Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Eskişehir’de Sevgiliyle Gidilecek Yerler

Eskişehir’de Sevgiliyle Gidilecek Yerler

Sevgilinizle güzel anılar biriktirmek istiyorsanız Eskişehir’de sevgiliyle gidilecek yerler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda Eskişehir’in doğal, tarihi ve romantik gezi rotalarını anlatacağız. Ülkemizde gezilecek yerler söz konusu olduğunda Eskişehir ilk akla gelen şehirlerarasında yer almaktadır. Çünkü kentte birbirinden güzel doğal yerler, tarihi mekanlar ve romantik yerler bulabilmek mümkün olmaktadır. Şimdi Eskişehirde sevgiliyle gezilecek yerler listemizi sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Eskişehir’de Sevgiliyle Gidilecek Yerler

Eskişehir’de sevgiliyle gidilecek yerler yazımıza herkesin mutlaka duyduğu ya da gördüğü Porsuk Çayı ile başlıyoruz.

1. Porsuk Çayı ve Adalar

eskişehir'de sevgiliyle gidilecek yerler

Eskişehir’in simge gezilecek yerleri arasında elbette ki Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi ilk sırada yer alır. Eskişehir’in tam içinden geçen Porsuk Çayı; Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Kentin pek çok farklı noktasından Porsuk Çayı’nın geçmesi; karşımıza seçeneği bol mekanları da çıkartıyor. Adalar olarak isimlendirilen bölge; kentin simgesi konumunda olan bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Adalar’da çok sayıda restoran ve kafe ziyaretçilerini bekliyor. Bu kafelerde nargile keyfi sürebilir; kahve molası verebilirsiniz.

Porsuk Çayı üzerinden bot ve gondol turlarının yapıldığı biliniyor. Özellikle güzel havalı günlerde gondol sefasının yapılabiliyor olması Porsuk Çayı’nın Eskişehirde sevgiliyle gidilecek yerler arasında ilk sırada yer almasını mümkün kılıyor.

2. Tarihi Odunpazarı Evleri

eskişehirde sevgiliyle gezilecek yerler

Geleneksel Osmanlı Mimarisinin son derece estetik örnekleri arasında yer alan Tarihi Odunpazarı Evleri; yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında oldukça büyüleyici mekanlara dönüşmüş durumdadır. Burada yer alan tarihi evlerin bir bölümü; kafe, butik otel ve restoran olarak işletilmektedir. Yine bu bölgede hediyelik eşya satış yerlerinin sayısı oldukça fazladır. Burada sevgilinizle güzel anılar biriktirebilir; sevdiklerinize Eskişehir anısı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Tarihi Odun Pazarı Evleri’nde gezinti yapmak sizi adeta bir zaman tüneline sokacaktır. Böylece Eskişehir’de sevgiliyle gezilecek romantik yerler arasında Odunpazarı Evleri’nin son derece iddialı bir konumunda olacağını da göreceksiniz.

3. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

eskişehirde sevgiliyle gidilecek yerler

Ünü tüm ülkemize yayılmış bir mekan olan Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı;  Eskişehir ile Kütahya yolu üzerinde konumlanmaktadır. Parkın tamamında ilginizi çekecek çok sayıda mekan yer almaktadır. Bunlardan ön plana çıkanları ise aşağıda sıraladık:

  • Korsan Gemisi
  • Masal Şatosu
  • Eskişehir Hayvanat Bahçesi
  • Japon Bahçesi
  • Eti Sualtı Dünyası
  • Sabancı Uzay Evi
  • Esminyatürk
  • Bilim Merkezi
  • Türk Dünyası Kültür Merkezi

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nı gezi listesine dahil etmişseniz; parkın tamamını gezebilmek için tam gününüzü buraya ayırmalısınız. Eminiz ki Eskişehir’de sevgiliyle gidilecek yerler listemizdeki en beğeneceğiniz yerlerden biri de burası olacaktır.

4. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

eskişehirde sevgiliyle gidilecek yerler

Eskişehir’in tarihi dokusunu yansıtan en önemli yerler arasında Atlıhan El Sanatları Çarşısı yer alıyor. Turistlerin de uğrak noktası olan bu mekan Eskişehirde sevgiliyle gidilecek mekanlar arasında iddialı bir yere sahip oluyor. Burada çok sayıda el sanatları merkezini görmek mümkün oluyor. Odunpazarı Bölgesinde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı; kendine özgü bir mistik yapıya sahip olmasıyla da tanınıyor.

Lületaşı Eskişehir’in simgesi olan özel bir taş olduğu için Atlıhan El Sanatları Çarşısı’ndan Lületaşından yapılan hediyelik eşyalara rastlamak mümkün oluyor. 1850 yılında inşa edilen bu tarihi yapı; Takattin Bey tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık olarak 170 yıldır ayakta duran çarşının müdavimi olan insan sayısı her geçen gün artmıştır. Bu durum ise doğal olarak bu mekanın Eskişehir’in simge yerleri arasında bulunmasını mümkün kılmıştır.

5. Kentpark

 

eskişehirde sevgiliyle gidilecek sakin yerler

Eskişehir Otogarı’nın hemen karşısında yer alan Kentpark; kentin ünlü parkları arasında yer alıyor. Ülkemizin ilk yapay plajı Kentpark içerisinde yer alıyor. Bu yapay parktan dolayı Kentpark’ın ününün tüm Türkiye’ye yayıldığı da biliniyor. Eskişehirde sevgiliyle gidilecek tenha yerler arasında bulunan bu park; pek çok farklı aktiviteyi ziyaretçilerine sunabiliyor.

Kentpark’ta bulunan plaj ve havuzlar ziyaretçilerin ilgisini çeken mekanlar arasında bulunuyor. Özellikle sıcak yaz havalarında bu park son derece popüler oluyor. Eskişehir’i ziyaret eden sevgililer için yapay plaj; mükemmel tatil keyfini sunabiliyor. Burada sadece havuz ve yapay plaj bulunmuyor. Bunun yanı sıra park içerisinde kafe ve restoranlar, yürüyüş yolları ve oyun parkları da bulunuyor.

6. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

eskişehir de sevgiliyle gidilecek yerler

Tam adı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olan; Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi; ziyaretçilerin ilgi odağı olan bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi Odunpazarı bölgesinde yer alan bu müze; turistlerin de uğrak mekanları arasında yer alıyor. Burada toplamda 200 civarında bal mumu heykel; ziyaretçilerini bekliyor. Dünyaca ünlü Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzeleri‘ne benzeyen bu müze; ziyaretçilerini bambaşka ortamlara götürüyor.

2013 yılından bu yana ziyaretçilerini kabul eden Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi, kentin simge yerleri arasında bulunuyor. Müzede yerli ve yabancı pek çok şahsiyetin balmumu heykellerini görmek mümkün oluyor. Bunlar arasında Atatürk, Albert Einstein, Fatih Sultan Mehmet gibi tarihi kahramanların yanı sıra Cüneyt Arkın, Kemal Sunal ve Adile Naşit gibi Türk Sineması’nın usta isimleri de yer alıyor. Yine Türk siyasetinin renkli simalarına ait balmumu heykellere bu müzede rastlamak mümkün oluyor. Bütün bu özellikleri bu mekanı; Eskişehir de sevgiliyle gidilecek yerler listesine sokmayı başarmıştır.

7. Devrim Otomobili

eskişehir devrim otomobili

Ülkemizin ilk ve tek yerli otomobili olarak karşımıza çıkan Devrim Otomobili; öyküsü kötü sonla biten bir özelliğe sahiptir. Hemen herkes tarafından bilinen bir otomobil olan Devrim; Türk Sanayisi açısından da simge bir özelliğe sahiptir. Devrim Otomobil’in günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan tek örneğine Eskişehir’de rastlamak mümkün oluyor.

TÜLOMTAŞ Fabrikası bahçesinde yer alan Devrim Otomobili; vatandaşların ziyaretine de açıktır. Burada gezilecek çok farklı alternatifler olmasa da Devrim Otomobili’ni görmek isteyenler açısından burası son derece ideal bir bölge olarak tanımlanıyor. Zira Devrim Otomobili Pek çokları için tarihi ve manevi değeri olan bir ikon olarak tanımlanıyor.

8. Haller Gençlik Merkezi

eskişehirde sevgiliyle gezilecek romantik yerler

Eski dönemlerde yaş meyve ve sebze hali olarak kullanılmış Haller Gençlik Merkezi; geçirdiği restorasyon çalışması neticesinde bambaşka bir hal almıştır. Bağlar Bölgesi’ne yakın olması üniversite öğrencilerinin de bu mekana ilgi göstermesini mümkün kılmaktadır. Zira Bağlar Bölgesi üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu bir bölge olarak tanımlanmaktadır. Burada çok sayıda kafe ve hediyelik eşya satış yerlerine rastlamak mümkün olmaktadır.

İki katlı bir yapı olan Haller Gençlik Merkezi; Tepebaşı Sahnesi de içerisinde barındırıyor. Bu sahne Şehir Tiyatrosu sahnesi olarak tanımlanıyor. Yine gençlik merkezinde sergi salonuyla birlikte kitapevi de bulunuyor. Bununla birlikte bu mekanda çok sayıda farklı kültürel etkinliklerin yapıldığı da biliniyor. Haller Gençlik Merkezi; Eskişehirde sevgiliyle gidilecek tenha yerler arasında bulunuyor.

9. Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Miniatürk tarzındaki bir formata sahip olan Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri; 32 farklı eserin minyatürlerinin sergilenmesine aracılık ediyor. Türk Dünyası açısından önemli bu eserler arasında; Selimiye Camii, Diyarbakır Ulu Cami, Sultan Tekeş Kümbeti ve Orhun Abideleri gibi tarihi öneme sahip mekanlar yer alıyor.

Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri’nde Hümayun Türbesi (Agra, Hindistan) ve Tac Mahal (Agra, Hindistan) gibi ünü dünyaya yayılmış mekanlara ait minyatürleri de ziyaret edebilirsiniz. Esminyatürk’ün girişinde içeride yer alan eserlere ait broşürü de yanınıza alırsanız ziyaretiniz sırasında çok işinize yarayacaktır.

10. Şelale Park

Eskişehir’e gelip de Şelale Park gibi son derece güzel bir yeri ziyaret etmeden dönmek olmaz. Şelale Park; tam anlamıyla muhteşem bir Eskişehir manzarasını ziyaretçilerine sunuyor. Parkın içerisinde yer alan yapay şelale ise son derece estetik bir görünümü sizlere sunuyor. Şayet Eskişehir’e ait yöresel lezzetlerden tatmak istiyorsanız burada yer alan kafeye uğrayabilirsiniz.

Çibörek eşliğinde müthiş bir manzarayı seyredebileceğiniz Şelale Park; sevgilinizle fotoğraf çektirebileceğiniz bir mekan olarak da tanımlanıyor. Toplamda 1.400 m2’lik bir alana kurulu olan bu park; Don Kişot ile Sanço Panço heykellerinin bulunduğu bir mekan olarak da karşımıza çıkıyor. Elbette ki parkın içerisinde bir de yel değirmeni bulunuyor. Bütün bu özellikleri bu parkın Eskişehirde sevgiliyle gidilecek mekanlar arasında yer almasını mümkün kılıyor.

11. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

2017 yılından bu yana açık olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi; kentin en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunuyor. Bu durum hayvanat bahçesinin son derece popüler olmasının da önünü açıyor. Sizlere eğlenceli bir deneyim yaşatacak olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi; çok sayıda hayvana da ev sahipliği yapıyor.

Mirket, lemur ve penguen gibi farklı türleri Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde görmek mümkün oluyor. Yine hayvanat bahçesindeki Tropikal Merkez ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Bununla birlikte Japon Bahçesi ve Papağan Evi de ziyaretçilerim ilgisini çeken mekanlar arasında bulunuyor. Ayrıca Eskişehir Hayvanat Bahçesi’ne yakın bir konumda bulunan Eti Sualtı Dünyası; ziyaretçilerine mükemmel bir akvaryum deneyimi yaşatıyor.

12. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

1525 yılından bu yana ayakta kalan bir yapı olarak karşımıza çıkan Kurşunlu Camii ve Külliyesi; Eskişehir’in en önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi; günümüzde de kullanılan bir mekan olarak tanınıyor. Odunpazarı semtinde yer alan bu tarihi yapının ziyaretçileri de oldukça fazla. Cami, Şadırvan, Aşevi, İmaret, Kervansaray, Tabhane, Medrese ve Sıbyan Mektebi bu yapının 7 farklı bölümünü oluşturuyor.

Külliyenin yakınında konumlanmış olan Lületaşı Müzesi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve El Sanatları Çarşısı; ziyaret edebileceğiniz güzel mekanlar arasında yer alıyor. Bütün bu özellikler bu tarihi yapıyor Eskişehir de sevgiliyle gidilecek yerler listesine sokuyor.

13. Eti Arkeoloji Müzesi

eskişehirde sevgiliyle gidilecek yerler

1945 yılından günümüze kadar uzanan süreç içerisinde hizmet sunmaya devam eden Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir’in tarihi hakkında pek çok farklı bilgiyi ziyaretçilerine sunuyor. Odunpazarı bölgesine yakın bir konumda bulunan müzenin, turistlerin uğrak yerleri arasında bulunduğu biliniyor. Müzenin içerisinde etkileyici dijital uygulamaların bulunuyor olması; ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Eti Arkeoloji Müzesi; 3 farklı bölümden oluşan bir özelliğe sahip olmaktadır. 2 adet sergi salonu bulunan müzenin bahçesi de çok sayıda esere ev sahipliği yapmaktadır. TÜBİTAK ve ODTÜ ortak çalışması neticesinde oluşturulan dijital sergi uygulaması ziyaretçilerin yoğun bir şekilde ilgisini çekmektedir. Siz de gezi rotanıza kültürel izler taşıyan bir rota eklemek isterseniz bu müze tam size göredir.

14. Taşbaşı Çarşısı

Eskişehirlilerin alışveriş için tercih ettikleri bir çarşı olan Taşbaşı Çarşısı; şehrin merkezine konumlanmıştır. Çarşıda çok sayıda dükkanın bulunuyor olması; çok sayıda farklı ürünün bulunmasını da mümkün kılmaktadır. Klasik Anadolu Çarşıları tarzındaki dükkanlar; son derece doğal bir çarşı görüntüsünün oluşmasını mümkün kılmaktadır. Yine dükkanların en fazla iki katlı olması; sade bir görünümün ortaya çıkmasını mümkün kılmaktadır. Burada aktarlar, kuyumcular ve kumaşçılar gibi çok sayıda farklı dükkan bulunmaktadır.

Vilayet Meydanı’na yakın bir yer olması sayesinde Taşbaşı Çarşısı’na ulaşım kolay olmaktadır. Şayet gezi rotanız Hamamönü ve İki Eylül Caddesi üzerinden geçiyorsa; Taşbaşı Çarşısı’nı mutlaka gezmelisiniz. Çünkü bu çarşı Eskişehirde sevgiliyle gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

15. Doktorlar Caddesi

Porsuk Çayı’na yakın bir konumda bulunan Doktorlar Caddesi; araç trafiğine kapalı bir cadde olarak karşımıza çıkıyor. Burada çok sayıda doktorun muayenehanesinin bulunuyor olması; bu caddenin zamanla adının Doktorlar Caddesi olarak kalmasını sağladığı biliniyor. Muayenehaneler haricinde caddede çok sayıda mağaza ve dükkan da bulunuyor. Ayrıca yemek yiyebileceğiniz restoranlar da cadde üzerinde yer alıyor.

Bir bakıma İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni andıran Doktorlar Caddesi; Eskişehir’in simge bölgeleri arasında yer alıyor. Ayrıca bölge şehrin gece yaşantısının da yoğun olarak hissedildiği bir özelliğe de sahiptir. Barlar Sokağı hemen caddenin paralelinde bulunuyor. Bütün bu özellikler caddenin popüler bir yer olarak tanımlanmasını mümkün kılıyor.

16. Alaaddin Camii

1267 tarihinden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış olan Alaaddin Camii, Eskişehir’in tarihi dokusunu yansıtan yapılar arasında bulunuyor. Kentin en çok tanınan tarihi yapılarında birisi olan Alaaddin Camii; turistlerin de uğrak yerleri arasında yer alıyor. Anadolu Selçuklu dönemine ait bir eser olan bu camii; günümüzde de kullanılıyor. 1944 ile 1951 yılları arasında müze olarak hizmet sunan Alaaddin Camii; günümüzün popüler yerleri arasında bulunuyor.

III. Gıyaseddin Kelhüsrev döneminde yapılan Alaaddin Camii; kentin en dikkat çekici yapıları arasında yer aldığı biliniyor. Bu durum doğal olarak camiyi ziyarete gelen turist sayısının da fazla olmasını mümkün kılıyor.

17. İki Eylül Caddesi

eskişehirde sevgiliyle gezilecek yerler

Eskişehir’in en merkezi yeri olarak karşımıza çıkan İki Eylül Caddesi; araç trafiğine kapalı olduğu için yayaların sıklıkla tercih ettiği bir bölge olarak tanınıyor. İki farklı tramvay hattının kesişiyor olması bu caddeyi cazibe merkezi yapıyor. Burada çok sayıda restorana rastlamak mümkün olduğu gibi farklı mağazaları da görmek mümkün oluyor. Üstelik Adalar Bölgesi de bu caddenin bir ucunda bulunuyor.

İki Eylül Caddesi Eskişehirde sevgiliyle gidilecek mekanlar arasında bulunan; sevgilinizle yemek yiyebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Eskişehir’e ait kent dokusunu bu cadde hissetmek mümkün oluyor.

18. Beşik Deresi Şelaleleri

beşik deresi şelaleleri

Piknik yapmak ve dinlenmek için Eskişehir’de gidilebilecek mesire alanlarından biri olarak Beşik Deresi Şelaleleri biliniyor. Bu alan Eskişehir’e 35 kilometre uzaklıkta olup oldukça güzel bir alandır. Piknik alanı içerisinde bir şelale bulunuyor. Bu şelaleden akan sular piknik alanının ortasından dere olarak geçiyor. Tabiatın içinde su sesi arayanların gittikleri özel bir mekan olarak burası tercih ediliyor.

Kuş sesleri içerisinde gezinti yapılan bu mekanda piknik yapıp dinlenmek mümkün oluyor. Bu mekana ulaşmak isteyenler için Osmangazi Üniversitesi’nden yurtların bulunduğu kısma doğru çıkıp oradan da sağ tarafa devam etmek gerekiyor.  Çam ağacı kokuları, su sesi, kuş cıvıltıları ile burası Eskişehir’de sevgiliyle gidilecek yerler arasında ilk sıralardan yer alıyor.

19. Şehr-i Derya Parkı

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi sınırlarından yer alan Şehr-i Derya Parkı Ankara-Eskişehir yolu üzerinde yer alıyor. Kanlıpınar Göleti yanında bulunan bu park ağaçlık alanın ve göletin düzenlenmesi ile oluşturulmuş. Piknik alanı olarak gidilen bu mekan oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Parkın tamamı 1 milyon metrekare olup bu alanda gölet, piknik alanları, çocuk oyun alanları, kamelyalar, küçük kanallar ve bir de yapay şelale bulunuyor.

Burada bulunan yürüyüş alanlarına eski travestler getirilerek yerleştirilmiş ve özel bir yürüyüş yolu oluşturulmuş. Eskişehir’de sevgiliyle gidilebilecek tenha yerler arasında yürüyüşe çıkmak, piknik yapmak, gölette tekne gezintisi yapmak için tercih edilebilecek bir alan olarak burası ideal bir mekan olarak görülüyor.

20. Musaözü Tabiat Parkı

eskişehirde sevgiliyle gidilecek tenha yerler

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesi sınırlarında yer alan Musaözü Tabiat Parkı manzarasının güzelliği ile dikkatleri çekmektedir. Park içerisinde sulama göleti bulunuyor. Alandaki karaçam ve sarıçam havanın çok temiz olmasını sağlıyor. Tabiat parkında pek çok yaban hayvanına rastlamak mümkün oluyor. Sulama göleti içerisinde ise çok farklı türde balık bulunuyor.

Musaözü Tabiat parkı içinde piknik alanları, çocuklar için oyun alanları, kamp alanları ve yürüyüş yerleri bulunuyor. Parkta tanıtım kısmında çocuklar için oyunlar sunuluyor.  Burası Eskişehir’de sevgiliyle gidilecek mekanlar arasında ilk sıralarda yerini almış bulunuyor.

21. Regülatör Piknik Alanı

Eskişehir- Kütahya yolunun beşinci kilometresinde yer alan Regülatör Piknik Alanı tam bir doğa harikası olarak sunuluyor. Porsuk çayının hemen yanında bulunan piknik alanı aileler tarafından çocuklar için sunulan oyun aşanı seçenekleri sebebiyle çok fazla tercih ediliyor. Dinlenmek ve tabiatla baş başa kalmak isteyenlerin tercih ettiği mekan oldukça geniş bir alana yayılmıştır. DSİ’nin yanında yer alması sebebiyle de ulaşımı oldukça kolaydır.

Piknik yapmak, restoranda yemek yemek, su sesleri arasında dinlenmek isteyenler için burası alternatif bir mekandır. Eskişehir’de sevgiliyle gidilebilecek yerler arasında buranın çokça tercih edildiği söylenebilir.

Eskişehir’de sevgiliyle gidilecek yerler listemizde en güzel yerleri vermeye çalıştık. Sevgilinizle ya da eşinizle bu yerlerde güzel vakitler geçirebilirsiniz. Eskişehir gezilecek yerler yazımızı da incelemenizi tavsiye ederim.

İzmir’e giderseniz, İzmir’de sevgiliyle gidilecek yerler yazımızdan; İstanbul’a giderseniz, İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımızdan; Ankara’ya giderseniz, Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın