Ana sayfa » Gezilecek Yerler » İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler | En Romantik 60 Yer

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler | En Romantik 60 Yer

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler birçok çift tarafından merak edilmekte. Dünyanın en büyük ve en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da kız ya da erkek arkadaşınızla ya da eşinizle gezmeniz, görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Biz de işinizi kolaylaştırmak ve en güzel yerleri gezmenize olanak sağlamak için İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler listesi hazırladık. Listemizi dikkate alarak planlayacağınız gezilerden keyif alacağınızı düşünüyoruz.

Dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapan İstanbul, uzun zamandır dünyanın merkezi haline gelmiştir. İstanbul’u keşfetmek birkaç gün, hafta veya ay içine sığabilecek gibi değil. Her tarihin, kaldırdığınız her taşın altından, yapılan her kazıdan başka bir hikayenin ortaya çıktığı İstanbul da ziyaret edilecek yerler bol miktarda bulunur. Bu liste, İstanbul’da yaşayan veya şehri ziyaret edenlere, detayları keşfetmek isteyen uzun süreli ziyaretçilere yöneliktir.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler adındaki bu liste, bizden önce kimin buraya gittiği, ne yaşadıkları, burada hangi hikayeleri bıraktıkları sorusuna alçakgönüllü bir cevap gibi. Ya da cevaplarının küçük ama doğru bir parçası. Hayatta kalmak için savaşıyor olsa bile her zaman yüceltilen, hala hayatta kalan bu şehri tanımak aslında İstanbul’da yaşayanlar için bile bir borçtur. Doğal, sakin, tarihi yerlerden, Anadolu yakasından Avrupa yakasına kadar gezilecek pek çok yer ve yapılacak şeyler bu listede. Bu macerayı ve önemli noktalarını sevgiliniz, eşiniz veya ailenizle birlikte kucaklayın. Ayrıca yazımızda gösterdiğimiz yerler İstanbul gezilecek yerler listemizde de yer almakta.

Yazımızda Neler Var? (Başlıklara Tıklayıp Oraya Gidebilirsiniz)

İstanbul Hakkında

Asya ve Avrupa arasında İstanbul, Türkiye’nin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezlerini birbirine bağlayan çok önemli bir konumda. İstanbul, 15.07 milyon nüfusu ile Türkiye’nin ve aynı zamanda Avrupa’nın en kalabalık şehridir. Eski Konstantinopolis, dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak Roma İmparatorluğu’ndan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyetin başkentidir. Bu nedenle, şehirdeki tarihi hazine oldukça fazladır. Güzelliğiyle şarkı ve şiir konusu olan İstanbul’da gezilecek yerlerin listesi için lütfen okumaya devam edin. Doğal güzelliği, tarihi zenginliği ve muhteşem mimari yapılarıyla İstanbul’da gezilecek yerler uzun bir listeden oluşuyor. Bu yüzden tam anlamıyla İstanbul’u ziyaret etmek için 1 hafta ayırmanız gerekiyor. Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasındaki geçiş noktasında olan ve bu nedenle ılıman bir iklime sahip olan İstanbul’a gitmek için en uygun zaman Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim’dir. Çünkü İstanbul bahar mevsiminde renkli laleleriyle ayrıca canlı ve renkli bir görünüm alır.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler

İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler listesi oldukça geniş. Gezilecek yerler listemize İstanbul deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Kız Kulesi ile başlıyoruz.

1. Kız Kulesi

istanbulda sevgiliyle gidilecek yerler, istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

Kız Kulesi, İstanbul’un sembolü haline gelmiş yerlerden biri. Kime sorsanız Kız Kulesi ile ilgili bir fikri bir düşüncesi vardır. Siz de eğer İstanbul’da iseniz ya da İstanbul’a sevgilinizle geliyorsanız, Kız Kulesi’ne giderek muhteşem anılar yaşayabilirsiniz.

Kız Kulesi, Üsküdar Salacak’ta bulunuyor. Buraya gitmek istediğinizde, sahildeki teknelere binmeniz gerekecek. Kısa bir tekne yolculuğunun ardından kuleye varacaksınız. Kuleye çıktığınızda, sevgilinizle beraber yemek yiyebilir, bir şeyler içebilir ve enfes manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle güneş batışını buradan izlediğinizde keyfiniz en az iki kat daha artacaktır.

İstanbulda sevgiliyle gidilecek romantik yerler dendiğinde ilk akla gelen yer bizce burasıdır. Kız Kulesi’ni görmek istediğinizde illaki kuleye gitmenize gerek yok. İsterseniz sahildeki banklara oturup seyredebilir ya da orada bulunan küçük kafelerde çayınızı, kahvenizi yudumlarken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

2. Galata Kulesi

istanbulda sevgiliyle gidilecek romantik yerler

İstanbul’a gelenlerin vazgeçilmez uğrak noktalarından biri de Galata Kulesi’dir. Kule 6. yy’da Fener Kulesi olarak inşa edilmiş fakat yıllar sonra tarihi yansıtan bir yer olarak herkesin ziyaretine açık bir inşa haline gelmiştir.

Kule İstiklal Caddesi’nin bir başında yer alıyor. Buraya geldiğinizde sevgilinizle kuleye çıkabilir ve eşsiz İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz. Kule gezisinden sonra aşağıda bulunan kafelerde oturabilir, güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Galata Kulesi’ne girmek için cüzi bir miktar ödemeniz gerektiğini ve genelde kalabalık olduğunu da belirtmeliyiz. Ama ne olursa olsun ziyaret edilmeye değer.

Size bir tüyo da vereyim. Efsaneye göre Galata Kulesi’ne beraber çıkan çiftler evlenirmiş. Siz de evlenmek istediğiniz kişiyi buraya çıkarın 😉

3. Galata Köprüsü

istanbul galata köprüsü

Galata ile başlamışken ismi yine Galata olan bir köprüyle devam edelim. Galata Köprüsü, önemli tarihi yerlerden bir diğeri. Buraya geldiğinizde sıra sıra balık tutan insanların olduğunu göreceksiniz. Sevgilinizle el ele tutuşup, hem balık tutanları izleyip hem de etrafta uçuşan martılara simit atabilirsiniz.

Üstelik sevgiliniz İstanbul’a şehir dışından gelecekse İstanbul otobüs biletini almak güzel bir jest olabilir. Bu sayede romantik İstanbul atmosferine daha da romantizm katabilirsiniz.

Galata Köprüsü’nün altında balıkçılar var. Balıkla aranız iyiyse oradaki mekanlara gidip, balık yemenizi de tavsiye ederiz.

İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler listemizin 3. Maddesi Galata Köprüsü’ydü. Diğer yerleri vermeye hızla devam ediyoruz.

4. Rumeli Hisarı

istanbul'da sevgiliyle gidilecek yerler

İstanbul Boğazı’na geldiğinizde dikkatinizi çekecek yerlerden biri de Rumali Hisarı. Hisar, İstanbul’un fethi zamanında Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek amacıyla yapılmış ve İstanbul’un sembolik yerlerinden biri haline gelmiştir. Sevgilinizle gezmek için yer arıyorsanız, burayı da mutlaka gezmelisiniz. Hisar biraz büyük olduğu için fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

Hisar’ın çevresindeki mekanlarda kahvaltı yapabilir, bir şeyler içebilir ve boğazın tadını çıkarabilirsiniz. Eminiz ki burası size romantik anlar yaşatacaktır.

5. Pierre Loti Tepesi

pierre loti tepesi istanbul

İstanbulda sevgiliyle gidilecek yerler nereler dendiğinde akla gelen yerlerden biri de Pierre Loti Tepesi. Tepeye geldiğinizde yine eşsiz bir manzarayla başbaşa kalacaksınız. Manzarayı izlerken çay bahçesinde çay ve kahvenizi içebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan dürbünlerle manzarayı daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi, Eyüp’te bulunuyor ve alt kısmında mezarlıklar var. Tepenin en güzel özelliği teleferiğin olması. İstediğiniz takdirde teleferiğe binerek tepenin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Tepeyle ilgili bir sözü de söylemeden geçmeyelim. Bu tepeye çıkan çiftler eninde sonunda evleniyormuş. Ona göre çıkacağınız kişiyi iyi seçin 😉

6. Çamlıca Tepesi

istanbul çamlıca tepesi

İstanbulda sevgiliyle gidilecek sakin yerler listesinde yer alan en önemli yerlerden biri de Çamlıca Tepesi. Çamlıca Tepesi, İstanbul manzarasını en rahat ve en geniş çapta izleyebileceğiniz bir yer. Onun için buraya mutlaka gidin.

Çamlıca Tepesi’ne gittiğinizde, sizin gibi çiftlerin buraya geldiğini ve gezdiğini göreceksiniz. Siz de geldiğinizde belediyenin sosyal tesislerinde oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

7. Emirgan Korusu

emirgan korusu

Sarıyer’de bulunan Emirgan Korusu, çiftlerin yoğun ilgi gösterdiği uğrak noktalarından bir tanesi. Buraya geldiğinizde doğayla iç içe olacaksınız ve buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Koruda ayrıca piknik alanı da bulunuyor. İsterseniz piknik malzemelerinizi alıp burada piknik yapabilirsiniz. Çevrede bulunan gezi alanlarını da turlayabilirsiniz.

8. Fatih Korusu

fatih korusu

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan koru, aynı zamanda Otağtepe olarak da anılmakta. Yalnız Emirgan Korusu gibi piknik yapacak veya çay içebilecek bir işletmeye sahip değil. Ben sevdiğim insanla burada ne yapabilirim peki diyorsanız ise bunun cevabı çok basit. Burası sahip olduğu Boğaz manzarası ile derin ve önemli konuların konuşulabileceği, önemli kararların ve fikirlerin ifade edilebileceği bir koru.

Tabi bunların yanı sıra fotoğraf çekilebilirsiniz. Burası yeme-içme gibi şeylerden daha çok birbirinize vakit ayırabileceğiniz bir koru. Eğer ki buraya gelmek gibi bir niyetiniz varsa manzara eşliğinde hatıralar biriktirmek ve birbirinize vakit ayırabileceğiniz güzel bir İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler olarak tercih edilebilir.

9. Atatürk Arboretumu

atatürk arboretumu nerede

Atatürk Arboretumu İstanbul için çok özel ve önemli bir yer. Burayı anlatmadan önce “Arboretum” ne demek onu söyleyeyim. Arboretum; içerisinde bir çok ağaç ve ağaç türlerinin bulunduğu, insanlar tarafından oluşturulan botanik bahçe demektir.

Atatürk Arboretumu İstanbulda sevgiliyle gidilecek güzel yerler arasında çok özel ve önemli bir yer demiştik. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan arboretumun sahip olduğu güzelliklere değinecek olursak temiz ve ferah havası, göleti, yemyeşil bitki örtüsü ve yürüyüş yolları ile harikulade bir yer. Tabi bu doğal güzelliklerin içinde minik ve tatlı sincaplar da var. İstanbul gibi bir şehirde yaşayan her insan için burası şehrin ağır ve yorucu stresinden uzaklaşmak için mükemmel bir yer.

İstanbulda sevgiliyle gidilecek romantik yerler arasında gösterdiğimiz Atatürk Arboretumu’na giriş yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler ise şunlar. İlk olarak buraya herhangi bir yiyecek içecek ile giriş yapmanız yasak. Bisiklet ile giriş yapmanız yasak. Evcil hayvan ile giriş yapmak yasak. Profesyonel kameralar (Normal telefon kamerası veya fotoğraf makinesi kastedilmiyor.)ile giriş yapmak yasak.

Belgrad Ormanları’na araç ile beş dakika uzaklıkta olan Atatürk Arboretumu’na gelmeden önce tok olmanızı, Belgrad Ormanları’nda karnınızı doyurduktan sonra veya piknik yaptıktan sonra buraya gelmenizi tavsiye ediyoruz.

10. Mihrabat Korusu

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listemizdeki bir diğer koru da Mihribat Korusu. İçerisinde işletmesi ve çocuklar için oyun parkları bulunan, tam 3 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahip olan, İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasına tanıklık edebileceğiniz çok güzel bir yer olan Mihrabat Korusu İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunuyor.

Koruya giriş ücretsiz. Bu da sizlere oradaki işletmelerden hizmet alabileceğiniz bir bütçe ayarlamanız ve ulaşımınız dışında bir masraf olmayacak demek. Boğaz manzarasında kahvaltı yapmak gibi gayet şık bir şey siz çiftlere iyi gelebilir. Ayriyeten korudaki yürüyüş parkurunda beraber spor yapmak, ya da çimlere oturup dinlenmek de değerlendirilebilecek seçenekler.

11. Belgrad Ormanları

istanbulda sevgiliyle gidilecek sakin yerler

Belgrad Ormanı’nı İstanbul’da sevgiliyle gidilebilecek yerler arasında göstermekten az bile gelir. Burası çoğu gezi ve aktivite listesinde başköşede olan bir yer. Size buradaki tek tavsiyemiz sabah erken saatlerde buraya gelmeniz. Diğer şeyleri yapacağınız faaliyet veya etkinliğe göre kendiniz ayarlayıp, planınıza göre bir zaman çizelgesi yapabilirsiniz ancak sabah erken saatlerde başlayan bir program sizler için en sakin ve huzurlu olan seçenek olacaktır.

İstanbulda sevgiliyle gidilecek tenha yerler arasında da gösterilen Belgrad Ormanı aslına bakarsanız çoğu zaman kalabalık. Hele ki ziyaret zamanınız hafta sonu ya da resmi tatil günleri içindeyse. Eğer birbirinize daha çok vakit ayırabileceğiniz bir plan ya da gezi düşünüyorsanız ve bu planınızın içinde Belgrad Ormanları varsa zamanını biraz dikkatli ayarlamanızda fayda var.

Burada yapılabilecek faaliyetlere gelecek olursak; burada piknik yapılabilir, yürüyüş yapılabilir, kafelerde oturulabilir, fotoğraf çekilebilir, orman içindeki bazı yerler ve yapılar gezilebilir, gölün kenarında vakit geçirilebilir, şahsi aracınız var ise araçla farklı rotalara gidilebilir. Eğer imkanınız varsa burada kamp bile yapabilirsiniz. Neden olmasın?

12. Gülhane Parkı

istanbul'da sevgiliyle gidilecek yerler

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Gülhane Parkı listemizin en özel parklarından. Burayı özel yapan şeylerden bahsedecek olursak burada neler oldu hemen anlatalım. Osmanlı İmparatorluğu zamanında saray bahçesi olarak kullanıldı, Tanzimat Fermanı burada okundu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Latin harflerini burada tanıttı.

Öneminden bahsettiğimize göre şimdi ise sıra güzelliğinde. Yeşilliğinin ve bahçelerinin güzelliği dillere destan. Setüstü Çay Bahçesi gibi yerler ve sevdiğiniz ile beraber çay içip sohbet edebileceğiniz ortamlar. Parktaki her anınızda sizlere eşlik edecek olan kuş cıvıltıları. Hatıra olması için çekilebileceğiniz harika manzaralar içinde fotoğraflar. Burası bir cennet gibi. Huzur ve aşk burada resmedilebilir. Bu yüzden İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listemizde yer verdik.

13. Saklı Göl

şile saklı göl

İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler arasında çok da gösterilmeyen Saklı Göl, biraz konum itibari ile bazen kendini listelerde yer edinemeyebiliyor. İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan Saklı Göl’e ulaşım eğer şahsi aracınız yok ise otobüsler ile 2 saati bulabiliyor. Bu gidişin bir de dönüşü olmayacak mı peki? Bu da toplamda 4 saatlik bir seyahat süresi demek oluyor. Ama güzel bir gezi için bir Pazar sabahı şahsi aracınız varsa değerlendirebilirsiniz. Eğer şahsi aracınız yoksa diğer maddelerimizi değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Peki şahsi aracınız var veya otobüsler ile gidip geleceksiniz diyelim. Sizleri neler bekliyor? Hemen anlatıyoruz.

Göl çevresinde yürüyüş yapılabilir, piknik yapılabilir veya oradaki restoranlar tercih edilebilir, en önemlisi ise gölün kenarında güzel bir kahvaltı yapılabilir. Buraya gelen ziyaretçilerin çoğu güzel bir kahvaltı planıyla geliyorlar. Göl çok güzel bir manzaraya sahne olurken bir de güzel bir kahvaltı ve çay ile tam bir huzur kaynağı oluyor.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler arasında Şile ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Saklıgöl, Ördek ve kazlar eşliğinde cıvıl cıvıl bir gün geçirmek isteyenleri bekliyor. Gölün bulunduğu Karamandere Köyü, İstanbul’da gezilecek yerler arasında olmalı. Bu bölgeye gidenler göl kenarında barbekü yapmayı veya mutfaklı restoranlarda zaman geçirmeyi severler. Barbekü dediğinizde, hemen et düşünmemelisiniz, lezzetli deniz ürünleri de burada satılır. Dönüş yolunda, köylülerin tezgahlarına kesinlikle bir mola vermeli ve tamamen doğal köy ürünlerini tatmalısınız.

14. Adalar Turu

istanbulda sevgiliyle gidilecek mekanlar

İstanbulda sevgili ile gidilecek yerler listemizin Adalar bölümündeyiz. Bildiğiniz üzere Adalar ilçesi beş adadan oluşuyor. Ve bu adaların 4 tanesi geziye ve turlara açık. Eğer tur şirketlerinin kampanyalı adalar turlarına denk gelebilirseniz sizler için güzel bir gün ve gezi olabilir.

Eğer ki birlikte gezip tozmak ve yeni yerler görmekten zevk alan bir çiftseniz değerlendirilebilir bir seçenek olabilir. Bu turların genel fiyatları kişi başı 100-150TL arasında değişiyor.

15. Hidiv Kasrı

istanbulda sevgiliyle gezilecek güzel yerler

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Hidiv Kasrı çok güzel bir restoran ve aynı zamanda sosyal tesistir. Burada açık büfe kahvaltı yapabilir, sanatsal nitelikte güzel fotoğraflar çekilebilir, hatta düğününüzü bile burada gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulda sevgiliyle gidilecek kafeler biraz klasik gelecek diyorsanız burası sizin için çok isabetli bir tercih olacaktır. Saray gibi bir yer olan Hidiv Kasrı, zaten Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir Mısır Valisi tarafından yaptırılmıştı.

16. Ortaköy Sahili

sevgiliyle gezilecek yerler istanbul 2019

Her İstanbul kartpostalında karşılaşılan o meşhur camii (Ortaköy Camii) ve Boğaz Köprüsü’nü hatırlıyorsunuz değil mi? İşte o meşhur karenin çekildiği noktada bir fotoğrafınız da olmasın mı? Şaka bir yana İstanbulda sevgiliyle gidilecek sahiller çok gibi bir algı var ama her çiftin tarzının ve yaşantısının farklı olduğunu düşünerek sizler için kategorize edeceğiz.

Ortaköy Sahili daha çok hafta içi sakin olan zamanlarında tercih edilebilecek ve huzur aranacak bir sahildir. Rahatça fotoğraflar çekilir, güzel bir mekânda yemekler yenir, manzara eşliğinde kahveler içilir. Sakin ve huzurlu bir sahil ortamı hafta içlerinde belli zamanlarda oluşuyor.

Banklarında oturup kumpir yemeyi unutmayın. Bir de tatil zamanlarında aşırı kalabalık olduğunu.

17. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı

kapalı çarşı

İstanbulda sevgiliyle gidilmesi gereken yerler sadece eğlence ve dinlence yerleri ile sınırlı değil. Beraber alışveriş yapmak da önemli. En basitinden birlikte yapacağınız kıyafet alışverişi sizler için güzel ve hoş bir anı olabilir. Peki sadece bununla mı kalacak? Tabii ki hayır.

Sevdiğiniz kişiye buralardan güzel hediyelik eşyalar da alınabilir. Sürprizlerin her zaman özel gün ve zamanlarda gelmesi zaten günümüzde normalleşmeye başladı. Eğer isterseniz sevdiğiniz kişiye özel gün ve zamanlarınızın dışında da güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.

18. Fethi Paşa Korusu

Aynı zamanda Fethi Paşa Sosyal Tesisleri olarak da bilinen Fethi Paşa Korusu İstanbul gibi kalabalık bir metropol için çok kıymetli bir yer. Boğazın harika manzarası eşliğinde kahvaltı yapma imkanı sunan tesis, aynı zamanda gayet şık bir restorana da sahip. İstanbulda sevgiliyle gidilecek restoranlar genel olarak yüksek fiyatları ile dikkat çeker ancak bu tesisin nispeten diğer restoranlara göre daha hesaplı olacağını söyleyebilirim.

Ekstra olarak yürüyüş yapılabilecek, manzaranın büyüsüne kapılabilecek aynı zamanda da güzel hatıralar biriktirebileceğiniz koru bölgesinde rahatlıkla üç-dört saate kadar hiç sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

19. Bebek Sahili

bebek sahili

Sadece İstanbul için değil, aynı zamanda Türkiye için de önemli bir sahil. Malum adım başı bir ünlüyle karşılaşmanın normal olduğu bir yer. Çok güzel olmasına rağmen pahalı. Ama felekten bir gün de biz çalsak ne olur sanki?

Burası İstanbulda sevgiliyle gidilecek yerler listemizin en lüks ve pahalı maddelerinden. Sabahları çok sessiz ve sakin olan sahilde sadece sabah sporu yapan insanlarla karşılaşırsınız. Akşam olduğunda ise tam tersi bir şekilde kalabalık ve canlı bir yere dönüşen sahil sahip olduğu lüks restoran ve kafeler ile sizler için iyi bir seçenek olabilir.

Yazımızdaki sahilleri kategorize ettiğimizi söylemiştik. Burası sakinlik ve huzur için değil, canlı bir şehir hayatı ve dolu bir gece için tercih edilebilir. Gece manzaraya karşı içeceğiniz kahvenin kırk yıldan fazla hatırı olur burada. Bizden söylemesi.

20. Caddebostan Sahili

cadde bostan sahili

Caddebostan Sahili listemizdeki diğer sahillerden farklı olarak daha çok bir aktivite yeri. Kadıköy’de bulunan sahilde bisiklet sürmek, paten veya kaykay ile eğlenmek tam da sizler için güzel bir aktivite olabilir. Yorulunca atarsınız kendinizi çimenlere, bir taraftan güzel deniz kokusu bir taraftan yemyeşil çimler. İnsan daha ne isteyebilir ki?

Kolanızı, çekirdeğinizi alıp çimenlerde birbirinize vakit de ayırabilirsiniz. Manzara eşliğinde hayaller de kurabilirsiniz, eğer yeni tanışıyorsanız ve kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz bir ortam düşünüyorsanız kafeyi ya da restoranları boş verin. Burası sizler için biçilmiş kaftan.

Caddebostan Sahili anlayacağınız üzere her ruh haline uygun bir sahil. Ancak şunu da belirtelim İstanbulda sevgiliyle gidilecek romantik yerler lislerinde burası biraz daha sönük kalacaktır. Daha çok birbirlerini yeni tanımaya başlayan çiftlerimize öneriyoruz.

21. İstiklal Caddesi

istiklal caddesi

İstiklal Caddesi ülkemizin prestij noktalarından biri. Türkiye’yi veya İstanbul’u konu alan filmlerin çoğunda buraya illaki rastlanılır. Keyfine düşkün insanların ve kalabalık ortamlardan hoşlanan kişilerin de tercih ettiği cadde içerisinde birçok farklı eğlenceyi ve alışverişi barındırıyor.

İstediğiniz damak tadı ve ortama göre hizmet veren her konseptte restoran ve kafeler mevcut. Birlikte alışveriş yapabileceğiz birçok nokta var. Aynı zamanda oyun salonlarına da uğrayabilirsiniz. Bunlara ek olarak beraber fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ya da bir yere gidecekseniz burayı geçiş güzergahınız olarak belirleyerek hem gideceğiniz yere giderken sıkılmazsınız, hem de İstanbul’un kalbinden geçerken güzel vakit geçirebilirsiniz.

22. Beyoğlu

istanbulda sevgiliyle gidilecek yerler

Sadece İstiklal Caddesi ile tanınmayan Beyoğlu arka sokaklarında ve derinliklerinde birçok güzel noktayı da barındırıyor. Yapıldığı dönemin en estetik mimarileri ile bezenen Beyoğlu’nda keşfedebileceğiniz ve beraber gezebileceğiniz pek çok güzel yer mevcut. Bolca gezebilir ve hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayriyeten sokaklardaki eski İstanbul şarkılarını seslendiren birçok sokak sanatçısını da dinleyebilirsiniz.

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler açısından Beyoğlu maddemiz daha çok keşfedilebilecek ve özgür bir gezinti sunuyor. Eğer beraber bilmediğiniz yerleri gezmeyi ve keşfetmeyi seven bir çift iseniz Beyoğlu sokakları sizler için harika bir seçenek olacaktır.

23. Balta Limanı Japon Bahçesi

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen bahçe hem ekonomik, hem de güzel ortamı ile sizlere çok güzel bir hafta sonu sunuyor. Giriş ücretsiz ve aynı zamanda da buradaki hizmetler de kaliteli ve güzel. 2003 yılında “Türkiye’de Japon Yılı” ilan edilmesiyle Türkiye ve Japonya tarafından tadilat ve imar edilerek hizmete giren bahçe büyük bir öneme sahip. Buradaki hizmet ve hijyen çok kaliteli.

