Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Sakarya’da Ne Yenir? Sakarya’da Nerede Ne Yenir? | Yemek Rehberi

Sakarya’da Ne Yenir? Sakarya’da Nerede Ne Yenir? | Yemek Rehberi

Başta Sapanca Gölü olmak üzere çeşitli doğal güzelliklerin merkezi olan Sakarya; iş yemek olunca da herkese hitap etmesini bilmektedir. ‘Sakarya’da nereye gidilir?’ kadar, Sakarya’da ne yenir? sorusunun cevabını bilmek de çok önemlidir. Sonuçta insan, bir şehre gelince oraya özgü yöresel yemekleri tatmadan dönmemelidir. Hele zaten o şehirde yaşıyorsa; neyi ile meşhur olduğunu bilmemesi büyük bir eksikliktir. Ancak şimdi okuyacağınız Sakarya yemek rehberi sayesinde sizin için böyle bir durum oluşmayacaktır.

Sakarya’da Ne Yenir Ne İçilir?

Sakarya yemekleri denildiğinde çorbasından sebzesine, et yemeğinden tatlısına kadar onlarca seçenek bulmamız mümkündür. Sakarya mutfağı Karadeniz ve Marmara kültürlerinin birleşiminden oluşmaktadır. Sütlü kabak tatlısı, yoğurtlu kebap ve ıslama köfte gibi lezzetleriyle meşhur olan Sakarya’nın yemek kültürü daha çok et üzerine kuruludur. Revani, boza, ayran ve döner kelimeleri Sakarya halkına ilk olarak Adapazarı’nı çağrıştırır. 1960’lı yıllara kadar Adapazarı’nda sadece revani tatlısının bulunduğu anlatılır. Karadeniz’e kıyısı bulunan bir şehir olduğu için Karadeniz’den esintiler taşıyan Sakarya mutfağı Ege yemeklerinin hafifliğinden de ilham almıştır. Sakarya’da biraz İç Anadolu’dan, bir miktar Ege’den, bir hayli de Karadeniz’den bir şeyler bulunabilir. Hafif çeşnili, zeytinyağlı, acılı gibi pek çok seçenek sunan bu gelişmiş mutfak kültürüne hayran kalmamak elde değildir.

Sakarya, çok fazla göç alan bir bölgedir. Yörükler, Çerkesler, Manavlar, Abhazlar, Kırım Tatarları, Hemşinliler, Rumeliler, Balkanlar Sakarya kültürünü oluşturan etnik gruplardan yalnızca birkaçıdır. Sakarya mutfağının 900’ü aşkın yemeğe ev sahipliği yapması da bu çok kültürlü yapısından kaynaklanmaktadır.

Nefis ve doyurucu Sakarya yöresel lezzetler aşağıda sıralanmıştır.

Pekmezli Ayva Dolması

sakaryada ne yenirİsmi bir tatlıyı andırsa da bu bir ana yemek olarak tüketilmektedir. Ayvalara önce bir çanak şekli verilmekte, ardından iç harçla doldurulmaktadır. Yemek, büyük lezzetini ise pekmezden almaktadır. Osmanlı’dan kalma bu lezzet, Sakarya mutfağı içerisinde baş köşeye yerleşen yemeklerdendir.

Dımbıl Çorbası

sakarya ne yenirBu çorbanın ana malzemesi mayalanmamış hamur ve sudur. Hafif bir çorba olup bazen ana yemek niyetine de tüketildiği bilinmektedir. Karagözlü Dımbıl olarak da adlandırılan bu çorba Sakarya’nın meşhur yöresel lezzetlerindendir.

Bulgur Çorbası

sakarya yemekleriMenüde Sakarya yöresel yemekler varsa başlangıcı bu çorba ile yapmak gerekir. İnsanın içini ısıtan bu lezzetli çorba; kuru soğan, süt ve bulgur gibi malzemelerden oluşan zengin içeriğiyle beğeni toplamaktadır.

Borana

sakaryada ne yenirIspanaklar haşlanmakta ve salçalı-yoğurtlu sos ile bir güzel soslanıp yemek veya meze olarak tüketilmektedir. Sakarya’ya geldiyseniz bunu da tatmalısınız.

Islama Köfte

sakarya ne yenirRivâyetlere göre Birinci ve İkinci Balkan Savaşı’ndan dolayı göç etmek zorunda kalan insanlar kıtlık yaşanan bir dönemde kemik ve mayalı ekmekten başka bir şey bulamadıkları için kemiği kaynatmış ve suyuna ekmek bandırarak yemişlerdir. Islama köfte fikri de zamanla buradan doğmuştur. Balkan köftesiyle birleştirilen bu sulu ekmek ıslama köftenin oluşmasını sağlamış ve Sakarya mutfağının köklü lezzetlerinden biri hâline gelmiştir. Aslında ıslama köfte, Balkan göçmenlerinin ülkemize kazandırdığı bir yemektir. Fakat –deyim yerindeyse- Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası gibi şikâyete sebep olmamakta, bilakis tadıyla övgüyü hak etmektedir.

Köfteler Sakarya usulü hazırlanınca elbette tadı başka olmaktadır. Çünkü kıymanın yapmında kullanılan et, yaylalarda otlayan hayvanların etleridir. Bu doğallık çeşit çeşit baharatlarla bir araya gelince ortaya çıkan lezzete hayır denilmesi de teknik olarak pek mümkün değildir. Çıtır çıtır kızarmış soslu ekmeğin üzerinde sunulan ıslama köfte, eminiz ki favori lezzetlerinizden biri olacaktır. Onu ayran veya turşu ile beraber tüketmeniz ise daha fazla lezzet almanızı sağlayacaktır. Sakarya geleneksel yemekler arasında ön plana çıkan ıslama köftenin sosu kırmızı toz biber, kemik suyu, mayalı kara fırın ekmeği ve sıvı yağdan oluşmaktadır. Onu başka köftelerden ayıran en önemli şey bu özel sosudur. Bu köfteyi Sakarya’da en iyi yapan yerlerden biri Köfteci İsmail’dir.

Toz biber ve kemik ununda hazırlanan sosun içinde kızaran ekmekler köftenin lezzetini zirveye taşımaktadır. Köfte hazırlama aşamasına geçilmeden evvel kemik suyu kaynatılmaktadır. Ağır ateşte 12 saat bekletilen kemik suyu, ardından tülbentle iyice süzülür ki herhangi bir kemik parçası kalmadığından emin olunsun. Islama suyuna sıvı yağ ve toz biber katılır; ekmekler bununla ıslatılıp ızgarada kızartılır. Köfteler meşe kömüründe pişirilmektedir.

Yoğurtlu Adapazarı Islaması da buna benzemektedir. Şöyle ki; köfteler minik minik yuvarlanmakta, sonra iki avuç arasında yassı hâle getirilmektedir. Oval biçimde hazırlanan köfteler una bulanarak kızartılmaktadır. Margarin tavada eritilmekte ve salça 1 su bardağı ile sulandırılarak tavaya eklenmektedir. 5-6 dakika pişirilen bu iki malzeme tuz ve karabiberle birleştirilip kızartılan ekmeklerin üzerine dökülmektedir. Ardından köfteler de ekmeklerin üstüne yerleştirilmekte, üzerine yoğurt gezdirilip kuru nâne ve pul biber serpilmektedir. (Sonuncusu isteğe bağlıdır.) Sıcak sıcak tüketilen bu yiyeceğe 100 üzerinden 100 vereceksinizdir.

Adapazarı Usulü Kuzu But

adapazarı ne yenirAdından da belli olduğu üzere bu yemeğin çıkış yeri Sakarya’nın Adapazarı ilçesidir. Tandır yemeği diye de bilinen bu yemeği çoğu kişi fırına vererek pişirmektedir. Kuru üzüm, dövülmüş sarımsak, yenibahar, tavuk ciğeri, pirinç, kuzu budu, un, domates salçası ve tavuk suyu gibi malzemelerden oluşan bu yemeğin olduğu bir masadan aç kalkmak imkânsızdır.

Yapımı biraz uğraştırıcı olan Adapazarı usulü kuzu budunun maharet gerektirdiği söylenebilir. Zaten lezzetinin sırrını da buna borçludur. İlk olarak kuzu budunun kemikleri çıkarılıp ayıklanmaktadır. Daha sonra tuz, tavuk suyu, domates salçası, kırmızı biber, un, tereyağı ve ayıklanmış etler hep birlikte pişirilmektedir. Orhan Usta Kebap Diyarı’nın bu yemeği çok iyi yaptığı belirtilmektedir.

Hamsili Pilav

sakarya ne yenirSakarya, Karadeniz’e oldukça yakın bir şehirdir ve hâliyle mutfağında balık yemeklerinin de yeri vardır. Hamsili pilav da onların başında gelmektedir. Fırında ayrı, ızgarada ayrı, tavada ayrı güzeldir fakat hamsili pilav da başka bir lezzettir. Doğu Karadeniz yemeklerinin meşhurlarından olan hamsili pilav, Sakarya mutfağında pişirilen şekliyle bu işin hakkını vermektedir.

Çerkez Tavuğu

sakarya ne yenirÇeçenistan’dan gelerek Türk mutfağına dâhil olan bu yemek Sakarya halkı tarafından da yaygın olarak tercih edilmektedir. Bilhassa özel günlerde ve düğün zamanında yapılan bu yemek her Sakarya restoranının olmazsa olmazlarından biridir.

Balkabaklı Ekmek

sakarya ne yenirSakarya’nın neyi meşhur
? Sorusuna vereceğimiz bir diğer yanıt ise balkabaklı ekmektir. Bu yemeğin hazırlanışında önce balkabakları rendelenmekte, bu kabaklar suyuyla beraber ekmek hamuruna eklenmektedir. Pofuduk dokusu ve enfes tadıyla âdeta bağımlılık yapan bu lezzet, tahmin ediyoruz ki Sakarya pastanelerinde en çok sipariş verilen ürünlerdendir.

Ezme Fasulye

Sakarya usulünün en güzel tatbik edildiği yemeklerin arasında ezme fasulyeyi unutmamak gerekir. Barbunya fasulye ile hazırlanan bu yemekte çeşitli sebzeler ve baharatlar da bulunmaktadır. Sonra da kendini bol bol yedirmesine şaşmamak gerekir.

Kara Lahana

Bu yemek Ahul Eysarçaça olarak da adlandırılmaktadır. Kara lahana; özellikle Doğu Karadeniz yemeklerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Genelde haşlaması yapılan kara lahana içine baharat, fasulye ve mısır unu gibi malzemeler de eklenince tadından yenmemektedir.

Kaşnuka

sakaryada ne yenirSakarya’nın yöresel yemekleri içindeki bu lezzet ise mısır unu ve pırasayla hazırlanmaktadır. Yumurta ve süt ilâvesiyle sufle kıvamı elde edilerek borcama dökülüp fırına verilen yemek, piştikten sonra lezzetiyle sofrada fırtınalar estirmektedir.

Pırasalı Börek

sakarya ne yenirSakarya mutfağı hamur işlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu böreğin yapımında ise evvelâ pırasalar güzelce temizlenmekte, ardından soğanla birlikte kavrulmaktadır. Karabiber ve yoğurtla hazırlanan sosu da hamura eklenince lezzeti ikiye katlanmaktadır. Kokusuyla yemeye dâvet eden, görüntüsüyle iştahı pekiştiren ve ağızda dağılarak harika bir zevk yaşatan bu böreği sizin de mutlaka denemeniz lâzımdır.

Balkabaklı Gözleme

sakarya yemekleriAz önce anlattığımız balkabaklı ekmeğin yanı sıra balkabağından yapılan bir başka Sakarya lezzeti de balkabaklı gözlemedir. Normal gözleme çeşitlerinden farkı üst düzey lezzetidir desek belki biraz abartıyormuşuz gibi gelebilir fakat yediğiniz zaman bizimle hemfikir olacağınıza inancımız tamdır. Tâze tâze açılan gözleme hamuru tatlı balkabağı ile buluşunca bu birliktelik herkesi sevindirmektedir.

Cevizli Lokum

sakarya ne yenirBunun özellikle Sakarya tatlıları arasında yer aldığını söyleyemeyiz fakat Sakaryalıların yaptığı versiyonunu diğerlerine göre daha lezzetli bulduğumuzu itiraf etmeliyiz. Mayalı ekmek hamuruyla yapılan bu ürün Sakarya fırınlarının erken saatlerde pişirerek halka arz ettiği leziz tatlardan biridir. Hele bayramların ve diğer özel günlerin vazgeçilmezi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Peynir, ceviz, fındık gibi yüksek besin değerine sahip yiyeceklerden meydana gelen cevizli lokum, arzuya göre kuru üzüm ilâvesiyle de zenginleştirilebilmektedir.

İncir Uyuşturması

sakarya ne yenirİsmiyle dikkat çeken bu tatlı da Sakarya yöresinde çok sevilen tatlılardandır. Tatlı ihtiyacınızı ustalıkla giderecek olan incir uyuşturması, -deyim yerindeyse- sizi uyuşturmayacak; bilakis lezzetiyle teyakkuza geçirecek, ‘burada güzel bir tat var!’ diye alarm verdirecektir! Şeker, su ve incirden yapılan tatlı bir müddet kaynatılmakta ve kâselere paylaştırılıp ikram edilmektedir. Tadına bakınca yukarıda söylediğimiz şey sizin için gerçek olacaktır.

Uğut Tatlısı

Hazırlanışı bir hayli kolay olan bu tatlı Sakarya tatlılar listesinde yer alıyor almasına da; acaba içinde neler yer alıyor? Açıkçası bol malzemeli bir tatlı olduğundan söz edilemez çünkü yalnızca su ve buğdaydan oluşmaktadır. Fakat işe iyi tarafından bakmak gerekir; zîra tatlandırıcı, koruyucu gibi maddeler de yoktur. Ondandır ki bu tatlı; ‘şeker deposu, kalori kaynağı’ gibi sıfatlarla değil; vitamin hazinesi olarak vasfedilmektedir. B12 eksikliğine ve saç dökülmesine iyi geldiği söylenen tatlı sanki şöyle bir mesaj vermektedir:

Bu tatlı uğut,

Hastalığı unut,

Güzel çiğne yut,

İçin rahat olsun.

Bu, işin latîfe kısmı olsa da tatlının az malzemesiyle yararlı olduğu muhakkaktır. Size çok lezzetli gelir mi? orası meçhuldür. Ancak denemekten bir şey kaybetmeyeceğinizi göz önünde bulundurarak Sakarya’ya gitmişken tadına bakmanız önerilir.

Sütlü Kabak Tatlısı

sakaryada ne yenirHer yerde sıklıkla yapılan kabak tatlısı, hususen bir Sakarya tatlısı olmamakla beraber yörenin en çok tüketilen tatlılarından olduğu kesindir. Sütlü olarak yapılan ve kaymaklı fındık ile süslenerek servis edilen tatlı, Sakarya geziniz sırasında ağzınızı tatlandırmaya adaydır.

Kabak; Sakarya yemek ve tatlılarının çoğunda baş rolü oynayan bir sebzedir. Yörede kabak lokumu, kabak dondurması, kabak şekerleme, kabaklı lahmacun ve kabaklı keşkül gibi lezzetler de meşhurdur.

Köpük Helvası

Bu helvaya Taraklı Helva ismi de verilmiştir. Çöğen kökü, şeker ve yumurta gibi malzemelerle hazırlanan bu tatlı, değişik aroması ile damağınızda iz bırakacaktır.

Epışıps

Çerkes kültürünün Sakarya mutfağına hediyesi olan bu yemek; ceviz içi, tavuk, acıka, kişniş, kırmızı biber, sarımsak, mısır unu, buğday unu, kuru soğan, tereyağ, sıvı yağ ile hazırlanmaktadır. Farklı lezzetlerden hoşlanıyorsanız bunu da beğeniyle tüketeceğinizi düşünüyoruz.

Dartı

sakarya ne yenirÇiğ süt kaymağından hazırlanan dartı, bir nevi sos olarak nitelendirilebilir. Hangi yemeğin üzerine dökülse o yemekte lezzet patlaması meydana getiren bu sos, çiğ süt kaymağının biriktirilip köz ateşte yavaş yavaş karıştırılarak pişirilmektedir. Fakat ateşin çok harlı olmaması gerekir. Renginin altın sarısına döndüğü görülünce ocaktan alınır. Kahvaltıda yenebilir, keşkeğin üstüne iyi gider.

Dartılı Keşkek

sakarya yemekleriKeşkek, ülkemizin pek çok yöresinde sık sık yapılan bir yemektir ve Sakarya yöresel lezzetleri içinde de özel bir yere sahiptir. Ağır ve yapılış itibariyle meşakkatli bir yemek olan keşkeğin hastalıklara da şifâlı olduğuna inanılmaktadır. Sakarya’da ise keşkek tavukla hazırlanmakta ve üzerine dartı sosu dökülmektedir.

Biryan

sakaryada ne yenirKuyu kebabı
olarak da bilinen bu yemek Türk mutfağının meşhur lezzetleri arasınddır. Daha çok Sakarya mutfağında öne çıkan biryanın yapımında pirinç ve et kullanılmaktadır. Bu yemeği tavuk ile hazırlayanlar vardır fakat çoğunlukla kuşbaşı et kullanılmaktadır. Tâbiri caizse ‘ben etçil bir insanım’ diyorsanız Sakarya lezzetleri içinde en iyilerinden biri olan bu yemeğe bayılacaksınızdır.

Pazı Tavası

sakarya ne yenirFarklı yörelerde de yapılmasına rağmen Sakarya mutfağında benimsenmiş ve şehirle özdeşleşmiş olan yemeklerden bir diğeri de pazı tavasıdır. Birkaç bağ pazı ile soğan ve sarımsak gibi malzemelerle pratik bir şekilde hazırlanan bu yemeğin tarifi mütevâzidir ama lezzeti bir hayli iddialıdır.

Abhaz Peyniri

sakarya ne yenirÜlkemizdeki Abhaz halkının mutfağımıza armağan ettiği bu lezzet, Sakarya’da yapılınca doğallığı ve lezzetiyle tercih sebebi olmaktadır. Özellikle Taraklı ilçesinde yaygın olarak üretilen bu peynir, Sakarya kahvaltı sofranızda size eşlik etmelidir. Sakarya’da ne yenir? diyorsanız, bu peynirden tatmanız şarttır!

Abhaz Tatlısı

sakarya yemekleriŞeker, ceviz içi, kuru yufka, sıvı yağ ve su ile hazırlanan bu tatlı da Sakarya mutfağına sonradan girmiş bir lezzettir. Sakarya gezinize tat katmak için deneyimlemenizi tavsiye ettiğimiz bu lezzeti seveceğinize inanıyoruz.

Üre

Üre deyince genelde akıllara hastalık geldiği bir gerçektir. Fakat biz üre düşüklüğü ve üre yüksekliğini doktorlara bırakarak size Sakarya’nın üre’sinden bahsetmek istiyoruz. Tabii ki açık konuşmak gerekirse bu lezzetin anavatanı Sakaryadeğildir. Ancak Sakarya yöresel lezzetleri içerisinde bulunduğu için kendisinden söz etmemiz gerekmiştir.

Düğün ve bayram tatlısı olarak bilinen üre; süt ve darı ile hazırlanmaktadır. 2 litre süt bir tencerede kaynatılıp ince çekilmiş darı da azar azar eklenmekte, kaynatma işlemi 15-20 dk daha sürdürülmektedir. Ardından biraz daha şeker ilâve edilip kıvamı koyulaşana kadar 15-20 dakika karıştırılmaktadır. Soğuk halde tüketilen bu tatlıya bir şans vermeniz tavsiye edilir.

Peçeli

Sıvı yağ, un, su, yoğurt ve tuz ile hazırlanan bu basit hamur işi Sakarya’da beş çaylarının en popüler lezzetlerindendir. Misafirler geleceği zaman hemen imdada yetişen peçeli, Sakarya’da acıktığınız zaman da sizin imdadınıza yetişebilir.

Petla

El altındaki malzemelerle hazırlanan bu yiyecek de bir tür hamur işidir. Yoğurt, un, sıvı yağ, sarımsak, tuz ve suile yapılan petla, Sakarya mutfağının rağbet gören lezzetlerindendir. Sakarya’da ne yenir? diyorsanız, bu leziz yemeği kaçırmayın!

Adapazarı Böreği

adapazarı ne yenirSüt, yoğurt, yumurta ve beyaz peynirden hazırlandığı için görünüş ve tat itibariyle diğer böreklerden belirgin derecede bir farklılığı bulunmayan Adapazarı böreği, Sakarya’da bu ilçenin ismiyle meşhur olmuştur. Özbaylar Börekçilik ise bu lezzeti tatmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir adrestir.

Balkabağı Dolması

sakarya ne yenirİç harcın balkabağına doldurulup lokum kıvamı elde edilene kadar pişirilmesiyle hazırlanan bu dolma da Sakarya mutfağının ileri gelen lezzetlerindendir. Sakarya’da ne yenir? diyorsanız, bu lezzeti es geçmeyin!

Dikenucu Salatası

sakaryada ne yenirBu yemeğin malzemesi dikenucu otudur. Bunun dışında yemek; sarımsak, su, ceviz içi ve sıvı yağ da içermektedir. Bir salatadan ziyâde bir yemek olan dikenucu salatası sıcak halde tüketilmektedir.

Öte yandan Sakarya’da sıklıkla tüketilen başka lezzetler de bulunmaktadır.

 • Boşnak böreği,
 • Çeneçarpan çorbası,
 • Yufka böreği,
 • Kapama,
 • Hallobya,
 • Mıhlama,
 • Isırgan çorbası,
 • Laz böreği,
 • Pomak pastırması,
 • Damat paçası,
 • Lutuka,
 • Kaçamak,
 • Mamaliga,
 • Ciğer sarma,
 • Preşa,
 • Kaymakçina,
 • Gurnik,
 • Prazenika,
 • Tereyağlı keşkek,
 • Bazlama,
 • Cizleme,
 • Sütlü üzüm,
 • Kabaklı kol böreği,
 • Peynirli Çerkez pastası,
 • Ada kıvırma,
 • Kabak lokumu,
 • Pıt pıt yemeği,
 • Isırgan sızbalı,
 • Çılbır,
 • Lahanalı tarhana çorbası,
 • Erik sızbalı,
 • Kaldırek (hodan),
 • Yumurtalı ıspanak oturtma,
 • Erişteli yeşil mercimek,
 • Turşu kavurma
 • Kuymak
 • Kâzımpaşa köftesi,
 • Kuru börek,
 • Kızılcık suyu,
 • Limandere kavurması,
 • Ekşimikli çökelek,
 • Hayır pilavı,
 • Kabak kıvırması,
 • Pirinçli kabak tatlısı

onlardan bazılarıdır.

Tüm bunlara ilâveten; Geyve ilçesinin kiraz ve ayva ile meşhur olduğu bilinmektedir. Pamukova ilçesinin kavunları ise pek lezzetlidir. Taraklı ise enginarı ve ceviziyle ün yapmıştır. Sapanca, bu lezzet yarışına elması ve eriğiyle katılmaktadır. Kaynarca ilçesi neyiyle meşhur? Diye soracak olursanız ona da cevabımız kabak ve lahanadır. Akova soğan ve patatesinin bolluğu ve lezzetiyle diğer ilçelere yetişmeyi başarırken, Karasu ile Kocaali ilçelerinde fındık üretimi yoğundur.

Sakarya’da Ne Yenir?

Bu kadar yemeğin üzerine başka söz söylemeye lüzum yoktur. Sakarya yemekleri zannediyoruz ki hepinizin ağzını sulandırmaya başlamıştır. Bu yüzden Sakarya yemek mekanları konusunda da bilgi vermek faydalı olacaktır. Örneğin;

Sarımsaklı yoğurtlu döneriyle meşhur Dönerci Ömer’e giderek kebaptan ve iskenderden tamamen farklı, yalnızca Adapazarı’na mahsus bu lezzeti yerinde tadabilirsiniz. Üzerine de hakîki tereyağından yapılan irmik tatlısı da yerseniz lezzetten yana hiçbir eksiğiniz kalmamış olur.

Sakarya 79’un geniş menüsünde de kendi damak zevkinize uygun ev yemekleri bulabilirsiniz. Terbiyeli işkembe çorbası, patlıcan kebap, haşlama, kuru fasulye ve güveç bunlardan bazılarıdır.

Alaşara Restaurant’a uğrayıp çerkez tavuğu, Abhaz mezeleri ve Abhaz yemekleriyle lezzetli dakikalar geçirebilirsiniz.

Köfte için Hakiki Rumeli Köftecisi ve Meşhur Köfteci Mustafa da önerilen mekanlardır.

Eker Lokantası ise tepsi kebabı, fıstıklı pilav, musakka ve daha pek çok lezzeti bulabileceğiniz güvenilir ve kaliteli Sakarya yemek yerleri arasındadır.

Etli ekmek konusunda Tunatan Restoran’ın adından sıklıkla söz edilmekte olup rotanızı buraya da çevirebilirsiniz.

Doğada kahvaltı yapmak isteyenlerdenseniz önerilerimizden biri Şölen Bahçe olacaktır.

Şehir merkezindeki Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan Köfteci Hacı Bekir’in samimi ortamı sizi kendisine çekecek, lezzetli köfteleri ise verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ettiklerini düşündürecektir.

Sakarya’da ne yenir? diyorsanız, Sakarya’da kokoreç yemek isteyenlere Közde Kokoreç Atilla Usta’ya gitmeleri tavsiye olunur.

Sapanca Gölü’nün kıyısında yer alan Yelken Et & Balık Restoran ise bu muhteşem manzaraya karşı kebap ya da balık yiyebileceğiniz elit bir mekandır.

Yine Sakarya’da balık için Morina Restoran da tercih edilebilir. Otoparkı ve oyun alanı bulunan restoranın Barbun ve Sarıkanat balıklarını tatmanız özellikle önerilir.

Sakarya kahvaltı mekânları içerisinde ise Sakarya Alaşara Restoran adından söz ettirmektedir. Memduhiye köyündeki bu restoran serpme kahvaltısında havuç tarator, peynirli pişi ve patatesli omlet gibi birbirinden güzel lezzetlere yer vermektedir.

Çiftlik Restoran, Titiz Sapanca, Manzara Restaurant & Cafe, Adı Bahçe, Hacıfıratlar Konağı, Özkum Park, Gülizar Bahçe, Sasa Harmanlık, Naturköy, Sapanca Lezzet Bahçesi Sopeli Doğal Yaşam Köyü gibi yerler de Sakarya’da kahvaltı yapılabilecek en özel mekanlardandır.

Sakarya’da ne yenir? sorusunu cevapladığımız bu yazımızı bitirirken hepinizin elinizden geldiği kadar her bir lezzetin tadına bakmanızı öneriyoruz. O halde şimdiden hepinize âfiyet olsun!

Yorum yapın