Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Kütahya Gezilecek Yerler | En Detaylı Kütahya Gezi Rehberi

Kütahya Gezilecek Yerler | En Detaylı Kütahya Gezi Rehberi

Kütahya gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız, listenizin büyük bir çoğunluğunu antik kentlerin ve kaplıcaların dolduracağını söylemek isteriz. Ege bölgesinin tarihi açıdan en zengin illerinden biri olan Kütahya, küçük bir şehir olarak bilinse de geçmiş dönemlerde birçok medeniyete kucak açmıştır. Kütahya’da gezilecek yerler listesi ile sizlere anlatımlar yapacağız.

Kütahya gezi rehberi oluşturuyorsanız, rehberinizin içerisinde bu toplumların Kütahya bölgesinde bıraktıkları birçok eserle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Kütahya yalnızca antik yapıları ve kaplıcaları ile ünlü olan bir şehir değildir. Aynı zamanda bitki örtüsü de mutlaka görülmeye değerdir.

13 ilçesi bulunan Kütahya’nın ilçelerle birlikte nüfusunun 600 bine yakındır. Kütahya ili son derece köklü bir tarihe sahiptir ve şehirde ilk olarak Frigyalıların yaşadığı bilinir. Frigyalıların yapılan araştırmalar neticesinde milattan önce 3000 yılında Kütahya bölgesinde yaşamaya başladıkları tahmin edilmektedir. Frigyalılar dışında kentte sonraki dönemlerde Persler, Hititler, Lidyalılar gibi önemli topluluklar da yaşamıştır. Kent, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de önemli yaşam merkezlerinde biri olarak görülmüştür. Bu yüzden Kütahya gezilecek yerler listenizin büyük bir bölümü tarihi eserler ile dolu olacaktır.

Kentin en önemli geçim kaynaklarının başında seramik gelir. Kütahya’da irili ufaklı birçok seramik fabrikası mevcuttur. Seramik, Kütahya ilinin tarihinde sürekli olarak yer alır. Bu yüzden nesilden nesle bu geçim kaynağı bir şekilde aktarılmış ve halen daha günümüzde sürdürülmektedir. Kütahya’dan yakınlarınıza hediye götürmek isterseniz, mutlaka bölgede yer alan seramik ve porselen ürünlerine göz atmanızı öneririz.

Kütahya Merkez Gezilecek Yerler

Kütahya Kalesi

kütahya gezilecek yerlerKütahya gezilecek yerler denildiği zaman Kütahya Kalesi, akla ilk olarak gelen yerlerden biridir. Hisar Tepesi’nde mevzilenmiş olan bu kalenin, Kütahya’nın ilk yerleşim yeri olduğu tahmin edilir. Kalenin surları Bizans İmparatorluğu tarafından yapılmıştır. Surlar sıradan bir görüntüde değildir. Aksine oval yapısıyla bilinen kalelerden biraz daha farklı bir görünüme sahiptir. Kale, orijinalliğine günümüze kadar büyük ölçüde korumuştur. Ayrıca yeşil bir örtünün içinde kalan bu kale, manzara konusunda da Kütahya’nın enleri arasında yer alır. Kütahya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listenize mutlaka bu kaleyi eklemelisiniz.

Yazıyı sitemize yüklemeden önce tekrar bir göz atmak istedim bir de ne göreyim! Burayı sizlere tariflerken Döner Gazino’yu anlatmayı unutmuşum. Hemen size bundan da bahsetmek istiyorum. Kalenin en merkezi noktasında bir Döner Gazino mevcut. Bu mekanın özelliği ise 360 derece dönmesi. Yani burada oturup bir çay içmek istediğinizde oturduğunuz mekan yavaş yavaş dönecek. Bir tam turunu 45 dakikada tamamladığı için kısa bir mola ve muhabbet esnasında tüm şehir manzarasına şahit olmuş olacaksınız. Deneyimlemenizi tavsiye ediyorum.

Frig Vadisi ve Frig Yolu

Kütahya gezi rehberi içerisinde belki de en beğeneceğiniz ve sizi en büyüleyecek yer, Frig Vadisi’dir. Frig Vadisi, Kütahya, Afyon ve Eskişehir illeri içerisinde yer alan büyük bir vadidir. Antik dönemlerde bu vadinin önemli bir yerleşim yeri olduğu, barındırdığı yapıtlar sayesinde kolaylıkla anlaşılır.

Frigyalılar asırlar önce bu vadiye yerleşmiş ve kayaları oyarak, önemli yaşam alanları inşa etmişlerdir. Kale, ev, anıt gibi daha birçok önemli yaşam alanı Frigyalıların uğraşları sonucunda oluşturulmuştur. Bölgedeki çoğu yapı halen daha sağlamlığını korumaktadır ve bölge tarihi eser konusunda fazlasıyla zengindir. Taş oyma sanatının o dönem Frigyalılarda ne denli gelişmiş olduğu bu vadi sayesinde kolaylıkla anlaşılabilir. Kütahyada gezilecek yerler listenize bu vadiyi eklememeniz, Kütahya’yı yarım yamalak gezdiğiniz anlamına gelir. Aslanlı Mabet, Gerdekkaya, Pişmişkale, Midasşehir, Kırkgöz Kayalıkları, Sarnıçlar, Aslan Kaya, Üçlerkayası ve Ayazini Kilisesi, Frig Vadisi ve Frig Yolu üzerinde mutlaka gidip, canlı canlı görüp, bol bol fotoğraf çekmeniz gereken yerlerdir.

Kütahya Çini Müzesi

Kendince Kütahya gezi rehberi hazırlayan herkes, Kütahya’da nerede kalınır? Kütahya’da ne yenir? gibi soruların cevabını bir şekilde bulabilir. Kütahya’nın en önemli geçim kaynaklarından biri olan seramiğin tarihini ve bu konudaki sorularınızın cevabını alabilmeniz adına mutlaka Kütahya Çini Müzesi’ni ziyaret etmeniz gerekir.

1411 yılında inşa edilen bir binada hizmet veren bu müze, içerisinde sayısızca eser barındırır. Kütahya’nın geçmişten bugüne çini, seramik işleme ve porselen gibi konularda ne denli gelişmiş olduğu bu müze sayesinde daha kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

kütahya gezilecek yerlerKütahya gezilecek yerler
arasında, Kütahya Arkeoloji Müzesi’nin ayrı bir öneme sahip olduğu söylenebilir. Kütahya’nın önemli yapılarından biri olarak bilinen bu müze, 1314 yılında inşa edilmiş ve o dönemler medrese olarak kullanılmıştır. Kütahya’da ve çevresinde birçok antik kentte yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen eserler bu müzede sergilenir. Bu yüzden Kütahya’nın gerek antik dönemlerde gerekse eski çağlarda ne denli önemli bir il olduğu, müzede sergilenen eserler sayesinde daha iyi bir şekilde anlaşılabilir. Frigya, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı toplumlarının bölgede bırakmış oldukları birçok eser, söz konusu müze sayesinde dünya gözüyle görülebilir.

Yoncalı Kaplıcaları

Kütahya gezi rehberi hazırlıyorsanız, rehberinizin içerisinde kaplıca keyfi de mutlaka olmalıdır. Kütahya’nın turizm konusunda en büyük zenginliklerinin başında kaplıcaları gelir. Yurtdışından veya Türkiye’nin dört bir yanından Kütahya’da bulunan kaplıcalara akın edilir. Bu yüzden Kütahya gezi planınızın içerisinde mutlaka kaplıcalar yer almalıdır. Kütahya’da kaplıcaları birçok ilçede ve merkezde bulabilirsiniz. Yoncalı ilçesinde bulunan kaplıcalar, Kütahya’nın en meşhur kaplıcalarıdır. İlçeye giderek, bütçenize en uygun olan kaplıcalardan herhangi birinde, şifalı olduğu inanılan kaplıcaların sularına kendinizi bırakabilirsiniz. İster ailenizle ister sevgilinizle isterseniz de arkadaşlarınızla bu kaplıcaların tadını çıkarabilirsiniz. İlçede her isteğe uygun olan kaplıca mevcuttur.

