Ana sayfa » Sosyal Medya » Instagram SEO Çalışması [Sosyal Medya SEO Teknikleri]

Instagram SEO Çalışması [Sosyal Medya SEO Teknikleri]

Instagram SEO çalışması nasıl yapılır? Sosyal medya SEO teknikleri nelerdir? Sosyal medya, günümüzde en çok kullanılan iletişim, haberleşme ve paylaşım platformlarından biridir. Durum böyle olunca websiteleri reklamlarını yapmak ve arama motorlarında üste çıkmak için sosyal medyayı kullanmakta. Çünkü sosyal medyada sitelerin görünürlük artar ve tanınırlık değeri yükselir. Bunun için sosyal medyada seo çalışması yapılmalı. Yazımda sosyal medya seo çalışmaları ve sosyal medya seo etkisi nedir onları göreceksiniz.

Sosyal Medya Seo Optimizasyonu

sosyal medyanın seo'ya etkisi, instagram seo teknikleriSosyal medya sayfaları direkt dönüş alabileceğiniz ve sitelerinize ziyaretçi çekebileceğiniz yerlerdir. Site yöneticileri SEO yapmakta acemi ya da bilgisiz oldukları için önlerine gelen sitelere yorum bırakmakta ve backlink almaya çalışmaktalar. Fakat domain otoritesi düşük sitelere yorum yapmak yerine sosyal medyaya önem verseler daha hızlı ve yararlı sonuçlar alabilirler.

Günümüzde çok popüler olan Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının domain otorite puanları oldukça yüksektir. Google’ın gözünde de iyi bir yere sahiptirler. Dolayısıyla bu platformlarda düzgün yazı ve link ile yapacağınız paylaşımlar, düşük değerli site ve forumlardan alacağınız verimden çok daha yüksektir. Tabi ki bu paylaşımları düzenli olarak ve özgün olarak yapmalısınız. Özgün olmak SEO açısından çok önemli.

Sosyal medya ile SEO yaparken, sadece yazılarınızın linklerini paylaşarak değil, facebook, twitter ve instagram sayfalarınızdaki profil bölümünüze sitenizin linkini koyarak da güzel bir backlink almış olursunuz. Google bunları algılar ve sitenizin yükselmesine imkan sağlar. Sosyal medya seo optimizasyonu yaparken en çok kullanacağınız site hangisidir?

Sorunun cevabı Google+. Google+ zaten google’ın uygulaması ve backlink için en uygun sosyal mecra. Arama motorlarıyla direkt bağlantılı olduğu için buradan backlink almak arama motorlarında üst sıralara çıkmanızda çok yardımcı olacak. Burada paylaşım yaparken mutlaka başlık kullanmalısınız. Başlık da içeriğinizi en iyi şekilde anlatan ve dikkat çekici olmalı. Paylaşacağınız fotoğraflar da kaliteli ve özgün olmalı. Tüm bunları yerine getirirseniz sosyal medya seo çalışmaları başarıya kolayca ulaşır.

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal medya ile SEO ilişkisi nedir? Sosyal medya sitelerinize ziyaretçi çekebilmeniz için önemli bir yer dedik. Fakat maksat sadece ziyaretçi çekmek değil. Bu ziyaretçileri sizin takipçiniz veya müşteriniz haline getirmek. Sosyal medya teknikleri ile bunlar yapılabilir. Bunun için ne yapılmalı?

  • Öncelikle markalaşma yönünde adımlar atmalısınız. Buna sosyal medya sayfalarınızın kullanıcı adlarını sitenizle aynı isimde yaparak başlayabilirsiniz. Böylece isminiz zamanla akıllarda yer edinecek ve markalaşmanız hızlanacaktır.
  • Site içeriklerinizi daha çok kişiye duyurmak için sosyal medyanın bütün özelliklerinden yararlanın. Mesela gruplara dahil olun, gerekirse grup açın, topluluk sayfalarında etkin olun ve site içeriklerinizi buralarda paylaşın. Ne kadar çok kişiye ulaşabilirseniz o kadar iyi.
  • Sosyal medyada paylaşım yaparken yazılarınızı özenle yazmalısınız. Bunda başlık çok önemli. Ön bilgilendirmeyi yaparken insanların dikkatini çekebilecek, merak ve okuma isteği uyandıran yazılar hazırlamalısınız.
  • Eğer ücretsiz veya uygun bir fiyata bir hizmet veriyorsanız ya da bir kampanyanız varsa bunu mutlaka sosyal medyadan duyurun.
  • Sosyal medyadan gelen ziyaretçiler, karşılarında okumaya ya da görmeye değer şeyler isteyecektir. Onun için site içeriklerini özenle hazırlamalısınız. Eğer güzel bir içerik varsa ziyaretçiler sayfanızda daha uzun süre kalacaklar ve siteniz google’ın gözünde daha iyi bir yere gelecek. Unutmayın ki google bunların hepsini hesaplıyor.
  • İçeriklerinizi tek bir sosyal medya platformunda paulaşmayın. Mümkünse Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamaların hepsinde paylaşın. Facebook SEO, Twitter SEO ve Instagram SEO çalışmaları açısından paylaşımlar çok önemli.
  • Sosyal medya reklamları ile de sayfanızı daha büyük kitlelere duyurabilirsiniz. Özellikle Instagram reklamları kampanyalarınıza yardımcı olacaktır.

Instagram SEO Çalışması ve Teknikleri

instagram seo çalışması, isntagram seo nasıl yapılır
Instagram SEO Teknikleri

Instagram son dönemlerin en popüler uygulaması. Artık neredeyse herkes instagramı kullanıyor. Onun için burada etkin olmak sitelerinizin tanınırlığını artıracak. Instagram seo çalışmaları yapmak için öncelikle kullanıcı isminizi site isminizle aynı yapmalısınız. Bu sayede site isminiz instagram takipçileriniz tarafından görülmüş olacak. Daha sonra Instagram biyografinize site linkinizi eklemelisiniz. Buradaki linkle tıklanabilir linkler. Biliyorsunuz ki instagramda link paylaşmak kısıtlı. Bu yüzden biyografide linkinizin olması avantajınıza.

Instagram link ekleme olayı kısıtlı dedim. Bunun birkaç yolu var. Birincisi yukarıda bahsettiğim gibi biyografiye  link koyma. İkincisi ise Instagram hikayeye link ekleme. Biyografiye herkes link koyabilir fakat hikayeye herkes link ekleyemez. Bunun için belirli şartlar var.

Hikayeye link eklemek için minimum 10.000 takipçinizin olması gerekli. Onun dışında link ekleyemezsiniz. Ayrıca hesap açık olmalıdır yani gizli hesaplarda link paylaşımı yapılamıyor. Peki ya takipçilerimizi nasıl artıracağız?

Instagram Takipçi Kasma (Artırma)

Takipçilerinizi artırmak için özgün bir sayfa oluşturmalısınız. Paylaştığınız içerikleri ve fotoğrafları kaliteli seçmelisiniz. Fotoğraflarda effectler önemli. Ayrıca instagram hastagleri paylaşımlarınızın daha çok görüntülenmesini sağlayacak ve etkileşiminiz artacaktır. Bunun için doğru hashtag seçimi yapmalısınız.

Paylaşımlarınızı insanların beğeni, yorum ve kaydetme yapacağı şekilde tasarlamalısınız. Bildiğiniz üzere bunlar keşfete çıkmak için çok önemli.

Instagram analiz araçları ile profilinizi test edin. Böylece daha planlı ve programlı hareket edebilirsiniz ve hangi saatlerde ne gibi paylaşımlar yapılmalı ve hangi paylaşımlar daha çok beğeniliyor görebilirsiniz. Instagram analiz araçları yazımdan da en iyi analiz araçlarını görebilirsiniz.

Maddeleri dikkatli şekilde uygularsanız farkı görürsünüz. Hatta Instagram fenomeni olmak istiyorsanız instagram fenomeni nasıl olunur yazıma da göz atabilirsiniz.

Facebook SEO Nasıl Yapılır?

Facebook, en büyük sosyal medya araçlarından biridir. Günümüzde hala çok popüler ve milyonlarca hatta verilere göre milyarları bulan kullanıcı sayısıyla en çok kullanılan sosyal medya mecrasıdır. Sosyal Medya ile SEO yapma dendiğinde ilk akla gelenlerden biri. Dolayısıyla seo açısından kullanılması gereken bir alan.

Facebook SEO yaparken iki önemli başlıkta çalışmalarınızı belirleyebilirsiniz. Birincisi sayfa açarak kitlelere ulaşmak. Facebook kişi, kurum ve kuruluşlara kendi sayfalarını açma imkanı vermekte. Bundan yararlanarak, ürününüzün sayfasını açabilirsiniz. Sayfada ürünlerinizi tanıtarak, tanınırlığı artırabilirsiniz.

İkincisi ise linkleme yapmak. Facebook bağlantıları önizleme yaparak paylaşmaya izin veriyor. Bağlantınızı kopyalayıp duvara yapıştırdığınızda bir önizleme çıkacak. Bu önizlemede açıklama kısmını ve resim kısmını ilgi çekici şekilde dizayn ederek paylaşırsanız, linklerin tıklanma oranı artacaktır. Dolayısıyla sitenize gelen ziyaratçi sayısı artacaktır. Elbette yazınızın içi de boş olmalı. Ziyaretçileri tutmalısınız daha önce de dediğim gibi.

Yazımda sosyal medya seo teknikleri, sosyal medyanın SEO’ya etkisi, Facebook SEO ve Instagram SEO teknikleri nelerdir paylaştım. Tüm bu teknikleri uygulayarak hem sitelerinizi üst sıralara çıkarabilir hem de sosyal medyada iyi bir konuma gelebilirsiniz.

Yorum yapın