Ana sayfa » Bursa Yazıları » Bursa Gezilecek Yerler [EN DETAYLI BURSA GEZİ REHBERİ]

Bursa Gezilecek Yerler [EN DETAYLI BURSA GEZİ REHBERİ]

Bursa gezilecek yerler nereler? Bursa’da nereye gidilmeli? Türkiye’nin en kalabalık 4. Şehri olan ve ülkemiz için çok önemli bir konumda bulunan Bursa şehrimizin tarihi ve doğal güzelliklerinden bahsedeceğimiz bu yazımızda sizi bilgilendirirken keyif almanızı umar ve iyi okumalar dileriz.

Yaklaşık olarak M.Ö. 3. YY’ da Btithynialılar ve Prussiaslılar tarafından kurulan şehrin ilk adı Prusa idi. Tarih boyunca pek çok uygarlığın işgali ve denetimi altına giren Bursa, bu uygarlıklardan kalma eserleri sayesinde son derece zengin bir yer konumunda.

Bursa’daki en eski yerleşim yerleri İznik gölü ve çevresindedir. Bunlar yapılan kazılar sonucu bulunan  pek çok höyük sayesinde keşfedilmiştir. Bu höyüklerden yazımızın devamında detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Bursa’da gezilecek yerler nereler merak ediyorsanız bu yazıda bütün sorularınıza cevap bulacak, Bursa gezi rotanızı oluşturmaya başlayacaksınız.

Yazımızda Neler Var? (Başlıklara Tıklayıp Oraya Gidebilirsiniz)

BURSA MERKEZDE GEZİLECEK YERLER

BURSA OSMANGAZİ GEZİLECEK YERLER

Bursa’nın en işlek ilçesi olan Osmangazi, gezilecek görülecek pek çok yere sahip.

TOPHANE  PARKI

bursa gezilecek yerlerBursa geziniz sırasında tüm Bursa’yı ayaklarınız altında hissetmek istiyorsanız Bursa Tophane Parkı tercih etmeniz gereken ilk yer olmalı.

Bursa’da gezilecek türbeler arasında bulunan Orhangazi ve Osmangazi türbelerini de içinde barındıran Tophane park Bursa’da gezilecek yerlerin başında geliyor.

Yorgunluğunuzu atabileceğiniz çay içme mekanları da barındıran park, Bursa gezinizin mola duraklarından biri olabilir.

TOPHANE SAAT KULESİ

bursa merkezde gezilecek yerlerBursa Tophane Parkı
içinde yer alan Tophane Saat Kulesi parkın en görkemli yapısı. İlk olarak Osmanlı padişahı Abdülaziz döneminde yapılıp sonrasında yıkılmış. Sonrasında diğer bir Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in şerefine tekrar yapılmıştır.

Saat kulesi yaklaşık olarak 33 metre yüksekliğinde ve her bir yüzünde birer saat barındırıyor. Günümüzde gözetleme kulesi olarak kullanılıyor.

OSMANGAZİ TÜRBESİ

bursada gezilecek yerlerOsmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osmangazi, vasiyeti üzerine Gümüşlü Kümbet olarak da anılan Saint Elia manastırı üzerine yapılan türbeye gömülmüştür. Bursa’da gezilecek türbelerin başında gelen Osmangazi Türbesi Tophane Parkı içerisinde bulunuyor.

Yangın ve deprem sonucu hasar gören türbe Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından yeniden inşa edilmiştir. İnşa esnasında yapının eski haline sadık kalınmıştır.

ORHANGAZİ TÜRBESİ

bursa gezilecek yerlerBursa’yı fetheden ve Osmanlı’nın ikinci padişahı olan Orhangazi’nin Orhangazi Türbesi de Tophane Parkı’nın girişinde babası Osmangazi’nin türbesinin hemen karşısında yer alıyor.

Bursa’da gezilecek türbelerden bir diğeri olan Orhangazi Türbesi de babasının türbesi gibi Saint Elia manastırının bir kısmının üzerine inşa edilmiştir. Hatta zemininde hala bu manastırın mozaiklerini barındırmaktadır.

Kültür sentezinin canlı örneklerinden olan ve etkilenilmesi kaçınılmaz olan bu türbe Bursa gezi rotanıza eklemeniz gereken yerlerden.

KARAGÖZ MÜZESİ

UNESCO somut olmayan dünya mirası listesine alınan ve sadece Bursa için değil ülkemiz için de çok önemli bir yeri olan Karagöz Müzesi, Osmangazi Çekirge Caddesi’nde Karagöz heykelinin yanında bulunuyor.

Bursa’da gezilecek yerler listesi maddelerinden biri olmayı hak eden müze,  üç katlı bir yapıdan oluşuyor. Çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri müzenin en alt katında çocuklara yönelik Karagöz ile Hacivat oyunu sergileniyor.

Siz de ailenizle yaptığınız bir Bursa gezisi sırasında Karagöz Müzesini tercih ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

KOZA HAN

Osmanlı için son derece önemli bir kent olan ve Osmanlı Devletine başkentlik de yapmış olan Bursa’da Osmanlı’nın izlerini her yerde görmek mümkün. Bu izlerden biri de Koza Han.

Koza Han, II. Bayezid tarafından 15. YY. sonlarında yaptırılmıştır. İpekyolu üzerinde bulunan Han tüccarların konaklaması amacı ile yapılmıştır. Osmanlı’nın muhteşem kervansaray yapıları arasında bulunuyor.

Bursa gezi rehberi listenize eklemeniz gereken yerlerden olan Koza Han, günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Bursa geziniz sırasında kendinize veya sevdiklerinize bir şeyler alabileceğiniz  Koza Han’da ipek şallar, ipek kumaşlar, ipek eşarplar, çeyizlik eşyalar, hediyelikler vb. pek çok ürün satılmaktadır.

Adını daha önce burada satılan ipek böceği kozalarından alan han, iki katlı ve ortasında bir avlu bulunan yapısı ile muhteşem Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’inde Bursa gezisi sırasında özellikle tercih ettiği Koza Han, sadece ülkemizde değil dünya çapında bir üne sahiptir.

Bursa’da gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerden olan Koza Han hafta içi 08.00-19.30, Cumartesi günleri 08.00-20.00, Pazar günleri 10.30-18.30 saatleri arasında açıktır. Hanı bu saaatler arasında ziyaret edebilir gezinizi keyiflendirebilirsiniz.

IRGANDI KÖPRÜSÜ

Bursa gezi haritanızın
en can alıcı duraklarından biri olacak olan Irgandı Köprüsü, dünyanın en eski çarşılı köprüsü. Bu muhteşem köprü tam olarak 576 yıllık bir geçmişe sahip.

Zanaatkar ve esnaflara hizmet den bu muhteşem köprü, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine bağlayan Gökdere’de bulunuyor.

Tamamen taş bir yapı olan çarşılı köprünün dünyada sadece dört örneği bulunuyor. Bursa’nın dünyada nadir görülen güzelliklerinden olan köprü Bursa geziniz sırasında uğramadan geçmemeniz gereken yerlerden.

KARABAŞ-I VELİ MERKEZİ KÜLTÜR MERKEZİ

bursa gezilecek yerlerBursa’daki maneviyatın doruklara ulaştığı mekanlardan biri olan Karabaş-ı Veli Kültür Merkezi’nde her gece sema gösterileri yapılıyor. 500 yıllık tarihi bir binada yapılan gösterilere ilgi oldukça yoğun. Yerli ve yabancı pek çok izleyici burada buluşuyor.

Huzurlu bir ortamın mevcut olduğu dergah daha önce böyle bir ortamda bulunmamışsanız sizler için unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.Girişte çay dağıtılan, sema gösterileri ile birlikte ilahilerin okunduğu mekan son derece sıcak bir havaya sahip.

I. MURAT HÜDAVENDİGAR CAMİİ

1367-1385 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen I. Murat Hüdavendigar Camii, Osmanlı sultanlarından I. Murat tarafından yaptırılmıştır. Bir külliye olma özelliğine sahip camii medrese, türbe ve zaviyeden meydana geliyor.

Bursa’da gezilecek yerler arasında bulunan camii, iki katlı bir yapıya sahiptir. Caminin Rum bir mimar tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Savaşta ölen tek padişah olma özelliğine sahip I. Murat, Kosova Savaşı’nda öldükten sonra camii Şehadet Camii olarak da anılmaya başlanmıştır.

BURSA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Türkiye’nin ilk arkeoloji müzelerinden olan Bursa Arkeoloji Müzesi 19 Ağustos 1902 tarihinde açıldı. Bursa tarih boyuna uğruna savaşılan bir şehir olmuştur. Pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır.

60 bine yakın eser barındıran müzede Miyosen Dönem – Frig  Krallığı kalıntıları, Taş Eserler, Arkaik Çağ – Doğu Roma (Bizans) Dönemi kalıntıları, Üç Pınar Araba Buluntuları’ nın olduğu ayrı ayrı salonlar mevcut.

Bursa’da gezilecek müzeler arasında bulunan Bursa Arkeoloji Müzesi, M.Ö. 3000 yılından Bizans İmparatorluğu’nun son dönemlerine kadar canlı bir tarihi içinde barındıran müze Bursa geziniz sırasında atlamamanız gereken duraklardan.

BURSA KENT AVM

Bursa’nın merkezinde bulunan ve Bursa’da gezilecek AVM’ler denince, restoran ve anfitiyatrodan oluşuyor.

İçerisinde bulunan, farklı bir tasarıma sahip buz pisti AVM’ nin son dönemlerdeki gözde eğlence alanlarından. Buz pisti yaklaşık olarak 300 metrekarelik alan üzerine kurulu.

İçerdiği eğlence ve dinlenme mekanları ve faklı yapısı ile Bursa gezilecek yerler listesinin keyifli duraklarından biri olacaktır. AVM hafta içi her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında açık bulunuyor.

ANATOLİUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Bursa’da gezilecek AVM’ler
denince Osmangazi ilçesinde akla ilk gelen yerlerdendir Anatolium Alışveriş Merkezi. Her keseye uygun mağazaların bulunduğu AVM Bursalılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Konumu nedeniyle de kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayan AVM, Bursa otogarının hemen yanında bulunuyor. Seyahat öncesi veya sonrasında insanlara vakit geçirme ve dinlenme imkanı sunuyor.

Sizler de Bursa’ ya uğradığınız d otobüsten indikten sonra keyifli bir veya çay eşliğinde yol yorgunluğunuzu atmak isterseniz haftanın her günü, 10.00 – 22.00 saatleri arasında açık olan Anatolium Alışveriş Merkezi’ni tercih edebilirsiniz.

GERUŞ SİNAGOGU

bursa gezilecek yerlerYahudilerin ibadet yeri olan Geruş Sinagogu, 16. Yüzyıl başlarında, Osmanlı Padişahlarından II. Selim zamanında yapılmıştır.

Çok kültürlü bir geçmişi olan Bursa’nın buna kanıt niteliğindeki eserlerinden olan sinagog, Bursa gezilecek yerler haritası çıkarıldığında önemli noktalarından sadece bir tanesi olacak.

Yaklaşık olarak 100 – 150 kişilik bir kapasiteye sahip olan Geruş Sinagogu‘nu görmeden Bursa’yı terk etmemeniz öneririz.

BOTANİK PARK

Sahip olduğu muhteşem doğası ile ziyaretçilerini ilk andan etkilemeye başlayan Botanik Park, oksijene ve yeşile doyacağınız bir alan.

Fransız bahçesi, Japon bahçesi, İngiliz bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi, kaya gülü bahçesi gibi farklı isimlere sahip bahçeler de barındıran park, Bursa’da gezilecek yerler arasında önemli bir yer tutuyor.

400 metrekarelik bir alana yayılan diğer adı Soğanlı Botanik Park olan parkta 150 tür ağaç, 76 tür çalı, 20 tür örtücü bitki ve 27 çeşit gül bulunuyor.

Bunların yanı sıra parkta konaklama hizmeti sunmak amacı ile yapılan eski Bursa evlerinin benzerleri bulunuyor. Ayrıca parkta suni gölet, koşu parkuru, çocuk oyun alanları gibi pek çok yer daha mevcut.

Bilimsel araştırmalar için de vazgeçilmez ve sıkça tercih edilen Botanik Park, Bursa geziniz sırasında dingin doğası ile sizi dinlendirecek keyifli dakikalar geçirmenize vesile olacaktır.

SOMUNCU BABA KÜLLİYESİ

Bursa’nın ilginç duraklarından bir tanesi olan  Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi içerisinde barındırdığı çilehanesi ile meşhur. Bursa haricinde Anadolu’nun pek çok yerinde de çilehaneleri mevcuttur.

