Ana sayfa » Manisa Yazıları » Manisa’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler | En Güzel 21 Yer

Manisa’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler | En Güzel 21 Yer

Manisa’da sevgiliyle gidilecek yerler konusunda pek çok farklı kategoride bölge bulunmaktadır. Ege bölgesinin önemli şehirlerinden olan Manisa, İzmir’in hemen yanı başında bulunmaktadır. İzmir’den pek çok insan buraya ya da Manisa’dan pek çok insan İzmir’e günü birlik gitmektedir. Manisa tarihi açıdan oldukça farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hitit, Frig, Lidya, Makedon, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu yapmış ve Cumhuriyet’imize ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca pek çok farklı kültürel ve doğal güzellik bulunmaktadır. Oldukça geniş bir gezi haritası oluşturabileceğiniz bu şehirde, sevgiliyle gezilecek yerler konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Manisa’yı üç ya da dört gün gibi bir sürede hızlıca gezebilirsiniz. Son derece farklı ve birbirinden bağımsız gezilecek pek çok yer olmasına rağmen kısa sürede bu şehri gezebilirsiniz. Manisa’da sevgiliyle gezilecek yerler konusunda oldukça farklı lokasyon bulunmaktadır. İşte o yerlerin listesi ve kısa bilgiler:

Manisa’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler

Manisada sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza Manisa Kalesi ile başlıyoruz.

1. Manisa Kalesi

manisa'da sevgiliyle gidilecek yerlerManisa’nın en ünlü dağı olan Sipil Dağı’nın Kuzey bölgesinde kalıntı halinde bulunan Manisa Kalesi kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında bulunmaktadır. İç kale ve dış kale olarak iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Manisa Kalesi Helenistik Dönemden kalma olduğu bilinmektedir. O dönemdeki şehrin Akropol’ü olarak Sipylos Dağı üzerinde yer almakta idi. Kalenin tam tarih olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de M.S. 17. Yüzyıl depreminde kalenin yıkıldığı düşünülmekte ve Bizans döneminde yeniden düzenlendiği bilinmektedir.

Kale hakkında pek çok bilgi bulunamktadır. Osmanlı döneminde tekrar restore edilen Manisa Kalesi, 15. Yüzyılda oldukça fazla hasar görerek yıpranmıştır. Polonyalı Simeon şehri görmüş ve dağ üzerinde ahşap bir Ermeni Kilisesi olduğundan bahsetmiştir. Ayrıca Katip Çelebi’de bu kaleden bahsetmiş ve dış surlarının o dönemde harap bir biçimde olduğundan bahsetmektedir.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Turgutalp, 45110 Manisa Merkez/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Manisa Kalesi olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

2. Kula Evleri

manisa'da sevgiliyle gidilecek yerlerKule Evleri, iki kişinin bazı noktalarda yan yana duramadığı adeta bir labirenti andıran dar sokakları ile meşhurdur. Dar sokakları ahşap evler ile çevrelenmiştir. Manisa’da gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmaktadır. Osmanlı’nın kent dokusunu barındıran Kule Evleri 18. Yüzyılın mimarisini oldukça iyi yansıtmaktadır. Burada yer alan evler Türk evleri olarak bilinmektedir. Evlerin çoğu bahçelidir. Ayrıca bugüne kadar hiç bozulmadan gelmiştir.

Herhangi bir navigasyon aracına Kule Evleri yazarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

3. Niobe Doğal Anıtı

manisa'da sevgiliyle gezilecek yerlerManisa’da doğan Tantalos’un kızı Niobe her zaman çocukları ile övünmektedir. Çocukluk arkadaşı olan Zeus’un eşi Leto’nun ise yalnızca 2 çocuğu olmuştur. Bununla sürekli olarak övünen Niobe Tanrıça Leto’yu sinirlendirmiştir. Bunun üzerinde Niobe’yi cezalandırmak istemiştir. Zeus’un çocukları Niobe’nin çocuklarını öldürmüştür. Niobe bunun üzerine günlerce çocuklarının başında ağlamış ve Zeus bu duruma üzülmüştür. Niobe’nin bu haline acıyan Zeus acısına son vermek için Niobe’yi Spil Dağı’nın yamaçlarında taşa çevirmiştir.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Dere, Kumludere Cd. No:1, 45010 Manisa Merkez/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Niobe Doğal Anıt olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

4. Turgutlu Seyir Tepe

manisada sevgiliyle gidilecek yerlerManisa’nın Turgutlu ilçesinde yer alan bu tepe, şehrin tüm manzarasını ayaklarınızın altına sermenizi sağlayacaktır. İzmir’de bulunan Karşıyaka seyir tepesine benzetilmektedir. Bu bölgede bulunan kafelerde zaman geçirebilirsiniz.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Ergenekon, 45400 Turgutlu/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Turgutlu Seyir Tepe olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

5. Manisa Müzesi

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Saruhan, Murat Cd. No:79, 45010 Şehzadeler/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Manisa Müzesi olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

6. Turgutlu Kent Müzesi

manisada sevgiliyle gidilecek yerlerManisa’nın geçmişinden günümüze kadar olan hayatı merak edenler için kesinlikle gelmesi gereken noktalardan. Kent Müzesi, Türk Gelenek, Görenek ve Adetleri ile Cumhuriyet dönemini yansıtmaktadır. 1927* 1928 yılları arasında inşa edilen Üzümcü Konağı günümüzde Turgutlu Kent Müzesi olarak kullanılmaktadır. 2017 yılında 19 Mayıs’ta yeniden hizmete alınmıştır.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: İstiklal, Sevinç Meydanı No:1, 45410 Turgutlu/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Turgutlu Kent Müzesi olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manisa’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza Akhisar Müzesi ile devam ediyoruz.

7. Akhisar Müzesi

1933 yılında hastane olarak inşaatı yapılan bu yapı Ali Şefik Hastanesi olarak hizmet vermiş daha sonra 1992 yılında Ortaokul daha sonrasında Öğretmen Evi olarak hizmete devam etmiştir. Günümüzde ise Akhisar Müzesi olarak hizmet vermektedir ve Manisa’da sevgiliyle gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Müze içerisinde 12 ila 18 milyon yıllık fosiller adeta sizleri şaşırtacaktır. El aletleri son derece farklı amaçlar için yapılmış diğer eserleri görmek için kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Toplamda 11 farklı bölümden oluşan müze 1451 farklı eser bulunmaktadır. Arkeolojik ve etnografik eserler müze içerisinde sergilenmektedir. Bir kültür gezisi yapmak istiyor iseniz eğer kesinlikle burayı es geçmemelisiniz.

Müzeye giriş saatleri ise sabah 08.00 ile 10.00 arasıdır. Giriş ücreti de bulunmaktadır, ancak oldukça uygun fiyatları vardır.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Paşa, 19. Sk. No:110, 45200 Akhisar/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Akhisar Müzesi olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

8. Sultan (Kiraz) Yaylası

manisa'da sevgiliyle gidilecek yerlerSpil Dağı içerisinde bulunan Sultan Yaylası son derece farklı manzaralara ev sahipliği yapan ve oldukça büyüleyici bir yerdir. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 850 metre yükseklikte yer almaktadır. Yaylada bulunan Kiraz ağaçları nedeni ile Kiraz Yaylası olarak da anılmaktadır. Merkeze yalnızca 14 kilometre mesafede yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında kesinlikle gitmeniz gereken bir konumdadır.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Turgutalp, 45110 Yunusemre/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Sultan (Kiraz) Yaylası olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

9. Akpınar Mesire Yeri

Manisa- Turgutlu güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Manisa’ya yalnızca 7 km mesafede yer almaktadır. Spil Dağı’nın hemen altında yer alan Akpınar Mesire Yeri, şehre yakın olmasından dolayı çok fazla ilgi görmektedir. Bu sebeple oldukça yoğundur. Manisa Belediyesi tarafından işletilen bu bölgeye piknik yapmak için gelebilirsiniz.  Kybele Bereket tanrıçasının rölyefi de burada yer almaktadır.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Beyler, Beyler Köyü İç Yolu, 45580 Gölmarmara/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Akpınar Mesire Yeri olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

10. Çağlak Boğazı

Kargın Köyü yakınlarında yer almaktadır. Akhisar ilçesine bağlı olması sebebi ile oldukça merkezi bir konumdadır. Çam ve zeytin ağaçlarının oldukça bol olduğu mesire alanında her yıl Akhisar Belediyesi tarafından Mayıs ayı içerisinde festivaller düzenlenmektedir. Kesinlikle bu festivallere gitmelisiniz. Oldukça farklı ve güzel bir ortam yaşayabilirsiniz.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Paşa, 19. Sk. No:110, 45200 Akhisar/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Çağlak Boğazı olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

11. Kocamurtluk Mesire Alanı

manisa'da sevgiliyle gidilecek yerlerManisa’nın Gördes ilçesinde bulunan ormanlık alan olarak hizmet vermektedir. Kocamurtluk Mesire Alanı içerisinde ocaklar, tuvaletler ve banklar bulunmaktadır. Gördes Belediyesi tarafından her senen Hıdırellez kutlamaları Mayıs ayında yapılmaktadır.

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Kocamurtluk Mesire Alanı olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

12. Manisa Kent Ormanı

Suni göletlerin bulunduğu bu harika doğa atmosferine kesinlikle uğramalı ve zaman geçirmelisiniz. Spil Dağı bölgesinden sonra Manisa’da en çok ziyaret edilen noktalar arasında yer almaktadır. 2013 yılından sonra yapılan yenilikler ile son derece farklı bir ortama dönüşmüştür.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Uncubozköy, Cemal Ergün Cd. No:25, 45030 Manisa Merkez/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Manisa Kent Ormanı olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz

13. Demirköprü Barajı Salihli

Merkeze yaklaşık olarak 105 km mesafede yer alan Demirköprü Barajı etrafında herhangi bir noktaya gidebilirsiniz. Ormanlar ile çevrilenmiş ve oldukça güzel manzaralara sahip bir bölgedir. Balık tutmak isteyenler için son derece iyi bir noktadır.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Sindel, 45320 Salihli/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Demirköprü Barajı Salihli olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz

14. Sevişler Barajı Soma

Termik santrallerin su ihtiyacı için yapılan bu baraj günümüzde pek çok kişi tarafından piknik, kamp ve balık tutmak için kullanılmaktadır. Oldukça güzel ve kalabalık bir bölgedir.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Sevişler, 45500 Soma/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Sevişler Barajı Soma olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manisa’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza Mesir Tabiat Parkı ile devam ediyoruz.

15. Mesir Tabiat Parkı

Göletlerin ve şelalelerin bulunduğu Mesir Tabiat Parkı son derece mükemmel bir yürüyüş parkıdır. Piknik içinde oldukça uygun olan Mesir Tabiat Parkı’na mutlaka uğramanız gerekmektedir. Bu park içerisinde 80’e yakın bitki türünün tanıtımını bulabilirsiniz. İçerisinde; tavşan, keklik, ötücü kuşlar, tilki, domuz, doğan, şahin, sığırcık, alakarga gibi birbirinden farklı hayvan türleri barınmaktadır.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Turgutalp, 45030 Yunusemre/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Mesir Tabiat Parkı olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

16. Süreyya Tabiat Parkı

Yunus Emre ilçe sınırları içerisinde yer alan Süreyya Tabiat Parkı içerisinde piknik yapabilirsiniz. Karaçay Deresi’ni park içerisine almaktadır. Son derece doğa ile iç içe bir bölgedir.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: E881, 45110 Kayapınar Köyü/Manisa Merkez/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Süreyya Tabiat Parkı olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

17. Kula Volkanik Jeoparkı

UNESCO tarafından Jeopark olarak ilan edilen Kula Volkanik Jeoparkı, Divlit yanardağı 15 bin yıl önce patlayarak 60 km bir alana yayılma göstermiştir. Sert ve dik yamaç üzerine kurulan bu dağ 60 metre yüksekliği sebebi ile bu isim ile anılmaktadır.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Sandal, 45180 Kula/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Kula Volkanik Jeoparkı olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manisa’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza Gölmarmara ile devam ediyoruz.

18. Gölmarmara

Kanallar ve taşkın kontrolü için depolanan bu göl görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Gediz Nehri’nden gelen suyun bu noktaya aktarılması ile birlikte gölde başlayan yabani hayat ise 144 farklı su kuşu bu noktada bulunmaktadır. Göl etrafında kamp, piknik ve balık tutmak mümkündür. Son derece güzel ve farklı bir konumdadır.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Gölmarmara/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Gölmarmara olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

19. Adala Kanyonu

manisa'da sevgiliyle gidilecek yerlerManisa’nın Salihli ilçesinde yer alan bu kanyon Dibek Dağı ve Üşümen Tepesi arasından geçen Gediz Nehri’nin oluşturduğu bir kanyondur. Gediz Ovası, Demirköprü Barajı, Marmara Gölü ve antik çağda “Katakekaumene” olarak adlandırılan “Yanık Ülke” olarak bilinen bölgenin tam ortasında yer almaktadır. Muhteşem güzelliğe sahip bu kanyonu mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Akören, 45320 Salihli/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Adala Kanyonu olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

20. Taşyaran Vadisi

manisa'da sevgiliyle gidilecek yerlerKula ve Uşak Karayolu üzerinde bulunan birbirinden farklı doğa harikaları var. Bunlardan birisi ise Vadi suları ile şekillenmiş Taşyaran bölgesidir. 2016 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiş Taşyaran Vadisi’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Vadiye girmeden hemen önce ve sonrasında sizleri bir büfe karşılamaktadır. Buralarda dinlenebilme imkanınız bulunmaktadır.

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Taşyaran Vadisi olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

21. Su Uçtu Şelalesi

manisa'da sevgiliyle gidilecek yerlerTürkmen Mahallesinde yer alan Su Uçtu Şelalesi şehir merkezine yaklaşık olarak 42 km mesafede yer almaktadır. Şarıl şarıl akan şelale sizleri rahatlatacak, özellikle yaz aylarında serinletecektir. İki farklı şelale yer almaktadır. Küçük şelaleden devam ettikten hemen sonra büyük şelaleye de ulaşacaksınız.

Tam olarak konum bilgisi ise şöyledir: Bozkır, Turgutlu Güney, 45400 Turgutlu/Manisa

Herhangi bir navigasyon aracına bu adresi girdiğiniz de ya da Su Uçtu Şelalesi olarak yazdığınızda rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manisa gezilecek yerler ve Manisa’da ne yenir yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın