Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Antalya Gezilecek Yerler | En Detaylı Antalya Gezi Rehberi

Antalya Gezilecek Yerler | En Detaylı Antalya Gezi Rehberi

Antalya gezilecek yerler açısında dünya çapında nam salmış bir şehrimizdir. Atatürk yıllar önce Antalya hakkında, “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.” sözüyle Antalya’yı özetlemiştir.

Antalya’da nereye gidilmeli diye düşünüp, Antalya’ya gezi planları yaparken ana hedefiniz kendinizi Akdeniz’in serin sularına bırakmak olabilir ancak şehirde her yerde serin su bulabilmeniz mümkündür. Kanyonlar, şelaleler ve akarsular gibi birçok doğa harikasına sahip olan Antalya, deniz dışında da suyun tadını çıkarmanıza yardımcı olur. Alanya, Manavgat, Kemer, Kaş ve Kumluca gibi önemli ilçelere sahip olan Antalya, bu ilçelerde asırlardır süregelen doğal güzelliklere ev sahipliği yapar.

Antalya, merkez veya ilçe fark etmeksizin sizi hem tarihi hem de turistik zenginlikleriyle yerli ve yabancı turistler için önemli bir gezi noktasıdır. Bu yazımızda ise Antalya gezinizi büyüleyici bir şekilde geçirmeniz konusunda size yardımcı olmaya çalışacağız.

Antalya Merkezde Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek yerler listesi hazırlarken, öncelikle merkezden başlamalısınız.  Merkez içerisinde Kaleiçi başta olmak üzere Düden Şelalesi, Antalya Hayvanat Bahçesi, Hadrian Kapısı ve Antalya Arkeoloji Müzesi gibi birçok yer bulunmaktadır. Antalya gezi rehberi niteliğinde hazırladığımız bu yazımız, size bu bölgeler için en az 2 gün ayırmanızı tavsiye eder.

Antalya Kaleiçi

antalya gezilecek yerler, antalya kaleiçiAntalya’da gezilecek en iyi 10 yer içerisinde yer alan Kaleiçi mimarisindeki izleri antik çağlardan bu yana taşır. Antalya’nın en modern tarihi bölgesi olan Kaleiçi, sokakları, dükkanları, tarihi kalıntıları, surları ve genel yapısıyla büyüleyici bir görüntüyle karşınıza çıkar. Kaleiçi’nin tarihi dokusu, Roma İmparatorluğu başta olmak üzere Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi devletlerin önemli izleriyle çevrilidir. Üstelik bu tarihi izlerin hepsi birbirine karışmıştır ve günümüze kadar bu izler bozulmadan ulaşmıştır.

Kaleiçi’nde alışveriş yapabileceğiniz birçok dükkan, restoran, kafe ve bar mevcuttur. Ayrıca hem uygun fiyata hem de konforlu bir şekilde kalabileceğiniz otel veya pansiyonlar da bölgede yer alır. Kaleiçi’nde takip ettiğiniz herhangi bir sokak mutlaka sonunda sizi Akdeniz’in büyüleyici manzarasıyla karşılayacaktır. Kaleiçi’ne girmişken Yivli Minare de kesinlikle görmeniz gereken bir başka tarihi eserdir.

Hadrian Kapısı

antalya gezilecek yerlerAntalya gezilecek yerler
içerisinde Üç Kapılar olarak da geçen Hadrian Kapısı, MS 130 yılında inşa edilmiş olan ve günümüzde halen daha yapısı bozulmamış önemli tarihi yapılardan biridir. Kaleiçi’nin girişi olarak da kabul edilen bu eser, Atatürk caddesinde yer alır. Sütunlar dışında tamamı mermerle yapılmış olan bu kapı, dört ayaklı ve 3 açıklığı bulunan bir kapı olarak tarif edilebilir. Antalya fotoğraf albümünüzde mutlaka bulunması gereken bu yapı, Antalya’nın önemli simgelerinden biri olarak tarif edilebilir.

Düden Şelalesi

Antalya’nın akarsu, şelale ve kanyon gibi doğa harikaları bakımından son derece zengin olduğundan bahsetmiştik. Düden Şelalesi de Antalya merkezde gezilecek yerler ve görülmesi gereken doğal zenginlikler arasında en üst sıralarda yer alan bir yerdir. Şelale içerisinde yüzebilir ve şelalenin temiz sularının tadını çıkarabilirsiniz. Şelalenin yanına giderken geçtiğiniz ufak çaplı mağaralar ve mağaraların tavanından akan sular, sizi çok büyüleyecektir. Düden Şelalesi, Antalya gezi albümünüze son derece büyüleyici fotoğraflar katacak bir yerdir.

Not: Düden Şelalesi’nin girişinde bulunan develerle fotoğraf çektirirken dikkatli olmanız gerekir. Eğer farkında olmadan gider fotoğraf çekerseniz, deve sahiplerine ücret ödemek zorunda kalırsınız. Develerle fotoğraf çekilmeniz için deve sahipleri sizden ücret talep ederler.

Konyaaltı Plajı

antalya gezilecek yerlerAntalya gezilecek yerler
listesi içerisinde, kendinizi mutlaka serin sularına bırakmanız gereken yerlerden bir diğer ise Konyaaltı Plajı’dır. Konyaaltı Plajı, Antalya’nın dünya genelinde tanınan plajlarından sadece bir tanesidir. 1.5 km uzunluğunda olan bu plaj, tertemiz sularıyla tam anlamıyla bir deniz keyfi sunar. Su sporları için de son derece uygun olan Konyaaltı Plajı, etrafında da birçok konaklama mekanı barındırır. Şehir merkeziyle iç içe olduğu için sahil kenarında ufak çaplı piknikler de yapabilirsiniz.

Lara Karpuz Plajı

Antalya merkezde gezilecek yerler ve gidilmesi gereken plajlardan bir diğeri de Lara Karpuz Plajı’dır. Bu plaj 2 km uzunluğa sahiptir ve Konyaaltı Plajı’nın aksine tamamıyla kumla kaplıdır. Kayalıklarla bütünleşik olan bu plaj, eşsiz kareler yakalayabileceğiniz bir başka gezi noktasıdır. Plajın özellikle Düden Şelalesi ile birleştiği noktayı mutlaka ziyaret etmeli ve Antalya gezi albümünüze de bu noktadan etkileyici fotoğraflar eklemelisiniz.

Kapuz Kanyonu

antalya gezilecek yerlerAntalya’nın doğal güzellikleri denildiği zaman karşınıza hep popüler yerler çıkar ancak Kapuz Kanyonu, Antalya’nın saklı doğal güzellikleri arasında yer alan bir bölgedir. Antalya gezilecek yerler haritası oluşturan birçok gezgin, Kapuz Kanyonu’ndan bihaberdir.

Üstelik Antalya merkeze de son derece yakın olan Kapuz Kanyonu, Antalya merkezde gezilecek yerler içerisinde sizi en çok etkileyecek yerlerden biri olarak nitelendirilebilir. Konyaaltı ilçesinde bulunan bu kanyon, yöre halkı dışında pek bilinen bir yer değildir. Konyaaltı’nın Aşağıkaraman mahallesinde bulunur ve cennetten bir parça olarak nitelendirilebilir. Rafting ve trekking için uygun olan bu kanyon, keyifle yüzebileceğiniz bir yerdir. Profesyonel fotoğraf makineniz varsa, bu kanyona giderken mutlaka yanınıza götürmelisiniz.

Antalya Gezilecek Yerler: Alanya İlçesi

Antalya’nın Alanya ilçesi, “deniz-kum-güneş” üçlemesini fazlasıyla tadacağınız bir yerdir. Kleopatra Plajı Rusların hiçbir zaman dilinden düşmezken, Dim Çayı ve Mağarası, Alanya’da mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerin başında gelir. Şimdi de Alanya gezilecek yerler nereler onu inceleyeceğiz.

