Ana sayfa » Sosyal Medya » Instagram Fenomeni Olmak | Instagram Fenomeni Nasıl Olunur?

Instagram Fenomeni Olmak | Instagram Fenomeni Nasıl Olunur?

Instagram fenomeni olmak için ne gerekli? Sosyal medya fenomeni nasıl olunur? Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Facebook, Twitter derken şuanda da Instagram, dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri artık. Durum böyle olunca Instagramda fenomen olmak isteyen kullanıcıların sayısı gittikçe artmakta. Ben de size nasıl Instagram fenomeni olunur anlatacağım.

Instagram aylık 1 milyar aktif kullanıcı sayısı ile son dönemlerdeki en revaşta olan uygulama. Günden güne yenilenmesinin de bunda payı büyük. Özellikle story özelliğinin yanında, canlı yayın ve görüntülü konuşma özellikleri ile birlikte birçok uygulamanın yapabileceği işlevleri tek başına yerine getirebilir halde. İlgi artınca instagramda fenomen olmanın yolları aranır durumda. Peki Instagram fenomeni nasıl olunur?

Instagram Fenomeni Olmak İçin Ne gerekli?

Instagramda nasıl fenomen olunur? Popüler uygulamalardan biri olan Instagramda popüler olmak düşünüldüğü kadar kolay bir iş değil artık. Bu yüzden daha dikkatli davranılmalı ve daha çok ilgi gösterilmeli.

Instagramda fenomen olmak, tabi ki takipçi sayısının yüksek olmasıyla bağlantılı bir durum. Bunun için takipçi sayısının artırılması ana hedeflerden biri. Instagram takipçi artırmak için de belirli başlı kuralları yerine getirmek gerekli. Peki nedir bu adımlar diyorsanız 10 adımda instagram fenomeni nasıl olunur sizlere açıklıyorum.

1. Instagram Hesabını Geliştirmek

Instagram da nasıl fenomen olunur sorusuna cevap olarak öncelikle instagram hesabınızı nasıl geliştireceğinizi söyleyerek başlayacağız. Instagram hesabı sizin bir nevi sergi alanınızdır. Dışarıdan bakan insanlar sizin hesabınızı inceleyip, ona göre sizin hakkınızda fikir sahibi olacaklar. Onun için hesabınızı geliştirmelisiniz. Buna ne ile başlamalıyız diye soracak olursanız; kullanıcı adınız derim. Kullanıcı adınız sade ve kolay yazılabilir olmalıdır. Ayrıca yaptığınız işle ilgili olmalıdır ya da bir işletme hesabıysa yaptığınız işle alakalı bir kullanıcı adınızın olması aramalarda daha önlerde çıkmanızı sağlayacak.

Profil fotoğrafı artistik olmalıdır. Eğer fotoğraf profesyonel bir çekimle alınmışsa sizin için daha faydalı olur. Çünkü insanlar sizi takip etmeden, takip etmeye karar verirken profil fotoğrafına bakacak. Tabi ki biyografiniz de çok önemli. Burada uzun cümleler ve sözler yerine sizi açıklayan net şeyler yazarsanız daha iyi olur. Burada neyle ilgilendiğinizi vs. vurucu şekilde yazabilirsiniz.

Hesabınızı geliştirmek için niş olmalısınız. Niş olmak derken neyi kastediyorum? Kendinize bir alan belirleyip, o alan üzerinden yürümelisiniz. Yani özgün olmalısınız. Özgün olmak her zaman iyidir. Çünkü artık sosyal medyada birçok alanın kapasitesi doldu. Onun için niş olarak farklılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Bu aşamada şu sorular size yardımcı olacaktır.

  • Benim neye ilgim var?
  • Hangi konularda iyiyim?
  • Paylaşacağım fotoğraflar nasıl olmalı?

2. Instagram’da Yaratıcı Fotoğraflar ve Videolar Paylaşma

yaratıcı instagram fotoğrafları - instagram foto efektInstagram kullanıcıları yaratıcı ve ilgi çeken paylaşımları sever. Şöyle düşünün; karşınıza güzel efekt yapılmış, renklerin uyumu iyi olan ve farklı olan bir paylaşım çıktığında tekrar tekrar bakabiliyorsunuz ve o fotoğraf inceliyorsunuz. İçinizden de beğenmek geçiyor ve beğeniyorsunuz. Yani paylaşım yaparken, ”ben olsam beğenir miydim?” deyin ve ona göre paylaşımınızı ayarlayın. Tabi ki sadece fotoğraf ile olacak iş değil. Zaman zaman yaratıcı, kalitesi yüksek videolar da paylaşmalısınız.

Instagram story leriniz çok boş kalmamalı! Her gün post olarak paylaşım yapmak zor olabilir fakat hikaye atmak daha kolay. Instagram strory araçları da zaten birçok seçenek sunuyor kullanıcılarına. O özellikleri değerlendirip, insanların ilgisini çekebilecek ve onlarda arkadaşlarıyla paylaşma hissi uyandıracak paylaşımlar yapabilirsiniz hikayede.

Paylaşımlarınız düzenli olmalı bunu unutmayın! Bir fotoğraf atıp 1 ay sonra tekrar atmak, sizin görünürlüğünüzü ve akılda kalınırlığınızı düşürecektir. Yani takipçilerinizle bağlantıda kalın.

3. Etkileşimi Artıracak Paylaşımlar Yapın

Etkileşimi artıracak paylaşımlardan kastımız, yukarıda bahsettiğimiz yaratıcı ve özgün paylaşımların yapılması ve kullanıcıları beğenmeye ve yorum yapmaya iten paylaşımlar. Öyle paylaşımlar yapın ki takipçileriniz ben bunu beğenmeliyim hatta yorum yapmalıyım desin hatta ve hatta kaydetsin.

Instagramda gönderilerin görünürlüğünün artması ve keşfete çıkması yorum ve kaydetmeler ile doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden bu maddeye özellikle dikkat edin.

4. Doğru Hashtag Kullanımı

en popüler instagram hashtagleriInstagram profilinizin ya da marka sayfanızın takipçilerini artırmak ve gönderilerinizin daha çok insana erişmesini sağlamak istiyorsanız instagram hashtagleri (etiket) kullanmalısınız. Hashtag sınırı 30. Fakat paylaşımlarınızda çok hastag kullanımını ben tavsiye etmiyorum. Bunun yerine paylaşımınızla alakalı hastagleri kullanmalısınız. Örneğin İzmir Kordon’da güneşli bir havada fotoğraf çekildiniz bu durumda ”#izmir #kordon #sun #sea” gibi hastagleri kullanabilirsiniz. Çok hastag kullanımı Instagram algoritmasında olumsuz etki yaratabilir ve paylaşımlarınızın gösterimi kısıtlanabilir. Ayrıca söylemeliyim ki en iyi sosyal medya fenomeni hesaplar bile bu hashtagleri kullanıyor.

En popüler Instagram etiketleri (hastag) neler diyorsanız size en popüler instagram hastagleri 2019 hangileridir onları vereyim.

#love #instagood #me #tbt #cute #follow #followme #photooftheday #happy #tagforlikes #beautiful #self #girl #picoftheday #like4like #smile #friends #fun #like #fashion #summer #instadaily #instalike #instalove #food #swag #amazing #tflers #follow4follow #bestoftheday #likeforlike #instamood #style #wcw #family #141 #nofilter #lol #life #pretty #repost #hair #my #sun #webstagram #iphoneonly #art #tweegram #cool #followback #instafollow #instasize #bored #instacool #funny #mcm #instago #instasize #vscocam #girls #all_shots #party #music #eyes #nature #beauty #night #fitness #beach #look #nice #sky #christmas #baby

Bu hashtagleri paylaşımlarınızda kullanabilirsiniz. Fakat dediğim gibi çok hashtag kullanımından kaçınmalısınız!

5. Sizinle İlgili Paylaşımları Beğenme

Instagram fenomeni olmak istiyorsanız sizinle benzer içeriklere sahip ve sizin hitap etmek istediğiniz kitlelere sahip sayfaların fotoğraflarını, videolarını beğenmeli ve yorum yapmalısınız. Böylece instagramdaki görünürlüğünüz artacaktır ve ilgi çektiğiniz için takipçi kazanmak daha hızlı olacaktır. Tabi ki spam şekilde her önünüze gelen gönderiye yorum yapmamalısınız. Her yorumunuz farklı olmalı ve yorumlarınız mümkünse 4 kelimeden fazla olmalı.

6. Diğer Sosyal Medya Uygulamalarıyla Bağlantılı Olun

Bildiğiniz üzere Instagram, artık Facebook’un bir uygulamasıdır. Bu nedenle instagram ile Facebook birlikte çalışmaktadırlar ve devamlı etkileşim halindedirler. Durum böyle olunca Instagramda yaptığınız bir paylaşımı, uygulamada yer alan Facebook’ta paylaş butonuyla Facebook’ta ve hatta Twitter’da da paylaşmalısınız. Bu sayede görünürlüğünüz daha da artacak. Instagram çok popüler bir uygulama fakat hala kullanmayanlar da var. Kullanmayanları sizden veya sayfanızdan haberdar etmek için diğer sosyal medya uygulamalarını kullanmak akıllıca olacaktır.

7. Paylaşımların Zamanlaması İyi Yapılmalı

Instagram fenomeni olmak için yapacağınız paylaşımları ne zaman paylaşacağınızı iyi planlamalısınız. Çünkü kullanıcıların aktif olduğu zamanlarda paylaşım yapmak, gönderilerinizin gösterimini ve erişimini düşürecektir. Bunun için en iyi Instagram paylaşım saatleri hangileridir onları bilmelisiniz. Tabi ki her profilin veya sayfanın takipçilerine göre bu saatler değişiklik göstermekte. Bu saatleri ve günleri en iyi şekilde öğrenmek istiyorsanız, sayfanızı işletme hesabına çevirin ve istatistikler kısmından sayfanızın en aktif günleri ve saatlerini görün. Bunu öğrendikten sonra paylaşımlarınızı ona göre planyayıp yapın.

Genel olarak İnstagram prime time olarak bilinen saatlerde paylaşımlar daha çok gösterim ve etkileşim almaktadır. Yani insanların boş oldukları saatleri, öğle aralarını ve akşam saatlerini beklemelisiniz. Ben genel olarak kullanılan paylaşım saatlerini size vereceğim. Fakat dediğim gibi hesaptan hesaba bu saatler farklılık göstermekte.

Pazartesi: 12:00- 14.00; 17.30-18.30

Salı:  12.30-14.00; 19.30-21.00

Çarşamba: 16:30-18.30; 19.00-21.00

Perşembe: 16:00-18.00, 19.00-21.30

Cuma: 16.30-18.00, 01.00-05:00

Cumartesi: 10:30-12.30

Pazar: 10.00-12.00

8. Önerilen Kişileri Takip Etme

Instagram, karşınıza öneriler çıkarmakta. Sizin tanıyor olabileceğiniz, arkadaşlarınınız arkadaşlarını size önerebilir. Ayrıca Facebook ile bağlantı kurarsanız, oradaki arkadaşlarınızı karşınıza öneri olarak çıkaracaktır. Bu önerilenleri takip etmeniz, sizi tanıyor olabilecekleri için daha hızlı dönüşler almanızı sağlayacaktır. Takipçi sayınızı böylece daha hızlı artırabilirsiniz ve sizi tanıdıkları için beğeni, yorum olarak size dönüş yapacaklardır.

9. Ünlü Hesapları Takip Etme

Instagram’da popüler olma yolları arasında takipçi sayısı çok ve ünlü olan kişileri takip etmeniz de vardır. Bunu yapmanız sizin görünürlüğünüzü ve etkileşimlerinizi etkileyecektir. Bu hesapların paylaşımlarını dikkate almalısınız ve kendinize çıkarımlar yapmalısınız. Buna Instagram resmi hesabı ile başlayabilirsiniz. Hesabı takip edip, paylaşımların nasıl yapıldığını, hangi hashtaglerin kullanıldığını, hangi gönderilerin daha çok etkileşim aldığını görebilirsiniz.

10. Takipçi ve Beğeni Almayın!

instagram takipçi satıl al - instagram beğeni - instagram yorumInstagram takipçi
, beğeni ve yorum satın alma işi artık çok yaygın. Hatta artık video görüntülenmesi, hikaye görüntülenmesi, anket oylaması da bu takipçi panelleri vasıtasıyla alınabilmekte. Fakat ben Instagramda fenomen olmak için kesinlikle takipçi,beğeni, yorum gibi hizmetlerin alınmasına karşıyım. Neden mi?

Çünkü Instagram takipçi hizmetleri ile beraber bot (fake) takipçi ile doldurulmuş hesaplar  türedi. Hesapların şişirme olduğu çok rahat anlaşılıyor. Aldığınız takipçiler gerçek takipçi bile olsa büyük oranda düşüşler yaşanıyor ve bu diğer takipçilerinizin gözünde olumsuz etki yaratıyor. Ayrıca Instagram da bu hesapları tespit edebiliyor ve çeşitli kısıtlar koyabiliyor hatta bazı hesapları kapatabiliyor. Onun için itibar kaybı olmaması için takipçi, beğeni, yorum gibi hizmetleri almamalısınız.

Birçok forumda takipçi alın gibi öneriler duyabilirsiniz. Fakat deneyimlerime dayanarak bunlardan yarar gelmediğini net şekilde söyleyebilirim. Zaten birçoğu da bu hizmetleri kendisi sattığı için bu gibi önerilerde bulunmakta. Bunun yerine bir süre takibe takip yapın daha iyi. Tabi ki bunu da abartmamak ve Instagram limitleri dahilinde yapmalısınız.

Ayrıca instagram fenomen olma hilesi gibi sizlerin hesaplarınızı çalma üzerine kurulu sistemlere de güvenmeyin ve uzak durun.

BONUS ÖNERİ: INSTAGRAM ANALİZ ARAÇLARI İLE SAYFANIZI ANALİZ EDİN

Instagram hesaplarınızı daha iyi yönetebilmek için instagram analiz uygulamaları ile testler yapabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde ne kadar takipçi kazandığınızı, ne kadar kaybettiğinizi ve gönderilerinizdeki etkileşimlerin zaman içerisinde ne kadar artıp azaldığını görebilirsiniz. Böylece hesaplarınızı yönetirken daha planlı, programlı olabilirsiniz. Hangi araçları kullanabilirim?

Ücretsiz ve iyi uygulamaları kullanmak istiyorsanız Instagram analiz araçları yazıma göz atabilirsiniz. Buradaki uygulamalar hem Android hem de IOS’ta kullanılabilen ve test edilmiş en iyi analiz araçlarıdır.

Yazımda sosyal medya fenomeni olmak için ne gerekli, nasıl instagram fenomeni olunurinstagram fenomen olma yolları neler sorularının yanıtlarını verdim. Bu adımları başarılı şekilde uygularsanız, instagramda fenomen olmak için gerekli adımları atmış olacaksınız. Bunun ardından gelsin takipçiler 🙂

Instagramdan Nasıl Para Kazanılır?

Instagramda fenomen olmak istiyorsunuz evet ama burada fenomen olduğunuzda nasıl para kazanabileceğinizi de bilmelisiniz. Bunun başında reklam almak var. Ardından ürün satmak geliyor. Şimdi ise bunları nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Instagramda yüksek takipçili bir hesabınız olduğunda, kolaylıkla reklam alabilirsiniz. Birçok marka ve mekan size reklam vermek isteyecek. Çünkü siz artık fenomensiniz ve sizin önerilerinizi herkes dinleyecek. Reklam anlaşmalarınızı aylık olarak yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü hem daha çok para kazanırsınız hem de sürdürülebilir bir anlaşma olur.

Diğer para kazanma yöntemi ise ürün satmaktır. Siz de devamlı Instagram ve diğer sosyal medya mecralarında görüyorsunuzdur, birçok fenomen ürün satıyor. Ürün satmak hem karlı hem de sürdürülebilir bir iş. bu işi yapmaya karar verirseniz, öncelikle hangi ürünleri satacağınızı bulmalısınız.

Ürünleri bulduktan sonra kargo gibi teknik işleri halletmeli ve ürün depolamalısınız. Ardından ürünlerinizin fotoğraf ya da videolarını çekerek Instagram hesabınızda paylaşmalısınız. Paylaşımlarınızda samimi bir dil kullanmanız çok önemli. Karşınızdakilere ürünlerinizi iyi bir dille anlatmalı ve göstermelisiniz. Böylece satışınız artar.

Yazımda instagram fenomeni olmak için yapmanız gerekenleri detaylıca anlattım. Merak ettiklerinizi yorumda sorabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Instagram ile ilgili merak edilen soruların kısa yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Instagram Fenomeni Olmak İçin Ne Gerekli?

Instagram hesabını geliştirmek, yaratıcı fotoğraflar ve videolar paylaşma, doğru hashtag kullanımı Instagramda fenomen olmak için gerekli bazı özellikler. Tüm bu adımları izleyerek kolaylıkla Instagram’da fark yaratabilirsiniz.

Nasıl Instagram Fenomeni Olunur?

Stratejik ve planlı çalışmalarla, kullanıcıların taleplerini karşılar nitelikte hareket ederek Instagram fenomeni olabilirsiniz. Her zaman dikkatli davranmanızı öneririm. Her başarının ardında sistem yatar.

Sosyal Medya Fenomeni Nasıl Olunur?

Sosyal medya mecralarında aktif olmalı ve yaratıcı fikirlerle kullanıcıları cezbetmelisiniz. İstikrarlı şekilde çalıştığınız takdirde uzun sürmeden sosyal medya fenomeni olabilirsiniz.

“Instagram Fenomeni Olmak | Instagram Fenomeni Nasıl Olunur?” üzerine 2 yorum

  1. merhaba öncelikle böyle bir anlatımda bulunduğunuz için teşekkürler bana katkıda bulundunuz ne kadar teşekkür etsem az başarılı bir sayfa.

    Cevapla

Yorum yapın