Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Giresun Adası Nerede? Nasıl Gidilir? | En Detaylı Gezi Rehberi

Giresun Adası Nerede? Nasıl Gidilir? | En Detaylı Gezi Rehberi

Giresun Adası nerede? Karadeniz Bölgesi için turizm çok önemli bir durum olmaya başladı. Özellikle kumsal turizmi gibi ya da kültür turizmi gibi çok farklı ziyaret türü için bu bölgeye ilgi son derece yoğunlaşarak yükseldi. Giresun’da Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan ve kültür turizmine en çok fayda sağlayan bölgelerden birisidir. Giresun içerisinde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bununla birlikte Giresun’a memleketi olduğu için gelenler içinde gezilip görülecek pek çok bölge ve tarihi alan bulunmaktadır. Bu alanların hepsi son dönemlerde iyileştirilerek hizmete açılmıştır. Turizme son zamanlarda kazandırılan bir diğer yer ise Giresun Adası olmuştur. Giresun Adası son zamanlarda ziyarete açılarak şehrin gözde turizm yerleri arasına girmiştir.

Türkiye’nin en çok gezilen bölgeleri arasında Giresun’da bulunmaktadır. Giresun Adası, ülkemizde bulunan çok nadir ve bakir bölgelerden birisidir. Mitolojik olarak da bir hikayesi olan ve tarih boyunca efsaneler ile ünlenmiş bir adadır. Pek çok efsane bu ada için söylenmektedir. Bu ada için birçok farklı söylenti bulunmaktadır.

Savaşçı olan Herkül’ün bu adaya altın postu aramak için geldiği bilinmektedir. Bu ada ayrıca savaşçı Amazon kadınlarının erkeklerden uzak bir toplum oluşturmak için buraya geldiği söylentileri de bulunmaktadır. Giresun Adası pek çok söylenti bulunmaktadır. Bu efsaneler dışında da bu adanın farklı bir özelliği daha bulunmaktadır. Her yıl Hz. Yusuf heykelini aramak için Yunanistan ve çevresinden bu adaya seferler düzenlenmektedir. Kültür turları içinde de farklı ve oldukça gizemli olan bu ada UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi içerisinde bulunması için 2019 yılında resmi olarak başvurusu yapılarak ada üzerinde dikkatler çekilmiştir.

40 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Giresun Adası, Karadeniz Bölgesi içinde yer alan doğal otsu ve odunsu bitki örtüsüne sahip çok farklı bir kara parçasıdır. 71 farklı türden bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Ada son derece özel ve gizemlidir. Pek çok tur bu ada için düzenlenmektedir. Özellikle son dönemlerde adaya gelen ziyaretçi sayısında artış gözlenmiştir.

Giresun Adası üzerinde ve çevresinde karabatak ve martı türlerinden pek çok kuş türü doğal olarak burada ürüyor. Ada ayrıca farklı türde göçmen kuşlarında uğrak ve dinlenme noktası haline gelmiştir. Pek çok göçmen kuş bu ada etrafında ve üzerinde mola vererek bir durak olarak kullanmaktadır.

Ada ekolojik olarak bu kadar zengin olmasının yanında mitolojik olarak da oldukça zengindir. Adanın dikkat çekici ve değerli olmasının nedeni pek çok efsanesi bulunmasıdır. Pek çok kavim ve Amazonların burada yaşadığı ve bu alanda yaşamlarını sürdürdüğü buluntular ve kalıntılar ile ispatlanmıştır. Bu nedenle Giresun Adası ikinci derece site alanı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca 2019 senesinde UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi için dahil olmak üzere başvuru yapılmıştır.

Giresun Adası Nerede?

giresun adası neredeGiresun Adası, isminden de anlaşılacağı üzere Giresun şehir sınırlarının tam karşısında yer almaktadır. Karadeniz bölgesinde iskan edilen tek ve turizme kazandırılan ada konumundadır.

Giresun Adası nerede öğrendikten sonra nasıl gidilir bakalım.

Giresun Adası Nasıl Gidilir?

Giresun Adası pek çok kişi tarafından ziyaret edilen ve son dönemde ziyaretçi sayısının oldukça yükseldiği bir konum ve kültür turizmi noktası haline gelmiştir. Peki bu adaya nasıl gidebiliriz? Bu ada için pek seçenek bulunmamaktadır. Giresun Adası’na gitmek için Giresun Limanı üzerinden hareket eden tekne turlarına katılarak, bu güzel adayı ziyaret edebilirsiniz. Kesinlikle ziyaret listesinzde olması gereken ve görmeniz gereken bu konumdur. Mitolojik efsanelerini dinlediğinizde orada olan yaşamı hissedeceksiniz.

Giresun Adası için girişler ücretsizdir. Bu sebeple sadece tekne turları için ücret vermeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında herhangi bir ücret ödemenize gerek yok

Giresun Adası Efsanesi

giresun adası efsanesiEn çok bilinen ve ilk efsanelerden birisi olan Kardeniz Bölgesi boyunca yaşayan Amazon kadınlarıdır. Bu ada da ilk yaşamın Amazon kadınları tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Amazon kraliçelerinin burada savaş tanrısı Ares adına yapılan tapınaklar yaptırdıkları bilinmektedir. Ayrıca bu ada da yaşayacakları alanlar inşa edilmiştir. Oldukça farklı ve gizemli bir büyüsü bulunmaktadır. Sinop Piskoposu Agias Phokas’ın da burada manastırı bulunduğu söylentiler arasındadır. Bu söylentiler ile kalıntılar ve buluntular birbirlerini desteklemiş olsa da en güçlü kanıt ve efsane Amazon kadınları içindir.

Giresun Adası içerisinde Alexius II döneminden kalan sur ve buna benzer kalıntılar ve buluntular bulunmaktadır. Sur kalıntıları ile beraber kuleler, manastırlar, iç kale, tarihi pişmiş toprak fıçılar ve bazı yerleşim yerleri için temeller bulunmaktadır. Eski dönemlerde de pek çok kez kullanıldığı bilinmektedir.

Venedikliler ve Cenevizliler tarafından kullanılmıştır. Cenevizliler ve Venedikliler Giresun Adası’nı gemileri için sığınak olarak kullanmıştır. Yani bu adayı bir dönem sığınak olarak kullanmışlardır. Giresun Adası’nda bulunan Hamza Taşı, ana tanrıçayı temsil etmektedir. Hamza Taşı Kybele’yi temsil ettiği ve oldukça büyüleyici bir arazi olduğu bilinmektedir. Döneminde kutsal olarak kabul edilen Hamza Taşı, binlerce yıllık geçmişi ile dilek taşı olarak kullanılmıştır.

Bin yıllık geçmişi bulunan Hamza Taşı dini inançlar gereği yaşlılar için mistik ve oldukça umut yüklü bir dilek taşı olarak bilinmektedir. Son derece özel ve farklı bir taştır. Her sene bu alanda festivaller düzenlenmektedir. Her yıl 20 Mayıs tarihinde bu alanda Uluslararası Aksu Festivali düzenlenmektedir. Soyun devamlılığı için ve bu inanç ile yapılmakta olan Ham Taşından geçme geleneği ise Türkiye’de ve çevreden çok farklı kültürlerin ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Her sene yapılan bu festivalde yüzlerce kişi bu alanda buluşmaktadır. Oldukça farklı bir festival olan çok farklı ortamlara ve mistik etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Her sene bu festivale artarak yükselen bir katılım oranı bulunmaktadır.

Giresun Adası Tekne Gezisi

giresun adası tekne turuGiresun Adası
için pek çok farklı gezi düzenlenmektedir. Bu gezileri yapan firmalar arasında seçeceğiniz en önemli özellik rehber olmalıdır. Rehbersiz turlar çok bir şey anlam ifade etmeyebilir. Bu nedenle kesinlikle rehber eşliğinde bir tur ile çalışmalısınız. Bu bölgeyi çok çok iyi bilen rehberler ile çalışan turizm firmaları ile çalışırsanız oldukça farklı ve tarihi bir gezi yapmış olacaksınız. Buranın tarihini ve efsaneleri derinlemesine sizlere anlatabilen bir rehber ile çıkacağınız bu gezi son derece farklı ve güzel olacaktır. Bu nedenle kesinlikle bu bölgeyi ve adanın hikayelerini bilen bir rehber ile Giresun Adası’nı gezmenizi önermekteyiz.

Bu ada efsaneler üzerine kurulduğu için efsaneleri bilerek bu adayı gezmek son derece gizemli ve farklı bir kültürel gezi haline gelecektir. Herkül’ün ve Argonotların burada Altın Post aradığı efsaneyi, Kral Mitridates’in Kızı ve Çoban Hikayesi, Hz. Yusuf’un Altın Heykeli, Hamza Taşı ve Amazon Kadınları efsanesi gibi efsaneleri gezerken dinlemek son derece mükemmel ve farklı bir deneyim olacaktır. Giresun Adası içini gezerken bu efsaneleri bilmek ve hayal etmek bu ada içerisinde olan gezinizi son derece farklı kılacaktır.

Orta Çağlar’dan kalma buluntu ve kalıntıları, flora ve faunası ile çok farklı ve önemli bir yaşam alanı olan Giresun Adası, Türkiye’de bulunan ve oldukça bakir konumda olan bir ada durumundadır. Son derece farklı bir kültür turu yapmak isteyenler için Giresun Adası oldukça güzel ve farklı bir seçenek olabilir.

Giresun Adası için kalkan gemiler Giresun Limanı’ndan hareket etmektedir. Açıldıktan 25 dakika sonrasında adaya ulaşıyorsunuz ve rehberler eşliğinde bu güzel adaya ulaşıyorsunuz.

Giresun Adası nerede, nasıl gidilir öğrendik. Artık keyfini çıkarabiliriz.

Yorum yapın