Alanya Kalesi

Antalya gezilecek yerler
listesi içerisinde Alanya en başta gelen ilçelerden biri olmalıdır. Alanya’da gezilmesi gereken yerlerin en başında Alanya Kalesi gelir. Antik çağlardan bugüne kadar uzanan Alanya Kalesi, tarihi dokusu ve en önemlisi seyrettirdiği manzarasıyla bir masaldaymış gibi hissetmenize neden olacaktır. Kaleye giderken karşılaşacağınız satıcılardan ise Alanya’ya dair hediyelik eşyalar alabileceğiniz noktalardır. Özelikle kabaklardan yapılan gece lambaları ve süs eşyaları, evinize ayrı bir hava katacaktır. Alanya Kalesi’nin manzarasını arkanıza alarak çektirdiğiniz fotoğraflar ise sizi tekrardan o günlere götürecektir.

Dim Çayı ve Mağarası

antalya gezilecek yerlerAlanya’da görülmesi gereken yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Dim Çayı ve Mağarası, yaz aylarında oluşan bunaltıcı nem ve sıcaktan sizi uzaklaştıracak bir yerdir. Merkeze 11 km uzaklıkta olan bu Çay, bir vadinin içerisinde yer alır. Eşsiz doğa ve su manzaraları sunan bu çay, serinlemek için gidebileceğiniz en temiz yerlerin başında gelir. Ayrıca Dim Mağarası da suya girmeden serinleyebileceğiniz bir başka yerdir. Gezinizin yorgunluğunu ise suyun üzerinde bulunan kamelyalarda yemek yiyerek ve çay içerek atabilirsiniz.

Kızılkule

Antalya gezilecek yerler
konusunda fazlasıyla zenginken, ilçeleri de bu zenginlikten payını almaktadır. Öyle ki Alanya hem tarih hem de doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini mest eden önemli ilçelerinden biridir. Alanya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ise Kızılkule yapısı da yer alır.

13. yüzyıldan bu yana tarihi dokusunu korumuş olan bu kule, adından da anlaşılacağı üzere kızıl tonlarında bir yapıdır. Kızılkule, denizle dip dibe ve manzaranın büyüsüne kapılacağınız önemli gezi noktalarından biridir. Terasında kahvenizi yudumlarken, Akdeniz’in manzarasına kapılıp gitmek istiyorsanız, mutlaka Kızılkule’yi ziyaret etmelisiniz.

Kleopatra Plajı

Alanya gezilecek yerler
listesi içerisinde Kleopatra Plajı’na ayrı bir parantez açmak gerekir. Gerek denizi gerekse kumu bakımından Antalya’nın en temiz plajlarından biri olan bu plaj, her yıl turizm sezonunda Rusların akınına uğrayan bir bölgedir. Ücretsiz olmasına karşın plajın bu denli temiz ve etkileyici olması, birçok turisti hayretler içerisinde bırakır. Yazımızın Alanya kısmının hemen başlangıcında bahsettiğimiz ‘deniz-kum-güneş’ üçlemesini Kleopatra Plajı’nda iliklerinize kadar hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Antalya Gezilecek Yerler: Manavgat İlçesi

Antalya’da eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan ilçelerden bir diğeri ise Manavgat ilçesidir. Manavgat gezilecek yerler konusunun yanı sıra etkinlikleriyle de ünlü bir ilçedir. İlçe belediyesi düzenlediği etkinliklerle bölgeyi tam anlamıyla turizme hizmet eden ilçe haline getirmiştir. Manavgat denildiği zaman akla gelen ilk yer ise herkesin bildiği gibi Manavgat Şelalesi’dir.

