Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Maşukiye Gezilecek Yerler | En Detaylı Maşukiye Gezi Rehberi

Maşukiye Gezilecek Yerler | En Detaylı Maşukiye Gezi Rehberi

Pek çok farklı kültürden insanın bir araya gelip burada uyum içerisinde yaşadığı bir bölgedir. Gözünüzü nereye çevirirseniz çevirin oldukça farklı, oldukça güzel ve doğal manzaralar ile karşılaşabileceğiniz bir bölgedir. Maşukiye gezilecek yerler listesinde pek çok seçenek bulunmaktadır. Mükemmel ve fazlaca yemek çeşidinin bulunduğu, oldukça huzur dolu bir ortam olan Maşukiye son derece farklı ve mükemmel bölgelerin arasında yer almaktadır.

Maşukiye adını bu bölgeye Osmanlı döneminde aşıkların gözlerden uzak vakit geçirmeye gittiği için maşuk olarak anılmaya başlanmıştır. Daha sonrada bu isim benimsenerek Maşukiye adını almıştır. Sakarya Maşukiye gezilecek yerler listesi hazırlandığı zaman karşınıza pek çok yer ve seçenek çıkmaktadır. Bu seçeneklerin yanı sıra, buraya yakın yine birçok yer bulunmaktadır.

Buranın oldukça farklı bir bitki örtüsü bulunmaktadır. Bunun sebebi ise bölgenin hem Akdeniz iklimi hem de Karadeniz iklimi görülmesidir. Bu nedenle son derece göz alıcı bir doğaya ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle İlkbahar döneminde burası muhteşem bir renk şölenine sahiptir. Tam tersi olarak ise Sonbahar zamanında ise oldukça romantik bir atmosfer oluşmaktadır. Baş döndüren bir doğal güzellik burada yer alıyor.

Her iki mevsimde de Maşukiye’de gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. 2 ya da 3 gününüzü buraya ayırarak her yeri gezme imkanı bulabilirsiniz.

Yazımızda Neler Var? (Başlıklara Tıklayıp Oraya Gidebilirsiniz)

Maşukiye Nerede? Nasıl Gidilir?

kocaeli maşukiye gezilecek yerlerKartepe bölgesine bağlı olan Maşukiye, Kocaeli merkeze yalnızca 20 km mesafede yer almaktadır. Soğuksu ve Çınarlı mahallelerinden oluşan yerleşim bölgesi Sapanca Gölü ve Kartepe’nin eteklerinde yer almaktadır.  Ankara, Bolu, Eskişehir ve İstanbul gibi büyükşehirlerden gelmeyi düşünüyor iseniz TEM otoyolunu kullanarak Kocaeli istikametine gelmeniz gerekmektedir. Daha sonra Sapanca sapağından içeri girerek 10 15 dakika ilerledikten sonra bölgeye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca navigasyon cihazları ve uygulamalarına Maşukiye diye yazarak da rahatlıkla bu bölgeye gelebilirsiniz.

Alabalık Restoranları & Kahvaltı

sakarya maşukiye gezilecek yerlerMaşukiye’de pek çok yeme içme mekanı bulunmaktadır. Özellikle Aygır Deresi etrafında bulunan Alabalık Restoranları, bölgeye oldukça farklı bir ortam sunmaktadır.

Kartepe’nin buz gibi soğuk sularından beslenen Aygır Deresi pek çok alabalık tesisine ev sahipliği yapmaktadır. Bu derenin hemen yanı başında bulunan restoranlarda dilediğiniz çeşit kahvaltı ya da farklı öğünlerinizi yiyebilirsiniz. Oldukça farklı ve son derece doğal bir ortam sizi beklemektedir.

Sipariş ettiğiniz balıkları ve mantarınızı isteğe göre dilerseniz kaşarlı, dilerseniz sade olarak tüketebilirsiniz.  Aşağıda yer alan restoranlar dışında bölgede pek çok restoran bulunmaktadır. Bölgeye gittiğiniz vakitte bunlardan herhangi birisine giderek kahvaltı ya da diğer vakitlerde yemek yiyebilirsiniz.

 • Cansu Restaurant
  • Adres: Çiftlik Caddesi, Asmalı Sokak, No:20/A, 41000 Kartepe
  • Telefon: 0262 354 38 98
 • Akasya Alabalık
  • Adres: Alabalık Sokak, No:27, 41295 Kartepe
  • Telefon: 0262 354 31 36
 • Pınar Alabalık
  • Adres: Alabalık Sokak, 41000 Kartepe
  • Telefon: 0262 354 35 67
 • Saklıbahçe Restaurant
  • Adres: Kartepe Caddesi, Alabalık Sokak. No:28, 41295 Kartepe
  • Telefon: 0262 354 21 90
 • Saklı Vadi Restaurant
  • Adres: Kartepe Kayak Merkezi yolu üzeri 5. km Maşukiye, 41295 Kartepe
  • Telefon: 0 262 354 20 30
 • Irmak Alabalık Tesisleri
  • Adres: Soğuksu, Hürmet Sokak, 41295 Kartepe
  • Telefon: 0 532 354 70 62

Maşukiye Yaylaları

maşukiye yaylalarıKartepe’nin muhteşem yaylalarına hemen rotanızı çevirebilirsiniz. Oldukça farklı ve muhteşem manzaralar sizleri bekliyor olacak.

Kirazlı yaylası, ulaşımın kolay olması sebebi ile bölgede ki diğer yaylalara göre oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu bölgede bulunan yaylalar arasında en yoğun ziyaretçi alan bir yayladır. Bölgede bir piknik alanı bulunması ve bu piknik alanının manzarasının ise Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi olması sebebi ile son derece mükemmel bir bölgedir.

Yaz aylarında oldukça kalabalık olduğu için hafta içi gitmeyi tercih edebilirsiniz. Hafta içi biraz daha sakindir. Sakin bir ortam seviyor iseniz hafta içi burası sizler için mükemmel bir tercih olabilir.

Kuzu Yaylası ise kesinlikle gitmeniz gereken bir cennet konumunda yer alıyor. Oldukça farklı ve muhteşem manzaraları ile insanı resmen büyülüyor. Kirazlı Yaylası’ndan farklı olarak bu yayla Milli Parklar bölgesinde yer almaktadır. Bu nedenle buranın girişinde bir ücret ödemek gerekmektedir.

Kayın ağaçlarının muhteşem bir manzara etkisi yarattığı ve son derece büyüleyici bir ortam oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgede dilerseniz çadır kurup konaklama yapabilirsiniz.

Eğer Maşukiye’de uzun soluklu kalacak iseniz bu bölgede bulunan Çiğdem Yaylası, Soğucak Yaylası, Sultnapınar Yaylası ve Dikmen Yaylası’na da kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Ancak dediğimiz gibi bir iki güne değil de daha uzun soluklu konaklamalarda gezerseniz bu yaylaların keyfini çıkartabilirsiniz.

Yaylara özellikle kış aylarında çıkmaya çalışmak arazi araçları dışında zorlu bir süreç olabilir, bu nedenle kış aylarında eğer bir arazi aracınız yok ise üst kesimlerde bulunan yaylalara çıkmanızı önermeyiz. Mayıs ve Ekim aylarında son derece gezilebilir ve rahatlıkla normal araçlarınızla çıkabilirsiniz.

Sapanca Gölü

sapanca maşukiye gezilecek yerlerMaşukiye’nin hemen yanı başında bulunan Sapanca Gölü’nü ziyaret etmeden geçmek asla olmaz. Dört mevsim ayrı güzelliği bulunan gölde efsane manzaralar bulunmaktadır. Kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir bölge konumundadır.

Mevsimlere göre bölgede yapabileceğiniz aktiviteler değişkenlik göstermektedir. Kış aylarında yürüyüş yollarında yürüyerek doğal güzelliği izleyerek vakit geçirebilirsiniz. Havanın daha iyi olduğu Nisan ve Ekim aylarında bölge son derece yoğun ve kalabalıktır.

Göl kıyısında bulunan tesislerde vakit geçirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında göl üzerinde su sporları yapabilirsiniz. Oldukça farklı ve büyük bir göl olan Sapanca gölü, Sapanca Maşukiye gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Kartepe

Kartepe’de özellike kış aylarında son derece yoğun ve trafiğin oldukça fazla olduğu bölgeler arasındadır. Marmara bölgesinin en yüksek ikinci dağı konumunda yer alan Kartepe Maşukiye ziyaretinizde kesinlikle gitmeniz gereken bölgeler arasındadır.

KArtepe merkezinde bulunan otellerde konaklama imkanı bulabilirsiniz. Otelin hemen yanı başında bulunan pist ile oldukça rahatlıkla kayak yapabilirsiniz. Günübirlik turlar ile son derece farklı bir aktivite yapabilirsiniz. Ancak özellikle hafta sonları son derece kalabalık olduğundan dolayı saatlerde trafikte beklememek için çok erken saatlerde bölgeye gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta içi son derece sakin olan bu bölge hafta sonları oldukça yoğun ve kalabalık olmaktadır.

Maşukiye’de Nerede Kalınır? Bungalov Evleri & Butik Oteller

maşukiye otelleriBölgede konaklama açısından pek çok seçenek mevcuttur. Her kitleye hitap edecek konaklama tesisleri bulunması sebebi ile son derece rahatlıkla kalabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz yerler mevcuttur.

Konaklama şeklinize göre dilerseniz bungalov evlerde kalabilirsiniz. Ya da bölgede bulunan pansiyonlarda konaklama imkanı bulabilirsiniz. Butik otellerde veya bölgede bulunan daha lüks otellerde kalma imkanınız bulunmaktadır. Bölge konaklama açısında son derece zengindir. Her türlü imkana göre konaklama imkanınız bulunmaktadır.

Kocaeli Maşukiye gezilecek yerler nereler öğrendik. Artık tadını çıkarabilirsiniz!

Yorum yapın