Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Muğla’da Ne Yenir? Nerede Ne Yenir Ne İçilir?

Muğla’da Ne Yenir? Nerede Ne Yenir Ne İçilir?

Muğla’da ne yenir? Muğlada ne yenir ne içilir? Gerek tatil ruhu, gerek ise alternatif renkli coğrafyası ile pek çok kültürel dokuyu ve görseli içinde barındıran Muğla şehri, yemekler konusunda da önemli bir kalite sağlıyor. Muğla’da ne yenir sorusunun cevabını size bütün bu özellikler dahilinde anlatmak istiyoruz. Hem Güney hem de Ege bölgelerinin ortak yemek lezzetlerini bünyesine dahil eden Muğla, genellikle sebze ve balık türevleri ile hareket etmekte. Peki ama nedir bu yemekler? Hadi başlayalım.

Muğla’da Ne Yenir?

Muğlada ne yenir yazımıza Muğla merkezde ne yenir sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum. Bu yüzden öncelikle Muğla merkezdeki yemekleri sizlere anlatacağım.

 • muğla'da ne yenirKeşkek: Pek çok kişi duymuştur ama görselini, lezzetini ve nasıl yapıldığını bilen çok azdır. Keşkek yemeğinin merkezi olan Muğla, genellikle sabah sofralarının bir lezzetidir. Köylerde de sıklıkla yapılan, tüketilen bu yemek, genellikle düğünlerde de servis edilir. Muğla lezzetleri arasında bulunan Keşkek yemeği, kesinlikle sevilen, yörenin kültürünü ve mevsimsel lezzetlerini içinde barındıran bir yemektir.
 • muğlada ne yenirÇökertme kebabı: Kesinlikle duyduğunuzu düşündüğümüz bir yemek olan çökertme kebabı, Muğla’nın belki de en meşhur kebabıdır. İnce patatesler üzerine yoğurt ile yapılan bu kebap, özel et sunumu ile servis edilir ve pek çok kişinin tarifi ile lezzet konusunda kişileri gerçekten havalara uçurur. Damak tadınıza güveniyorsanız, kesinlikle denemenizi öneriyoruz. Şimdiden afiyet olsun.
 • Bazlama tost: Demiştik ya hani yöresel lezzetler diye. Bazlama da gayet etkin bir yöresel lezzet olduğu için (ki pek çok şehrin de önemli bir ekmeğidir), bazlama arasına yapılan tost oldukça sevilir. Kahvaltıların olmazsa olmazı olan bu tost lezzeti, size de büyük bir damak tadı molası verdirecektir. Çökelek peynirli tostunu da kesinlikle denemenizi öneriyoruz.
 • Ebegümeci: İsmi çok bilinen ama içeriği hakkında pek fikri olunmayan yemeklerden biri de ebegümeci yemeği. Yöresel bir ottan yapılır ve sebze severlerin bayılacağı türden bir yemektir. Daha doğrusu kendisini meze olarak tüketirler. Mevsiminde sofralardan pek eksik olmayan bu lezzet, uygun bir zamana denk gelirseniz kesinlikle tatmanız gereken bir lezzettir. Bizden söylemesi, sonra çok seveceksiniz.
 • Muğla köftesi: Adıyla adeta kendi reklamını yapan bu köfte, alternatif şehirlerin köfteleri kadar lezzetli bir köftedir ve çoğu yerde sokak arasında dahi satılır. Ekmek arası kokoreç mantığı ile satılan bu köfte, Muğla’ya yolu düşenlerin kesinlikle ama kesinlikle denemesi gereken bir köftedir.
 • Tilkişen kavurması: Daha önce hiç duymuş muydunuz? Oldukça yöresel bir yemek diyebiliriz kendisi için. Sofraların vazgeçilmez lezzetlerindendir ve mevsiminde kesinlikle çok güzel olur.
 • Sılıcan yoğurtlaması: Evet içinde yoğur var ve baharın ilk zamanlarında Muğla’da çıkan bir ottan yapılır. J Özellikle Dalaman ve Ortaca bölgesinde oldukça çok rastlarsınız bu yemeğe ve içerisinde bulunan mevsim otuna.
 • Balık ve deniz ürünleri: Zaten denize kıyı olan bir şehirde bunlardan bahsetmezsek olmazdı. Birçok çeşit balık bulunan Muğla’da, kalamar, karides, ahtapot gibi deniz ürünleri de çok sevilir ve lezzetle hazırlanır.
 • Kabak çiçeği dolması: Ege’nin adeta çiçeği olarak sevilen bu yemek, mevsiminde ve mevsiminden sonra da oldukça lezzetlidir. Çok sevilir, öneriyoruz.
 • Mavi yengeç: Deniz ürünleri seviyorsanız kesinlikle denemenizi öneriyoruz. Tadı genelde sade olur ama yapımına göre lezzetlerin harmonisi adeta birbiri ile karışır. Dalyan mutfağında özellikle sevilen bu lezzet, eminiz ki sizi de çok mutlu edecek.
 • Muğla simidi: Hiç duydunuz mu? Muğla simidi belki de Türkiye’nin en iyi simitlerinden biridir. Sıcak olarak çıktığı zaman kesinlikle parmaklarınızı yedirebilir.
 • Muğla gazozu: Filmlerden de ismini duymuş olabileceğiniz bu gazoz, yörenin meşhur içeceklerinden diyebiliriz.
 • Yöresel kahvaltı: Daha çok Muğla’nın otları, sebzeleri, çökelek peyniri ve hamur işi ile tamamen bir deniz şehri kahvaltısı diyebiliriz.
 • Katmer: Sıcak katmerler çaysız olmaz. Hele yanına çökelek de koyarsanız, tadına doyum olmaz. Afiyet olsun dileklerimizi iletelim şimdiden.

Muğla’da ne yenir yazımıza Bodrumda ne yenir kısmıyla devam ediyoruz.

Muğla Bodrum’da Ne Yenir?

Muğla’da yenen o kadar çok güzel yemek var ki, bazıları da kendine has ilçelere ait. Bunlardan biri de Bodrum. İsmini ağırlıkla ünlülerin tatil seçimlerinden duyduğumuz Bodrum için, çok güzel yemek seçimleri bulunuyor. Muğla Bodrum’da ne yenir diyorsanız, şöyle güzel bir liste sunalım. İşte o güzide lezzetler:

 • Tava balığı: Bodrum da pek çok deniz mahsulü restoranında görebileceğiniz bir lezzettir. Bu balıklar oldukça özel hazırlanıyor ve deyim yerindeyse aşçıların adeta özel olarak sunduğu lezzetlerden oluyor.
 • Kahvaltı: Tamamen tatil odaklı bir ilçe olduğu için, aradığınız lezzetleri ağırlıkla açık büfe ya da serpme kahvaltılarda bulabiliyorsunuz. Otlu peynirler, yöresel sebzeler, çeşitli ot lezzetleri ve peynir harmonisi burada sizi karşılıyor.
 • Bodrum mandalinası: Oldukça meşhur bir meyvedir. Tadıyla, kokusuyla oldukça ilgi çeker ve adeta size armonik bir koku bırakır. Bodrum ilçesinde ekili olan bu mandalina, gerçekten de seviliyor. Eminiz ki sizler de çok seveceksiniz.
 • muğla bodrumda ne yenir ne içilirBodrum gazozu: Muğla gazoz konusunda da önemli bir şehir olduğu için, Bodrum üzerinde de Bodrum gazozu ismiyle pek çok gazoz sunuluyor. Hatta yöresel mandalinanın kullanılarak üretildiği aromalı gazozlar da var.

