Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Ankara’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler [EN İYİ 35 YER]

Ankara’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler [EN İYİ 35 YER]

Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler nereler? Başkent ve Türkiye’nin en fazla nüfusa sahip ikinci kenti olan Ankara’da sevgili ile yapılabilecek birçok aktivite bulunuyor. Biz de sizlere Ankara’da sevgiliyle gezilecek yerler nereler sizlere göstermeye çalışacağız.

Ankara’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler

Ankara’da yaşıyorsanız ya da Ankara’ya gezmek için gittiyseniz, sevgilinizle güzel vakitler geçirebilmek için uğrayabileceğiniz yerleri ve aktivite fikirlerini yazımızda görebilirsiniz. Ankarada sevgiliyle gezilecek yerler listemizin ilk maddesine Anıtkabir ile başlıyoruz. Lafı uzatmadan başlayalım.

1. Anıtkabir

ankara'da sevgiliyle gidilecek yerler

Tabii ki de ilk maddemiz Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kabrinin olduğu Anıtkabir. Burası hakkında uzun uzadıya açıklama ve tanıtım yapmadan geçeceğiz. Okurlarımızın eğitimli, kültürlü ve tarihe saygılı kişiler olduğunu düşünüyoruz.

Anıtkabir Ankarada sevgiliyle gezilecek yerler açısından değil, eğer imkanınız varsa tarihe ve geçmişe saygı açısından gelip görmeniz gereken bir yer. Anıtkabir maddesi Ankara ile alakalı tüm listelerde ilk maddemiz olacak. Burayı 7’den 70’e tüm okur ve vatandaşlarımızın imkanları olduğu takdirde ziyaret etmesini temenni ediyoruz.

2. Kızılay Meydanı

ankara'da sevgiliyle gidilecek yerler

Her şehrin kendine özgü bir meydanı olur. Eğer şehirleri insan vücutlarına benzetecek olursak kalpleri onları yansıtan en ünlü meydanları olur. Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler açısından Kızılay Meydanı sizlere bir çok imkan ve fırsat sunuyor. Ne de olsa yaşayan bir şehrin kalbi olan meydan, aynı zamanda birçok işletme ve dükkanın da ulaşılabildiği bir bölge olarak öne çıkıyor.

Kentin toplu ulaşımının da merkezi olan meydanda bir gün geçirilebilir. Zaten listemizin devamında da Kızılay Meydanı içerisinde ve civarında olan dört tane daha maddemiz mevcut. Buralarda da vakit geçirilebilir ve eğer başka bir plan, program varsa toplu ulaşım imkanı kullanılabilir.

3. Güvenpark

ankarada sevgiliyle gezilecek yerler

Ankaralı olan herkesin ortak buluşma noktası olan Güvenpark, Kızılay Meydanı’na çok yakın bir konumda. Burada beraber çay içebilir, insanları izlerken bir yandan da koyu bir muhabbete dalabilirsiniz. Eğer vaktiniz kısaysa merkezi bir noktada olma ve çoğu ihtiyacınızı karşılayabilme açısından burası tercih edilebilir.

4. Kızılay Alışveriş Merkezi

ankarada sevgiliyle gidilecek yerler

Kızılay Alışveriş Merkezi sizin tüm gününüzü doldurabilecek kapasitede bir AVM. Ankarada sevgiliyle gidilecek yerler diğer deniz kıyısına şeridi olan şehirlerimiz kadar alternatif dolu olmadığı için bir günde tüm gezilecek yerleri gezmenizi tavsiye etmiyoruz. Burası sizin için bir tam günü rahatlıkla doldurabilir kalitede.

Peki neler yapılabilir? Beraber yemek yiyip alışveriş yapabilirsiniz. Beraber çay kahve içip sohbet edebilirsiniz. Kapalı alandan sıkıldığınızda ise Güvenpark ya da Sakarya Caddesi ve Karanfil Sokak alternatifi elinizin altında.

5. Sakarya Caddesi

Diyelim ki Kızılay AVM de akşama kadar vakit geçirdiniz ve Sakarya Caddesi’ne geçtiniz. Geceye canlı müzikte veya türkü barlarda geçirmek için burası mükemmel bir tercih olacaktır. Öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu caddede fiyatlar uygun, hizmetler ise kaliteli bir şekilde sunuluyor.

Aynı zamanda konum olarak da hala merkezdeyiz. Ulaşım ağlarının merkezinde olmamız zamandan da tasarruf. Fiyat olarak da ekonomik bir şekilde zaman geçirmek ve eğlenmek için en uygun yerlerdeyiz. Tam bir fiyat performans günü.

6. Karanfil Sokak

 

ankarada sevgiliyle gidilecek yerler

Karanfil Sokak hemen Sakarya Caddesi’nin yukarısında bulunuyor. Ankarada sevgiliyle gezilecek yerler listemizin hala daha Kızılay Meydanı taraflarında bulunuyoruz. Bu sokakta da sizleri bekleyen şeyleri hemen anlatalım.

Bu sokaktaki düzen tamamen ekonomik fiyatlar ile hizmet vermek üzerine kurulu. Giyimden yiyeceğe, hediyelikten kitap alışverişine varasıya kadar tüm alışverişlerinizde buranın ekonomik fiyatlarından yararlanarak beraber alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş yapmak istemiyorsanız bile buradaki atmosferi ve kalabalığa şahit olmak, onları izlemek bile çok keyifli.

7. Konur Sokak

Konur Sokak tam olarak Karanfil Sokak’ın paralelinde bulunuyor. Burası da araç trafiğine kapalı ve yaya yolu olarak kullanılıyor. Buradaki imkanlarınız ise hala daha Kızılay Meydanı’na hala daha çok yakınız ve ulaşım kolaylığımız var. Peki bu sokağı diğer sokaklardan ayıran özellik ne?

Bu sokakta çok güzel kahvaltı hizmeti veren işletmeler ve esnaflar mevcut. Seyyar satıcıların da imitasyon ürünlerini sattıkları olan sokakta aynı zamanda çok güzel bir heykel de bulunuyor. Kahvaltı için tercih edilebilir, ancak hafta sonu çok kalabalık bir yere dönüştüğünü belirtmek isterim.

8. Teleferik

ankarada sevgiliyle gezilecek yerler

Tam manasıyla Ankarada sevgiliyle gezilecek yerler arasında gösterilemez ama geçiş noktalarınız veya ulaşımınız için tercih edebileceğiniz bir seçenek. Ankara’nın eşsiz manzarasını keşfedebileceğiz teleferiğe bizim tavsiyemiz geceleri tercih etmeniz. Beraber Başkent’in büyülü manzarasına tanık olmak güzel olacaktır. Ama dediğimiz gibi özel olarak teleferiğe binmeyin. Ulaşım için zaten denk gelecektir.

9. Atatürk Orman Çiftliği

ankarada sevgiliyle gidilecek sakin yerler

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bizzat kendi çabaları ile kurduğu çiftlik Atatürk tarafından Türk Milleti’ne hediye edilmişti. Hediye ederken de buradaki görevlilere bıraktığı notta “… Yerine göre araziyi ıslah ve tanzim etmek, muhitlerini güzelleştirmek, halka gezecek, eğlenecek ve dinlenecek sıhhi yerler temin eylemek…” bölümünden hareketle şu an Atatürk Orman Çiftliği içerisinde parklar ve havuzlar bulunuyor. Gezebileceğiniz, dinlenebileceğiniz ve aynı zamanda eğlenebileceğiniz olan çiftlikte vaktinizin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Yazımızın bazı bölümlerinde yaptığımız vurguyu tekrar yapmak istiyoruz. Gezilerinizi sadece eğlenelim, vakit geçirelim tarzında yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Kültürel miraslarımıza ziyaretler yapmanız, geziler yapmanız sizler için kültürel olarak daha nitelik taşıyacaktır.

10. Harikalar Diyarı

Ankarada sevgiliyle gidilecek yerler arasında bir tam gününüzü rahatlıkla doldurabileceğiniz bir yerdeyiz. Harikalar Diyarı içerisinde yapabileceğiniz şeyleri bahsetmeden önce burayı sizlere kısaca anlatmak istiyoruz.

İçerisinde göl, masal adası ve birçok işletme mevcut. Gezi için tren imkanınız da var ama çok da tavsiye etmiyoruz. Bir çok çizgi film karakterinin büyük modellerinin de yer aldığı Harikalar Diyarı yaklaşık olarak 1.5 milyon metrekare alana sahip. Ama şunu da belirtelim Harikalar Diyarı sadece çocuklara değil, yetişkinlere de hitap eden bir yer.

Buradaki parklarda veya kafelerde vakit geçirme imkanına sahipsiniz, gölde tekne turuna katılabilirsiniz, 40 bin civarındaki ağaç türleri arasında oturup sohbet edebilirsiniz, yemek için restoranları tercih edebilirsiniz. Bitti mi? Tabii ki hayır. Go kart alanı bile bulunan Harikalar Diyarında özel işletmelerin de birçok etkinliğine katılabilirsiniz. İşin bu kısmı biraz ücretli olmakla beraber bir güne de sığma ihtimali çok düşük.

İçerisinde lunapark da bulunan parkın sizler için daimi bir joker özelliği göreceğini düşünüyoruz. Yani buraya gelme imkanınız sürekli olacaktır. Burayı da tercih edebilirsiniz ancak biz biraz meşakkatli yerlere götürmek istiyoruz sizi. Sıradaki yerimize geçelim.

11. Elmadağ Kayak Merkezi

Geldik Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler arasında biraz meşakkatli olarak gösterdiğimiz Elmadağ Kayak Merkezi’ne. Ulaşımı biraz sıkıntılı ve park yeri sorunu ile karşılaşabiliyorsunuz. Kayak konusunda çok bir beklenti içine girmeden eğlenmek ve kaymak amacıyla gidilebilir ancak beklentinizi yüksek tutacaksanız biraz sıkıntı çekeceğiniz için tercih etmeyebilirsiniz.

Bazı zamanlarda park sorunu var. Ulaşımında ise yolları kötü denilecek kadar var. Oraya vardığınızda işletmeler olacak. Yeme-içme veya kayak takımı kiralamak için tesisler de mevcut. Piknik yapabileceğiniz alanlar da var. Aynı zamanda giriş-çıkışlardaki ücretler hesaplı. En kötü tarafı ise kış aylarında kalabalık olması ve dar alanlardan ötürü çoğu etkinlik ve faaliyetten insanların tat alamaması. Ancak güzel bir vakitte denk getirirseniz pikniğinizi de yaparsınız, kayağınızı da kayarsınız. Biraz şansa kalmış. Şansınızı arttırmak isterseniz tatil günlerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

12. Belpa Buz Pateni Sarayı

Umarım buz pateni yazısını görünce gözünüz korkmamıştır. Bilmiyor olabilirsiniz ama bu öğrenemeyeceğiniz veya eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Zaten biliyorsanız da muhtemelen buraya çoktan gelmişsinizdir. Biz gitmeyenler ve merak edenler için tarifleyelim.

Ankarada sevgiliyle gezilecek yerler yazımızın meşakkatli bölümlerinden birisi. Çankaya’da bulunan buz pateni pistine gitmeden önce halk gününü ve saatlerini kontrol etmeliyiz ilk öncelikle. Sonrasında ise oraya vardığınızda gerekli ekipmanları kiralayacaksınız. Eğitim isterseniz eğitim veren kulüpler mevcut. Eğlenmek isterseniz de insanları izlerken de eğlenebilirsiniz, aynı zamanda öğrenebilirsiniz de. Çok güzel bir hatıra ve anı olacak sizlere kalacağından eminiz.

İçerisinde bulunan kafede bir yorgunluk çayı içmeyi unutmayın. Birbirinizle paylaşacağınız birçok şey olacaktır. Hem dinlenirsiniz, hem eğlenirsiniz, hem mutluluğunuzu paylaşırsınız.

13. Aqua Vega Akvaryum

ankarada sevgiliyle gidilebilecek yerler

Nata Vega AVM içerisinde bulunan Aqua Vega Akvaryum içerisinde çok güzel vakit geçirebileceğiniz güzel bir ortama sahip. Zaten AVM içerisinde bulunduğu için birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yer. Akvaryum ise pastanın kreması gibi karşımıza çıkıyor. Su canlılarını beraber tanımak ve keşfetmek sizler için güzel bir aktivite olabilir.

İçerisinde birçok su canlısı mevcut. Kendinizi rüyada gibi hissedeceğiniz bir tünel akvaryumdan geçiş yaparken çok eğleneceğinize eminiz. Bunun yanı sıra su altının en vahşi ve en tatlı canlılarını görmek, onların özelliklerini duymak da sizlere iyi bir kültür birikimi sağlayacaktır. Giriş ücreti biraz tuzlu ancak vereceğiniz paraya kesinlikle değecektir. Birlikte balık besleme gibi imkanlarınızın da olacağı belirterek güzel bir tur diliyoruz sizlere. Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın!

14. Mogan Parkı

Mogan Parkı, Ankara Gölbaşı’nda bulunan Mogan Gölü’nün etrafına konuşlanmış parktır. Ankara’da deniz olmadığı için Ankaralılar, bu parka çok rağbet göstermekteler. Buraya gittiğinizde özellikle haftasonları çok kalabalık olduğunu göreceksiniz. Siz de sevgilinizi yanınıza alıp buraya gidebilirsiniz. Peki burada neler var?

Mogan Parkı’nda piknik alanları, koşu ve yürüyüş yolları, oyun alanları, marina adası, tenis kortu, futbol sahaları, binicilik merkezi, kafeteryalari restoranlar var. Yani tam bir sosyal aktivite yeri. Mogan Gölü’ne geldiğinizde sevgilinizle önce temiz bir hava alıp, yürüyüş yapabilir, piknik yapabilir, spor aktiviteleri yapabilir ve burada bulunan deniz feneri ile gölün eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca etrafta bulunan kafelerde oturup, içeceğinizi yudumlarken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Mogan Parkı giriş ücreti 6-7 lira civarında. Bunun dışında ücret ödemenize gerek yok. Tabi yedik içtikleriniz ayrı.

15. Göksu Parkı

ankarada sevgiliyle gidilecek sessiz yerler

Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler listemizde Göksu Parkı da yer alıyor.. Etimesgut’ta bulunan park, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından eski susuk göleti civarında inşa edilmiştir. Ankaralıların uğrak noktalarından olan park, doğal yapısı ve temiz havası nedeniyle ilgi görmektedir. Parkın içerisinde koşu alanları, lunapark, balıkçı iskeleleri, restoranlar ve piknik alanları bulunmakta.

Sevgilinizle gezmek isterseniz, bu parka uğrayabilirsiniz. Yürüyüş yollarında el ele yürüyebilir, piknik alanında çimlere uzanabilir, karnınız acıktığında ise balık yiyebilirsiniz. Ayrıca manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

16. Dikmen Vadisi

Ankara’nın en elit semtlerinden biri olan Dikmen’de bulunan bu vadi, eminim ilginizi çekecek. Sevgilinizle doğa içerisinde temiz hava alarak dolaşmak isterseniz buraya gelebilirsiniz. Burası genelde koşu, yürüyüş yeri olarak görülüyor. Yani yapacak pek bir aktivite şansınız yok. Ama müthiş dizaynı ve çevredeki insanların kalitesi dolayısıyla rahatça dolaşabileceğiniz bir yer.

17. Gençlik Parkı

Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler listemizde en eğlenceli yerlerden biri de Gençlik Parkı. Park isminden de anlaşıldığı üzere daha çok gençlere hitap eden bir yer. İçerisinde onlarca oyuncağın olduğu lunapark var. Birçok çift buraya gelip, sevgilisiyle eğlenceli vakitler geçirebiliyor. Tabi sadece çiftler değil; aileler, arkadaş grupları da buraya geliyor.

Sevgilinizle bu parka gelmek isterseniz, eşsiz manzarası içerisinde yürüyüş yapabilir, fotoğraflar çekebilir ve lunaparkta eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

18. Ankara Kalesi

ankarada sevgiliyle gezilecek yerler

Ankara Kalesi merkezi bir konumda bulunuyor. Merkezi bir konumda olması sayesinde hem ulaşımı kolay, hem de birçok imkanı içerisinde barındırıyor. Ayrıca tarih açısından da Ankara’da önemli bir yere sahip. Ankarada görülmesi gereken yerler listelerinde her zaman kendisine yer bulan kale sevdiğinizle beraber uğramanız gereken bir yer. Sadece manzara açısından değil, beraber bir şeyler keşfedebileceğiniz bir mekan.

Ankara Kalesine giriş yaptığınızdan itibaren Ankara’nın o güzel eski sokaklarının manzarasına şahit olacaksınız. Bu bölgede retro filtre ile fotoğraf çekebileceğiniz birçok ev ve manzara mevcut. Kale manzarası eşliğinde güzel bir Ankara kahvaltısından sonra da sevdiğinizle birlikte alışverişe çıkabilirsiniz. Alışverişte otantik kıyafetler ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ama bizim size tavsiyemiz buradan hiç olmazsa bir hatıra magneti aldıktan sonra Ankara manzarası eşliğinde sevgilinizle beraber çay keyfi yapmanız.

19. Kocatepe Camii

Kocatepe Camii Ankara’nın en büyük camilerinden biridir. Tarihi bir mekan olmasa da sizi mimarisiyle büyüleyecek bir eserdir. İnşaatı 20 yıl boyunca süren caminin Türk mimarisi açısından özel bir konumu vardır. Peki, siz buraya neden gelmelisiniz?

Ankarada gezilecek yerler arasında çok popüler bir konuma sahip olan caminin manevi ve hoş bir havası var. Camiyi ve mimarisini incelediğinizde fark edeceksiniz ki hem çok güzel ve akustik bir şekilde inşa edilmiş, hem de manevi olarak güzel bir hava yakalanmış. Eğer merak ettiğiniz dini sorular varsa veya camii hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız camii görevlilerine sorabilirsiniz.

20. Hamamönü Mahallesi

ankarada sevgiliyle gidilecek yerler

Hamamönü Mahallesi Ankara’nın güzide ilçelerinden biri olan Altındağ’da bulunmaktadır. Ahşap evlere ev sahipliği yapan mahallenin mimari tarihi 19. Yüzyıla dayanmaktadır. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızı yazdığı ev ve Ankara’da ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden biri olan tarihi Karacabey Hamamı da burada bulunmaktadır.

Hamamönü Mahallesinde sevgilinizle beraber yapabileceğiniz aktivitelerden bazılarını sizlere bahsedelim. Hafta sonları canlı müzik veren kafeleri tercih ederek güzel bir akşam geçirebilirsiniz.  Belediyenin açmış olduğu el ürünleri ve gıda pazarından organik üretilen yiyeceklerden ve el işi oyalardan satın alarak hem sağlıklı beslenmiş olursunuz, hem de çeyizinize bir parça eklemiş olursunuz

21. Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı Ankara’nın görülmesi gereken tarihi mekanlarından biridir. Tapınak yaklaşık 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tapınak konum bakımından Ankara’nın merkezi yerlerinden biri olan Hacı Bayram Camii’nin hemen yanında bulunmaktadır, dilerseniz Hacı Bayram Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz. Şimdi ise Tapınağa girdiğiniz andan itibaren neler yapabilirsiniz, sizleri neler bekliyor göz atalım.

Ankaranın turistlik yerlerinden biri olan Augustus Tapınağı’nda birçok estetik fotoğraf çekilebilirsiniz. Bu çektiğiniz fotoğrafları isterseniz hatıra olarak saklayabilir, isterseniz de sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Tabi ki bunların yanı sıra gezip gördüğünüz ve yiyip içtiğiniz size kalacaktır. Beraber kültürel faaliyetlerde bulunmak gibisi var mı?

22. Kuğulu Park

ankara'da sevgiliyle gidilecek yerler

Kuğulu Park Ankara’nın popüler ve hareketli noktalarından birisi. Park sizi şehir stresinden uzaklaştırırken aynı anda parkın adını aldığı kuğuları izleyip piknik yapabileceğiniz bir yer. Eğer daha çeşitli aktiviteler yapmak isterseniz yolunuzu bölgenin ünlü yerlerinden olan Arjantin Caddesi veya Meksika Sokağına çevirebilirsiniz.

Ankarada kışın gezilecek yerler arasında da bulunan Kuğulu Park size kış aylarında eşsiz bir manzara sunuyor. Caddede bulunan çeşitli alışveriş merkezleri sizlere alışveriş yapmanın yanı sıra eğlenme imkanı da veriyor. Sadece bunlarla sınırlı da değil tabii ki. Park içerisindeki birçok hayvanı sevdiğinizle beraber besleyebilirsiniz de.

Piknik de yapabileceğiniz parkta fotoğraflar çekilerek hatıralarınız arasına da ekleyebilirsiniz. Buradaki imkanları biraz da sizlerin hayal gücüne bırakıyoruz.

23. Atakule

atakule ankara

Atakule Ankara’nın simgelerinden birisi. İçerisinde yemek yiyebileceğiniz ve vakit geçirebileceğiniz marka işletmeler mevcut. Ayriyeten seyir terasından da Ankara manzarası izleyebileceğiniz Atakule’de yaklaşık olarak 4 saat boyunca sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz. Ankara’da sevgiliyle gezilecek yerler gezinizin sonlarına doğru buraya gelmenizi tavsiye ediyoruz. Bir yemek yiyip ardından güzel bir kahve içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

24. Beypazarı

beypazarı ankara

Beypazarı içerisinde birçok farklı güzellik barındırıyor. Ankarada sevgiliyle gidilecek yerler arasında bir tam gününüzü alabilecek yeterliliğe sahip bir yerden bahsediyoruz. Beypazarı’na hakim tepeleri olsun, Beypazarı evleri olsun, Beypazarı Çarşısı olsun gezebileceğiniz yerlerin sınırı yok. Özellikle şahsi aracınız ile gelirseniz sizler için daha iyi olur.

Burada Beypazarı Güveci gibi yerel tatlardan tatma imkanınız var. Geldiğinizde yöresel bir kahvaltı yaptıktan sonra Beypazarı Evleri gezisi yapabilirsiniz. Atıştırmalık yöresel bir yemek yedikten sonra gezinize hakim tepelere ve vadiye uğrarsınız. Birçok fotoğraf ve video çekip hatıralarınıza ekledikten sonra ise dönmeden önce güzel bir Beypazarı Güveci iyi gelecektir. Yöre insanının samimiyeti ve ilgisi ile güzel bir gezi seçeneği olabilir.

25. Eymir Gölü

ankara'da sevgiliyle gidilecek sakin yerler

Eymir Gölü ODTÜ sınırları içerisinde yer alan çok ünlü olmasa da güzel ortama sahip bir göldür. Ankara’da deniz yok belki ama gidip görebileceğiniz bir göl manzarası da yok değil. Doğa ile iç içe olmasının yanı sıra üniversite alanı içinde olduğu için bakımlı ve canlı bir nokta. İçerisinde kafeler ve restoranlar olduğu için rahatlıkla 5-6 saat sıkılmadan vakit ayırabilirsiniz. Ayrıca bisiklet kiralayarak göl civarlarında gezi yapabilme imkanınız da var. Her zaman gelmeseniz bile arada bir gelip burada vakit geçirmek iyi gelecektir.

26. Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı joker olarak arada bir kullanabileceğiniz mükemmel bir park. Ankarada gezilecek parklar içinde bulunan parkın öne çıkan özellikleri ise temiz havası ve piknik yapabileceğiniz güzel alanlar barındırması. Tabii bunlarla sınırlı da değil kamp yapabileceğiniz ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapabileceğiniz parkta canınızın sıkılma ihtimali yok. Doğa ile iç içe olmanın getirdiği huzur ve sevdiğinizle beraber güzel vakit geçirmeniz sizlere iyi gelecektir. Şahsi aracınız ile gelmenizi tavsiye ederiz.

Unutmadan; Doğa yürüyüşünüz esnasında yerlere sigara izmariti atmayınız ve de karşılaşabileceğiniz sevimli hayvanlara zarar vermeyiniz. Ankara için önemli bir değer olan parkı lütfen kirletmeyelim.

27. Eski Meclis

ankara eski meclis

Eski Meclis binası şu anda müze olarak kullanılmakta. İçerisinde Türkiye’nin kuruluş dönemine ait birçok eşya var. Eşyaların yanı sıra ise Kurtuluş Savaşı’na ait koleksiyonlar da mevcut. Çok merkezi bir noktada olduğu için beraber ziyaret edip birlikte bilinçli bir toplum üyesi olma yolunda adım atabilirsiniz. Karşılaşacağınız önemli bilgilerin ve tarihi koleksiyonların sizleri etkileyeceğini düşünüyoruz. Ankarada gezilmesi gereken yerler içerisinde gösterdiğimiz Eski Meclis binasını ilk fırsatta ziyaret etmelisiniz.

28. Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı çok geniş bir araziye sahip. Aynı zamanda ise bir zamanların meşhur Çankaya Köşkü’nün hemen yakınında bulunuyor. İçerisinde vakit geçirebileceğiniz güzel noktalar var. Ankarada sevgiliyle gidilecek yerler listemizin en nezih noktalarından diyebiliriz.

Çevresinde ve içerisinde yapabileceğiniz alternatifleriniz oldukça fazla. Mesela çimlere uzanıp kitap okuyabilirsiniz sevgilinizle beraber. Dışarıdan aldıklarınızla veya evde kendi hazırladıklarınızla sabahleyin erken gelip güzel bir piknik de yapabilirsiniz. Eğer gezi rotanızın üzerindeyse bir banka oturup sohbet edip yeşillikler içinde dinlenebilirsiniz de.

Benim için parkın en önemli yönü ise bu anlattıklarımın dışında en başta vurgusunu yaptığım nezihliği. Parkta kimse kimseyi rahatsız etmez. Yoga yapan insanlar da görebilirsiniz parkta mesela. Ya da sandalyesini, kilimini getirip beraber vakit geçiren insanları da görebilirsiniz. Değerlendirmeniz faydanıza olacaktır.

29. Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi monotonluktan, sıradanlıktan ve hep aynı yerleri gezmek zorunda kalan çiftler için gayet ideal bir seçenek. Ankara gibi bir şehirde gün geliyor çiftler ne yapacağını nereye gideceklerini bilemiyorlar, kararsız kalıyorlar. İşte tam böyle zamanlar tercih edildiğinde daha anlamlı olacak bir gezi.

Öncelikle müzenin içeriğinden bahsedecek olursak Maden ve Tetkik Kurumunun yer altından çıkardığı ilginç ve güzel eşyalar, maddeler sergileniyor. İçerisinde fosil örnekleri de mevcut. Müze toplamda üç kattan oluşuyor ve giriş katını uzay, gök cisimleri ve gezegenlere ayırmışlar. Giriş bölümünde aynı zamanda fosillere ve eski çağlardan kalan kalıntılara rastlamak da mümkün.

İkinci katında ise eski zamanlarda yaşayan insanların eşyalarını, yaşam alanlarını inceleme fırsatı bulduğumuz bölümler mevcut. Madencilik tarihi ile ilgili veriler de burada veriliyor. İçerisinde çok keyifli bir vakit geçirebileceğiniz kafeteryasında sohbet edebileceğiniz ortamları da var müzenin.

30. Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi sadece o güzel asma köprüde sevgilinizle beraber fotoğraf çekilmek için bile gidilir. Eğer siz ya da sevgiliniz daha önce bir köy hayatını görmediyse, deneyim sahibi değilse köy ortamını ve yaşantısını özgür bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Ankarada sevgiliyle gidilecek yerler listemizdeki belki de en maceralı gezi sizin için Altınköy Açık Hava Müzesi sırasında yaşanabilir. Tabi macera demek bir taraftan da açlık çekmek demek oluyor. Merak etmeyin, müzenin yanındaki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

İçerisinde bulunan yel değirmenini, at çiftliğini, sebze ve meyve bahçelerini gezerken çok eğleneceğinizden ve güzel vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtelim. İçerisinde köy kahvehanesi ve ibadethane de bulunuyor. Köy kahvehanesinde bir yorgunluk çayı gezinize güzel bir mola olacaktır.

31. Botanik Parkı

Botanik Parkı konumu ile güzel bir durak. Atakule’nin hemen altında bulunan park hafiften bir vadiyi andırıyor diyebiliriz. Bakımlı ve temizdir. Hayvan sahiplerinin hayvanlarını gezmeye çıkardığı, kitap okuyan insanların olduğu parkta güzel bir ortam bulunduğunu anlamışsınızdır umarım.

Yaz aylarında güzel bir piknik yapılabilir ya da yanınıza taşınabilir şarj aletinizi ve kulaklığınızı alıp beraber film izleyebilirsiniz çimlere uzanarak. Altınıza minder ya da halı tarzında bir şey getirmeyi unutmayın. Ve bolca su için.

Sevgilinizle güzel fotoğraflar çekilmek istiyorsanız da özellikle kış aylarında çok güzel manzaralar göreceğinizi ve güzel pozlar yakalayabileceğinizi düşünüyorum. Atakule AVM içerisinde güzel vakit geçirdikten sonra dinlenebileceğiniz bir park. Hem şehrin beton yapısından da biraz uzaklaşmak size iyi gelecektir.

Şimdi o kadar övdük ama bir tane eksi yönü de var parkın. O da park içerisinde bulunan köpekler. Bazen insanları kovalama gibi pek de eğlenceli olmayan huyları olan köpeklerden uzak yerlerde vakit geçirmenizde fayda var.

32. Altın Köşk Müzesi

ankarada sevgiliyle gezilecek yerlerAltın Köşk Müzesi tam olarak müze denilebilecek bir yapıda değil ancak özellikle Ankara düğün fotoğrafı mekanı arayan çiftler için biçilmiş bir kaftan gibi. Burayı çok da gezmeye değer görmüyorum ancak bazı çiftler fotoğraflar bastırmak için ya da hatıra olarak güzel fotoğraflar çektirmek için güzel ve estetik mekanlar arıyorlar.

Altın Köşk’e girişler ücretsiz olmasına karşın girişte sizlerden bağış istiyorlar. Belki benim en son ziyaretimden sonra uygulama değişmiş olabilir ama siz yine de temkinli olun. Düğün fotoğrafları için ayrı bir ücret isteniyor mu bu konu hakkında bilgim yok. Ancak kişisel olarak gelip fotoğraflar çekilmek için gayet güzel bir durak olacaktır.

33. Kıbrıs Köyü Kanyonu

izmirde sevgiliyle gidilecek yerlerKıbrıs Köyü Kanyonu birçok Angaralı insanın bile bilmediği bir mekan. Kanyon çok bilinen bir yer olmadığı için de revaçta değil. Ancak kanyona şahsi aracınızla gelip burada vakit geçirebilirsiniz. Piknik yapmak isterseniz piknik yapabileceğiniz birçok alan var. Eğer kamp yapmak isterseniz de kamp yapmak da ücretsiz.

Tabi bunların dışında Ankara sevgiliyle gidilecek yerler içerisinde değişik sporları da yapabilirsiniz burada. Bu sporlar ise doğa sporları, dağ yürüyüşü. Eğer ilginizi çekmiyorsa yürüyüş yapmak ya da spor yapmak o zaman mangalınızı yakıp keyif çatabilirsiniz.

Lütfen yanınızda giderken çöp poşeti götürün, çevreyi kirletmeyin. Bu ricam sadece Kıbrıs Köyü Kanyonu için geçerli değil elbette. Tüm gittiğiniz ve gezdiğiniz yerleri korumak hepimizin ortak görevi. Sizden sonra gelen ziyaretçiler de güzel şekilde faydalansın. O ziyaretçiler bir gün siz olursunuz çok güzel ama pis bir yerde vakit geçirmek zorunda kalırsınız keyfiniz kaçar. Biraz empati kuralım bu konuda.

34. Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı Ankara halkı için çok güzel bir durak olmanın yanı sıra çiftlerin de gelip güzel vakit geçirebileceği mekanlar arasında gösterilebilir. İçerisinde hayvanat bahçeleri kadar olmasa da birçok hayvanı barındıran park gayet güzel ve nezih bir ortam sunuyor sizlere.

Ancak şöyle bir durum var ki aslına bakarsanız çok da yeterli bir yer değil. Minyatür hayvanlar var iyi güzel ama bir hayvanat bahçesi gezisi tadından çok uzak kalıyor. Piknik alanları ve ortam temiz. Gayet güzel bir ortam var bu doğru ancak çok gezen ve gören insanları kesmeyebilir.

Yine de yoklukta gider diye düşünüyorum. En azından durum benim için öyle diyebilirim. Ancak hayvanat bahçesine gitmek ve hayvanları izlemek her zaman bana çok iyi geldiği için hayvan sayısı az da olsa beni tatmin ediyor açıkçası park. Tavsiye ediyorum.

35. Odtü Ormanı

ODTÜ Ormanı bisiklet ile gezi yapmak isteyen çiftler için mükemmel bir durak. Zaten içerisindeki gölden bahsetmiştim ancak ormandan da bahsetmeden edemeyeceğim. Orman konum itibariyle ODTÜ sınırları içerisinde olduğu için kimsenin kimseyi rahatsız etmediği, herkesin beraber rahat vakit geçirdiğini söyleyebilirim.

Biraz önce bahsettiğim gibi bisiklet ile gezi yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Bisiklet ile göle kadar gidip dinlenebilirsiniz. Yanınızda getireceğiniz yiyecekleri de gölün yanında yersiniz ve dinlenirsiniz. Bisikletiniz yok ise orada kiralayabileceğiniz işletmeler mevcut. Size yardımcı olacaklardır.

Orman içerisinde eğer bisiklet değil de yürüyüş tercihinde bulunacaksanız yanınıza su almanızı tavsiye ediyorum. Ama en önemlisi ormanda yere çöp, izmarit vb şeyler atmak gibi bir harekette bulunmayın. Bunların yanı sıra bazen köpeklere denk gelebiliyorsunuz. Köpeklere de dikkat edin bazıları biraz saldırgan olabiliyor.

Yazımızda Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler listesini verdik. İsteğinize göre kendinize gezi rotası belirleyip, güzel vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca yazımızda Ankarada sevgiliyle gidilecek sakin yerler nereler ona da yer verdik. Eğer İstanbul’a gelecekseniz, İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler yazımıza, İzmir’e gelecekseniz İzmir’de Sevgiliyle Gidilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz. Gerisi sizde. İyi eğlenceler 😉

Ankara’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler Nereler?

Ankara’da, çiftlerin gezebileceği birçok yer bulunmaktadır. Başta Anıtkabir olmak üzere Kızılay Meydanı, Güvenpark, Teleferik, Karanfil Sokak ve nice yer vardır.

Ankara’da Sevgiliyle Gidilecek Sakin Yerler Nereler?

Eymir Gölü, Dikmen Vadisi, Soğuksu Milli Parkı, Gençlik Parkı, Göksu Parkı, Mogan Parkı gibi yerler Ankarada sevgiliyle gidilecek sakin yerler arasında yer alır.

Ankara’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler Nereler?

Anıtkabir, Dikmen Vadisi, Karanfil Sokak, Kızılay Meydanı, Konur Sokak ve Atatürk Orman Çiftliği gibi yerler Ankarada sevgiliyle gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Yorum yapın