Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Fatih Korusu Nerede? Otağtepe Parkı Nasıl Gidilir? | Giriş Ücreti 2023

Fatih Korusu Nerede? Otağtepe Parkı Nasıl Gidilir? | Giriş Ücreti 2023

Beykoz Fatih Korusu gezi için harika bir alternatif durumunda. Nasıl olmasın ki? En güzel manzara fotoğraflarına taş çıkaracak tertemiz bir doğası var. Ne yani, hepsi bu kadar mı? Tabii ki hayır.

Asırlardır nice uygarlıklara ev sahipliği yapan bu kadim şehir, pek çok doğal güzelliği de göğsünde gururla taşıyor. İşte Otağtepe Fatih Korusu onların başında geliyor. Şehre nefes aldıran bu koru, Polonezköy Tabiat Parkı’na da çok yakın.

O zaman gürültüye kısa bir ara, kalabalığa biraz mola, şimdi huzur zamanı: Karşınızda Fatih Korusu!

Fatih Korusu Hakkında Bilgi

fatih korusu otağtepeYüzyıllara meydan okuyan koca ağaçların gölgesinde, kuş seslerini dinleyerek denizin kokusunu içinize çekebileceğiniz bir yer Otağtepe Sosyal Tesisleri. Buralarda uzun uzun yürüyüş yapmak sizi hiç yormaz. Bilakis ruhunuzu da bedeninizi de güzelce dinlendirmiş olursunuz.

Ağaç kesmenin, avlanmanın yasak olduğu; özel bakım ve kontrole tâbî yerler ‘koru’ olarak adlandırılıyor. Sonradan ağaçlandırılan alanlar da bu kapsama girebiliyor.

İstanbul her güzellik bakımından olduğu gibi, koru açısından da zengin. Emirgan, Yıldız Parkı, Küçük Çamlıca, Fethi Paşa ve Mihrabat onlardan bazıları.

Anadolu yakasının incilerinden Fatih Otağtepe Korusu, Beykoz-Kavacık Mahallesi’nde yer alıyor. 152 bin metrekarelik bir alana kurulu. Köprüden Anadolu yakasına geçerken tüm ihtişamıyla dalgalanan Türk bayrağını görüyoruz ya hani, işte tam orada. Özel Otağtepe Tıp Merkezi de buraya çok yakın.

Şehrin göbeğinde olmasına rağmen doğallığını koruyabilmesi ona hayranlık duymamız için yeterli bir sebep. Fsm köprüsünün sağında yer alan bu doğa harikası, -deyim yerindeyse- kendinizi resetleyeceğiniz bir yer. Bol enerji depolamak ve tüm stresinizden kurtulmak istiyorsanız soluğu burada almanız önemle rica olunur.

Hazır Otağtepe Fatih Korusu demişken, bu bölgenin tarihinden de bahsetmemiz gerekiyor. Hazret-i Osman devrinden itibaren Fatih Sultan Mehmet’e gelinceye kadar pek çok savaşa tanık olmuş bir yer Otağtepe. İstanbul’un fethine ilk hazırlıklar burada başlamış. Otağ-ı Hümayun ilk defa burada kurulmuş. (Osmanlı’da çadırlara ‘otağ’ denirmiş.)

Fatih Sultan Mehmet Karadeniz’den Bizans’a yardım gelmesini önlemek amacıyla Rumeli Hisarı’nın çalışmalarına yine burada start vermiş. Yani 655 tarihinden 1453’e dek, çok şey görüp geçirmiş. Askerler Venedik gemilerini kaçırınca onlara kızarak atıyla denize daldığı yer de burasıymış.

Yıllar sonra bu tarihi bölge artık Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Kültür Merkezi olarak hizmet vermeye başladı. Biz ona kısaca Fatih Korusu diyoruz. 😂

Parkta Vehbi Koç’un büstü bulunuyor. Tepenin yakınında gerçekleştirilen inşaatlardan dolayı burası kullanılamaz hâle gelince Vehbi Koç Vakfı ile Tema Vakfı duruma el atmışlar. Yaptıkları çevre düzenlemeleri sayesinde İstanbul’a muhteşem manzaralı bir dinlenme yeri hediye etmişler. O yüzden Fatih Korusu tabiat parkı olarak geçiyor.

