Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Osmaniye Gezilecek Yerler 45+ | En Geniş Osmaniye Gezi Rehberi

Osmaniye Gezilecek Yerler 45+ | En Geniş Osmaniye Gezi Rehberi

Osmaniye gezilecek yerler ile ilgili en detaylı bilgilerin yer aldığı bu yazı; dolu dolu bir Osmaniye gezisi yapabilmeniz noktasında size rehberlik edecektir. Ceyhan ırmağı havzası içerisinde yer alan ve tarih boyunca pek çok beylik ve devlete ev sahipliği yapmış olan Osmaniye, Çukurova’nın doğusundadır. 1933’te il statüsü kazanan Osmaniye’nin; Kadirli, Merkez, Toprakkale, Bahçe, Sumbas, Hasanbeyli ve Düziçi olmak üzere 7 ilçesi vardır. Gelin şimdi Osmaniye’de gezilecek yerler nereler bakalım.

Osmaniye Gezilecek Yerler

Yayla, şelale, baraj, kaplıca, dağ ve kaleleri başta olmak üzere pek çok yer Osmaniye ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamakta ve burada yaşayan halkı da sıklıkla misafir etmektedir. Osmaniye Akdeniz’in doğu kesimindedir ve köklü tarihi, doğal güzellikleri, zengin mutfağı ve kültürel miraslarıyla ülkemizin gezilip görülmesi gereken en güzel şehirlerinden biridir. ‘Kaleler Şehri’ diye de bilinen Osmaniye, milli parklarıyla eğlendirmeyi ihmal etmezken müzeleriyle de tarihte yolculuğa çıkarmaktadır. Yaklaşık 2 günde gezebileceğiniz bu şehri oturduğunuz yerden keşfe çıkmaya hazırsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Osmaniye Bahçe Gezilecek Yerler

Osmaniye gezilecek yerler listemizin ilk ilçesi olan Bahçe, Osmaniye-Gaziantep karayolu üzerindedir. Çukurova’nın doğuya bağlanmasını sağlayan Gavurdağı geçidi üzerindeki bu ilçe genel itibariyle engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Dağlık bölgede kurulduğu için fazla nüfusu olmayan bu ilçe; ismine mutâbık bir şekilde yeşilliklerle kaplıdır. Şirin ve küçük bir yerleşim yeri olan Bahçe’nin gezilecek yerleri şöyledir:

1. Ağcabey Kümbeti

osmaniye gezilecek yerlerİlçenin dışında, istasyonun yakınında yer alan bir mezarlıkta iki türbe bulunmaktadır. Birisi Ağcabey’e, öteki ise ailesine ait olup iki türbenin üzeri kubbeli, çevresi açık ve yapısı kare planlıdır.

2. Ağcabey Camii

osmaniye gezilecek yerlerOsmaniye gezilecek yerler
listesinde kendisine yer verdiğimiz, ilçe merkezinde konumlanmış olan bu cami Atatürk meydanına yapılmıştır. Kitâbesinden anlaşıldığı üzere 1809’da Ağcabey adlı bir kişi tarafından inşa ettirilmiştir. Fakat caminin sahip olduğu ihtişamlı minare, bu eserin daha öncecki bir tarihte yapıldığına işaret etmektedir. Bunu biraz daha açacak olursak; kagir kısımların, 1409-1490 yıllara tekâbül eden dönemde yani Dulkadiroğulları zamanında yapıldığı ihtimali ağır basmaktadır. Yalnızca minaresi orijinalliğini koruyan bu caminin ziyaret edilmesi önerilir.

3. Arif Yaşar Fettahlıoğlu Kale Parkı

osmaniyede gezilecek yerlerİlçe merkezindeki bu park tepelik bir alana Garnizon kalesi olarak, -tahminlere göre- Romalılar zamanında yapılmıştır. Kalınlığı 90 santim olan 4 duvardan meydana gelmektedir. Kaleden bugüne ulaşan tek şey, 1 metre yükseklikteki sur duvarlarıdır. Kurtlar kalesi üstünden Harun Reşit Kalesi ile bir bağlantısı mevcuttur.

4. Bahçe Kalesi

Osmaniye gezilecek yerler arasında tarihi niteliğiyle ön plana çıkan bu kale de tepelik bir alana kuruludur. Bunun da sadece 4 duvardan ibaret olduğu ve temelden yalnızca 1 metre yüksekte ayakta kalabildiği söylenebilir. 15×15 metre ölçülerindeki bu yapıyı küçük garnizon kalelerinden biri olarak değerlendirmek mümkündür. Ortaçağ ve Roma dönemlerinde kullanılan bu kalenin de –her ne kadar günümüze neredeyse tamamen harap bir durumda ulaşmış olsa bile- yakından görülmesi tavsiye edilir.

5. Derviş Paşa Gözetleme Kulesi

Derviş Paşa Osmanlı padişahlarından Abdülmecid’in komutanıdır. 1865 yılında yaptırılan bu kaleyi değerli kılan şey bulunduğu stratejik konumdur. Kanlıgeçit bölgesinin ve Ayran boğazının gözetlenilmesine imkân tanıyan bu kale günümüze sağlam olarak ulaşabilmiştir.

6. Şifa Pınarı Mesire Alanı

bahçe gezilecek yerlerKentte yaşayanların oldukça rağbet gösterdiği bu alan Bekdemir Köyü yolunun üzerindedir. Buradan bir kaynak suyu çıkmakta ve cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bundan dolayı ‘Şifa Pınarı’ olarak da anılmaktadır. Belediye, su kaynağının etrafını düzenleyerek piknik alanı yapmıştır. Bunun gibi Karaoluk mesire alanı da ziyaret edilebilir. Osmaniye gezilecek yerler arayışında olanlar buraları unutmamalıdır.

Osmaniye Düziçi Gezilecek Yerler

Osmaniye gezilecek yerler arasındaki bu ilçenin tarihi 699 yılına dayanmaktadır. Selçuklular, Haçlılar, Hamdaniler ve Bizanslılar tarafından idare edilen yöre; 1516 itibariyle Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarına dâhil olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Fransız ve İngilizlerin işgaline uğrayan yörenin bu işgalden kurtulması 1920 yılında olmuştur.

Eskiden Haruniye diye isimlendirilen yörenin adı ‘Düziçi’ olarak değişmiştir. Düziçi Ovası’nın yakınında kurulu olan bu ilçe denizden 400 metre yüksekliktedir ve etrafı dağlarla çevrilidir. Karacaoğlan’ın burada doğduğu rivayet edilmektedir. Tırsık yemeği de buraya özgüdür.

İlçe merkezinin güneyinde bulunan Çamiçi köyünde, Roma döneminden kalma 2 adet mezar yer almaktadır. Göller köyünde ise zıvanalı bir mezar steline rastlanmaktadır. Çukurova’daki Pers egemenliğini belgeleyen bu stelin tarihi Milattan Önce 5-4 yüzyıllara tarihlendirilmektedir.

7. Haruniye Kaplıcaları

Düziçi’nin 22 kilometre kuzeyindeki Kuşçu köyü sınırlarındadır. Düdül dağı eteklerine kurulu olan Haruniye Kaplıcaları ağaçlarla kaplı bir alanda, Ceyhan nehri kıyısındadır. Kaplıca bölgesinin manzarası tek kelimeyle harika olup hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa katkıları büyüktür. Denizden 620 metre yükseklikteki bu kaplıca suyunun kullanım hakkıysa Özel İdare Müdürlüğüne tahsis edilmiştir. Konaklama olanakları bakımından lüks bir yer olduğu iddia edilemez fakat 100’den fazla yatak bulunduğu söylenebilir. Önceleri sadece yaz mevsiminde hizmet verirken, artık yılın tamamında açık olan bu kaplıca Osmaniye gezilecek yerler listesine eklenmelidir.

Kaplıca suyunun 32 derece sıcaklıkta olduğu ve bikarbonat, sülfat, magnezyum, kalsiyum ve sülfür içerdiği bilinmektedir. Radyoaktif özellikteki bu suyun deri hastalıklarına, romatizmal hastalıklara, jinekolojik ve sinirsel rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir. Yine mide, safra kesesi, akciğer hastalıkları da bu suyun faydalı olduğu iddia edilen diğer hastalıklardandır.

8. Harun Reşit Kalesi

düziçi gezilecek yerlerOsmaniye gezilecek yerler
tarihi kalelerle doludur. Onlardan biri olan fakat maalesef harap durumdaki bu kale Düziçi’nin kuzeydoğusundadır. kurtbeyoğlu mahallesindeki bu kale kurtlar kalesi olarak da bilinmektedir. 699tarihinde Abbasi halifelerinden Harun Reşit’in yaptırdığı bu kalede bir yeraltı tünelinin bulunduğu ve Harap mevkiine uzandığı, insanın rahatlıkla hareket edebilecek boyutta olduğu ve kalenin aşağı taraf ile bağlantısını sağladığı belirtilmektedir. Ne yazık ki bu kale, günümüze sağlam bir şekilde ulaşamamıştır.

9. Berke Barajı

osmaniye gezilecek yerlerCeyhan nehri’ne kurulan barajı mutlaka gidip görmenizden ziyade, Osmaniye gezilecek yerler ile ilgili bilgi verirken dipnot olarak belirtmenin faydalı olacağını düşündük. 201 metre yükseklikteki bu baraj; 2002 yılında faaliyete başlamıştır ve elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Barajın arkasında 25 km uzunluğa sahip bir gölet vardır. Çok yüksek bir baraj olup Türkiye’deki en yüksek baraj nitelendirmesine hak kazanmıştır. Ulaşım yolu asfalt olsa da virajlıdır ve dikkatli olunmalıdır. Baraj bölgesinin doğal manzarası oldukça güzeldir ve devasa boyuttaki iki tünelin de sizi şaşırtacağını söylemek mümkündür. Bu tünelleri geçmenizin ardından sizi manzarası muhteşem bir baraj seti karşılayacaktır.

10. Sabunsuyu Şelalesi ve Köprüsü

düziçi gezilecek yerlerOsmaniye gezilecek yerler
doğal güzelliklerle devam etmektedir. Haruniye bölgesindeki Sabunsuyu Deresi’nin üzerinde yer alan Sabunsuyu Köprüsü bugün kullanımdadır. Moloz ve bazalt taş kullanılarak yapılan bu tek gözlü köprünün yanı sıra; yine Sabunsuyu deresi üstünde, Düldül dağı eteklerine konumlanmış Sabunsuyu Şelalesi de görülmelidir. 4 şelaleden müteşekkil bu muazzam şelale ortalama 10 metre yüksekten dökülmektedir. Burada piknik yapılabilir; şelalenin temiz suyunda yüzen balıklar seyredilebilir, doğal güzelliklerin tadı çıkarılabilir. Zipline mevcuttur ve şelalenin üst kısmına da muhakkak çıkılmalıdır. Şelalenin döküldüğü alanda suya girilebilir. Yaz mevsiminde buraya gelecek olanlar yanında terlik, şort vb. getirmelidir.

11. Dumanlı Yaylası

osmaniye gezi listesiOsmaniye’de gezilecek yerler
doğal güzellikler de ihtiva etmektedir demiştik. İşte ilçe merkezine bağlı olan ve gürgen ağaçları ile tezyin edilmiş bu yayla da onlardandır. Buraya, ilçe merkezinden devam edilip kıvrımlı yollardan geçilerek varılmaktadır. Sonbahar mevsiminde ağaçların yaprakları sarardığı zaman oluşan görüntü hakikaten görülmeye değerdir. Manzarasının güzelliği inkâr edilemez fakat çıkış ve inişin sıkıntılı olduğu da bir gerçektir.

Amanos Dağları’nın zirvesindeki bu yayla doğa sporlarının yapılabileceği, güzelliğiyle büyüleyen ve yürüyüş parkurlarına da sahip müstesnâ bir yerdir. Ormanlık alanlarla kaplı yaylanın geneli sedir, gürgen, ladin, ardıç ve köknar ağaçlarından oluşmaktadır. Bu özelliğiyle tam bir oksijen deposu olan yayla, çoğunluk itibariyle sislidir. Bu durum ona otantik bir atmosfer katmaktadır. Her yerinde ücretsiz kamp yapılabilen yayla, ilçe merkezine 15 km. uzaklıktadır. Yaylaya özel araçla veya taksi ile ulaşım sağlanabilmektedir.

12. Düziçi Nekropolü

Sabun suyu deresi ile Karacaoğlan Caddesi arasında olup Karacaoğlan mezarlığı ile Karacaoğlan İlköğretim Okulu da buradadır. Yine söz konusu mezarlık alanında 6 sivil konut yer almaktadır. Konutların bahçelerindeki meyve ağaçları dikkat çekicidir. Bazı mezarların girişleri 6-7 basamaklıdır. Bazılarıysa 3 odadan meydana gelmektedir.

Osmaniye Hasanbeyli Gezilecek Yerler

Osmaniye’de gezilecek yerler size bir bir arz edilirken şimdi sıra Hasanbeyli’dedir. MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin bu ilçede doğduğu bilinmektedir. Kiraz ve domatesleriyle ünlü bu ilçe, şehir merkezine takriben 35 km. uzaklıkta yer almaktadır. 1996’da ilçe statüsüne giren Hasanbeyli; bünyesindeki yaylalardan dolayı özellikle yaz mevsiminde ziyaretçi çekmektedir.

13. Almanpınar Yaylası

hasanbeyli gezilecek yerlerİlçe merkeziyle arasında 4 km uzaklık olan bu yaylanın yolu asfalttır ve ulaşımı oldukça kolaydır. Yaylada kamp kurmak mümkündür. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak yeri olan bu yayla serin havasıyla, muhteşem doğasıyla, yeşil manzarası ve soğuk suyuyla size huzur kaynağı olacaktır. Bağ ve bahçelerin arasındaki bu yaylada bakkal, fırın, lokanta ve kır kahvesi bulunmaktadır.

14. Karafrenk Kalesi

İlçeye 7 km. uzaklıktaki bu kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Karafrenk mahallesinde, yol güzergâhında bulunan kalenin dört köşesinde birer köşe kulesi vardır. 5 metre yüksekliğindeki bu kulelere ilâveten kalenin batı yönünde bulunan yamaçta bir mezarlık yer almaktadır. Burada insan motifini çağrıştıran mezar taşlarıyla karşılaşılmaktadır.

15. Savranda Kalesi

osmaniye gezilecek yerlerHasanbeyli ilçesindeki bu kale Kurtbeyoğlu Mahallesi’nde yer almaktadır. Kaypak köyü yolu’nda, Kalecik barajının’ndaki Savranda Kalesi ortaçağ’da Romalılar döneminde inşa edilmiş, 7 burcu olan bir dağ kalesidir. Çevresi 800 metre olup dikdörtgen biçimlidir. İçi düzlük, çam ağaçlarıyla kaplı bu kalenin bulunduğu alanda bina kalıntıları ve sarnıçlar vardır. Surların yüksekliği 10 metredir. 12 adet burç kulesi vardır. İçi boş olan burçlar 2’şer katlıdırlar. Kalenin giriş kapısı önünde kayaların üzerine oyulmuş merdivenler vardır ve bunlar kapıya kadar ulaşmaktadır. Kuzeyedoğru olan surun dibinde ise bir geçit mevcut olup Kaypak çayına inmektedir.

16. Çan Çan Mağarası

İlçe merkezinde bulunan mağara Karapınar mevkiinde olup mezar mağara biçimindedir. Roma zamanından kalmış olduğu düşünülen mağaraya da uğrayabilirsiniz.

