Ana sayfa » İstanbul Yazıları » Aydos Ormanı Nerede? | Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2023

Aydos Ormanı Nerede? | Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2023

Aydos Ormanı nerede? Aydos Ormanı giriş ücreti 2023 yılında ne kadar? Bu ve benzeri soruların cevabı, huzur ve keyif dolu bir aktivitenin anahtarı durumunda.

İstanbul’un keşfedilmeye değer yerlerinden biri olan Aydos Ormanı Mesire Alanı, misafirlerini doğanın eşsiz güzellikleri arasında ağırlıyor. Sultanbeyli, Pendik ve Kartal Belediyesi sınırlarına dâhil olan bu bölge, şehirden uzaklaşma imkânı bulunmayan fakat kendini İstanbul’dan soyutlamak isteyenlere hitap ediyor.

Yapay göletinden çocuk park alanlarına, piknik ve mangal yerlerinden fotoğraflarınız için güzel bir fon oluşturacak muhteşem atmosferine ve tabiatına kadar, burada huzur için aradığınız her şey var!

Öyleyse gelin, Aydos Ormanı gezi rehberi sayesinde, İstanbul’un sıkıcı metropol hayatına meydan okuyan bu yeri daha iyi tanıyalım.

Aydos Ormanı Hakkında Bilgi:

İstanbul’un oksijen deposu olmaya aday olan

Aydos Ormanı piknik yerleri

içerisinde son derece keyifli vakit geçirebileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanlarda dilediğiniz aktiviteyi yapabilirsiniz. Dilerseniz göletin etrafında bulunan kafelerde gün batımı eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz, dilerseniz yine aynı gölet etrafında pikniğinizi yaparak vakit geçirebilirsiniz.

Sakin ve sessiz bir yerde keyif çatmak, bunu yaparken de şehre yakın olmak istiyorsanız Aydos Ormanı tam size göredir. İsterseniz göl kenarında balık tutabilir isterseniz mangalınızı yaparak güzel bir hafta sonu geçirebilişiniz.

Bunun yanı sıra Aydos Ormanı yürüyüş parkurlarında enfes manzaranın ve tertemiz havanın tadını çıkararak yürüyebilir, doğa ile iç içe vakit geçirme imkânı bulabilirsiniz.

Aydos Ormanı Tepesi

 

aydos ormanı neredeTarihi bir tepe olan Aydos, pek çok eski kalıntıları barındırıyor. Bizans döneminden kalma kalıntıları taşıyan Aydos Tepesi, neredeyse İstanbul’un en yüksek tepesidir. Her sene yılın ilk karı bu tepeye düşmektedir. Bu kar için yılın belli dönemleri buraya çıkan kişiler olmaktadır. Oldukça zevkli ve güzel bir konumdadır. Tepenin çevresi oldukça yeşildir. Aydos Tepesi’nden bakıldığı zaman Sultanbeyli ve Pendik ilçelerine kuş bakışı bakmak mümkündür.

Aydos Ormanı manzara keyfi en iyi bu tepede yapılır diyebiliriz.

Tepeye çıkmadan önce mutlaka yanınıza bir şeyler almanızı tavsiye ediyoruz. Öyle ya, bu denli güzel bir manzarayı kuru kuru seyretmek olmaz!

Aydos Ormanı Mesire Alanı

aydos ormanı giriş ücreti

Aydos Ormanı oldukça büyük bir alana yayılmıştır. Bu alanlarda pek çok aktivite yapabilirsiniz. Hafta sonu için oldukça farklı bir gün geçirmek isteyenler buraya gelebilir. Aydos Ormanı mesire alanı hemen göl kenarında bulunuyor. Göl kenarında bulunan Aydos Ormanı piknik alanı bölümünde piknik yapabilirsiniz. Dilerseniz balık tutmak isteyenler için burada bu imkan bulunmaktadır. Olta takımınız var ise yanınıza alarak balık tutmayı deneyebilirsiniz.

Kendi mangalınız ile gitme imkânınız da vardır. Ayrıca kendin pişir kendin ye mekanları da bulunmaktadır.

Göl üzerinde keyif turu atmak isteyenler için ise yunuslar mevcuttur. Bu yunusları kiralayıp

Aydos Ormanı Göleti üzerinde harika bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Aydos Ormanı 538 metre yükseklik ile İstanbul’un en yüksek kesimlerindendir.

Dolu dolu bir gün geçirme imkânı tanıyan Aydos Ormanı piknik yerleri, birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İşte, rengârenk doğasıyla gözlerinizi kamaştırırken ruhunuzu okşayacak bu İstanbul cennetinde tercih edebileceğiniz bazı aktivite önerileri:

Doğa ile iç içe bir kamp yapabilirsiniz. Orman içerisinde beğendiğiniz alanlarda güvenli bir yer bulduktan hemen sonra rahatlıkla burada kamp yapmanız mümkün.

Orman için herhangi bir kapanış saati bulunmamaktadır. Ancak içerideki mekanlar gece 02.00’da kapatmak durumundadır. Orman arazisinde durmanızda ya da konaklamanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Burada bulunan alanlarda, piknik alanı, semaverle çay servisi, restoran alanı, açık büfe kahvaltı servisi, nargile servisi, mangal servisi, at turu, spor kanallarının tüm yayınları bulunmaktadır. Rahatlıkla vakit geçirebileceğiniz ve oldukça eğlenebileceğiniz bir alandır.

Diğer taraftan; Aydos Ormanı parkı da çocuklar için son derece güvenli ve eğlenceli bir ortam durumundadır. Miniklerin keyifli vakit geçirmesi için dizayn edilen bu yerde konforlu ve renkli oyun alanları mevcuttur.

Özetle son derece büyük bir arazi üzerine kurulu Aydos Ormanı rahat ve güzel vakit geçirebileceğiniz bir alandır.

Aydos Piknik Alanı

Aydos Ormanı Piknik Alanı gölün hemen kenarında bulunuyor. Balık tutmanın yasak olmadığı zamanlarda balık tutabilirsiniz. Ancak ben balık tutmakla vakit kaybetmek istemiyorum, benim vaktim kısıtlı diyorsanız burada yer alan işletmelerden de mangal için balık, et alabilirsiniz. İşletmelerin piknikçilere yönelik çalışmaları ve hizmetlerinden biraz daha bahsedelim.

 • Eğer günün erken saatlerinde buraya gelirseniz kahvaltınızı buradaki işletmelerde yapabilirsiniz.
 • Göl üzerinde gezinti yapmak istediğinizde tur işletmelerinden yunus kiralayabiliyorsunuz.
 • Kamp yapabilirsiniz bu konuda bir sıkıntı yok ancak kamp için bir işletme, tesis yok.(Bu konuya ayrıca değineceğim.)
 • At turu gerçekleştirebilmeniz için işletme mevcut.
 • Maç izleyebileceğiniz, nargile içebileceğiniz kafe tarzında işletmeler mevcut.
 • Çocuk parkı sayesinde çocuklarınızı da ihmal etmeden vakit geçirebilirsiniz. Buradaki işletmelerin çocuk parkı haricinde de çocuklara yönelik ilgileri ve faaliyetleri var.

Aydos Ormanı Piknik Alanı imkanları geniş olduğu için içerisinde yapabileceğiniz birçok alternatif barındırıyor. Sıkılmak bir kenara zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmeyeceksiniz.

Aydos Ormanı Mangal

Tabii ki Aydos Ormanı’nda neler yapılır? diye sorulduğu zaman karşımıza çıkan olmazsa olmaz aktivitelerden bir diğeri mangal. Yalnız orman içindeki masaların sayısı azaltılmış olduğu için yer bulmakta zorlanabileceğinizi hatırlatalım. Eğer hazır masalı işletmelere para vermek istemiyorsanız, daha kolay yer bulmak adına burayı hafta içi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Eğer gölete Şehit Hasan Çelik Caddesi üzerinde bulunan Köymen Kent Girişi’ni kullanarak ulaşmayı tercih ederseniz, göletin yanında kendi semaveriniz ve mangalınızı yakmanız serbest.

Göl kenarında iki farklı tesisin olduğunu ekleyelim. Kristal Restoran’ın olduğu yerde ziyaretçilerin mangal ve semaver yakmasına izin verilmiyor. Tesisin ücretli olarak sağladığı  masa, semaver ve mangaldan yararlanabiliyorsunuz. Hepsi ayrı ayrı ücretlendiriliyor.

Et ve diğer yiyeceklerinizi, masa örtüsü ve tabak-çatal-bıçak gibi ekipmanları ise yanınızda getirmeniz gerekiyor.

2023 itibariyle Aydos Ormanı mangal için Kristal Restoran işletmesinin güncel fiyatları şu şekilde:

 • Semaver 150 TL,
 • Mangal 150 TL,
 • Masa 50 TL.

Aydos Ormanı Sosyal Tesisleri olarak da diye bilinen bu işletmenin irtibat bilgileri ise şöyle:

Aydos Ormanı Kamp

Aydos Ormanı Kamp imkanları, Aydos Ormanı’nda Kamp Yapılır mı sorularının cevabını detaylı olarak bir başlık altında cevaplayayım. Öncelikle burada kendinizi güvende hissettiğiniz her alanda kamp yapabilirsiniz. O konuda bir sıkıntı yok. Ancak işletmelerin kapanış saatleri gece 02.00 olduğu için gecenin belli bir bölümünde lavabo, WC gibi imkanlardan bir süreliğine mahrum kalabilirsiniz.

Olumlu ve pozitif taraflarından bakacak olursak kamp yapılabilir olması ve bölgenin genel olarak güvenli bir yer olması tercih etmeniz için yeterli sebepler. Kamp yapmayı seven birçok insan için bir bölgenin temiz ve güvenli oluşu çok önemli. Şahsi aracınızla gelip su, yiyecek gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda bulundurduğunuz sürece bir sorun çıkmayacaktır. Sonuç olarak, Aydos Ormanı Kamp yapmak için elverişlidir.

Aydos Gölet (Aydos Ormanı Gölü)

Aydos Gölü içerisinde istediğiniz gibi balık tutabilirsiniz. Dilerseniz yunus motor kiralayarak Aydos Orman Gölü üzerinde keyif yapabilir, vakit geçirebilirsiniz. Özellikle gün batımında son derece güzel manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Burası tertemiz, berrak bir suya sahip bir gölettir. Aydos Ormanı Gölü içerisinde koku ya da herhangi bir kirlilik yoktur.

Aydos Kalesi – Aydos Ormanı Tarihi Kale

Roma dönemi, 11. Yüzyıla tarihlenen kalenin kısa bir süre önce restorasyondan geçtiği biliniyor. Aydos Ormanı’nın doğal atmosferine tarihi bir boyut kazandıran bu kale, İstanbul’un fethinde de önemli rol üstlenen yerlerden biri olarak kabul ediliyor.

Çevresiyle beraber sit alanı ilan edilen Aydos Kalesi, 325 metrelik bir alanı kapsıyor. Osmanlı’nın İstanbul’da hâkim olduğu ilk kalelerden biri burası. Adalar ve Anadolu Yakası’nın manzarasını gözler önüne seren bu kale, nostaljik ambiyansıyla size değişik hisler yaşatacak.

Yüksek bir noktada konumlanan ve şehrin manzarasına farklı açılardan bakma olanağı sunan bu kaleye uğramayı, doğayı ve tarihi aynı anda deneyimlemeyi unutmayın!

Aydos Ormanı Kahvaltı

 

aydos ormanı ulaşım

Dilerseniz yiyeceklerinizi yanınızda götürerek burada keyifle kahvaltı edebilirsiniz. Dilerseniz orman içerisinde bulunan mekanlarda da kahvaltı yapabilirsiniz. Dilerseniz yanınızda hiçbir şey götürmeyerek direkt oradan yemek yiyebilirsiniz. Sabah saat 7 ile gece 2 arasında hizmet vermektedir. Burada dilediğiniz gibi kahvaltı yapabilirsiniz. Oldukça güzel bir kahvaltı menüsü bulunmaktadır. Son derece memnun kalacağınız bir alandır.

Ayrıca Aydos Ormanı düğün organizasyonları da yapılabilmektedir.

Buradaki Aydos Cennet Bahçesi Hasan’ın yeri adlı kafenin ulaşım bilgileri ise şöyledir:

 • Adres: Uğur Mumcu Mahallesi, Samandıra Caddesi, Aydos Ormanı, Yakacık, İstanbul
 • Tel: 0216 475 1414
 • GSM: 0535 355 1515
 • Yol tarifi için tıklayın!

Aydos Ormanı Nerede?

Aydos Ormanı, İstanbul’da yer alır ve Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçelerinin ortasında bulunmaktadır. Kadıköy’e ise 20 km uzaklıktadır.

Konum bilgilerini aşağıdaki haritadan görebilirsiniz.

 

 

Aydos Ormanı Nasıl Gidilir? Aydos Ormanı’na Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile gelmeyi düşünüyorsanız Kartal ilçesinin merkezinden hareket eden Uğur Mumcu minibüslerini tercih edebilirsiniz. Bunlar Aydos Ormanı Mesire Alanı önünden geçiyor.

Yine, Kadıköy’den kalkan Uğur mumcu minibüslerini de kullanmanız mümkün. Otobüs ya da minibüs ile giriş kapısına rahatça gelebiliyorsunuz ancak gölete varmak için ortalama 20-30 dk yürümek durumundasınız.

Bir başka alternatif ise Kadıköy’de’ki durağından 19F numaralı otobüse binmeniz. Bu sayede Kozyatağı Metro durağına gelip, oradan da 16U numaralı otobüs ile Çamlık durağında inip Aydos Orman Parkı Sosyal Tesisleri’ne varabilirsiniz.

Aydos Ormanı Ulaşım

Buraya Kartal’ın Uğur Mumcu mahallesindeki 6 ayrı kapı üzerinden giriş yapmanız mümkün. Orman yolunun biraz çetrefilli olduğunu söylemekte de fayda var. Sultanbeyli girişi, ormanın göl tarafına ulaşmak için daha yakın.

TEM otoyolu, buraya özel aracıyla gelmek isteyenler için en doğru seçenek. Otobana girdiğinizde Kartal çıkışından çıkarak tabelaları izlemeniz yeterli.

E-5 istikametinden gelecekseniz; o hâlde Kartal Köprüsünden yukarıya çıkın, tabelaları takip edin.

Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2023

Aydos Ormanı giriş saati sabah 07.00’dır. Akşam çıkış saati ise gece 22.00’dir.

Aydos Ormanı piknik alanı giriş ücreti 2023 yılında ne kadar? Bu sorunun cevabını ise aşağıda bulabilirsiniz:

 • Otomobil: 45 TL,
 • Tam: 20 TL,
 • Midibüs: 140 TL.
 • Minibüs: 100 TL.
 • Otobüs: 250 TL.

Aydos Ormanı Hakkında Sık Sorulan Sorular

İçeriğimizi noktalarken, Aydos Ormanı ile ilgili en çok merak edilen bazı hususların altını çizmekte yarar görüyoruz:

 • Aydos Ormanı Ücretli mi?

Evet. 2023 itibariyle yayalardan ve bisikletle girecek olanlardan 20 alınıyor. Öğrenci indirimi 10 TL iken, arabayla giriş ücreti 45 TL. Özel işletmelerin masa, mangal ve semaver hizmetleri de ücrete tâbî.

 • Aydos Ormanı Aktivite Önerileri Neler?

Burada piknik ve mangal yapabilir; doyumsuz manzara seyri eşliğinde muhteşem doğa fotoğraflarına imza atma şansı bulabilir ve huzurla doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Kahvaltı, nargile, semaver keyfi, deniz bisikletiyle gölet üzerinde ufak bir gezinti,kamp, Aydos Kalesi’ni ziyaret gibi aktiviteler de sizi bekliyor. Çocuklarınız ise trambolün pisti ve lunapark gibi alanlarda keyifle vakit geçirebilir.

 • Aydos Ormanı Gezilecek Yerler Nereler?

Bizans dönemi kalıntılarına ev sahipliği yapan ve 537 metre yüksekliğiyle İstanbul’un zirve noktası olan Aydos Tepesi bunlardan biri. Ayrıca Aydos Gölü de sizi mükemmel manzarasıyla mest edecek. Ağaçların ortasında, göl kenarında piknik yapmak için ise Aydos Mesire Yeri’ni tercih edebilirsiniz.

Sonuç: Aydos Ormanı Hakkında Genel Değerlendirme

Özetlememiz gerekirse; Aydos Ormanı Mesire Alanı; piknik, doğa, spor, eğlence ve huzuru ortak paydada buluşturuyor.

Pek çok kişi buranın eskisi gibi temiz ve bakımlı olmadığından şikâyet etse de bu üzücü durum, Aydos Ormanı’nın İstanbullular için hâlâ güzel bir kaçış noktası olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Öyleyse en kısa zamanda Aydos Ormanı gezi rehberi yazımızdaki tavsiyeleri uygulayın! Doğanın sizi sarıp sarmalamasına izin verin, kendinizi kısa bir süreliğine de olsa megakentten soyutlayıp ânın tadını çıkarın!

İstanbul’daki tüm doğal alanları detaylı şekilde keşfetmek istiyorsanız, en geniş İstanbul gezilecek yerler içeriğimize de bekliyoruz!

“Aydos Ormanı Nerede? | Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2023” üzerine 2 yorum

  • merhaba içeriklerimizi belirli bir süre sonra güncelliyoruz ve diğer güncellememizde muhakkak yeni bilgileri ekleyeceğiz teşekkür ederiz uyarınız için

   Cevapla

Yorum yapın