Ana sayfa » Mersin Yazıları » Tarsus Hayvanat Bahçesi Nerede? | Giriş Ücreti 2023

Tarsus Hayvanat Bahçesi Nerede? | Giriş Ücreti 2023

Tarsus Hayvanat Bahçesi daha önce şehrin merkezinde yer almakta ve oldukça küçük bir alanda bulunmaktadır. Ancak şimdi bulunduğu konumda oldukça geniş ve oldukça büyük bir hayvanat bahçesi haline getirilmiştir. 27 Aralık 2013 tarihinde Tarsus Belediyesi tarafından kentin dokusuna uyumlu olacak şekilde Tarsus’un kuzey bölgesine taşınmıştır. Son taşındığı yerde oldukça güzel ve büyük bir arazi üzerinde kurulmasının pek çok avantajını görmektedir. 110 dönümlük koca bir bahçede ve Berdan Baraj gölünün hemen yanında bulunması nedeni ile oldukça güzel manzaralara eşlik etmektedir.

Misafirlerini Tarsus Mavi Bulvar üzerinden otoyol viyadüğünden hemen sonra ulaşmak mümkündür. Mersin tarafından gelenler ise Hal kavşağından hemen sonra 1.5 km devam ettikten sonra Tarsus  Hayvanat bahçesine ulaşırlar.

Bu hayvanat bahçesinde, bu şehirde yaşayan insanların normal hayatlarında zor görmesi gereken hayvanları rahatça görmesi ve hissetmesi için Mersin belediyesi tarafından tahsis edilerek açılmıştır. Oldukça güzel ve ilgi çeken hayvanlarında yer aldığı bu bahçe, çok fazla ziyaretçi kabul etmektedir.

Tarsus Hayvanat Bahçesi içerisinde oldukça büyük hayvanların arasında bulunduğu deveden tutun, en küçük türdeki hayvanlara kadar hepsini görebilmeniz mümkündür. Oldukça büyük bir arazi üzerine kurulmuş olması nedeni ile hayvanlar özgürce kendi alanları içerisinde dolaşmaktadır.

Tarsus Hayvanat Bahçesi Nerede?

tarsus hayvanat bahçesi neredeTarsus Hayvanat Bahçesi nerede sorusu oldukça çok kez sorulmuştur. Bunun sebebi hayvanat bahçesinin eskiden şehrin merkezinde olmasıdır. Şu anda merkezden biraz uzak bir yere taşınmış ve oldukça büyük bir arazi üzerinde hizmetlerine devam etmektedir. Tarsus Mavi Bulvar yolu istikametinde otoyol viyadüğünden hemen sonra ayrılarak bu hayvanat bahçesine ulaşmanız mümkündür. Mersin istikametinde geliyor iseniz Hal kavşağından hemen sonra 1.5 km ilerledikten sonra Tarsus Hayvanat bahçesi tabelalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Tarsus Hayvanat Bahçesi, Mersin merkeze 27 kilometre mesafede yer almaktadır. Bu kadar yakınlığı ile oldukça fazla ziyaretçi kabul etmektedir. Her geçen gün çevre illerinde ziyaretçilerinin artması ile birlikte gün geçtikçe ziyaretçi sayısında gözle görülür bir artış söz konusudur. Bu artış ile beraber içeride ki çeşitliliğinde artması söz konusudur.

Tarsus Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri

Tarsus Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri yaz ve kış tarifesi olarak değişkenlik göstermektedir. Hayvanat bahçesinde her dönem belli açılış ve farklı kapanış saatleri uygulanmaktadır.

Kış mevsiminde Tarsus Hayvanat Bahçesi ziyaretçilerini 09.00’da almaya başlıyor ve kapanış olarak 17.00’da kapanıyor. Bu saatlerden sonra ve önce herhangi bir ziyaretçi kabul etmiyor. Yaz saatlerinde durum biraz daha farklı olsa da sabahları yine 09.00’da ziyaretçi kabulüne başlıyor, bir değişiklik olarak ise 18.00’da ziyaretçi alımına kapatıyor. Yani yaz mevsiminde 1 saat daha fazladan açık kalıyor. Bunun sebebi ise kış aylarında havanın erken kararması veya daha erken soğuması olarak görebiliriz. Bunun yanı sıra burayı yazın ve kışın gezmek farklı farklı tecrübeler kazandırıyor. Oldukça farklı hayvanların yazları ve kışları ne tür hareketler yaptığını ve nasıl davrandığını görebilme fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Bununla birlikte bu hayvanların yazın ve kışın ne koşullar altında kendilerini nasıl muhafaza ettiklerini görme fırsatınızda olmuş oluyor.

Tarsus Hayvanat Bahçesi Ulaşım

Tarsus Hayvanat Bahçesine aracını ile gelmek isterseniz eğer, Mavi Bulvar yolu üzerini takip ederek otoyol viyadüğünden ayrılarak hemen ulaşabilmeniz mümkündür. Mersin kısmından geliyor iseniz Hal kavşağından çıktıktan sonra 1 km ilerledikten ve devam ettikten sonra Tarsus Hayvanat Bahçesi‘ne ulaşmanız çok kolaydır. Bunun dışında toplu taşıma ile gelmek isterseniz de Tarsus merkezden minibüsler ile 20 dakikalık bir yolculuk ile hayvanat bahçesine ulaşmanız mümkündür. Minibüs kalkış saatlerine bakarak hareket etmeniz en doğrusu olacaktır. Bu sayede bir de minibüs beklemek durumunda kalmayıp hızlı bir şekilde 20 dakika içerisinde hemen hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz. Ulaştıktan hemen sonra içeriye girerek daha önce belkide hiç görmediğiniz hayvanlar ile karşılaşarak kendinizi farklı bir dünya da bulacaksınız. Bu tür anıları deneyimleme fırsatınız her zaman bulunmuyor. Bu fırsatı bu kadar yakınken değerlendirmeniz en doğrusu olacaktır.