Manavgat Şelalesi

antalya gezilecek yerlerManavgat gezi rehberi oluştururken, Manavgat Şelalesi’ni mutlaka ilk sıraya yazmanız gerekir. Manavgat Şelalesi oldukça geniş ve etkileyici bir şelaledir. Şelalenin deyim yerindeyse hipnotize edici bir etkisinin olduğu söylenebilir. Ayrıca şelalenin etrafında bulunan tesisler, suyun sesini ve etkileyici görüntüsünü çay veya kahve yudumlarken takip edebilmenize yardımcı olur. Şelalenin fotoğraflar severler için harika sürprizlerinin olduğunu söylemek mümkündür.

Köprülü Kanyon

Antalya gezilecek yerler
konusunda ilçeleriyle birlikte turistlere cennetten ufak çaplı kesitler sunar. Manavgat’ta yer alan Köprülü Kanyon ise bu kesitlerden sadece biridir. Ormanla iç içe olan bu kanyon, birçok antik kent ve tapınağa da oldukça yakındır. Rafting etkinliği ile kanyonun ve kanyonun eşsiz manzarasının tadını çıkarabilir, hemen ardından bölgedeki antik kalıntıları ziyaret edebilirsiniz.

Boğaz Plajı

antalya gezi rehberi

Manavgat’ta görülmesi gereken yerler arasında Boğaz Plajı’nın öneminin bir başka olduğunu söylemek isteriz. Boğaz Plajı, Titreyen Göl ve Akdeniz’in birleştiği önemli noktalardan biridir. Adından da anlaşılacağı üzere bu iki suyun birleştiği yerde minik bir boğaz görüntüsü yer alır. Bu boğaz, harika fotoğraflar yakalamanıza yardımcı olacakken, bir yandan da plajın büyüleyici sularında deniz keyfi yaşamanıza yardımcı olur.

Titreyen Göl Tekne Turu

Titreyen Göl, Manavgat’ın önemli doğal oluşumlarından biri olarak kabul edilir. Adından da anlaşılacağı üzere göl suyu sürekli olarak titreyen bir görüntüye sahiptir. Göl üzerinde yapılan tekne turu ve teknedeki etkinlikler, eğlenceli vakit geçirmenize yardımcı olur. Ayrıca Haziran’ın son haftası veya Temmuz’un ilk haftası gibi Manavgat’ta düzenlenen Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali’ne katılarak, motoşovlar ve birbirinden eğlenceli konserlere katılabilirsiniz.

Antalya Gezilecek Yerler: Kemer İlçesi

Antalya Kemer gezilecek yerler arasında Kemer bölgesini ihmal etmemek gerekir. Rus akınına uğrayan bir başka bölge olan Kemer, plajlarıyla ünlü bir bölgedir. Tatil köylerinin son derece fazla olduğu ve plajları nedeniyle tam anlamıyla tatil cenneti olarak nitelendirilebilen Kemer, yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktalarından biridir.

Ayışığı Plajı

antalya gezi rehberiKemer’in en önemli plajlarından biri olarak bilinen Ayışığı Plajı, ücretli olmasına karşın mutlaka görülmesi gereken plajlardan biridir. Plajın berrak suları ziyaretçilerini fazlasıyla büyülerken, Antalya’da tam anlamıyla ‘deniz-kum-güneş’ üçlemesini yaşayabileceğiniz ender plajlar arasında yer alır.

Yörük Parkı

Kemer ilçesinin öne çıkan doğal güzelliklerinden biri olarak kabul edilen Yörük Parkı, doğanın içerisinde eşsiz deniz manzarasını seyretmenize yardımcı olur. Hediyelik eşyaları, kafe ve barlarıyla huzurlu vakit geçirmenize olanak sağlayan bu park, bölgenin en cıvıl cıvıl yerlerinden biri olarak tanımlanabilir.

Göynük Kanyonu

Antalya’da gezilmesi gereken yerler ve kanyonlar arasında Göynük Kanyonu’nun da önemi oldukça büyüktür. Devasa ağaçlar, şelaleler, ağaçlar, dereler gibi daha birçok doğal güzelliği içerisinde barındırır. Oldukça uzun bir yürüyüş bir mesafesine sahip olan bu kanyon, baktıkça içinde kaybolacağınız manzaralarıyla ünlüdür.

Antalya Gezilecek Yerler: Kumluca İlçesi

Antalya gezilecek yerler listesi oluştururken, ne istediğinize dikkat etmeniz gerekir. Antalya’nın her ilçesi doğa ve tarih zenginidir. Bu yüzden doğal güzellikler, tarihi güzellikler hem doğal hem de tarihi güzellikler keşfedebilmek adına Antalya’daki gezilecek yerler kategorilere ayırmanız gerekebilir. Kumluca ilçesi ise Antalya’nın doğal güzelliklerini çoğunu içerisinde barındıran bir ilçedir. İlçenin her bir yanı koylar, plajlar ve diğer doğa harikalarıyla doludur.

Olimpos Plajı ve Antik Kenti

Kumluca’nın Yazır Köyü içerisinde yer alan Olimpos Plajı, az önce bahsettiğimiz hem tarihi hem de doğal güzellikleri sizlere sunan bir bölgedir. Olimpos Antik Kenti, plaja limanı olan bir kenttir ve bu nedenle bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olarak kabul edilir. Caretta caretta’ların da en çok konumlandığı bölgelerden biri olan bu plaj, kaplumbağaların yumurtlama dönemlerinde ziyaretçilere kapatılır. Bu dönemin sona ermesiyle birlikte tekrar ziyaretçi akınına uğrar. Deniz ve kumun, güneşle iç içe olduğu bu plaj, deniz keyfinizin ardından sizi tarihin derinliklerine götürür.

Plajın üst kısmında bulunan Olimpos Antik Kenti, devasa büyüklüğü ve mimarisi nedeniyle içinizi ısıtır. Özellikle doğallığını halen daha koruyan bu antik kent, dünyada da turistlerin en çok uğradığı antik kentlerden biri olarak bilinir.

Adrasan Koyu

antalya gezilecek yerlerKumluca gezilecek yerler
konusunda Adrasan Koyu, kesin olarak gidilmesi gereken bir koy olarak nitelendirilebilir. Bunun nedeni ise koyun belki de bölgede en temiz koylardan biri olmasıdır. Ayrıca berrak suların ve falezlerin size sunmuş olduğu eşsiz manzara kesinlikle görülmeye değerdir. Bölgedeki 3 önemli koy bulunurken, Adrasan Koyu’nun başı çektiği söylenebilir.

Papaz ve Korsan Koyu

Antalya gezilecek yerler
listesi içerisinde belki de en sakin ve kalabalık olmayan yerlerin başında, Papaz Koyu ile Korsan Koyu’nun olduğunu söyleyebiliriz. Çok bilinmeyen ve tanınmayan bu iki koyun en önemli özellikleri, birbirlerine son derece yakın olmalarıdır. Kayalıkların içerisine saklanmış ve huzurlu bir tatil geçirmenize olanak sağlayan bu iki koy, tatilinizi uzatmanıza bile neden olabilir.

Antalya Gezilecek Yerler: Kaş İlçesi

Fotoğraflarda gördüğünüz ve maviliğine hayran kaldığınız berrak deniz fotoğraflarının çoğunun Kaş ilçesinde çekildiğine emin olabilirsiniz. Denizi, plajı ve kumlarıyla ünlü bir ilçe olan Kaş, doğanın bizlere sunmuş olduğu en önemli nimetlerin başında gelir. Ayrıca antik zenginlikler konusunda da sizi etkileyecek bir ilçe olan Kaş, Antalya’nın en batısında yer almasına rağmen, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir ilçedir.

