Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Sakarya Plajları ve Sakarya Koyları | En Güzel Plaj ve Koylar

Sakarya Plajları ve Sakarya Koyları | En Güzel Plaj ve Koylar

Sakarya denize girilecek yerler söz konusu olduğunda ne yazık ki öteki illerden biraz geri kalmaktadır. Çok sayıda birbirinden güzel Sakarya plajları ve Sakarya koyları olduğundan söz etmemiz mümkün değildir çünkü Sakarya’da yeteri kadar plaj bulunmamaktadır. Fakat mevcut olan birkaç plaj deniz keyfini maximum seviyede yaşamanızı sağlayacaktır. Hatta bu plajlar Sakarya tatil gezisinin olmazsa olmazıdır denilebilir. Öyleyse Sakarya’daki plajlar ve beachlerin neler olduğunu öğrenip her birini ayrı ayrı deneyimlemek bize düşmektedir.

Sakarya Plajları ve Sakarya Koyları

İster Sakarya eşrafından olun, ister Sakarya’nın kapısını çalıp günübirlik veya belli bir süreliğine kalmayı planlıyor olun; yaz sezonundaysanız gözünüzün arayacağı ilk şeylerden biri plaj olacaktır. Tabii ki denizle buluşmak, kumsalda güneşin tadını çıkarmak –deyim yerindeyse- her tatilcinin temel hak ve özgürlüklerindendir! Peki Sakarya, bize bu konuda neler vaad etmektedir? Doğrusunu söylemek gerekirse, buradaki plajlar oldukça sınırlıdır. Hepi topu birkaç plaj bulunmaktadır ve bunlarla idare etmekten başka seçeneğimiz yoktur. ‘Onlarca plaj var, hangisine gideceğinizi şaşırabilirsiniz.’ Desek yalan olur. Fakat bu, bir karalama kampanyası olarak görülmemelidir. Tam aksine, Sakarya plajları kısıtlı sayıda olmasına rağmen kalite açısından sizi hayal kırıklığına uğratmayacak türdendir. Sapanca Gölü, onlarca yaylası, şelalesi ve daha nice güzellikleriyle Sakarya tatili en güzel geçirebileceğimiz yerlerdendir. Tabii ki böylesine zengin bir şehir olan Sakarya deniz konusunda da kimseyi mahrum etmeyecektir. Size saatlerin bir dakika gibi kısa geleceği, orada olduğunuz için kendinizi çok şanslı addedeceğiniz en özel Sakarya plaj ve sahilleri ‘bu şehirde doğru dürüst denize giremedik, rahat rahat güneşlenemedik’ tarzında hayıflanmanızı önleyecektir. O zaman Sakarya plajları listemize başlamanın vakti artık gelmiştir.

Kocaali Plajı

Karadeniz bölgesinin en uzun plajlarından biri olan Kocaali Plajının yakınında bisiklet yolları, yürüyüş yolları ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Uzunluğu 14 km olan bu plaj oldukça sessiz-sakin bir plajdır ve kafa dinlemek, stres atmak için buraya gelmek gayet isabetli bir tercihtir. Günün ilk saatlerinde buraya gelip koşu yapmak, akşamleyin de yine burada olup hafif bir yürüyüş yaparak günün yorgunluğunu atmak iyi bir fikirdir. Tabii ki burası yalnızca spor için kullanılacak bir yer değildir. İncecik taneli kumsala sahip olan Kocaali Plajı kum zambaklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Soğanlı yapısıyla ve yaklaşık 40 santime varan boyutlarıyla su zambakları, kumsala ayrı bir güzellik katmaktadır. Beyaz çiçekleri genelde Temmuz-Ekim arası görülebilmektedir ve bu kum zambaklarını Kocaali Plajı’nın süsü olarak nitelendirmek mümkündür. Bu bitkinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır ve bundan dolayı önemi büyüktür. Ticari amaçla sökülmesi, yurt dışına çıkarılması yasaklanmış olup koruma altında bir bitki türüdür. Çok yıllık, geniş, uzun yapraklara sahip olan kum zambaklarının ülkemizde yetiştiği ender yerlerden biri de bu sahildir.

