Ana sayfa » Gezilecek Yerler » İzmir’de Ne Yenir? İzmir’de Nerede Ne Yenir? | Yemek Rehberi

İzmir’de Ne Yenir? İzmir’de Nerede Ne Yenir? | Yemek Rehberi

İzmir’de ne yenir? İzmirde ne yenir ne içilir? İzmir’de nerede ne yenir yazımıza başlamadan önce sizlere, İzmir’in mutfak kültürü bakımından çok zengin olduğunu söylemeliyiz. Zaten yazıyı okuyunca da farkedeceksiniz.

Yazımızda daha çok sizlere maddeler halinde önerilerimizi ve tavsiyelerimizi sunacağız. Sizlere İzmir’in güzelliğinden diğer yazılarımızda bolca bahsetmiştik. O kadar gezdik, bir çok yer gördük şimdi de sıra biraz midelerimizi şenlendirmekte. Hadi hep beraber bakalım İzmirde ne yenir? 

İZMİR’DE NE YENİR?

Yazımızda ilçe ilçe İzmir’de nerede ne yenir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Haliyle söz konusu şehir İzmir olunca çok geniş ve kapsamlı bir konsepte sahip olduğu için biz yazımızda belli başlı olan yiyeceklere yer vereceğiz.

Elbette yazımızda sadece yiyecek bölümü olmayacak. Yeri geldiği zaman İzmir’de ne içilir, İzmir’de ne yenir ne içilir başlıklarına da değineceğiz.

Yazımız hakkında sizlere ön bilgi verdiğimize göre artık başlayabiliriz. Adettendir, İzmir’in kalbinden, yani Konak ilçesinden başlayalım. İzmir’de ne yenir nereye gidilir başlıyor.

İZMİR KONAK’TA NE YENİR?

İzmir Konak’ta ne yenir? İzmir’de biraz önce bahsettiğimiz gibi farklı medeniyetler barış içinde yaşadığı için mutfak kültürü geniş. Denize kıyısı olması ile de çeşitliliği yüksek. Burada nelerin yenileceğini bilme İzmirde ne yenir bilmekle eşittir. İzmir’in kalbinde, yani Konak’ta bizi hangi lezzetler bekliyor?

Bu arada belirtmekte fayda var, İzmir Alsancak’ta ne yenir sorusunun cevabı da bu yazının içinde.

izmir'de ne yenir, konakta ne yenirGevrek-Kumru: Başlı başına bir efsane, başlı başına bir klasiktir kendileri. İnsanların günledik hayatlarında her zaman ulaşılabilir bir konumdadır. Pahalı değildir, diğer yiyeceklere göre nazlı bir yeniş şekli de yoktur.“İzmir Konakta ne yenir” deniliyorsa ilk madde kesinlikle Gevrek-Kumru ikilisine layık.

Eğer gevrek veya kumru yemek istiyorsanız gevrekcilere veya fırınlara gidip satın alabilirsiniz.

çelebi unlu mamülleri, izmirde ne yenirBomba:
  Sosyal medya platformlarında bolca geyiği geçer. Tadıyla muazzam hazlar yaratmasıyla meşhur olan bomba insanın ağzının içinde dağılan kocaman bir çikolataya sahiptir. İnsan bir ısırık aldıktan sonra acaba nasıl bu kadar akışkan ve tatlı çikolata bunun içine nasıl sığıyor diye düşünmekten kendini alamaz.

Bomba almak isterseniz pastanelerden temin edebilirsiniz.

izmir konak'ta ne yenir, alsancakta ne yenirMakarna:
Ne yani? Şimdi İzmir Konak’ta ne yenir? Sorusuna cevap olarak makarna mı diyorsunuz, ama bu her evde yapılıyor diyorsanız durun. Konak’ta yer alan bir makarna restoranı var ki size önceki yediğiniz makarnaları sorgulatır. Şaka yapmıyorum. Şöhreti İzmir dışına çıkan Alavara Makarna Restoranı bu zamana kadar hiç deneyimlemediğiniz tatları ve lezzetleri makarnada buluşturuyor. Her damak tadına uygun, her bütçeye uygun bir yer. Daha ne olsun.

Alavara Makarna Restoranı Alsancak’ta bulunuyor. Kısacası burası Alsancakta ne yenir sorusunun en net cevabı.

Çiğ Börek: Dışını sorarsanız çıtır çıtır, puf puf böyle yumuşak bir yapıya sahip. İçini sorarsanız sulu mu sulu, güzel mi güzel. Öğrenci dostu olarak bilinir kendileri. Yanında ayran veya çay tercih edilir.

İsminden de anlayacağınız üzere Börekçi dükkânlarından temin edebilirsiniz.

izmir söğüş yenilecek yerlerSöğüş:
Diğer şehirlerimizdeki kelle söğüşlerle kıyaslanmamalı. Burada sadece söğüş olarak bilinir. İzmir’e özgüdür. Dürüm arasına soğan, maydonoz, domates gibi şeylerin yanında soğuk sakatat. Buradaki söğüşcü esnafının neredeyse hepsi Niğdeli. Ama Niğde iline gidip de söğüş dükkanı açtıklarında ne hikmetse tutmuyor.