Antiphellos Antik Tiyatrosu

Kaş gezilecek yerler
listenizin en başına lütfen Antiphellos Antik Tiyatrosu’nu eklemeyi unutmayın. Asırlardır ayakta duran ve yapısı hiç bozulmamış olan bu antik tiyatro, büyüleyici mimarisinin yanı sıra denize olan manzarasıyla da gözlerinize inanamayacağınız bir yerdir. Tarihin derinliklerine yolculuk etmek ve fotoğraf zengini olmak isteyen birçok kişi mutlaka bu antik tiyatroyu ziyaret etmelidir. Kaş’a gelip bu tiyatroyu görmemek, hayatınızda yapabileceğiniz önemli hatalardan biri olacaktır.

Patara Antik Kenti ve Plajı

antalya gezilecek yerlerAntalya gezilecek yerler
bakımından her açıdan zengin bir şehrimizdir. Sayısızca antik kentinin olması, bu durumun en önemli göstergelerinden biridir. Antalya’nın önemli antik kentlerinden biri olarak Patara Antik Kenti, gezginlerin mutlaka uğradıkları başka bir noktadır. Her ne kadar Kaş’ın merkezine 40 km uzakta olsa da bu bölge size sadece antik kent değil, aynı zamanda dünyaca ünlü bir plaj olan Patara Plajı’nı da sunar. Antik kenti gezdikten hemen sonra hararetinizi düşürmek için plajın masmavi sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Söylentilere göre meydana gelen büyük bir deprem sonucunda oluşan bu kanyon, Kaş’ın en batısında yer alır. Muğla ile Antalya’nın batı sınırını belirleyen bu kanyon, adını uzun yıllar boyu keşif edilememesinden almış. Bu kanyon yine söylentilere göre bir çoban tarafından keşfedilmiş ve yakın bir tarihe kadar hep saklı kalmış. Bu yüzden de doğal güzelliği hiçbir zaman bozulmamış.

Kalkan

antalya gezi rehberi

Antalya gezi rehberi veya Kaş gezi rehberi oluştururken Kalkan’ı eklememek, size çok şey kaybettirir. Bölgenin önemli plajlarının tam arasında bulunan ve kendisi de harika bir plaja sahip olan Kalkan bölgesi, Kaş’ın en sakin lokasyonu olarak kabul edilir. Nüfusun büyük çoğunluğunun İngiliz olması sizi şaşırtmasın. İngilizler de bu bölgenin sakinliğinin kıymetini bildiği için artık bu bölgede yaşamlarını sürdürmektedirler. Barları, kafeleri ve publarıyla akşamları kafa dinleyebileceğiniz birçok mekana sahiptir.

Yazımda Antalya gezilecek yerler haritası ile tüm önemli noktaları sizlere gösterdik. Daha sonra yazıma eklemeler de yapacağım. Diğer yazılarımızdan olan İzmir gezilecek yerler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular bölümünde, ayrıntı istemeyenler için sorulara kısa kısa cevap vereceğim.

Antalya Gezilecek Yerler Nereler?

Kaleiçi, Düden Şelalesi, Konyaaltı Plajı, Alanya Kalesi, Manavgat Şelalesi ve Kleopatra Plajı gibi yerler, Antalya gezilecek yerler listesi içerisinde yer alıyor.

Antalya’da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Alanya Kalesi, Dim Çayı ve Mağarası, Olimpos Plajı ve Antik Kenti ve Antiphellos Antik Tiyatrosu gibi yerler Antalya tarihi yerler arasında yer alıyor. Buraları gezerek tarihe yelken açabilirsiniz.

Antalya’da Nereye Gidilir?

Antalya merkezden başlamak üzere Alanya ilçesine, sonra Kaş’a daha sonra da Kemer ilçesine gidebilirsiniz. Gittiğiniz tüm bu yerlerde tarihi ve doğal güzelliklerle karşılaşacaksınız.

Yorum yapın