Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Rize Gezilecek Yerler [EN KAPSAMLI RİZE REHBERİ]

Rize Gezilecek Yerler [EN KAPSAMLI RİZE REHBERİ]

Rize gezilecek yerler nereler? Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Rize’de gezilecek yerler nereler diye sizlere anlatmak istedik. Buraya gittiğinizde nereleri gezmeniz gerektiğini yazımızdan öğrenebileceksiniz.

Rize Gezilecek Yerler

Yemyeşil doğasıyla mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında olan Rize’yi sizlere tanıtacağız. Gelin o zaman Rize gezilecek yerler yazımıza başlayalım.

Rize Kalesi

rize gezilecek yerler

Şehir merkezinde bulunan Rize Kalesi, Rize’de gezilecek yerler listenize dahil edebileceğiniz alanlar arasında yer alıyor. Kaleler eskiden şehirleri güvende tutmak için inşa edilen savunma yapılarıdır. Bir şehrin, yerleşim yerinin geçmişine dair size pek çok bilgi sunar.

Rize Kalesi 480 m2’lik bir alana yayılan, 150 m yüksekliğindeki tepe üzerine kurulu bir yapıdır. Kale iç ve aşağı kaleler olmak üzere iki bölümden oluşuyor.Hala restorasyon çalışmaları devam eden kale, şehre tam olarak hakim olabileceğiniz, müthiş bir seyir açısına sahip.

Çevresinde bulunan çay işletmelerinden birinde oturup ünlü Rize çayını yudumlarken müthiş Rize manzarasının keyfini çıkarmanızı öneririz.

Ziraraat Botanik Çay Bahçesi

rizede gezilecek yerler

Ülkemizde çay yetiştiriciliğinde en üst sıralarda yer alan Rize’ de lezzetli Rize çayının tadına varabileceğiniz bir yer olduğunu söyleyebiliriz Ziraraat Botanik Çay Bahçesi‘nin. Rize merkezde gezilecek yerler arasında olan çay bahçesi, Rize turunuz sırasında dinlenmek için bir mekan arayışına girdiğinizde tercih etmeniz gereken ilk mekanlar arasında bulunuyor.

Çay eşliğinde, Rize manzarasına hakim konumu ve doğa ile iç içe olan yapısı ile size tüm yorgunluğunuzu attıracak bir mekan olan park, Türkiye’ den getirilen çeşitli ağaç ve bitkilerin bulunduğu, ayrıca parkta bulunan ekili çay temelleri ile taze çayı görmenizi de mümkün kılan bir yer.

Çayınız içtikten sonra bu çay keyfini ailenizle veya dostlarınızla birlikte tekrar yaşamak veya yaşatmak isterseniz onlara burada satılan kuru çaylardan alıp hediye etmenizi tavsiye ederiz.

Rize Kız Kalesi

rize kız kalesi nerede

Rize Pazar gezilecek yerler arasında yer alan Kız Kalesi küçük bir ada üzerine kurulmuştur. Kara ile hiçbir bağlantısı bulunmayan kalenin 13. ve 14. Yüzyıllarda kullanıldığı düşünülmektedir. Kalenin duvarlarındaki taş işçiliği görülmeye değerdir. Günümüzde bir gözetleme kulesine sahiptir.

Korunması gereken ama şimdiye kadar kayda değer bir onarım görmemiş olan kız kalesine dair edinilen bilgiler de sınırlı. Bu gizemli kaleyi gezerek hayal ettiğiniz yaşanmışlıklarla kalenin hikayesini belleğinizde canlandırmak son derece keyifli olacaktır.

Fırtına Deresi

rize gezilecek yerler

Rize’de gezilecek yerler haritası çıkardığımızda, önemli duraklarından biri olan Fırtına Deresi‘ne uğramalısınız. Gürül gürül akan dere içinde bulunduğu doğayla tam bir uyum halinde ve çok dinlendirici. Ayrıca dere üstünde bulunan köprüler manzaranın tamamlayıcısı konumunda. Fotoğraf çekinmeden terk etmemeniz gereken bu köprülerin yapımı çok eskiye dayanıyor.

