Ana sayfa » Bursa Yazıları » Bursa’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler | En Romantik 17 Yer

Bursa’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler | En Romantik 17 Yer

Bursa’da sevgiliyle gidilecek yerler, sevgililer ve evli çiftler tarafından merak edilmektedir. Sevgilinizle güzel vakit geçirerek, romantik anlar yaşacağınız yerler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Sizlere Bursa’da sevgiliyle gezilecek yerler nereler detaylıca anlatacağız.

Bursa’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler

Bursada sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza Sadagi Kanyonu ile başlıyoruz.

1. Sadagi Kanyonu

Bursa'da sevgiliyle gidilecek yerlerBursa Sevgiliyle Gidilecek Yerler içerisindeki en güzel duraklardan biri olan Sadagi Kanyonu Bursa şehir merkezine 60 kilometre civarında uzaklıkta bulunuyor. Yani aracınız yoksa tercih etmenizi çok da anlamlı bulmuyoruz. Şahsi aracınız yoksa bir arkadaşınızdan rica ederek arabasını alabilirsiniz. Belki de arkadaş grubunuzla ve sevgilinizle beraber buraya gelmeyi tercih edersiniz. Buraya ulaşmak size kalmış. Biz şimdi buranın güzelliklerine odaklanalım.

İlk durağımız maalesef girişte ödeyeceğimiz ücret noktası. Otopark ücreti olarak ödüyorsunuz ancak şahsen ben çok da gerekli görmedim. O kadar insandan madem burayı ziyaret etmeleri sebebi ile para toplanıyor bari harikulade bir hale getirsinler kanyonu da biz de zevk alalım değil mi? Neyse…

Bir güzel ücretimizi ödedikten sonra giriş alanında piknik yaparak birlikte vakit geçirebilirsiniz. Mangal yapmak isterseniz mangal yapabileceğiniz alan da var ancak mangal yapma düşünceniz yoksa bu bölümde biraz kokusu sizleri rahatsız edecektir. Herkesin malumu olan mangal kokusu ne hikmetse sadece yiyecek olan insanları rahatsız etmiyor.

Biraz daha ilerleyelim. Kanyonun içerisinde köprüler, patikalar ve yamaçlar mevcut. Yürüyüş yapmak için, birlikte doğayı incelemek için gayet güzel noktalar var. Tabi gezinizi sosyal medyada da göstermek istiyorsanız bolca güzel fotoğraflar çekebileceğiniz göze hoş gelen yarı yapay, yarı doğal alanlar da var.

2. Uludağ Kayak Merkezi

Bursada sevgiliyle gidilecek yerlerUludağ Kayak Merkezi
sizlerin de çok iyi bildiği üzere Türkiye’nin en seçkin kayak merkezlerinden birisi. Ancak sizlere kişisel tavsiyem şudur ki buraya sevgilinizle gelmeyi düşünüyorsanız sağı solu izlemek için boşuna gelmeyin. Boşu boşuna para vermiş olursunuz. Çok çiftler gördüm kayak yapmaktan hem korkuyorlar hem de insanları seyredip fotoğraflar çekilip geri dönüyorlar.

Sizin ya da sevgilinizin kayak tecrübesi yoksa bu bir problem ya da sorun değil bunu en baştan belirtelim. Ancak aşırı endişeli ve heyecanlı bir yapıdaysanız, eliniz ayağınız birbirine giriyorsa buradan tam manasıyla memnun kalmanız çok ihtimal dahilinde değil.

Kayak merkezinin ulaşımı kolay ve de kalacak yer bulma konusunda imkanları geniş. Hani şöyle güzel bir hafta sonu geçirdik demek için burası çok fazla. Harika bir kayak merkezinden ve dillere destan Uludağ’dan bahsediyoruz. Anın tadını çıkarmaya bakın!

3. Bursa Teleferik

Bursa'da sevgiliyle gezilecek yerlerBursa Teleferik
Uludağ Kayak Merkezi bölümümüzle doğrudan bağlantılı. Sizlere aslında Uludağ Kayak Merkezi’ne giderken teleferik kullanın diye tavsiye edecektim ama biraz düşününce teleferiğin kendine ait bir başlığı ve fotoğrafının olması gerektiğini düşündüm. Neyse konumuza dönelim.