Plajın denizi sığ olsa da tedbiri elden bırakmamak gerekir. Havanın rüzgarlı olduğu zamanlarda denizin dalgalandığı unutulmamalıdır. Yoksa bu plaj; kendini denizin berrak sularına bırakmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Karadeniz’in olduğu kadar Sakarya ilinin de en büyük plajları arasında yer alan Kocaali Plajı havasının temizliğiyle, plajının kalitesiyle, pırıl pırıl kumu ve çoğu zaman sütliman deniziyle tatilcilerin gözdesi olmasın da ne yapsın? Desek yeridir. Size ‘iyi ki gelmişim’ dedirtmeyi başaracak olan bu plajı mutlaka ziyaret etmeniz ve denizinin keyfini doyasıya çıkarmanız önerilir. Plajın genişliği 500 metredir ve buraya ulaşım da oldukça kolaydır. Muhteşem manzarasıyla Sakarya’nın en önemli turistik yerlerinden biri olan Kocaali Plajı günbatımını seyretmek ve göz alıcı fotoğraf kareleri yakalamak isteyenlere hitap etmektedir.

Plajda güneş; deniz üzerinden doğmakta ve deniz üzerinden batmaktadır. Kocaali Plajı’na sırf bu görüntüyü izlemek için bile gelinmelidir.

Karasu Plajı

Ülkemizde uzunluğu en fazla olan plajların başında Karasu Plajı gelmektedir. Gerçi önceki yıllarda denizinin bir hayli tehlikeli olduğundan da söz edildiği bir gerçektir. Çünkü ‘neticede Karadeniz’dir, bu yüzden deniz çekiyor ve hep dalgalı’ şeklinde ifadeler insanlarda tereddüte sebep olmuştur.

Fakat Karasu Belediyesi birkaç yıldır bununla ilgili hummalı bir çalışma yürütmüş; dalgakıran uygulamasıyla denizin dalga seviyesini kontrol altına almayı başarmıştır. Karasu Plajı’nın şu an gayet sığ, güvenli bir denizi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bu plaja girişte ücret alınmamaktadır. Karasu ilçe merkezine 2,5 kilometre mesafede yer alan Karasu Plajının yakınlarında market, kafeterya ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. 15 km uzunluğundaki bu plajın otoparkı yoktur. Kumu da temiz olan Karasu Sahili romatizma hastalarının da özellikle tercih ettiği bir yer olmaktadır. Zira sahil kumunun romatizmaya faydalı olduğu iddia edilmektedir. Karasu Sahili Türkiye’nin en uzun 2., dünyanın ise en uzun 3. Sahilidir. Burada beach tarzı pek işletme yoktur fakat civardaki Long Beach, Küba Beach ve Ada Beach gibi işletmelere uğrayabileceğinizi hatırlatmak iyi olacaktır. Konforlu ve mütevazi bir plaj olan Karasu Plajı, kumsallara sere-serpe uzanıp saatlerce rahat rahat güneşlenmek, kirlilikten uzak deniz suyunda gönül rahatlığıyla serinlemek ve yüzmek isteyen herkesin uğraması gereken yerlerdendir. Elbette tek seçeneğiniz kumsal değildir. Şezlong ve şemsiye gibi tüm ihtiyaçlarınızı sorunsuz bir şekilde giderme olanağınız da mevcuttur.

Dilerseniz kumsal boyu, dilerseniz cadde boyu yürümek size kalmıştır. Yokuşsuz ve engebesiz yollarında bisiklet sürmek de keyifli bir aktivitedir.

Akşam saatlerinden itibaren sahildeki Beachlerden yükselen müzik seslerinin ritmine kendinizi kaptırmamanız imkansızdır. Beach demişken örneğin Karasu Sahil’de İbiza Beach Club isimli bir eğlence mekânı yer almaktadır. Çadır tarzındaki bu mekânın yanı sıra Akçakoca–Karasu yolu üzerindeki Lion Club da asizi eğlence konusunda tatmin edecek bir yerdir. Karasu sahili’nin batısındaki bu gece mekânı harcayacak çok enerjisi olanların sabaha kadar dans edip şarkı söyleyebileceği, denizden sonra keyif yapmaya hiç ara vermeden devam edebileceği bir mekândır. Fan Club Arena da ünlü isimleri ağırlayan bir Sakarya gece kulübü olarak çok popülerdir.

Ayrıca Karasu ilçesinde bulunan Karasu Sahil Park Plajı Sakarya’nın Mavi Bayrak alan plajlarından biridir. 500 metre uzunluğa ve 300 metre genişliğe sahip olan bu plajda jet-ski ve benzeri su aktiviteleri de gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan KARASU ilçesinde Özsu Tesisleri Önü’nden denize girmek de mümkündür.

Karasu plajları çevre bilincinin uygulamalı olarak tatbik edildiği, temizlik ve kalitesiyle beğeni toplayan plajlardır. Engelliler için de çeşitli düzenlemelerin yapıldığı Karasu Plajları cankurtaran ve benzeri tedbirlere azamî derecede riayet edilen emniyetli plajlardır. Karasu ili Marmara ve Karadeniz bölgelerinin kesiştiği noktada yer aldığı ve her iki iklimden de bir şeyler barındırdığı için turistik bakımdan Sakarya’nın önde gelen ilçelerindendir. Geniş ve uzun sahili de bu yüzden özellikle yaz mevsiminde hiç boş kalmamaktadır.

32 evler plajı

sakarya koylarıYukarıda da ifade ettiğimiz gibi Karasu Plajı oldukça uzun bir yapıya sahiptir. Bu nedenle plaj birkaç bölümden oluşmaktadır ve 32 Evler Plajı da bunlardan biridir. Berrak suyu ve ince kumlu oluşuyla bu plaj da tercih sebebidir. 32 Evler Plajı da Mavi Bayrak ödülü almıştır ve bu açıdan da güven teşkil etmektedir. Fakat Karadeniz ikliminden etkilendiği için dalgalı ve rüzgarlı olduğunu da hatırlatmak gerekir. Az evvel de belirttiğimiz dalgakıranlar bu sorunun aşılmasında büyük rol oynamıştır fakat yine de dikkat etmekte fayda vardır.

Bu arada sahildeki işletmelerden şezlong-şemsiye kiralanabilir ve belediye tarafından işletilen kafeteryadan yeme-içme ihtiyaçları karşılanabilir. İstanbul’a yakınlığı dolayısıyla da büyük ilgi gören Sakarya gezilecek yerler ve Sakarya plajları sizin tatil rotalarınız arasına da girmelidir.

Sakin Plaj

Karasu’da bulunan bu plaj da denize girmek için uğrayabileceğiniz nezih yerlerden biridir. Kumu temiz, denizi çoğunlukla dalgasızdır. Çocuklu aileler için de uygun olan bu plaj Karasu Plajı kadar sıklıkla tercih edilmese de ilçenin önemli plajları arasındadır.

Yine Karasu’da Başka Beach, Karasu Halk Plajı, Rio Beach, Longbeach, Poyraz Beach, Wood Beach gibi yerler de ziyaret edilebilir.

Royalbeach, Rainbow Beach, Hostes Beach ve Endless Beach gibi yerler de Sakarya’da beach olarak tercih edebileceğiniz diğer mekânlardır.

Kocaali Kadınlar Plajı

sakarya plajlarıBurası isminden de anlaşılacağı üzere bayanların kullanımına yönelik bir plajdır. Çocuklar hariç erkeklerin girişine izin verilmeyen plajda kadınlar özgürce güneşlenmenin ve denize girmenin keyfini yaşamaktadır. Kocaali merkezine 11 km uzaklıkta olan bu plaja giriş ücretlidir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kocaali Sosyal Tesisleri olarak da bilinir. 0-6 yaş grubundaki çocuklar için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Plajda cankurtaran, duş, çocuk parkı,emanet dolabı gibi hizmetler mevcut olup güvenlik önlemleri de titizlikle alınmıştır. Plajın otoparkı vardır, burada plaj voleybolu oynama imkânınız da olacaktır. Plajın su sıcaklığı sezon ortalamasında 23 derece olarak bildirilmiştir. Denizi derin olmayan bu plaj yüzme bilmeyen kişiler için de uygundur. Plaj Mavi Bayrak Sertifikası almamıştır fakat kumunun ve denizinin temiz olduğu doğrulanmıştır. Dış zemini ve su zemini kumluk olan bu plaj Sakarya tatilinizde uğradığınız yerlerden biri olmaya adaydır.

Sapanca Eski Belediye Plajı

Sakarya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Sapanca’nın plajsız olması düşünülemez. Gerçi Sapanca Plajı’nın öyle çok ünlü olduğu da iddia edilemez. Sapanca Gölü’nün yanında daha az bilinen ve tatil rotası olarak sönük kalan bu plaj, itiraf etmeliyiz ki ahım şahım bir güzelliğe sahip değildir. Sıradan bir plaj olduğunu ifade etmek gerçeğe daha uygun olacaktır. Fakat bu, plajın bakımsız, denizinin kirli olduğu şeklinde anlaşılmamalıdır. Bilakis duş ve soyunma kabinleri, piknik alanları gibi olanlaklar mevcut olup plaj tamamen ziyaretçi odaklı bir biçimde düzenlenmiştir.

Alandere Plajı

Burası da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan incelemelerde temiz olduğu tespit edilen güvenilir plajlardandır. Kocaali ilçesinde yer alan bu plaj denize girmek istediğiniz zaman beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir yerdir.