Pek çok aktivite yapmanız için uygun olan derede zipline ve rafting yapmak inanılmaz bir deneyim olacaktır sizin için. Ayrıca dere kenarında soluklanmak için vakit geçirebileceğiniz çay bahçeleri ve yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz balık restoranları da mevcut.

Şenyuva Köprüsü (Çinçiva Köprüsü)

rizede gezilmesi gereken yerler

Rize Çamlıhemşin’de bulunan, eskiden Çinçiva Köprüsü olarak bilinen, tarihi Şenyuva Köprüsü bulunduğu bölgenin en eski köprüsü olma özelliğine sahip. Tek kemerli bir yapıya sahip köprü Fırtına Deresi üzerinde bulunuyor. 40 metre uzunluğundaki köprünün 1699 yılına ait olduğu söyleniyor.

Bu tarihi köprü Rize gezi haritanızın duraklarından biri olmayı hak ediyor. Etkileyici tarihi ihtişamıyla görülmeye değer.

Gelin Tülü Şelalesi

rize gezilecek yerler haritası

Adını suyun akış şeklinden aldığı düşünülen Gelin Tülü Şelalesi, Kaçkar Dağları‘nın eteklerinden Kavrun Deresi’ne akmaktadır. Tabiat harikası şelale Rize’de gezilmesi gereken yerler arasında üst sıralarda yer alıyor. Türkiye’nin en uzun şelalelerinden biri oluşu şelalenin seyir zevkini uzatıyor.

Gelin Tülü Şelalesi her köşesi gezilmeye değer, mükemmel bir doğaya sahip Ayder Yaylası için de yer alıyor. Rize tatil planınıza dahil etmeniz gereken şelale size muhteşem bir doğa deneyimi sunacaktır.

Gito Yaylası

Bir kamp tutkunuysanız ve yakın zamanda bir Rize tatili planınız varsa Rize tatil planınıza dahil etmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz Gito Yaylası, tam olarak bir doğa harikası. Kamp için çok uygun olan yayla kampçıların gözdesi durumunda. Kampın yanı sıra doğa yürüyüşü için de çok elverişli.

Sahi olduğu yüksek rakım nedeniyle bulutların üstündeymiş gibi hissettiren yayla, Karadeniz’ in en uğrak yerleri arasında yer alıyor. Yaylada bulunan konaklama ve dinlenme tesisleri sizlere uzun bir tatil ve muhteşem Karadeniz manzarası karşısında çok güzel bir yemek yeme fırsatı da sunuyor.

Yayla uğradığınızda havada sis hakimse ve manzarayı yeterince göremiyorsanız biraz sabrettikten sonra sabrınıza değecek müthiş manzara sizi kesinlikle büyüleyecektir. Her yaylada bulunan salıncağın da gezinize tatlı bir deneyim katacağından emin olabilirsiniz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize Hemşin gezilecek yerler arasında bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Doğu Karadeniz Dağları’nın 3 büyük dağı Üçdoruk (Verçenik), Göller (Hunut) ve Kaçkar dağlarından oluşuyor. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın batısında Fırtına Deresi ve doğusunda Hemşin Deresi bulunuyor.

Hayvan ve bitki türleri açısından da çok çeşitli türler barındıran ve doğa bilimcilerinin de çok fazla ilgisini çeken yayla, korumamız gereken bölgelerdendir. Endemik türler açısından da ülkemizin en zengin yerlerinden olan Kaçkar Dağları görülmeye değer bir manzaraya sahip.

Yayladaki yerleşimlerin doğayla uyumu bir kartpostaldan farksız. Ayrıca geleneksel Karadeniz evlerinin mimarisi de görülmeye, keşfedilmeye değer. Foto safari için muhteşem bir alan olan bölgede yaban hayvanlarından kurt, ayı, domuz, tilki, yaban keçisi, geyik, sansar, çakal, yaban tavuğu vb. bulunmaktadır.

Geniş bir alana yayılan milli parkı gezmek sandığınızdan daha kolay. Milli Park içerisinde milli parkı tanıtıcı Alan Kılavuzluğu uygulaması ile 54 adet sertifikalı Alan Kılavuzları geziniz sırasında size rehberlik yaparak parkla ilgili her bilgiye ulaşmanızı ve güven içinde rahat bir şekilde gezinizi tamamlamanızı sağlıyor.

Palovit Şelalesi

palovit şelalesi

Palovit Şelalesi, bölgenin en yüksek debili şelalesi olma özelliğine sahip. Rize Çamlıhemşin’deki Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan, muhteşem doğal oluşumlardan olan şelale sunduğu manzaralarla görülmeye değer. 15 metre yükseklikten akan suyun akışı son derece etkileyici bir görünüme sahip.

Rize Müzesi (Sarı Ev)

Tarihin canlı bir örneği olan, tarihi gelecek nesillere aktaran önemli mekanlardan olan müzeler görülmesi gereken yerlerdendir. Rize Müzesi kente ve bölgeye dair barındırdığı eserlerle Rize merkezde gezebileceğiniz yerlerden. Küçük ama son derece tatlı bir havaya sahip müzede kendinizi tamamen bir Karadeniz evindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Halk arasında “Sarı Ev” olarak adlandırılan müzenin zemin katı sergi salonu, birinci katı idare odaları, ikinci katı ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır.

Çaykur Çay Müzesi

çaykur çay müzesi rize

Rize Merkezde bulunan Çay Müzesi, Rize Müzesinin yanında yer alıyor. Müze için 19. Yüzyıl dönemine ait, taş bir bodrum ve iki kattan oluşan bir Rize Evi kullanılmış. Çayın dünden bugüne üretimini konu alarak farklı bir konsept yaratılan müzede çay üretiminde kullanılan makineler sergileniyor.

Çay üretimi ile Dünya’nın ve ülkenin önde gelen şehirlerinden olan Rize’de gezmeniz gereken yerlerden olan Çay Müzesi bölgede oluşan çay kültürünün gelecek kuşaklara aktarımına ve çayın tanıtımına da büyük bir ölçüde hizmet edecektir.

Rize Atatürk Evi Müzesi (Mehmet Mataracı Konağı)

Mehmet Mataracı Konağı

Atatürk’ün yurt genelinde çıktığı gezi sırasında Rize’ de konakladığı ev sahipleri tarafından Atatürk’e bağışlanan Mataracı Konağı Atatürk’ün 100. doğum yılında Atatürk Müzesi’ ne dönüştürülmüştür. Atatürk’ün kaldığı oda ev sahibi tarafından 29 yıl boyunca korunmuştur. Rize merkezde bulunan müze 3 katlı bir evdir.

Atatürk Müzesi’nin zemin katında güvenlik görevlileri ile personelin bulunduğu oturma odası, birinci katında toplantı salonu ve Atatürk’ ün Rize’ ye geldiğinde giymiş olduğu kıyafetler, ikinci katında ise Atatürk’ ün yatak odası, o dönemin milletvekillerinin çalışma odaları, Atatürk’ün kullandığı eşyalar, dönemin milletvekillerinin fotoğrafları ile Rize’nin eski fotoğrafları yer almaktadır.

Hemşin Organik Vadisi

hemşim organik vadisi

Her yeri bir doğa harikası olan Karadeniz’ de bu doğa harikalarından bir tanesi de Hemşin Organik Vadisi. Rize Hemşin’de gezebileceğiniz yerlerden olan vadi yeşilin her tonunu barındırıyor. Doğa yürüyüşü ve dağcılık için de son derece elverişli ve keyifli olduğunu söyleyebiliriz.

Rize’de yetişen tam organik çayın bu bölgeden çıkıyor oluşunun yanı sıra bölgedeki neredeyse tüm ürünlerin organik oluşu bölgeyi farklı açılardan da son derece cazip kılıyor. Rize geziniz sırasında vadiye sabah uğrayıp burada organik bir köy kahvaltısı yapmanızı tavsiye ederiz.

Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı

rize gezilecek yerler

Rize’de nerede gezilir sorusuna verilecek en doğru cevaplardan biridir Akyamaç Şelalesi. Rize Hemşin’de bulunan, tam bir görsel şölen olarak tanımlanabilecek şelale 13 metre yüksekten dökülüyor. Şelalenin içinde bulunduğu 50 hektarlık alan 2014 yılında Tabiat Parkı olarak tescillendi.

Şelalenin bulunduğu tabiat parkında gezinmenizi kolaylaştıracak yürüyüş parkuru, geçişlerinizi kolaylaştıracak ahşap köprüler bulunuyor. Şelalenin yağmurdan sonra daha etkileyici ve görünmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Pileki Mağarası

rizede gezilecek yerler

Adını Karadeniz’e özgü özel bir taştan yapılan yuvarlak, içi boşaltılmış çanak şeklinde bir mutfak gereci olan pilekiden alan Pileki Mağarası, pilekilerin yapımı için gereken taşın çıkartılması sonucu oluşmuştur. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan mağara içinde birçok tünel, kuyu ve göl bulunuyor.

Rize İyidere’de gezilebilecek yerler arasında bulunan mağara aydınlatmanın yanı sıra belli düzenlemelerle birlikte ziyarete açılmıştır. Rize gezi listenize bu tarihi oluşumu dahil etmenizi öneririz.

Handüzü Tabiat Parkı

rize handüzü tabiat parkı

Karadeniz’in seyrine doyum olmayan manzaralarını sunan yaylalarından biri olan Handüzü Tabiat Parkı, il merkezine en yakın yaylalardan biri olması nedeniyle de ulaşım açısından sıkıntı yaşamayacağınız bir yer. Başka yaylalara gidiş yollarını da bulunduran yayla cennetten bir köşe gibi.

Rize Güneysu’ da bulunan Handüzü Yaylası,1850 metre rakıma sahip. Son dönemde yapılan ve devam eden düzenlemelerde yaylanın ilerde bir turizm cenneti olmasının kaçınılmaz olacağını söylemek mümkün.

Tunca Vadisi Tabiat Parkı

rize gezilecek yerler

Rize Ardeşen gezilecek yerler listesindeki yerlerden biri olan Tunca Vadisi Tabiat Parkı, yaklaşık olarak 4 hektarlık alan üzerinde bulunuyor. Akarsuların yoğun olarak bulunduğu, zengin bir bitki örtüsüne ve ekolojik çeşitliliğe sahip bu yayla müthiş manzarası ile görülmeye değer. Ayrıca yayla kamp, doğa yürüyüşü, foto safari gibi etkinlikler için de son derece uygun.

Tunca Vadisi Tabiat Parkı’nı görülmeye değer kılan diğer etkenlerden bir tanesi de geleneksel giyim, yöresel yemek ve mimarinin yaşatılıyor olması. Vadide ayrıca tahta kaşık, yün çorap dokuması, halk oyunları ve müzik ile geleneksel olarak yapılan yayla festivalleri de düzenleniyor. Bu festivaller yayla deneyiminizi keyifli hale getirecektir.

Elevit Yaylası

rize elevit yaylası

1884 metre rakımda bulunan Elevit Yaylası müthiş doğası ile Rize Çamlıhemşin gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Yayla daha çok yaz aylarında tercih ediliyor. Konaklayabileceğiniz geleneksel yayla evleri ile alışılmışın dışında bir yaz tatili yapmanız bizce son derece keyifli olacaktır.

Karadeniz’e özgü yabani hayvanları da barındıran yayla diğer yaylalar gibi bitki örtüsü açısından da son derece zengin bir bölge.

Kıble Dağı (Dua Tepesi)- Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii

Rize Güneysu’da bulunan Kıble Dağı, diğer adı Dua Tepesi, 1130 rakıma sahip doğa harikalarından biri. Dağın zirvesine yapılan, eşsiz bir manzaraya sahip, inanılmaz manevi duygular hissettiren Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii ilk olarak 1800’lü yıllarda ahşap olarak inşa edilmiştir. Çıkan bir yangınla yanan camii, daha sonra taş kullanılarak tekrar inşa edilmiştir.

Günümüzde Üsküdar’daki Şemsi Ahmet Paşa Camisi’nin mimarisi örnek alarak alınarak yeniden inşa edilen camii sahip olduğu mimari ve bulunduğu konum itibari ile Rize gezi haritanızda yer vermenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz yerlerden.

Çifte Köprü (Meles) Yaylası

Doğa harikası yaylaları ile ünlü Rize’nin ünlü yaylarından bir diğeri de Çifte Köprü Yaylası. Rize İkizdere’ de gezmeniz gereken yerler arasında bulunan yayla 1712 metre rakıma sahiptir. Yaylanın girişinde bulunan Çifte Köprü kemer köprüsü de tarihi yapılardan.

Rize’de kışın gezilecek yerler arasında olan Çifte Köprü Yaylası kar yağınca sunduğu güzel kış manzaraları ile ziyaretçilerine çok güzel deneyimler sunuyor.

Çilanç Köprüsü (Çat Köprüsü)

Diğer adı Çat Köprüsü olan Çilanç Köprüsü Karadeniz’ de bulunan pek çok tarihi köprüden sadece bir tanesi. Eski ticaret güzergahı üzerinde yer alan bu yapı Çat ve Elevit derelerinin birleştiği noktada yer alıyor. Yapının 1901 yılında Kirkor Usta tarafından yapıldığı söylenmektedir.

Rize Çamlışehemşin’de gezebileceğiniz yerlerden olan bu tarihi köprü fotoğraf çekinmek ve anı biriktirmek için uğramanızı tavsiye ettiğimiz yerlerden biri.

Anzer Yaylası

Yaylalarıyla ünlü Rize’de gezebileceğiniz yerlerden olan Anzer Yaylası, muhteşem doğası ve çok faydalı balı sayesinde dünya çapında bilinen bir yer aslında. Doğu Karadeniz doğasının hakim olduğu yayla İkizdere ilçesinde bulunuyor. Etkileyici doğası ile hayran bırakan yaylada trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları da yapılıyor.

2105 metre rakıma sahip yayla, halk arasında Ballıköy adı ile de anılıyor. Yeme, içme ve konaklama imkanı da sunan yayla Rize tatil planınızın bir parçası olmayı hakkediyor.

Zil Kalesi

Muhteşem Rize doğasının içerisinde yükselen tarihi Zil Kalesi ihtişamıyla sizi çok fazla etkileyecek bir yapı. Trabzon İmparatorluğu’nda gözetleme kulesi olarak kullanılan yapı, Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgeyi fethinden sonra askeri amaçla kullanılmış. Yapımının kesin olmamakla birlikte 14. yüzyıla dayandığı söyleniyor.

Rize Çamlıhemşin’de bulunan kale, Fırtına Deresi ile çevrili bir konumda. Fırtına Deresinden 100 metre yükseklikte bulunan kaleden manzarayı izleyerek bu inanılmaz deneyimi tatmanızı öneririz.

Ciha Kalesi

Rize’nin keşfedilmeyi bekleyen yapılardan olan Ciha Kalesi, etrafı ağaçlarla çevrili bir alanda bulunuyor. Cenevizliler tarafından inşa edilen yapı Rize Pazar ilçesinde bulunuyor. Keşfedilmeyi beklemeyi kalenin ilk kaşiflerinden biri siz olabilirsiniz.