 

 • Bodrum lokumu: Buraya gelen turistler, Bodrum lokumunu çok seviyor doğrusu. Lokum zaten her şekilde ülkemize ait bir lezzet ama, Bodrum üzerinde yöresel lezzetler ile bu işi biraz daha büyütmüş olan esnaflar var. Kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.
 • Bodrum reçeli: Daha önce hiç duydunuz mu? Bodrum reçeli hem yerel meyvelerle, hem de özel lezzet karışımları ile yapılıyor. Bodrum mandalinası buna bir örnek mesela.
 • Sebzeli döner: Baharatlar, çemen ve dönemin mevsimlik sebzeleri ile pahalı menülerden uzak mütevazi bir lezzete ulaşın.
 • Pizza, balıklı pizza: Bodrum üzerinde güzel pizzacılar var. Pek çok kişi buraya özel dilim pizzaları seviyor. Ama balıklı pizza var ki, oldukça lezzetli. Kesinlikle denemenizi öneriyoruz.
 • bodrum çılgın kumrucuÇılgın kumrucu: Kumru sever misiniz? O zaman Bodrum bu lezzet için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Daha fazla sabırsızlanmadan hemen gidin ve deneyin. Eminiz ki siz de hayran kalacaksınız bu lezzete.

 

Bodrum’daki lezzetlere baktıktan sonra Muğla’da ne yenir yazımıza Dalamanda ne yenir kısmıyla devam edelim.

Muğla Dalaman’da Ne Yenir?

Yöresel lezzetlerin bir diğer durağı ise Dalaman. Bodrum şehrinin önemli bir ilçesi olan ve tatilcilerin asla ama asla boş bırakmadığı tatlı bir ilçe olan Dalaman, balık yemekleri ile meşhur olsa da, yöresel sebzeleri daha çok seviliyor. Muğla Dalaman’da ne yenir sorusunun cevabı için şöyle bir liste yapalım:

 • Mavru kefali: Balık lezzetleri Dalaman ilçesinde oldukça önemli. Mavru kefalinin bir güzelliği, yapılışında saklı. Koca kafa olarak bilinen bu kefal, sebzeler ile birleşince ortaya enfes bir lezzet çıkıyor.
 • Deniz börülcesi: Tuzlu topraklarda yetişen bir bitki olduğu için, balık restoranlarının vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Kesinlikle deneyin. Hele hiç denemediyseniz, kesinlikle tadına bakın. Eminiz ki yerel lezzetler sizi de çok mutlu edecek.
 • Mavi yengeç: Yörede en çok tercih edilen lezzetlerdendir. Bu yengeç türü biraz nadir bulunduğu için fiyatı yüksektir ve lüks tüketim ürünüdür. Rengi her ne kadar metal ve mavi karışımı olsa da, ismi net mavi yengeçtir. Afiyet olsun efendim.
 • Sılcan yoğurtlaması: İşte bu lezzet, günnük ağacının gövdesine sarılarak büyüyen özel ot ile yapılıyor. Farklı isimlerle de anılır ama Dalaman bölgesinde daha çok sılcan ismiyle telaffuz edilir.
 • Yayın balığı: Balık severlerdenseniz, yayın balığı yemeğini kesinlikle deneyin. Türlü yemeği gibi bir sunumu olan bu balık, Dalaman çayında zaman zaman görülmektedir. Hatta büyük boylu olurlar ve oldukça lezzetlidirler. Afiyet olsun.

Sıra geldi Muğla’da ne yeni yazısının Datça kısmına..

Muğla Datça’da Ne Yenir?

Datça da ne yenir sorusunun cevabını, küçük özetlerle sizlerin karşısına getirmek istiyoruz. Datça özellikle tatil konusunda ön plana çıksa da, yerel lezzetler burada da göz dolduruyor.

 • Daha çok yerel restoranlar, lokantalar üzerinde sunulan balık yemekleri ön plana çıkmaktadır.
 • Taze balık: Datça’da sabahtan tutulan, ya da bir önceki akşamdan tutulan taze balıklar pek çok farklı yöntem ile pişirilir. Ya yöresel otlarla özel harman edilir, ya da sade bir şekilde pişirilerek sunulur. Yöresel restoranlar bu konuda oldukça lezzetli bir sunum gerçekleştiriyor.
 • Kahvaltı: Datça bölgesinde kahvaltı meşhurdur. Çünkü yöresel otlar ve sebzeler ile hazırlanır.
 • Nefis pizzalar: Lezzet dediğimiz zaman pizzalar her zaman çıkıyor karşımıza. Datça üzerinde bu pizzacılar oldukça keyifli lezzetler sunuyor.

Muğlada ne yenir yazımızın Fethiye kısmına geçiyoruz.

Muğla Fethiye’de Ne Yenir?

Muğla Fethiye’de ne yenir sorusunun cevabı için size şöyle güzel bir liste hazırladık;

 • Balık restoranları: Çok tercih edilir ve Fethiye denince akla genellikle açık denizlerin taze balıkları gelir (tatilden sonra).
 • Tost, meyve suyu ikilisi: Bunlar pek çok mekanda, hatta seyyar olarak dahi satılıyor. Çok seviliyor insanlar hafif yemekler yemeyi burada.
 • Tandırda et: Bu da çok seviliyor. Cinbal taraflarında insanlar sıraya dahi girebiliyor.
 • Dondurma: Sıcak altında olmazsa olmaz lezzetlerden birisidir. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor doğrusu.

Muğla Kavaklıdere’de Ne Yenir?

Muğla Kavaklıdere’de ne yenir sorusunun cevabını sizin için kısa kısa yazdık. Kavaklıdere her ne kadar cennet gibi bir yer olsa da, daha az tercih edilen bir yer. Ama yöresel olarak çok güzel lezzetleri var.

 • Kavaklıdere de çorba: Çorba sever misiniz? Kesinlikle deneyin. Yöresel sebzelerden yapılıyor ve mümkün mertebe içinde balık bulunuyor. Mis gibidir.
 • Kahvaltı: Sabahın güneşini yakaladınız ve bunu güzel bir lezzetle taçlandırmak niyetindesiniz değil mi? Hoş geldiniz kahvaltıya, doğru yerdesiniz.

Muğlada ne yenir yazımızın Köyceğiz kısmına geldik.

Muğla Köyceğiz’de Ne Yenir?

Muğla Köyceğiz’de ne yenir diyorsanız, size harika bir liste hazırladık. Burada daha çok butik mekanlar olduğu için, keyifli, lezzetli ve sonuç odaklı harika çözümler ve tatlar bulunuyor. Hemen birine el atabilir ve ilk gördüğünüz mekana oturabilirsiniz. Çünkü pek çok yemek, pek çok restoranda ve butik lokantalarda bulunuyor.

 • Biftek: Yanlış duymadınız. Köyceğiz üzerinde harika et yemekleri yapıyorlar. Aman deneyin efendim.
 • Pide: Köyceğiz pidesi hem yöresel lezzetleri barındırıyor, hem de geleneksel lezzetleri barındırıyor. Sizin için farkındalıklar sürekli değişebiliyor.

Şimdi ise Muğla’da ne yenir yazımıza yazları çoğu kişinin tercih ettiği Marmaris ile devam ediyoruz.

Muğla Marmaris’te Ne Yenir?

Marmaris dediğimiz zaman akla ilk gelen efsane deniz sporlarıdır. Buraya kadar tamam. Ama söz konusu yemek ise, o zaman Marmaris kesinlikle önemli noktalar koyuyor sofraya. Muğla Marmaris’te ne yenir sorusunun cevabı için şöyle bir liste hazırladık;

 • Balık karması: Evet burada oldukça güzel balık restoranları var. Harika pişirme teknikleri var. İster tuzda, ister ızgarada.
 • Ocakbaşı restoran: Yemek konusunda önemli lezzetler arıyorsanız, ocakbaşında balık yemeyi kesinlikle düşünün.
 • Mavi alkol: Alkolle aranız iyiyse, kesinlikle rakı balık keyfini yaşayabileceğiniz çok butik mekanlar var. Göz atmanızı öneriyoruz.

Muğlada ne yenir yazımızın en önemli bölümlerinden Milas bölümüne geldik.

Muğla Milas’ta Ne Yenir?

Muğla Milas’ta ne yenir sorusunun en net cevabı, kültürel lezzetlerdir. Çünkü Milas biraz daha tarihi dokusu ile ön plana çıkıyor ve burada tatil konuları daha çok konuşuluyor. Yemek için ise şöyle bir liste sunabiliriz:

 • Göce tarhanası: Tarhana sever misiniz? Hem yemeği, hem de çorbası sizlerle oluyor efendim burada. Oldukça yumuşak ve tatlı bir kokusu var. Harika bir lezzet emin olun. Mayhoş severlerdenseniz, kesinlikle hayran kalırsınız.
 • Çıntar kavurması: Gerçek bir kavurma severseniz, kesinlikle deneyin. Farklı lezzetlere açıksanız kesinlikle deneyin. Özetle, kesinlikle deneyin.
 • Kabak çiçeği dolması: Daha yerel ve yöresel bir lezzettir. Denemekte fayda vardır efendim.
 • Turp otu haşlaması: İşte bu lezzet, daha çok yerel ve bir o kadar da doyurucudur. Çünkü haşlama ile hem sebze yemeği yersiniz, hem de besleyici bu yemekle çok hafif olursunuz.

Muğla Menteşe’de Ne Yenir?

Muğla Menteşe’de ne yenir diyenlerdenseniz, gelin sizinle ufak bir mutfak turuna çıkalım. İlçe mutfağında yok yok diyebiliriz.

 • Bazlama tost: Daha çok kahvaltı severlerin ihtiyaçlarına cevap veren bu lezzet, sizi eminiz ki çok mutlu edecek. Bazlama tost ile meyve suyu (organik sıkılmış), oldukça güzel bir ikilidir.
 • Balık ızgara: Sade yaşamın sade ve bir o kadar da lezzetli, besleyici ve sağlıklı yemeği olan balık ızgara, oldukça hayran bıraktıracak bir tat ile geliyor karşınıza burada.

Muğlada ne yenir yazımızda Ortaca bölümüne geçiyoruz.

Muğla Ortaca’da Ne Yenir?

Muğla Ortaca’da ne yenir diyor ve hemen lafı aşağıdaki listeye bağlıyoruz arkadaşlar. Malumunuz, yerel ve yöresel lezzetlerin olmazsa olmazı olan bu şehirde, her ilçenin kendi sevdiği yemeği var. Ortaca yemekleri için sizi şöyle alalım:

 • Fast food: Yanlış duymadınız, burada çok fast food yemeği tüketiliyor. Bu yüzden de büyük fast food zincirlerinin şubeleri bulunuyor.
 • Sahilde dönerciler: Et döner severlerdenseniz, yöresel sebzeler ve patates eşliğinde size porsiyon ya da ekmek arası harika dönerler sunuyorlar. Denemekte fayda var. Buradaki işin sırrı, yerel sebzelerin harmanında.

Muğlada ne yenir yazımızda Seydikemer bölümüne geçiyoruz.

Muğla Seydikemer’de Ne Yenir?

Muğla Seydikemer’de ne yenir diyorsanız, gelin size şöyle bir mini liste sunalım arkadaşlar. Malumunuz, hayatın tadını tatilde ve keşiflerde çıkaran insanlarız. Bu yüzden yemek kültürü oldukça önemli. Seydikemer de bu kültürden yola çıkıyor yemeklerini sunarken.

 • Seydikemer dolma: Burada dolma çok tutuluyor, çok seviliyor. Kiremitte dahi dolma pişirenler var. Sahil ve tatil ilçesi olmasına rağmen, Doğu bloku yemeklerine benzer lezzetler görebilirsiniz.
 • Kahvaltı: Sabah güneşine uyumlu bir kahvaltı ile lezzetin tadını çıkarın. Hafif bir kahvaltının yanında gelen tost, bazlama ve çörekotlu peynirler, kesinlikle sizi çok mutlu edecek.
 • Çay kahve: Bu ikili arasından seçim yapın ve sahilin keyfini çay ve kahve kültürü ile çıkarmayı bir deneyin. Kim bilir, yeni şiirler yazarsınız belki?

Muğla Ula’da Ne Yenir?

Muğla Ula’da ne yenir diyoruz ve mutfağının kültürüne yaklaşıyoruz. Ağırlıkla balık yemekleri ile ön plana çıkan bu bölge, kendi ruhuyla özdeş yemekler sunuyor. Ama ağırlıkla burada içecekler daha çok seviliyor.

 • Balık mutfağı: Ula üzerindeki balık mutfağı pek çok kişiyi mutlu eden türden. Sizin için kaliteyi, beklentiyi ve ayrıntılı lezzet mutfağını gözler önüne seren bölge restoranları, butik mekanlar olduğu için daha çok işlerine ve lezzetlerine odaklanıyor diyebiliriz.
 • Dondurma: Sıcak altında yenen özel ezme dondurma, kesinlikle iştahınızı açacak. Demedi demeyin.

Muğla Yatağan’da Ne Yenir?

Yemek kültürü konusunda oldukça zengin bir şehir olan Muğla içerisinde, pek çok ilçe var ve hepsinin yemekleri ortalama olarak birbirine yakın. Bu yüzden Muğla şehrine ait olan ve yukarıda saydığımız her yemeği, en lezzetli şekilde Yatağan üzerinde yiyebilirsiniz. Ama sabah kahvaltısında gelen çörek otu peyniri ve akşam yemeklerinin vazgeçilmezi deniz börülcesi, emin olun ki unutamayacağınız lezzetlerden olacak.

Yazımda Muğla’da ne yenir ne içilir sizlere anlatmaya çalıştım. İzmir’e uğramayı düşünürseniz, İzmir’de ne yenir yazıma da göz atmanızı öneririm. Anlatması bizden, tatması sizden. Şimdiden afiyet olsun dileklerimizi iletiyoruz efendim.

Muğla’da Ne Yenir?

Muğla yemek kültürü açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Özellikle zeytinyağlı yemekler burada oldukça fazladır. Muğla’da ne yenir yazısından detayları öğrenebilirsiniz.

Muğla’nın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Keşkek, çökerme kebabı, Muğla köftesi ile başlayan meşhur yemek listesi uzayarak devam etmektedir. Yazıdan diğer yemekleri görebilirsiniz.

Muğla’da Nerede Ne Yenir Ne İçilir?

Muğlada ne yenir sorusuna cevap verebilmek için Muğla merkez başta olmak üzere, Bodrum, Milas, Marmaris, Datça, Fethiye gibi yerler gezilmelidir.

“Muğla’da Ne Yenir? Nerede Ne Yenir Ne İçilir?” üzerine 15 yorum

 1. Muğlaya gezmeye gitmiştim eyi meşhur merak ettim ve bu siteye denk geldim herşeyi net bir şekilde açıklamış teşekkürler

  Cevapla
 2. Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş. Muğla da bu kadar çok farklı lezzet olduğunu bilmiyordum emeğinize sağlık teşekkürler

  Cevapla
 3. Çok faydali bir yazı olmuş bizler için. Muglayi hep sevmişimdir ve merak etmisimdir yemekleri konusunda .

  Cevapla
 4. Muğla’da ne yeneceği ile ilgili olarak son derece bilgi verici ve açıklayıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

  Cevapla
 5. Stres atmak için doğa ve deniz biraz da kendiniz için bir psikolojik destek anlamında bir ortam isteyen için

  Cevapla
 6. Çok güzel ve başarılı bir yazı olmuş. En kısa zamanda Muğla’ya gitmek istiyorum. Sayenizde çok şey öğrendim. Teşekkürler.

  Cevapla
 7. gezilecek yerleri çok güzel tarif etmişsiniz dışarıdan gelen biri bu listeye bakarak çok rahat bir şekilde şehri gezebilir teşekkürler herkese okumasını tavsiye ederim

  Cevapla
 8. Uzun zamandır aradığım bir firmaydı,gayet güvenilir bir firma kendilerine teşekkür ediyorum iyi çalışmalar diliyorum

  Cevapla
 9. Keşkek, çökerme kebabı, Muğla köftesi ile başlayan meşhur yemek listesi vardır.
  Sabah kahvaltısında gelen çörek otu peyniri ve akşam yemeklerinin vazgeçilmezi deniz börülcesi, emin olun ki unutamayacağınız lezzetlerden olacaktır. Mavi yengeç. Yayın balığı. Balıklı pizza…

  Cevapla

Yorum yapın