Manevi sırrının keşfedildiği yerleri terk eden Şeyh Hamid-i Veli’nin Somuncu Baba olarak anılmasının nedeni ise geçimini hala külliyesinde de mevcut halde olan fırınlarda yapıp sattığı somun ekmeklerden sağlıyor oluşundandır.

Sizler de Bursa geziniz sırasında manevi gizlerle dolu, son zamanlarda restore edilmiş Somuncu Baba Fırını ve Somuncu Baba Çilehanesi’ ni gezebilirsiniz.

ULUDAĞ

Bursa denince akla ilk gelen yerlerin başında gelir Uludağ. Şehir merkezine yaklaşık olarak yarım saat mesafede bulunan Uludağ, 1961 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir.

Ülkemizin kış turizminin zirvesi konumunda olan Uludağ bünyesindeki kayak merkezi her yıl pek çok yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlıyor. Yılın 4- 5 ayı boyunca kayak yapmak için uygun olan Uludağ’ da ayrıca snowboard da yapılıyor.

Uludağa gittiğinizde kesinlikle yaşamanız gereken deneyimlerden bir tanesi de teleferik. Bursa’nın kuş bakışı görünümünü mümkün kılan teleferik ayrıca Türkiye’ nin ilk teleferik hattı olma özelliğine de sahip.  Yaklaşık olarak 9 km gibi uzunluğa sahip teleferiğin çalışma saatleri cumartesi hariç haftanın diğer günlerinde sabah 8 akşam 8 saatleri arasında.

Bursa gezi rehberinizda mutlaka yer alması gereken Uludağ, unutulmaz bir kış yaşamanızı sağlayacaktır.

BURSA YILDIRIM GEZİLECEK YERLER

Uludağın eteklerine kurulan ve adını 4. Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid’den alan Yıldırım ilçesi Bursa’ nın Osmangazi ilçesinden sonraki en büyük ilçesidir. Ayrıca ilçenin bulunduğu bölge Osmanlı İmparatorluğuna bir zamanlar başkentlik de yapmıştır. Bursa’nın her köşesi gibi Yıldırım ilçesi de gezilip görülmeye değer pek çok noktadan oluşuyor. Bunlardan bazıları:

CUMALIKIZIK KÖYÜ

bursa yıldırım gezilecek yerlerYıldırım ilçesine bağlı Cumalıkızık Köyü sadece ülkemizde değil dünya çapında bir üne sahiptir. Osmanlı Kent dokusunun en canlı örneklerinden biri olan köy, kültürel ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini çok etkilemektedir.

2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Cumalıkızık Köyü, Bursa gezi rotasının en keyifli noktaları arasında bulunuyor.

Bursa’ ya yapacağınız bir gezi sırasında kahvaltısı ile ünlü olan köyde mutlaka kahvaltı yapmanızı, ardından tarihselliği ile büyüleyen sokaklarında dolaşmanızı öneririz. Köyde sıcakkanlı yerel halkla yapacağınız sohbetler de Cumalıkızık gezinizi daha keyifli hale getirecektir.

BALABANBEY KALESİ

Osmanlı’nın önemli kumandanlarından Balaban Bey’ in adını alan Balaban Bey Kalesi, Bursa Yıldırım gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Diğer adı Balancık Hisarı olan kale gözleme yeri olarak yapılan bir havale kulesi. Bursa geziniz sırasında bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.

EMİR SULTAN CAMİİ VE KÜLLİYESİ

Yıldırım Bayezid’ın kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına yaptırılan camii Bursa gezi haritasının etkileyici noktalarından bir tanesi.

Sekizgen bir kasnak üzerine oturan kubbeye sahip olan Camii ilk olarak tek kubbeli iken sonradan kubbeli üç tane revak eklenmiştir. Mimari doyumun üst seviyelere ulaştığı Bursa’ da Emir Sultan Camii ve Külliyesi bu doyumun duraklarından sadece bir tanesi.

Osmanlı mimarisinin muhteşem örnekleri arasında bulunan bu camiyi Bursa geziniz sırasında mutlaka görmelisiniz.

BURSA YEŞİL CAMİİ

Osmanlı mimarisinin örneklerini her köşesinde taşıyan Bursa’da, Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri Bursa Yeşil Camii‘dir.

İki katlı ve iki kubbeli olarak inşa edilen yapı Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Önceleri hükümet konağı olarak yaptırılan Camii daha sonra ibadet yapısı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kaplandığı çiniler nedeni ile bu kadar ünlenen Camii, mermer işçiliği ve oyma süslemeleri ile de göz doldurmaktadır. Hala ibadete açık olan Camii yaklaşık olarak 2000 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

ULUDAĞ TELEFERİK

Birkaç paragraf önce de bahsettiğimiz Uludağ Teleferik‘in kalkış yeri Yıldırım ilçesi. Uludağ’a çıkışı sağlayan teleferik son derece keyifli bir yolculuk sunuyor.

30 dakikalık keyifli bir yolculuktan sonra Uludağ’a ulaşan teleferik, mutlaka deneyimlemeniz gereken aktivitelerden.

KAPLIKAYA CAZİBE MERKEZİ

Hafta sonları dinlenme amacıyla çok fazla tercih edilen Kaplıkaya Cazibe Merkezi, ailelerin keyifli vakit geçirdikleri bir alan. Cazibe merkezi içerdiği  yeşil alan, lunapark, cafeler, akvaryumlar, spor alanları ile çok yönlü bir cazibe merkezi.

Bursa’da gezilecek yerler arasında olan Kaplıkaya Cazibe Merkezi, keyifli bir hafta sonu geçirmeniz için tercih edebileceğiniz yerlerden.

NİLÜFER GEZİLECEK YERLER

Adını Orhan Gazi’ nin eşi Nilüfer Hatun’ dan alan ilçe, Bursa ilinin kent yapılaşması açısından en gelişmiş ilçesidir.

Tarihi ve doğal güzelliklerle dolu Nilüfer’de gezilecek yerler şöyle:

AYVAİNİ MAĞARASI

nilüfer gezilecek yerlerTürkiye’nin en uzun ikinci mağarası olan Ayvaini Mağarası, Bursa Nilüfer’de gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Doğal bir oluşuma sahip mağara, kendine özgü yapısı ile ziyaretçilerini çok fazla etkiliyor. Etkileyici noktalarından bir diğeri de mağaranın içerisinde akan Karadonlu Deresi. Bu dere mağara çıkışında bir şelale olarak dışarı akıyor. Ayrıca mağarada 60 tane gölet bulunuyor.

Bursa gezi haritası denince atlatılmaması gereken bir yer olan Ayvaini Mağarası, sarkıt ve dikitleri ile de hayran bırakan, gezmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz yerlerden. Yalnız gezerken son derece dikkatli olmalısınız. Zira bu mağara genellikle profesyonel dağcı ve tırmanıcılar tarafından ziyaret ediliyor.

GÖLYAZI

Bursa’da gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerdendir Gölyazı.

Ulubat Gölü’ nün içine uzanan yarım ada üzerine kurulu olan Gölyazı, eskiden bir Rum köyüymüş. Eski adı da Apolynt olan Gölyazı‘da eski Rum evlerine hala rastlayabilirsiniz. Gölyazı halkının başlıca geçim kaynağı ise balıkçılık ve zeytincilik.

Çok şirin bir köy olan Gölyazı doğal dokusu ve sıcakkanlı halkı ile çok keyifli bir gezi imkanı sunuyor. Arka kısmında bulunan antik kent de Gölyazı‘ya ayrı bir değer katıyor. Ayrıca Gölyazı Köyü Apollon Krallığının da merkezi olarak biliniyor.

Geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz Gölyazı duraklarından biri de Ağlayan Çınar. Etrafında bir çay bahçesi bulunan bu çınar Gölyazı‘da dinlenme noktalarından biri olabilir. Çınarın etrafındaki çay bahçesinde bir çay molası verebilir yerel halkla keyifli sohbetler kurabilirsiniz.

Gölyazı’nın tarihi mekanlarından biri olan Aziz Panteleimon Kilisesi Gölyazı geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken bir kilise. Aziz Georgias’a ithafen yapılan bu kilisenin yaklaşık olarak 19. yüzyıllarda yapıldığı söyleniyor. Restorasyon çalışmalarından sonra kültür evi olarak hizmet vermeye başlanan kilise gezi duraklarınızdan biri olmalı.

Gölyazı’da ki ilginç mekanlardan biri de Gölyazı Evi. Yazar, şair, akademisyenlerin rahat ve ferah bir ortamda çalışmalarını yapmaları ve konaklamaları için hayata geçirilen bir proje aslında Gölyazı Evi. Ama bu mesleklerin dışındaki ziyaretçiler de Gölyazı Evi‘ni tabii ki ziyaret edebiliyor. Siz de bu farklı düşünce sonucu hayata geçirilen eve uğrayarak bu farklı deneyimi tadabilirsiniz.

THEODOROS KİLİSESİ

Bursa gezi rehberinizin duraklarından biri olmayı hak eden Theodoros Kilisesi, Tahtalı Köyü’nde bulunuyor. Bizans döneminden kalma kalıntılardan olan kiliseden günümüze çok fazla şey ulaşamamış. Ama yine de gezilip görülmeye değer.

AKTOPRAKLIK HÖYÜĞÜ

Bursa gezi haritası
’nın belki de en önemli en keyifli noktalarından biridir Aktopraklık Höyüğü. Tarihte keyifli bir yolculuk imkanı sunan bölgenin tarihi yaklaşık olarak Neolotik Çağ’ a kadar uzanıyor.

Yapılan kazılar sonucu bulunan buluntuların sergilendiği alanda çocukların da kazı yapabileceği çocuk kazı alanı bulunuyor.

Alanda kurulan Kızılelma Köyü’ nde Neolitik ve Kalkolitik Çağ köyleri canlandırılmaya çalışılmıştır. Yine alanda bulunan dere üzerinde de farklı dönemlere ait köprüler inşa edilmiştir.

Çağlar arası geçişin somut örneklerinden biri olan Aktopraklık Höyüğü Bursa gezi rotanızda mutlaka bulunmalı. Bu alanda geçireceğiniz vakitler son derece eğlenceli ve yararlı olacaktır.

ENDÜLÜSPARK AVM

Bursa gezilecek avmlerin Nilüfer
’deki adresi Endülüspark AVM. İstediğiniz pek çok markayı kolaylıkla bulabileceğiniz AVM, üstü açık bir yapıya sahip.

Çocuklar için de eğlence alanları barındıran alışveriş merkezi doğal yaşam konsepti ile de diğer Avmlerden daha farklı. Bu farkı deneyimlemek istiyorsanız siz de Bursa Nilüfer ‘ deki Endülüspark AVM‘yi tercih edebilirsiniz.

İNEGÖL GEZİLECEK YERLER

Eski adı İnek Göl olan İnegöl de bünyesinde gezilip görülmeye değer pek çok yer barındırıyor.

OYLAT MAĞARASI

Bursa İnegöl gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerdir Oylat Mağarası.

Türkiye’ nin en büyük ikinci mağarası olan Oylat Mağarası tam olarak bir doğa harikası. Bursa gezi haritası oluştururken mutlaka eklemeniz gereken Oylat Mağarası, barındırdığı şifalı su kaynakları da ziyaret etmeniz için  bir diğer neden.

Fay hatları sonucu olan mağara harika bir doğaya sahip. Mağarada sarkıt, dikitler ve damla yaş havuzları da bulunuyor. Girişinde vakit geçirip, bir şeyler içebileceğiniz bir kafe bulunan mağaraya 50 metrelik bir merdivenle ulaşılıyor. Ancak bu merdivenler asla yorucu değil. Yorucu olsa bile Oylat Mağarası buna değer.

Fosil bir mağara olan Oylat Mağarası 665 m uzunluğunda ve 95 m yüksekliğinde. Çok etkileyici ve Bursa’nın keşfedilmeyi bekleyen çok değerli noktalarından biri olan bu mağara Bursa gezi rotanızda mutlaka yer almalı. Kesinlikle gittiğinizde pişman olmayacaksınız.

OYLAT ŞELALESİ

Oylat Vadisinde bulunan Oylat Şelalesi biraz önce anlattığımız Oylat Mağarasını gezmeye gittiğiniz de görebileceğiniz yerlerden. Muhteşem bir doğada yer alan şelale Bursa gezinizin fotoğraf duraklarından biri olabilir. Burada geçireceğiniz vakitler son derece eğlenceli olacaktır.

İNEGÖL ORMANLARI

İçerdiği ufak çapta mağaraları ile kartpostallık görüntüler sunan İnegöl Ormanları, Bursa gezilecek yerler haritanıza ekleyebileceğiniz yerlerden.

Doğa yürüyüşü için de tercih edebileceğiniz doğa ile baş başa kalmanızı sağlayan ormanlar şehir yaşantısından kaçmak için çok iyi bir alternatif aslında. Siz de şehir yaşamından bunaldığınızda İnegöl Ormanları‘nda vakit geçirebilir, kendinizi doğanın müthiş huzur veren dinginliğine bırakabilirsiniz.

CAFER PAŞA HANI

inegöl gezilecek yerlerBursa’ da alışveriş yapabileceğiniz duraklardan biri de Cafer Paşa Hanı. Osmanlı kültüründe önemli bir yeri bulunan hanların bu örneği 2 katlı bir yapı olup hanın yapımı 1827 yılına dayanıyor.

2013 yılında çıkan bir yangında hasar gören han yapılan restorasyon çalışmalarından sonra Kadınlar Çarşısı olarak tekrar hizmete girdi. Şu anda handa bulunan 25 dükkanın tamamı kadınlar tarafından işletiliyor.

HİLMİYE KÖYÜ

Geleneksel mimarinin örneklerinden olan ahşap ve kerpiçten yapılmış evleri ile ilgi çeken Hilmiye Köyü, İnegöl’ün gezilmesi gereken yerlerinden.

Keşfedilmesi gereken yerlerden biri olan bu tatlı köy, Bursa gezinizin keyifli duraklarından biri olabilir.

İNEGÖL AVM

Aradığınız pek çok şeyi bulabileceğiniz İnegöl AVM, İnegöl’ de ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir mekan. Üstü açık olan alışveriş merkezi son derce ferah bir mekan.

Terminalin yanında bulunması ile de çok büyük kolaylık sağlayan AVM, İnegöl geziniz sırasında uğrayabileceğiniz alışveriş merkezinde çocuk oyun alanları da mevcut.

İSHAK PAŞA CAMİİ VE KÜLLİYESİ

Camii, medrese ve türbeden oluşan İshak Paşa Camii, Osmanlı padişahlarından Sultan III. Murat ve Fatih Sultan Mehmet döneminde önemli bir devlet adamı olan İshak Paşa adına yapılmıştır. Vasiyeti üzerine de ölünce buradaki türbesine gömülmüştür.

Pek çok onarım geçiren camiinin sadece iki tuğla ve iki taştan oluşan pabuç ve kaide kısmı orijinalliğini koruyabilmiştir. 1468 – 1469 yılları arasında yapılan camii Bursa gezilecek yerler arasında bulunuyor. Siz de İnegöl’ e uğradığınızda çok mekanlı bu camiyi gezmeyi tercih edebilirsiniz.

İNEGÖL KENT MÜZESİ

SONY DSC

Bursa gezilecek müzelerden olan İnegöl Kent Müzesi, yaklaşık olarak 150 yıllık olduğu tahmin edilen ve eskiden belediye binası olarak kullanılan bir binada bulunuyor. 1054 metre karelik bir alana sahip müzede geleneksel yaşam konu edilerek oluşturulmuş maketler mevcut.

Eski yaşamları görüp, onlara tanıklık etme imkanı sunan müzeler gezilmesi keyifli ve doyurucu mekanlardır. İnegöl Kent Müzesi de bu amaca hizmet edebilen son derece doyurucu bir mekan.

Bursa’daki gezilecek yerler ve Bursa çevresi gezilecek yerler nereler, tüm detaylarıyla verdim. İzmir’de gezilecek yerleri görmek için İzmir gezilecek yerler yazımıza bakabilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler Nereler?

Uludağ başta olmak üzere, Tophane Saat Kulesi, Karagöz Müzesi, Orhangazi Türbesi ve Osmangazi Türbesi gibi yerler gezilebilir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Irgandı Köprüsü, Bursa Yeşil Camii, Geruş Sinegogu ve Cumalıkızık Köyü gibi yerler Bursa’daki tarihi yerler arasında yer alıyor.

Bursa’da Nereye Gidilir?

Ayvaini Mağarası, Oylat Şelalesi, Uludağ Teleferik ve Gölyazı gibi yerlere gidebilirsiniz.

Yorum yapın