Bahçenin içerisindeki çay odasında çok güzel vakit geçirilebilir. Çardaklarda da güzel ve nezih bir ortamda sohbet edebilirsiniz.  Şelalesinde ve göletinde ise sinek veya gözü rahatsız edecek hiçbir durum yok. Tamamen düzenli ve temiz. Yürüyüş yapmak isterseniz patika da mevcut.

24. Mimar Sinan Kent Ormanı

Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde yer alan Mimar Sinan Kent Ormanı 820 metrekarelik alanı ile yediden yetmişte tüm herkese hitap eden bir yer. İstanbulda sevgiliyle gezilecek sakin yerler arasında da yer aldığı için sizler için de uygun. Giriş ücretsiz ve aynı zamanda ulaşımı da kolay.

Seyir tepesinde ya da ağaç kulelerde çok güzel vakit geçirilebilir. Mesire alanlarında piknik yapılabilir. Yapay köprüsünden geçilebilir. Gezilecek birçok alanı ve bölgesi var. Eşsiz manzarası ile her yerinde ve mekânında fotoğraflar çekilebilir.

Buradaki imkânlar aslında çok geniş bir yelpaze sunuyor sizler için. Yukarıda yazdığım şeylere ek olarak bisiklet ve yürüyüş yolları da var. Tırmanma parkurları bile mevcut. Bu sizin beraber sakin mi yoksa maceralı mı bir vakit geçirmek istediğinize göre tercih edilebilir şeyler.

25. Aydos Ormanı

istanbulda sevgiliyle gezilecek tenha yerler

Listemizdeki diğer ormanlara kıyasla macera ve faaliyet yelpazesi olarak geride kalan Aydos Ormanı bu açığını sakin ve huzurlu ortamıyla kapatıyor.

Gezilecek ve yürüyüş yapılacak yerlerin çokluğu, eşsiz manzaraları, beraber piknik ya da kahvaltı yapabilme imkanınızın olduğu ormanda birbirinize vakit ayırabilmek için çok vaktiniz olacak.

Aydos Ormanı yazımızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

26. Miniatürk

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

Kocaman ülkemizin minicik modellerini beraber incelemek isteyenler için Miniatürk harika bir seçenek. Güzel ülkemizin en ünlü ve tarihi, şık eserlerinin modellerinin yer aldığı Miniatürk her gün açık. Kişi başı ücretlerine ise resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Beraber gezilmesi ve keşfedilmesi gereken birçok yerin modellerini görme imkanının yanı sıra eğer bir seyahat, gezi planınız varsa buradaki modelleri inceleyerek gitmek istediğiniz yerleri düşünüp, planlayabilirsiniz. Siz çiftler için çok güzel hatıralar ve umut, gelecek dolu planlar yapabileceğiniz bir yer. Kesinlikle değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

[button style=”normal” color=”uckan-btn–red” size=”uckan-btn–middle” link=”https://yerler.com.tr/istanbul-gezilecek-yerler/” target=”false”]En Geniş İstanbul Gezilecek Yerler Rehberi için Tıklayın![/button]

27. Madame Tussauds

istanbul Madame Tussauds

Türkiye’de ve Dünya’da ünlü kişiler ve şahsiyetlerin, liderlerin ve sanatçıların balmumu heykellerinin sergilendiği müzeyi ziyaret etmek sizler için çok güzel bir hatıra olabilir diye düşünüyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK, Fatih Sultan Mehmet gibi bir çok liderin bulunduğu müze hem birlikte sanatsal bir bilgi birikimi, hem de beraber eğlenerek zaman geçirmenize olanak sağlıyor.

Ancak şu detayı belirtmek istiyorum. Burasının giriş ücreti biraz pahalı. Burayı gezmeyi düşünüyorsanız önceden planlama yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bilet alacaksanız İstanbul Sea Life ile ortak bilet olarak satılan bir bileti tercih edebilirsiniz. Sea Life, harika bir akvaryumdur ve ortak bilet alındığında çok hesaplı bir gezi olacaktır.

28. Yerebatan Sarnıcı

yerebatan sarnıçı istanbul

Tarihi dokusuyla ön plana çıkan İstanbul; pek çok estetik eserlere de ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda İstanbul sevgiliyle gezilecek yerler konusunda birbirinden farklı alternatif seçenekler sunabiliyor. Parıltısı ve ihtişamıyla bugün dahi ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Yerebatan Sarnıcı bu eserler arasında yer alıyor. Bizanslılar döneminde 432 yılında yapılmış olan bu tarihi yapı; I. Justinianus tarafından yaptırılmış bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle sanatsal etkinliklere muazzam bir şekilde ev sahipliği yapabilen Yerebatan Sarnıcı; ışıkların yansıtıldığı mistik bir değer olarak tanımlanıyor. Ziyaretçilerini adeta tarihi bir gezintiye çıkartan bu muhteşem yapı; esasında şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmıştır. İstanbul Fatih’te yer alan Yerebatan Sarnıcı saat 09:00 ile 17:30 arasında ziyaretlere açıktır.

29. İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul’un sanatsal yaratıcılığını evrensel kültürel unsurlarla süsleyen İstanbul Modern Sanat Müzesi; 2004 yılında kurulmuştur. Çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan müzenin; uluslar arası koleksiyonları da topladığı bilinmektedir. İstanbul’da sevgiliyle gezilecek kültürel yerler arasında her zaman favori konumda bulunan İstanbul Modern Sanat Müzesi; çağdaş sanat etkinliklerinin merkezidir.

Sanatseverlerin uğrak yeri olan bu müze; fotoğraf galerisi; süreli ya da süresiz sergi salonları, eğitim ve sosyal programları, sinema, kütüphane, mağaza ve kafesiyle ziyaretçilerinin ilgi odağıdır.  İstanbul’da modern kültürel etkinlerin merkezi konumunda yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesi; pek çok insanın gezi rotasında yer almaktadır. Pazartesi Günü itibariyle kapalı olan müzenin; Salı, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyarete açık olduğu biliniyor. Yine Perşembe Günü itibariyle saat 10:00 – 20:00, Pazar Günü itibariyle saat 11:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

30. Nişantaşı

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

İstanbul’un gözde semtleri arasında yer alan Nişantaşı; gezilecek yerler konusunda iddialı olan bir semt olarak tanımlanıyor. Sanat, moda ve elbette ki lüks alıveriş söz konusu olduğunda ilk akla gelen seçenekler arasında Nişantaşı’na uğramak da yer alıyor. Esasında bu sosyetik semt; köklü bir tarihi değere de sahip. Nişantaşı’nda bulunan Teşvikiye Camii; bölgeye tarihi bir doku katıyor. III. Selim Dönemi’nden günümüze kadar uzanan süreç içerisinde Nişantaşı; tıpkı İstanbul gibi değişime ve gelişime uğruyor.

İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler arasında farklı bir seçenek olarak karşımıza çıkan Nişantaşı; Şişli ilçesinde yer almaktadır. Nişantaşı çok sayıda lüks alışveriş merkezine ve eğlence yerlerine ev sahipliği yapmaktadır.

31. Burgazada

istanbulda sevgiliyle gidilecek sakin yerler

Prens Adalarının bir parçası olan Burgazada; Adalar ilçesinin bir mahallesidir. Yaklaşık olarak 2 km bir genişliği bulunan adanın; turistlerin uğrak alanı olduğu bilinmektedir. Şayet İstanbul’u denizden seyretmek istiyorsanız; Burgazada size muhteşem bir panorama sunacaktır. Bu ada esasında Bizans döneminde bir sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Bundan dolayı mistik bir havası da bulunmaktadır.

Deniz mavisi ve orman yeşilinin hakim olduğu Burgazada; İstanbul’da sevgiliyle gezilecek romantik yerler arasında bulunmaktadır. Kısa süreli tatil yapmak isteyenler doğal olarak rotayı Burgazada’ya yönlendirmektedir. Yine günübirlik geziler açısından da Burgazada; mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

32. Küçüksu Kasrı

İstanbul’un Üsküdar ilçesi, Beykoz Sahili’nde yer alan Küçüksu Kasrı; 17. Yüzyıldan günümüze kadar uzanan süreçte varlığını devam ettirmiş, tarihi bir yapıdır. Padişahlar tarafından dinlenme yeri olarak kullanılan Küçüksu kasrı; Göksu ve Küçüksu dereleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı bu tarihi yapının Kasrı Bahçe – i Göksu olarak da isimlendirildiği bilinmektedir.

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listesinde bulunan Küçüksu Kasrı; Pazartesi ile Perşembe günleri hariç olmak üzere her gün saat 09:00 ile 17:00’da ziyaretçilere açık olmaktadır.

33. Vieland Tema Parkı (İsfanbul)

Yeni adı İsfanbul olan Vieland Tema Parkı; ödüllü bir tema parkı olarak uluslar arası üne kavuşmuştur. Hemen her yaş grubundan insana hitap edebilen Vieland Tema Parkı; farklı ünitelerden oluşmaktadır. Alışveriş merkezleri, eğlence parkları ve gösteri alanları bu parkı cazibe merkezi haline getirmektedir. Adrenalin tutkunu sevgililer açısından son derece cazip bir gezi rotası olan İsfanbul; İstanbul Eyüp ilçesinde yer almaktadır.

Vieland Tema Parkı İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler arasında en hareketli ve en adrenalinli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde 200 mağaza bulunan bu tema parkın içerisinde tramvayla gezinti yapabilirsiniz. Saat 10:30 ile 21:30 saatleri arasında İsfanbul’u ziyaret edebilirsiniz.

34. Oyuncak Müzesi

7’den 70’e hemen her yaştan insanın ilgisini çeken Oyuncak Müzesi; sizi oyuncaklar konusunda tarihi bir gezintiye çıkartacaktır. Orta Çağ Avrupa’sına kadar uzanan bir oyuncak tarihini bu müzede gözlemlemek mümkün olmaktadır. Sanayi devrimi sonrasında oyuncak tasarımlarının da nasıl şekillendiğini gözlerinizle görmek istiyorsanız; bu müze mükemmel bir seçenek olarak tanımlanır. Şair ve yazar olan Sunay Akın tarafından kurulmuş olan Oyuncak Müzesi; 2005 yılından bu yana misafirlerini konuk etmektedir.

Sıra dışı tasarım özelliklerine sahip lambaların süslemiş olduğu bir sokakta bulunan Oyuncak müzesi İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler arasında favori konumda bulunmaktadır. Tarihi bir köşkün içerisinde bulunan Oyuncak Müzesi; hemen her yaştan insana hitap ettiği de biliniyor. Pazartesi Günü itibariyle kapalı olan Oyuncak Müzesi; hafta içinde saat 09:30 ile 18:00, hafta sonlarında ise 09:30 ile 19:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

35. Ağva

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

İstanbul’un Karadeniz kıyı şeridinde yer alan Ağva; hafta sonlarının vazgeçilmez gezi rotaları arasında yer almaktadır. Şile’de yer alan Ağva; M.Ö. 7. Yüzyıla kadar uzanan tarihi geçmişe sahiptir. Bölgede çok sayıda tarihi buluntulara ve etkileyici mağaralara rastlamak mümkün olmaktadır. Yemyeşil doğası ve masmavi deniziyle ziyaretçileri kendisine çeken Ağva; son zamanların önemli bir destinasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle deniz tatili ve doğaseverler açısından Ağva mükemmel seçenekler sunan bir bölgedir. Bundan dolayı İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listesinde yer almaktadır. Ağva’ya sabah saat 06:45 ile saat 22:00 saatleri arasında sürekli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bundan dolayı Ağva’ya ulaşım oldukça pratiktir.

36. Balat

İstanbul’da Balat turu yapmak; son zamanların favori etkinliği olarak tanımlanmaktadır. Özellikle İstanbul’da ayrılmadan kaçamak yapmak isteyenler için Balat; alternatifi bol seçenekler sunmaktadır. Günden güne güzelleşen Balat; kendine has dokusu ve kültürel özellikleriyle ön plana çıkıyor. Yine fotoğrafçılığa meraklı olanlar için Balat; mükemmel bir gezi rotası olarak tanımlanıyor. Fener semtinin bitişiğinde yer alan Balat; ismi Rumcada saray anlamına geliyor.

Balat; tarihi evleri, merdivenli yokuşları ve kendine has mekanlarıyla ziyaretçilerini kendisine çekiyor. İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler söz konusu olduğunda Balat; farklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Antikacılar Çarşısı, Molla Aşkı Manzara Tepesi’yle Balat; ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Elbette Agora Meyhanesi; bölgenin simge mekanları arasında yer alıyor.

37. Otağtepe Parkı

Şayet İstanbul’u panoramik olarak seyretmek istiyorsanız; Otağtepe Parkı mükemmel bir seçenektir. Beykoz Korusunun içerisinde yer alan bu park; Hem Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü hem de Rumeli Hisarı’nı kadraja dahil edecek bir açıya sahiptir. Burada birbirinden güzel İstanbul manzara fotoğrafları çekebilir; sevdiğiniz insanla güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul’da sevgiliyle gezilecek farklı yerler söz konusu olduğunda saklı kalmış bir mekan olarak karşımıza Otağtepe Parkı çıkmaktadır. Hafta sonlarında uygun fiyatlı olarak serpme kahvaltı da yapabileceğiniz bu güzel park; Beykoz Sırtlarında yer almaktadır.

38. Yıldız Parkı

istanbulda sevgiliyle gidilecek yerlerYıldız Parkı güzel ve nezih bir ortam olarak bilinir. Aynı zamanda İstanbul için çok önemli bir duraktır. Hatta bazı mitolojik öykülerin ve hikayelerin konusu olmuştur. İçerisinde köşkü de olan parkı İstanbul sevgiliyle gidilecek yerler listemizde uzun süreli vakit geçirebileceğiniz yerler arasında gösterebiliriz.

Yıldız Korusunun öne çıkan özelliklerinden bahsedecek olursak içerinde çok uzun bir tarihi barındırmasıyla başlayabiliriz anlatmaya. Bu zamana kadar birçok restorasyondan ve düzenlemeden geçmiş. Tarihi bir geçmişi olması sebebiyle içerisindeki ağaçlar ve toprak zemin daha cezp edici bir yapıya sahip.

Ya da şöyle tarif edeyim bu durumu. Yapay park ve bahçelerde insanın gözüne çarpan bir çim yapısı oluyor. Bunda çevre düzenlemesi yapan kişilerin ne kadar uzman olurlarsa olsunlar doğa ana kadar başarılı olamadıklarının etkisi yüksek. Neyse ne anlatıyorduk, devam edelim.

İçerisinde kahvaltı yapabileceğiniz iki adet köşkü mevcut. Bu köşklerin adları ise Malta ve Çadır. Kahvaltı imkanı iki köşk için de var. Kahvaltı tercih  etmeyecekseniz ise yemek yiyebilirisiniz. Fiyatları günümüz şartlarına göre gayet uygun.

Fotoğraf çekilmek için, güzel hatıralar biriktirmek için farklı bölgeler ve alanlar olan parkta romantik bir vakit geçirmemek gerçekten zor olmalı. Havası o bunaltıcı İstanbul havasından uzak, doğası ise insan ile adeta bütünleşen güzellikte. Özellikle şırıl şırıl akan suyu izlemek, doğanın içerisindeki köprüden yürümek insanın gerçekten de kötü enerjisini atıveriyor.

39. Tarabya Sahili

Tarabya Sahili sessiz ve sakin bir ortam isteyen çiftler için çok ideal bir durak. Aynı zamanda midenize düşkünseniz ve ağzınızın tadını biliyorsanız ünlü balık lokantalarına da uğrayabilirsiniz. Tarabya’yı daha önce eski Türk filmlerinde gördüm diye düşünüyorsanız Tarabya manzarasının çok değişmekle beraber siluet olarak aynı kaldığını söyleyeyim.

Ruh haliniz ve modunuz yüksek iken listemizdeki efor sarf edilen yerleri tercih edin. Sessiz ve sakin ortamlarda tam ters etki ile insan daralabiliyor bu tip durumlarda. Gezi ve turlarınızın yorulduğunuz zaman dilimlerine saklayabilirsiniz burayı.

Bu arada söylemezsem içim rahat etmeyecek en iyisi söyleyeyim de rahatlayayım. Bir aralar fenomen bir türkü müydü şarkı mıydı hatırlayamadım bir şey vardı. Hatta sözlerinin içerisinde “Tarabya’da villası, caf caflı arabası, her gün barlarda gezer, İstanbul hovardası” tarzında bir bölüm de olabilir tam emin değilim. İşte o şarkıda geçen Tarabya bu lokasyon oluyor. Gereksiz bir bilgi ama söylemek istedim. Listemize devam edelim.

40. Safir Kule

Safir Kule tamı tamına 261 metre uzunluğunda bir yapı. İstanbul sevgiliyle gidilecek yerler içerisinde konum itibari ile yerden yüksekliğinizin bayağı mesafeli olacağı bir yerdeyiz. Kulenin tepesinde güzel bir seyir terası var. Şu anki fiyatlarını bilmiyorum ancak gayet hesaplı bir maliyeti var sadece.

İstanbul’u 360 derece görebileceğiniz harika asansörleri ile çıkıyorsunuz seyir terasına. Manzarası ve yaşattığı hissiyat, ambiyans paha biçilemez. Hem Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşabileceğiniz gayet şık pozların çekilebileceği bir mekan. Gitmediyseniz daha önce kesinlikle tavsiye ederim.

41. Ayasofya

Ayasofya öyle geniş ve kapsamlı bir yer ki nasıl tarif edeyim diye biraz düşündüm ve açıkçası biraz yoruldum. En çok müzesini mi anlatayım, ibadethanesini mi anlatayım, çevresini mi anlatayım diye düşünürken yoruldum. Gerçekten ülkemiz çok güzel bir ülke. Sakın biz burayı televizyondan, internetten görüyoruz zaten diye uğramamazlık yapmayın çok şey kaybedersiniz. İstanbul şehrinin dünyaya açılan kapısıdır burası.

İstanbul sevgiliyle gidilecek yerler içerisinde çok özel ve elit bir konuma sahip olan Ayasofya’nın müzesini gezmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer herhangi bir sebepten ötürü böyle bir imkanınız yoksa ise Ayasofya meydanında, çevresinde gezmek bile size çok şey katacaktır. Ancak imkanınız varsa kesinlikle müzeye girmenizi tavsiye ediyorum.

Ayasofya  gibi yapı ve binalar her ülkede bulunmuyor. Gerçekten çok kıymetli bir geçmişi var. İnsanlar nedense yurt dışında Ayasofya kadar kıymetli ve önemli olmayan yapılara eşleri ile sevgilileri ile gidip hayran kalırlarken daha kendi ülkesindeki Ayasofya gibi bir güzelliği gezmeye gelmiyor. Siz onlardan olmayın.

42. Göztepe 60. Yıl Parkı

Göztepe 60. Yıl Parkı hem imkanları ile hem kendisi ile çok iyi bir seçenek olarak karşınızda. Peki burası nasıl bir yer? Hemen anlatayım. Toplu taşıma kullanılarak rahatlıkla ulaşılabilen bir park olması ile ulaşım konusunda şahsi aracı olmayanlar için avantajlı bir park.

Parkın yapısı mevsimine göre düzenlendiği için yılın tüm vakitlerinde (buz gibi soğuk zamanlarda falan demiyorum) ziyaret ettiğinizde sizi mevsime has aurası ile karşılayacaktır. Parkın güzelliğinin haricinde yazın yapılan konserlere, tiyatro ve gösterilere de katılarak bir taşla birden çok kuş vurmuş olabilirsiniz.

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler içerisinde tabiri caizse İsviçre çakısı görevi gören Göztepe Parkı kendi içinde barındırdığı imkanları ile ziyaret edilmeyi hak ediyor diye düşünüyorum. Bir hafta sonunuzu buraya ayırabilirsiniz mesela. Sizleri pişman etmeyeceğine eminim.

43. Vialand

Vialand sizlerin deliler gibi eğleneceği bir durak. İçerisinde alışveriş merkezleri var yani imkanınız varsa buraya yanınızda bir şey almadan gelebilirsiniz. Restoranları, kafeleri ve dinlenme alanları mevcut. Bunlardan da önemlisi adrenalin dolu oyuncaklarla dolu bir oyun dünyasına adımınızı atıyorsunuz.

Madem eğlenceden ve adrenalinden bahsediyoruz. Size birkaç bilimsel gerçekten bahsedeyim. İnsanlar yapısı gereği korktukları anlarda yanında bulunan kişilere karşı daha ılımlı oluyorlarmış. Yani sevgilinizle adrenalin dolu vakit geçirmek kesinlikle aranızdaki bağı güçlendirecektir.

44. Anadolu Feneri

Anadolu Feneri ile denizin ve doğanın mükemmel uyumuna birde sevgilinizle beraber bakın. Burada gayet güzel ve romantik yemek yiyebileceğiniz alanlar var. Romantik bir gezi ve güne özel hatıraları biriktirmek için de faydalanabileceğiniz manzaralar ise sizleri bekliyor. Gayet kendine özgü ve farklı bir yer.

İstanbul sevgiliyle gidilecek yerler içerisinde deniz kenarı olan birçok yer mevcut ve Anadolu Feneri de bu yerlerden biri. Ancak öne çıkan özelliği ise İstanbul’un göz bebeği olan yerlerine konumunun yakın olması.

Haliç, İstiklal Caddesi, İstanbul Modern gibi lokasyonlara 1 kilometre civarında uzak. Gezmeye devam etmek isterseniz devam edebilirsiniz ya da birlikte gezip tozduğunuz günün son durağı olarak da burayı değerlendirebilirsiniz. Ancak bunun için gün içinde gezeceğiniz noktaların lokasyonlarını iyi ayarlamanız şart.

45. Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Polonezköy, İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler  arasında 1994 yılından bu yana bir doğa parkı statüsünde. 3 bin hektarın üzerine yayılan park, Muadilleri arasında İstanbul’un en büyüğü olarak gösterilebilir. Parktaki yerinizi sabah erken saatlerde kalabalık olmadan alabilirsiniz. Bisiklet, koşu, doğa yürüyüşü, piknik ve açık hava sporları Polonezköy ziyaretçilerinin favorileri arasındadır. Ziyaretiniz boyunca, sizlere böğürtlenlerden çalıya, gürgen ağaçlarından kayınlara kadar düzinelerce farklı bitki eşlik edecek. Polonezköy Tabiat Parkı kapsamındaki tesisler arasında Sülün-Keklik Üretim İstasyonu ve Geyik-Karaca Üretim İstasyonu bulunmaktadır. Şehirden uzaklaşmak için yabani kuş sesleri ve yemyeşil doğayla aynı zamanda farklı kültürünüde deneyimleyebileceğiniz eşsiz bir cennet köşesi olan Polonezköy, İstanbul’un neredeyse arka bahçesidir. Taşra atmosferinde yemek yemek, trafik karmaşasından uzaklaşmak istiyorsanız, burada birkaç saat geçirebilir ve İstanbul’un en güzel yerlerinden birine merhaba diyebilirsiniz. Doğanın ve yeşilin bu mega kentte korunmayı başardığı nadir yerlerden biri olan Polonezköy, çam ağaçları ile çevrili, kalabalık, gürültü ve stresten uzak. Köyün girişinde kilise ve mezarlığın sizlerle buluştuğu Polonezköy’de 100 metre sonra köyün küçük meydanına geldiğinizde, burada kiralanmak için bekleyen atlarla karşılaşıyorsunuz. Aynı zamanda hafta sonu tatilleri, günübirlik geziler, piknikler, barbekü keyfi, lüks ve kaliteli restoranlarda akşam yemeği, düğünler ve çeşitli partiler gibi birçok fırsattan yararlanabilirsiniz.

46. İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul’u aile ile birlikte ziyaret etmek isteyenler için çok uygun bir güzergah olan Kelebek Çiftliği, 2014 yılından bu yana Anadolu yakasındaki Beykoz ilçesinde hizmet vermektedir. Türkiye’de bir ilk olan Kelebek Çiftliğinde 20 türde nadir kelebekler bulunmaktadır. Malezya, Filipinler, Asya ve Güney Amerika’dan getirilen kelebekler için bir yaşam alanı olan İstanbul Kelebek Çiftliği, yemyeşil ağaçlar ve renkli çiçeklerle süslenmiş harika ve doğal bir yer. Çiftlikte kelebeklerin korunması için her detayın dikkate alındığını rahatlıkla söyleyebiliriz, çünkü çiftlikte bıldırcınlar da beslenir, böylece örümcekler kelebeklere zarar veremez. Doğanın sevgisini ve bilincini aşılamak için çok yararlı bir iş olan İstanbul Kelebek Çiftliği’nde çocuklar için, kelebeklerin doğumundan ölüme kadar olan tüm süreç belgesellerle gösterilmektedir. İstanbul Kelebek Çiftliği, hafta sonu kahvaltıları için de idealdir. Bu nedenle, İstanbul’da doğal kahvaltı yerleri arıyorsanız, bu yeri aklınızın bir köşesinde tutabilirsiniz. Çiftlik geziniz sırasında, arka bahçedeki Cafe de yemek yiyip dinlenebilirsiniz. 1 Mart 2020 tarihinden itibaren tadilatta olan Kelebek Çiftliği’ne şimdilerde gidebilirsiniz.

47. Fenerbahçe Parkı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde, Deniz manzaralı bir parkın tadını çıkarmak isteyenleri Fenerbahçe Parkı’na götürebiliriz. Fenerbahçe Spor Kulübü ve Kalamış Marina’nın bitişiğindeki park, İstanbul manzarasını yakından izlemek isteyenler için en ekonomik adreslerden biri. Belediye tarafından işletilen yeşil alan, her zaman iyi şekilde bakım yapılarak kalpleri fethediyor. Çiçeklerin güzelliği nedeniyle, özellikle ilkbaharda bu yeri ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

48. Maçka Demokrasi Parkı

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler  arasında Maçka Demokrasi Parkı, Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasında çok geniş bir alanda yer almaktadır. Kadırgalar Vadisi olarak da adlandırılan vadide inşa edilen parkta ciğerlerinize bol miktarda oksijen çekebilirsiniz. Şehirden çok uzaklaşmadan küçük bir hafta sonu rotası çizmeye çalışanlar için burası hem yakın hem de çok ekonomik bir seçenektir. Parka otobüsle ulaşmak isteyenler Vişnezade otobüs durağında inmelidir.

49. Bakırköy Botanik Parkı

Çocuklu ailelerin İstanbul’da görmesi gereken yerlerden biridir Bakırköy Botanik Parkı. Parkta oyun kuleleri, tematik bahçeler, şifalı bitkiler, dinozor heykelleri ve su parkı gibi birçok ilginç bölüm var. 2013 yılında halka açılan bu hoş açık alan 96 bin metrekarelik büyüklüğe sahiptir. Metrobüs veya otobüsle parka ulaşmaya çalışanların İncirli durağında inip 100 metreden biraz daha fazla yürümeleri gerekiyor. Bakırköy Botanik Parkı’nda özel araçlarla kullanılabilecek ücretsiz bir park alanı da bulunmaktadır.

50. Büyük Ada

Toplam 9 adadan oluşan ve Prens Adaları olarak bilinen ada topluluğu, İstanbullular için kaçış kelimesinin sözlük karşılığı olarak düşünülebilir. Turistik statüye sahip dört adanın en büyüğü Büyükada; Aya Yorgi Kilisesi, Yunan Yetimhanesi, Reşat Nuri Güntekin’in Evi gibi birçok cazibe noktasına sahiptir. Buraya bir günlüğüne seyahat edebilir veya birkaç gün adanın nostaljik evlerinde kalmayı seçebilirsiniz. Yaz aylarında burası yüzmek isteyen şehir insanlarıyla doludur. Büyükada gezilecek yerler açısından en çok tercih edilen yerler arasında.

51. Kınalıada

İstanbul’a en yakın olan Prens Adaları’ndaki bu adayı İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler arasında listenizde geçiş noktası olarak belirleyebiliriz. Bu ada aynı zamanda dört turistik adadan en küçüğüdür. Kınalıada’da görülecek yerler arasında diğer adalarda olduğu gibi plajlar, manastırlar ve kiliseler var. Adadaki sevimli butik otellerde veya hostellerde kalabilir ve akşam yemeğinde deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul Şehir hatlarına ek olarak, Deniz Otobüsleri ve Turyol firması da burada seferler düzenlemektedir. Turların hafta içi, hafta sonu, yaz veya kış aylarında değiştiğini de unutmayın.

52. Heybeliada

Heybeliada’yı İstanbul’a bağlı adalar arasında Büyükada’dan sonra ikinci büyük ada olarak belirtebiliriz. Prens Adaları’ndaki en yeşil ada unvanına sahip olan Heybeliada, aynı zamanda en yoğun trafiği olan ikinci adadır. Daha önce Yunanca bakır anlamına gelen ‘Halki’ olarak bilinen Heybeliada, en yüksek yeri 140 metreye ulaşan dört tepeden oluşuyor. Aya Yorgi Cliff Manastırı, Heybeliada Deniz Lisesi ve Bet Yaakov Sinagogu kesinlikle dikkat etmeniz gereken Heybeliada’nın gezi noktaları arasındadır. Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan ada için şehrin her iki tarafından hareket eden deniz ulaşım araçlarını kullanma şansınız var. Beşiktaş ve Adalar arasında faaliyet gösteren İDO hizmetleri bunlardan biri. Bulunduğunuz yere bağlı olarak Eminönü-Kadıköy-Adalar, Bostancı-Adalar ve Beşiktaş-Heybeliada-Büyükada arasında faaliyet gösteren diğer hatları da değerlendirmek isteyebilirsiniz.

[button style=”normal” color=”uckan-btn–red” size=”uckan-btn–middle” link=”https://yerler.com.tr/istanbul-gezilecek-yerler/” target=”false”]En Geniş İstanbul Gezilecek Yerler Rehberi için Tıklayın![/button]

53. Sedef Adası

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler arasında Sedef Adası’nı Prens Adaları içinde küçük bir butik ada olarak gösterebiliriz. Burası diğer adalardan farklı kabul edilir, çünkü büyük çoğunluğu özel mülkiyete aittir. Adadaki iki işletmeden birine rezervasyon yaparak kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Sedef Adası’na gitmelisiniz, çünkü bu yemyeşil güzelliği ve mavi denizi görme fırsatını kaçırmamalısınız. İstanbul’da, şehir karmaşasından kurtulmak ve nefesinizi tazelemek için Sedef Adası’nda güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Burada düğün, davet veya organizasyon planlama şansınız var. Kartal ve Bostancı’dan kalkan vapurlar adaya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sedef Adası adlı yazımızdan burası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

54. Ayazma Şile Halk Plajı

Ayazma Plajı, deniz tatillerinde İstanbul sakinlerinin ilk aklına gelen yerlerinden biri olan Şile’de halk plajı olarak öne çıkıyor. Plajın ilçenin giriş tarafında olduğunu ve 10 kilometreye yayılan Şile plajının başlangıcını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik bir deniz tatili yapmak istiyorsanız, şemsiyenizi de alarak ve Ayazma’da yerinizi alabilirsiniz. Yoğun sezonda, cankurtaranlar ve ambulanslar gibi hizmetler belediye tarafından verilmektedir. Sahile ulaşmak için Üsküdar’dan Şile otobüslerini kullanabilirsiniz. Son olarak, halk plajının mavi bir bayrağı olduğunu hatırlatalım.

55. Eminönü

16. yüzyılda inşa edilmiş Rüstem Paşa Camii ve Süleymaniye Camisi ile çevrelenmiş İstanbul Eminönü aynı zamanda Türkiye’nin en ünlü semtlerinden biridir. Eminönü, Haliç’in batısında, İstanbul’un Tarihi yarımada bölgesinde yer almaktadır. Kentin tarihi çekirdeği olarak merkezde yer alan Eminönü, tarihi ve kültürel zenginliği ile önemli bir turizm merkezidir. Balık ve ekmek yemek için İstanbul’da Eminönü’ne gitmelisiniz. Teknelerde pişirilen balığın satıldığı bölgede enfes bir deniz manzarası var. Eminönü’ndeyken, ünlü Mısır Çarşısı’ndan alışveriş yapmayı ihmal etmemelisiniz. Gün boyu sayısız yerli ve yabancı turistle dolu Eminönü önemli bir turizm limanı. Bursa ve Balıkesir (Bandırma) gibi şehirlere sefer yapan İDO ve BUDO feribotları buradan kalkıyor. Simit, kestane kebabı, mısır ve sandviç gibi sokak yemekleri satan mobil esnaflarla dolu Eminönü’ndeyken, sıcak çayla simit tadını çıkarmayı ve İstanbul manzarasına karşı hatıra fotoğrafı çekmeyi unutmayın.

56. Üsküdar Plajı

İstanbul’un Anadolu yakasının en bilinen ilçelerinden biri olan Üsküdar, birçok tarihi eserle çevrilidir. Manzarası, muhteşem İstanbul silüetine bakan tarihi ve kültürel varlığı ile turizm açısından popüler bir cazibe merkezi olan Üsküdar plajı da çok ünlü. Harem ve Üsküdar arasındaki sahil yolu, İstanbul’un sembolik yapılarından biri olan Kız Kulesi manzarasıyla bilinir. Milyonlarca turist bu muhteşem manzarayı izlemek için Üsküdar’a akın ediyor. Yılın belirli zamanlarında daha yoğun bir turist akışına sahip olan sahilde birçok restoran ve kafe var. İstanbul’un tarihi yerleri bakımından zengin bir bölge olan Üsküdar ve Üsküdar sahiline giderek bu panoramik manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Üsküdar’a geldiğinizde Kuzguncuk’u mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Ekmek Teknesi gibi en iyi Türk televizyon dizilerinin çekildiği Kuzguncuk, tarihi evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, küçük kafeleri ve çay bahçeleriyle herkesi şaşırtıyor.

57. Büyük Çamlıca Tepesi

Deniz seviyesinden 268 metre yükseklikte olan Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde uzun bir geçmişe sahip ünlü bir izleme noktasıdır. İstanbul silüetinin muazzam manzarasını izleyebileceğiniz yüksek bir tepe olan Büyük Çamlıca Tepesi, turizm açısından kentin en popüler yerlerinden. Çamlıca, Yedi Tepe, İstanbul’un en güzel tepelerinden biridir ve temiz havası ve yemyeşil doğal alanı ile ünlüdür. Nurbaba Tekkesi gibi yapılara ev sahipliği yapan tepe, inşaatı 29 Mart 2013 tarihinde başlayıp 3 Mayıs 2019’da açılan Büyük Çamlıca Camii ile ün kazanmıştır. Cumhuriyetin en büyük camisi olan büyük Çamlıca Camii, 6 minareden oluşur ve 63 bin kişi kapasitelidir. Çamlıca Tepesi’ni İstanbul’da gezilecek yerler listenize eklediğinizden emin olun ve kendinize sıcak bir tavşan kanı çay söyleyin ve İstanbul’un yedi tepesinin manzarasının tadını çıkarın. Ayrıca, Osmanlı dönemini yansıtan Büyük Çamlıca Camii’nin neo-klasik mimarisini görmeden dönmeyin.

58. Kilimli Koyu

Ağva’da bulunan Kilimli Koyu, İstanbul’a gelirken şehrin stresinden kaçmak ya da buranın sakin yüzünü görmek isteyenler için mükemmel bir yerdir. Kim bu harika manzarayı görmek istemez ki? İstanbul’dan hem doğal hem de uzak bir yer olan Kilimli Koyu, hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz en güzel gezi noktalarından biridir. Ağva için Üsküdar şehrinden hareket eden otobüsleri kullanmak mümkündür. Merkezden körfeze 5 kilometre yürümeyi tercih ederseniz muhteşem manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, bu mesafeyi taksiyle de gidebilirsiniz. Koy, kamp yapmayı seven gezginlerin en önemli adreslerinden biridir.

59. Karaburun Limanı

Şu anda İstanbul’un Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken Karaburun Limanı’ndayız. Uzun bir plajı ve balıkçıların sığındığı harika bir limanı olan Karaburun, İstanbul’da hafta sonu aktivitesi için doğal bir yer arayanlar için ideal. Karaburun Plajı, Kilyos’tan sonra Avrupa yakasında en çok ziyaret edilen ikinci plajdır. Turizm potansiyelinin iyiden iyiye arttığı Karaburun Köyü’nde 2006 yılından beri yenilenen, zaman geçirebileceğiniz harika bir plaj, lezzetli balık ızgaralarının tadına bakabileceğiniz muhteşem bir gün batımı manzarası sizleri bekliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak Karaburun Limanı’na ortalama 20-30 dakikada ulaşmak mümkündür.

60. Anadolu Kavağı

istanbul'da sevgiliyle gidilecek yerlerİstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler arasında en güzel turistik balıkçı kentlerinden Anadolu Kavağı, Boğaz’ın kuzeyindeki Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Çok eski ve köklü bir yerleşim yeri olan Anadolu Kavağı, turizm açısından oldukça popülerdir. Doğu Roma döneminden Yoros Kalesi’ne ev sahipliği yapan kasabada yemek yiyebileceğiniz ve iyi vakit geçirebileceğiniz birçok balık restoranı vardır. Buna ek olarak, kasabanın Arnavut kaldırımlı sokakları ve el işi yerel ürünler satan küçük dükkanlar da dikkat çekicidir. Evlenmek üzere olan çiftlerin vazgeçilmez fotoğraf yerlerinden olan Anadolu Kavağı, muhteşem meydanları yakalayıp gün batımının romantik manzarasını seyredebileceğiniz bir yer. 15 Nisan ve 15 Eylül tarihleri ​​arasında, haftada iki kez, yaz sezonunda haftada üç kez, Eminönü’den kalkan Özel Gezi feribotları veya her Cumartesi günü Bostancı’dan kalkan Boğaziçi canlı müzikli feribot seferlerine katılarak buraya gidebilirsiniz.

BONUS TAVSİYE: MİLLİ MAÇ

Tuttuğunuz takım fark etmeksizin herhangi bir milli maça sevgilinizle beraber gitmediyseniz emin olun çok güzel bir atmosferden birbirinizi mahrum ediyorsunuz demektir. Takımların lig maçlarında insanlar haklı olarak bazı noktalarda çekinebiliyorlar sevgilileri ile maça gitmekten ancak milli maçlarımızda bu durum söz konusu değil.

Milli maç atmosferi İstanbulda sevgiliyle gidilecek yerler listemizin içerisindeki en efsane atmosfere sahiptir. Özellikle milli takımımızın cesur oynadığı dönemlerde maç İstanbulda oynanacaksa kaçırmayın derim. Maç öncesinde yapılan hazırlıklar, kısa bir stat çevresinde gezi ve maç heyecanı, gişeden geçip maçı izleyeceğiniz güzel bir alana yerleşme, milli takımımızın sahaya çıkması ve İstiklal Marşımızla başlayan 90 dakikadan fazla futbol şöleni.

Tabi kötü oynarsak ve yenilirsek biraz moral bozucu olan bir zaman dilimi haline dönebilir bu an ama risk alıp gittiğinizde sonucunda güzel bir tablo çıkması durumunda çok güzel vakit geçirmiş olmanın yanı sıra emin olun çok eğleneceksiniz.

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listemizde mümkün olduğunca en güzel yerleri vermeye çalıştık ve buralarda neler yapabileceğinizi de anlatmak için çabaladık. Şimdi sıra siz de. Eğer İzmir’e gelirseniz, İzmir’de sevgiliyle gidilecek yerler listesine de göz atabilirsiniz.

Ayrıca sizin için hazırladığımız en geniş İstanbul gezilecek yerler yazımıza da bakmadan geçmeyin.

Sık Sorulan Sorular

Sorulara verilecek kısa ve öz cevapları aşağıda görebilirsiniz.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler Nereler?

İstanbulda sevgiliyle gidilecek yerler çok. Kız Kulesi, Galata Köprüsü, Galata Kulesi gibi yerleri zaten biliyorsunuz. Bunların dışında Çamlıca Tepesi, Bebek Sahili, Safir Kulesi gibi yerlere de gidebilirsiniz.

İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler Nereler?

Balat, Burgaztepe, Oyuncak Müzesi, Belgrad Ormanları, Caddebostan Sahili ve Aydos Ormanı başta olmak üzere birçok gezilecek yer mevcut. İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler bakımından oldukça çok imkana sahip.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Romantik Yerler Nereler?

Balta Limanı Japon Bahçesi, Ağva ve Saklı Göl başta olmak üzere romatik birçok yeri İstanbul’da bulabilirsiniz.

İstanbulda Sevgiliyle Gidilecek Sakin Yerler Nereler?

Mimar Sinan Kent Ormanı, Belgrad Ormanı, Aydos Ormanı gibi yerler gidilebilecek sakin yerler arasında yer alıyor.

“İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler | En Romantik 60 Yer” üzerine 11 yorum

  • Eşim ve çocuklarımla İstanbula gezmeye gidecektik sayenizde güzel yerler keşfettik ve çok keyif aldık. Daima tercihimizsiniz, herkese şiddetle tavsiye ederim.

   Cevapla
 1. Çok yararlı bir konu olmuş sevgilim ile nereye gideceğimi düşünüyordum bu siteye denk geldim harika bir makale teşekkürler

  Cevapla
 2. Sevgilimle nereye gitsek diye düşünüyorduk gerçekten muhteşem bir yazı olmuş emeğinize sağlık teşekkürler devamını bekliyoruz:)

  Cevapla
 3. Hele sahil yolu…çiseleyen yağmur.. yağmur altında şemsiyesiz el ele. En güzelide sessiz ortam yani Mimar Sinan Kent Ormanı, Belgrad Ormanı, Aydos Ormanı gibi yerler gidilebilecek sakin yerler

  Cevapla

Yorum yapın