Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Balıkesir Gezilecek Yerler | En Detaylı Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir Gezilecek Yerler | En Detaylı Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir gezilecek yerler araştırması yaptığınızda, karşınıza tahmin ettiğinizden de fazla sonuç çıkabilir. Biz de bu yazımızda Balıkesirde gezilecek yerler sizlere anlatacağız.

Balıkesir gezi haritası bakımından en zengin illerimizin başında gelir ancak gezi ve tatil konularında adı pek anılmaz. Popüler diğer sahil illerinin bir nebze gölgesinde kalan Balıkesir, aslında gezginlere birbirinden farklı manzaralar izlettirir.

Plajları, sahilleri, koyları ve adalarıyla ünlü bir ilimiz olan Balıkesir, tatilini ve gezisini daha avantajlı hale getirmek isteyen kişilerin tercih ettiği illerden biri olarak karşımıza çıkar. Balıkesir’in tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız, gezi veya tatilinizi en az bir haftalık ayarlamanız gerekir. Aksi halde bu güzide ilin doğal ve büyüleyici güzelliklerinden mahrum kalırsınız.

Balıkesir gezilecek yerler konusunda sadece doğal güzellikleriyle değil, tarihi güzellikleriyle de sizi kendine hayran bırakır. Antik dönemlerden kalma birçok eser ve kent, Balıkesir’in gizemli doğasında yer almaktadır.

Denizi, kumu ve güneşi bambaşka olan Balıkesir’in ünlü Kaz Dağları, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir noktadır. Kaz Dağları’nın tabiatını yakından görmeniz ve bu dağların size seyrettireceği manzaralarda fotoğrafınızın olması, Balıkesir’de mutlaka yapılması gereken şeyler arasındadır. Gelelim Balıkesir’in ilçe ilçe güzelliklerine…

Balıkesir Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerler konusunda Balıkesir’in diğer ilçelerine göre daha farklıdır. Bölgede bulunan doğa harikası birçok adaya yakın olan Ayvalık, aynı zamanda tarihi dokularıyla da ziyaretçilerine birçok imkan sunar. Plaj konusunda da tatil severlere gayet iyi seçenekler sunan Ayvalık, Balıkesir’in en şirin ilçelerinden biri olarak tanımlanabilir. İlçe içerisinde minibüsler vasıtasıyla ulaşım son derece kolayken, bir tatil beldesine göre oldukça ekonomik olduğu söylenebilir.

Cunda Adası

balıkesir gezilecek yerlerBalıkesir gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazları arasında yer alan Cunda Adası, sadece Ayvalık için değil, Balıkesir için son derece önemli bir adadır. Tamamıyla turistik bir ada olan Cunda Adası, bölgenin en büyük adası olarak bilinir. Adanın  içerisinde yerleşim yeri olduğu için aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkündür. Ada Koyu, Aşıklar Tepesi, Rahmin Koç Müzesi, Taksiyarhis Kilisesi gibi birçok turistik mekanın bulunduğu bu adaya, Ayvalık ilçesinde geçirdiğiniz zamanın büyük bir kısmını vermek isteyeceksiniz.

Şeytan Sofrası

Fotoğraf çekilmesi seven, çekmeyi seven ve doğa fotoğrafçıları için harika bir yer olan Şeytan Sofrası, Ayvalık’ta mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde yer almalıdır. Güzelliğini bir volkanik patlama sonucunda kazanan Şeytan Sofrası, efsanevi bir hikaye ve adetle karşınıza çıkar. Şeytan Sofrası adı verilen bu tepede, Şeytan’ın ayak izinin olduğuna inanılır. Hatta bu ayak izi demir parmaklıklarla koruma altına alınmıştır. Çoğu kişi de demir parmaklıklarla çevrili bu yere gider, dilek diler ve para atar. Şeytanın ayak izinden herhangi bir dilekte bulunulması size biraz garip gelebilir ancak ziyaretçilerin çoğu bu enteresan geleneği yerine getirirler.

Şeytan Sofrası’nın zirvesinde yer alan kafeye oturarak, çay-kahve içebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca yine zirvede bulunan restoranda oturarak, manzaraya karşı yemek yiyebilirsiniz.

