Ana sayfa » Kütahya Yazıları » Murat Dağı Kayak Merkezi Nerede? | Konaklama ve Fiyatlar

Murat Dağı Kayak Merkezi Nerede? | Konaklama ve Fiyatlar

Murat Dağı nerede? Murat Dağı, 2312 metre yüksekliği ile oldukça seviyesi yüksek dağlar arasındadır. Kütahya ve Uşak illeri arasında bulunur ve bu bölgenin en yüksek dağlarıdır. Ayrıca bu iller için bir sınırdır. Kütahya ve Uşak illeri için Murat Dağı adeta doğal bir sınır haline gelmiştir. Murat Dağı, Banaz Çayı ile Büyük Menderesi beslemektedir. Murat Çayı ile ise de Gediz Nehrini beslemektedir. Bu sayede dolaylı olarak Ege Denizi’ne su beslemesi yapmaktadır. Aynı zaman da ise Kokar Çayı ile birlikte Sakarya Nehri’ni beslediği için Karadeniz’e de su beslemesi yapmaktadır. Doğal kaynaklarının fazla olması nedeni ile Akar Çayı ile Eber Gölü havzasını beslemektedir. Oldukça yoğun bir su arazisinin olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Oldukça büyük ve geniş bir arazi üzerinde oluşmaktadır.

Murat Dağı, sıradağlar kategorisinde yer almaktadır. Ege Bölgesi içerisinde Honaz Dağı sonrasında en yüksek dağ konumunda yer almaktadır. Banaz ilçesinin kuzeyini kaplamaktadır. Uşak sınırları içerisinde 1.500 ile 2.000 metreye ulaşan ve aşan pek çok tepe ve yaylalara sahiptir. Bu yaylarda pek çok Uşak köyleri ve köylüleri yerleşmiştir. Özellikle yaz aylarında bu yayların nüfusları oldukça yükselmektedir. Yaylalarda hala yaylacılık yapılmaktadır. Bu nedenle bu tepeler ve yaylalara hala aktif ve hareketlidir. Aynı zamanda bu tepe ve yaylalarda çam ormanları ve büyük otlak araziler yer almaktadır.

Yaylalar bölgesinde belediyelerin tesisleri bulunmaktadır. Pek çok kaplıca ve farklı yaylalarda son derece değişik villalar ve evler bulunmaktadır. Turizm için oldukça elverişli olan bu topraklar son derece verimli kullanılmaktadır. Her mevsim kaplıca turizmi yapılmaktadır. Oldukça yoğun ve oldukça farklı bir ortamı bulunmaktadır. Pek çok insanın buraya gezmek ya da kaplıcalarda tedavi olmak için geldiğini söyleyebiliriz.

Kütahya gezilecek yerler listesinde en başta yer almaktadır. Murat Dağı özellikle yaylalarında çok farklı hava ile karşılamaktadır. Yaz mevsiminde bile oldukça serin olmaktadır. Ayrıca bu alanda pek çok kişi kamp yapmaktadır. Kamp için oldukça elverişli bir bölgedir. Ocakoğlu Yaylası bilinen en ünlü yaylasıdır. Banaz Çayı, Porsuk ve Gediz Nehirleri’nin tam olarak keşişim noktaları olan Murat Dağı son derece mükemmel ve görülmesi gereken yerler listesinde yer almaktadır. Kesinlikle gitmeniz gereken yerler arasındadır.

Gediz Murat Dağı zirvesine yaklaştığınızda farklı bir bitki örtüsü ile karşılaşabilirsiniz. Zirveye doğru yaklaştığınızda etrafınızda orkide, nilüfer, lale ve çiğdem gibi çok farklı bitkilerin olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu bölgede bulunan 853 bitki çeşidi ile, bölgenin florasıyla ve iklimi ile oldukça ilgi çekmektedir. Bölgede oldukça fazla bilim insanı yer almaktadır. Bilim insanları için Murat Dağı bitki örtüsü ve bitki çeşitliliği oldukça dikkat çekmektedir. Son derece ilgi odağı haline gelmiştir. Bu nedenle pek çok farklı amaçla bu bölgeye gelen ziyaretçi bulunmaktadır.

Murat Dağı Nerede?

murat dağı neredeMurat Dağı, Uşak ve Kütahya sınırları içerisinde yer alan mükemmel bir dağdır. Murat Dağı, Kütahya merkeze yaklaşık olarak 120 kilometre mesafede yer almaktadır. Yoğunluk olarak Kütahya il sınırları içerisinde yer aldığından dolayı Murat Dağı ismi genellikle Kütahya ile anılmaktadır. Ancak Uşak iline de oldukça yakın mesafede yer almaktadır. Gezilip görülecek oldukça güzel ve farklı yerler arasında yer almaktadır.

Murat Dağı Kaplıcaları

murat dağı kaplıcalarıMurat Dağı kaplıcaları
yılın her döneminde sayısız ziyaretçiyi almaktadır. Murat Dağı kaplıcaları Gediz ilçesi içerisinde yer almaktadır. Murat Dağı’nın Batı ucunda bulunmaktadır. Ormanlık arazi içerisinde yer alan kaplıcalar, Kütahya il merkezine yaklaşık olarak 130 kilometre mesafede yer almaktadır.

Kütahya’nın en yüksek dağı olan Murat Dağı üzerinde pek çok kaplıca yer almaktadır. 1987 senesinden itibaren bu alanda kaplıca turizmi başlamış ve günümüze kadar artarak devam etmiştir. Son derece mükemmel temiz bir havası bulunan Murat Dağı’nın suları da oldukça faydalıdır. 1987 yılında termal turizm merkezi ilan edildikten hemen sonra pek çok termal tesis açılmış ve günümüze kadar halen hizmet vermektedir. Murat Dağı üzerinde iki farklı hamam bulunmaktadır. Germiyanoğulları tarafından inşa edilen iki farklı hamam bulunmaktadır.

Bu kaplıcalarda insanlar oldukça farklı sağlık hizmetleri almaktadır. Başta cilt hastalıkları için gelen pek çok ziyaretçi bulunmaktadır. Bu kaplıcalarda cilt hastalıkları dışında da pek çok hastalığa çare bulunduğu bilinmektedir. Her sene binlerce ziyaretçi alan kaplıcalar, yılın her dönemi oldukça yoğun ve doludur.

Murat Dağı Kaplıcaları Nerede?

Kütahya il merkezine yaklaşık olarak 130 kilometre mesafede yer alan kaplıcalar, Gediz merkezine mesafesi ise yalnızca 30 kilometredir. Yani direkt olarak Gediz ilçesine gelerek buradan geçiş sağlayabilirsiniz. Bu sayede Kütahya merkeze uğramadan direkt olarak Murat Dağı Kaplıcaları tesislerine erişim imkanı sağlayabilirsiniz. Son derece kolay bir ulaşımı bulunmaktadır.

Murat Dağı nerede öğrendikten sonra nasıl gidilir öğrenelim.

Murat Dağı Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Murat Dağı Kaplıcaları’na ulaşmak oldukça basit ve kolaydır. Murat Dağı Kaplıcalarına ulaşmak için kendi aracınz ile ya da herhangi bir şehir merkezinden kiraladığınız araç ile bu kaplıcalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Gediz ilçesinden yalnızca 30 kilometre mesafede yer alan kaplıcalara gelmek oldukça rahat bir yol üzerinden sağlanmaktadır. Turizm bölgesi olduğundan dolayı yollar oldukça düzenli ve rahattır. Ayrıca tren ile gelmek isteyen ziyaretçiler işe Şak Tren İstasyonu’nda indikleri zaman kaplıcalara yalnızca 50 kilometre mesafede yer almaktadır. Buradan yine ulaşım sağlamanız mümkündür. Ayrıca Gediz merkezden ve Kütahya merkezden Murat Dağı Kaplıcaları bölgesine belirli aralıklar ile gelen servisler bulunmaktadır. Bu servisler ile de Murat Dağı Kaplıcalar bölgesine gelmeniz kolaylıktır.

Murat Dağı Kaplıcaları Konaklama

gediz murat dağı otel fiyatlarıMurat Dağı Kaplıcaları için konaklama yapmak isterseniz eğer burada bulunan tesislerde kalmanız mümkündür. Konaklama imkanı bulunmaktadır. Bu tesislerde 140 yatak kapasiteli, 80 odalı ve 35 apart kapasiteli oda bulunmaktadır. Bunun dışında 2 adet hamamı ve 1 adet açık havuzu bulunmaktadır. Tesislerde kafeterya, restoran ve büyük bir piknik bölgesi bulunmaktadır. Bu piknik alanında dilediğiniz gibi pikniğinizi yapabilir, istediğiniz ürünleri getirebilirsiniz. Oldukça büyük bir piknik alanı bulunmaktadır. Son derece beğeneceğiniz bir arazi üzerinde kuruludur.  Tam olarak oksijen deposu haline gelen ve oldukça huzurlu bir bölge olan Murat Dağı üzerinde piknik yapmak oldukça çekici bir durum haline gelmiştir. Bölge halkı özellikle yaz aylarında bu bölgede piknik yaparak vakit geçirmekte ve huzurlu bir zaman geçirmektedir.

Kaplıcaların suyunda; sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bromür ve sülfat bulunduğundan dolayı, sinir, kas rahatsızlıkları, kadın hastalıklar ve romatizma gibi pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle sağlık turizmi açısından oldukça iyidir.

Murat Dağı Termal tesislerine ulaşmak isterseniz eğer +90 274 412 7496 hat numaradan iletişime geçerek önceden rezervasyon yaptırma imkanı ve önceden burası hakkında bilgi almak imkanı bulabilirsiniz. Daha önceden aldığınız bilgi ile içerinin doluluk oranını öğrenerek ona göre rezervasyon yaptırabilirsiniz. Son derece güzel bir tesislere ev sahipliği yapmaktadır.

Murat Dağı Kayak Merkezi

murat dağı kayak merkeziMurat Dağı kış sporları içinde uygun hale gelmiştir. Özellikle termal bir otel ile kış turizmini birleştirme işlemi Türkiye’de tektir. Murat Dağı bölgesinde doğa yürüyüş yollar, kayak merkezi, kamping alanları, flora ve fauna gözlemciliği, dağcılık ve dağ bisikleti turları gibi pek çok spor yapılmaktadır.

Ayrıca her seviye için uygun pist bulunması sebebi ile pek çok spor severin ilgi ile gelmesi mümkündür. Murat Dağı Kayak Merkezi içerisinde iyi derece kırmızı, orta derece mavi ve eğitim seviyesinde yeşil renkli kayak pisti ile kızak pisti bulunmaktadır, bu alanlarda dilediğiniz gibi vakit geçirebilir eğlenebilirsiniz. Murat Dağı Termal Kayak Merkezi ve konaklama için: 0 274 412 74 96, 0 274 412 73 14 ve 0 537 572 97 35’i arayınız.

Kütahya gezilecek yerler ve Kütahya’da ne yenir yazılarımızı da mutlaka inceleyin.

Yorum yapın