Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? | Giriş Ücreti 2023

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? | Giriş Ücreti 2023

Polonezköy Tabiat Parkı nerede? Huzurun anahtarı işte bu sorunun cevabı. Polonezköy Tabiat Parkı kahvaltı ve giriş ücretleri işin teknik kısmı. Burada sizi öyle bir manzara bekliyor ki ‘bu fiyata bedava!’ diyeceğiniz kesin.

Polonezköy, İstanbul-Anadolu yakasındaki Beykoz ilçesinin sevimli köylerinden biri. Mega kentin gürültüsünden uzaklaşmak, kafa dinlemek isteyenler soluğu burada alıyor. Burası İstanbul ile tüm ilişkinizi kesiyor âdeta. Parka girdiğinizde şehrin kalabalığı, koşturmacası çok uzakta kalıyor.l

Kır düğünü ve toplu yemek organizasyonları için de tercih edilen bir yer burası.

Kalabalıklardan izole, yemyeşil tabiat ve yabânî kuş sesleri eşliğinde bir gün geçirmek isterseniz Polonezköy Tabiat Parkı sizin için en doğru tercihlerden biri. İstanbul’un, kültürü ve doğayı aynı anda yaşatan bu arka bahçesinde kendinizi başka bir diyardaymış gibi hissedeceksiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Hakkında

polonezköy tabiat parkıKendisi, İstanbul içerisindeki tabiat parklarının en büyüğü. Aynı zamanda şehrin ilk doğa parkı. Polonezköy, bu park sayesinde Polonezköy! Alabildiğine doğa manzarası burada, tertemiz hava burada, doyasıya eğlence burada.

Park yaklaşık 3000 hektarlık bir alanı kaplıyor. 1994’te Tabiat park statüsüne kavuşmuş. Bünyesinde yüzlerce yabânî hayvan ve bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor.

Yaban domuzu, çakal, kızıl geyik, karaca, tilki, gelincik, sincap, doğan, şahin ve baykuş burada görebileceğiniz hayvanlardan bazıları. Baykuş, saka, üveyik ve karatavuk da size merhaba demesi mümkün olan canlılardan.

Bitki türlerinden bahsedecek olursak; gürgen, ıhlamur, kayın, karaçam, karaağaç, meşe ve kızılçam ağaçları ile oksijen ziyafeti yaşayacağınızı söyleyebiliriz. Kestane, kocayemiş, defne, dağ muşmulası, karayemiş, ateş dikeni ve geyikdikeni de bu zengin bitki çeşitliliğinin içinde kendine yer buluyor.

Parkta bir tane Sülün – Keklik Üretme İstasyonu var. Bir de Geyik – Karaca Üretme İstasyonu mevcut.

Günübirlik piknik yapılabilecek alanların bulunduğu bu parkta çadırlı kamp alanları da var.

Polonezköy Tabiat Parkı Tarihi

Polonya ayaklanması neticesinde Polonya bağımsızlığını kaybediyor. Halk ülkeden göç etmeye başlıyor. Birçoğu Osmanlı’ya sığınıyor. Sultan Abdülmecid de, onların şu anki Polonezköy’un olduğu yere yerleşmelerine izin veriyor.

Direnişin gerçekleşmesinde büyük rol oynayan Prens Adam Czartoryski, Osmanlı’yla görüşüp vatandaşları için sığınma talep ediyor. Şimdiki Polonezköy alanı 1842 yılında sığınmacılara kiralanıyor.

Bu dönemde bölge, Adampol diye biliniyor. Mültecilere 1923 yılında vatandaşlık hakkı tanınıyor. O tarihten sonra da burası Polonezköy adını alıyor. Bugün burada sürgüne gönderilmiş insanların torunları olan Polonyalılar yaşıyor.

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede?

Polonezköy Beykoz ilçesinde konumlanıyor. Merkeze uzaklığı yaklaşık 15-20 kilometre. Üsküdar ile Polonezköy Tabiat Parkı arasındaki mesafe 23 km. Beykoz’a ise 11 km. uzaklığında, araçla takriben 15 dakika sürüyor.

Kadıköy-Polonezköy ise birbirine 30 km. uzaklıkta bulunuyor.

Polonezköy Tabiat Parkı’na gelmek için farklı güzergâhları kullanmanız mümkün.

Yukarıdaki haritadan da buraya gitmek isterseniz, konumu bulabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

 • Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık çıkışı ile yeni Riva yolunu tercih edebilirsiniz.
 • Anadolu yakasından gelecekseniz Kavacık istikametini takip edin. 2-3 km. ilerleyin, Polonezköy tabelalarına rastlayacaksınız.
 • Avrupa yakasından geliyorsanız Fatih Sultan Mehmet köprüsünü geçtikten hemen sonra Kavacık tabelasını göreceksiniz. Sağdan ayrılan yolu izleyerek Kavacık yolundan devam ederseniz Polonezköy tabelalarıyla karşılaşacaksınız.
 • Kavacık çıkışından sonra sağa sapıp BP benzin istasyonu’nun önünden devam edebilirsiniz. Çavuşbaşı üzerinden Polonezköy tabelalarına ulaşıp bunları takip ederek Tabiat Parkı’na varabilirsiniz.
 • TEM üzerinden geliyorsanız Ümraniye Sarıgazi çıkısından devam ederek Eski şile yolu istikametine yönelin. Alemdağ’a geldikten sonra Cumhuriyet köyü doğrultusunda ilerleyin. Cumhuriyet köyüne ulaştıktan sonra sola dönerek Polonezköy Tabiat Parkı’na ulaşabilirsiniz.
 • Beykoz üzerinden bir başka seçeneğiniz daha var. Beykoz üzerinden Toygar’a geçin. Oradan da Mahmut Şevket Paşa’ya ulaşın. Sonra oradan da Üçpınarlar mevkiine güneye yönelin.

Polonezköy Tabiat Parkı Ulaşım

Ben Polonezköy Tabiat Parkı yol tarifi ile uğraşamam, direkt toplu taşımaya atlayıp geleceğim diyenlerdenseniz 137 numaralı Kavacık – Beykoz ya da 138 numaralı Ümraniye Beykoz otobüslerini kullanabilirsiniz.

Buraya Üsküdar’dan gidecekseniz Üsküdar – Beykoz Otobüs hatlarından 136, 135G, 15KÇ hat numaralı otobüslerine binebilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri Neler?

Park haftanın 7 günü açık. 07:00 ile 00:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Tabii ne kadar erken gelip kendinizi bu büyüleyici atmosfere ne kadar erken bırakırsanız sizin yararınıza!

Polonezköy Tabiat Parkı Aktivite Önerileri

Bisiklet turu, koşu ve doğa yürüyüşü burada yapabileceklerinizden sadece birkaçı. Yürüyüş parkuru ortalama 5 km. uzunluğunda.

Parkur U biçiminde tasarlandığı için geri dönmeye gerek duymuyorsunuz. Yürüyüşünüzü tamamladığınızda zaten başlangıç noktasına geri dönmüş oluyorsunuz. Yol boyunca meşe ve çam ağaçları size eşlik ediyor. Sonbaharda buraya gelirseniz yola dökülen yapraklarla beraber yürümek size ayrı bir keyif verecek.

Polonezköy Tabiat Parkı aktiviteleri arasında bisiklet turunu da tercih edebilirsiniz. Polonezköy BMX Bisiklet Parkuru ülkemizin dünya standartlarındaki ilk BMX parkuru olma özelliğine sahip. Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen yarışlara da katılıyor.

Bisiklet kiralama fiyatları mevsimsel yoğunluğa ve işletmelere göre değişiyor.

Seyir kulelerinin de bulunduğu bu parkta; farklı lezzetlerin bir arada sunulduğu restoranlar mevcut.

Polonezköy Tabiat Parkı kahvaltı ve yemek için tercih edebileceğiniz alternatiflerle sizi ‘hangisine gitsem?’ diye kararsız bırakabilir! Bu arada mangal ve çay keyfini bahçede de yapabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Kahvaltı

polonezköy tabiat parkı kahvaltıİşten-güçten, şehir hayatının keşmekeşinden kaçmak için buraya geldiniz. Tabii ki güne enfes bir kahvaltıyla başlamak, böylece doğanın keyfini sonuna kadar çıkarmak için enerji depolamak en doğal hakkınız.

Muhteşem doğasının size vereceği mânevî lezzeti müthiş kahvaltı lezzetiyle taçlandırmak isterseniz Polonezköy Tabiat Parkı kahvaltı mekânları emrinize âmâde.

Polonezköy Tabiat Parkı Piknik Alanları

Daha önce pek çok yerde piknik yapmış olabilirsiniz. Ama Polonezköy Tabiat Parkı piknik alanı size hepsini unutturacak! Doğayla baş başa vakit geçirebileceğiniz bu park, sizde yorgunluktan, stresten eser bırakmayacak.

Mis gibi havayı soluyarak nefis manzarayı seyrederken yediklerinizin tadı amağınızda kalacak! Canlı müzik yok belki ama, kuşların senfonisi yeter de artar! Piknik yapabileceğiniz yerlerden bazıları şöyle:

Cumhuriyet Park Piknik Alanı

Polonezköy’ün en geniş piknik alanlarından biri burası. Temiz, bakımlı ve mangal için gayet uygun. Mangal malzemeleriniz yoksa buradan almanız mümkün. Malzemeleri bu yerden temin ederseniz çardaklar için ayrıca ücret talep edilmez.

 • Et ürünlerinin fiyatları 110-180 TL civarında.
 • Tavuk ürünleri ise yaklaşık 70-80 TL.
 • Telefon: 0216 434 80 00
 • Adres: Cumhuriyet, Beykoz Cd. No:44 / 1, 34829 Beykoz/İstanbul

Leonardo Polonezköy

polonezköy piknik alanlarıKahvaltı&brunch için tercih edebileceğiniz bu alanda Slav, Alman, Fransız ve Türk mutfağından lezzetler sunuluyor. Havuza karşı yemek yeme keyfi yaşayabileceğiniz bu işletme aynı zamanda çocuklara özel oyun alanları da mevcut. Orman evi, salıncak ve kaydırak, badminton, mini futbol kalesi bunlardan birkaçı.

 • Serpme kahvaltı için 85 TL ödemeniz gerekiyor. Açık büfe kahvaltıyı tercih edecekseniz fiyat 130 TL’ye yükseliyor.
 • Telefon: 0216 432 30 82
 • Adres: Polonez, Cumhuriyet Cd. No:1, 34829 Beykoz/İstanbul

Stella Polonezköy

Yarım asırlık tarihe sahip olan bu işletme de Polonezköy Tabiat Parkı mangal ve piknik için tercih sebebi oluyor. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız önerilir. Çünkü her zaman çok kalabalık.

 • Stella Polonezköy kahvaltı fiyatları 2023 itibariyle serpme köy kahvaltısı için 95 TL şeklinde. Tabii bu, 2 kişilik kahvaltı için geçerli. 0-3 yaş çocuklar için ücret alınmıyor. 3-10 yaş arası çocuklar için yarı fiyat politikası uygulanıyor. Dilerseniz kahvaltınızı dışarıdan getirebilirsiniz. Fakat 1-3 kişi için 70 TL hizmet bedeli talep ediliyor. Mangal buna dâhil değil. 3 kişiden fazla olursa ödeyeceğiniz miktar kişi başı 35 TL.
 • Telefon: 0216 432 32 32
 • Adres: Stella Pansiyon, Polonez, 75.Yıl Cad., 34820 Polonez Köyü/Beykoz/İstanbul

Polonezpark Piknik Alanı

Burası Polonezköy’ün çıkışında yer alıyor. Çardaktan yer ayırtmanız mümkün olduğu gibi, istediğiniz bir tarafa yer bezi serip orada da piknik yapabilirsiniz. Semâver, hamak, serpme kahvaltı, çocuk parkları… Ne ararsanız var! Yürüyüş yolu o kadar güzel ki burada kaybolmak isteyebilirsiniz.

 • Telefon: 0552 555 66 77
 • Adres: Polonez mah, Cumhuriyet Cd. No:50, 34805 Beykoz/İstanbul

Not: Her işletmenin çardakları mevcut. Fakat özellikle hafta sonu geç saatlere kalmamanız gerek. Piknik alanları çok yoğun olabiliyor. Çimlere oturmak zorunda kalabilirsiniz. Gerçi toprakla temas edip negatif enerjinizden kurtulmuş olursunuz, fena mı ama? Gelirken yer bezi getirmeyi unutmayın.

Piknik Park

polonezköy tabiat parkı neredePolonezköy Tabiat Parkı piknik yeri
arıyorsanız burası da ihtiyacınıza cevap verir. İçinde 2 havuz, 1 hayvanat bahçesi yürüme yolu ve konaklamak için evler mevcut. Son derece nezih, güzel bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Telefon: 02164323055 – 0541 432 3055

Adres: Polonez Mahallesi, 75. Yıl A No:58, 34820 Beykoz/Piknik Park

Hatırlatma: Polonezköy mangal ve piknik için tercih edebileceğiniz diğer yerler ise şöyle: Dereli Vadi, Obora Et Mangal, Güzel Vadi, Mesa Country, Değirmen Park Piknik Alanı, PolonezGarden.

Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama

Günübirlik gezi beni kesmez, yarın kaldığım yerden devam etmek isterim diyorsanız konaklama için birçok seçeneğiniz var.

Aslında en zevklisi kamp yapmak. Fakat geceleyin dışarıda uyuyamayacağınızdan endişe ediyorsanız pansiyonlar veya butik oteller size hizmet vermek için hazır.

Merak etmeyin, bunun için fazla bütçe ayırmanıza gerek yok. Geceliği 100-150 TL olan yerler de var.

Polonezköy Tabiat Parkı Kamp Var Mı?

Geceyi doğanın koynunda geçirmek isteyenlerin gönlü kamptan yana. Parkta başkalarının sınırlarına dikkat etmek şartıyla çadır kurmanız serbest. Bunun için müsait her yeri tercih edebilirsiniz.

2. Koy Plaj ve Çadır Kamp Alanı da çadır kurmak için tercih edebileceğiniz yerlerden. Duş, WC, elektrik vb. temel ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Açık büfesi, marketi ve restoranı var. Eliniz boş gelseniz de olur. İster çadır kiralayın, ister çadırınızı kendiniz getirin. Bungalov evler de bir başka alternatif. Üstelik denizin dibinde olduğu için manzarası ayrı güzel.

Polonezköy Parkı Giriş Ücretleri 2023 Yılında Ne Kadar?

Polonezköy Tabiat Parkı giriş ücreti 2023 yılında 5 TL olsada araçlara göre farklılık gösterebilmektedir. Giriş ücreti listesini aşağıda görebilirsiniz.

 • Öğrenci / İndirimli 2,5 TL
 • Tam Bilet 5 TL
 • Otobüs 135 TL
 • Midibüs 75 TL
 • Minibüs 45 TL
 • Otomobil 15 TL
 • Motosiklet 10 TL
 • Bisiklet 5 TL

Polonezköy Tabiat Parkı Yakınında Gezilecek Yerler

Parkın yakınlarında gezip görebileceğiniz pek çok destinasyon mevcut. Karnınızı güzelce doyurduktan sonra bunları yakmanız gerekiyor, değil mi? İşte yürüyüş parkurlarının yanı sıra uğrayabileceğiniz tarihi noktalardan bazıları:

Cam Sanat Merkezi

polonezköy gezilecek yerlerPolonezköy Cam Boncuk Merkezi, yıllardır cam alanında akla gelebilecek her türlü aksesuar ve ürünün imâlatını gerçekleştiriyor. Burada, söz konusu üretime tanıklık etmeniz, ortaya çıkarılan birbirinden güzel şeyleri yakından incelemeniz mümkün. Mekân, çocuklara yönelik çalışmalar da yapıyor.

Czestochova Meryem Ana Kilisesi

1914 sularında yapılan bu kilise, bugüne kadar birçok deprem sarsıntısına maruz kalmış. Çok hasar görse de restore edilerek dayanıklı bir duruma gelmeyi başarmış.

Ağaç Heykel Sergisi

Kültür Evi’nin önünde, Polonezköy’ün girişinde sergileniyor. Oyma ağaçların teşhir edildiği bu sergide, ağaç oyma sanatının en muazzam örneklerini göreceksiniz. Türk ve Polonyalı sanatçılara ait ağaçtan heykeller 2004 yılından bu yana Polonezköy Açık Hava Ahşap Heykel Müzesi adı altında ziyarete açık.

Polonezköy Kültür Evi

polonezköy gezilecek yerlerÇeşitli sosyal ve kültürel etkinliğe sahne olan bu yer, misafirlerini Polart Gallery ve Polonezköy Kütüphanesi olarak ağırlıyor. Polonya kültürüne dair pek çok bilgi edinebileceğiniz bu evde farklı bir coğrafyaya yolculuk yapmanın zevkini deneyimleyeceksiniz.

Zosia Teyzenin Anı Evi

Burası Zofia Rizi Anı Evi olarak da biliniyor. Polonezköy bölgesindeki en eski yerleşimlerden biri. Polonya ayaklanması gerçekleştikten sonra yurdundan kaçmak zorunda kalan Wincenty Rizi’ye ait bu ev, 1882 yılına tarihleniyor. Rizi ailesinin miras bıraktığı dokümanlar ve fotoğraflar sergileniyor.

Polonezköy Hayvanat Bahçesi

Ferah mimarısı ve eşsiz doğasıyla burası da ‘zaman ne çabuk geçti ya!’ diyeceğiniz yerlerden birisi. Mimari yapılarının güzelliği bir yana, yeşilin binbir tonuna da burada şâhit olacaksınız. 1981 yılından beri hizmet veren bu parkta çeşit çeşit bitki ve hayvan türleri birbirine eşlik ediyor. Ponny, lama, kızıl geyik, sansar, sülün, atmaca, karatavuk, doğan ve şahin; sapsız meşe, sarıçam, kızılçam, karaçam, at kestanesi, Avrupa ladini, macar meşesi bunlara birkaç misal.

Midilli ile küçük bir gezintiye çıkmanız da mümkün. Doğanın melodisine kulak vermek isterseniz Polonezköy Hayvanat Bahçesi sizi Polonezköy, 75. Yıl caddesi, Pk: 34829 – Beykoz – İstanbul adresinde bekliyor.

Köy meydanındaki Arıcılık Müzesi’ni de ziyaret etmeniz önerilir. Burada kara kovan balı satılan birçok dükkan var. Bu nefis balı satın almadan dönmeyin deriz. Her yılın Haziran ayında Kiraz Festivali düzenleniyor. Polonya halkının kültürünü yaşatmak için organize ettiği bu festival her yıl renkli görüntülere sahne oluyor. Yöresel giysilerini giyiyorlar ve yöresel dans gösterileriyle ziyaretçileri eğlendiriyorlar. Kirazın yanı sıra çeşitli yöresel ürünler ve el sanatlarıyla ortaya çıkarılan muhteşem eserler de beğeniye sunuluyor.

Polonezköy Tabiat Parkı gezi işini bu döneme denk getirirseniz organik ürünlerin tadına bakma fırsatınız olur.

Sonuç olarak burası doğanın tam merkezi! Mükemmel manzarasıyla gözlerinizi, yaprak ve kuş sesleriyle ruhunuzu doyuracaksınız. Birbirinden konforlu işletmelerinde hem kahvaltı, hem diğer öğünler için harika bir lezzet şöleni var.

Her köşesinde ayrı bir fotoğraf karesi yakalamakta hiç zorlanmayacağınız muhakkak. Yürüyüş, bisiklet ve farklı aktiviteler de Polonezköy Tabiat Parkı deneyiminize ayrı bir boyut kazandıracak.

Her yanı doğadan inciler ile süslenmiş bu parkta eğlence, lezzet ve huzur üçlüsü sizi bekliyor! Öyleyse şehir gürültüsünden kaçıp doğanın kucağına sığınmak için daha fazla beklemeyin!

Yorum yapın