Sarımsaklı Plajı

balıkesir gezilecek yerlerBalıkesir gezilecek yerler
listenizin Ayvalık kısmına, yüzülecek bir yer eklememeniz büyük bir hata olacaktır. Sarımsaklı Plajı ise listenizin Ayvalık kısmında deniz keyfi yaşayabileceğiniz önemli noktalardan biridir. Sarımsaklı Plajı, sadece Ayvalık ilçesinin değil, Balıkesir’in de önemli plajlarından biri olarak kabul edilir. Bu plaja mümkün olduğunca sezon dışı gitmeye çalışın. Sezon dışı derken, kış aylarında gitmeye kalkışmayın. Bahar aylarında deniz, daha bir berrak ve yoğunluk bakımından ideal bir seviyede olacaktır. Ayrıca su sporlarını seviyorsanız, Sarımsaklı Plajı’nda su sporlarıyla tüm stresinizi rahatlıkla atabilirsiniz.

Badavut Sahili

Ayvalık’ta denize girilecek yerler bakımından Sarımsaklı Plajı size biraz kalabalık gelebilir. Özellikle tam sezon ortalarında bu plaj, yerli ve yabancı turist akınına uğrar. Bu durum biraz canınızı sıkabilir ancak endişelenmenize gerek yok. Badavut Sahili, kalabalıktan uzak ve rahat rahat deniz keyfi yapabileceğiniz bir sahildir.

Tarihi Ayvalık Çarşısı ve Evleri

balıkesir gezilecek yerlerTarihi Ayvalık Çarşısı ve yine mimarisi nedeniyle ziyaretçilerini büyüleyen Rum Evleri, Ayvalık’ta ister istemez ziyaret edeceğiniz yerlerdir. Çarşı içerisinde bol bol fotoğraf çekmenizi ve güzel anılar biriktirmenizi öneririz. Ayrıca çarşı içerisinde yer alan tarihi pastaneleri de ziyaret ederek, leziz dondurmalar da tadabilirsiniz. Ayvalık’tan bir hatıra götürmek isterseniz, çarşı içerisinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Balıkesir Edremit Gezilecek Yerler

Balıkesir gezilecek yerler listenizin önemli bir kısmını Edremit ilçesi dolduracaktır. Edremit, Balıkesir’in doğası en güzel olan ilçelerinden biridir. İlçenin her bir yanından doğa fışkırır. Kanyon, şelale, milli park vb. her türlü alan konusunda zengin olan Edremit’i biraz daha yakından tanıyalım.

Kaz Dağları Milli Parkı

Balıkesir ve Çanakkale il sınırları arasında olan Kaz Dağları, ülkemizin en büyük orman alanlarından biri olarak kabul edilir. Kaz Dağları’nın dünyanın havası en temiz ikinci dağı olarak kabul edilmesi, bölgede ne denli yeşillikle karşı karşıya kalacağınızın önbilgisini verir. Kaz Dağları kamp severler ve vahşi hayata yakından tanıklık etmek isteyenler için harika bir yerdir. Kaz Dağları’nda av yapmak, ateş yakmak ve piknik yapmak yasaktır. 1993 yılında korumaya alındığı için tabiatında en ufak bir bozulma söz konusu değildir.

Sütüven Şelalesi ve Hasanboğuldu

balıkesir gezilecek yerlerKaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Sütüven Şelalesi, Hasaboğuldu Göleti’ni oluşturur. Şelalenin bittiği yer Hasanboğuldu Göleti olarak adlandırılır ve bu göletin efsanevi bir hikayesi vardır. Edremit ilçesinin belki de en huzurlu bölgesi olan şelale ve gölet, rivayete göre dillere destan bir aşk hikayesine ev sahipliği yapmıştır. Göletin hemen yanında bulunan Emine Çınarı da bu efsanevi aşk hikayesinin bir parçasıdır. Hasanboğuldu Göleti ve Emine Çınarı’nın hikayesini mutlaka gidip yöre halkından dinlemenizi tavsiye ederiz.

Şahindere Kanyonu

Oldukça büyük ve büyüleyici bir kanyon olan Şahindere Kanyon’u Balıkesir gezilecek yerler listenizin içerisinde kesinlikle bulunmalıdır. Kanyon 26 km uzunluğundadır ve bazı bölgelerinde derinlik 750 metreye kadar çıkabilmektedir. Kaz Dağları’nın eteğinde bulunan bir başka doğa harikası olan Şahindere Kanyonu, bölgede bulunan bitkilerin kokularıyla birlikte sizi karşılar. Bu nedenle kanyona yaklaştığınızda kokuyla birlikte masallar diyarına gidiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

NOT: Kanyon son derece zorlu arazi koşullarına sahiptir. Bu yüzden kanyona izinsiz girmek yasaklanmıştır. Özel bir izin alarak ve kılavuz eşliğinde kanyonu rahatlıkla gezebilirsiniz.

Akçay

Edremiz gezilecek yerler listemizin önemli noktalarından biri olan Akçay, Edremit ilçesinde yüzülebilecek, temiz ve sakin bir suyu olan bir bölgedir. Akçay mahallesi, Edremit’e 8 km uzaktadır ancak dolmuşlarla bu bölgeye ulaşabilmek mümkündür. Halka açık ve ücretsiz olan Akçay Plajı, tatil sezonunda biraz yoğun olabilir. Bu yüzden sabah saatlerinde plajın tadını çıkarmanızı önermekteyiz.

Antandros Antik Kenti

balıkesir gezilecek yerlerBalıkesir gezilecek yerler
listenizi biraz da tarihi mekanlar ekleyerek, zengin bir liste elde edebilirsiniz. Antandros Antik Kenti, Balıkesir ve Edremit gezilecek yerler listenizin içerisinde mutlaka olmalıdır. Tarihi milattan öncesine dayanan bu antik kentin kazı çalışmaları belirli dönemlerde halen daha devam etmektedir. Söz konusu antik kentin yapısının halen daha bozulmamış olması, milattan önceki dönemlerde yaşıyormuş hissine kapılmanıza neden olabilir.

Balıkesir Bandırma Gezilecek Yerler

Balıkesir’in en büyük ilçelerinden biri olan Bandırma, İstanbul’a yakın olması ve limanıyla bilinen bir ilçedir. Tarihi açıdan da büyük bir öneme sahip olan Bandırma, bu yüzden bünyesinde birçok antik kenti de bulundurur.

Bandırma gezilecek yerler konusunda oldukça zengindir ancak gece hayatı, ünlü restoranları ve gelişmiş çarşısıyla da ziyaretçilerini büyüler.

Kuş Cenneti Milli Parkı

Balıkesir gezilecek yerler
ve Bandırma gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri de Kuş Cenneti Milli Parkı olarak bilinir. Bu milli parkta 226 farklı kuş türü ve 118 farklı bitki türüne canlı canlı tanıklık edebilirsiniz. Mevsim geçişlerinde yoğunluk yaşayan bu milli park, kuş gözlem kulesi sayesinde kuş türlerini daha iyi bir şekilde incelemenize yardımcı olur. Ayrıca Eylül’ün ilk ya da ikinci haftasında bölgede bulunuyorsanız, Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali’ne de mutlaka katılmanızı önermekteyiz.

Manyas Kuş Gölü

Bandırma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Manyas Kuş Gölü, Kuş Cenneti Milli Parkı ile çok karıştırılır. Milli parktan bağımsız bir şekilde Manyas Kuş Gölü’nü ziyaret edebilir ve gölün manzarasını seyredebilirsiniz. Gölün çoğu bölgesine aracınızla giderek, kuş türlerini daha yakından gözlemleyebilirsiniz. Gölün büyüsüne kapılıp göle girmek isterseniz, ne yazık ki göle girmenin yasak olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kyzikos Antik Kenti

balıkesir gezilecek yerlerBalıkesir gezilecek yerler
listesi oluşturan bir arkeoloji meraklısıysanız, Kyzikos Antik Kenti’ni de mutlaka listenize eklemenizi önermekteyiz. Erdek karayolu üzerinde bulunan bu anti kent, Roma döneminin izlerini taşımaktadır. Görüp görebileceğiniz en büyük antik kentlerden biri olan Kyzikos, özellikle tapınağı ve amfi tiyatrosu ile sizi büyüleyecektir.

Daskyleion Antik Kenti

Kuş Gölü civarında bulunan Daskyleion Antik Kenti, Bandırma’nın en önemli tarihi yapılarından biri olarak kabul edilir. Bu antik kentin içerisinde en eski Zerdüşt Tapınağı yer almaktadır. Bu yüzden hem ülkemizden hem de dünyadan birçok arkeolog, bu antik kenti yılın belirli dönemlerinde ziyaret ederek kazılara katılır. Ayrıca Daskyleion Antik Kenti’nde dünyada tek olarak bilinen Pers Valilik merkezi de yer almaktadır. Bu yüzden Bandırma gezilecek yerler içerisinde söz konusu antik kenti kesinlikle es geçilmemesi gerekmektedir.

Erdek

Plajları ve koylarıyla ünlü bir bölge olan Erdek, Balıkesir ve çevresinde tatilinizi en ekonomik şekilde geçirebileceğiniz noktalardan biridir. Birbirinden harika ücretsiz halka açık plajları olan Erdek, koylarıyla da sizi büyüleyecektir. Erdek, Bandırma’nın merkezine biraz uzak olsa da Bandırma limanından kalkan araçlar vasıtasıyla kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Kapıdağ Yarımadası

Balıkesir gezilecek yerler
konusunda en zengin illerimizden biri olduğu için ilçelerinin de bu zenginliklerle dolu olduğu görülür. Kapıdağ Yarımadası da bu zenginliklerin önemli bir parçasıdır. Kapıdağ Yarımadası, doğa içerisinde yürümeyi sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir adrestir. Hiç bozulmamış doğası ve tarihiyle sizi büyüleyecek olan Kapıdağ, Bandırma gezinizin olmazsa olmazları arasında yer almalıdır.

Balıkesir Burhaniye Gezilecek Yerler

Balıkesir’in popüler ilçelerinden biri olan Burhaniye, diğer ilçelere göre daha sakin ve plajları biraz daha boş bir ilçedir. Balıkesir’de geçirdiğiniz vaktin belki de en sakin kısmını Burhaniye’de harcayacağınızı söyleyebiliriz. İzmir’e de son derece yakın olan Burhaniye, özellikle rotasını İzmir’e çevirmek isteyenler için 1 günlük güzel bir mola noktasıdır.

Ören Plajları

balıkesir gezilecek yerlerBurhaniye’ye gittiğinizde ilk işiniz, Ören Plajlarını ziyaret etmek olmalıdır. Burhaniye gezilecek yerler listenizin zirvesinde olması gereken bu plajları, Türkiye’de belki de görüp görebileceğiniz en sakin plajlardan biridir. Sakinliği nedeniyle bozulmamış olan plajları, temiz denizi suyu nedeniyle de size fazlasıyla keyif verecektir. Ayrıca Ören Plajları, doğal film platosu olduğu için diğer plajlara göre size hem farklı manzara hem de su keyfi sunacaktır.

Adramytteion Antik Kenti

Balıkesir gezilecek yerler listenizin bir kısmına mutlaka Adramytteion Antik Kenti’ni de eklemeyi unutmayın. Bu antik kent, Edremit Körfezi içerisinde bulunan en eski Anadolu şehri olarak kabul edilir. Bu yüzden tarihi önemi bir başkadır. Tarihi kalıntıları halen daha bozulmamış olan bu antik kentin, arkeoloji severler için bulunmaz bir nimet olduğunu söylemek mümkündür.

Ayrıca Ekim 2019 tarihinde burada kamp yapıldı ve festival düzenlendi. Gelecek yıllar için de düzenleneceğinden umutluyuz.

İskele Mahallesi

Burhaniye gezilecek yerler listenizde İskele Mahallesi, sizi bir film setinde hissettireceği için mutlaka olmalıdır. İskele Mahallesi, bölgenin en büyük yat limanlarından birine sahiptir. Filmlerde gördüğünüz balıkçı köyü manzarasını bu mahallede canlı canlı deneyimlemeniz mümkündür. Limanda bulunan tekneler, bu mahalleye bambaşka bir hava katmaktadır.

Balıkesir Gömeç Gezilecek Yerler

Gömeç gezilecek yerler konusunda skalası geniş olan ilçelerden biridir. İlçenin en dikkat çeken ve Gömeç’te görülmesi gereken yerler arasında zirvede yer alan yer, Atatürk Kayalıklarıdır. Atatürk’ün yan profilini anımsatan bu kayalar, bölgenin en dikkat çeken yeri olabilir. Çoğu kişi bu kayalıkların yapay bir şekilde inşa edildiğini düşünür ancak kayalara yıllardır insan eli değmememiştir.

Gömeç koylarıyla ünlü olan bir ilçedir ve bu nedenle tatil severler için bulunmaz bir nimettir. İlçenin koyları ve denize girilen yerleri genel anlamda sakin olur. Bu yüzden ailenizle tatil yapabilir veya temiz deniz arayanlardansanız, Gömeç koylarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Gelelim Gömeç’te gidilmesi ve mutlaka görülmesi gereken yerlere…

Atatürk Kayalıkları

Balıkesir gezilecek yerler
listenizin bir kısmı Gömeç ilçesini barındırmalıdır. Aksi halede gezinizin yarım kalacağı söylenebilir. Gömeç’in en meşhur yapılarının başında ise Atatürk Kayalıkları gelir. Adından da anlaşılacağı üzere bu kayalıklar Atatürk’ü andırırlar. Kayalıkları arkanıza alarak fotoğraf çektirmeniz, Balıkesir’deki en güzel hatıralarınızdan biri olacaktır. Ayrıca kayalıkları tam karşıdan gören kafeler ve restoranlarda oturarak, çay-kahve eşliğinde kayalıkların şaşırtıcı manzarasını izleyebilirsiniz.

Koca Çınar

Gömeç ilçesinin Atatürk Kayalıklarından sonra en meşhur öğelerinden biri de Koca Çınar olarak bilinir. Koca Çınar’ın en az 850 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Hayatınızda görüp görebileceğiniz en büyük ağaçlardan biri olan Koca Çınar, dakikalarda aralıksız seyredebileceğiniz büyüklükte. Öte yandan bu çınarın önünde fotoğraf çektirmeden Gömeç’ten ayrılmanız, sizin için büyük bir eksiklik olacaktır.

Güvercin Koyu

Gömeç gezilecek yerler listenize Güvercin Koyu yazıp, bir de yanına yıldız koymalısınız. Güvercin Koyu deniziyle ziyaretçilerini büyüleyen bir koydur. Güvercin Koyu’nun son derece sığ ve berrak olan denizi, yazın en sıcak dönemlerinde bile soğuktur. Ücretli olması nedeniyle sakin olan bu koy, 25-30 TL arasında bir ücretle ziyaret edilebilir. Bu ücretin içerisine şezlong ve şemsiye de dahil. Ayrıca koyun içerisinde çeşitli meşrubatları bulabileceğiniz işletmeler de mevcut.

Tilki Koyu

balıkesir gezilecek yerlerBalıkesir gezilecek yerler
listenizin Gömeç kısmında Tilki Koyu da mutlaka yer almalı. Gömeç gezilecek yerler içerisinde Güvercin Koyu gibi sakin, temiz ve güzel kumsalı ile öne çıkan Tilki Koyu, ailenizle dolu dolu deniz keyfi yapabilmenize olanak sağlar. Gömeç’te deniz keyfi yapabileceğiniz birçok koy bulunsa da Tilki Koyu ve Güvercin Koyu mutlaka ilk iki sırada yer alır. Güvercin Koyu’nda olduğu gibi Tilki Koyun’da da çeşitli işletmeler yer almaktadır. Bu sayede koy içerisinde her türlü ihtiyacınızı gidebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular bölümünde, ayrıntı istemeyenler için sorulara kısa kısa cevap vereceğim. Siz de detaya girmeden bu yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Balıkesir Gezilecek Yerler Nereler?

Cunda Adası, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı, Kuş Cenneti ve Akçay gibi yerler, Balıkesir gezilecek yerler listesi içerisinde yer alıyor.

Balıkesir’de Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Antandros Antik Kenti, Kyzikos Antik Kenti, Daskyleion Antik Kenti, Adramytteion Antik Kenti ve Koca Çınar gibi yerler Balıkesir tarihi yerler arasında yer alıyor. Buraları gezerek tarihe yelken açabilirsiniz.

Balıkesir’de Nereye Gidilir?

Balıkesir dendiğinde akla gelen Ayvalık’tan başlamak üzere Edremit, Bandırma ve Burhaniye’deki doğal ve tarihi güzellikleri görmeye gidebilirsiniz.

Yorum yapın