Sakarya Plajları

sakarya plajları, sakarya koylarıBunun dışında Sakarya’nın başka bir plajı olmadığı söylenebilir. Fakat plajının azlığı bu şehirde denize girip güneşlenme planınızı erteleyeceğiniz anlamına gelmez. Yukarıdaki plajlar az ama öz olarak taleplerinize en iyi şekilde cevap verecektir. Hazır gelmişken Sakarya’nın Acarlar Longozu’nu, Sapanca Gölü’nü ve öteki doğal güzelliklerini de mutlaka görmeniz önerilir. Sakarya deniz turizminde kendini ispatlayamamış olsa da bu açığı sahip olduğu diğer güzellikler ile kapatmaktadır. Sakarya plajları maalesef bir elin parmağını geçmemektedir ve bu durum şehrin bir dezavantajı olarak sayılabilir. Temennimiz Sakarya plajlarının artırılması ve tatilcilere deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını bir arada yaşamaları için daha fazla alternatif sunulmasıdır. Kocaali ve Karasu Sakarya’nın en fazla akın edilen plajları olmakla beraber bunların yeterli kalmadığı bir gerçektir. Zira bazen bu plajlarda aşırı yoğunluk olmakta ve meydana gelen izdiham hoş bir görüntü oluşturmamaktadır. Bir de 2020 yılının Ağustos ayında yaşanan Karasu Plaj dehşeti de gündem olmuş, Sakarya’nın tek tük plajlarından olan Karasu Plajının böyle korkunç bir şeye sahne olması şehir halkını üzmüştür. Tabii ki bu durum Karasu Plajı’nı tercih etmekten vazgeçmemiz için bir sebep olamaz. Bu arada Sakarya; Marmara bölgesinin Kocaeli-Çatalca bölümündedir. Dolayısıyla buraya gelip de vakti ve imkânı olanların Sakarya civarındaki illeri de ziyaret etmeleri, o illerin plajlarına da uğramaları önerilir. Batısında Bursa ve Kocaeli, kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Düzce, güneyinde de Bilecik ve Bolu illeriyle komşu olan Sakarya, bu açıdan düşünüldüğü zaman kendi içinde olmasa bile çevresinde çok sayıda plaj barındırmaktadır. ‘Sakarya’nın birkaç plajı beni kesmez.’ Diyenler yola devam ederek bu şehirlere de uğrayarak deniz keyfini buralarda sürdürebilir. Mavi Bayrak için gereken 33 kritere sahip olan ve TÜRÇEV tarafından 2020 yılında da bu sertifikayla ödüllendirilen 32 Evler Plajı ile Karasu Sahil Park Plajı şehirdeki plaj yetersizliğinin tolere edilebilmesini sağlamaktadır. Bu plajlar hakkındaki yorumlara bakıldığı zaman genel itibariyle olumlu yönde olduğu görülmektedir. Yani nicelik bakımından olmasa da nitelik bakımından Sakarya plajları geçer not alacak düzeydedir. Plaj yerine Akyazı ilçesindeki Kuzuluk Kaplıcaları’na gitmek de bir başka alternatifinizdir. Bu su kaynağının şifâlı suyu bedeninize iyi gelecek, sizi stresten arındırarak ruhunuzu da dinlendirecektir. Sapanca Gölü ve Acarlar Longozu’nun yanı sıra Çamlıca Gölü, Akgöl, Küçükboğaz Gölü, Sakarya Saklı Göl, Poyrazlar Gölü gibi yerleri de ziyaret etmek de bir başka seçenektir. Buralarda yüzerek tatilinize renk katabilir, vücudunuzu serinletebilir, göllerin etrafındaki mesire alanlarında piknik yapabilir, dinlenme tesislerinde zaman geçirebilir, göldeki canlıları yakından görebilir ve hazırlıklı geldiyseniz bazı göllerde balık tutma fırsatına da erişebilirsiniz. Önce Sakarya’yı gezmenizi, plajları sonraya bırakmanızı tavsiye ederiz. Hem Sakarya plajlarının azlığı nedeniyle önünüzde fazla seçenek olmadığından dolayı tüm gezinin yorgunluğunu atmak için Sakarya plaj deneyimiyle final yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Plaja gelirken ihtiyacınız olacak malzemeleri yanınızda getirmeniz tavsiye edilir. Fakat yine de plajların yakınlarındaki işletmelerden de ihtiyaçlarınızı temin etmeniz mümkündür. Zaten Sakarya plajlarının şezlong-şemsiye gibi hizmetleri gayet mâkul ücretlerle sunulmaktadır. Öyleyse yazımıza son verirken hepinize güzel bir Sakarya tatili geçirmenizi diliyoruz.

Mümkün olduğu kadar çok yeri gezip görmenizi, her bir güzellikten ayrı ayrı hissedar olmanızı temenni ediyoruz. Çünkü Sakarya plajları ile bizi çok fazla memnun edemeyecek olsa da gezilecek yerleriyle son derece iddialı bir şehirdir. Her köşesinde fotoğraflanmaya değer bir güzelliğin bulunduğu Sakarya bilhassa yayla turizmi konusunda öne çıkmaktadır. Umudumuz, bu şehrin deniz turizminde mesafe katederek iyice gelişmesi ve Sakarya plajları listesine ekleyebileceğimiz daha fazla şey olmasıdır. Her neyse; bu içeriğimizi de burada noktalıyor ve sizi daha fazla tutmak istemiyoruz. Zîra artık Sakarya denize girilecek yerler nelerdir? sorusunun cevabını öğrendiğinize ve önünüzde Sakarya gezilmesi gereken yerler de olduğuna göre yapacak çok işiniz vardır diye tahmin ediyoruz… Sizin için Sakarya gezilecek yerler ve Sakarya yemekleri olmak üzere iki yazı daha hazırladığımızı bildirerek sitemizdeki diğer içeriklere de göz atmanızı öneriyoruz. ‘Denizde kum, bende para’ dedikleri gibi; sizin de Sakarya plajlarına gidip ‘denizde kum, bende keyif’ diyerek bol bol eğlenmenizi istiyoruz. Bence bunu siz de istiyorsunuz. O halde size şimdiden iyi tatiller!

Yorum yapın