Ana sayfa » İstanbul Yazıları » Bakırköy Botanik Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? | Giriş Ücreti 2023

Bakırköy Botanik Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? | Giriş Ücreti 2023

Neredeyse 96.000 metrekarelik bir arazi üzerinde kurulu olan Bakırköy Botanik Parkı, 2013 yılında hizmete girmiştir. 2013 yaz aylarında hizmete giren bu parkta oldukça farklı etkinlikler yapabilmeniz mümkündür. Bakırköy Botanik Parkı, Bakırköy Belediyesi tarafından yapılmıştır.

Bu parkın diğer parklardan ayıran en büyük özelliği ise enerjisini kendisi karşılamaktadır. Enerji ihtiyacını Bakırköy Botanik Parkı tamamen rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinden karşılamaktadır. Yani anlaşılacağı üzere bu park kendi enerji ihtiyacını kendisi karşılamaktadır. E-5 otoyolu üzerinde bulunan ve bu nedenle oldukça gürültülü olması beklenen parkta ses gürültüsünü engellemek için belli önlemler alınmıştır. Park ile yolun kesiştiği noktalara ses bariyeri halinde ağaçlar dikilmiştir. Bu sayede bu ağaçlar araç gürültüsünü minimum düzeye indirmektedir.

Bakırköy Botanik Parkı içerisinde yapılan düzenlemelerde yaşlı ve engelli vatandaşlar unutulmamış, tamamen engelsiz bir park hedeflenmiştir. Park içerisinde rahatlıkla gezip dolaşabilmeleri için özenle tasarlanmıştır. Ayrıca gezintilerini rahatça yapabilmeleri için park içerisinde seyahat için golf arabaları tahsis edilmiştir. Park içerisinde yaşlı ve engelliler rahatlıkla bu golf arabaları ile gezip dolaşabilmektedir. Bu hizmet hiçbir ücret alınmadan verilmektedir. Bu nedenle oldukça beğeni toplamaktadır.

Bakırköy Botanik Parkı içerisinde birbirinden farklı bitki bulunmaktadır. Botanik parkların amacı insanların bitkiler ile ilgili bilgilerini son derece üst seviyeye çıkartmak istemeleridir. Botanik park sayesinde bitkiler hakkında ki en azından temel bilgileri öğrenebilmesine yardımcı olmaktadır. Bakırköy Botanik Park içerisinde bulunan 262 bin 500 bitki bulunmaktadır. Bu bitkilerin bir kısmını oldukça eski olan ağaçlar oluşturmaktadır. Eski dediğimiz ağaçlar ise 45 50 yaşlarındadır. Tabi ki alan içerisinde bulunan ağaçları ve diğer bitkileri tek tek sizlere aktarmamız mümkün değil. Park içerisinde pek çok farklı tematik alanlar mevcuttur.

Ayrıca Bakırköy Botanik Parkı kahvaltı yerleri de bulunmaktadır.

Bakırköy Botanik Parkı Tematik Bahçeler

bakırköy botanik parkıAlan içerisinde 11 farklı tematik bahçe bulunmaktadır. Aynı bitki gruplarından oluşan bu bahçeleri gezerek son derece temel bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca bitkilerin isimlerini hem Türkçe hem de Latince olarak öğrenme imkanı edinebilirsiniz. İçeride pek çok farklı bitki türü bulunmaktadır. Bu tabelalardan pek çok bilgi edinebilirsiniz. Bitkiler hakkında ki en azından temel bilgileri edinmenize imkan sağlanmaktadır. Bilmediğiniz bitkiler hakkında pek çok bilgi edinme imkanını burada bulabilirsiniz.

Bakırköy Botanik Parkı Çocuk Oyun Alanları

bakırköy botanik parkı çocuk oyun alanlarıÇocuk oyun alanları sayesinde, buraya gelen aileler son derece rahatlıkla bu parklarda vakit geçirebilir. Çocukların eğlenirken öğrenebileceği, eğlenceli ve geliştirici pek çok aktivite bu alanlarda bulunmaktadır. Çocukların oldukça farklı aktiviteler ile zaman geçirebileceği oldukça geniş bir alan bulunmaktadır. Park girişinde yer alan konuşan dinozorlar sayesinde pek çok bilgi bulabilirsiniz. İçerisi ve çocuk alanları hakkında pek çok fikir sahibi olabilirsiniz. 11 metre yüksekliğinde bulunan iki oyun kulesi ülkemizde bulunan en yüksek çocuk oyun kulesi olma özelliğine sahiptir. İçerisinde ip köprüler, kaydıraklar ve hareket eden dinozorlar bulunan ve teması dinozorlara ait olan büyük bir alan bulunmaktadır. Pek çok oyun alanına sahip olması sebebi ile seçeneğiniz oldukça boldur. Bunlar dışında daha sayamadığımız büyük, küçük pek çok çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Ayrıca çocuklar için bir kum parkı da bulunmaktadır. Kum parkı biraz küçük olsa da çocuklar için farklı bir alternatif olmaktadır.

Bakırköy Botanik Parkı Doğal Gölet

bakırköy botanik parkı nasıl gidilirBiyolojik arıtma kullanılarak bu alanda doğal bir gölet oluşturulmuştur. Bu yönüyle de oldukça farklı bir gölet olmaktadır. Pek çok kişi tarafından oldukça beğenilmektedir. Bu gölette farklı çeşitlerde balıklar ve su kaplumbağaları bulunmaktadır. Ayrıca gölet üzerinde ördek ve kuğu gibi pek çok farklı türde canlı da yaşamaktadır.

Gölet, çocuk oyun alanı ve tematik parklar haricinde de en çok ilgi ve dikkat çeken bir diğer unsur ise 50 metre yüksekliğinde bulunan Bayraktır. Bu bayrak diğeri ekolojik yaşamı teşvik etmek ve botanik bahçenin enerjisini karşılamak için 3 farklı rüzgar türbini, sosyal tesis 5 farklı pegasus atı bulunmaktadır. Ayrıca manzara ve seyir terasları da bulunmaktadır. Son derece büyük bir arazi üzerine kurulması sebebi ile içerisinde belirli alanlar hariç yoğunluk gözlenmemektedir. Son derece rahatlıkla gezebileceğiniz bir alandır. Bakırköy Botanik Parkı oldukça güzel ve oldukça farklı bir parktır. Gezilmek için İstanbul gibi bir yerde oldukça elverişlidir.

Bakırköy Botanik Parkı Giriş Ücreti 2023

Parka giriş tamamen ücretsizdir. Bakırköy Botanik Parkı belediyeye ait olduğundan tamamen ücretsiz girişi bulunmaktadır. Kendi aracınız ile geldiğiniz zaman park için tahsis edilen ve özel bir otopark bulunmaktadır. Bu otoparkta ücretsizdir. Ancak vale hizmeti verilmektedir. Dolayısıyla Bakırköy Botanik Parkı giriş ücreti yoktur.

Bakırköy Botanik Parkı Ziyaret Saatleri 2023

Bakırköy Botanik Parkı ziyaretçi saatleri sabittir. Park açılışı sabah saatlerinde 07.00 olmakla birlikte kapanış saatleri ise akşam 23.00’dır. Bu saatler arasında herhangi bir zamanda parkı ziyaret edebilirsiniz. Bu saatler arasında rahatlıkla parkı gezebilir ve dolaşabilirsiniz. Eğer yaşlı ve herhangi bir engeliniz bulunuyor ise park içerisinde bulunan ücretsiz golf arabalarını kullanarak park içerisinde istediğiniz herhangi bir noktadan başka bir noktaya erişim sağlayabilirsiniz.

Bakırköy Botanik Parkı Nasıl Gidilir?

            NOT: Bakırköy Botanik Parkı yol tarifi yukarıda verilmiştir. 

Bakırköy Botanik Parkı ulaşım için pek çok seçenek bulunmaktadır. Kendi arcınız ile ulaşmak isterseniz eğer, Anadolu Yakası bölgesinden gelecek misafirler için İncirli yol ayrımına geldiğiniz zaman Bakırköy istikametinde içeri girmelisiniz. Daha sonra İncirli güzergahına gitmeden E5’e ters istikamette tekrar girdiğiniz zaman Bakırköy Botanik Parkı karşınızda olacaktır. Bu şekilde kolaylıkla gidebilirsiniz.

Eğer Avcılar istikametinden geliyor iseniz, Yenibosna güzergahından yan yolları takip ederek ilerledikten hemen sonra Bakırköy tabelasından içeri gireceksiniz ve E5 üzerinde bulunan Bakırköy Botanik Parkı tabelasını gördüğünüz zaman kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Toplu taşıma ile gelecek olan misafirler ise, Otobüs ya da Metrobüs ile geldikten sonra İncirli durağında inmeleri gerekmektedir. Metro çıkışından üst geçiti kullanarak karşıya geçmeliler. Daha sonra 100 metre yürüdükten sonra Bakırköy Botanik Park hemen karşınızda olacaktır.

Metro ile gelmek isteyen misafirler ise, M1 Aksaray- Havaalanı metrosuna bindikten hemen sonra Bakırköy durağında inip yaklaşık olarak 100 metre yürüdüktan sonra Bakırköy Botanik Parka ulaşım sağlayabilirler.

Oldukça kolay bir ulaşımı bulunmasının sebebi ise neredeyse İstanbul’un en merkezi konumunda bulunmaktadır. Bu nedenle son derece hızlı ve kolay bir şekilde toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla bu alana ulaşabilir, hafta sonu ya da hafta için rahatlıkla gezip dolaşabilirsiniz. İstanbul’un karmaşasından son derece uzaklaşabileceğiniz bir bölge ve rahatlıkla gezebileceğiniz bir arazidir.

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza göz atmayı unutmayın.

Yorum yapın