Çamlıca Tabiat Parkı

Kütahya gezilecek yerler
ve Kütahya merkezde gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız, Çamlıca Tabiat Parkı’nı es geçmemenizi öneririz. Kütahya’nın merkezinde doğa yürüyüşü yapıp, doğa fotoğrafları çekip, kamp kurup ve doğanın tadını sonuna kadar çıkarabileceğiniz yerdir. Bölgeye giriş ücretlidir ve ücretlerinin aracınıza göre 3-10 TL arasında değiştiği söylenebilir. İçeride birçok sosyal tesis mevcuttur. Ayrıca doğada kamp yapmak yerine kır evinde konaklamayı tercih ederseniz, 100 TL’lik makul bir ücretle 3 yataklı evlerde konaklayabilirsiniz. Tesis, 08.00 ve 22.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

Enne Barajı Tabiat Parkı

kütahya gezilecek yerlerKütahya gezilecek yerler
arasında merkeze bağlı bir diğer tabiat parkı ise Enne Barajı Tabiat Parkı’dır. Çoğu Kütahya gezi rehberi, Çamlıca, Enne Barajı ve Topuk Yaylası Tabiat Parklarından bahsetmez. Bu tabiat parkları, Kütahya’nın oksijen depolarıdır ve sizlere son derece eşsiz manzaralar sunar. Geneli meşe ağaçları ile çevrili olan bu tabiat parkı, içerisinde her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz tesisler bulundurur. Piknik yapılması yasak olan bu tabiat parkı, kamp, fotoğrafçılık, doğa yürüyüşü ve bisiklet gibi etkinlikleri sevenler için kaçırılmaması gereken bir yerdir.

Kütahya Gediz Gezilecek Yerler

Kütahya Gediz Gezilecek Yerler bakımından diğer ilçelere hatta il merkezine göre biraz daha avantajlı bir konumda. Bunun sebebini ise birazdan bahsettiğimiz yerlerden anlayacaksınız. Gediz ilçesinin öne çıkan özelliği Uşak ve Kütahya il merkezlerine yakın sayılabilecek konumdadır. Bu sayede içe kapanık bir ilçe olmayan Gediz kendi bünyesinde barındırdığı güzellikleri ve doğal harikalarını geliştirme konusunda diğer ilçelere göre daha avantajlıdır.

Gediz Murat Dağı Kayak Merkezi

Gediz Murat Dağı Kayak Merkezi
Gediz ilçesinin eğlence merkezlerinden biridir. Gediz Belediyesi tarafından yapılan kayak merkezinde fiyatlar oldukça uygun. Çevre şehirlerde yaşayan kayak tutkunlarının en çok tercih ettiği kayak merkezinin Murat Dağı Kayak Merkezi olmasının sebebi ise kayak merkezinin lokasyon olarak harika bir noktada bulunması. Yazımızın ileriki bölümlerinde bunu anlayacaksınız.

Kayak merkezine geldiğinizde kayak ekipmanlarını kiralayabileceğiniz bir işletme mevcut. Bunun yanı sıra kafeteryası ve lavaboları da var. Küçük çocuklar, orta yaşlı insanlar için kayak rampalarının yanında eğlenebilecekleri ayrı bir rampa daha var. Burayı kullanmak için kızak kiralayabiliyorsunuz ve tüm aile üyelerinizle, arkadaşlarınızla beraber eğlenme imkanına sahip oluyorsunuz.

Detaylı bilgi ve rezervasyon bilgileri için; https://muratdagi.gediz.bel.tr/

Gediz Murat Dağı Termal

Gediz Murat Dağı Termal
işletmeleri konum olarak kayak merkezinin hemen yanında yer alıyor. Termal suların çıktığı Murat Dağı sadece kayak merkezi ile değil, termal turizmi ile de öne çıkıyor. Zaten gittiğinizde sizin de fark edeceğiniz üzere burada küçük bir tatil kasabası havası var. Tatilciler için yapılan apartlar, oteller ve tüm ihtiyaçlarınız için hazır bulunan işletmeler mevcut.

Kütahya Gediz Gezilecek Yerler içerisinde Murat Dağı fark ettiğiniz üzere hem kayak merkezine, hem de termal bir tatil köyü denilebilecek alana ev sahipliği yapıyor. Ancak bununla bitmedi. Hemen Murat Dağının sahip olduğu diğer güzelliğe geçelim.