Hemşin Evleri

Hemşin Evleri, Karadeniz mimarisinin en güzel örnekleri arasında bulunuyor. Rize’de görülmesi gereken yerler arasında olan bu yapılar, genellikle konak türündedir. Taş işleme ve ahşap kullanılarak, 3 katlı olarak inşa edilmişlerdir. Alt katları insanlar tarafından genellikle ahır olarak kullanılmış ve buna göre inşa edilmiştir.

Ahşap yapı tekniğine göre yapılan ve neredeyse hiç çivi kullanılmayan evler bulundukları doğa ile çok uyumlu. Bunun önemli nedenlerinden birisi de inşa edilirken yerel malzemelerin kullanılmış olması. İnsan elinden çıkmış bu muhteşem yapıları gezip hatta konaklama imkanına sahip olanlarda konaklamanızı öneririz.

Şimşirli Köyü Camii

rize gezilecek yerler

Şimşirli Köyü Camii, 1853-1857 yılları arasında Ahmet ve Ömer adındaki iki usta tarafından inşa edilmiştir. Bu tarihi camii eğimli bir arazide bulunuyor. Ahşap yığma tekniği kullanılarak inşa edilmiştir. İkizdere ilçesinde bulunan tarihi caminin yanında bir de aynı dönemlerde inşa edilmiş bir medrese bulunuyor.

Rizede gezilecek tarihi yerler denince akla gelen camii, yıllara meydan okuyarak ilk günkü görüntüsünü koruyor. Tarihi dokulara dokunabilmenizi sağlayan, turistlerin de çok fazla ilgisini çeken bu yapıyı siz de mutlaka görmelisiniz.

İslam Paşa Camii (Kurşunlu Camii)

Rize merkezde bulunan İslam Paşa Camii, 1571 yılında inşa edilmiş olup caminin diğer adı Kurşunlu Camii’dir. Yapımında moloz taş kullanılan ve dikdörtgen bir plana sahip cami H. 978- M. 1571 yıllarında İskender Cafer Paşa tarafından yaptırılmıştır. Caminin kubbesinde 24 pencere bulunuyor.

İslam mimarisinin en önemli sembollerinden olan camiler, Rize’de tarihi değerler konumunda. Kurşunlu Camii de Rize’de görülecek tarihi yerler arasında bulunuyor.

Büyük Gülbahar Sultan Camii

rize gezilecek yerler

İlin eski ibadet mekanlarından olan Büyük Gülbahar Sultan Camii geçirdiği yıllara rağmen son derece sağlam durumda. Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Sultan anısına inşa edilmiştir. Rize merkezde gezilecek yerler arasında bulunan caminin 1514 yılında yapıldığı söyleniyor.

Külliye olarak inşa edilmiş ancak zamanla hamam, medrese, imaret ve mektep yıkılmış, cami ve türbe ise günümüze ulaşabilmiştir. Huzur verici havası ile sizi etkileyecek olan camiyi görmeden Rize gezinizi tamamlamamanızı öneririz.

Mikron Köprüsü

rizede gezilecek yerler

Mikron Köprüsü Rize’nin muhteşem doğası ile bütünleşmiş ve ayrılmaz bir hale gelmiş köprülerinden sadece bir tanesi. Her yeri gezilmeye değer Rize Çamlıhemşin‘de bulunan köprünün 19. yüzyılda Osmanlı mimarisi ile inşa edildiği söylenmektedir. Köprü 1999 yılında bir onarım sürecinden geçmiştir.

Fırtına Vadisi’nde bulunan moloz ve kesme taş kullanılarak yapılan köprü yaklaşık olarak 30 metre uzunluğunda ve dereden 12 metre yükseklikte bulunuyor. Tarihi köprü Rize geziniz sırasında fotoğraf duraklarınızdan biri olabilir.

