Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Burdur Gezilecek Yerler | En Detaylı Burdur Gezi Rehberi

Burdur Gezilecek Yerler | En Detaylı Burdur Gezi Rehberi

Burdur gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerini her zaman şaşırtan bir şehirdir. Akdeniz’in en sürprizlerle dolu illerinden biri olan Burdur, ilçeleriyle birlikte 250’bini aşkın bir nüfusa sahiptir. Bucak, Burdur’un en gelişmiş ilçelerinden biri olarak bilinirken, Yeşilova, Karamanlı, Ağlasun, Tefenni, Çavdır, Gölhisar, Altınyayla ve Kemer, Burdur’un diğer ilçeridir.

Burdur’un en önemli özelliği, göller yöresi olarak tarif edilen bölgenin içerisinde olmasıdır. Salda Gölü ve Burdur Gölü, Burdur’da ziyaretçi akınına uğrayan bölgelerin başında gelir. Akdeniz şehri olmasına rağmen karasal iklime yakın bir iklime sahip olan Burdur, küçük ancak ekonomik anlamda güçlü bir şehirdir. Burdur il genelinde sanayi ve mermer ocakları, insanların en büyük geçim kaynakları olarak tanımlanabilir.

Burdur gezilecek yerler listenizin zengin bir liste olacağını söylemek isteriz. İl gerek yüzölçümü gerekse merkez nüfusu nedeniyle küçük gözükse de etrafında birçok tarihi mekan ve sulak alan bulundurmaktadır. Burdur’da mutlaka görülmesi gereken yerler için en az 3 gününüzü ayırmanızı önermekteyiz. Ayrıca bu yerlere toplu taşıma ulaşım mümkündür ancak bazı yerlerde söz konusu değildir. Bu yüzden özel aracınızın olması veyahut araç kiralamanız hem gezinizi hızlı bir şekilde tamamlamanıza hem de herhangi bir zorluk yaşamamanıza neden olur.

Burdur Gezilecek Yerler: Merkez

Burdur gezi rehberi hazırlarken öncelikle kesin olarak Burdur’un merkezine 1 veya 2 gün ayırmanızı öneririz. Burdur’da karşılaşacağınız bazı manzaralar, uzun süre bulunduğunuz noktada kalmanıza sebep olabilir. Burdur’un merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında ise Burdur Gölü gelir.

Burdur Gölü

Burdur gezilecek yerler listenizin merkez kısmında Burdur Gölü ilk sırada yer almalıdır. Burdur Gölü etrafında bulunan tesisler ve manzarası nedeniyle, ailenizle piknik yapabileceğiniz ve keyifli bir gün geçirebileceğiniz önemli lokasyonlardan biridir.

Burdur Gölü etrafında restoran, kafeterya, otel ve ücretli veya ücretsiz piknik alanları yer alır. Bahar ve yaz aylarında gölde tekne turu yapılır. Bu tekne turuna katılmanız, “Burdur’da mutlaka yapılması gereken şeyler” listenizin ilk sırasında olmalıdır. Ayrıca göl, yılın belirli aylarında da birçok kuş türünü ağırlar. Bu kuşları izlemek için ise gölün yakınında olan Kuş Gözlem Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bu eşsiz güzellikteki gölün fazlasıyla su sıkıntısı çektiği, gölü gören her yerden rahatlıkla anlaşılabilir. Hatta bölgede yapılan çalışmalar, göl suyunun 2030 yılından sonra tamamen yok olacağını işaret etmiştir.

Kuş Gözlem Evi

Burdur merkezde gezilecek yerler arasında mutlaka Kuş Gözlem Evi de yer almalıdır. Burdur Gölü’ne son bahar ve kış aylarında giderseniz, bu kuşları çok yakından görebilirsiniz. Gölün en önemli ziyaretçileri arasında, dünyada yok olma tehlikesi altında olan “dikkuyruk” ördeği de yer alır. Eğer bu ördeğe denk gelirseniz, çok şanslısınız demektir.

Lisinia Doğa Parkı ve Lavanta Bahçesi

Lisinia Doğa Parkı, Burdur gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazları arasında yer almalıdır. Burdur Gölü’ne gelip, Kuş Gözlem Evi’ni ziyaret ettikten sonra, gölün karşı cephesinde kalan bu park, doğal hayata dair birçok projeyi içerisinde barındırır. Parkın içinde birçok hayvan ve bitki yer alır. Bu nedenle Burdur’da doğal hayatın kalbi olarak nitelendirilebilir. Ayrıca bu parkın bir de lavanta bahçesi vardır. Türkiye’nin en büyük lavanta tarlası olarak bilinen bu lokasyon, fotoğraf meraklıları için bulunmaz bir nimettir. Eğer lavantalar eşliğinde masallar diyarını andıran fotoğraf içerisinde yer almak istiyorsanız, Burdur gezi rehberiniz içerisinde mutlaka Lisinia lavanta bahçesi de yer almalıdır.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur gezi rehberi yazımız içerisinde, Burdur’da görülmesi gereken yerler içerisinde Burdur Arkeoloji Müzesi’nin yer alması, tabiri caizse zorunluluktur. Burdur, antik dönemlerde önemli toplumlara ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle bölgede tarihi açıdan da kritik antik kentler bulunur. Bu antik bölgelerden çıkarılan eserlerin çoğu Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenir. Bu yüzden Burdur gezilecek yerler listenize söz konusu müzeyi de eklemeniz gerekir. Müzede 60 bini aşkın antik kalıntı yer almaktadır. Bu nedenle son derece büyük bir müzedir. Müzeye giriş ücreti 5 TL’dir ve 09.00 – 19.00 saatleri arasında hizmet verir.

Burdur Tren İstasyonu

Burdur gezi rehberi oluşturuyorsanız, nostaljik anlar için Burdur Tren İstasyonu’nu da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tren garı içerisinde ziyaretçilerin fotoğraf çekilebilmesi için hazırlanmış trenler ve diğer araç gereçler mevcuttur. İstasyon caddesinde bulunan kafede oturup, bir yorgunluk kahvesi içerek, fotoğrafınızı çektikten sonra Burdur gezinize devam edebilirsiniz.

İnsuyu Mağarası

Burdur gezilecek yerler
listeniz içerisinde olmazsa olmazlar arasında İnsuyu Mağara’sı da yer almalıdır. İnsuyu Mağarası, Türkiye’de turizm amacıyla kullanılmaya başlanan ilk mağara olarak bilinir. Mağaranın devasa bir büyüklüğü ve son derece etkileyici bir yapısı vardır. Bu mağara sadece bölge halkı tarafından tercih edilmez. Aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin de uğrak noktasıdır. Mağara, 8 bin 350 metrelik bir uzunluğa sahiptir Mağara içerisinde yer alan sular, zamanla mağaranın için aşındırmış ve birçok odacığın oluşmasına neden olmuştur. Mağaranın içerisinde ufak çapta bir göl olduğu söylenebilir. Son dönemlerde bölgedeki tarım alanlarının bilinçsiz bahçe sulama faaliyetleri, mağara içerisinde yer alan suların önemli ölçüde çekilmesine neden olmuştur. Buna rağmen mağara ihtişamıyla göz kamaştıran ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Burdur Ağlasun Gezilecek Yerler

Burdur gezilecek yerler listenizin merkezden sonra hemen gelen bölgesi, başlık sıralamamıza göre söz konusu yerleri gezmeniz durumunda Ağlasun olmalıdır. İnsuyu Mağarası’na giderseniz, mağaradan çıktıktan sonra Antalya istikametine doğru yönelmeli ve sonrasında yaklaşık 5 km’lik bir yolun ardından kavşaktan sola dönerek (Ağlasun tabelasını göreceksiniz) Taşkapı-Çine köylerini geçerek, Ağlasun’a varacaksınız. Ağlasun’da ise son derece önemli bir antik kent yer almaktadır. Sagalassos Antik Kenti, gerek manzarasıyla gerekse bozulmamış yapısıyla mutlaka görülmeye değer bir antik kenttir.

Sagalassos Antik Kenti

burdur gezilecek yerlerSagalassos Antik Kenti, Burdur gezi rehberi içerisinde mutlaka yanına yıldız koyulması gereken bir yerdir. UNESCO tarafından da koruma altında olan bu antik kent, yıllardır özenle korunmaktadır. Son dönemlerde yerli turistlerden ziyade, yabancı turistler tarafından daha fazla ilgi görmektedir. Antik kentin 12 bin yıllık bir tarihi vardır ve o dönemden günümüze kadar fazla bir bozulma meydana gelmemiştir.

Bu antik kentin geçmiş dönemlerde, dünyanın en önemli seramik üretim merkezlerinden biri olduğu tahmin edilir. Bu yüzden bölgede birçok seramik kalıntısı vardır. Bu kalıntıların büyük bir çoğunluğu Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenir. Antik kentin içerisinde birçok antik çeşme de yer alır. Antik kenti tamamıyla gezmeniz 2-3 saatinizi alacaktır. Bu yüzden her açıdan bu gezi süresini hesap ederek tedarikli gitmeniz gerekir.

Sagalassos Antik Kenti’nde çıkarılan insan kalıntıları ile Ağlasun ilçesinde yaşayan yerlilerin DNA uyumu %99 olarak tespit edilmiştir. Hatta antik kenti biraz daha araştırırsanız, Ön Türkler adı verilen bir topluluğun burada yaşadığı tahmin edilmektedir.

Kapıkaya Antik Kenti

burdur gezilecek yerlerAğlasun ilçesinden çıkıp, Isparta istikametine doğru ilerlerseniz, virajlı yolların ardından Isparta-Antalya Karayolu’na çıkarsınız. Antalya istikametine devam ettikten 5-10 km sonra hemen solda Kapıkaya tabelası göreceksiniz. Kapıkaya Antik Kenti, Helenistik dönemlerden kalma bir antik kenttir. Antik kent içerisinde birçok kalıntı yer alır ve bazı kalıntıların mimarisi, dönemin estetik anlayışını ortaya koyar. Ayrıca bölgede 1 adet büyük bina ve mağara vardır. Antik dönemde bu yapıların o bölge için kutsal yapılar olduğu tahmin edilmektedir.

NOT: Bu antik kent Isparta ilçesine bağlıdır ancak Ağlasun’a 30-40 km uzaklıktadır. Isparta-Antalya Karayolu’nun Antalya istikametinde, Burdur gezilecek yerler listenizde veya Burdur gezi rehberi içerisinde olmazsa olmazlardan olan Karacaören Barajı vardır. Bu baraja, söz konusu istikametten giderseniz, antik kenti ziyaret etmenizi önermekteyiz.

Burdur Bucak Gezilecek Yerler

Burdur’un en büyük ilçesi Bucak’tır ve yerli nüfusu 50 bini aşkındır. Öğrencilerle birlikte nüfusun daha da arttığı bilinir. Bucak sanayi bakımından bölgenin en gelişmiş yeridir. Ayrıca mermer ocaklarının ve fabrikalarının büyük çoğunluğu Bucak çevresine konumlanmıştır. İklimi Burdur’a göre daha yumuşaktır. İnsanları son derece cana yakın ve yardımseverdir. Burdur’da en az 1 gün ayırılması gereken bir ilçedir.

İncir Han

1300’lü yıllarda yapılan ve o dönemden günümüze kadar bakımsız olmasına rağmen yapı olarak helan daha bozulmayan İncir Han, dönemin mimari anlayışının en önemli eserlerindendir. Bakımsız hali bile insanı büyülerken, ihtişamıyla göz kamaştırır. Hanın taşları, sütunları ve giriş kapıları görsel açıdan harikadır. Hanın tam kapısında çok güzel fotoğraflar yakalayabilmeniz söz konusudur.

İncir Han’ın ilerisinde tepeye doğru çıkan bir yol bulunur. Tepede ise bir restoran vardır ve harika bir manzaraya sahiptir. Bu restorana çıkarak ister yemek yiyebilir isterseniz çay-kahve içerek, İncir Han eşliğinde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Susuz Kervansarayı

Bucak’a bağlı Susuz Köyü’nde bulunan Susuz Kervansarayı, bölgede Selçuklu döneminde kalma bir başka eser. İncir Han’a göre daha sağlam olan bu kervansaray, Selçuklu’nun bölgedeki mimari anlayışını daha iyi bir şekilde yansıtır. Kervansarayın ihtişamlı yapısı, bölgenin ticaret yolunun ne kadar canlı olduğunu en önemli göstergesidir.

Kremna Antik Kenti

Burdur gezilecek yerler
listenizin içerisinde Kremna Antik Kenti, tıpkı Sagalassos gibi olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bucak’ın, Çamlık Köyü’nde yer alan Kremna, tepeye kurulmuş ve manzarası nefis olan bir antik kenttir. Bahar ve yaz aylarında gezginlerin akınına uğrayan bu antik kent, çevresi tamamıyla uçurumla kaplı bir antik kenttir. Bu yüzden de kentin adı, uçurum anlamına gelen ‘Kremna’dır. Antik kentte kütüphane, mahkeme kilise ve akropol kısımları halen daha ayakta durmaktadır.

Bayraklı Tepe (Karacaören Barajı)

Burdur gezi rehberi içerisinde mutlaka yer alması gereken bir diğer yer Bayraklı Tepe’dir. Karacaören Barajı’nı tam tepeden ve büyük çoğunluğuyla size sunan bu tepe, Burdur’da karşılaşabileceğiniz en güzel manzaralardan birini size sunar. Tepenin işletmesini elinde bulunduran şirin bir teyze vardır ve çay veya kahve içmek isterseniz, ücreti karşılığında hazırlar. Ayrıca teyzemizin kendi el yapımı ve organik birçok ürünü de vardır. Manzara eşliğinde çay veya kahve içmeniz kesinlikle gereklidir. Ayrıca bu yerde fotoğraf çekilmemek, büyük bir hatadır. Mutlaka manzara ile birlikte bir fotoğrafınızın olması gerekir.

Karacaören Barajı

burdur gezilecek yerlerBurdur gezilecek yerler
listesi hazırlıyorsanız, huzur dolmak adına gitmeniz gereken bir diğer yer, Karacaören Barajı’dır. Direkt olarak baraj kapaklarının oraya gidebilir veya Isparta-Antalya yolu üzerindeki restoranlardan birine oturabilirsiniz. Karacaören Barajı’nı bu restoranlarda çok daha yakından görebilir ve baraja yakın efsane fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Barajda birçok alabalık tesisi olduğu için taze ve leziz alabalıkları da yiyebilirsiniz.

Karacaören Barajı kenarında ailenizle veya arkadaşlarınızla oturmak için en iyi işletmelerin başında Kardeşler restoran gelir. Fiyat olarak uygun, porsiyon olarak bol, lezzet olarak enfes yemekler sunan bu restoran, gerçek bir çay lezzeti sunar. İşletmenin yemeklerinin ve çayının tadı kesinlikle damağınızda kalır. Aile işletmesidir ve çalışanlarının güler yüzlülüğü, samimiyeti, hizmet kalitesi, mekanda son derece rahat hissetmenize neden olacaktır.

Bucak Kent Ormanı

burdur gezilecek yerler

Bucak gezilecek yerler listenizin favorilerinden biri de Bucak ’dır. Onaç Barajı’nın etrafında bulunan bu orman, piknik ve sabah kahvaltıları için harika bir yerdir. Barajın kenarında doğayla iç içe, mavi ve yeşil karışımında piknik yapabilirsiniz. Ayrıca ormanın iç taraflarında bulunan rengarenk bitkileri ve baraj manzarasını arkanıza alarak, mutlaka bir fotoğraf çekilmenizi öneririz. Orman içerisinde yer alan işletmede, manzara eşliğinde serpme kahvaltı yapabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı sonrası restoranın üst taraflarında yer alan kamelyalarda oturup, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Bucak Kalesi

Bucak gezilecek yerler ve Burdur gezilecek yerler listenizin içerisinde olması gereken bir başka yapı ise Bucak Kalesi’dir. Bucak Kalesi, ilçenin tepeden görünümünü size farklı bir açıdan sunar. Kalede bulunan kamelyalarda yapılan ufak çaplı piknikler, huzur dolmanıza neden olur. Ayrıca kalenin en üst kısmına çıkıp, manzara ve devasa büyüklükte bayrakla mutlaka fotoğraf çekilmenizi önermekteyiz.

Burdur Yeşilova Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan bir gölü, yani Salda Gölü’ne ev sahipliği yapan Yeşilova, Burdur gezi rehberi içerisinde önem taşıyan ilçelerden biri olarak tanımlanabilir. Yaz-kış demeden yılın her dönemi ziyaretçi çeken Yeşilova, kış turizminde kayak merkezi, yaz turizminde de Salda Gölü ile ziyaretçilerini ağırlar. Salda Gölü, berrak suyu ve şifalı kumu ile bilinen bir göldür. Kamp için son derece idealdir ve Burdur’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir noktadır.

Salda Gölü

Burdur gezilecek yerler
listenizin yanında yıldız olması gereken yerlerden bir diğeri ise Salda Gölü’dür. Tıpkı Maldivler gibi turkuaz ve beyazın karıştığı harika bir görüntüye sahip olan Salda Gölü, Burdur merkezine uzak ancak görülmeye değer bir oluşumdur. Salda’nın bir diğer özelliği de Mars yüzeyine benzeyen bir zemininin olmasıdır. Bu özellik, dünyada sadece birkaç göl ve lokasyonda bulunur.

Salda Gölü, güzelliği nedeniyle ilçe belediyesi ile hükümetin sürekli olarak karşı karşıya gelmesine neden olur. Hükümet bölgeye millet bahçesi kurmayı planlar ancak ilçe belediyesi ve yerel halk, hatta Türkiye genelindeki doğa severler bu duruma kesinlikle karşıdır. Salda Gölü’nün kumlarının şifalı olduğuna inanılır ve hatta bölgeden kum hırsızlığına karşı ilçe belediyesi büyük bir mücadele vermektedir.

Salda Kayak Merkezi

burdur gezilecek yerlerYeşilova gezilecek yerler ve Burdur gezi rehberi hazırlarken, kış aylarında veya kış aylarının sonlarına doğru bölgeyi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Salda Kayak Merkezi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Günübirlik kayak eğlencesi için harika bir yer olan Kayak Merkezi, her türlü kayak olanağına sahip. %15’lik eğim oranıyla keyifli bir kayak macerası yaşamanıza neden olacak bu yer, 5 farklı pistle ziyaretçilerini ağırlar.

Burdur Gölhisar Gezilecek Yerler

Burdur’un büyük ilçelerinden bir diğeri ise Gölhisar ilçesidir. Yeşilova ve Gölhisar ilçeleri, Bucak ilçesi kadar büyük ve gelişmiş ilçeler değillerdir ancak önemli yapılar, bu ilçelerde yer alır. Gölhisarda ise Kibyra Antik Kenti ile Kocayayla bulunmaktadır. Bölge için önemli turistik lokasyonlar olarak bilinirler.

Kibyra Antik Kenti

Burdur gezilecek yerler
listenizde Kibyra Antik Kenti’nin olması şarttır. Tarihi milattan önceki dönemlere kadar uzanan bu antik kent, yapı olarak çok bozulmamıştır. Bölgenin en büyük antik kentleri arasında yer alan Kibyra içerisinde; stadyum, amfi tiyatro, mezarlar, tiyatro ve daha birçok antik yapı bulundurur. Bu antik kent üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, dönemin üretim ve ticaret merkezlerinden biri olduğu anlaşılmıştır. Antik kentte yer alan tiyatro 3.600 kişi kapasitelidir ve bu kapasite, o dönemde şehirde 30 bin, belki de daha fazla kişinin yaşadığına işarettir. Dönemin mimari yapısını kalıntılar sayesinde rahatlıkla anlayabilir ve kendinizi bir zaman tünelinde hissedebilirsiniz.

Kocayayla Gölü

burdur gezilecek yerlerTepeler arasında, rakım olarak hayli yüksek bir yerde konumlanan bu göl, kamp severler için biçilmiş kaftan. Bölge halkı dışında pek bilinmeyen bu göl, akıl almaz bir manzaraya sahip. Gölün suları bahar aylarında çekilip, kış aylarına kadar da kolay kolay dolmaz. Bu yüzden göl manzarası eşliğinde kamp yapmak istiyorsanız, mutlaka kış aylarında bölgeyi ziyaret etmelisiniz.

Burdur’daki gezilecek yerler ve Burdur çevresi gezilecek yerler nereler, detaylarıyla verdim. Eksik kısımlar olursa eklemeler de yapacağım.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular bölümünde, ayrıntı istemeyenler için sorulara kısa kısa cevap vereceğim.

Burdur Gezilecek Yerler Nereler?

Burdur Gölü, Kuş Gözlem Evi, İnsuyu Mağarası, Susuz Kervansarayı ve Salda Gölü gibi yerler Burdurda gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Tüm bu yerleri gezerek eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Burdur’daki Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

İnsuyu Mağarası, Sagalassos Antik Kenti, Kapıkaya Antik Kenti, Susuz Kervansarayı, Kremna Antik Kenti ve Kibyra Antik Kenti gibi yerler Burdur tarihi yerleri arasında yer alıyor.

Burdur’da Nereye Gidilir?

Kuş Gözlem Evi, İnsuyu Mağarası, Susuz Kervansarayı, İnsuyu Mağarası, Sagalassos Antik Kenti ve Kapıkaya Antik Kenti Burdurda gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Yorum yapın