Bursa Teleferik hem doğayla iç içe, hem şehirle iç içe bir yolculuk yapmanızı sağlar. Sırf keyif için bile tercih edebilirsiniz illaki Uludağ zirvesine çıkıp orada ineceksiniz diye şart yok. Bursa’nın güzel manzarasına şahit olmanın yanında aynı zamanda teleferiği kullanarak Bursada sevgiliyle gidilecek yerler gezinizin ulaşım aracı olarak da kullanabilirsiniz.

4. İnkaya Tarihi Çınar

Bursa'da sevgiliyle gidilecek yerlerİnkaya Tarihi Çınar
eğer vaktiniz ve imkanınız varsa uğranabilecek duraklardan. Çınar ağacının yaşının 600 civarında olduğu tahmin ediliyor. Gerçekten heybetli ve devasa bir boyutta olan çınarın altında çay içip sohbet etmek, dinlenmek güzel bir seçenek olabilir geziniz esnasında.

Fotoğraf çekmeye bayılan çiftlerdenseniz İnkaya Tarihi Çınar seçeneğini geniş açılı kameranız yoksa bir başka zamana erteleyebilirsiniz. Ancak hatıra olarak kalsın, biz atmosferini çok merak ediyoruz diyorsanız da rahatlıkla gelebilirsiniz sizi pişman etmeyecektir.

Bu arada kahvaltı yapmak isterseniz burada kahvaltı yapabilirsiniz. Özellikle Uludağ’a çıkacaksanız sabah erken saatlerde buraya uğrayıp kahvaltı yapın. Hem güzel ve nezih bir mekanda kahvaltınızı yapmış olursunuz, hem de güne ve gezinize zinde başlarsınız.

5. Soğanlı Botanik Parkı

Bursa da sevgiliyle gidilecek yerlerBursa’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler
içerisinde de yer alan Soğanlı Botanik Parkı Bursa gezinizde çok güzel bir konumda karşınıza çıkıyor. Bursa Hayvanat Bahçesi’nin hemen yanında bulunan parkın içerisinde yapabileceğiniz birçok aktivite mevcut.

Öncelikle burayı biraz tanıyalım. Koşu ve yürüyüş yollarına sahip, bisiklet kiralayıp gezebileceğiniz güzel bir yer olan parkın içerisi hem doğal bir yaşam alanı, hem de kafeterya vb işletmeleriyle modern dünyadan bir yaşam alanı sunuyor sizlere. Fotoğraf çekebileceğiniz alanları ise saymakla bitmez.

Gezilecek en güzel duraklardan biri olan parkın içerisinde tercih edebileceğiniz güzel aktiviteler de mevcut. Öncelikle piknik yapabilirsiniz ama mangal yasak bunu belirtelim. Bakımlı ve göze hoş gelen çevre düzenlemeleri, çiçek yetiştiriciliği yapılmış ve bu sizlere görsel şölen sunuyor. Bunların yanı sıra ise yanınızda bir taşınabilir şarj aleti getirip çimlere uzanarak güzel bir film, dizi şöleni yapabilirsiniz.

6. PodyumPark Yaşam ve Eğlence Merkezi

PodyumPark Yaşam ve Eğlence Merkezi
tam olarak bir gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz yerlerin başında geliyor. İsminden de anlayacağımız üzere burası yaşam ve eğlence merkezi. Burada vakit geçirebileceğiniz alanlar ve aktivite yapmak için seçenekler mevcut.

Öncelikle imkanlarından bahsedelim. Yeme içme konusunda sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz çünkü birçok işletmesi mevcut. Tiyatro ve sinema sahneleri de var. Bunlara ek olarak açık alanda bir yerleşke olduğu için parklarında ve bahçelerinde vakit geçirmek isterseniz gayet güzel bir ortamda vakit geçirmiş olacaksınız.

Eğer uygun vakit ve zamanlarda giderseniz havuza da girebilirsiniz. Eğlence alanında lunaparkını da tercih edebilirsiniz ancak dediğim gibi zamanlamasını iyi ayarlamak gerekiyor. Bursada sevgiliyle gezilecek yerler içerisinde sizlere güzel bir etki bırakacağından emin olduğumuz yerler içerisinde bulunan PodyumPark tercih ettiğiniz takdirde bizi yanıltmayacaktır.

7. Bursa Zoo

Bursa Zoo
kesinlikle sevgili ile gezilmesi gereken yerler içerisinde. Hayvanat bahçelerine her gittiğimde farklı bilgiler ve deneyimler kazanmış biri olarak söylüyorum, hayvanat bahçelerine yılda en az bir defa gidilmeli. İmkanlar dahilinde diğer illerdeki hayvanat bahçelerine de gidilebilir. Çünkü hayvanat bahçeleri monotonlaşan yaşam ve gezilerde her zaman nefes alınabilen ve güzel hatıralar bırakan mekanlardandır.

Bursa Zoo içerisinde birçok hayvan mevcut. Geniş yelpazedeki hayvanları sizlere anlatmak çok uzun sürecek ancak buradan hayvanat bahçesinin resmi sitesi tarafından açıklanan hayvan listesini görebilirsiniz.

Hayvanat bahçesine dönecek olursak, giriş ücretleri makul. Kafeteryaları ise ortamın kalitesine ve temizliğine oranla hesaplı. Çok fazla organizasyon yapmıyorlar tek eksi tarafı olarak bunu söyleyebilirim. Bunun dışında rahatlıkla 3-4 saat geçirilebilecek bir durak olacaktır sizin için.

8. Bursa Kalesi

Bursa'da sevgiliyle gidilecek yerlerBursa Kalesi, Bursa’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Şehrin ayakta kalan ve hala ziyarete açık olan en eski yapılarından birisi olduğunu söylememiz uygun olur. Çünkü bu kalenin temelli Bursa’nın ilk sakinleri olan Bithynia Krallığı tarafından atılmıştır. Yapımının M.Ö 1. Yüzyıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Ancak bu zamana kadar kalede her taşın üzerine bir taş daha koyulmuştur. Roma, Bizans ve Osmanlı’nın taş üstüne taş koyduğu bilinmektedir. Her katmanda farklı bir tarih var dememiz gayet yerindedir. Yaklaşık olarak 3.5 kilometre uzunluğundadır. Kalenin 5 kapısı ve 14 farklı burcu bulunmaktadır. Bu kapıların isimleri ise Yer Kapı, Zindan Kapı, Hisar Kapı, Pınarbaşı Kapı ve Kaplıca Kapıdır.

Bursa’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza Uluabat Görlü ile devam ediyoruz.

9. Uluabat Gölü

Bursa'da sevgiliyle gidilecek yerlerUluabat Gölü Bursa’da gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen bölge arasındadır. Uluabat Gölü aynı zamanda su ürünleri konusunda da çok fazla ünlüdür. Sazan, Kerevit, yayın, turna gibi hemen hemen pek çok göl balığının bulunduğu ve bu balıklar, köyde ve köy meydanlarında kurulan balık mezatlarında satışa sunulmaktadır. Uluabat gölü, Öka ya da Apolyot olarak bilinmektedir. 13.600 metre karelik bir alanda bulunmaktadır. Deniz yüksekliği ise 9 metredir.

Kirmasti çayı ile beslenen Uluabat Gölü, Susurluk nehrine karışmaktadır. Gölün en derin yeri 4 metre civarındadır. Ortalama olarak 1 ya da 2 metreyi geçmemektedir. Uluabat kuş cenneti bölgesinde İstanbul’dan günü birlikte turlar ile gelebilirsiniz. Oldukça keyifli vakitler geçirmeniz mümkündür.

Bursa’nın Karacabey ve Mustafa Kemal Paşa ilçeleri sınırları içerisinde yer almaktadır. Bursa kent merkezine yalnızca 35 km mesafede yer almaktadır. Balıkesir’e de son derece yakındır. Yalnızca 90 km mesafede yer almaktadır.

Uluabat Gölü’ne özel aracınız ile İstanbul’dan çıkarak oto yolu kullanarak Bayramoğlu Darıca sapağından Eskihisar iskelesine gelerek feribot ile topçular iskelesine geçebilirsiniz. Daha sonra Yalova Bursa yolunda şehir merkezine girmeden çevre yolu ile Çanakkale yolunun 35. Km’sinde bu göle ulaşabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir navigasyon aracına Uluabat Gölü yazarak da en hızlı ve en kolay yoldan gidebilirsiniz.

10. Cumalıkızık

Bursa'da sevgiliyle gezilecek yerlerOsmanlı mimarisinin en net görüntüsünü buradan izleyebilirsiniz. Uludağ’ın eteklerinde bulunan ve Osmanlı’nın en güzel mimarisinin olduğu bu köyde, turistlik bir gezi yapabilirsiniz. Kötün hemen girişinde anıtlar çınarı ile karşılaşırsınız. Bu çınarın gölgesine soluklanabilirsiniz. Bursa’nın en turistlik köyleri arasındadır. Tarihe bir yolculuk yapmak isteyenler ise cumbalı yüz yıllık köy evlerini ziyaret edebilirler.

Ayrıca fotoğraf çekmek isteyenler içinde son derece ilgi çekici ve son derece farklı görseller yakayabilirsiniz. Daracık sokaklarda çınar ağaçlarının gölgesinde yürüyerek gezinizi renkli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca köy pazarından hediyelik eşyalar da alabilirsiniz.

Araçla Ulaşım:

Yenikapı – Bursa (Mudanya) hattı, yolculuk süresi 1 saat 35 dakika sürmektedir. Ayrıca Yenikapı – Yalova yolculuk süresi 1 saat 15 dakika olarak yolculuk süresi bulunmaktadır.  Pendik – Yalova hattı yolculuk süresi 45 dakika sürmektedir.

Toplu taşıma ile ulaşım için 22 numara hatlı otobüs ile Cumalıkızık yakınlarında inebilirsiniz.

Bursa’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza Muradiye ile devam ediyoruz.

11. Muradiye

Muradiye’de hamam, medrese, aşevi, kervansaray, çarşı gibi pek çok fakrlı yapı bulunmaktadır. Her şeyi içine alan dev kompleks yapıları diyebiliriz. Bunun nedeni ise o dönemde bu tarz yapılar son derece yaygın olarak kullanılmakta idi. 1425 yılında Bursa’da yapılmıştır. 1 sene içerisinde inşaatı tamamlanmıştır. Konum için navigasyon cihazlarınıza Muradiye yazarsanız rahatlıkla buraya ulaşabilirsiniz. Sizleri en kısa ve en hızlı yoldan buraya getirecektir. Bursa’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

12. Arap Şükrü Sokağı

Bursa'da sevgiliyle gidilecek yerlerBursa’nın en ünlü eğlence mekanlarının yer aldığı sokaktır. Bursa’nın Çiçek Pasajı olan Arap Şükrü Sokağı oldukça ünlü ve tarihi bir sokaktır. Bu sokağın tarihi ile Bursa tarihi eşdeğer diyebiliriz. Yahudiler 1492 yılında 2. Beyazıd tarafından bu sokağa yerleştirilmiştir. Önceleri Yahudi Mahallesi olarak bilinmektedir. Son 50 yılda büyük bir değişime uğramıştır. Bursa’da yaşamlarını sürdüren Yahudi’lerin Geruş ve Mayor sinagogları bu sokakta yer almaktadır.

Arap Şükrü isimli bir esnafın burada mekan açmasından sonra bu sokak araç trafiğine kapatılarak günümüzün gece eğlence mekanlarının olduğu bir sokak haline dönüşmektedir. Arap Şükrü Sokağı ismini alarak Bursa’nın en gözde gece mekanlarının yer aldığı bir yer haline gelmektedir.

Bursa’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza Oylat Kaplıcaları ile devam ediyoruz.

13. Oylat Kaplıcaları

Bursa'da sevgiliyle gidilecek yerlerBursa’da pek çok kaplıca ve hamam bulunmaktadır. Termal havuzları ve hamamları ile Dünya’nın en ünlü şehirleri arasındadır. Özellike Bademli ve Çekirge bölgesinde bulunan şifalı sular en çok bilinenler olsa da Bursa’nın pek çok noktasında bu kaplıcalar bulunmaktadır. Bilinen en eski hamam 1394 yılında yapılan Eski Kaplıca’dır. Bursa’ya yolunuz düşer ise kesinlikle gitmeniz gereken bir noktadır. En çok bilinen kaplıcalar ise şöyle:

 • Karamustafa Ilıcası (Çekirge – Yeni Kaplıca Cad.)
 • Eski Kaplıca (Kükürtlü Mah. Eski Kaplıca Sok.)
 • Kaynarca Hamamı (Çekirge -Yeni Kaplıca Cad. No:6)
 • Kervansaray Hamamı (Çekirge Meydanda)

14. Tophane Saat Kulesi

Bursa’nın mükemmel manzarasını izlemek istiyorsanız kesinlikle buraya gelmelisiniz. Tophane Saat Kulesi son derece güzel ve harika bir manzaradır. Osman Gazi Türbesi’ni ve Orhan Gazi Türbesi’ni de burada bulabilirsiniz. Park içerisinde bulunan kafe ve restoranlarda çayınızı içerek manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Tophane, Balibey Han’a 5 dakika, Bursa Ulu Cami’ye 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma hatları ile, Metro -2 hattı ile ve 3/C, 48/A, 5/A, 9/M otobüs hatları ile buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

15. Irgandı Köprüsü

Bursa’nın Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlayan bir yapıdır. Dört arastalı köprüden birisi olması ile dünyada ki 4 köprüden birisi olma özelliğine hesaptır. Bu özellikleri ile Floransa’da ki Ponte Vecchio, Venedik’te ki Ponte Rialto ve Bulgaristan’da yer alan Osmanlı köprülerine benzemektedir.

Metro -1 ve Metro-2 hattı Irgandı köprüsünün hemen yanından geçmektedir. Ayrıca Otobüs hatları ise – 22/C, Otobüs – 35/C, Otobüs – 48, Otobüs – 8/L, Otobüs – 9/D, Otobüs – 9/M olarak bilinmektedir. Bursa içerisinde yer alan pek çok farklı yemek kültürünü burada tadabilirsiniz.

16. Heykel – Setbaşı – Altıparmak

Bursa’da gezilecek yerler arasında yer alan en bilindik ve en işlek yerleri arasındadır. Heykel, Setbaşı ve Altıparmak ilçeleri arasında gezebilirsiniz. Altıparmak caddesi tramvayın geçtiği caddedir. Herhangi bir tarihi niteliği bulunmamaktadır. Ancak bu caddede şunları yapabilirsiniz:

 • Adliye önünde oturmalı,
 • Altgeçitlerdeki çarşılara uğramalı
 • Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nda bir oyun izlenmeli,
 • İnegöl Pasajı’nda şaka oyuncaklarına bakılmalı
 • Sönmez Çarşısı’na uğramalı.
 • Mahfel’de kahve içmeli

Yukarıda yer alan listeyi kesinlikle yapmalısınız. En büyük önerilerdir.

17. Misiköy

Bursa'da sevgiliyle gidilecek yerlerİlk adı Mysia olarak bilinmektedir. Renkli bir mimarisi ile görülmeye değer bir köydür. 1989 senesinde sit alanı olarak ilan edilmiştir. Son derece değerli bir bölge olarak bilinmektedir. Etnografya Müzesi’de burada yer almaktadır.

Misiköy sokaklarında yürüyüş yaparak Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan renkli evleri fotoğraflayabilirsiniz. Bununla birlikte çok farklı yerlerde gezinizi devam ettirebilirsiniz.

Bursa’dan köy otobüslerine binerek buraya gelebilirsiniz. Ayrıca Acemler Bursaray durağından Timurtaş Paşa- Misi Köyü güzergahından giderek B/20 numara hat ile buraya ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız ile Orhaneli kavşağından sola dönerek Doğancı Barajı yönüne giderseniz eğer bu köye ulaşabilirsiniz.

17. Kültür Park

Bursa’nın en büyük ve ilk yeşil alanıdır. Reşat Oyal Kültürparkı olarak da bilinmektedir. Bu alan içerisinde pek çok aktivite yapabilirsiniz. Park içerisinde yer alan gölde oldukça otantik bir sandal keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca park içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz. Çay bahçelerinde kısa molalar vererek yürüyüşünüzü tamamlayabilirsiniz.  Ulaşım olarak da 1 numaralı metro hattı ve 101, 14/F, 14/L-2, 6/E otobüslerini kullanarak Kültürpark’a rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz..

Ayrıca Bursa’da gezilecek pek çok bölge yer almaktadır. Bu bölgeler ile ilgili pek çok detay ve yazı bulabilirsiniz. Gezi rehberleri arasında yer alan ve son derece ünlü olan diğer mekanlar ise şöyle:

 • Kültürpark
 • Kozahan & İpek Han
 • Koca Çınar
 • İznik
 • Kapalı Çarşı

Bunlardan herhangi birisine ya da listemizde bulunmayan diğer birçok bölgeye giderek gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Bursa’da sevgiliyle gidilecek yerler nereler detaylıca anlattık. Bursa gezilecek yerler ve Bursa’da ne yenir yazılarımıza göz atmayı da unutmayın!

Yorum yapın