Ayder Yaylası

rizede gezilecek yerler

Barındırdığı muhteşem doğası ile ünlü yaylalardan bolca barındıran Rize’nin belki de en ünlü yaylasıdır Ayder Yaylası. Öyle ki bu yayla sadece ülke çapında değil dünya çapında da çok ünlüdür. Bunun en önemli nedenlerinden biri de bu yaylaya ulaşımın son derece kolay olması. Her mevsim farklı bir manzara sunan yaylanın her hali görülmeye değer.

Rize Çamlıhemşin’de bulunan yaylada muhteşem dağ manzarasına sahip, ev konforunu aratmayan konaklama yerleri uzun bir Karadeniz tatili yapmanız için ideal. Tamamen ahşap olan konaklama birimlerinin tam olarak birer Karadeniz evi olduğunu, yerli halkında çok misafirperver ve sıcak olduğunu söyleyebiliriz.

Yaylada bulunan 550 C sıcaklıktaki renksiz, kokusuz, berrak suyu, romatizmal ve eklem ağrıları gibi hastalıklarda tedavi olarak tercih edilen Ayder Kaplıcaları  yaylaya geliş sebeplerinizden bir başkası olabilir. Ayder Kaplıcaları Tesisinin toplam kapasitesi 300 kişidir.

Oksijen deposu olan, eşsiz bir doğaya sahip bu Doğu Karadeniz yaylası Rize’de nerede gezilir diye soranlarla vereceğimiz en net cevaplardan sadece bir tanesi.

Ovit Yaylası

Rize İkizdere’de bulunan,2460 metre rakıma sahip Ovit Yaylası Rize’nin turizm açısından önemli yaylalarından bir tanesidir. Düzenlediği, ünlü sanatçıların da sahne aldığı şenliklerle ziyaretçilerinin eğlenceli vakit geçirmesine olanak tanıyan yayla diğer yaylalar gibi eşsiz ve görülmeye değer bir doğaya sahip.

40-50 ev barındıran yaylada yaz aylarında dağcılık ve trekking aktiviteleri yapılıyor. Ayrıca yayla Kış Turizmi Merkezi ilan edilmiştir.

Çağrankaya Yaylası

Her köşesi cennet olan Karadeniz’ in, Rize İkizdere’de bulunan Çağrankaya Yaylası da cennetten bir köşe adeta. Kış aylarında çok yağış aldığı için genellikle yaz aylarında yerleşim için tercih ediliyor. Özellikle sisli havada muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan yaylanın rakımı 3200 metredir.

İlin en büyük yaylalarından olan Çağrankaya’da konaklayacağınız bir yer maalesef bulunmuyor. Bu yüzden yaylada kamp yapabilirsiniz. Yaylada belli ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak bakkal, kasap ve kır kahvesi işletiliyor.

Polakçur Yaylası

rizede gezilecek yerler, polakçur yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde gezilecek yerler arasında bulunan Polakçur Yaylası, 2100 metre rakımdaki bir vadiye kurulmuş. Üç mahalle tarafından oluşturulan Polakcur Yaylası, Beyazkaya, Hala ve Civik Köyleri tarafından kullanılıyor. Muhteşem yaylaya çıkış 30 Mayıs’ta başlıyor.

Bu yaylada da altı taş, üstü ahşap kullanılarak yapılan Karadeniz evleri mevcut. Yolun sadece 15 yıl önce yapıldığı, elektrik bulunmayan, evlerde suyun olmadığı ilkel yaşamın izlerini taşıyan bu yaylaya gitmeli orada yaşayan insanlarla tanışmalısınız.

Hazindak Yaylası

rize gezilecek yerler

Rize Çamlıhemşin’de bulunan 20-30 haneli küçük bir yerleşim yeri olan Hazindak Yaylası 1900 metre rakıma sahip. Adını Hazin Dağı’ndan alan doğal güzelliğini kaybetmemiş olan bu yayla Rize’de gezilecek yerlerden sadece bir tanesi. Muhteşem manzarası ile fotoğraf çekinebileceğiniz, anı biriktirebileceğiniz yaylaya uğramanızı tavsiye ederiz.

