Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Konya Kelebekler Vadisi Nerede? Giriş Ücreti Ne Kadar 2023?

Konya Kelebekler Vadisi Nerede? Giriş Ücreti Ne Kadar 2023?

Konya Kelebekler Vadisi nerede? Konya’da pek çok insanın az bildiği bir yerdir, Kelebekler Vadisi. Ancak her Konya insanının hayatında bir kere gitmesi gereken bir yer halindedir. Ülkemizde ve Dünya’nın çeşitli yerlerinden insanların sürekli olarak ziyaret ettiği bu yerde oldukça farklı çeşit kelebek görebilirsiniz. Konya Kelebekler Vadisi 3.5 dönümlük gezi alanına sahiptir. Toplam kelebek uçuş alanı ise yaklaşık olarak 2 dönümdür. Kelebeklerin uçuş alanları gayet tropikal ve muhteşem büyüleyici bir ortam haline gelmiştir. Doğayla iç içe bir ortam işitiyor iseniz tam olarak aradığınız yerdesiniz. Konya Kelebekler Vadisi genç, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkesin ilgisini çekebilecek türden kelebeğin yer aldığı muhteşem bir atmosferdir.

Tüm bu güzel arazi üzerinde birbirinden farklı tür kelebekler, birbirinden farklı çeşitte bitkiler görebilirsiniz. Konya’da yetişmeyecek olan bitki türlerini burada gördüğünüzde hayretler içerisinde kalabilirsiniz. Tamamen tropikal ve doğal bir ortam oluşturulmuştur. İçerisinde yer alan bahçede toplamda 98 türe ait 20 binden fazla bitki bulunmaktadır. Burada yer alan doğa yürüyüşünüzde rehberlerden yardım alabilirsiniz. Rehberler sayesinde kelebekler hakkında pek çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Kelebeklerin korunma, beslenme, hayat döngüleri ve kamuflajları hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Oldukça güzel ve kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasındadır. Konya Kelebekler Vadisi’ni kesinlikle aileniz, arkadaşlarınız ya da yalnız olarak gezebilirsiniz.

Konya Kelebekler Vadisi Nerede?

konya kelebekler vadisi neredeKonya Kelebekler Vadisi herkesin rahatlıkla bulabileceği bir konumdadır.

Tam adresi ise: Parsana Mahallesi İsmail Kaya Caddesi Numara 244 Selçuklu/Konya

Yukarıdaki adresten rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Telefon numarasına ulaşmak için ise:

0332 211 11 20  numaralı hattan Konya Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilir, gitmeden önce bilgi alabilirsiniz.

Konya Kelebekler Vadisi Nasıl Giderim?

Konya Kelebekler Vadisi son derece rahat bir ulaşımı olan konumdadır. Merkezi konumda olan tropikal bahçeye gitmek için pek çok seçeneğiniz bulunmaktadır. Otobüs ile Konya Kelebekler Vadisi’ne gitmek istiyor iseniz 47 no hatlı otobüse binerek buraya gelmeniz mümkündür. Kültürpark’tan hareket eden 47 numaralı otobüs Nalçacı Cad. – Kerkük Cad. – Eski Manifaturacılar – Kent Plaza – Aydınlıkevler duraklarından geçtikten sonra İsmail Kaya Caddesine ulaşmaktadır. Bu cadde üzerinde inerek Tropikal Kelebekler Vadisi’ne erişim sağlayabilirsiniz.  Eğer başka bir alternatif arıyor iseniz minibüsleri kullanabilirsiniz. Fatih Işıklar minibüsü ile Konya Kelebekler Vadisi’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Uçak ile gelecek misafirler ise Konya Havalimanı’ndan taksi ile buraya ulaşım sağlayabilirler. Havalimanı önünden bineceğiniz taksi ile 20 dakika içerisinde buraya gelebilirsiniz.

Farklı bir deneyim olsun isterseniz eğer Tren ile gelebilirsiniz. Tren ile gelecek yolcular için ise Konya Tren Garı’ndan yine havalimanında olduğu gibi taksiye binerek 20 dakika içerisinde buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti 2023 ve Saatleri

konya kelebekler vadisiKonya Kelebekler Vadisi
oldukça büyük ve mükemmel bir yerdir. Bu büyüklüğü nedeni ile belli zamanlar bakımda olması gerekiyor. Bu yüzden haftanın ilk günü yani pazartesi günleri burası kapalıdır. Onun dışında her gün sabah 09.00 ile akşam 17.00’a kadar misafirlerini ağırlamaktadır. Misafirlerini son derece iyi bir şekilde ağırlamakla birlikte oldukça farklı misafirlerde bulunuyor.

Konya Kelebekler Vadisi giriş ücretlerine gelecek olursak eğer, hafta için ve hafta sonu olarak değişkenlik göstermiyor. Fiyatlar şu şekildedir:

* Aile ile birlikte gelen 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz.
* Engelli ve 65 yaş: 5 TL.
Aile Paketi: Anne + Baba : 30 TL ve (7-14 yaş arası) her çocuk için 5 TL.
* Şehit yakını (Anne, Baba, Eş ve Çocuk) ücretsiz.
Eğitim sınıfı: Bahçe gezi 5 TL Eğitim bedeli + 2,5 TL.
* Gazi ücretsiz.
* Yetişkin Grup (9+ Kişi) 15 TL
* Öğrenci Grup (9+ Kişi) 5 TL

Konya Kelebekler Vadisi Kelebek Türleri

Konya Kelebekler Vadisi içerisinde oldukça farklı türde hayvanlar ve bitkiler vardır. Ancak isminin de almış olduğu Kelebek çeşitliliği de oldukça fazladır. 3.5 dönüm üzerinde bulunan yaklaşık olarak 2 dönüm üzerinde uçuş alanı olan 15 tür kelebeğe doğal yaşam alanı sunmaktadır. Bu alan içerisinde çok farklı kelebek türleri bulunmaktadır. Burada bulunan kelebek türleri ise şöyle;

Cetosia cyane (Leopard Lacewing)  Idea leuconoe (Paper Kite – Large Tree Nymph)  Papilio memnon (Great Mormon)  Parthenos sylvia (Clipper)  Vindula dejone (Cruiser)  Pachliopta aristolochiae (Common Rose)  Doleschallia bisaltide (Autumn Leaf)  Tirumala septentrionis (Dark Blue Tiger)  Catopsilia scylla (Orange Migrant / Orange Emigran)  Euploea phaenareta (King Crow)  Caligo memnon (Giant Owl) (Baykuş Kelebeği)  Greta oto (Glasswinged)  Lexias pardalis (Common Archduke)  Morpho peleides (Blue Morpho)  Attacus atlas (Atlas Güvesi)

Burada yer alan tüm kelebek türleri oldukça farklıdır. Türkiye’de yer alan kelebeklerden farklı olarak kelebek çeşitleri bulunmaktadır. Burada yer alan kelebekler arasında oldukça farklı renklerde türler bulunmaktadır. İçerisi tam bir tropikal bahçe havasında tasarlanmıştır.

Konya Kelebekler Vadisi Bitki Çeşitleri

Konya Kelebekler Vadisi bünyesinde oldukça farklı çeşitliliği bulunduruyor. Vadi içerisinde gezerken de anlayacağınız üzere pek çok farklı tür bulunuyor. 98 türe ait 20 binden fazla bitki arasında gezeceğiniz bam başka bir dünya içerisinde geziyor olacaksınız. Burada bulunan bu çeşitliliğin asıl amacı ise kelebeklerin mutlu olmasıdır. Kelebeklerin kendi nektar bitkileri arasında uçmalarını sağlamak ve ortama uyum sağlamaları için bu tür bir bitki çeşitliliği bulunmaktadır. İçeride bulunan bitkiler ise şöyledir:

 • Chorisia speciosa
 • Duranta Erecta
 • Tacca integrifolia
 • Hibiscus rosa-chinensis
 • Musa ornata
 • Antigonon leptopus ‘Alba’
 • Nymphaea lotus
 • Heliconia chartacea
 • Cuphea hyssopifolia

Konya Kelebekler Vadisi Böcek Köyü

Vadi içerisinde pek çok farklı dünya bulunuyor. Bunlardan birisi de vadi içerisinde bulunan böcek köyüdür. Vadi içerisinde bulunan bu köyde hem kelebekler için hem de diğer çeşitlilik için oldukça farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Daha önce görmediğiniz ve ülkemizde göremeyeceğiniz pek çok böcek türünü Konya Kelebekler Vadisi Böcek Köyü içerisinde bulabilirsiniz. Bu köy içerisinde bulunan böcek türleri ise şöyle:

 • Kymenoptera
 • Mantodea
 • Coleoptera
 • Odonata
 • Phasmida

Bu böcek türleri arasından bu isimleri ile değil de diğer isimler ile tanıdık olanlar var. Mesela Mantodea, peygamber devesi böceğidir. Odonato ise yusufçuklara denmektedir. Bu böcekleri ve diğer türleri bu köyde görebilirsiniz.

Konya Kelebekler Vadisi Eğitimleri

Konya Kelebekler Vadisi içerisinde oldukça farklı etkinlikler ve eğitimler bulunmaktadır. Özellikle küçük ve genç ziyaretçileri için pek çok eğitim imkanı bulunuyor. Gençler için Doğa Eğitim Programı bulunmaktadır. Bu program kapsamında ise 3 farklı başlık altında değişik etkinlikler yapılmaktadır. Bu eğitimler “İlginç Canlılar Arasındayım”, Böceklerin Renkli Dünyasını Tanıyalım”, “Sürüngenler ile Tanışalım” olarak ayrılmaktadır. Bu başlıklar altında farklı eğitimler verilmektedir. Genç misafirleri gezdirirken eğlendiren, eğlendirirken öğreten bir program olarak öne çıkmaktadır. Bu programlar sayesinde genç misafirlerine doğa sevgisini aşılamayı planlıyor ve başarılı oluyor da.

 

Yorum yapın