Ana sayfa » Ankara Yazıları » Eymir Gölü Nerede? Yol Tarifi, Kahvaltı ve Giriş Ücreti 2023

Eymir Gölü Nerede? Yol Tarifi, Kahvaltı ve Giriş Ücreti 2023

Eymir Gölü Ankara cenneti olarak nitelendirilen bir doğa harikası. Başkentte elinizi sallasanız bir doğal veya tarihi güzelliğe değer zaten. Fakat Ankara Eymir Gölü ile bu işi daha da zirveye taşıyor. Eymir Gölü nerede? Eymir Gölü giriş ücreti 2023 itibariyle nasıl? Bunları cevaplamak kolay. Bu muhteşem güzelliği hakkıyla tarif etmek çok zor. Ama biz bu konuyu da eksik bırakmayalım istedik. Sizin için en detaylı Eymir Gölü gezi rehberi hazırladık.

Eymir Gölü Hakkında Bilgi

ODTÜ’nün incisi, Ankara’nın saklı güzelliği olan Eymir Gölü, doğanın görülesi armağanlarından. Gölün arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait. Zengin florası ve kendine özel faunasıyla muazzam bir doğa hazinesi. Kış gelince donarak bambaşka bir manzara sunan göl, her mevsim görenleri mest etmeyi başarıyor. Şehrin kalabalık ortamından çıkıp apayrı bir güzellik dünyasına gireceğiniz bu ortam, Ankara’nın en uzak semtine bile ortalama 30 dakikalık mesafede. Yani merkezi konumuyla şehrin içinde, fakat verdiği huzurla şehirden çok uzak. Bozulmamış doğal ortamı size milli parka gelmişsiniz gibi hissettiriyor. Gündelik hayatın stresinden sizi çekip alacak olan bu göl, kıyısındaki mis kokulu çam ağaçlarıyla bir kat daha hayranlık uyandırıyor. Ruhunuz için terapi niteliğinde harika bir Eymir Gölü gezisi için daha fazla zaman kaybetmeyin. eymir gölü ankara

Gölde ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı ve Yelken Takımı burada antrenmanlar düzenliyor. Manzarayı izlerken geçen kayıklar ortama ayrı bir atmosfer katıyor. Gölün kenarında bu takımlara ait kayıkhaneler var. 1986 tarihinde kurulan ‘Eymir Kültür Vakfı’ ismini buradan alıyor. Su ve kürek sporlarının yapıldığı gölde piknik ve avlanma gibi aktiviteler de gerçekleştiriliyor. Dışarıdan gelenler kürek kurslarına katılabiliyor.

Eymir Gölü’nün Özellikleri

 • 80 metre derinliğe sahiptir.
 • Genişliği takriben 0.25 km olup, yaklaşık uzunluğu 4.2 kilometredir.
 • Gölün etrafında çeşit çeşit bitkiler vardır. Ayrıca burada yüzlerce kuş türü yaşar. Bunlardan bazıları; sakarmeke, Macar ördekleri, küçük batağanlar, bahri türleri, elmabaş patka ve yeşilbaşlı ördektir. Bunlar gölün etrafındaki kamışlarda yuvarlanarak hayatını sürdürür.
 • Ülkemizdeki ilk biyomanipülasyon işlemi Eymir Gölü’nde başlatılmıştır. Ağustos 1998 tarihinde, gölü iyileştirmek adına hayata geçirilen bu proje, kadife ve sazan gibi balıkların denetimi olarak azaltılmasını sağlamıştır. Doğal özelliklerini yitiren göl, biyomanipülasyon uygulamasının ardından eski hâline geri dönmüş ve fosfor oranı azalmıştır.
 • Kemal Kurdaş Ekolojik Eğitim ve Araştırma merkezi de buradadır. Mogan ve Eymir göllerinden belli zaman aralıklarında örnekler alınıp kontroller gerçekleştirilir.
 • Set göller içerisinde bulunan Eymir Gölü’nün kaynağı Mogan Gölü’dür. Yani oradan beslenir. Bu iki göl, Ankara-Konya devlet karayolunun altından geçmekte olan bir kanalla birbirine bağlıdır. Mogan Gölü, Eymir Gölü’nden 3 metre kadar yüksektedir. İki göl aynı havzada yer alır. Eymir, Mogan gölünden birkaç asır sonra oluşmuştur.
 • Nispeten küçük ve sığ bir göldür.
 • Güney kısmı sulak çayırlarla örtülüdür. Çevresi tarımsal arazidir. Kıyıları ise bağlıklarla kaplıdır.
 • Önceden kadife, turna, yayın ve sazan gibi balıkların yoğun olduğu bu gölde maalesef kuş türlerinin azaldığı ve toplu balık ölümleri gerçekleştiği biliniyor.
 • Yüzölçümü 1.09 km² yani 108.8 hektardır.
 • Ortalama derinliği 3.8 metredir.
 • En derin noktası ise 5.5 metre olarak ölçülmüştür.
 • Kıyı uzunluğu 9 km’dir.
 • Doğu kapısında bulunan su pompalama istasyonu, ODTÜ kampüsünün su ihtiyacını karşılıyor.
 • Eymir Gölü özellikleri ve manzarası ile ülkemizin en büyük zenginlikleri içinde yer alır. Yolu Ankara’ya düşenlerin bu eşsiz deneyimi kaçırmaması gerek!

Eymir Gölü Tarihi

Göl, eskiden eski ‘Emir’ adıyla anılıyormuş. Timur’un Emir sancak beyinden geliyormuş adı. Şu an Eymir Oran Gölü diye de adlandırılıyor. Tarihi kaynaklarda ifade edildiğine göre gölün etrafı eskiden hep kıraç arazilerden meydana geliyordu. Hiçbir yeşillik falan yoktu. 1956 yılında ODTÜ kurulduktan sonra 45 kilometrekare büyüklüğünde arazi ODTÜ’ye tahsis edildi. Burası Eymir Gölü’nü de içine alıyordu. ODTÜ’nün o zamanki rektörü Kemal Kurdaş, bu araziye ve çevresine ağaçlar diktirdi. Böylelikle bozkır ortasında yemyeşil bir bölge hâline geldi. Hatta 1995 yılında, bu çabalarından dolayı kendisine ve ODTÜ ağaçlandırma direktörü Alattin Egemen’e the Aga Khan Award for Architecture (uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü) verildi.

Eymir Gölü Giriş Ücreti 2023 Yılında Ne Kadar?

Göle giriş ücretsiz ve tüm ziyaretçilere açık. Aracınızla giriş yapmak istiyorsanız ODTÜ’den alacağınız Göl Giriş Kartı’na ihtiyacınız var. Yoksa gölün olduğu bölgeye otomobille giriş yapamazsınız. Zaten herkesin buraya geliş amacı doğal ortam, temiz hava, yürüyüş değil mi? Öyleyse arabayla girmeye gerek yok zaten. Araçla gidilebilecek, çekirdek çitlenip mangal yapılabilecek bir sürü yer var Ankara’da. Burayı rahat bırakalım da arabalardan geçilmeyecek duruma gelmesin, değil mi ama? Bu arada bisikletinizle giriş sağlayabilirsiniz. Doğu kapısından girerek özel bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok yer bulabilirsiniz. Arabanızı dışarıda bırakıp 15-20 dk yürüyerek göle ulaşabilirsiniz.

Eymir Göl Giriş Kartı Nasıl Alınır?

ODTÜ’nün girişinden kart temin etmeniz mümkün. Eymir Gölü giriş kapılarında misafirlerden bir form doldurması isteniyor. Ad-soyad, iletişim numarası ve araç plakasını yazıp teslim ederek her gün aracınızla giriş yapabilirsiniz. Bu karta zaten sahipseniz gerekirse Rektörlük Binası B-24 nolu Kimlik Ofisinden yenileyebilirsiniz. İletişim için 210 2708 – 210 8128 numaralarını kullanabilirsiniz. Kart sahibi yanında en fazla 4 kişi getirebiliyor. Kart için başvuru formunu buradan edinebilirsiniz.

Eymir Gölü Ziyaret Saatleri

Hafta sonları dâhil olmak üzere her gün açık. 05:00 ile 22:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Tüm gezi yazılarımızda söylediğimiz geleneksel önerimizi tekrarlayalım: Hafta içi erken saatlerde gelmeniz daha iyi bizce. Gölün verdiği huzuru daha yoğun hisseder, sessiz-sakin ortamda doğanın keyfini çıkarırsınız.

Eymir Gölü Nerede?

Eymir Gölü hangi ilçede: Ankara’nın Çankaya ilçesinde. Gölbaşı mevkiinde, şehrin güneyinde, ODTÜ Kampüsü sınırları içinde konumlanıyor. Tam adresi şöyle: Aşağı Dikmen, Pk: 06400 – Çankaya / Ankara Şehir merkezine 17 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi Atatürk Bulvarı üzerinden 20-25 dk içinde gidebilirsiniz.

Eymir Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Etrafı tepelerle çevrili olan göl, metropol şehir Ankara’nın gürültüsünden uzaklaştırıyor. Tüm şehri arkanızda bırakıp doğada biraz huzur depolamak isterseniz burası doğru adres. Göle iki kapıdan giriş yapılıyor. Doğu kapısından girecekseniz; İmrahor Vadisi’nde yer alan Mühte Köyü’nden ulaşım sağlıyorsunuz. Oran’da yer alan TRT binasının yanından dönüp 2,5 km yürüyün. Bu giriş kapısına ulaşacaksınız. Batı kapısından giriş yapacaksanız; Gölbaşı ilçesinde bulunan Polis Akademisi Lojmanları ve TEDAŞ Lojmanları arasındaki yoldan ilerliyorsunuz. Tedaş Spor Salonu’nu geçip sola dönerek devam edin, göle varacaksınız. Ankara-Konya yolunu kullanarak da gelebilirsiniz. Gölbaşı Haymana yoluna dönün. Karşınıza çıkan ışıktan yine sola dönerek takip edin. Kavşaktan tekrar sola dönerek ilerleyip Eymir Gölüne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eymir Gölü yol tarifi için yukarıdaki haritaya tıklayabilirsiniz.

Eymir Gölü Ulaşım

Uzun uzun Eymir Gölü yol tarifi yapmamıza gerek yok aslında. Toplu taşıma araçlarıyla gelecekseniz ODTÜ’ye giden tüm dolmuşları kullanabilirsiniz. Kapı girişleri yine aynı, yukarıda yazdığı gibi.

Eymir Gölü’ne Ne Zaman Gidilir?

Aslında çok fark etmez. Çünkü her mevsim ayrı güzel. Kışın buz tutuyor ve gölün daimi misafiri olan kuşlarıyla görülmeye değer bir manzara sunuyor. 😊 İlkbaharda doğa yeni yeni uyanırken, tarifsiz bir güzelliğe bürünüyor. Sonbaharda sarı sarı yapraklar gölün etrafını bir yorgan gibi sarıyor. Yazsıcaklarında Ankaralılar soluğu burada alıyor. Eski ODTÜ mezunlarının ve emeklilerin de uğrak noktası olan Eymir Gölü, her zaman her hâliyle güzel.

Eymir Gölü Aktivite Önerileri

Buraya gelince Eymir Gölü’nde ne yapılır? Diye kara kara düşünmeyeceksiniz. Çünkü gününüzü dolu dolu geçirmek için birçok alternatifiniz mevcut. Olta ile balık avlama, doğa fotoğrafçılığı, piknik, su ve kürek sporları Eymir Gölü’nde neler yapılır? Sorusuna verebileceğimiz en güzel cevaplar. Hiçbir şey olmasa bile, seyretmeye doyum olmayan manzarası yeter. İçeriye araç alınmıyor. Engelli ve gazi kartı olanlar istisna tabii. Yaya ve bisiklet trafiğine açık olan bölge, tek yönde trafik akışına ev sahipliği yapıyor. Ücretsiz otoparklar var. Ziyaretçilerin alandaki kuşları seyredebilmesi için kurulan bir gözlem evi mevcut. Fakat burası kış mevsiminde kapalı oluyor. Eymir Gölü kuralları ile ilgili kısa bir liste yapalım:

 • Ne yazık ki Eymir Gölü kamp için uygun değil. Bu yerleşkede çadır kurmaya izin verilmiyor. Gölde yüzmek de yasak. Fakat Eymir Gölü piknik için harika bir destinasyon. Ateş ve mangal yakmamak şartıyla keyifli bir piknik yapabilirsiniz.
 • Gölün etrafında drone ve benzeri hava araçlarının uçurulması yasak.
 • Bölgeye motosiklet veya otomobille girilemiyor.
 • Konfeti, maytap ve havai fişek gibi şeylere de izin verilmiyor. Şişme bot, kano, tekne kullanılmıyor. Odtü Kürek Takımı’na ve su sporcularına antrenman için izin veriliyor. Göldeki su kuşlarını ve karabatakları beslemeniz yasak.
 • Göl yerleşkesine izinsiz almadan fidan dikilemiyor.
 • Korunan bir alan olduğu için zirai ilaç atılması, kazı çalışması yapılması, arı kovanı koyulması, otlatmak için hayvan sokulması, izinsiz herhangi bir yapı inşa edilmesi da yasaklanmış.

Eymir Gölü Piknik Alanı

Gölün etrafında piknik yapılmasına imkân tanıyan geniş bir alan var. Göl manzarası eşliğinde doğayla başbaşa vakit geçirebileceğiniz bu yerde, tertemiz havayla ciğerlerinizi ödüllendirebilirsiniz. Yukarıda da bildirdiğimiz gibi ateş ve mangal yakılmasına izin yok. Onun dışında en iyi piknik deneyimlerinizden birini burada yaşayacağınız garanti. Yaanınızda getirdiğiniz içeceğiniz, portatif bir sandalye ve standart bir sofra örtüsü de yeterli piknik için. Her şey mangal değil sonuçta. Tabii ki her fırsatta manzarayı fotoğraflamayı unutmamalısınız. Günbatımına burada tanıklık edebilirseniz işte en güzeli o olur.

Eymir Gölü Bisiklet Kiralama

eymir gölü bisiklet

Eymir Gölü gezilecek yerler arayanlara muazzam doğal ortamıyla cevap veriyor. Burayı yürüyerek turlayabileceğiniz gibi, dilerseniz bisiklet de kiralayabilirsiniz. Gölün yemyeşil çevresini bisikletle gezmek çok keyif verecektir. Sonbaharda gelirseniz yola dökülen yapraklar  arasında bisiklet sürmek de çok farklı hissettirir. Hafta içi tüm gün masa başındaysanız ve hareketsizlikten şikâyetçiyseniz bu aktivite size çok iyi gelecek. Parkurun uzunluğu toplamda 12 km’yi buluyor. Ortalama 1,5 saatlik bir deneyim sizi bekliyor. Eymir gölü bisiklet fiyatları 2021 yılında ne kadar? Girişte 6 tane bisiklet kiralama şirketi var. Gölbaşı Eymir Gölü girişinden beğendiğiniz bisikleti sınırsız kullanım hakkıyla kiralayabilirsiniz. Herhangi bir saat kısıtlaması yok. Grup indirimi uygulanıyor. 20 kişiden kalabalık olan gruplar daha indirimli fiyata bisiklet kiralayabiliyor. Normalde saatlik 15-20 TL civarı.

Eymir Gölü Barış Çeşmesi

Göl arazisinde yer alan Barış Çeşmesi, 1963 yılında yapılmış. Kürek Takımı Kayıkhanesi’ne oldukça yakın. Ağaçların arasında kendini gizleyen bu zarif yapılı anıtın varlığından ODTÜ genelde öğrencileri ve hocaları bile haberdar değil. Sessizce, yavaş yavaş akan suyu insana huzur veriyor. Ne yazık ki çok bakımsız ama hâlâ usulca akıyor, varlığını devam ettiriyor.

Eymir Gölü Yürüyüş

Bisiklet sürmeyi bilmiyor olabilirsiniz . Ya da ‘aman şimdi zaten buraya kadar gelmişim, öyle ağır egzersizlerle uğraşıp kendimi yoramam’ diye düşünebilirsiniz. Öyleyse gölün çevresinde yürüyebilirsiniz. Sıcak havanın, güneşin tadını çıkarabilir, yol boyunca Eymir Gölü manzarası ile büyülenebilirsiniz. Hava çok soğuksa buz tutan Eymir Gölü’nde yürümek ayrı bir keyif olur. Tabii dikkatli olmak gerek, riskli bir aktivite. Gölbaşı yönünden girerseniz 40 dk yürüyüp dinlenme tesisine ulaşabilirsiniz. Yürümeye devam ettikçe farklı tesislerle de karşılaşabilirsiniz.

Eymir Gölü Su Sporları

ODTÜ öğrencileri, profesyonel hocalar eşliğinde kürek kurslarına katılım sağlayabiliyor. Detaylı bilgi için ODTÜ Kürek Okulu’nun resmi sayfasına bakabilirsiniz.

Eymir Gölü Konaklama

Eymir Gölü konaklama planınız varsa yakındaki Gölbaşı otellerini tercih edebilirsiniz. Seçenekleri görmek için buraya bakabilirsiniz. En popüler Gölbaşı otelleri ise şu şekilde:

 1. Bilkent Otel
 2. Sheraton Ankara
 3. Çam Otel
 4. Başkent Öğretmenevi
 5. Jw Marriott Ankara
 6. Point Hotel Ankara
 7. Akropol Termal
 8. Crowne Plaza Ankara
 9. Wyndham Ankara
 10. Winner Incek
 11. Hilton Ankara
 12. Holiday Inn Ankara

Eymir Gölü Yeme-İçme

O kadar yürüyüp koştuktan sonra insan tabii acıkır. O zaman sıra gelir, manzara keyfi yaparak karnımızı doyurmaya. Eymir Gölü restoran ve kafe olarak çevresinde birçok işletme barındırıyor. Piknik yapmak istemezseniz buralarda çeşitli lezzetlerle gezinizi taçlandırabilirsiniz. Yemek çeşidi olarak sucuk, balık ve köfte gibi alternatifler bulmanız mümkün. Izgarada pişirilen yiyecekler ekmek arası olarak salatayla birlikte sunuluyor. Restoranlarda hem Ankara hem de Türk mutfağının yöresel lezzetleri servis ediliyor. Ev yapımı mantı ve gözleme bunlardan birkaçı. Göl etrafındaki restoranlardan bazıları şöyle:

Özellikle Bağ Evi’ne uğramanızı tavsiye ederiz. Kış sezonunda kestane servisleri var. Yaz döneminde ise barbekü partileri organize ediyorlar. Gölün kıyısında uzun uzun yürümek için bol enerjiye ihtiyaç var. Eşsiz göl manzarasına karşı nefis bir kahvaltı bunun için gayet ideal! Eymir Gölü Bağ Evi rezervasyon ile çalışıyor genelde. Fakat tabii ki boş yer varsa rezervasyonsuz da hizmet alabilirsiniz. Otantik, ferah ve doğal bir atmosfere sahip olan Eymir Gölü Bağevi; doğum günü, evlilik teklifi, toplantı ve çeşitli davetler için de tercih ediliyor.

 • Telefon: (0312) 490 9899
 • E-Posta: eymirbagevi@gmail.com
 • Adres: ODTÜ Eymir Gölü Kenarı, Eymir Gölü Bağevi Restoranı, Çankaya, Ankara ((TRT kapısından girince karşınıza çıkacak ilk restoran)

Kendinizi göle ve doğaya kaptırınca zaten ister istemez iştahınız açılır. Fakat problem yok. Yemekten sonra güzel bir doğa yürüyüşü iyi gider.

Eymir Gölü Kahvaltı

eymir gölü kahvaltı

İsterseniz yanınıza kahvaltılıklarınızı ve termosunuzu alıp buraya gelebilir ve göl kenarında kahvaltı yapabilirsiniz. Kuşlar neşeli cıvıltılarıyla, ördekler tatlı sesleriyle size eşlik eder. Kış mevsiminde gelirseniz kafeteryaları tercih ederek donmuş göl manzarasına karşı kahvaltı edebilirsiniz. Yaz günleri dışarıdaki masalar Eymir Gölü’nde kahvaltı için hizmet veriyor. Kış aylarında şark usulü döşenmiş odalar değişik konseptlerle misafirlerini ağırlıyor. Brunch hizmetleri Pazar günü sabah 10’da başlayıp 13.00’e kadar sürüyor.

Eymir Gölü Yakınlarında Gezilecek Yerler

Gölbaşı, tarihi ve doğal güzellikler açısından zengin bir semt. Ziyaret edebileceğiniz bazı yerler şöyle:

 • Moğan Gölü
 • Müze Evliyagil
 • Mogan Parkı
 • Bezirhane Köyü
 • Beynam Atatürk Ormanı
 • Altınçanak Köyü
 • Atatürk Sahil Parkı
 • Tuz Gölü
 • Boyalık Nekropolü
 • İnönü Mağaraları
 • Çamkoru Tabiat Parkı
 • Beypazarı Kelebekler Vadisi
 • Asartepe Kanyonu

Bu kadar uzun Eymir Gölü gezi rehberi tek cümleyle şöyle özetlenir: Ankara’daysanız aklınız varsa buraya gidin! 😂 Özellikle Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler listelerinin baş köşesine yazılmalı. Bisiklet, doğa yürüyüşü, manzara seyretmek, hele günbatımını izlemek, muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak, huzurla piknik yapmak ve balık tutmak… En keyifli aktivitelerin tek noktada birleştiği Eymir Gölü, başkentin en büyük oksijen kaynakları ve en önemli ekolojik değerleri arasında. Gölün ev sahipliği yaptığı 160’dan fazla kuş türü ise buranın yerli sakinleri. Bir de göldeki Sakarmeke kuşlarının bisiklet kornasına benzer sesleri sizi çok şaşırtacak. Gölün en güzel yanlarından biri de mangal dumanlarının olmayışı. Yeşil ağaçlarla bezenmiş bu alanda spot ışıklarını göremezsiniz. Ne kadar da huzur verici. Böyle yerlere hasretiz. Ankara’da deniz özlemi çekenlerin yüreğine su serpen, her mevsim ayrı cilve yapan Eymir Gölü gezi rotanızda mutlaka yer almalı. Hele kışın buraya gelip kar manzarasına karşı bir şeyler içmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Şehrin bunaltıcılığından, kasvetinden uzaklaşarak huzura doymak istiyorsanız Ankara Eymir Gölü ile sizi bekliyor! Bir hafta sonu da AVM’leri boşverin, kendinizi benzersiz manzaranın akışına bırakın. Bozkır ortasında yer alan Ankara’ya böyle bir yer kazandırılmış olması, kıymetini sonuna kadar bilmeyi gerektiriyor. O zaman Ankara’nın nefesi bize de nefes aldırsın! Bu arada gelmişken Ankara yöresel lezzetler ile kendinize ziyafet çektirmeyi unutmayın. İmkân bulursanız Ankara Atakule’ye de uğrayabilirsiniz. Ve tabi ki Ankara’da gezilecek yerlerin tümünü görmek için Ankara gezilecek yerler rehberimize bakmayı unutmayın!

Yorum yapın