Ana sayfa » İstanbul Yazıları » Hidiv Kasrı Nerede? Hıdiv Kasrı Kahvaltı ve Giriş Ücreti 2023

Hidiv Kasrı Nerede? Hıdiv Kasrı Kahvaltı ve Giriş Ücreti 2023

Hidiv kasrı nerede? Hıdiv Kasrı, tarihin pek çok olayına tanıklık etmiş olmasına rağmen İstanbul’da bulunan saraylara göre gayet genç bir saraydır. İstanbul’un en güzel manzarasında bulunan bu saray, 1907 senesinde Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmıştır. Beykoz’un Çubuklu sırtlarında bulunan bu saray İtalyan Mimar Delfo Seminati tarafından tasarlanıp yapılmıştır. Sarayda İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz bir kule de bulunmaktadır. 27.000 metrekarelik arazi üzerine kurulu olan bu saray konumu nedeni ile oldukça hakim bir tepededir. Bu sarayın en önemli farkındalığı ise içerisinde asansör bulunmasıdır. Bu asansör buharla çalışması ile ilk asansör olması ile öne çıkmaktadır. Hıdiv Kasrı içinde oldukça modern ve tarihi bir dokuyu birlikte kullanılmıştır. Kasrın girişi ortadan bölünerek mermer ile yapılmış havuz ve çeşmeler bulunmaktadır. Giriş katında büyük bir şömineli salonu üst katlarında ise yatak odaları bulunmaktadır.

Hıdiv Kasrı ismini, Hilmi Paşa’dan almıştır. Dönemin padişahları Mısır’a atadığı valilere Hıdiv ünvanını vermiştir. Bu sebeple Mısır’a vali olarak atanan Hilmi Paşa’nın ünvanı verilmiştir. Son olarak Hıdiv Kasrı işgallerden sonra başka ülkelere giden paşanın ailesi tarafından İstanbul Belediyesi’ne satılmış ve kamulaştırılmıştır.  1984 yılında detaylı bir restorasyona gidilmiştir. Bu restorasyonu Türkiye Turing Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy üslenmiştir. Burası belli bir süre otel olarak kullanıldıktan sonra İBB tarafından Beltur’a devredilerek günümüzde de hala hizmet vermektedir. Hıdiv Kasrı ve Korusu haftanın her günü 08.00 ile 23.00 saatleri arasında açık olmakla beraber girişi tamamen ücretsizdir. Muhteşem bir mimariye sahip olan bu eser, İstanbul’un en gözde sarayları arasındadır. İstanbul’da yaşayan pek çok insan bu saraya en az bir kez gitme fırsatını yakalamış olmalıdır. Burada yaşanmış pek çok anıyı, eseri gözleriniz ile görmeniz mümkündür. Eğer hisleriniz kuvvetli ise burada yaşanmış tüm anıları hissedebilirsiniz.

Çubuklu Korusu’nun içerisinde bulunan bu kasrın etrafında da doğa ile birlikte yürüyüş yapabilirsiniz. Oldukça geniş bir alana yayılması sebebi ile oldukça rahat bir vakit geçirebilirsiniz. En güzel zamanları ise ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Eğer araç ile gelmeyi düşünüyorsanız İSPARK bulunmaktadır. Standart İSPARK ücretleri sizlerden talep edilmektedir. Bunun dışında giriş için hiçbir ücret alınmamaktadır.

Hidiv Kasrı Nerede?

hidiv kasrı neredeHıdiv Kasrı nerede sorusuna İstanbul’un Beykoz ilçesinde Çubuklu sırtlarında yer almaktadır şeklinde cevap verebiliriz.

Tam adresi ise şudur: Çubuklu Mahallesi Hıdiv Yolu No:32, 34805 Beykoz/İstanbul

Hıdiv Kasrı Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Beykoz yönüne doğru sahil istikametinden ilerleyerek Anadolu Hisarı’nı geçtikten hemen sonra Çubukluya varmadan orta kısımda yer almaktadır. Kanlıca sahilini geçer geçmez karşınıza çıkacaktır.

Hıdiv Kasrı’na pek çok yoldan ulaşım mevcuttur. Deniz yolu ile gelmek isterseniz eğer şehir hatlarını kullanmanız gerekmektedir. Kanlıca İskelesi ile arasında yaklaşık 1 km mesafe bulunmaktadır. İndikten sonra dilerseniz taksi ile dilerseniz yürüyerek erişim sağlayabilirsiniz.

  • Çengelköy – İstinye hattı (Çengelköy – Arnavutköy – Bebek – Kandilli – Anadolu Hisarı – Kanlıca – Emirgan – İstinye)
  • Anadolu Kavağı – Üsküdar hattı (Anadolu Kavağı – Beykoz – Çubuklu – Kanlıca – Anadolu Hisarı – Çengelköy – Beylerbeyi – Üsküdar)
  • Bebek – Emirgan hattı (Bebek – Anadolu Hisarı – Kanlıca – Emirgan)
  • Boğaz hattı

Yukarıda bulunan şehir hatları ile Kanlıca İskelesinde inmeniz yeterlidir. Sonrasını yürüyerek gidebilirsiniz.

Hıdiv Kasrı’na toplu taşıma ile gelmek isterseniz eğer, öncelikle Üsküdar sahile gitmeniz gerekmektedir. En kolay ve en hızlı yolu budur. Daha sonra Beykoz hattına çalışan herhangi bir otobüse binmeniz yeterli olacaktır. Şoför ile iletişime geçerek ineceğiniz durağı öğrenebilirsiniz. Hıdiv Kasrı’na giden İETT hatları ise şunlardır: 15E otobüs, 11H otobüs, 15 otobüs, 15A otobüs, 15F otobüs, 15P otobüs, 15T otobüs ve 121A otobüs araçları ile Kanlıcaya gelerek buradan yolunuza devam ederek kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Hıdiv Kasrı’na ulaştıktan sonra yapmanız gereken tek şey bir yer bulup manzaranız keyfini çıkartmaktır. Özellikle hafta sonları önceden rezervasyon yapmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

Hıdiv Kasrı Düğün

hidiv kasrı düğün fiyatlarıHidiv Kasrı düğün
organizasyonları ile ünlüdür. Pek çok çift bu özel gününde burayı tercih ederek unutulmaz anılar biriktirmektedir. Hıdiv Kasrı’nı düğün için ya da organizasyonlarınız için isterseniz 25 kişilik özel odalar kiralayabilir, dilerseniz 400 kişilik büyük salonlar kiralayabilirsiniz. Yemekli bir düğün ya da herhangi bir davet yapacak iseniz 800 kişilik bölümleri de bulunmaktadır. Ayrıca açık hava konseptli düğün organizasyonları da isterseniz 1500 kişilik kapasite de mevcuttur. Hıdiv kasrında fotoğraf çekinmek istiyorsanız öncelikle izin almanız gerekmektedir. Yürüme yollarında ücretsiz fotoğraf çekimi yapılsa da Kasrın içerisinde fotoğraf çekimi için bir bedel ödemeniz gerekmektedir.

Düğününüzü Hıdiv Kasrı’nda planlıyor iseniz oldukça mükemmel bir düğün anınız olacağının garantisini şimdiden vermemiz mümkündür. Muhteşem İstanbul manzarası eşliğinde ve mükemmel bir mimariye sahip bu tarihi yapının içinde ya da etrafında bir düğün organizasyonu gerçekleştirmek son derece muazzam anılar bırakılmasına sebep olacaktır. Düğün için özellikle İlkbahar zamanını seçerseniz son derece muazzam manzaralar sizleri karşılayacaktır. Korunun mükemmel yeşil manzarası ve etrafın cıvıl cıvıl yaza hazırlanışı, sizin o gününüzün anlamını daha da anlamlandıracaktır. Son derece önemli olan bugün için Hıdiv Kasrı’nı seçmiş olmanız harika bir tercih olacaktır. Burada düğün yapmanın maliyetleri de normal salonlara göre biraz daha yüksektir. Hayatınızda bir kere olacak bugün için muhteşem anılar bırakmak isteyenler için Hıdiv Kasrı çiftleri her zaman ağırlamaktadır.

Hidiv Kasrı Düğün Fiyatları 2023

Hıdiv Kasrı’nda mükemmel bir düğün yapmak istiyorsanız belli bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Kişi başı 100 ila 150 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca istediğiniz ve dilediğiniz tarzda organizasyonlar değişiklikler yapabilirsiniz. Bunun için ise farklı bedeller alınmaktadır. Net fiyatları almak için direk olarak iletişime geçmeniz ve kesin fiyatları almanız gerekmektedir.

Dilediğiniz gibi menüde ve çevre düzenlemesinde değişiklik yapabilirsiniz. Ancak belli kurallara göre düzenleme yapmanız gerekmektedir. Tarihi bir yapı olduğu için istediğiniz kadar özgürlüğünüz yoktur. Çicek seçiminde ve masa düzenlerinde dilediğiniz gibi seçim yapabilirsiniz. Ayrıca yemekli bir davetiniz var ise menü üzerinde oynamalar ekleme ve çıkartmalar yapmanız söz konusudur. Bu nedenle son derece rahat ve gayet şık bir düğün organizasyonu yapmanız söz konusudur.

Hıdiv Kasrı Fotoğraf Çekimi

Hıdiv Kasrı etrafında fotoğraf ekibiniz ile gelerek ücretsiz olarak fotoğraf çektirebilirsiniz. Ancak Hıdiv Kasrı içerisinde fotoğraf çektirmeniz için Beltur’dan yani işletmeden randevu almalı ve belli bir ücret ödemelisiniz. Onun dışında herhangi bir ücret söz konusu değildir.  Eğer bir fotoğrafçınız yok ise Hıdiv Kasrı’ndan bilgi alarak farklı bir fotoğrafçı bulabilirsiniz. Ancak dışarıdan bir fotoğrafçı arıyor iseniz internetten yıldızı yüksek olan düğün fotoğrafçılarını araştırabilirsiniz.

Hidiv Kasrı Kahvaltı Ücreti 2023

Hıdiv Kasrı içerisinde ve Korusu etrafında bulunan binlerce bitki, ağaç ve muhteşem doğası ile birlikte kahvaltı yapmanız mümkündür. Bu alan içerisinde muhteşem denebilecek çiçek bahçeleri, süs havuzları, oldukça uzun ve düzenli yürüyüş alanları ve yemyeşil bahçeler sizleri karşılıyor olacak. Eğer İlkbahar döneminde buraya gelecek iseniz İstanbul’un en büyük gül bahçesine ev sahipliği yapan buraya aşık olabilirsiniz.

Hidiv Kasrı Kahvaltı Ücreti 2023 fiyatları ise oldukça değişken olduğu için net bir fiyat vermek mümkün değil. Hıdiv Kasrında kahvaltı yapacak iseniz karşınıza iki farklı menü çıkıyor. Saat 09.00 ile 13.00 arasında kahvaltı hizmeti vermektedir. Serpme kahvaltı yapmayı düşünüyor iseniz, içerisinde: Petek bal, taze kaymak, domates, salatalık, beyaz peynir, eski kaşar, dil peyniri, tulum peyniri, fıstıklı salam, siyah ve yeşil zeytin, reçel, tahin ve pekmez, mevsim yeşillikleri, haşlanmış yumurta, havuçlu kek, kayısılı danısh, sigara böreği, çay.  Eğer açık büfe kahvaltı istiyor iseniz böyle bir seçeneğinizde bulunmaktadır.

Hıdiv Kasrı Menü

Hıdiv Kasrı’nda oldukça güzel yemekler bulunmaktadır. Bu yemeklerin fiyatları değişiklik göstereceği için sizlere sadece menü bilgisi vermekteyiz. Menü içerisinde;  Sade omlet, sebzeli omlet, karışık omlet, sahanda yumurta, sucuklu yumurta, menemen, peynirli köy yumurtası, yumutalı ekmek, her türlü tost, panini ekmeğinde ekmek, sandviç ekmeğinde tost, kepek ekmeğinde tost, elma dilim patates, patates tava, her türlü hamur işleri, spagetti bolonez, spagetti napoliten, etli saray mantısı, ton balıklı salata, tavuklu sezar salata, bahçe yeşillileri salatası, akdeniz salatası, ana yemek olarak ise ızgara köfte, pilç şinitzel, kekikli köy piliç, etli dürüm dana burger, dana cheseburger, hamburger bulunmaktadır. Ayrıca tatlı olarak ise; irmik tatlısı, profiterol, kızarmış dondurma, fırın sütlaç, keşkülü fukara, trileçe, dondurma ve her türlü pasta çeşitleri bulunmaktadır. Bunların dışında tüm soğuk içecekler ve mevsimsel içecekler bulunmaktadır. Salep gibi yalnızca kış aylarında servis edilen içecekler de bulunmaktadır. Fiyat olarak net fiyatları gittiğiniz zaman rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Restoran kısmı oldukça başarılıdır. Kesinlikle tavsiyelere uyarak gitmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Hıdiv Kasrı içerisi çok fazla kalabalık olduğu için hafta içi ya da daha az yoğun olan tarihlerde gitmeniz sizin için oldukça rahatlatıcı olacaktır. Tercihlerinize göre bir masa da oturma şansını hafta için daha fazladır.

Adile Sultan Kasrı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum yapın