Hayvanat bahçesinin tam adresi ise: Kavaklı Mah. Berdan Barajı Mevkii Bolatlı Mavi Bulvarı No:33400Tarsus/MERSİN

İsterseniz aşağıdaki haritadan Tarsus Hayvanat Bahçesi yol tarifi alarak da buraya ulaşabilirsiniz.

Tarsus Hayvanat Bahçesi Ücretleri

tarsus hayvanat bahçesi giriş ücretiTarsus Hayvanat Bahçesi giriş ücreti 2023
 yılında düşük miktarlar olarak sunuluyor. En güncel fiyatları arayarak veya internet adresi üzerinden araştırarak bulabilirsiniz.  Telefon numarası 0324 626 33 34 bu numarayı arayarak iletişime geçebilir ve giriş ücretleri ve detayları buradan edinebilirsiniz.  8 ya da 10 TL gibi küçük miktarlara 30’dan fazla hayvanı görebileceğiniz bir hayvanat bahçesine ödemek oldukça uygundur. Bu güzel anıyı bu paralara bulmak oldukça güzel.

Tarsus Hayvanat Bahçesi Hayvanları

Tarsus Hayvanat Bahçesi hayvanları
son dönemde oldukça fazlalaştı. İçeride ki tür sayısı ilk açıldığı yıllarda 30 üstü iken bu sayı 2014 yılında 60 ve 2018 yılında 81’e yükseldi, içerideki hayvan sayısı da bin 350 gibi oldukça yüksek rakamlara çıktı. Burada oldukça farklı türden hayvanlar bulunmaktadır.

Bu hayvanat bahçesinde filden zebraya kadar pek çok hayvan çeşidi bulunmaktadır. Oldukça farklı hayvanlar ile uyum içerisinde yaşayan bir doğal yaşam parkı haline gelmiştir. Oldukça fazla ziyaretçi sayısı bulunmaktadır ve bu sayı her geçen gün hızla yükselmektedir. İçeride bulunan türler içerisinde en popüler olanı ise zebralardır. Son dönemde oldukça popüler bir tür olmuştur. Ziyaretçilerin en çok tercih ettiği bir tür olan zebralar güzellikleriyle göz kamaştırmaktadır.

Tarsus Hayvanat Bahçesi Ziyaretçilerine Tavsiyeler

Tarsus Hayvanat Bahçesi konum olarak oldukça güzel bir yerde bulunmaktadır. Hayvanat bahçesine öğleden sonra geldiyseniz eğer (yani 16.00 18.00 arasında) bahçeden hemen sonra oldukça güzel manzarası olan bahçede günü batırabilirsiniz. Tarsus barajının hemen yanında olması sebebi ile ve oldukça güzel bir çevre düzenlemesi nedeni ile pek çok etkinlik yapabilirsiniz.

Ayrıca hayvanat bahçesi içerisinde mutlaka görmeniz gereken pek çok kuş ve memeli türü bulunmaktadır. Bu kuşları kesinlikle ziyaret etmeli ve ne kadar farklı kuş türlerinin var olduğunu görmelisiniz. Oldukça farklı renklerde ve bu renklerin muazzam uyumları içerisinde son derece mükemmel hayvanları gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Bu kuşları inceledikten hemen sonra diğer kuşlar ile kıyaslama yaparak hayatınızda nasıl tekrar böyle bir hayvanla karşılaşırım diye kendinizi düşünmeden alıkoyamıyorsunuz. Kuş türleri dışında son derece asil duruşu ile aslanlar sizleri karşılayacak.

Ormanların kralları olarak bilinen aslanları gördüğünüzde irkilebilirsiniz, ancak heybetini ve uysallığını gördüğünüzde gerçekten şaşıracaksınız. Oldukça akıllı olan bu hayvanları kesinlikle incelemenizi tavsiye ediyoruz. Aslanların bulunduğu kafesin önünde ve çevresinde fotoğraf çekinirken lütfen dikkat ediniz. Her an yanınızda y da arkanızda bir yerlerde olabilirler. Ayrıca özellikle son dönemlerde pek çok kez adından bahsettiren zebraları da kesinlikle ve kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz. Zebralar özellikle Afrika bölgesinde sık sık karşımıza çıkan hayvanlardır.

Ancak bu hayvanat bahçesinde bu hayvanları görmeniz mümkündür. Sayıları oldukça fazladır ve renklerinin mükemmel uyumu ve asil duruşları ile şaşıracaksınız. Bu hayvanları fotoğraflar da yakalamak oldukça zor olacaktır çünkü zebralar en az atlar kadar hızlı koşmaları ile ünlüdür. Zebralar çizgili yapısı ile oldukça ilgi odağı olmuştur. Özellikle son dönemde artan ziyaretçi sayısı ile birlikte zebraların bulunduğu alanlar oldukça yoğundur.

Mersin plajları ve Mersin’de ne yenir yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın