Ana sayfa » Konya Yazıları » Konya Japon Kyoto Parkı Nerede? Giriş Ücreti 2023

Konya Japon Kyoto Parkı Nerede? Giriş Ücreti 2023

Konya Japon Kyoto Parkı yazımızın içeriğinde size Japonya ya gitmeden bir Japon bahçesi görebileceğiniz mükemmel fotoğraflar çekebileceğiniz kendinizi Japonya’da hissedeceğiniz bir yerden bahsedeceğiz.

Japon Kyoto Parkı, Konya ile kardeş şehir Kyoto arasındaki dostluğu pekiştirmek için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında açılmıştır. 36.000 m2lik alanıyla Türkiye’nin en büyük Japon bahçesidir.

Kısaca Japon Bahçeleri

japon kyoto parkıJapon bahçeleri 6.yy ın başından itibaren oluşturulmaya başlanmıştır. İlk bahçe imparatorluk tarafından düzenlenmiştir. Lüks ve şatafattan uzaktır. Sadelik ve tevazuyla oluşturulmuştur. İnsanın doğaya özleminden doğmuştur. İnsan ve doğa arasında köprü vazifesi görür. Sembolizm kullanılarak Japonya’nın doğasına ait görüntüler minyatürlerle bahçelerde yerini alır. Budizm, Taoizm ve Şintoizm den etkilenmiştir.

Japon bahçelerinin olmazsa olmaz elemanları taşlar, ada, su, taş fenerler, çay evleri ve köprülerdir. Bu bahçelerdeki her bir elemanın bir anlamı vardır. Her mevsim yeşil bitkiler kullanılır (Akçaağaç, karaçam, Japon kiraz ağacı gibi). Bu bitkiler mevsim geçişlerinde aldıkları renklerle hoş bir ahenk sunarlar. Yürüyüş yolları ve manzara noktaları özel olarak planlanmıştır. Keskin çizgiler kullanılmaz.  Düz yollar yerine kıvrımlı yollar tercih edilir. Manzara noktalarına seyir terasları yapılır. Mutlaka bir su birikintisi de olmalıdır.

Japon bahçelerinde bahçıvanlık da ayrı bir ustalık ister. Bu nedenle bahçıvanlar usta çırak ilişkisiyle yetişir. Ve bir Japon bahçesinin yetişmesi on yıllar alabilir. Sabırla ilgili öğrenilecek ne çok şey var…

Konya Japon Kyoto Parkı Nasıl Gidilir?

konya japon kyoto parkı nasıl gidilirÖzel aracınızla gidecekseniz eğer açık adresini de verelim: Kosova mahallesi Veysel Karani caddesi No:131/A SELÇUKLU/KONYA (Ankara tarafından Konya ya geliyorsanız eğer zaten yolunuzun üzerinde kalıyor.) .Aracınızı park edebileceğiniz otopark mevcut. Kyoto Japon parkı yol tarifi için burayı tıklamanız yeterli.

Ancak toplu taşıma tercih edecekseniz Mevlana Müzesi önünden 44-D ye binebilirsiniz. Ya da Selçuk Üniversitesi yönüne giden tramvaya binip Japon Parkı durağında inebilirsiniz. Konya Büyükşehir Belediyesinin ulaşım kartı olan ‘Elkart’ ı edinmeyi unutmayınız !!!

Konya Japon Kyoto Parkına Giriş Ücreti 2023

Bu muhteşem parka giriş ÜCRETSİZ

Açılış: 08:00

Kapanış: 23:00

Konya Kyoto Japon Parkı’nda Neler Var? 

Japon mimarisinin bir örneği olan üç giriş kapısı

İçinde renkli renkli Japon balıkları olan 4000 m2 lik bir gölet

Japon Bahçesi (bahar aylarında ki renk cümbüşü kaçırılmamalı)

Kamelyalar

Seyir terasları

Taş ve ahşap köprüler

Restoran ve cafeler (Ayrıntılı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.)

Japon Kyoto Parkında Neler Yapabilirsiniz?

konya japon kyoto parkıİsterseniz kamelyalarda ya da çimenlerin üzerinde kendiniz piknik yapabilirsiniz. Ama unutmayın parkın içinde ateş yakmak yasak!

Ya da belediye tarafından işletilen kafe ve restoran da vakit geçirebilirsiniz. Hem Konya ya ait tatlar hem de Japon mutfağına özgü tatları deneme şansınız mevcut.

Hatıra kalması için çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Düğün fotoğrafları için çok popüler bir mekan. Ayrıca Konya’da öğrenciyseniz mezuniyet fotoğrafları için vazgeçilmez bir yer.

Bu sakinliği bulmuşken günlük telaşlardan kaçıp huzurla kitabınızı okuyabilirsiniz.

Meditasyon yapabilirsiniz.

Ailenizle gelip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çocuklar balıkları izlemeye ve çimenlerde koşmaya ve renk renk çiçekleri izlemeye bayılacaklardır.

Konya Japon Parkı’nda Ne Kadar Zaman Geçirilir ?

Japon parkları genel itibariyle huzurun, sadeliğin ve dinginliğin zirve noktasıdır. Kafanızı dinlemek istediğiniz ya da sessizliğe ihtiyacınız olduğu zamanlarda Japon Parkı atmosferi ve göz alıcı manzaralarıyla size eşsiz bir ortam sağlar. Geçen saatlerin farkına bile varamayabilirsiniz .

Ama yok ben sadece dolaşıp çıkacağım derseniz Japon Kyoto Parkının güzelliklerini görebilmeniz için en az 2 saat ayırmalısınız.

Konya Kelebekler Vadisi rehberimizi incelemeyi de unutmayın!

Yorum yapın