17. Yanıkkışla Mozaikli Alanı

Yanıkkışla köyü’nün Yalangoz mevkiindeki Yanıkkışla mozaiği 2004’te tescil edilmiştir. Bunun bir bazilikaya ait olup, en az 3 kısmından kaçak kazı çukurları ile parçalanarak panonun belli bir bölümünün de çıkarıldığı gözlemlenmiştir.

Osmaniye Kadirli Gezilecek Yerler

İlçenin bulunduğu alan tarihi süreçte pek çok devletin egemenliğine sahne olmuştur. Osmaniye’nin en büyük ilçesi olan Kadirli orta Toroslar’ın güneyinde, Çukurova’nın kuzeydoğusundadır. Deniz seviyesinden ortalama 95 metre yüksekliktedir ve ilçenin 20 km. uzağındaki Kızyusuflu köyünde yapılan Karatepe kilimleri meşhurdur. Tamamıyla doğal kök boyalarından ve doğal yünlerden yapılan, özgün desenlerin ve motiflerin kullanıldığı bu kilimlerin çoğu ülke dışına ihraç edilmektedir. Ülkemizdeki turp üretiminin önemli bir bölümü de Kadirli ilçesinde gerçekleşmektedir.

18. Kadirli Kent Müzesi

kadirli gezilecek yerlerGeçmişte bir hapishane olan bu yapı 60 yıl boyunca hapishane olarak kullanıldıktan sonra müzeye tahvil edilerek 2016’da ziyarete açılmıştır. Burada ilçenin tarihini ve kültürünü yansıtan öğeler sergilenmektedir. Bilhassa, Çukurova’da doğmuş olan sanatçılara ait balmumu heykellerine, eserlerine ve kişisel eşyalarına yer verilmektedir. Öte yandan nalbantlık, semercilik, kalaycılık ve benzeri unutulmaya yüz tutan mesleklere dair çeşitli eserler de ilgi görmektedir.

19. Sülemiş Çamlığı

İlçenin merkezindeki bu çamlık hâkim bir tepede yer almaktadır. Selçuklu komutanlarından olan Sülemiş Bey döneminde, otak merkezi işlevine sahip olan bu alanın 1973 yılına dek bozkır görünümünde olduğu bilinmektedir. 1976 yılında, belediye burayı istimlâk etmiş ve ağaçlandırmıştır. 1987’de ise bir turistik açılmıştır. Tesiste çay bahçesi, futbol antreman sahası ve salon yer almaktadır.

20. Âlâ Camii

osmaniye gezilecek yerlerİkinci yüzyılda Romalıların yaptırdığı manastır 1480-1490arasında Dulkadiroğlu Kasım Bey tarafından camiye çevrilmiştir. Bu olaydan sonra yapı ‘Âlâ’üd-devle Mescidi’ olarak anılmaya başlanmıştır. O zamanda yapının üzeri kurşunla kaplıyken ilerleyen yıllarda buradaki kaza merkezinde hayat durmuş ve cami harabeye dönmüştür. 1865 yılına gelindiğinde cami restorasyondan geçirilmiş ve minaresi onarılmıştır. Caminin üstündeki kurşun kaplamalar önceden sökülmüştür ve çatı oluklu kiremit ile kaplanmıştır. Caminin ismi işte bu dönemde ‘Âlâ Camii’ olarak değiştirilmiştir.

Cami 1924 yılında kapanmış ve 1960 yılına kadar böyle kalmış olsa da 1961’de kaymakamlık burayı koruma altına alıp Vakıflar Genel Müdürlüğüne devretmiştir. 1996 yılında restorasyonuna başlanan camiyi de gezi listenize yazmalısınız.

21. Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi

kadirli gezilecek yerlerkızyusuflu köyü sınırları içerisinde; Kadirli’nin güneydoğusunda, merkeze 22 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Karatepe; Milattan Önce 8. Yüzyılda bir hudut kalesi olarak Hitit kralı Asativatas tarafından, krallığın kuzeydeki kavimlerden korunması amacıyla inşa ettirilmiştir. Kurucusuna istinaden buraya ‘Asativada’ denilmektedir.

Bu kalenin Asurlular tarafından yıkıldığı düşünülmektedir. 2-4 metre kalınlığa sahip sur duvarlarının olduğu kalenin iç ve dış duvarları ise 4-6 metre yüksekliğindedir. 34 dikdörtgen burç ile tahkim edilen kalenin bulunduğu alanın yakınlarında zahire kuyuları vardır. 2 kapılı bu kalenin güneydoğuda bulunan giriş kapısında iki aslan heykeli vardır. Sağdaki ve soldaki yan odacıklarda ise taş kabartmalara rastlanmaktadır. Hitit ve Finike hiyeroglif yazılarının da bulunduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Kapı içerisinde ortalama 3 metre boyunda bir heykel mevcuttur.

Kuzeydoğu kapısında aslan gövdeli, insan başlı, karşı karşıya iki sfenks yer almaktadır. Sağ ve sol odacıklardaysa çeşitli rölyefler bulunmaktadır.

1946 yılında başlatılan kazı çalışmaları hâlâ devam etmektedir. Burada ortaya çıkarılan eserler kurulan açık hava müzesinde sergilenmektedir. Aslan heykelleri nedeniyle yerli halk burayı ‘Aslantaş’ olarak adlandırmaktadır. Fakat diğer yerlerle isim benzerliğinden dolayı karışıklık olmaması için ‘Karatepe-Aslantaş’ diye ifade edilmektedir.