Çeymakçur Yaylası

çeymakçur yaylası

Ünlü Rize yaylalarından bir tanesi de Çeymakçur Yaylası. Yukarı Çeymakçur ve Aşağı Çeymakçur olmak üzere iki kısımdan oluşan bu yayla Rize Çamlıhemşin’de bulunuyor. Yukarı Çeymakçur Yaylası 2300 rakıma sahip ve yaylada alt kısmı taş olan geleneksel Karadeniz evleri bulunuyor.

Yukarı Çeymakçur’da konaklama ve yemek ihtiyacınızı giderebileceğiniz herhangi bir işletme yer almıyor. Yaylanın devamı olan Aşağı Çeymakçur Yaylası 2100 metre rakıma sahip ve burada da herhangi bir işletme bulunmuyor. Ancak yaylanın bu kısmı Milli Park sınırları içerisinde yer alıyor.

Tarihi bir patika yol ile birbirine bağlanan Aşağı ve Yukarı Çeymakçur Yaylalarına Rize geziniz sırasında mutlaka uğramalı buradaki muhteşem Karadeniz havasının tadına varmalısınız.

Avusor Yaylası

rizede gezilecek yerler

Rize Çamlıhemşin’de bulunan pek çok yayladan bir tanesi de Avusor Yaylası. Yayla’nın aşağı kısmında genellikle ahşap ve taş evler bulunuyor. Bu aşağı kısımda yaklaşık olarak 50 adet ev yer alıyor. Avusor Yaylası‘nın yukarı kısmında da 50’ye yakın ev bulunuyor. Ancak buradaki evler, çığ tehlikesine karşı bir insan boyundan kısa olacak şekilde inşa edilmiş. Ayrıca evler soğuğa karşı tezekle örülmüş.

Rize geziniz sırasında uğramanızı tavsiye ettiğimiz yayla tatlı vakitler geçirmenizi sağlayarak tatilinizi keyiflendirecek ve güzel anılar biriktirmenize vesile olacak.

Samistal Yaylası

Türkülere konu olacak kadar ünlenen Samistal Yaylası, 2450 metre rakımla Rize Çamlıhemşin’de bulunuyor. Rize’de gezilecek yerler arasında yer alan yayla günümüzde hala kendisini koruyan geleneksel bir mimariye sahip. Tipik Karadeniz evleriyle ünlü yaylanın evleri sal taşı denilen taşlar kullanılarak yapılmıştır.

Bölgenin en yüksek yaylalarından biri olan yaylada konaklama veya lokanta bulunmuyor. Dolayısıyla yaylayı ziyaret etmeden önce ihtiyacınız olan şeyleri temin ederek gitmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Müthiş bir görselliğe sahip yayla gitmenize değecek doğa harikalarından.

Sal Yaylası

rizede gezilecek yerler

Belli bir yükseklikten sonra ağaç yetişmemesine rağmen aldığı Karadeniz rüzgarı sayesinde ağaçların yetiştiği Sal Yaylası 2700 metre rakıma sahip. Hemşin evleri bulunan yayla Çamlıhemşin’de bulunuyor. Yaylanın bulunduğu bölgede herhangi bir dere veya nehir bulunmuyor.

Turistlerin yoğun olarak tercih ettiği yayla genellikle Temmuz aylarından itibaren ziyaretçi almaya başlıyor. Rize’de yazın gezilecek yerler arasında olan yayla kışın da inanılmaz bir manzaraya bürünüyor. Bu yaylaya uğramışken yaylanın yakınlarında bulunan Pokut yaylasını da Rize gezi planınıza dahil ederek muhteşem Karadeniz yaylalarının tadına sonuna kadar varabilirsiniz.

Trabzon’da gezilecek yerleri görmek isterseniz, Trabzon Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın