğli ilçesine bağlı ve İzmir’in en güzel piknik alanları arasında bulunuyor. Ayrıca pek çok hayvanı doğal ortamında gözleme imkânına da kavuşturuyor. Tabii mangal yakmak serbest.

34. Park Orman Kemalpaşa

izmir piknik yapılacak yerlerYeşilin her tonuna şâhit olabileceğiniz Park Orman Kemalpaşa, doğasının mükemmelliğiyle size kendinizi rüyadaymışsınız gibi hissettirecek.

Kemalpaşa Armutlu yolu üzerindeki bu alandaki Macera Ormanı’nda survivor heyecanı yaşayacaksınız.

İzmir’deki piknik yerleri ile ilgili planlama yaparken her birine ayrı bir gün ayırmak gerek aslında. Burası dâhil. Şehrin en büyük yapay şelalesi Park Orman Kemalpaşa’da. Dilerseniz ATV parkurunda gezintiye çıkabilir, arzu ederseniz atla dolaşabilirsiniz.

Parkta futbol ve paintball, mescid, çocuk oyun alanları, kıl çadırı restoranı, kamp alanı, dükkan ve çarşılar da var.

35. Delikli Koy

izmir piknik alanlarıEvet, burası İzmir piknik yerleri içinde pek bilinmiyor. Fakat diğer Alaçatı koylarından eksik kalır yanı yok! Gözden ırakta bir yer olduğu için daha sakin, huzurlu. Söylendiğine göre deniz ile kıyının birleştiği yerde delikli bir kaya varmış, adı buradan geliyor.

İdeal rüzgara sahip oluşuyla sörf tutkunlarına hitap eden bu bölge, piknik ve kamp için de gayet uygun.

Masmavi bir denizde yüzme keyfi, bembeyaz kayaların oluşturduğu manzara ise piknik keyfinizi taçlandıracak diğer önemli ayrıntılar.

36. Kordon

izmir piknik alanlarıİzmirlilerin en popüler buluşma yerlerindendir Kordon. Kimi sevgilisini koluna takıp gelir, kimi evcil hayvanıyla gezer. Kimi yalnız takılır ama gitarıyla tadını çıkarır Kordon’un.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni gezip de buraya uğramamak olmaz. Yayıla yayıla piknik yapabileceğiniz bu yerde, rüzgar esintisi teninizi okşarken temiz havası ciğerlerinizi temizleyecek.

Cumhuriyet Meydanı ile İzmir Limanı arasında bulunan kıyı şeridini kapsıyor Kordon dediğimiz yer. Hele bahar ve yaz mevsimlerinde cıvıl cıvıl olmasıyla meşhur. Körfez manzarasını uçtan uca görme imkânı sunuyor.

İzmir piknik alanları içinde gönlünüz Kordon’dan yanaysa, şimdiden bomba gibi bir gün sizi bekliyor demektir. Tabii restoranlar, kafeler, mağazalar, balık lokantaları ve parklar da bol. Uzun sahil şeridinin her köşesinde ayrı bir aktivite imkânı mevcut.

37. Balçova Terapi Ormanı

izmir piknik yerleriİzmir’deki çorak tepelerin içinde yemyeşil manzarasıyla ışıldıyor burası. Karabağlar ilçesinde bulunan orman, manzarasıyla ağızları açık bırakıyor. Özellikle 4500 yükseklikteki şelalesi görülmeye değer.

Dinlenme alanları, tarihi manastır, seyir terasları ve su kaynaklarının da yer aldığı ormanda 6 km’lik yürüyüş parkuru mevcut.

Meditasyon, doğa yürüyüşü, piknik ve tırmanış gibi pek çok aktivite gerçekleştireceğiniz Balçova Terapi Ormanı, gerçekten de ruhunuza terapi gibi gelecek.

38. Gümüldür Tabiat Parkı

izmir piknik yapılacak yerlerİzmir piknik ve mesire alanları içerisinde en yoğun ilgi gören yerlerden birine daha geldik. Uzun ve geniş kumsalı, sığ ve tertemiz deniziyle Gümüldür Tabiat Parkı, yemyeşil bir araziden meydana geliyor.

Piknik yapmanın yanı sıra plajında güneşlenmek ve yüzmek de İzmir gezinizi renklendirecek aktivitelerden. Bisiklet gezintisi, foto safari, doğa yürüyüşü, su sporları için de uygun olan Gümüldür Tabiat Parkı, mavi ile yeşilin dans ettiği bir yer. Parkta günlük karavan veya çadır yeri kiralamanız da mümkün.

39. Homeros Vadisi

izmir piknik yerleriİzmir’deki mesire alanları hem tatilcilerin favorisi hem de şehrin akciğerleri niteliğinde.

Çamiçi Mahallesi, Bornova adresinde konumlanan bu bölge de öyle mesela. Oksijene doyacağınız bu vadi, 2008 yılından beri hizmet veriyor.

Söylentilere göre ünlü edebiyatçılardan Homeros, burada yaşamış. Vadinin mistik bir havası var, doğal güzelliklerini tam anlamıyla tarif etmek zaten imkânsız.

500 bin metrekarelik alanı kaplayan vadide birçok endemik bitki türü bulunuyor. Mini amfi tiyatrosu, 18 tane göleti, piknik alanları ile bu vadi, doğanın ruhunuza nakış nakış huzur işleyeceği bir yer.

Ayrıca vadide yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları yer alıyor. Yüzlerce kuş türünün de yaşadığı vadinin piknik alanı ahşap oturma grupları ve su bentleriyle dizayn edilmiş. Yeşile hasret kaldık diyenlerdenseniz, özleminizi burada giderebilirsiniz.

40. Susuzdede Parkı

izmir mesire yerleriİzmir piknik alanları listemizin an itibariyle sonuna geldik. Fakat bu demek değildir ki İzmir’in piknik alanları bunlardan ibaret? Sizin bildiğiniz başka yerler varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Konak ilçesinin Göztepe mevkiindeki Susuzdede Parkı, yaklaşık 46 bin metrekarelik alana sahip. Rivâyete göre Susuz Dede olarak bilinen ermiş bir zât burada vefat edilmiş ve buraya defnedilmiş. Parkın ismi de o evliyâya ithâfen böyle kalmış.

Zaten parkta bu kişiye ait olduğu söylenen bir türbe var. 1981 yılında Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı ilan edilmiş olan park, ayrıca Doğal Sit Alanı ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı statüsünde.

Burayı ziyarete gelen insanların birçoğu mezara su döküyor ve adakta bulunuyorlar. Türbede metfun olan kişinin susuzluktan hayatını kaybetmiş bir asker olduğu da söyleniyor.

İzmir’deki piknik alanları içinde en çok ziyaretçi çeken yerlerden Susuzdede Parkı, barbekü ve mangal keyfi yapmaya da uygun. Park şehrin ve masmavi denizin manzarasınıda ayaklarınızın altına seriyor.

Biz çok konuştuk. İzmir piknik ve mesire alanları diye başladık, nerelere gittik, nereleri gördük uzaktan da olsa. Şimdi sıra sizde. Şehrin bunaltıcı havasından kaçıp kendinizi doğaya atın, rahat rahat nefes alın. Piknik ve mangal keyfinizi yürüyüş ve bisiklet gibi aktivitelerle bir araya getirin.

Doğa herkese cömert davranıyor. Yeter ki fark edip yararlanmasını bilelim!

İzmir gezilecek yerler ve İzmir plajları ve koyları yazılarıma da bakmayı unutmayın.

Yorum yapın