22. Karatepe Kalesi

osmaniye gezilecek yerlerOsmaniye’de gezilecek yerler
içinde tarihi bir kale daha! İlçe merkezinden 22 km. uzaklıktaki bu kale; Ceyhan ırmağının kıyısında bulunan Milli Park alanında yer almaktadır. Adana-Osmaniye ve Adana-Kadirli karayolundan ulaşılan kale; Kral Asitowada tarafından, krallığın sınır kalesi olarak yaptırılmıştır. kuzey-güney kapılarının ve kapı aslanlarının kalıntılar arasında en dikkat çekenlerden olduğu söylenebilir.

23. Karatepe Aslantaş Milli Parkı

kadirli gezilecek yerlerYerel halkın olduğu kadar yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı olan park; piknik, kamp ve trekking için uygundur. Bilhassa yaz mevsiminde hareketlenen park doğa yürüyüşü yapıp güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bir yerdir. Parkta çardaklar, piknik alanları, otopark, tuvalet, büfe ve içme suyu gibi olanaklar mevcuttur. Ceyhan Nehri kıyısındaki bu park 7891,5 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Zengin bitki örtüsüyle 1958’de korumaya alınan park, ülkemizin en büyük parklarından ikincisidir. Nesilleri âdeta yok olmaya yüz tutan karaca ve turaç kuşu gibi hayvan türleri de bu park sayesinde kurtarılmıştır. Halep çamı ve bodur meşe gibi ağaç türlerinin tarihe karışmasına da yine bu park vesilesiyle engel olunmuştur.

24. Kalealtı Kalesi

Kadirli-Andırın karayolu üzerindeki bu kaleye ulaşmak için Paşaoğluğu yaylasından dönerek 4 km. ilerleyip yol ayrımına gelmeli, 1200 metre devam etmelisiniz. Kale kapısı günümüze sağlam olarak gelebilmiştir. Doğu yönünde iki burcu olan kalenin bir burcu 3, diğeri 8 metre yüksekliktedir. Bu Ortaçağ kalesinin alt katları da günümüze asıl yapısını muhafaza ederek ulaşmıştır.

25. Kokar Kaplıcaları

kadirli gezilecek yerlerİlçenin kuzeyindeki bu kaplıca merkeze 15 km. uzaklıkta yer almaktadır. Söylenildiğine göre kaplıca suları muhtelif cilt hastalıklarına şifalıdır. Burada çıkan su kış-yaz fark etmeksizin 25 derece sıcaklıktadır. Her iki yamacındaki adaçayı, çam ve buna benzer ağaçlardan dolayı buraya Kokar Kaplıcaları denilmiştir. Suyun kokusu ise yumurtayı ve barutu çağrıştırmaktadır. Kokuların birbiriyle harmanlandığı bu bölgedeki çeşmenin suyundan tatmanız önerilir. Kaplıca suyunun siroz, egzama, sedef hastalığı, kanser, kapanmayan yaralar, mantar, kellik, mide ülseri, vitiligo, hemeroit, kolit, alerjik astım, şeker hastalığı, safra kesesi ve böbrek taşları, böbrek yetmezliği, sarılık, prostat, karaciğer hastalıkları, aşırı kilolar, kireçlenmeler ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği iddia edilmektedir.

Bölgede konaklama tesisi bulunmadığı için geceyi ancak Kadirli ilçe merkezinde geçirebilirsiniz.

26. Maksutoğlu Yaylası

kadirli gezilecek yerlerKadirli merkezine 45 kilometre uzaklıktaki bu yaylada klasik yayla kültürü varlığını sürdürmektedir. Bakkal, kır kahvesi, lokanta, kasap ve özel doktorların hizmet verdiği yaylanın çam havasını, sedir ağaçlarının oluşturduğu huzurlu atmosferi deneyimlemeli; kuru tavasının ve nefis ekmeğinin tadına bakmalısınız.

Burası ilçenin en yeşil bölgesi olarak nitelendirilebilir. Yayladaki kırmızı kiremitli evler bir hayli ilgi çekicidir. Ağaçların çevrelediği bu evler sayesinde yeşil ile kırmızının muhteşem âhengi doğmaktadır.

27. Hasan Dede Türbesi

osmaniye gezilecek yerlerİlbistanlı köyünün güneybatısında bulunan bu türbe Kadirli’ye 7 km. uzaklıktadır. Hasan Dede’nin kim olduğuna dair fazla bilgi olmasa da türbenin 1000 yıldan fazla bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Hasan Dede’nin Hoca Ahmet Yesevi tarafından bölgeye gönderildiği ve çobanlıkla meşgul olduğu rivayet edilmektedir. Başka bir rivayete göre de Hasan Dede; 20 kişinin uğraşıp didinerek yerinden kımıldatamadığı bir değirmen taşını, konuşarak yürütmüş ve bu kerametinden ötürü köylüler arasında meşhur olmuştur. Ancak Hasan Dede, bu olayla sırrı açığa çıktığı için köyden ayrılmıştır. Geriye yalnızca hırkasını bırakmıştır ve hırkanın düştüğü alana türbesi inşa edilmiştir.

Bugün de yağmur duası yapmak amacıyla yahut farklı bir hususta dua ederek Allah’a yalvarmak için buraya gelenler çok olmaktadır. Selçuklu mimarisinden izler taşıyan bu türbe kümbet tarzında yapılmıştır.

Osmaniye gezilecek yerler şimdi başka bir ilçe ile devam etmektedir.

Osmaniye Sumbas Gezilecek Yerler

Osmaniye gezilecek yerler listesi tüm hızıyla sürmektedir. Şimdiki durağımız Sumbas’tır. Şehir merkezine ortalama 60 km uzaklıktaki bu ilçe Osmaniye 1996’da il olunca belediye teşkilatının kurulmasıyla meydana gelmiştir. İlçeye adını, buradan geçmekte olan çay vermiştir. 2 mahalle, 2 belde ve 13 köyden oluşan ilçenin yolu boyunca sizi kaktüslerler, incir ağaçları, pamuk tarlaları ve Portakal ağaçları karşılayacaktır. Kanallardan gelen soğuk su da ilçenin hayat kaynağıdır. Osmaniye’de gezilecek yerler içindeki bu mütevazi yerin ziyaret edilecek bölgeleri şu şekildedir:

28. Kalkan Kalesi

İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki bu kalenin çevresi Bizans ve Roma dönemine ait eserlerle doludur. Ortaçağ döneminden kalan ve yüksek bir tepede konumlanmış olan bu kaleye tırmanmak zordur. Yine de gidip görmeniz önerilir.

29. Merkez Camii

Karaömerli Köyü’nde bulunan caminin inşası 1900’lerin başında gerçekleşmiş olup 1930’da çatısı tamirat görmüştür. Nihâyet 2007 itibariyle son kez restore edilip ibadete açılan bu cami de ziyaret edilmelidir.

30. Çem Kalesi

sumbas gezilecek yerlerİlçe merkezine ortalama 5 km uzaklıktaki Armağanlı Köyü’nde, yüksek kayalıkların üzerinde yer alan, büyük kısmı tahrip olmuş bir kaledir. Ne zaman, kim tarafından yapıldığına ilişkin bir bilgi yoktur. Üzerindeki haç motifinden Bizans veya Roma dönemine ait olduğu anlaşılmaktadır.

31. Kar Deresi Köprüsü

osmaniye gezilecek yerlerİri taşlardan yapılan ve ilçenin kuzeyindeki Kar Deresi’nin üzerine kurulu olan köprünün yapım tarihi bilinmemektedir. Mimari özelliklerine bakıldığında Osmanlı dönemini yansıttığı görülmektedir. Pek çok kez onarılan köprünün orijinalliği kaybolmuştur. Taş köprüsü diye de bilinen köprünün yan tarafında alabalık tesisleri vardır. Yolu düşenler mutlaka buraya da uğramalıdır.

32. Bağdaş Yaylası

sumbas gezilecek yerlerİlçe merkezinin yaklaşık olarak 57 km uzağındadır. Yolu toprak olduğundan buraya ulaşım biraz meşakkatlidir. Ancak yaylaya vardığınız zaman tüm sıkıntılarınızı unutacağınız kesindir.

Çevresi sedir, köknar, ardıç ve çam ağaçlarından meydana gelen ormanlarla kaplı olup; burada alacağınız temiz hava sizi kendinize getirecektir.

Gelişmiş bir altyapısı olan yaylada bakkal, evler, kır kahvesi, elektrik vardır. Çadır kurmanızın mümkün olduğu yayladan bütün stresinizi atmış bir vaziyette döneceksinizdir.

33. Hindaplı Höyük

Reşadiye köyünde bulunan höyük 66 metrekonumlanmıştır ve üzerinde tarım yapılmaktadır. Yayvan formlu bu höyükte çeşitli araştırmalar yapılmış; Tunç çağı, İlk Çağ, son Kalkolitik Çağ, Demir çağı ve Milattan Önce 2000’li yıllara ait çanak çömlek parçalarına, yeşil sırlı seramik kırıklarına rastlanmıştır.

34. Kızılömerli Höyüğü

Kızılömerli köyü merkezindeki bu höyük 69 metredır. Eski adıyla ‘Frengili höyük’ olarak bilinmektedir. Üzerinde eski Türk mezarlarını ihtiav eden ve hâlâ kullanılmakta olan bir mezarlık bulunmaktadır. Höyükte gerçekleştirilen araştırmalar sonucu Demir ve İlk Tunç çağlarından kalma çanak çömlek parçaları keşfedilmiştir.

35. Mustafalı Höyüğü

Küçükçınar köyündeki, 78 metre rakımda konumludur ve konik formu bozulmamıştır. Eteklerinde tarım faaliyetleri yapılmakta olup ilk Tunç, Son Kalkolitik, Orta Tunç çağları ile Demir Çağı’na ve Roma zamanına ait pişmiş toprak kap kırıkları ele geçirilmiştir.

36. Narlı Höyük

Kızılömerli köyünün yaklaşık 1 km batısındadır. 54 metre rakımdaki bu yayvan formlu höyük pek çok defa tesfiye görmüş olup burada bulunan çanak çömlek parçalarının ve taş âletlerin en eskileri Kalkolitik çağdan kalmıştır. Höyükte bunun yanı sıra Demir çağına, Tunç çağına, Roma ve Hellenistik dönemlerine ait pişmiş toprak kap parçalarına da rastlanmıştır.

