Ana sayfa » İstanbul Yazıları » Avşa Adası Nerede? Nasıl Gidilir? | Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Nerede? Nasıl Gidilir? | Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası nerede? Avşa Adası, İstanbul’a yakın olması sebebi ile son derece kalabalık ve İstanbul halkının devamlı olarak tercih ettiği bir lokasyon konumundadır. Marmara Bölgesi içerisinde bulunan ve sıklıkça tercih edilen bir tatil beldesidir.

Yaz tatilleri için en yakın ve en iyi alternatifler arasında bilinmektedir. Ayrıca bu tatil cenneti içerisinde mükemmel üzümlerden şaraplar üretilmektedir. Avşa Adası kendi içerisinde yetiştirdiği bu şaraplar ile ünlü hale gelmiştir. Bu nedenle hem yaz turizmi hem de şarap meraklıları için son derece tercih edilen bir yer olmuştur.

Avşa Adası hem gençler için hem de aileler için iyi bir alternatif olmakla birlikte son derece hareketli bir bölge konumunda yer almaktadır. Eğlencenin sürekli olarak devam ettiği ada da sabahın ilk ışıklarından, gecenin en karanlık saatine kadar eğlence sürekli olarak devam etmektedir. Ada içerisinde isterseniz dolaşabilir, isterseniz gezebilir ya da yemek yemek için bir yerler bakabilirsiniz.

Avşa Adası Nerede?

avşa adası neredeAvşa Adası, Marmara Bölgesi sınırları arasında yer almaktadır. İstanbul’a yakınlığı ile son derece yüksek sayıda günü birlik ya da kısa süreli tatilcilerin mekanı konumuna gelmiştir. Son derece güzel ve farklı bir bölgedir. Avşa Adası nerede öğrendikten sonra nasıl gidilir bakalım.

Avşa Adası Nasıl Gidilir?

avşa adası nasıl gidilirAvşa Adası
İstanbul’a yakın olduğu için son derece kalabalık ve oldukça hareketli bir tatil bölgesidir. Bu adaya İstanbul’dan direkt olarak deniz ulaşımı mümkündür. İstanbul’dan İDO’ya bindiğiniz zaman direkt olarak Avşa Adası iskelesine iniyorsunuz. Böylelikle son derece rahat ve kolay bir ulaşımı bulunmaktadır. İsterseniz adaya kendi aracınız ile gitmeniz mümkündür.

Deniz ile yolculuk yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir. İstanbul’dan seferler Yenikapı ve Bostancı iskelelerinden yapılmaktadır. Ayrıca İstanbul dışında ise Balıkesirden ulaşım mevcuttur. İstanbul’a yakın olan Tekirdağ ilçesinde bulunan Akport Limanı üzerinden de adaya ulaşım mevcuttur. Tekirdağ’dan deniz yolculuğu yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Erdek’ten de Avşa Adası’na gitmek mümkündür. Arabalı vapur ile Avşa Adası’na Erdek’ten ulaşmanız çok kolaydır.

Adaya arabasız olarak gitti iseniz, ada içerisinde belediyenin önünden kalkan ve iç kısımlarda devam eden minibüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu ada da diğer adalarda da bulunan bisiklet kiralama hizmeti bulunmaktadır. Bu sebeple rahatlıkla gezmeniz mümkündür.

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası içerisinde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Sizler için Avşa Adası içerisinde gezilecek en güzel yerler hakkında bir liste oluşturduk. Bu liste karışık olarak yapılmıştır. Farklı ya da karışık olarak gezebilirsiniz.

Avşa Çarşısı

avşa adası neredeAvşa Çarşısı içerisinde gezilecek pek çok mağaza, dükkan ve esnaf bulunmaktadır. Deniz otobüslerinin adaya yanaşması ile birlikte ilk başta farkına varacağını bir bölgedir burası. Kordon kesimi araç trafiğine kapalı olduğundan dolayı mükemmel bir yürüyüş yolu haline gelmiş ve son derece rahat gezilecek bir çarşı haline gelmiştir. Avşa Çarşısı içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market ve dükkanlar bulunmaktadır. Herhangi bir ihtiyacınızı buradan rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Çarşı içerisinde bulunan yol çok fazla geniş olmasa da gezmek ve dolaşmak için yeterli bir büyüklüğe sahiptir. İlk başlarda gitmeniz gereken yerler arasında bulunmasının sebebi de budur.

Tam adresi ise Avşa, 10360 Marmara/Balıkesir

Manastır

Adından da anlaşılacağı üzere rahiplerin yaşadığı ve bundan tam 360 yıl önce önemli bölgelerden sürülen rahiplerin yaşadığı bir bölgedir. Bu bölge geçmiş dönemlerde nedensizce dinamitler ile patlatıldığı için şu an da tamamen harabe ve yıkık bir durumdadır. Şu anda günümüzde birkaç duvarının kaldığı bu manastırda içinden tek bir parça, hatıra bile kalmamış durumdadır. Manastır Koyu’na giderken bu alana uğrayabilirsiniz.

Avşa merkezine sadece 2 kilometre mesafede bulunmaktadır. Manastır Koyu’nun hemen üst kısmında kalmaktadır.

Şarap Fabrikaları Gezisi

Buraya gelenlerin en çok uğradığı bir bölgedir. Avşa Adası için en önemli ve en ünlü etkinliği halindedir. Meşhur lezzetli üzümlerinden yapılan şarapların tadına bakmak ya da bu alanı ziyaret etmeden gitmek kesinlikle olmaz. Avşa Adası’nın kara üzümlerinden yapılmış olan bu şaraplar, adayı ziyaret etmiş herkesin gelip mutlaka en az bir kez denediği bir lezzet durumundadır. Şarap yapılan Bortaçina ve Büyülübağ isminde iki farklı fabrika bulunmaktadır.

Şarapların yapım aşamasını görmek isteyenler için ziyarete açık olan fabrikaları her zaman ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu bölgenin bir diğer yiyeceği ise zeytin ve zeytinyağıdır. Bu fabrikalardan sevdiklerinize dilerseniz şarap, dilerseniz zeytinyağı alabilirsiniz. Mutlaka denemeniz ve bir kere ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Yiğitler Köyü Plajı

Avşa Adası’nın arka kısmında bulunan Yiğitler Köyü bazı günler son derece rüzgarlı olabiliyor. Rüzgarlı olan bu günlerde deniz dalgalı oluyor. Eğer dalgalı denizleri seviyor iseniz bu günlerde Yiğitler Köyü Plajı’na gelebilir vakit geçirebilirsiniz. Son derece güzel ve farklı bir yerdir. Genellikle bu köyde otelde bulunan müşterilerin ve ücretsiz halk plajını kullanın tatilcilerin dışında pek kimse olmaz. Gayet sakin ve güzel bir plaj durumundadır. Girişlerin ücretsiz olması da bir tercih sebebi olabilir.

Altınkum Plajı

avşa adası plajlarıAltınkum Plajı halk plajı olduğu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok, ancak şezlong ya da şemsiye hizmetlerinden faydalanmak isterseniz belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca özel bir beach işletmesi de burada mevcuttur. İçeride yemek yiyip, bir şeyler içebileceğiniz restoran da yer almaktadır.

Akvaryum Plajı

Yine girişlerin ücretsiz olduğu bir bölgedir. Avşa Adası’nın en meşhur tatil sitesi olan Özkan Sitesi’nin hemen yanı başında bulunan plaj, en çok kullanılan ve sevilen plajların arasında yer almaktadır. Plajın üst kısmında bulunan restoranlarda yemek yiyip vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu plajda da ücretli şezlong ve şemsiye kiralama hizmeti bulunmaktadır.

Kadınlar Plajı

avşa adası plajlarıKaradut Koyu içerisinde bulunan Kadınlar Plajı, adından da anlaşılacağı üzere yalnızca kadınlara hitap eden bir plaj konumundadır. Kadınların rahatlıkla hareket edebildiği bu plajda ağaçlık bir arazi bulunmaktadır. Bu plaj çevresinde herhangi bir işletme bulunmamaktadır.

Çınar Koyu

avşa adası koylarıAvşa merkezine yalnızca 6 km mesafede bulunan Çınar Koyu bölgede kesinlikle ziyaret etmeniz gereken ve son derece farklı bir köydür. Merkezden saat başı kalkan minibüsler ile Çınar Koyu’na rahatlıkla gelmeniz mümkündür. Ancak bu minibüslerin dönüş saatlerini kaçırmamaya önem göstermeniz gerekmektedir. Denizi ve plaj kumu oldukça güzeldir. Ayrıca bu koyun etrafında asırlık çınar ağaçları bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı bu koyun adı çınar koyu olarak kalmıştır. Son derece mükemmel ve farklı bir atmosferi bulunmaktadır.

Türkeli Koyu

avşa adası neredeManastır Koyu ve Tarihi Manastır’ın bulunduğu bu köy, merkeze yalnızca 1,5 km mesafede yer almaktadır. Eskiden Rum ağırlıklı bir nüfusa sahip olan bu köyde, günümüzde Trakya bölgesi göçmenleri bulunmaktadır. Köyün yerlileri eskiden geçimlerini balıkçılık ile, şu anda ise turizm ile karşılamaktadır. Son derece popüler olan Avşa Adası oldukça farklı kişiye geçim imkanı sağlamaktadır. Köy içerisinde şarapçılık hala devam etmektedir.

Tavşanlı Koyu

avşa adası gezilecek yerlerAvşa Adası’nın güney kesiminde yer alan Tavşanlı Koyu, Altınkum Koyu’nu geçtikten hemen sonra karşınıza çıkmaktadır. Altınkum plajından kısa bir yürüyüş ile bu koya ulaşmanız çok kolaydır. Koy ücretsiz halk plajı şeklinde yürütülmektedir. Herhangi bir kiralık şezlong ve şemsiye hizmeti bulunmamaktadır.

Avşa Adası nerede, nasıl gidilir ve Avşa Adası gezilecek yerler nereler gördük. Artık tadını çıkarabiliriz.

Yorum yapın