Ana sayfa » Antalya Yazıları » Aspendos Nerede? Nasıl Gidilir? | Aspendos Giriş Ücreti 2023

Aspendos Nerede? Nasıl Gidilir? | Aspendos Giriş Ücreti 2023

Aspendos nerede? Aspendos veya Belkıs, Antalya ili Serik ilçesine bağlı ve Belkıs köyünde bulunan antik bir kenttir. M.Ö 10. yüzyılda Akalar tarafından inşa edilen ve zengin bir yerleşime sahip olan Aspendos’un günümüze kadar ulaşan antik tiyatrosu ise M.S 2. asırda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Önemli bir ticaret yolunun bu kent ile kesişmesinden dolayı, üzerinde her çağ hakimiyetler kurulmak istenmiş olan bu kent, bıraktığı büyük izlerle ve tarihi dokusuyla müze olarak günümüzde devam etmekte ve her geçen sene burayı ziyarete gelen turist sayısı kayda değer şekilde artış göstermektedir.

Aspendos Hakkında Genel Bilgi

aspendos neredeAspendos Antik Kenti ve Aspendos Antik Tiyarosu, Antalya’nın merkezinden 49 km uzaklıktadır. Serik ilçesinin 8 kilometre doğusuna ve Köprüçay nehrinin yanında inşa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur. Kapria Gölü’nden çıkarılan tuz, pamuk tarımında kullanılıyordu ve şehrin en büyük ekonomik kaynaklarından bir tanesiydi. Bağcılık, şarapçılık, zeytin ve zeytinyağı ile beraber tahıl ürünlerin ve yaş meyvelerin ihracatı, kentin diğer ekonomik kaynaklarını oluşturmaktaydı. Şehirde işlenen, altın ve gümüş işlemeli kilimler ve halılar, limon ağacından yapılan mobilya ve heykel tasarımları, kent için diğer başlıca gelir kaynaklarındandır. Dahası, Aspendos’ta yetiştirilen meşhur atlar da Akdeniz dünyasında oldukça beğenilmekteydi ve at ihracatı da göze çarpar durumdaydı. Kent, Bizans ve Selçuklu döneminde de varlığını sürdürmüştür. Selçuklu devletinin eserlere korumacı yaklaşımlarda bulunması, Selçuklu devletinin izlerini günümüze kadar getirmiştir ve özellikle 1.Alaeddin Keykubat’ın hükümdarlığı sırasında restore edilen tiyatro, Selçuklu tarzında çinilerle motife edilmiş ve saray olarak kullanılmıştır.

Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede?

aspendos tiyatrosu neredeYaklaşık 12 bin kapasiteli tiyatronun inşaatına 138 yılında başlanılmış ve 164 yılında bitirilmiştir. Dünyanın en güzel akustiğine sahip olan tiyatroların başında gelen Aspendos Antik Tiyatrosu mimarisinin Aspendos’lu Theodoros’un oğlu Zenon’a ait olduğu bilinir. Tiyatronun en çekici özelliği sahne binasıdır. Yığma taştan yapılan iki katlı bu binanın, Selçuklu devletinde sultanların konakladıkları ve kervansaray olarak kullandıkları bina olarak bilinir Tiyatro, günümüzde çeşitli konserlere ev sahipliği yapmaktadır ve müze olarak ta gezilebilir. Antik kent ve çevresi sit alanı olduğundan dolayı, civar yerlerde yemek yemek için uygun bir yer olmadığı bilinmesi gerekir. Serik ilçesi üzerinde köylü kadınların, yol kenarlarında sattığı gözleme ve çiğ börekleri atıştırarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Aspendos Antik Tiyatro ile birlikte Aspendos Antik Kenti’de gezmek isterseniz her iki biletle de bu iki yeri de gezebilirsiniz. Eğer vaktiniz sıkışık değil ise sabah erken saatlerde ya da akşam üstü havanın daha serin olduğu vakitlerde gezmek sizler için oldukça iyi olacaktır. Eğer öğlen sıcak saatlere denk gelirseniz oldukça fazla sıcaklar ile karşılaşabilirsiniz. Antalya’nın öğlen sıcakları bayıltıcı boyutlara gelebiliyor. Bu nedenle öneriye uyarak eğer vaktiniz dar değil ise bu saatler arasında gezmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Antik kent girişinde bulunan büfelerden su almayı kesinlikle unutmayınız ya da yanınızda içeceklerinizi kendiniz getirebilirsiniz. Bunun nedeni ise içeride oldukça fazla geniş bir alan bulunuyor. Bu alanların hepsini gezmek sizler için baya bir efor sarf ettirecektir. Eğer öğlen saatlerinde geldi iseniz alacağınız su sayısını biraz daha artırmanızda oldukça fayda var. Ayrıca yukarı Aspendos’a doğru giderken yol üstünde bulunan Belkıs Köprüsü’nü de ziyaret etmeyi unutmayınız. Bu köprünün diğer bir ismi ise Aspendos Köprüsü’dür. Oldukça güzel ve tarihi bir köprüdür. Köprü ziyaretinde sosyal medya için oldukça güzel fotoğraflar çıkabilecek bir alandır. Ayrıca yukarı Aspendos Antik Kenti ve tiyatrosunu gezmeden önce yolda bir mola alanı olarak da görebilirsiniz. Bu bölgeyi tamamen gezmenizi öneriyoruz. Oldukça büyük ve gezilecek alanları oldukça fazladır. Bu detayları atlamadan bu bölgeyi gezer iseniz son derece güzel bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Aspendos Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Saatleri

Aspendos Antik Kenti içerisinde ziyaret saatleri içerisinde sürekli olarak değişmektedir. Kış döneminde sürekli olarak saatler değişmektedir. Kış sezonu 15 Nisan ile 3 Ekim arasındadır. Kış döneminde 08.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Aynı şekilde yaz döneminde ise 3 Ekim ile 14 Nisan arasında 08.30 ile 17.30 arasında hizmet vermektedir. Bu saatler arasında rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu saatler arasında Aspendos Antalya hizmete açık ve devamlı olarak ziyaretçi kabul etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın belirlediği belli esaslara göre bazı günlerde önemli değişiklikler yapılabilir. Müze ve Ören yerlerinde dini bayramların birinci günlerinde açılış saatleri biraz daha geç olmaktadır. Bu esaslara göre dini bayramların birinci günlerinde saat 13’den sonra açılmaktadır. Bu nedenle eğer bayram zamanlarında Aspendos Antik Kenti ve Aspendos Antik Tiyatrosu’nu gezmeyi düşünüyor iseniz bayramın birinci günü geç açıldığını unutmadan gitmenizde fayda var. Eğer erken saatlerde gidecek iseniz girişte oldukça fazla bekleyebilirsiniz. Bu günlerde genellikle ziyaretçilerin tercihi akşam saatleridir. Bunun nedeni ise Antalya’nın oldukça sıcak olmasıdır. Öğle saatlerinde son derece sıcak olması sebebi ile akşam serinliğinde bu yerlerin gezilmesi daha kolay ve daha zahmetsiz olmaktadır. Bu saatleri dikkate alarak gezi programınızı yapmanızı öneriyoruz.

Fiyatlar sürekli olarak güncellenmektedir. Aspendos giriş ücreti 2023 için en iyi bilgiyi yerinde ya da telefon numaraları ile almanız mümkündür. 60 TL gibi bir giriş ücreti bulunmaktadır. Ancak bu fiyatlar sürekli olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu fiyatları baz alarak plan yapmamanızı öneririz. Ayrıca Müze Kart ile yılda 2 kere giriş hakkınız bulunuyor. Eğer müze kart+ kartınız var ise sınırsız olarak girmeniz mümkündür.

Aspendos Tiyatrosu Nerede ve Nasıl gidilir?

aspendos antik kentiAspendos Antik Tiyatrosu, Antalya’nın en güzel yerlerinden birisinde bulunuyor. Antik Tiyatro, kentin diğer kalıntıları ile birlikte Serik ilçesinde bulunmaktadır. Aspendos Antik Tiyatrosu’na ulaşmak için birbirinden farklı seçenkler bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birisini kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

İsterseniz aracınız var ise, Antalya’dan Alanya yoluna bağlanarak yola bağlandıktan hemen sonra 44. Kilometresinden ayrılan yoldan devam etmelisiniz. Antik kente 2 kilometre devam ettikten sonra rahatlıkla ulaşabilirsiniz ya da navigasyon cihazlarınıza, uygulamalarınıza direk Aspendos Antik Şehri veya Aspendos Antik Tiyatrosu yazdığınız zaman rahatlıkla hızlı bir şekilde kaybolmadan gidebilirsiniz.

Diğer bir yol ise uçakla gelmektedir. Uçakla Antalya Uluslararası Havalimanı’na ulaştıktan hemen sonra herhangi bir taksi ile ya da Aspendos günlük turlar yapan firmalar ile anlaşarak buraya ziyaret edebilirsiniz. Rahatlıkla bu turlara başvurabilirsiniz. Herhangi bir problemle karşılaşmanız söz konusu bile olamaz. Son derece rahat bir şekilde buraya ulaşım sağlayabilir ve bu güzel yeri turla birlikte son derece rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Eğer rehberli turlara katılırsanız bilgi de almanız mümkün olacaktır.

Aspendos Antik Kenti tam adresi ise; Aspendos Antik Kenti, Belkıs, Serik, Antalya olarak herhangi bir arama motoruna yazdığınız taktirde hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Akıllı cep telefonlarınızda bulunan navigasyon uygulamalarına yazarak da burayı rahatlıkla bulmanız mümkündür.

Eğer gitmeden önce durumu hakkında bilgi almak ya da detaylı bir bilgi almak istiyor iseniz telefon numarası ise +90 242 247 76 60 numaralı hattan Aspendos Antik Şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz. Önceden bilgi alarak nasıl bir alana ulaşacağınız hakkında ve tüm bilgileri buradan alabilirsiniz.

Aspendos nerede ve nasıl gidilir öğrendik. Antalya gezilecek yerler yazımızdan da Antalya’nın diğer güzel yerlerini görebilirsiniz.

Yorum yapın