Ana sayfa » Antalya Yazıları » Olimpos Nerede? | Olimpos Gezilecek Yerler Listesi

Olimpos Nerede? | Olimpos Gezilecek Yerler Listesi

Olimpos nerede? Olimpos dünyaca ünlü bir tatil bölgesidir. Akdeniz Bölgesi’nin en güzel yerinde bulunmaktadır. Antalya Kumluca’ya bağlı bir ilçedir. Likya yolunun başlangıç ya da sonudur. Dünya’da en iyi doğa tatili yapılabilecek yerlerden birisi arasındadır.

Olimpos, İstanbul’dan 720 km, Ankara’dan 535 km, Antalya’dan ise sadece 85 km mesafededir. Oldukça fazla misafiri bulunmaktadır. Son derece tarihi ve doğa ile iç içe olan bir bölgedir. Antalya’nın el değmemiş sahilleri boyunca uzanan doğa ile iç içe olan bir sahil kesimidir. Konaklama konusunda da doğa ile iç içe ağaç evleri sizleri karşılamaktadır. Yeşilin ve mavinin her tonunu görebileceğiniz Olimpos Antalya her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Ayrıca Olimpos sahillerinin en önemli simgesi caretta carettalardır. Sahilin sonunda carettaların yumurtlama bölgesi bulunmaktadır. Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde bu hayvanların yumurtlama dönemi olduğundan dolayı eğer sabah erken saatlerde ziyarete giderseniz minik yavru kaplumbağaları görme fırsatınız olacaktır. Sahil kesimi bu hayvanları korumak için sit alanı ilan edilmiştir. Bu nedende pek çok yasak bulunmaktadır. Bununla birlikte yine kıyı şeridi oldukça bakir ve yeşil kalabilmiştir.

Mükemmel ve cennet gibi bir doğası olan Olimpos şehirden kaçabileceğiniz mükemmel bir bölgedir. Mükemmel bir oksijen oranına sahip olması nedeni ile vücudunuzu dinlendireceğiniz yerdir. Antalya’dan sadece 1 buçuk saat uzaklıkta bulunan Olimpos’ta rahatlıkla gezebilirsiniz.

Olimpos Nerede ve Nasıl Gidilir?

olimpos neredeTürkiye’nin en mükemmel tatil bölgeleri arasında en başı çekebilecek olan Olimpos’a gelmek için pek çok seçenek bulunmaktadır. Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Olimpos’a pek çok yerden servis ve otobüs kalkmaktadır. Olimpos Antalya’ya 85 Km mesafede Kemer’e ise sadece 28 km mesafede yer almaktadır.

Araba ile gelecek iseniz eğer, Antalya merkezken gelirseniz sırası ile Beldibi-Göynük-Kemer-Çamyuva-Tekirova rotasını takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Daha sonra Tekirova kavşağından çıkarak Çıralı-Yanartaş tabelasını gördüğünüz de içeri girmelisiniz. Çıralı farklı bir bölgedir, yolu karıştırarak çıralı tarafına gitmemelisiniz. Çünkü Çıralı bölgesinden Olimpos’a geçiş bulunmamaktadır. Olimpos tabelasını görer görmez hemen devam edin, 15 dakikalık bir yolculuk sonrasında Olimpos’a ulaşabilirsiniz.

Eğer Olimpos Antik Kent bölgesine girmek isterseniz içeride otopark mevcuttur. Oldukça ucuz bir otopark bulunmaktadır. 24 saat için tek ücret almaları oldukça iyi bir fırsattır.

Eğer arabanız yok ise minibüsü tercih edebilirsiniz. Olimpos’a sürekli olarak pek çok yerden minibüs seferleri düzenlenmektedir. Antalya Otogar’dan Kumluca yönüne giden tüm minibüslere binebilirsiniz. Tabi Olimpos’da ineceğinizi söylemeniz gerekmektedir. Tabi bilmeniz gereken bir detay var, bu minibüsler sizleri direkt olarak Olimpos’a götürmüyor. Olimpos kavşağında indikten hemen sonra aşağı Olimpos’a giden başka bir minibüs bulunuyor. Bu minibüslere binerek kısa bir yolculuk sonrasında Olimpos’a inmiş olacaksınız. Bu şekilde hızlıca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Eğer herhangi bir yerden uçak ile seyahat ediyorsanız. Antalya Havalimanı’nda indikten hemen sonra Havaş servislerine binebilirsiniz. Bu servisler ile Antalya Otogarı’na gelerek ordan yine Olimpos, Kumluca minibüslerine binerek yine aynı yolu izleyebilirsiniz.

Dilerseniz Antalya Havalimanı’nda bir araç kiralama firması ile anlaşarak araç kiralayabilirsiniz ya da VIP transfer hizmetlerinden faydalanarak buralara gidebilirsiniz.

Olimpos Gezilecek Yerler Listesi

Olimpos Antik Kenti

olympos antik kentiDünya’nın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir ülkede yaşıyoruz. Olimpos’ta bunların içerisindedir. Olimpos Beydağları Milli Park içerisinde bulunmaktadır. Antik Likya liman kentlerinden birisidir. Akdeniz’e açılan çok önemli bir liman kentidir. Olimpos Çayı’na eski dönemlerde gemilerin girdiği antik kalıntılarla ispatlanmıştır.

Olimpos MÖ. 168 yıllarında Likya Birliği’nde oy hakkına sahip 6 şehirden biriydi. Bu nedenle son derece önemli şehirlerden birisidir. Şehirde pek çok antik tapınak ve mezar bulunmaktadır. Dar vadinin iki yakasına kurulmuş olan semt oldukça eski bir yerleşim yeridir. Bu Antik Kenti gezmeyi sakın unutmayın, oldukça güzel ve büyük bir şehirdir.

Olimpos Plajı

olympos plajıOlimpos Antik Kenti’nin hemen altında bulunan iri çakıl taşlı bir plajdır. Deniz kaplumbağalarının yumurtlama bölgesi olduğundan dolayı sit alanı ilan edilmiş ve ülkemizde korunmuş en iyi plajlardan bir tanesidir. Deniz su sıcaklığı diğer bölgelere göre burada her zaman biraz daha soğuk olmaktadır.

Çıralı

olimpos çıralıOlimpos sahil kesimini paylaşan iki yerleşim biriminden birisi Çıralıdır. Nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağaların yumurtlama bölgesi olduğundan dolayı oldukça korunaklı bir bölgedir. Sahil kesminin hemen arkasında bulunan köy ise dağınık düzen bir yerleşime sahiptir. Son derece geniş bir arazi üzerine kuruludur. Meyve bahçelerinin arasında yürüyerek vaktinizi geçirebilirsiniz. Ancak yaz aylarında yürümek sizleri bir hayli yoracaktır.

Yanartaş

olimpos yanartaşYanartaş, Olimpos bölgesinde mutlaka gitmeniz ve görmeniz gereken yerler arasında en başta yer almaktadır. Son derece farklı bir yer durumundadır. Volkanik bir yamaç sebebi ile yılın her dönemi ve her zaman hiç sönmeden yanan ateş bölgelerine sahip bir yerdir. Yanartaş bölgesine 20 dakika ya da 30 dakikalık bir yürüyüş ardından buraya ulaşabilirsiniz.

Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 235 metre yükseklikte bulunan bu kayalardan aralıksız olarak ateş çıkmaktadır. Oldukça farklı bir atmosfere sahip olduğu için büyüleyici bir yer konumundadır.

Adrasan

olimpos adrasanOlimpos’un hemen arkasında yer alan bir bölgedir. 8 km güneyinde yer alan Adrasan’a mutlaka gitmelisiniz. Akdeniz bölgesinde bulunan tüm plajlardan çok daha güzel bir kumsala sahiptir. Antalya bölgesinde bulunan en uzun kumsal şeritleri içerisinde bulunmaktadır. Konaklama yapılacak pek çok yer bulunuyor. Tatilinizi sadece burada bile geçirebilirsiniz. Doğası ile oldukça yeşil ve güzel bir bölgedir.

Suluada

Hemen Adrasan’dan sonra burayı rahatlıkta gezebilirsiniz. Burası Adrasan bölgesinde bulunmaktadır. Muhteşem deniz rengi ile Maldivler benzetmesi yapılmaktadır. Mükemmel bir su rengi bulunmaktadır. Bembeyaz kumsallara sahip bir bölgedir. Denizin ortasında bulunan bu adanın su kaynağının şifalı olduğu düşünülüyor.

Adrasan bölgesinden Suluada’ya pek çok tekne turları düzenlenmektedir. Bu turları çok önceden ayarlamanız gerekmektedir. Bu turlar içerisinde enfes koylara uğramaktadır. Bu koylar, Sazak, Ceneviz Limanı (Porto Ceneviz), Çoban Limanı, Akvaryum gibi harika koylardır. Gayet büyüleneceğiniz bir bölgedir.

Likya Yolu ve Gelidonya Feneri

olimpos likya yoluMutlaka gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Fethiye’den başlayarak devam eden Likya Yolu Antalya’nın Olimpos kısmında bitmektedir. Dünyanın en güzel manzaralarının olduğu uzun yürüyüş rotalarında yer almaktadır. Fethiye’den başlayarak 509 km devam ederekn buraya ulaşır.

Ayrıca Gelidonya Feneri’ne de kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyoruz. Gelidonya Feneri, Teke Yarımadası’nın güney ucunda bulunmaktadır. Türkiye’de deniz seviyesinden en yüksek noktada bulunan bir fenerdir. Aynı zamanda ülkemizde yer alan en eski deniz feneridir.

Ayrıca dilerseniz Olimpos’ta Likya Yolu rotasının belli bir bölümünü yürüyebilirsiniz. Olimpos’tan Uluponar’a yaklaşık olarak 4 saatlik bir yürüyüş bulunuyor. Ortalama 5 km bir mesafedir.

Tahtalı Dağı Teleferik

Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde bulunan Tahtalı Dağı eski ismi Olimpos’tu. Bu dağ Yunan mitolojisinde oldukça önemli bir dağ olarak biliniyor. Olimpos Tahtalı Dağına ulaşmak isteyenler için teleferik bulunmaktadır. Kısa bir yolculuk sonrasında dağa tırmanmış oluyorsunuz.

Olimpos Tahtalı Dağı ziyaret saatleri 1 Ocak – 31 Mart hafta içi 09.30-16.30, hafta sonu 09.30-17.00, 1 Nisan – 30 Nisan hafta içi 09.30-17.30, hafta sonu 09.30-18.00, 1 Mayıs – 31 Mayıs 09.30-18.30, 1 Haziran – 30 Eylül 09.00-19.00, 1 Ekim – 31 Ekim 09.00-18.00, 1 Kasım – 31 Aralık hafta içi 09.30-16.30, hafta sonu 09.30-17.00. Haftanın 7 günü ziyarete açık.

Olimpos Tahtalı Dağı giriş ücreti çift yön 75TL, çift yön 7-12 yaş 37,50TL, 0-6 yaş çocuk ücretsiz. Gündoğumu 100TL, 7-12 yaş 50TL, günbatımı 145TL, 7-12 yaş 72,50TL. Müze Kart geçerli değil.

Olimpos Yapılacak Şeyler

Olimpos o kadar güzel bir yer ki yalnızca orada doğanın ve denizin tadını çıkartmak isteseniz bile yeter. Ancak pek çok kişi farklı aktiviteler yapmak istiyor, bu nedenle burada pek çok aktivite bulunuyor. Bu aktiviteler arasında;

  • Tekne Turları
  • Yamaç Paraşütü
  • Kaya Tırmanışı
  • ATV Safarisi
  • Tüplü Dalış
  • Tahtalı Teleferik Turu
  • Göynük Kanyonu Turu

Gibi pek çok alternatif bulunuyor. Tabi bu alternatifleri yapmak sizin elinizde, dilerseniz yalnızca denizin ve koyların tadını çıkartabilirsiniz.

Antalya gezilecek yerler ve Antalya plajları yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Yorum yapın