Kemeraltı Çarşısı civarında ünlü söğüç esnafları mevcut. İzmir Kemeraltı’nda ne yenir diye merak edenleri de tatmin edecektir söğüş. Söğüş demişken, bazen dükkanlarda sıra beklemek yarım saati bile bulabiliyor. Dış görünüşüne aldanmayın, yiyin. Sonra pişman olmayın.

konakta yenilecek şeylerBoyoz:
İzmir Konak’ta ne yenir? Bu soruya gördüğünüz gibi birçok cevap verebiliriz ancak boyoz kendi başına bile bir yazı konusu olabilir. Poğaça falan değil, simit tarzı da değil. Tarif etmesi güç. Kendine has bir tadı ve yapılışı olduğu için kıyaslamak yanlış olacaktır. Deneyimlenmeli.

Biraz önce bahsettiğimiz Gevrek-Kumru bulabileceğiniz yerlerde boyoz da mevcuttur. Temini gayet kolaydır. Ve hesaplıdır.

Balık Ekmek: Malumuzun üzere denize kıyısı bulunan Konak’ta balık ekmek maddemizi eklemesek olmazdı. Gerçi İzmir’in çoğu ilçesinde güzel yapılıyor ancak Konak’taki balık ekmek esnaflarıyla da meşhurdur.

Balık evleri ve balık ekmek tezgazları, dükkanları mevcut. Kemeraltı Çarşısı civarındaki dükkanları tavsiye ederim.

kızlarağası hanı kumda kahveKahve:
Kahve kültürünü dünyada en uzun zamandır temsil eden ve kendine has kahve çeşitleri ile ünlü olan bir ülkeyiz. Ülkemizdeki kahve severlerin nereden baksanız %70’i kahve konusunda gurmedir. Bunun sebebi de bu kahve konusunda gerçekten çok iyi olmamız. Kemeraltı’nın içerisinde bulunan Kızlarağası Hanı’na gittiğinizde oradaki efsane kahvelerden içmeyi ihmal etmeyin. İzmirde ne yenir denildiğinde içecekler çok fazla akla gelmese de biz Kızlarağası Hanı’nda yapılan kahvelerden bahsetmezsek ayıp olur diye düşündük. Neredeyse tüm kahve gurmelerinden geçer not alan kahveler size bir yorgunluk molası için güzel bir seçenek.

izmirde nerede ne yenirBoşnak Böreği:
Boşnak böreği; patatesli, peynirli, ıspanaklı gibi bir çok çeşidiyle karşımıza çıkıyor. Benim favorim patates, kimya, soğan içeren Boşnak böreği. Halk arasında şöyle denir. Bu böreği börekçide değil de evde anne eliyle yapılan böreği yiyin. İşte bu söze muhalefet olan bir şehirdeyiz. İzmir’de öyle güzel Boşnak böreği yapan yerler var ki; parmaklarınızı yersiniz.

Konak’taki börekçilerde bulunur. Yanında demli bir çay çok iyi gider.

konakta ne yenirTavuklu Pilav:
Sabah kahvaltılık olarak da tercih edilir akşam yemeğinde de yenir. İşte her öğünün üyesi tavuklu pilavın kalbinin attığı yerlerden birisi olan Konak’ta bu tavuklu pilavların en güzellerinin tadına bakabilirsiniz. Tavuklu pilavın sırrı pişirilişindedir. Bu işi de en iyi yapan esnaflar da İzmir’de bulunur. İzmirde ne yenir denildiğinde akla ilk gelen yemeklerden olmasa da tercih ettiğinizde size iyi hissettirecektir. İster kahvaltı olarak tercih edin, ister öğün olarak. Size kalmış.

Konakta ne yenir kısmına şerbet ile devam ediyoruz.

konakta ne içilirŞerbet:
Saat Kulesi tarafından Kemeraltı’na giderken hemen girişte rastlayacağınız şerbetçilerden şerbet içmeden sakın geçmeyin. İzmir’in o sıcak havasında sizlere kendinizi en iyi hissettirecek içecek aromasını seçebileceğiniz olan şerbetlerdir. Şerbet kültürü İzmir’de Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri devam eden bir kültürdür. Bu şerbetlerin satışına geçmişten günümüze kadar devam ettiren ve kendine has isim oluşturan Şerbetçibaşı’nı görürseniz hemen orayı tercih edin. Harika atomları ve şerbetleri var. Hem de İzmir’de görüp görebileceğiniz en hesaplı fiyatlar ile sizlere sunuluyor. Şerbetçibaşı’ndan şerbet içmeden geçmemenizi tavsiye ederiz.

İzmir’de ne yenir nereye gidilir yazımıza son hız devam ediyoruz. Farkındaysanız Konak ilçesinde bir günde insanın yiyemeyeceği kadar maddemiz oldu. Ama ne yapalım İzmir söz konusu.

En başta da belirttiğim gibi bir çok medeniyetin barış içinde yaşadığı topraklar buralar. Haliyle İzmir’de ne yenir sorusuna kısa cevaplar verip geçmek yakışmaz. Şimdi sırada İzmir Karşıyaka’da ne yenir bölümümüz var.

Konak bölümünü geçmeden önce kısa bir tavsiye vermek istiyorum. Eğer Konak’ta bir veya iki gün vakit geçirecekseniz İzmir’de kahvaltıda ne yenir sorusuna da cevap veren maddelere bakarak kahvaltı – öğle yemeği – akşam atıştırması şeklinde plan yapabilirsiniz.

İZMİR KARŞIYAKA’DA NE YENİR?

İzmir Karşıyaka’da ne yenir bölümümüze uzun bir Konak maratonundan sonra geldik sonunda. Karşıyaka’da çok fazla madde yazmayacağım.

İzmir’in her ilçesinde hangisi en güzel şekilde yapılıyorsa ve bu alanda öne çıkıyorsa o yemeği ya da yiyeceği ilgili ilçeye yazmayı düşünüyorum. Ama bu diğer ilçelerde mevcut olmadığı anlamına gelmez. Ben sadece sizlere öne çıkanları yazarak kafanızda bir liste oluşturma konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum.

karşıyakada ne yenirKokoreç:
Bu konu çok önemli. İzmir de ne yenir yazımızın en hassas maddelerinden birisi kendisi. Kokoreç her damak tadına hitap eden bir şey değil. Bunun en büyük sebebi de kendisini güzel kokoreç yaparak tanıtan ama vasatı geçemeyen kokoreç dükkanlarının ülkemizde çok olması. Kokoreç, ustası güzel yaptığı zaman ne kötü kokar ne de damakta kötü bir tat bırakır. Şahsen ben kokoreçi sadece belli yerlerde yerim. İşte o belli yerleri de İzmir Karşıyakada ne yenir bölümüne eklemeyi kendime görev bildim. Karşıyaka’da bu işin ustası ve ehli esnaflar var. Bir deneyin derim.

karşıyaka da ne yenirTorpil:
Aslında bu yiyecek de mizah meselesi haline gelen yiyeceklerden birisi. Aklınızda ne canladı bilmiyorum ama torpil bir tatlıdır. Külah tatlısı olarak bilinir. Yapımında milföy hamuru kullanılır ve içinde krema mevcuttur.

Dondurma: Baştan söyleyeyim, dondurmanın hası Kahramanmaraş’ta yenir. Ancak İzmir bildiğiniz üzere çok sıcak. Malum sıcaklarda da dondurma iyi gider. Ama biraz da haz peşindeyseniz dondurmadaki adresiniz Karşıyaka’da olmalı.

Waffle:
Biraz fast food ürünlerin içerisinde gibi gözükse de kavurucu İzmir sıcağı altındaki gezinizde biraz serinlemek için alınabilecek önlemlerden. Dondurma’da bir alternatif ancak waffle konusunda da Karşıyaka’nın geçer not aldığını söyleyebilirim. İzmirde ne yenir konumuzun aynı zamanda bir gezi de içerdiğini ve İzmir’in de sıcağını düşünürsek dinlenirken aynı zamanda bir şeyler atıştırmak isterseniz iyi bir seçenek.

Kahvaltı: Eğer konakladığınız yer Karşıyaka haricinde ise bile geziye buradan başlamak ve kahvaltınızı burada yapmak sizin için harika bir seçenek. Sabahın erken saatlerinde vapurla veya arabanızla buradaki sahil kenarındaki işletmelere gelerek kahvaltınızı denize karşı yapabilirsiniz.

Bu hem geziniz için güzel bir başlangıç olur, hem de sahilde kahvaltı yapmanın tadını çıkarırsınız. Çok güzel bir ikili değil mi? Deniz ve kahvaltı. Güne başlarken sabırsızlanmak için geçerli bir sebep.

İzmir’de ne yenir, nereye gidilir yazımızın Karşıyaka durağının sonuna geldik. İzmir’in geniş mutfağının her ilçesinde birçok ürünü olduğunu tekrar belirtmeye gerek görmüyorum. Karşıyaka’da başlıca daha çok yiyecek ve içecek var ancak biz işin biraz gurme tarafından bakıyoruz. Sırada İzmir Güzelbahçe ne yenir bölümümüz var.

İZMİR GÜZELBAHÇE’DE NE YENİR?

İzmir Güzelbahçe’de ne yenir bölümümüz biraz kısa. Burası da aslında diğer ilçeler gibi mutfak bakımından oldukça zengin. Ancak tavsiye listemizdeki tavsiyeleri yinelemek, yani yemek veya yiyecek tarifi yapmak yerine yiyeceğin ismini yazmayı yeterli görüyorum.

Zaten daha önceki maddelerimizde açıklamalarını yaptığımız yiyecekler için ayriyeten açıklama yazmayacağım. Ancak İzmir de ne yenir listemize yeni dahil olan yiyecekler için açıklamalarım devam edecek. İlk maddemiz ile başlayalım.

güzelbahçe yerli kalamarYerli Kalamar:
Bizim ülkemizin denizlerinden çıkan bir deniz canlısı olan kalamar, kalorisi en düşük deniz ürünüdür. İçinde B2, B3 ve B12 vitaminleri barındırır. Aslında kalamarın dolması bile yapılıyor ama oraya girmeyeyim şimdi. Kendileri tavada sosla kızartıldığında çok enfes bir lezzet olur. Zaten Ege ve Akdeniz kıyılarında yaşayan kalamarlar hünerli ustaların tavalarında sanat eserlerine dönüşürler.

Sahil kenarlarında bulunan balıkçı lokantalarında mevcuttur.

Ahtapot Izgara: Bu yiyeceği yazarken biraz düşündüm. Toplumumuzda deniz ürünleri sadece balıklardan ibaretmiş gibi algılandığı için biraz tereddüt ettim eklemekte. Ahtapot da yenir miymiş diyenler gelmeden diğer yiyeceğimize geçelim. Zaten bu işin gurmeleri bilgi sahibidir bu konuda. Bilmeyenler de rica ederim kısa bir araştırma yapabilir.

Ben kısaca tarifleyecek olursam kekik, sarımsak ve zeytinyağıyla yapılan bir ahtapot ızgara; yanında da salatası yapıldığında dünyada başka güzel tatların da var olduğunu hissettirecek sizlere. Sahil kenarındaki balıkçı lokantalarından denemediyseniz denemenizi tavsiye ederim.

İzmir’de ne yenir nereye gidilir derken şimdiki durağımız Buca. Biraz İzmir’in içine doğru yol aldık. Bu sebeple de deniz ürünlerinden uzaklaşacağımızı düşündüyseniz haklısınız. Buyurun yazımıza devam edelim.

İZMİR BUCA’DA NE YENİR?

İzmir Buca’da ne yenir bölümümüzde biraz klasik yiyecekler mevcut. İzmir’e gezmek amaçlı geldiyseniz burayı yiyecek konusunda es geçebilirsiniz. Ancak İzmir’de ikamet edip de farklı tatlar arıyorsanız bu bölüm sizlere fikir verebilir.

Pide: Sizlere biraz şaşırtıcı gelebilir ama pidenin hası Konya’da değil Buca’da yenir. Aklınızdaki soru işaretini hemen cevaplayayım. Çünkü Buca’nın sahip olduğu Konyalı ustaların işlettiği pide salonları Konya ilindeki ustalardan daha çok. Biraz da İzmir’in mutfak kültüründeki çeşitlilik sayesinde buradaki pidelerde de farklı tarz ve tatlar tatmak mümkün.

Menderes Cad. üzerindeki pidecileri tercih edebilirsiniz.

Köfte: Bildiğiniz üzere köftelerde önemli olan şey baharat ve etin uyumu. İzmir’de köfte yemek için elbette bir çok restoran mevcut ama Buca, sahip olduğu birkaç restoranı ile bu alanda ilk üçe girer.

İnkılap Mah. Üzerindeki caddelerde rastlayabilirsiniz.

Sıradaki bölümümüzü birleştirdik. Şahsen öne çıkan sadece bir yiyecek veya içecek gördüğüm için diğer ilçelere daha hızlı geçmeyi düşündüm. İzmir Bornova’da ne yenir ve İzmir Foça’da ne yenir bölümümüze hızlıca geçelim.

İZMİR BORNOVA’DA NE YENİR?

İzmir ne yenir yazımızın bu bölümünde Bornova ile devam ediyoruz. Bornova, İzmir’e Ankara’dan ve İstanbul’dan gelişte ilk uğranılacak yerdir. Bu yüzden Bornova’ya geldiğinizde dinlenmek isteyebilirsiniz. Burada çay-kahve içip, dinlenebileceğiniz ve kahvaltı yapabileceğiniz birçok mekan bulunmakta. O halde Bornovada ne yenir bakalım.

Çay-Kahve: İzmir’den Manisa yolunu kullanarak çıkacaksanız İzmir’den çıkmadan önce Bornova’da çay, kahve içebilirsiniz. Aynı şey İzmir’e geliysanız da geçerli tabiî ki. Yol üzerindeki bazı kafeleri yola çıkmadan önce araştırarak tercih edebilirsiniz.

Çiçekliköy Kahvaltısı: Bornova ile Manisa arasında yer alan Çiçekliköy’e gidip, güzel bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Organik ve farklı ürünleri bu kahvaltıda bulabileceksiniz. Ayrıca doğa içerisinde olduğunuz için gezip dolaşabilir ve tertemiz havayı içinize çekebilirsiniz.

bornovada ne yenirÇorba:
Özellikle Küçükpark civarındaki yoğun öğrenci kitlesinin tercih ettiği yemeklerin başında geliyor. Haliyle ev yapımı tadında yaparak diğer rakip işletmelere fark atan da birçok çorbacı mevcut. İzmirde ne yenir derken ev yapımı tadındaki çorbaya kadar geldik. Buradaki tek önemli nokta gireceğiniz mekanı Küçükpark’ta bulunan öğrencilere sorarak karar vermeniz. Onlar sizi en güzel çorba yapan işletmeye ulaştıracaklardır.

izmir midey festivali, izmir festivalleri ve şenlikleriMidye: Küçükpark’ın yoğun bir öğrenci kitlesine sahip olduğunu söylemiştik. Peki gençliğin yoğun olduğu bir yerde olmazsa olmaz şey nedir? Bu soru her yerde farklı cevaplar bulabilir ancak İzmir’de ise bunun cevabı midyedir. İzmirde ne yenir sorusuna midye cevabı verdiğimiz birkaç ilçemiz var ve onlar da gerçekten çok güzeller. Ama aklınızda bulunsun öğrencilerin çok yoğun olduğu yerlerdeki yiyecek ve içecek fiyatları biraz daha uygundur. Bunun yanı sıra ise öğrenci yemek seçer. Bu da size kaliteyi getirir.

İZMİR FOÇA’DA NE YENİR?

dibek kahvesi, foçada ne yenirDibek Kahvesi:
Malum ülkemizde kahveden anlayan çok. Ama kahve yapma konusunda maharetli usta az. Dibek kahvesi ise daha özel bir konuma sahip. Osmanlıdan itibaren günümüze kadar gelen bu kahve havanda, yani dibekte dövülerek özenle seçilen bitkilerle yapılan bir kahve çeşidi. Foça’da insanlar çok şanslı ki ustalarının mahareti dillere destan. Yolunuz düşerse ya da gezmek için uğrarsanız iyi bir mola içeceği olacaktır.

Şimdi gelelim İzmir’de ne yenir listemizin en güzel bölümüne. İzmir Çeşme’de ne yenir bölümümüzde sizleri çok güzel yiyecek ve içecekler bekliyor olacak. İzmir’de nerede ne yenir sorusuna yazımızda şu ana kadar güzel ilerledik. Biraz daha gurme bir bölüm olan Çeşme’de ne yenir bölümümüzü yazarken ben çok keyif aldım. Eminim siz de okurken keyif alırsınız. Hazırsanız hemen başlayalım.

İZMİR ÇEŞME’DE NE YENİR?

İzmir Çeşme’de ne yenir sorusu, özellikle yaz aylarında tatil için Çeşme’yi tercih edenlerin aklını kurcalamaktadır. Çünkü tatili keyifli kılan şeylerden biri de tatile gidilen yerin yerel tatlarını tatmak. Siz de eğer Çeşme’ye geliyorsanız, birazdan vereceğim lezzetleri mutlaka denemelisiniz. Aksi halde denemediğiniz her gün için pişman olabilirsiniz. Burada vereceğimiz lezzetler İzmirde ne yenir sorusunun cevabına çok fayda sağlayacak.

Buraya geldiğinizde hava doğal olarak sıcak olacağı için gün içerisinde hafif şeyleri tercih etmelisiniz. Güne başlarken de kahvaltı olmazsa olmazlardan. Kahvaltı için genelde Alaçatı tercih  edilir. Çeşme’ye çok yakın olan bu yerde istediğiniz türden kahvaltı yapabileceğiniz butik yerler bulunmakta. Alaçatı demişken Alaçatı’da ne yenir konusuna da değinmiş oluyoruz.

Kahvaltı: Çeşme ve çevresinde üretilen kahvaltılık malzemelerle hazırlanan Çesme kahvaltısını mutlaka tatmalısınız. Genelde organik ürünler sergilenen bu kahvaltılarda, çeşitli peynir türlerini özellikle İzmir tulum peynirini, zeytinin çeşitli türlerini tadabileceksiniz. İster Alaçatı’da isterse Çeşme sahilinde, bu şekilde kahvaltı yapabileceğiniz birçok mekan bulunmakta.

Ege Mutfağı: İzmir Çeşme’ye geldiyseniz, Ege Mutfağı’nın tadına bakmadan dönmemelisiniz. Bu mutfakta yerel lezzetler bulunmakta ve bunların çoğu zeytin yağıyle harmanlanmış şekilde sunulmaktadır. Sıcağı da hesaba katarsak bu mutfak yazın idealdir.

çeşmede ne yenirIstakozlu Makarna:
Farklı lezzetler denemek isteyenler için ıstakozlu makarna güzel bir seçim. Sahilde bulunan balıkçıların bazılarında bu lezzeti deneyebilirsiniz. Ben denemedim fakat denemeyi düşünüyorum. Deneyenler yorum yaparsa biz de bilgilenmiş oluruz.

çeşme kumrusu, çeşme de ne yenir

Çeşme Kumrusu: Çeşme’ye geldiyseniz, mutlaka kumrusunu yiyin. Sucuk, sosis, salam, kaşar peyniri ve sayas peyniriyle meydana getirilen bu lezzet, kendine has ekmeğiyle sunulmaktadır. Çeşmede ne yenir sorusuna ençok verilen cevaplardan biri de kumrudur. Siz de buraya geldiği-nizde birçok yerde Çeşme Kumrusu yiyebileceğiniz yer göreceksiniz.

Atom: Kızarmış tavuk göğsünün soslarla harmanlandığı bu lezzet, sandviç ekmeğinin içinde sunuluyor. Tabi isterseniz ekmeği yanında da isteyebilirsiniz.

Sakızlı Muhallebi – Dondurma: Canınız tatlı mı çekti? O zaman Çeşme’nin yerel lezzetlerinden biri olan sakızlı muhallebiyi deneyebilirsiniz. Ayrıca tarihi dondurmacılara da uğrayabilir, sıcak yaz akşamlarında serinlersiniz. Özellikle damla sakızı ve karadut karışımlı dondurma çokça tercih ediliyor.

Pide: Buradaki pide ustalarının ellerinden pide yemediyseniz kesinlikle yemelisiniz. İzmirde ne yenir diye sorulduğunda pide cevabı vermek sizlere biraz garip gelebilir. Hatta Çeşmede ne yenir sorusuna da bu cevabı verdiğimiz için şaşırmış da olabilirsiniz. Ancak yorucu ve sıcak bir günün akşamında tıka basa bir yemek yiyelim hep beraber diye bir düşünceniz olursa adresiniz pideciler olmalı.

Çeşmede ne yenir sorusunun cevabını aldıktan sonra Urlada ne yenir bölümüne geçebiliriz.

İZMİR URLA’DA NE YENİR?

Urlada ne yenir nereye gidilir diyorsanız, yazımızın bu bölümünde yanıtları alacaksınız. Bildiğiniz üzere Urla, İzmir’in yaz aylarında ençok uğranılan yerlerinden biri. İzmir gezilecek yerler listesinde de Urla’ya genişçe yer vermiştik. Şimdi ise ne yenir bakalım.

Urla Mutfağı: Urla’ya geldiğinizde Urla mutfağını mutlaka denemelisiniz. Bu mutfakta güveç karşınıza çıkacak. Güveç buraya gelindiğinde denenmesi gereken lezzetlerin başında geliyor. Zeytin yağlılar da olmazsa olmazlardan. Ayrıca ot yemekleri de bu mutfakta yer alıyor.

Balık: Urla’ya geldiyseniz, balık yemeden dönmeyin. Yerel balıkçılar tarafından Urla denizinden çıkarılan balıklar, buradaki restoranlar tarafından özenle hazırlanarak ziyaretçilere sunuluyor. İçeceğinizi de tercih edip, enfes balığın tadını sahile karşı çıkarabilirsiniz.

Organik Kahvaltı: Urla’nın köylerinde üretilen organik ürünlerle hazırlanan kahvaltıyı denemelisiniz. Her ürün organik şekilde sunulmaya çalışılmakta. Çayınızı ya da meyve suyunuzu yudumlayarak, köy kokan kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Dondurma: Keçi sütüyle yapılan dondurmayı yiyip, sahil boyunca dolaşabilirsiniz. Bu dondurma İzmirde ne yenir sorusuna verilen cevaplardan biri. En azından benim için böyle.

Pizza: Urla’da birçok ünlü pizzacı bulunur. Canınızın istediğine göre pizza tercihi yapabilir, karnınızı doyurabilirsiniz.

İZMİR KARABURUN’DA NE YENİR?

İzmir Karaburun’da ne yenir? Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen Karaburun’a geldiğinizde yerel lezzetleri tatmayı unutmayın.

Kahvaltı: Karaburun halkı tarafından üretilen kahvaltılık ürünlerle, sahile karşı güzel bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Kahvaltıda diğer kahvaltıdan farklı ürünleri görebileceksiniz.

Menemen: Menemen yemek istiyorsanız, Karaburun’da bulunan restoranlarda enfes menemeni deneyebilirsiniz. Mesela ben menemeni çok severim. Aldığım duyumlara göre de Karaburun’da bunu çok iyi yapan mekanlar bulunuyor.

karaburunda ne yenir içilirGelincik Şerbeti:
Buraya geldiğinizde serinlemek için Gelincik Şerbeti’ni de deneyebilirsiniz.

İZMİR ÖDEMİŞ’TE NE YENİR?

Ödemişte ne yenir? Ödemiş, İzmir merkeze biraz uzak istikamette bulunan bir ilçe. İzmir’de gezerken buraya da uğrarsanız, yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

ödemişte ne yenir, pekmezli kar helvasıKar helvası
: Bozdağ zirvesi ve Beydağ Adaküre Köyü’nden toplanan karlardan yapılan helvayı mutlaka tatmalısınız. Kar helvası yapılırken kışın dağlardan toplanan ve soğuk şekilde muhafaza edilen karlar, ezilerek kaşıkla yenilecek hale getirilir. Ardından içine çeşitli meyve şurupları dökülerek yenmeye hazır hale getirilir. Kar helvası, pekmezle de çok güzel olur. Şahsen ben pekmezle olanını daha çok seviyorum. Siz de Ödemiş’e uğrarsanız bu lezzeti mutlaka tadın.

SEFERİHİSAR’DA NE YENİR?

İzmir Seferihisarda ne yenir diye soranların da çok olduğunu görüyorum. Çünkü havaların ısınmasıyla yerli ve yabancı turistler, Seferihisar’a tatil yapmak için akın etmekteler.

Yöresel tatlar: Seferihisar’ın kendine has yemeklerini burada tadabilirsiniz. Bu yemeklerde de zentinyağının etkisini göreceksiniz.

Balık: Deniz kenarında olduğu için burada da balık olmazsa olmazlardan. Birçok balık restoranı bulunuyor. Siz de burada istediğiniz balığı tadabilir, rakı-balık yapabilirsiniz.

İZMİR TİRE’DE NE YENİR?

Tire, İzmir’in merkezine uzak ilçelerden biri. Fakat illaki gezmek için ya da ziyaret için buraya uğrayanlar olabilir. Onun için Tirede ne yenir sorusuna cevap vermeliyiz.

tire köfte, tirede ne yenirTire Köfte
: Her yerde yerel köfte çeşitlerine rastlarsınız. Tire’de de kendine özgü köfte çeşiti bulunuyor. Buraya geldiğinizde her yerde Tire köfte yapan yer bulabilirsiniz. Denemenizi öneririm.

Ayrıca Tire’ye geldiğinizde Tire zeytinyağını da almayı unutmayın. Yemeklerinize ayrı bir lezzet katacak Tire zeytinyağı, burada bolca bulabileceğiniz bir ürün.

İZMİR ŞİRİNCE’DE NE YENİR?

Şirincede ne yenir ne içilir? Şirince, tarihi yapısı nedeniyle çok ziyaret edilen yerlerden biri. 2012 yılındaki kıyamet muhabbetlerinden sonra da oldukça popüler hale geldi. Bu yüzden burayı ziyaret etmeyi düşünenler Şirince’de ne yeni sorusunu çokça sormaktalar.

Kahvaltı: Şirince’de birçok köy kahvaltısı veren mekan bulunuyor. Buraya geldiğinizde sobada kızartılmış ekmeklerle ve hemen yanınızdaki bahçelerde yetişen ürünlerle güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Közde kahve: Kahve içmek isterseniz, közde yapılan kahveyi mutlaka denemelisiniz. Şirince’ye girdiğiniz yerden itibaren birçok yerde közde kahve yapan yeri görebilirsiniz.

Şarap: Buraya geldiğinizde, ünlü Şirince Şarabı’nı tadabilirsiniz. Hatta çeşitli mahzenlerde saklanan yıllanmış birçok şarabı görme ve tatma şansınız olacak.

İZMİR SELÇUK’TA NE YENİR?

Selçukta ne yenir? Selçuk, Efes, Şirince, Meryem Ana Türbesi gibi yerleri içinde bulundurması nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen yerlerden biri. Onun için buraya geldiğinizde ne yiyeceğinizi de bilmeniz gerekir.

Çöp şiş: Selçuk merkezde bulunan ve meşhur çöp şişçilerde, çöp şiş yiyebilirsiniz. Hem gezip hem de bu güzel lezzeti tadabilirsiniz.

Pide: Burada birçok pide salonu bulunmakta ve pidesi yemeye değerdir. Siz de Selçuk’a geldiğinizde pide yiyebilirsiniz.

patlıcanlı gözleme, izmirde nerede ne yenirPatlıcanlı gözleme:
Birçok gözleme çeşitini görmüşsünüzdür. Fakat patlıcanlı gözlemeye pek rastlayamazsınız. Buraya geldiğinizde gözlemecilerde patlıcanlı gözleme yiyebilirsiniz.

Selçukta ne yenir sorusunun yanıtını aldıktan İzmirde nerede ne yenir yazımıza Balçova ile devam edelim.

İZMİR BALÇOVA’DA NE YENİR?

balçovada ne yenirBalçova, İzmir’in en elit ilçelerinden biri. Burada İzmir’in diğer lezzetlerini tadabileceğiniz gibi. İnciraltı’na gidip midye de yiyebilirsiniz. İnciraltı’nda bulunan midyecilerde İzmir’in en güzel midyelerini görebilirsiniz. Eminim burada midye yedikten sonra hep buraya gelmek isteyeceksiniz. İzmir’de nerede ne yenir sorusuna midye için İnciraltı cevabını vereceksiniz.

Balçova İzmir’in en elit ilçelerinden biri demiştim. Buradaki bazı lokanta ve restoranlar gerçekten aşçıları ile meşhurdur. Eğer lokanta, restoran tarzı bir yerde yemek yemeyi düşünüyorsanız kesinlikle burada uzun zaman geçirmiş bir yerliden fikir almalısınız.

Türkiye’nin zaten mutfak kültürü konusunda çok geniş bir yelpazeye sahip olduğu ve Dünya Mutfakları arasında en önde geldiği hepimizin bildiği bir şey. Ama her restoran, her lokanta beklentinizi karşılamaz.

Benim huyumdur gezdiğim yerlerde genellikle (bazen sorduğum kişiden objektif değil, tanıdığı esnafa yönlendiriyor hissine kapılmazsam) yerli insanlara sorarak lokanta ve restoran tercihimi yaparım. Konudan uzaklaşmadan kısa bir bilgi verdiğimize göre İzmir’de ne yenir yazımıza devam edelim.

İZMİR NARLIDERE’DE NE YENİR?

narlıderede ne yenirİzmir’in bir diğer ilçesi Narlıdere’de Akçaabat Köfte yiyebilirsiniz. Canınız eğer köfte çekiyorsa ve İzmir’deyseniz Narlıdere’ye uğrayabilir, damağınızda uzun süre tat bırakacak Akçabaat Köfte’yi deneyebilirsiniz.

Benim bile adını bilmediğim balık çeşitleri bolca ve hesaplı fiyata restoranlarında mevcut. Hani ben de balıktan iyi anlarım birçok çeşidini de yedim ancak buradaki balık ve denizcilik kültürü kendini çok geliştirdi yıllar içinde.

Eğer bir iş yemeği ya da dinlence yapmak için tercih edilecekse balık restoranları da çok iyi bir seçenek. Deniz kenarı olanlar ise ambiyans olarak favorim, sizlere de tavsiye ederim.

Değinmeden geçemeyeceğimiz bir konu var Narlıdere için. Narlıdere eskiden portakal ve mandalina bahçeleri ile bilinen, tanınan bir ilçeydi. Bu özelliğini yıllar geçtikçe kaybediyor, bahçelerin yerine kocaman binalar dikiliyor.

Tabiî ki de biz gelişime ve insanlar için yeni yaşam alanları oluşturulmasına karşı değiliz ancak bu binalaşma çok fazla olmadı mı Narlıdere?

İZMİR MENDERES’TE NE YENİR?

Menderes, Özdere, Seferihisar gibi yerlere giderken uğrayabileceğiniz yerlerden. Burada yiyebileceğiniz şeyler az. Ama burada kahvaltı yapabilirsiniz. Menderes’in yerel lezzetlerinden hazırlanan kahvaltıyla güzel bir öğün geçirmiş olursunuz.

Ama yemek konseptimizin biraz dışına çıkarak sizlere buradaki festivalleri bile düzenlenen ünlü mandalinaları tatmanızı tavsiye etmeden duramayacağım galiba. İzmir Menderes’te ne yenir sorusunun cevabı mandalina olabilir mi? Çok da güzel olur, neden olmasın?

İZMİR TORBALI’DA NE YENİR?

İzmir Torbalı’da ne yenir sorumuzun cevabı ise burada biraz daha listemizin alışılmışı dışında. Burası herhangi bir noktadan denizle buluşmadığı için bazı güzel balık restoranlarına sahip olsa da buna değinmek yerine daha farklı bir tavsiyemiz olacak.

Burada çok güzel esnaf lokantaları var. Fiyaka peşinde değil de burada güzel bir yemek yiyeyim diyorsanız esnaf lokantalarını tercih edebilirsiniz. Eğer aileniz veya sevdiklerinizle biraz daha uygun bir yer arıyorsanız zaten caddelerin üzerinde karşılaşır, tercih edebilirsiniz ancak birkaç dostunuzla hesaplı ve güzel bir yemek planınız varsa size esnaf lokantalarından başka bir yer iyi gelmez.

İZMİR BAYRAKLI’DA NE YENİR?

bayraklıda ne yenirBayraklı’da da yiyebileceğiniz özgün lezzetler baya az. Fakat burada birçok ciğerci bulunuyor. Çoğu yerin ünlü ciğercileri burada şube açmış. Siz de Bayraklı’ya geldiğinizde bu ciğercilerden birini tercih edebilir ve tadına varabilirsiniz. Ciğer seviyorsanız eminim burada damağınıza göre ciğer yapan yer mutlaka bulursunuz.

Aslına bakarsanız İzmir Bayraklı’da ne yenir sorusundan daha çok nerede yenir sorusuna daha güzel cevap verilebilir. Bayraklı sahilinde çok güzel piknik noktaları mevcut. Buralarda deniz kenarında bir yandan piknik yaparken bir taraftan da gün batımını denizin o eşsiz sesi eşliğinde seyredebilirsiniz.

Bu bahsettiğim bölgelerde mangal falan yakıldığı için malumunuz piknik yapmayan insanlar biraz garipseyebiliyor. Eğer burada illa ki bir şey yiyeceğim diye düşünüyorsanız bence ciğerci seçeneğinden daha çok sahil kenarında mangal, piknik seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Yazımızda İzmirde ne yenir, İzmirde nerede ne yenir, İzmirde yenmesi gerekenler neler hepsini verdik. Siz de İzmir’e geldiğinizde yazımızdaki yiyecek ve içecekleri tatmalısınız. Özellikle İzmir’e özgü olarak bilinen ve ismi çok duyulan boyozu mutlaka deneyin.

İzmir gezilecek yerler yazımızı mutlaka inceleyin. İzmir’e geldiğinizde hatıra olması için fotoğraf çekilecek yerler neler onları da görmek isteyeceksiniz. İzmir’de fotoğraf çekilecek yerler yazısından oraları da görebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

İzmir yemek rehberi hakkında birçok soru soruluyor. Bu sorulara verilebilecek en net cevapları aşağıda görebilirsiniz.

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir, yemek kültürü anlamında oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Her ilçesinde meşhur olan birçok yemek çeşiti bulunmaktadır. İzmir’de ne yenir sorusuna cevabı, İzmir’in meşhur yemekleri ile verebiliriz. Bunların başında boyoz, kumru ve zeytinyağlı yemekler gelir.

İzmir’in En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

İzmir denince akla gelen en önemli yiyecekler; boyoz, gevrek, kumru, balık-ekmek ve İzmir köftesidir. Bu yiyecekleri İzmir’in her yerinde bulabilirsiniz.

İzmir’de Nerede Ne Yenir Ne İçilir?

İzmir’e gelindiğinde Konak, Karşıyaka, Bornova, Buca ve Çeşme ilçelerinde en güzel lezzetleri tadabilirsiniz. Konak’a gittiğinizde, boyoz ve kumruyu mutlaka denemelisiniz.

İzmir’in Kendine Özgü Yemekleri Neler?

Boyoz, bomba, kumru gibi yiyecekler en çok sevilen ve İzmir’e özgü yemekler arasında yer alır. Bu lezzetleri İzmir’in her köşesinde bulabilir ve tadabilirsiniz.

“İzmir’de Ne Yenir? İzmir’de Nerede Ne Yenir? | Yemek Rehberi” üzerine 10 yorum

  1. İzmirde çok güzel gezilecek yerler varmış beğendim yazıyı da çok güzel anlatılmış beğendim başarılar…

    Cevapla
  2. Arkadaşım gitmişti izmire bana anlattı dinledim. Onu izmir çok güzel bir yer. Yemekleride harikadır. Lezzetli güzeldir. Dedi inşallah bir gün gitme fırsatı olursa gidicem. Bu güzel yere

    Cevapla
  3. Izmirde bu kadar çok yemek çeşidi olduğunu bilmiyordum bir daha ki sefere diğer tatlardan da mutlaka tadacağım teşekkürler 🙂

    Cevapla

Yorum yapın