Öte yandan burası tarihi dokusu ve güzelliğiyle Avrupa’nın da dikkatini çeken bir yer. Avrupa Konseyi tarafından 50. Yıl kutlamaları münasebetiyle gerçekleştirilen Avrupa Ortak Miras Kampanyası programında da yer edindiği biliniyor. Yine Tema Vakfı’nın Avrupa Konseyi Peyzaj Proje Yarışması’na da katıldığını hatırlatmakta fayda var.

Sonuç olarak Otağtepe İstanbul şehrinin gözbebeklerinden biri. Ziyaretçilerini yeşilin binbir tonu ile ağırlıyor. Size de doğanın misafiri olmak düşüyor.

Fatih Korusu Giriş Ücreti 2023 Yılında Ne Kadar?

Otağtepe giriş ücreti 2023 bulunmamaktadır. Özel aracınızla giderseniz, yalnızca araç için otopark ücreti alınıyor.

Fatih Korusu Tarihçesi

otağtepe fatih korusuProje fikri Prof. Ankara Üniversitesinde görev yapan Yüksel Öztan’dan çıkmış. Çalışmalar için 1996-97 yıllarında 2.5 milyon mark değerinde para harcanmış. İlk olarak inşaat molozları temizlenmiş, beton blok ve duvar gibi artıklar bitkilerle kamufle edilmiş.

Karayolları Müdürlüğü’nün 1995 itibariyle Tema Vakfı’na devrettiği 150 bin metrekarelik alan, Vehbi Koç Vakfı’nın destekleriyle yeşillendirilmiş. 12.355 bitki ve 2.645 ağaç dikilen bölgeye 20.655 metrekare çimlendirme yapılmış.

Artezyen kuyusu açılmış, sulama ve elektrik tesisatı ile 500 metreküp su deposu kurulmuş. Tarihi Bizans su sarnıcı tamir edilmiş.

Velhâsılı Fatih Korusu Beykoz ilçesinde taş köprü, gölet, banklar, çitler, yürüyüş yolları ve seyir teraslarıyla bugünkü hâline getirilip 2000 senesinde faaliyet göstermeye başladı.

Açılışı TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, TEMA Vakfı Başkan Vekili Nihat Gökyiğit ev sahipliğinde gerçekleştirildi. TEMA Vakfı Yöneticileri ve Üyeleri’nden basın mensuplarına, politikacılardan iş adamlarına kadar birçok kişi oradaydı.

Fatih Korusu Ziyaret Saatleri 2023

Haftanın 7 günü açık olup 10:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Akşam erken saatlerde kapanması biraz üzücü. Fakat tepe köprüye dik bir açıdan bakıyor. Dolayısıyla köprü ışıklarının sürücülerin görüşünü etkileme ve kazaya yol açma riski olabilir. Belki o yüzden bu saatlerde kapatılıyordur. Kışın daha erken kapatıldığı da oluyor.

Aşırı sıcaklarda gelmeniz pek önerilmez çünkü güneşi tepeden görüyor. Fakat bu manzara için her şeye değer derseniz siz de haklısınız.

Sabahleyin erken saatlerde gelmenizi tavsiye ederiz. Ya da akşama doğru gelin, gün batımını burada izleyin. Batıya doğru çok hoş bir manzarası olduğundan güneşin batışını burada izlemek çok keyif verir.

Fatih Korusu Nerede?

Anadolu yakasının Beykoz ilçesinde, Kavacık Mahallesi’ndedir. Üsküdar’dan gelecek olanlar 15M, Kadıköy’den gelecekler ise 14M numaralı İETT hattını kullanabilirler.

15A ve 15 KÇ hatlarını kullanarak da otağtepe Caddesi durağında inebilirsiniz. Eğer 15 ŞN hattını kullanırsanız Kavacık Dörtyol durağında inip 10 dk yürüyün. Beykoz Fatih Korusu’yla buluşacaksınız.

Yolculuk Kadıköy’den takriben 1 saat, Üsküdar’dan 40 dk sürüyor.

Fatih Korusu Nasıl Gidilir?

Beykoz’dan buraya gelen sarı minibüsleri de tercih edebilirsiniz. 500T numaralı otobüs Cevizlibağ’dan kalkıyor. Dilerseniz ona binin, Fatih Sultan Mehmet köprüsü’nü geçin. Kavacık’ta inerek koruya varabilirsiniz.

Kadıköy ile arasında 17 km uzaklık bulunan Fatih Korusu Otağtepe Parkı, İstanbul’un merkezi bir noktasında yer alıyor.

Fatih Korusu Ulaşım

Şahsi aracınızla gelecekseniz Kavacık çıkışından girip ilk sağa sapın, Otağtepe Tabiat Parkı karşınıza çıkacak.

Ya da deniz otobüsleriyle Beşiktaş’tan Üsküdar’a geçip Beykoz’a giden belediye otobüslerinden birine binin. Sizi Anadoluhisarı’na getirecek. Buradan minibüsle Kavacık’a geçebilirsiniz. Zaten kime sorarsanız sorun hemen Fatih Korusu’nu tarif eder.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geliyorsanız Çengelköy Mahallesi’ne sapın. Vaniköy ve Kandilli Caddeleri’ni geçin. Anadolu Hisarı Mahallesi’ne gelip Otağtepe veya İnönü caddesinden devam ederek Fatih Korusu’na gelebilirsiniz.

Fatih Korusu İletişim

Adres: Kavacık Mahallesi, Doğal Sokak, Beykoz, İstanbul

Web: http://www.tema.org.tr

Ayrıca Fatih Korusu yorumları için Foursquare veya Tripadvisor sayfalarına bakmanızı öneririz.

Fatih Korusu Gezilecek Yerler

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün eteğine kurulu olduğu için manzarası iki köprüyü de rahatça görüyor. İstanbulluların en popüler kaçış noktalarından Otağtepe Fatih Korusu, içinde su kaplumbağalarının bulunduğu yapay bir gölete de sahip. Boğaz manzarasını en güzel izleyebileceğiniz yerlerden biri şüphesiz ki burası. Korunun pek çok yerinde banklar olsa da kalabalık nedeniyle bazen sıkıntı yaşanabiliyor.

Seradaki bitkilerin ve Tema Vakfı ürünlerinin satıldığı bir satış birimi de mevcut. Fakat burası her zaman açık olmuyor.

Mevsimlik bitkiler serada üretilip yetiştiriliyor. Gezi yollarında engelliler için rampalar var.

Aşağı doğru inen merdivenler, korunun en güzel fotoğraf çekilecek yerlerinden. Birbirinden özel karelerle takipçilerinizi kıskandırmanıza imkân tanıyan Otağtepe Parkı, boğaz manzarasına bambaşka bir perspektiften bakmanızı sağlıyor. Özetle gözlere ziyafet çektiriyor, ruha bayram ettiriyor.

Öte yandan Otağtepe Fatih Korusu, ekolojik çeşitlilik yönünden de eşsiz bir hazine. 15 bin 300 bitki türüne ve binlerce mevsimlik bitkiye ev sahipliği yapan koruda hangi ağaçlar yok ki?

Saçlı meşe, tesbih ağacı, kelebek çalısı, sarkık keçi söğüdü, keçi sakalı, kutsal bambu, kartopu ve inci çaylısı gibi türlü türlü bitki park alanını süslüyor.

Gülibrişim, sarmaşık, meşe ağaçları, At Kestaneleri, Gümüşi Ihlamur, Lâleler ve Manolyalar da onların arasında kendine yer buluyor. Çağdaş bir doğa-kültür merkezi olan Otağtepe (Fatih Korusu), doğasever konuklarını ağırlamak için her zaman hazır bekliyor.

Ağaçlar orman değil de park sıklığında. Manzarası yeşilliklerini gölgede bırakıyor. Her taraftan görülse de yakınlaştıkça daha da belirginleşiyor, deniz de görüş açınıza giriyor.

Nilüfer göleti ve üstündeki minyatür köprüyle ayrı bir göz kamaştıran Otağtepe Parkı; şehrin panoramik manzarasını en iyi deneyimleyeceğiniz yerlerden. Gölette nilüfer göremeyebilirsiniz ama olsun.

Göletin yüzeyi 280 metrekare. Rumeli ve Anadolu hisarlarından ilham alınarak taş malzeme kullanılmak suretiyle yapılmış ahşap korkuluklu bir köprüsü var. Bu yapay gölete çeşitli su bitkileri renk katıyor.

Huzurla doğa yürüyüşü yapacağınız bu koruda birbirinden muhteşem pozlar çekilebilirsiniz. Çocuklar da çimenlerin üzerinde özgürce koşup eğlenebilir. Yollar pusetle gezmeye de elverişli.

Tabii ki yerlere çöp atmak yasak. Evcil hayvan girişine de izin verilmiyor. Çocuk oyun parkı mevcut değil. Ama yine de çocuklarla gezilecek yerler arasında.

Sırf boğaz ve Rumeli Hisarı manzarasını izlemek için bile gelinir. Çevre bakımı ve peyzaj düzenlemeleri çok iyi. Fatih Korusu’nda ne yapılır? Sorusunun cevabını uzattık ama mevzu gayet basit: Yürüye yürüye muhteşem manzara izlenir, huzur depolanır. Sonra bu anlar fotoğraflarla ölümsüzleştirilir.

Beykoz’un gözdesi, Instagram’cıların favorisi olan Otağtepe Fatih Korusu, kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan.

İki köprünün kuşbakışı manzarası yeşillikler ve eşsiz deniz manzarasıyla bir araya geldi mi tadından yenmiyor. Ama gerçekten yenmiyor. 😊 Çünkü burada restoran, büfe, kafe vb. yok.

Fatih Korusu Yeme-İçme

Fatih Korusu kahvaltı ve yemek için yakındaki mekânları değerlendirebilirsiniz. Fiyatlar ortalama 50 TL’den başlıyor.

Manzarası iyi hoş da maalesef Fatih Korusu piknik ve mangal için uygun bir alan değil. Neyse ki merkeze oldukça yakın. Karnınızı orada doyurur, buraya gelip fotoğraf çekebilirsiniz.

İsterseniz 10 dk’lık yürüyüşle Anadolu Hisarı’na inersiniz, Göksu deresi’nin oralarda sıralanmış kafe veya çay bahçelerinde oturabilirsiniz. Mesela Öğretmenler Evi iyi bir tercih olabilir. Hem bir şeyler atıştırır, hem Rumeli Hisarı’nı izlersiniz. Yanınızda çocuklar varsa onlar da parkta keyifli zaman geçirir.

Paşabahçe ile Otağtepe Beykoz arasındaki sırtlardan başlayıp taa Riva’ya uzanan Beykoz Korusu’nda da güzel bir alternatifiniz var: Beykoz Koru Sosyal Tesisleri. İsterseniz gelmişken yeme-içme ve ekstra manzara için buraya uğrayabilirsiniz.

Otağtepe Güzelcehisar da sıklıkla tercih edilen bir mekân. Restoran-kafe tarzında hizmet veren bu yerde boğazı geniş açıdan seyredebiliyorsunuz. Kadrajınıza Anadoluhisarı ve Rumelihisarı kaleleri de giriyor. Tesisin kapalı alanı ortalama 300, açık alanı ise yaklaşık 200 kişi kapasiteli. Çocuklar için hizmet veren bir minipark var. Boğazda gizlenmiş bir cennet bahçesi âdeta. Hafta sonu boğazı seyrederek brunch keyfi yapmak için ideal.

Fatih Korusu Manzara

fatih korusu neredeBoğaza Marmara girişinden hâkim bir noktada bulunan Beykoz Fatih Korusu, her köşesinde ayrı bir fotoğraf karesi sunuyor. Köprüdeki araç gürültüsü manzaranın büyüsünü bozsa da yapacak bir şey yok. Fotoğraf çeke çeke köprü ayaklarına doğru ilerlediğinizde Rumelihisarı’nı, Maslak ve Levent semtlerini, gökdelenleri göreceksiniz.

Biraz daha ilerlediğinizde FSM Köprüsü’nün Anadolu ayağıyla karşılaşıyorsunuz. Yapay gölet ve üzerindeki ahşap köprü dikkatinizden kaçmıyor tabii. Tam orta yere geldiğiniz zaman görüş alanınız daha da büyüyor.

Gölün değişik açılardan fotoğraflarını çekmeyi unutmamalısınız. İstanbul boğazına ilerlediğinizde köprünün Rumeli ayağını göreceksiniz. Boğazı ve Rumelihisarı’nı tüm çekiciliği ve güzelliğiyle karşınızda bulunca kendinizden geçeceksiniz. Bu masalımsı manzara sizi büyüleyecek. Aman kapılıp gideyim ve fotoğraflamayı unutayım demeyin.

İstanbul boğazının inci gerdanlığı olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü burada tüm görkemiyle arz-ı endâm ediyor. Emirgan Korusu ve Sakıp Sabancı Müzesi de fotoğraf karelerinizde yer alacak diğer detaylardan. Sol tarafta ise Cemile Sultan Korusu, Anadoluhisarı, Üsküdar ve Kandilli bulunuyor. Özetle burası, sizi hayran hayran kendine uzunca baktıracak bir manzara sunuyor.

Otağtepe Cafe

otağtepe cafeBurası da park civarında ziyaret edebileceğiniz diğer nezih mekânlardan biri. Fatih Korusu’nun hemen yanıbaşında bulunan kafe, muhteşem boğaz manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Her köşesini tarihi ve doğal bir atmosferin sardığı mekân 1500 kişi kapasitesi ve 2.5 dönümlük alanı ile oldukça geniş, ferah bir yer.

Burada sevdiklerinizle keyifli sohbetler edebilir, dünya mutfağından eşsiz lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Organizasyon ve davetlere de ev sahipliği yapan Otağtepe Cafe’nin büyük bir otoparkı var.

Otağ Serpme Kahvaltı fiyatı 90 TL. Sadece kahvaltı tabağı isterseniz 55 TL ödemeniz gerekiyor. Otağ Spesiyal ise 120 TL fiyatından sunuluyor. Burgerlerden tostlara, mantı ve makarna çeşitlerinden tava yemeklerine, ızgaralardan pizzalara ne ararsanız mevcut.

Aynı zamanda kuymak/muhlama, güveçte menemen, kavurmalı yumurta gibi yöresel tatlar da bulunuyor.

İletişim için otagtepecafe@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.Rezervasyon için Otağtepe Cafe sitesini kullaanabilirsiniz.

  • Adres: Kavacık, Otağtepe Cd. No:117, 34810 Beykoz/İstanbul
  • Telefon:(0216) 465 20 99
  • Telefon 2: 0 553 784 41 43
  • Mail: info@otagtepe.com

Fatih Korusu Anıt Ağaç

Otağtepe ağaç bakımından çok zengin. Hele iki Lübnan sediri var ki, bakınca Fatih Sultan Mehmet’in sanki tüm heybetiyle karşınızda durduğunu hissediyorsunuz. Rivâyete göre eskiden bu ağacın altında âlem yapanlar olurmuş. Ağaç bu durumdan çok müteessir olup ağlarmış. Ne zaman orada içki içilse patır patır su damlamaya başlarmış.

Farklı bir söylentiye göre, birileri ağaca çivi çakmaya çalıştığında kan damladığını görmüşler. Yüzyıllardır aynı hâlini koruyan ağaç, o dönemlerden kalan hem doğal hem tarihi bir miras.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından korumaya alınan bu ağaçlar hakkında bir kitap bile yazılmış.

Fatih Sultan Mehmet’in şaha kalkmış at üzerindeki silüetini çağrıştıran bu iki Lübnan sediri tahminlere göre ortalama 600 yaşında. Ağaçları Fatih Sultan Mehmet’in diktiği söyleniyor.

Fatih Korusu Yakınında Gezilecek Yerler

Buraya gelmişken civardaki yerlere de uğramanızı öneriyoruz. Hazret-i Yûşâ Türbesi, Hıdiv Kasrı, Polonezköy Tabiat Parkı, Anadolu Hisarı/Yoros Kalesi onlardan bazıları. Ya da Kanlıca’ya gidip meşhur Kanlıca yoğurdunu deneyimleyebilirsiniz.

O zaman şimdi anlattıklarımızı özet geçelim ve Fatih Korusu gezi rehberi burada sona ersin:

Fatih Korusu Ücretli mi?

Ücretsizdir. Yalnızca otopark için ücret ödemeniz istenir.

Otağtepe Fatih Korusu Nereye Bağlı?

Beykoz ilçesinin Kavacık Mahallesi’ne bağlıdır.

Otağtepe Fatih Korusu Nasıl Gidilir?

Deniz otobüsleriyle Beşiktaş’tan Üsküdar’a geçin. Buradan Beykoz’a giden belediye otobüsleriyle Anadoluhisarı’na gelin. Minibüsle Kavacık’a geçebilirsiniz.

Fatih Korusu Piknik Yapılır mı?

Piknik ve mangal gibi aktiviteler yapılamıyor. Sadece manzara seyretmek, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Şu bir gerçek ki İstanbul her yeri sürprizlerle dolu bir şehir. Korular, tabiat parkları da bunların en güzellerinden. Beykoz Fatih Korusu da kendini doğaya atmak isteyenlerin can simidi.

Boğazın inci mercanı olarak nitelendirilen bu koru, şehrin keşfedilmeye değer gizli köşelerinden. Öyleyse şimdiden iyi eğlenceler.

Bu arada diğer gezilecek yerler yazılarımızı takip etmeyi de unutmayın.

Yorum yapın