Gediz Murat Dağı Piknik Alanı

Gediz Murat Dağı Piknik Alanı
yaz aylarında çevre ilçelerden ve illerden gelen insanların aileleriyle ve arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirdikleri bir durak. Her tarafından ağaç fışkıran ormanın içerisinde birden fazla piknik alanı bulunuyor ancak en çok tercih edilen termal bölgenin hemen yukarısındaki alan. İnsanlar piknik için duydukları ihtiyaçları termal evlerin ve işletmelerin olduğu bölgeden temin edebildikleri için çok da pratik bir ortam var diyebiliriz.

En çok kullanılan piknik alanlarının içerisinde tuvaletler ve lavabolar mevcut. Eğer kış aylarında piknik yapmayı tercih ederseniz sabahın erken saatlerinde kayak merkezinde kayak yaptıktan sonra piknik alanlarına geçebilirsiniz. Eğer tatilinizi geçirmek isterseniz Murat Dağında tavsiye ettiğimiz vakit en az 3 gün. Bir gelenin bir daha geldiği Murat Dağı sizi imkanları ile fazlasıyla doyuracaktır.

Gediz Cumhuriyet Caddesi

Kütahya gezilecek yerler
içerisinde huzurun ve yoğunluğun güzel bir şekilde dengelendiği bu caddede bir akşam geçirmemek çok akıl kârı değil. Özellikle yaz aylarında caddenin trafiği belli saatlerde trafiğe kapatılır ve vatandaşların yürüyüş yolu olarak kullanılır. Cadde üzerinde her sektörden ve alandan esnaf olduğu için hem alışverişinizi, hem de akşam keyfinizi cadde içinde geçirebilirsiniz.

Eski Gediz

Kütahya Gediz Gezilecek Yerler içerisinde yer alan bir belediye olan Eski Gediz isminden de anlaşılacağı üzere Gediz ilçesinin eski konumu. 1970 yılında yaşanan deprem ve depremin sebep olduğu yangın yüzünden tüm ilçe yanıp kül oldu ve toplamda 1086 kişi hayatını trajik bir şekilde kaybetti. Gediz ilçesi kurulduğu alana ise 1970 yılında taşındı ancak bazı insanlar yeni kurulan ilçeye taşınmayıp evlerini ve iş yerlerini onararak burada yeni bir yaşam alanı oluşturmayı başardı.

Eski Gediz tarihi eserlerin ve kalıntıların bolca izine rastlanılan bir bölge. Bunun sebebi ise 5500 yıllık tarihinde Persler ve Roma İmparatorluğu gibi birçok devletin buraya sahip olması ve aktif bir şekilde burayı inşa etmesi. Roma İmparatorluğu dağıldıktan sonra Bizans sınırlarında kalan bölge bu döneminde psikoposluk merkezi olarak kullanılmıştı.

Bizans döneminden sonra Germiyanoğulları tarafından fethedilen Gediz 1930 yılında ise Osmanlı İmparatorlu toprağı oldu. Osmanlı döneminden sonra ise 3 kez Yunan devleti tarafından işgal edilen Gediz en sonunda Fahrettin Altay komutasındaki ordunun gelmesi ile beraber kurtarıldı.

Eski Gediz Gazanfer Ağa Ulu Camii

Eski Gediz Gazanfer Ağa Ulu Camii
1582 yılında Osmanlı İmparatorluğunun saray mertebesindeki Gazanfer Ağa tarafından yaptırılmıştır ancak depremden sonra 1990 yılında birçok bölümü yıkılmıştır. Aslına sadık kalınarak restore edilen camii nin dışarısında ve çevresinde halen daha Bizans döneminden, Osmanlı döneminden kalıntılar ve tarihi eserler mevcuttur.

Camiinin aynı zamanda kendisine ait tarihi hamamı da mevcuttur. Şu an müze olarak kullanılan hamam Osmanlı İmparatorluğu zamanında temizliğe ne kadar önem verildiğinin de aynı zamanda bir göstergesi. Camiinin hemen yanında inşa edilen hamamı mesai saatleri içerisinde gezebilirsiniz. Şu an müze olarak kullanıldığı için içerisinde birçok tarihi eser ve kalıntı da mevcut.

Eski Gediz Tarihi Evleri

kütahya gezilecek yerlerKütahya Gediz Gezilecek Yerler
içerisinde ayrı bir tadı olan Eski Gediz Tarihi Evleri ziyaretinizi kesinlikle yapmalısınız. Bölgenin birçok alanı sit alanı kabul edildiği için modern bina ve yapı görmek yerine tarih kokan binalar ve yapılar görüyorsunuz. Buradaki binaların bir kısmı sadece siz ziyaretçiler için özel olarak restore edilmiş ve içerisine yöresel yaşam eşyaları koyulmuş şekilde sizleri bekliyor.

Eski Gediz Deprem Anıtı ve Koca Kaya

Eski Gediz Deprem Anıtı ve Koca Kaya gezinizin dinlenme duraklarından olabilir. 1970 yılındaki depremin tam olduğu saati gösteren bir anıtsal saat kulesinin çevre düzenlemeleri güzel bir şekilde yapılmış ve insanların oturabilecekleri alanlar oluşturulmuş. Ayrıca içerisinde işletmesi de var. Eski Gediz halkının en sevdiği duraklardan biri.

Koca Kaya ise Eski Gediz’e gelirken uzaktan bile fark edebileceğiniz kırmızı ışıklandırmalı bir ESKİ GEDİZ yazısını üzerinde bulunduruyor. Ayrıca kayanın eteklerinde Türk Bayrağı mevcut. Kayanın zirvesindeki yazının hemen yanında da bir bayrak direği mevcut ve Türk Bayrağı asılı. Eski Gediz’in harika manzarasını incelemek ve kartpostallara layık manzara, hatıra fotoğrafları çekmek için çok uygun bir mekan.

Kütahya Simav Gezilecek Yerler

Simav Eynal Kaplıcaları

Kütahya Simav Gezilecek Yerler
içerisinde Simav Eynal Kaplıcaları tatil turizmi ile öne çıkan bir yerleşim yeridir. Simav ilçe merkezine yakın mesafede bulunan Eynal içerisinde hamamlar ve aquapark bulunur. Bunlara ek olarak ise kiralayabileceğiniz apartlar ve evler de mevcuttur. Yerel işletmeler ve toplu taşıma ulaşımı ile de küçük bir tatil köyü diyebilirsiniz buraya geldiğinizde.

Tatiliniz esnasında ilk fark edeceğiniz şey buranın güzel bir tatil yeri olmasının yanında aynı zamanda çok da ekonomik oluşudur. Burada ekonomik dememizin sebebi ise diğer tatil beldeleri ve termal turizm merkezlerine göre yaptığımız karşılaştırmalardan ötürüdür. Yerel halkın sıcak kanlılığı ve restoranlarındaki leziz yemekleri ile hem ekonomik hem de güzel bir tatil yapma şansına sahipsiniz.

Simav Gölcük Yaylası

kütahya gezilecek yerlerSimav Gölcük Yaylası
ilçe merkezine biraz uzak bir konumda bulunduğu için imkanlar dahilinde gidilebilecek bir yayladır. Burayı daha çok mesire alanı diyerekten de nitelendirmek yanlış olmaz. Mesire alanında lokanta var ve hemen altında ise göl manzarası bulunmakta.

Ancak isterseniz piknik eşyalarınızı alarak kendiniz de mangalınızı yapabilirsiniz. Ama bu seçeneği çok tavsiye etmiyoruz çünkü buranın yerlisi değilseniz kendinizi lokantaya atıp manzaranın eşliğinde zahmetsiz ve güzel bir akşam yemeği yemenizi daha çok önemsiyoruz.

Kütahya gezilecek yerler yazımızın Simav bölümü bu kadardı. Kütahya il merkezine uzak olduğu için gezmeye gelemeseniz bile bir tatilinizi Eynal Kaplıcaları içerisinde değerlendirirseniz pişman olmayacağınıza eminiz.

Yeniköy Peribacaları

Kütahya’nın Simav ilçesinde bulunan Yeniköy Peribacaları, Nevşehir’de bulunan peribacaları ile birebir aynı özelliği taşırlar. Nevşehir’e gitmek yerine Simav’da bu peribacalarını ziyaret ederek, doğanın mucizevi gücüne tanıklık edebilirsiniz. Elbette ki Nevşehir’de yer alan peribacalarının yerini tutmaz ancak bölgede tatil yapıyorsanız ve Simav ilçesine yakınsanız, mutlaka Yeniköy Peribacalarını ziyaret etmelisiniz. Kiçir Ormanı içerisinde yer alan bu peribacalarının bir diğer güzel yanı, yeşil örtü ile iç içe olmasıdır. Doğa fotoğrafçıları ve bu tür turistik yerlerde fotoğraf çekilmek isteyen kişiler için harika bir yerdir.

Kütahya Tavşanlı Gezilecek Yerler

Kütahya’nın nüfus bakımından en büyük ilçesi olan Tavşanlı’da gezilecek yerler çoktur. Leblebisi ünlü olan ilçe ile ilgili gezi rehberini aşağıda görebilirsiniz.

Tavşanlı Belediye Müzesi

Kütahya Tavşanlı gezilecek yerler
bölümümüzün ilk durağı Tavşanlı Belediye Müzesi. Müze yerel olarak bir tarihi ve bir kültürü temsil ediyor diyebiliriz. Müze içerisinde yaşanılan bölgenin geçmişinden tutun eşyalarına kadar birçok ilginç bilgi ile karşılaşacaksınız. Bunların yanı sıra ise arkeolojik eserler de müzede mevcut.

Kütahya gezilecek yerler konusunda gördüğünüz üzere sadece merkez olarak değil, ilçeleri ile de zengin bir il. Bunun dezavantajı ise tatilini ya da seyehatini gerçekleştiren insanların konumlarına nereden gelirse gelsin bazı gezilecek yerlere çok uzak bir konumda olması. Yazımızı okurken gezeceğiniz yerleri güzergahınıza göre ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Tavşanlı Göbel Kaplıcaları

Tavşanlı Göbel Kaplıcaları
Kütahya’nın merkez ve diğer ilçelerinde gördüğünüz üzere termal açısından zengin bir konumda ve ilçeler genel olarak turistik açıdan bu alanda öne çıkıyorlar. Tavşanlı da termal turizm açısından diğer ilçelerden geri kalmayan bir kaliteye sahip hatta sahip olduğu bazı farklılıklar ile öne de çıkıyor diyebiliriz.

Göbel Kaplıcaları ilçeye 6 kilometre uzaklıkta bir konumda. Kaplıcanın içerisinde 2 tane yarı olimpik havuz ve 2 tane Türk hamamı var. Bunlara ek olarak ise 2 tane de çocuk havuzu yapılmış. Ancak bunlarla yetinmeyip kondisyon merkezi ve 20 tane de özel banyo eklemişler çok da güzel olmuş. Kaplıca suyu ile yapılabilecek tüm şeyler yapılmış.

Dileriz ki burayı sadece bir ter atalım düşüncesiyle gelirsiniz. Ama biz ne olurne olmaz şunu da belirtelim buranın suları çok şifalı. Özellikle romatizma hastalarının kendilerini fırsat buldukça attıkları bir nokta olan kaplıcanın şifalı suları sadece bununla da sınırlı kalmayıp kemik ağrılarına ve cilt hastalıklarına da iyi geliyor.

Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı

kütahya gezilecek yerler

Kütahya Tavşanlı Gezilecek Yerler bölümümüzün en özel yerlerinden birisi olan Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Dünya’ca da ünlü bir yer. Bunun sebebinin ise çamlığın içerisinde bulunan bir tür çam ağacı türü olduğunu belirtelim.

Dünyada sadece Tavşanlı ilçesinde bulunan Premidal Karaçam isimli çam ağacı türü aynı zamanda değişik efsanelere de konu olmuş. Efsaneye göre bu tür çamı kesenin başından musibet eksik olmazmış. Bir diğer efsane ise Kurtuluş Savaşı zamanında bir askerimizin burada şehit olması ve çam ağaçlarının o zamandan beridir o şekilde yetişmeleri.

Kütahya Dumlupınar Gezilecek Yerler

Dumlupınar Şehitliği

kütahya gezilecek yerlerKütahya gezilecek yerler
listeniz içerisinde Dumlupınar Şehitliği de mutlaka yer almalıdır. Şehitlik, Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde şehit olan askerlerimiz için yaptırılmıştır. Dumlupınar Meydan Muharebesi, tıpkı Çanakkale cephesi gibi Kurtuluş Savaşı’nda, Anadolu’nun korunması için büyük önem taşımıştır. Bu muharebede şehit olan aziz şehitlerimizin naaşları ise Dumlupınar Şehitliği’ne defnedilmiştir. Şehitliğe giderek, o dönem zorlu şartları hakkında ve şehit olan askerlerimizin yaşları hakkında bilgi alıp, duygulanmamak elde değildir.

Dumlupınar İlk Hedef Anıtı

Dumlupınar İlk Hedef Anıtı
bir milletin küllerinden doğuşuna sebep olan ve Atatürk tarafından verilen emrin verildiği noktadır. O emri söylemeden önce sizlerin de biraz düşünmesini istiyorum o emri hatırlayacağınızdan eminim. Hatırlayamayanlar için ufak bir tüyo vereyim savunma değil artık taarruza geçildiği için verilen bir emirdi.

Evet doğru cevap, tebrik ederiz. O emir “Ordular! ilk hedefiniz Akdeniz, İLERİ” emriydi. Şimdi bu Hedef Anıtı neden inşa edilmiş daha detaylı ve derinden anladığımızı düşünüyorum. Size özel bir hatıramı paylaşmak isterim bu anıt ile alakalı.

Burayı ziyaret ettiğimde Akdeniz’e doğru yüzümü döndüm ve manzarayı izlemeye başladım. Manzaranın ufuk noktalarını incelerken acaba dedim Atatürk’ün yerinde olup da burada o emri vermek nasıl bir duygu diye düşünmeden edemedim. Ben bu şekilde düşüncelere dalarken gayri ihtiyari bir şekilde arkamı dönüp kafamda canlandırdığım savaş alanında askerlerimizin bulunduğu bölgelere baktım ve şoka uğradım.

Çünkü hiçbir şey hissetmemiştim yani en azından kafamda askerlerimizi burada canlandıramamıştım. Ben bu düşüncelerle boğuşurken birden kendimi minnettar bir duygu içerisinde buldum. Doğru ya, o askerler emri aldıktan sonra Akdeniz’e gitmişlerdi!

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi

kütahya gezilecek yerlerDumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi
milli tarihimiz ve benliğimiz için adeta bir aynası vazifesi görmekte. Kurtuluş Savaşı zamanında kullanılan araç ve gereçlerden tutun havada çarpışan mermilere varasıya kadar birçok eşya müzede mevcut. Ayrıca harita üzerindeki savaş alanları ve savaşın seyrine dair bilgiler insanı şok edecek nitelikte.

Kütahya Dumlupınar Gezilecek Yerler içerisinde en çok bilgiye sahip olacağınız durak müze olacaktır. Eğer çocuğunuz varsa kesinlikle genç yaşlarındayken buraya getirmenizi ve buradaki milli geçmişimizi anlatmanızı isterim. Yeri de gelmişken sizlere bir tane Türk Ordu Marşları içerisinden Dumlupınar Marşını dinletmek isterim. Buradan Dumlupınar Marşı içeriğine ulaşabilirsiniz.

Dumlupınar Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı

Dumlupınar Şehit Sancaktar Mehmetçin Anıtı
Kurtuluş Savaşı esnasında yaşanan bir hadiseden ötürü yapılmıştır. Bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından yaptırılan anıt Türk Milletinin vatanına ne derecede sadık olduğunun yüzlerce örneğinden biri.

‘‘Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı, ebedi hayatı burada taçlandı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Burada temelini attığımız ‘‘Şehit Asker Abidesi’’ işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman Türk Milletini temsil edecektir. Bu Abide Türk Vatanına göz dikenlere, Türk’ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, cesaretini, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır.’’

Mustafa Kemal ATATÜRK

Anıtın hikayesi şu şekilde. Atatürk muharebe meydanında dolaşırken mevzilerden birinde toprağın içinde kalmış bir Mehmetçik görür. Mehmetçik toprağın altında kalmasına rağmen bir kolu dışarıdadır ve kaskatı kesilen kolu ile sancağı halen daha tutmaya devam etmektedir. Atatürk bu hadiseden çok etkilenir ve burada bir anıt yapılmasını emreder.

Kütahya Çavdarhisar Gezilecek Yerler

Aizanoi Antik Kenti

Kütahya’nın tarihi zenginliği tahmin ettiğinizden de fazladır. Frig Vadisi, bu zenginliğin büyük bir kısmını oluştursa da Aizanoi Antik Kenti de Kütahya gezi rehberi içerisinde mutlaka olması gereken yerlerden biridir.

Roma döneminde söz konusu antik kentin ne denli büyük önem taşıdığı içinde yer alan etkileyici antik kalıntılardan rahatlıkla anlaşılabilir. Zeus Tapınağı ve tiyatro, bu antik kentteki en önemli eserler olarak bilinirler. Uzmanlar Zeus Tapınağı’nın %90 oranında günümüze kadar korunup geldiğini belirtmektedirler. Kentte 13.500 kişilik bir stadyum olması, kentin ne denli kalabalık olduğunun en önemli göstergesidir. Bölgede yapılan araştırmalar, bu antik kentte tahmini 80 bin kişinin yaşadığını ortaya koyar.

Kütahya gezilecek yerler listenize bu antik kenti ekleyerek, sosyal medyada fazlasıyla ilgi görecek olan tarihi fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle fotoğrafçılar için bu antik kentin bulunmaz bir nimet olduğunu söylemek isteriz.

Kütahya Domaniç Gezilecek Yerler

Domaniç Ormanları

 

Kütahya gezilecek yerler ve Kütahya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler denildiği zaman, Domaniç Ormanları’nı es geçmek, büyük bir yanlış olacaktır. Domaniç Ormanları’nın hiçbir yerde göremeyeceğiniz doğasını ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret etmelisiniz. Bu ormanlarda 40’dan fazla bitki türü yer alırken, ağaçların devasa büyüklüğü ve birbirinden farklı renkleri, doğa fotoğrafçıları için harika kareler sunar. Oksijen konusunda fazlasıyla zengin olan bu bölge, aynı zamanda büyük olduğu için de sessiz ve sakin bir yerdir. Tüm ziyaretçileri bir yerde toplanmaz. Bu yüzden sessiz ve sakin gördüğünüz herhangi bir bölgeye giderek, piknik yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Topuk Yaylası Tabiat Parkı

Kütahya gezi rehberi oluşturduğunuzda, huzur bulmak, şehrin stresinden uzaklaşıp, doğada kendi iç sesinizi dinlemek istiyorsanız, Domaniç ilçesinde bulunan tabiat parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kütahya’ya 101 km kadar uzak olması sizi biraz korkutabilir ancak tabiatıyla büyüleneceğiniz nadir parklardan biridir. Bölge, domuzların, ayıların, kurtların ve daha birçok vahşi hayvanın kış aylarında uğrak yeridir. Ayrıca tabiat parkında bir adet de türbe yer almaktadır. Osmanlı döneminden kalma Hayme Ana Türbesi, bölgenin en önemli yapılarından biri olarak bilinir. Her yıl Hayme Ana Türbesi’nde anma töreni ve çeşitli etkinlikler yapılır.

Kütahya’da gezilecek yerler ve Kütahya çevresi gezilecek yerler nereler, detaylarıyla verdim. Eksik kısımlar olursa eklemeler de yapacağım. Ayrıca Kütahya’ya komşu olan Balıkesir gezilecek yerler ve Eskişehir gezilecek yerler yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular bölümünde, ayrıntı istemeyenler için sorulara kısa kısa cevap vereceğim.

Kütahya Gezilecek Yerler Nereler?

Kütahya Kalesi, Frig Vadisi ve Frig Yolu, Yoncalı Kaplıcaları, Enne Barajı Tabiat Parkı, Gediz Murat Dağı Kayak Merkezi ve Dumlupınar Şehitliği, Kütahyada gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Tüm bu yerleri gezerek dolu dolu vakit geçirebilirsiniz.

Kütahya’daki Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Kütahya Kalesi, Frig Vadisi ve Frig Yolu, Kütahya Çini Müzesi, Eski Gediz Gazanfer Ağa Ulu Camii Tavşanlı Belediye Müzesi gibi yerler Burdur tarihi yerleri arasında yer alıyor.

Kütahya’da Nereye Gidilir?

Enne Barajı Tabiat Parkı, Gediz Murat Dağı Kayak Merkezi, Kütahya Kalesi, Frig Vadisi ve Frig Yolu, Kütahya Çini Müzesi, Eski Gediz Gazanfer Ağa Ulu Camii, Tavşanlı Belediye Müzesi ve Dumlupınar Şehitliği Kütahyada gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Yorum yapın