37. Gavurköy Nekropolü

Alibeyli köyü’nün Gavurköy mevkiindedir. Öteki Nekropollere benzer şekilde trapez ağızlı kaya mezarları ve yuvarlak ağızlı kuyu mezarları bulunmaktadır. Mezar taşlarının yerleştirilmiş olduğu oyuklar da görülmektedir.

38. Samailhöyük

Alibey köyündeki Gavurköy nekropolünün 500 metre güneyinde yer almaktadır. Kadirbey-Sumbas ilçesi sınırındaki, ovanın bittiği ve arazinin yükseldiği noktada konumlanan bir tepedir. Çanak-çömlek kırıklarına rastlanmayan tepenin üstünde kuyu mezar diye bilinen yuvarlak çukurlar ve blok taşlarla örülmüş büyükçe bir su havuzuna benzeyen, kare formlu başka bir çukur daha vardır.

39. Şarlak Şelaleleri

osmaniye gezilecek yerlerİlçe merkezinin yakınındaki Alibeyli beldesi sınırlarında yer alan bu şelale, Antalya’nın Manavgat Şelalesi ile benzerlik göstermektedir. Şelaleler 25 metre yüksekten dökülmekte olup; bölge halkı tarafından burası piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Şelalerin olduğu yerin etrafı sık ormanlarla kaplıdır. İlçe merkezine yalnızca 30 dk mesafedeki bu doğal güzellik Osmaniye gezilecek yerler listesi içinde kesinlikle yer vermeniz gereken bir bölgedir.

Osmaniye Toprakkale Gezilecek Yerler

Osmaniye merkeze hemen hemen 8 km. uzaklıktaki bu ilçe Osmaniye gezilecek yerler kapsamında önemli güzellikler içermektedir. Adını, sınırları içerisinde yer alan kaleden almaktadır. 1. Dünya Savaşı’nın gerçekleştiği yıllarda İngilizler tarafından işgal edilen yöre 1920 yılında bu işgalden kurtulmuştur. Önceleri Adana’ya bağlıyken 1996’da Osmaniye il olunca Toprakkale de bu şehre bağlı bir ilçe statüsüne kavuşmuştur.

40. Toprakkale Kalesi

toprakkale gezilecek yerlerİlçe sınırındaki bu kale il merkezine ortalama 10 kilometre mesafededir. Hatay, Adana ve Osmaniye illerinin tam kavşak noktasındadır. Çukurova’nın Suriye’ye bağlanmasını sağlayan yolun kontrolü amacıyla inşa edilen kale ovaya hâkim bir noktada 75 metre toprağın üzerindedir. Milattan önce 2000’li yıllarda yapıldığı tahmin edilen kalenin Harun Reşit döneminde onarıldığı bilinmektedir.

Kale dikdörtgen planlıdır ve Osmanlı döneminde ‘Kınık Kalesi’ diye adlandırılmıştır. 12 burcu olan kale şehrin her tarafından görülebilmektedir. Kalenin dış avlu surları da mevcut olup çevre düzenlemesi ve gece ışıklandırması yapılmıştır. Sizde tarihi duyguların uyanmasını sağlayacak olan bu kaleyi görmeden dönmemeniz önerilir.

Diğer Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Osmaniye gezi rehberi burada sonlanmış değildir. Daha gezilip görülmesi gereken başka yerler de mevcuttur. Aşağıda onlarla ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır:

41. Osmaniye Kent Müzesi

osmaniye gezilecek yerlerOsmaniye merkezde bulunan bu müze, Osmaniye Belediyesi tarafından inşa edilerek şehre kazandırılmıştır. 1960’lı yıllarda burası Çamlık Sosyal Tesisleri olarak kullanılmış, sonraki yıllarda binanın dış cephesi düzenlenerek Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtması sağlanarak günümüzdeki hâline getirilmiştir. Osmaniye’nin kültürü ve tarihiyle ilgili ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz Kent Müzesi’nde; bu güzel ilin siyaseti, ticareti, sosyal hayatı, tarımı, sanatı, tarihi ve daha pek çok yönü anlatılmaktadır. Osmaniye ve civarının 30 asırlık tarihine ışık tutan müzeye gittiğinizde kent dükkanları, arasta çarşısı, çınarlı kahve, kent arşivi, eğitim atölyesi ve şor odası gibi bölümlerin canlandırmalı heykellerle anlatıldığını gözlemleyebilirsiniz.

  • Arasta Çarşısı bölümü; neredeyse tarihin tozlu sayfalarına terk edilmiş mesleklerin ve bu meslekler icra edilirken hangi malzemelerin kullanıldığının bal mumu heykelleriyle sergilendiği bir bölümdür. Böylece; terzi, halıcılık, kaşıkçılık, demircilik, semercilik, nalbant ve benzeri mesleklerin yapılışlarıyla ilgili kapsamlı mâlumat sahibi olmak mümkündür.
  • Terzi bölümü; eski çağlardan kalma dikiş makineleri ve makasları ihtiva etmektedir.
  • kuyumcu bölümü;
  • takı ve süs eşyalarının satıldığı dükkanların sergilendiği bölümdür. Bu bölümde berberlerin yalnızca saç kesimi yapmadığını; diş çekimi ve sünnet işleriyle de ilgilendiği anlatılmaktadır. Motifli dokumaların, tezgahların, kök boyalarının, dokuma sırasında kullanılan araç-gereçlerin ve kilim örneklerinin olduğu odalarda hediyelik eşyalar, sandık, yatak-yorganlar da sergilenmektedir. Ayrıca burada kına gecesi canlandırması yapılmaktadır. Şipşak fotoğraf çekimin canlandırmasına dahi rastlayabileceğiniz bu müzenin diğer bölümlerini okumaya devam edin.
  • Yedi Ocak Diorama adlı bölümde Fransızların şehri işgali 3 boyutlu ve kronolojik olarak anlatılmaktadır. Olayla ilgili resimlerin yanında sesli canladırmalar da yapılmaktadır ve bunun da çok etkileyici olduğu söylenebilir.
  • Geçmişten Günümüze Osmaniye odasında şehrin kuruluşuna, buradan çıkan siyasi kişiliklere, kale ve cami gibi mimari eserlere yönelik bilgiler sunulmaktadır.

42. Çiftmazı Tabiat Parkı

osmaniye gezi listesiOsmaniye merkezde yer alan bu tabiat parkı ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafededir. 700 metre yükseklikteki parkta doğa ile baş başa kalmak size çok iyi gelecektir. 1987’de C tipi olarak tescillenen bu alan, 1997’de B tipi orman içi dinlenme yeri statüsü kazanmıştır. 2006 yılında ise gelişme planı yapılarak 2011 itibariyle tabiat parkı ilan edilmiştir. Türlü türlü bitkilerin bulunduğu parkta piknik ve kamp yapılabilir.

43. Kırmıtlı Kuş Cenneti

osmaniyede geziCeyhan Nehri etrafında, Kastabala Vadisi içinde bulunan Kırmıtlı Kuş Cenneti, Kadirli yolu üzerinde konumlanmış Gökçeadam Köprüleri’nin arasındadır. Şehir merkezine 15 km. mesafedeki Kırmıtlı Kuş Cenneti, göller, sazlıklar ve ağaçlardan oluşmaktadır. Kuşların göç yolu üzerindedir ve onların barınmasına, üremesine, beslenmesine gayet elverişlidir. Pek çok farklı kuş türünün bulunduğu parkta nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kuş türlerine de rastlanmaktadır. Alaca yalıçapkını, gece balıkçılı, küçük ak balıkçıl, İzmir yalıçapkını, küçük balaban, sığır balıkçılı, kızıl sırtlı örümcek kuşu, mahmuzlu kız kuşu, saz delicesi, karabaşlı kiraz kuşu, kızıl şahin, Arap bülbülü, karabaşlı martı bunlardandır. 200 civarında kuş türünün bulunduğu bu park Osmaniye gezi rehberi listemizde sözünü ettiğimiz en güzel yerlerdendir.

44. Zorkun Yaylası

osmaniye gezilecek yerlerBurası Osmaniye ilinin en popüler yaylalarından biridir. Şehrin de Çukurova Bölgesi’nin de en büyük yaylasıdır ve Amanos Dağları üzerindedir. Köknar, sedir ve çam ağaçları içindeki bu yayla özellikle ayaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. 1650 metre yükseklikteki bu doğa harikası ormanlık bir alandadır ve konaklama tesisleri, sosyal tesisler, kamp alanları ihtiva etmektedir. Yaylada fırın, manav, kır kahvesi, lokanta ve bakkallar da hizmet vermektedir. Birçok şenliğin ve etkinliğin tertip edildiği bu yaylaya geldiğinizde onlardan birine denk gelirseniz mutlaka katılmalı ve gönlünüzce eğlenmelisiniz.

45. Osmaniye Masal Park

osmaniye gezi listesiOsmaniye’nin Disneyland’ı diye bilinen bu park 2018’de faaliyete geçirilmiştir. 35 bin metrekare alanı kaplayan park; yeşil havuz, bina, yürüme yolları ve yeşil alanlardan oluşmaktadır. Parkta ülkemizin 7 coğrafi bölgesini simgeleyen semboller bulunmaktadır ve park, her bölgeye ait doğal güzelliklerden veya tarihi mimari eserlerden biri seçilip dizayn edilmiştir. Marmara, Akdeniz ve Karadeniz’in sembolü olan havuzlar dahi vardır. 500 araç kapasiteli bir otoparkın, buluşma meydanının, giriş kalesinin, 11 Türk masal kahramanı heykelinin, yiyecek ve içecek alanlarının, mağazaların, eğlence ve etkinlik alanlarının, 1 amfi tiyatronun bulunduğu bu parkta yok yoktur!

Çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de keyifli zaman geçirdiği bu park; Manavgat Turu, Kapadokya Masalı, Minik Kütahya, Masal Ağacı, Peri Bacaları, Pamukkale Su Macerası, Uludağ Tırmanma, Sihirli Perde, Boğaz Gezintisi, Van Gölü Canavarı, Çılgın Botlar, Cesur Mezopotamya, Hızlı Taka ve Hezarfen Kulesi gibi bölümlerden meydana gelmektedir.

Osmaniye’de Nereye Gidilir?

Osmaniye gezilecek yerler anahatlarıyla böyledir. Osmaniye’de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi edindiğinize göre bunları tatbik etmek size kalmıştır.

Umarız bu Osmaniye gezilecek yerler listesi sizin unutamayacağınız kadar güzel bir gezi yapmanıza vesile olur. Artık Osmaniye gezi rehberi burada noktalanırken hepinize iyi eğlenceler diliyoruz.

Yorum yapın