Ana sayfa » Bursa Yazıları » Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi Nerede? | Giriş Ücreti 2023

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi Nerede? | Giriş Ücreti 2023

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi nerede? Bursa son derece tarihi bir şehirdir. Bursa çok önemli tarihi şehirlerimiz arasındadır. Uzun senelerce Osmanlı2ya başkentlik yapması ile Bursa’nın her köşesinden adeta tarih fışkırmaktadır. Bursa’nın her köşesine işlenmiş olan Osmanlı medeniyeti izleri sürekli olarak hala günümüzde de ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple Bursa tarihi bir şehir olma özelliğini sürekli olarak koruyacak gibi gözükür.

Bursa’nın bu tarihini ve medeniyetinin izlerinin ortaya nasıl çıktığını anlatan bir müze kuruldu ve bu müze sayesinde pek çok bilgiye erişimi kolaylaştırdı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi sayesinde Bursa’nın tarihi hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz. Son derece farklı, şaşırtan bilgilerin olduğu gibi, sıradan ve herkesin bildiği bilgiler de burada yer almaktadır. Ancak turistler açısında son derece faydalı bir mekan durumundadır.

Dünyanın en büyük panoramik görüntülerine sahip olan bu müze son derece farklı bir sanat bölgesidir. Osmangazi Belediyesi tarafından inşa edilen müzenin temeli 2015 senesinde başladı. Sanatsal çalışmaların hepsi bu alanda ve ekolojik düzenlemeler ile 2018 senesinde biterek yaklaşık olarak 3 sene sürdü. Kasım 2018 senesinde tamamlanarak hizmete girdi. Müzenin resmi açılışı ise Şubat 2019’da Cumhurbaşkanı tarafından yapıldı. Günümüzde hala aktif olarak hizmet vermektedir. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi son derece farklı ve tarihi bir ortama sahiptir. Tüm ziyaretçilerini etkilemektedir.

Bursa ve ülkemiz hatta tüm dünya çin büyük bir kazanç olarak görülmektedir. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi şu ana kadar pek çok kişinin ziyaret etmektedir. Bursa’nın ve Osmanlı’nın derin tarihine bir yolculuk yapılmaktadır. Heyecanlı ve son derece bilgi dolu olan bu müze oldukça fazla ilgi görmektedir.

Yaklaşık olarak 9 bin metrekare alan üzerine sahip olan bu müzenin maliyeti 45 milyon liradır. Bu fiyat yüksek olmasının sebebi ise müzenin detaylarında saklıdır. Yapılan sanatsal çalışmalar yapılma aşamasında hiçbir detaydan kaçılmayarak yapılmıştır. Bu nedenle oldukça detaylı ve son derece bilgi verici bir çalışma olmuştur. Müze ve etrafındaki ekolojik denge bozulmadan korunması sebebi ile enerji verimliliği oldukça yüksektir. Binanın enerji verimliliği açısından son derece yeşil ve son derece ekonomik bir yapıya sahiptir. Müzenin maliyetinin artmasının unsurları bunlara bağlıdır.

Yüzde 35 enerji tasarrufu sağlayan yeşil bir binaya sahiptir. Yeşil müze 360 derece dairesel döngü içerisinde bulunmaktadır. Bu döngü içerisinde fetih günü canlandırılmaktadır. 42 metre çapında olan kubbesi ile dünyanın tam panoramik en büyük müzesi konumunda yer almaktadır. Bu nedenle tüm dünyada büyüklük olarak bilinen bir müzedir. Günümüze kadar 110 ülkeden 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamıştır. Bu nedenle oldukça fazla ziyaret olmuştur. Turizm, kültür ve ekonomik olarak hayatına yaptığı katkı sebebi ile Kent Araştırmaları Enstitüsü tarafından Uluslararası İdealkent Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Bu sebeple bile son derece önemli müzelerimiz arasında yer almaktadır. Özellikle Osmanlı tarihine merak salmış kişilerin, araştırmacıların ve öğrencilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Son derece farklı bir atmosfere sahiptir.

Müze Yapılış ve Açılış Amacı

panorama 1326 bursa fetih müzesi neredeMüzenin kuruluş amaçlarından birisi de Osmanlı tarihini detaylı bir şekilde aktarmaktadır. Bu sayede son derece önemli bir geçmişi bulunan Osmanlı’nın Bursa’da ve çevresinde nasıl yaşadığı ve ne tarz eserler bıraktığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmamızın istenmesidir. Bursa’nın fethinin yeniden yaşanması ve Osmanlı’nın Bursa’yı egemenliği altına aldıktan sonra nasıl bir değişikliğe uğradığını anlayabilmemiz için yapılmıştır. 360 derecelik dev bir döngüde Bursa’nın tarihi ve Bursa’nın fethini son derece rahatlıkla ve sade bir şekilde izleyebilir ve bilgi alabilirsiniz. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi içerisinde sadece fethi değil, Bursa’nın beylik dönemlerini de öğrenebilirsiniz. Osmanlı’nın cihan devletine dönüşümünü de öğrenebilirsiniz. Burada yer alan görseller ile beraber oldukça büyük ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca bu müzede yer alan Bursa’nın beylik dönemlerini de öğrenebilirsiniz. İçeride yer alan tüm görseller ile son zamanların en detaylı çizimleri yer almaktadır.

Bursa Osmanlı’nın başkenti olarak uzun süre kaldığından dolayı Osmanlı yaşantısını ve etkisini oldukça fazla almıştır. Sokaklarında hala Osmanlı etkisi görülmektedir. Osmanlı hayatı ve etkisinin sürüldüğü sokaklarda yaşayan bir kent oluşmaktadır. Müzede gezerken Osmanlı’nın tarihi sokaklarını adeta yaşıyorsunuz, yeniden o tarihlere gitmiş gibi anlar yaşıyorsunuz. Müze içerisinde o döneme ait tablo ve panoramik görüntüler oldukça fazladır. Osmanlı padişahlarının tabloları ve bu tablolar ile ilgili pek çok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu hali ile bile müze bilimsel bir belge niteliğindedir. Yaşayan ve yaşatan büyük bir arşiv sayesinde Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi son derece önemli bir konumdadır.

Son derece fazla ziyaretçi çeken Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi hem araştırmacılar hem de öğrenciler tarafından mutlaka ziyaret edilmeli ve buradaki atmosferi anlamalılar. Öğrencilerin mutlaka bu müzeye gelerek geçmişi ve geçmiş hakkında bilgileri öğrenmeli ve yaşamalıdır. En azından bu atmosferi yaşamalı ve anlamalıdır.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi panoramik olan bölgesinde ana temanın canlandırılmaya çalıştığı bölmelerden oluşmaktadır. Ana salonda konuşlar yer almaktadır. Bunların dışında ise çeşitli sergilerin yer aldığı farklı farklı salonlar topluluğu oluşmaktadır. Bunların dışında ise burada toplantı salonları bulunmaktadır. Bunların dışında yönetim yani idari binalar ve bir kafe bulunmaktadır. Bu kafede rahatlıkla bir şeyler içebilir ya da yiyebilirsiniz. Müzenin etrafı ise gayet güzel düzenlenmiş yeşil ve sakin bir düzene sahiptir. Oldukça modern bir binaya sahip olan yapıya yukarıda bahsettiğimiz gibi yeşil bina damgası bulunmaktadır.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi Giriş Saatleri ve Ücretleri 2023

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi giriş ücreti olarak temsili bir ücret alınmaktadır. Ziyaretçilerden sadece 5 TL gibi bir rakam istenmektedir. Böyle bir müze için oldukça uygun bir fiyattır. Ayrıca Çarşamba günlerini belediye halk günü ilan etmiştir. Halk günleri müzeye giriş tamamen ücretsizdir. Çarşamba günleri buradan hiçbir ücret alınmamaktadır.

Pazartesi günleri ise müze ziyaretçilere kapalıdır. Bugün dışında herhangi bir vakitte ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler sabah saat 09.00 ‘da başlamaktadır. Ziyaretçi girişi ise 17.00’da bitmektedir.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi Nasıl Gidilir?

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi nasıl gidilirHaciilyas Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi oldukça merkezi bir konumdadır. Bu sebep ile çok rahat ulaşımı mevcuttur. Bursa’nın sembolü haline gelen Bursa Ulu Cami’nin hemen karşısında bulunan sokağın içerisinde yer almaktadır. Son derece ziyareti kolay olan bu müzeyi gezdikten sonra bilgi yüklü olarak çıkacaksınız.

Navigasyon cihazlarınıza ya da uygulamalarınıza Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi yazdığınız zaman rahatlıkla aracınız ile gidebilirsiniz. Ayrıca Bursa Ulu Camii’ne gelir gibi yapıp tam karşısına dönerek ulaşımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tam adresini merak ediyor iseniz eğer, tam adresi ise şu şekilde: Ebu İshak, İnceler Sk. No:29, 16230 Osmangazi/Bursa

Cep numarası ile ulaşmak isterseniz eğer, numarası ise: 0224 224 13 26

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi sanal tur yapmak için bu numaradan arayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bursa gezilecek yerler yazımızdan Bursa’nın diğer güzelliklerini görebilirsiniz.

Yorum yapın