Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Aydın Plajları ve Aydın Koyları [DİDİM ve KUŞADASI PLAJLARI]

Aydın Plajları ve Aydın Koyları [DİDİM ve KUŞADASI PLAJLARI]

Aydın plajları ve Aydın koyları nereler? Ege’nin denize kıyısı olan güzide şehirlerinden biri olan Aydın’da hangi plajların olduğunu ve bu plajların özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Bildiğiniz üzere Aydın’da plajı ve koyları olan en önemli iki yer var. Bunlar Kuşadası ve Didim. Yazımızda Kuşadası plajları ve Kuşadası koyları, Didim plajları ve Didim koyları detaylı olarak yer alacak.

Aydın Plajları ve Aydın Koyları

Kuşadası Plajları ve Kuşadası Koyları

Aydın dendiğinde akla gelen ilk yer Kuşadası oluyor. Birçok kişi hala İzmir’e yakın olması sebebiyle Kuşadası’nı İzmir’de zannediyor. Yazımızın bu bölümünde Kuşadası plajları ve Kuşadası koyları neler onları size ayrıntılı olarak vereceğiz. O zaman Aydın plajları yazımıza başlayalım.

Kuştur Plajı

kuşadası kuştur plajı

Kuşadası plajları listemize Kuştur plajı ile başlıyoruz. Diğer adıyla Pygela Plajı olarak adlandırılan Kuştur Plajı, harika atmosferi ve çekici manzarası ile ziyaretçilerine güzel hizmet vermeye devam ediyor. Plajı tamamen kumlarla kaplı olan plajımızın denizi ise temiz ve aynı zamanda berrak. Eskiden taşlı ve yosunlu olan plaj Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yoğun bir temizlik ve bakım döneminden geçmişti. Şu anki hali ile eski tatsız görüntülerinden uzak olan plaj, aynı zamanda deniz seviyesinin sığ olması ve aniden derinleşmemesi sebebiyle de çocuklu aileler için de tercih ediliyor. Tercih edilebilir.

Bu arada diğer adının Pygela Plajı olmasının sebebi ise Pygeia Antik Kenti’nin bu civarlarda kurulması.

Güvercinada Halk Plajı

kuşadası plajları, aydın plajları

Her ne kadar plajın kumu olmasa da Güvercinada Halk Plajı iyi ve güzel bir işletmeye sahip. Belediye tarafından işletilen plaj aynı zamanda merkeze de yürüme mesafesinde. Denizi temiz ve berrak. Güvercinada manzarası eşliğinde yüzmenin sizler için ayrı bir keyif olacağını düşünüyoruz. Kuşadası halk plajı olan Güvercinada Plajı, denize sıfır ahşap iskeleye sahip olan plaj, aynı zamanda mavi bayrak sahibi. Değerlendirilebilir.

Yılancı Burnu Plajı

yılancı burnu plajı

Dereceden sit alanı olan Yılancı Burnu Plajı maalesef biraz ortalama bir plaj. Güvercin Adası manzarasına sahip olan plajın kumu yok. Deniz tabanı ise ufak çakıllar ile dolu, bazı bölgelerinde iri taşlar da yok değil. Denizi çok da sakin bir yer olması sebebiyle oldukça temiz ve berrak. Manzarası da güzel. Aydın plajları arasından burası tercih edilecekse bu tercihi kısıtlı bir süre izin alıp tatile gelen vatandaşlar tercih etmemeli. Daha çok bir de burada denize girelim denilebilecek türden bir yer. Tavsiye etmiyoruz.

Kadınlar Plajı

aydın plajları, kuşadası kadınlar plajı

Kuşadası plajları arasında en popüler olan Kadınlar Plajı, ismini Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma bir gelenekten alıyor. Plajda Osmanlı döneminde sadece kadınlar kullandığı için ismi de bu şekilde verilmiş. Günümüzde ise geçmişe saygı ve sevgi ile bu isimle anılmaya devam ediyor.

Plaj bir Halk Plajı olduğu için girişi ücretsiz ama şemsiye ve şezlonglar ücret ile kullanılabiliyor. Kumu güzel. Denizi de aynı şekilde güzel olmasının yanı sıra temiz ve sığ. Şehir merkezine ve caddelere çok yakın olduğu için tatil zamanları ve hafta sonlarında biraz yoğun. Yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir çok işletme mevcut ama siz isterseniz gelirken yanınızda da getirebilirsiniz çünkü caddelere de çok yakın bir konumda. Tercih edilebilir.

Şu uyarımızı da yapalım; eğer şahsi aracınızla gelecekseniz aracınızı otoparklara koymak yerine biraz çevre yerlere park edebilirsiniz. Fiyatlar yüksek ve ücreti ödemeye hazır olsanız dahi zaman zaman yaşanan yer bulma sıkıntısını çekmenizi istemeyiz.

Aydın plajları yazımıza Yeşil Plaj ile devam ediyoruz.

Yeşil Plaj

kuşadası yeşil plaj

Sessiz ve sakin bir yer olan Yeşil Plaj belediyeye ait değil ve girişi de ücretli bir plaj. İnsanlar ücret karşılığında girdikleri plajlardan genellikle üst düzey bir sunum ve kalite beklerler. Ancak burada öyle bir şey beklemek yerine zaten işletmenin sunduğu makul fiyatlara göre beklentilerinizi düşük tutarsanız sizin için çok eğlenceli ve keyifli bir yer olabilir.

Denizi berrak ve temiz ama çok nadir de olsa yosunlara da rastlayabilirsiniz. Sahil ve deniz tabanı ince kum ile kaplı. Palmiye ağaçlarının altında gölgelenebilir ve yeşil bir doğanın manzarasına mavi bir denizle eşlik edebilirsiniz. Tercih edilebilir.

Kuşadası Sevgi Plajı

kuşadası sevgi plajı

Aydın plajları arasında en uzun plajlardan biri olan Kuşadası Sevgi Plajı tam olarak 12 kilometre uzunluğunda. Güzelçamlı Ulusal Parkı’ndan başlayan plaj Kuşadası’nın Yavansu Mah. kadar uzanıyor. Plaj aynı zamanda bisiklet ve yürüyüş yollarına da sahip. Mangal ve piknik de yapılabiliyor. Ağaçlık bölgelerinde kamp yapma imkanı da sunan plaj tam olarak her ihtiyaca ve zevke hitap edecek kapasiteye sahip.

Denizi temiz ve berrak. Kumu ise deniz tabanında ve sahilde ince kum olarak bulunuyor. Ortam temiz ve düzenli. WC ve duş imkanları mevcut. Hiç sıkılmadan güzelce vakit geçirebileceğiniz bir plaj. Otoparkı da mevcut. Sevgi Plajı’na gelmeyi düşünürseniz ve şahsi araçla gelme imkanınız varsa çadır ve hamak da getirmeyi de unutmayın. Tercih edilebilir.

Güzelçamlı Plajı

aydın plajları

Instagram’da “sahilde gün batımı” konseptli güzel bir fotoğrafınız olmasını istiyorsanız sadece bu sebeple bile tercih edilebilecek bir plaj Güzelçamlı Plajı. Plaj aynı zamanda Kuşadası’nın en sakin ve huzurlu plajı desek yanlış olmaz.

Denizi tertemiz ve berrak. Kumları da deniz tabanında ve sahilde ince kum olarak bulunuyor. İşletmeleri, WC ve duş imkanları mevcut. Ancak gençlere yönelik aktivite ve faaliyetler açısından biraz kısır. Daha çok huzurlu, sessiz bir yer. Akşamları ise manzarasıyla büyüleyici. Tercih edilebilir.

Kuşadası koyları yazımıza İçmeler Koyu ile devam edelim.

İçmeler Koyu

İçmeler Koyu özellikle çocuklu aileler ve aile ortamı arayan insanlar için çok uygun. İşletmesi de aynı şekilde güler yüzlü ve ilgili bir şekilde hizmet veriyor.

Denizi temiz ve berrak. Bunun yanı sıra da sığ olduğu için çocuklarınızın da güzelce vakit geçireceğini düşünüyoruz. Sahil ve deniz tabanı kumsal. Piknik yapılabilecek ağaçlık alan mevcut. Bu ağaçlık bölgede oturabileceğiniz masalar da mevcut. Çoğu zaman kalabalık olan koy, kalabalık olmasına rağmen aile ortamından uzaklaşmaz. İçmeler Koyu Aydın koyları ve Kuşadası koyları arasında ilk akla gelen koylardan birisidir. Tercih edilebilir.

Aydınlık Koyu

aydınlık koyu

Aydınlık Koyu, İçmeler Koyu’ndan sonra yaklaşık olarak 4–5 kilometre mesafede. Doğanın içinde ve güzel bir yer olmasına karşın aynı zamanda arıları ve yaban domuzlarının ortalıkta gezmesi ile de meşhurdur.

Denizi temiz ve berrak. Ancak sahil ve deniz tabanı çakıl taşları ile dolu. Kum yok. Çakıl taşları ayaklarınıza zarar verecek seviyede değil. Suyu bazı bölgelerde aniden derinleştiği için çocuklu aileler için risk teşkil edebilir. Biraz da doğayla fazla iç içe olan bir yer olduğunu düşünüyorum. Değerlendirilebilir bir yer.

Kuşadası koyları listemize Kavaklıburun Koyu ile devam ediyoruz.

Kavaklıburun Koyu

aydın koyları, kuşadası koyları

Aydın koyları arasında olan ve daha önceleri Kalamaki Koyu olarak adlandırılan Kavaklıburun Koyu bir önceki maddemiz olan Aydınlık Koyu’n aksine doğa ile iç içe olmasına karşın rahatsız olabileceğiniz her hangi bir canlı ya da hayvanı barındırmıyor. Ağaçlık bölgeleri ve çam ağaçları ise hem oksijen deposu, hem dinlenme, hem de piknik yeri olarak çok yönlü hizmet veriyor.

Denizi temiz ve berrak. Ancak deniz tabanı iri taşlardan oluşuyor. Deniz suyu akvaryum olarak tabir edilen saydamlıkta ve mavinin çok güzel bir tonunda. Sahil kenarı ise taşlık. Tercih edilebilir.

GÜNCELLEME: Birkaç okurumuz tarafından burada da yaban domuzlarına rastlanıldığı ama herhangi bir sorun teşkil etmediği söylendi. Korkusu olan okurlarımız tercihlerini buna göre yapabilir.

Karasu Koyu

kuşadası koyları

Kuşadası koyları arasında yer alan koya, kendi imkanlarınızla geldiğinizi ve yanınızda yiyecek içeceklerinizi de getirdiğinizi düşünürsek, sabah erken saatlerde gelinip akşam olduğunda dönülebilir bir yer. Karasu Koyu, hiç sıkılmadan güzel vakit geçirilebilecek bir yer.

Suyu dingin. Tertemiz ve berrak bir suya sahip olan plajın sahil ve deniz tabanında taşlar mevcut. Çocuklarınızla beraber eğlenebileceğiniz ve rahatça oynayabileceğiniz şekilde sığ ve aniden derinleşmiyor. (Koyun bazı bölgeleri için geçerli değil bu sığ olma olayı.)

Duş, WC ve soyunma kabinleri mevcut. Ağaçlık alanda oturup bir şeyler yiyebileceğiniz masalar da mevcut. Ancak mangal yapmak yasak.

Aydın koyları devamında da gelecek.

Venüs Plajı

venüs plajı

Kuşadası plajları, oldukça çok ve ilgi gören yerler. Venüs Plajı da bu güzel ve tercih edilebilir yerlerden. Ortamı ve işletmeleri ortalamanın üstünde güzellikte. Burayı sadece güzel ve canlı müzik ortamı yüzünden tercih edenler de var.

Denizi çok temiz. Aynı zamanda berrak olan denizi güzel bir mavi tonunda. Gün doğumu ve gün batımı manzaralarına en güzel şekilde eşlik edebileceğiniz bir yer. Deniz tabanı ve sahil ince kumlardan oluşuyor. İşletmesi de ilgili ve düzenli. Tercih edilebilir.

Didim Plajları ve Didim Koyları

Didim, Aydın plajları ve Aydın koyları dendiğinde akla gelen önemli yerlerden bir diğeri. Yazları yerli ve yabancı birçok turist Didim’e akmakta. Yazımızın bu bölümünde biz de Didim plajları ve Didim koyları nereler sizlere tanıtacağız.

Altınkum Plajı

didim plajları

Didim denildiğinde akla ilk gelen prestijli bir plaj olan Altınkum Plajı konaklama açısından birçok otele sahip. Sizler bütçenize uygun olan yerleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda merkeze de çok yakın olduğu için yiyecek-içecek ya da diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir çok imkana sahipsiniz.

Peki denizinin ve kumunun özelliklerine gelecek olursak sizleri neler bekliyor? Plajın kumları adından da anlaşılacağı üzere altın renginde ve deniz tabanında da aynı şekilde bulunuyor. Didim plajları arasında popüler olmasının diğer sebebi de tertemiz ve güzel denizi. Sabah erken saatlerde kahvaltınızı yapıp hemen kendinizi denize atmalısınız. Burada sabah denizinin tadı bambaşka.

WC ihtiyacınızı karşılabileceğiniz işletmeler mevcut. Aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz güzel restoranlar da var. Duş için marketlerden alacağınız 5LT’lik şişeleri kullanabilirsiniz çünkü duş alacak bir yer. Ama fark edersiniz ki çoğu kişi pek de umursamıyor burada. Otellerine ya da kalacakları yerlere gittiklerinde alıyorlar.

Didim koyları da bu plajın devamında bulunuyor. Plaj çok büyük olduğu için yürüyerek koylara ve diğer ayrı plajlara da ulaşabilirsiniz. Eğer plajlar kalabalıksa ve biraz daha sakin bir yer arıyorsanız alternatif ve aynı şekilde kaliteli ve güzel yerlere biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Aydın plajları yazımıza Akbük Plajı ile devam edelim.

Akbük Plajı

didim plajları

Didim’de bulunan plajlar arasında doğallığı ve güzelliği ile öne çıkan Akbük Plajı kalabalıktan biraz daha uzak ve huzurlu bir yer arayanların tercih noktası. Merkeze 20 kilometre uzaklıkta olan plaj tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek kapasitede. Popüler olmaya başlamasından ötürü bazı zamanlarda çok kalabalık olabiliyor.

Denizi temiz ve berrak. Cam gibi olduğu için de denizin dibini görebilirsiniz. Deniz tabanı ve sahil kısmı ince kumlardan oluşuyor. Ailecek gelinebilecek şekilde sakin ve huzurlu olmasının yanı sıra çocuklarınız için de çok uygun bir plaj.

Manastır Koyu

didim koyları, aydın koyları

Küçük bir işletmeye sahip olan Manastır Koyu sadece buraya ulaşırken biraz yorucu bir yoldan getirdiği için yoruyor ama ucuz ve hesaplı fiyatlarının yanı sıra güzel denizi ve kumu ile tüm bu yol yorgunluğunu sizden alacaktır.

Denizi temiz. Mavinin güzel tonlarından bir tona sahip ama bazı zamanlarda dalgalı olabiliyor. Kumu deniz tabanında ve sahilde kumsal olarak bulunuyor ama deniz tabanının bazı noktalarında çakıl taşlarına da rastlayabilirsiniz ender olarak. Huzurlu ve sakin bir yer olmasıyla da aile ile rahatça tatil yapma imkanı da sunuyor. Tercih edilebilir bir koy.

Aydın koyları yazımıza Dayanaki Koyu ile devam ediyoruz.

Dalyanaki Koyu

dalyanakı koyu

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Sosyal Tesislerinin hemen yanında bulunan Dalyanaki Koyu doğal bir liman görevi görüyor. Aynı zamanda çok ender dalgalı olan koyda eğlenceli ve güzel bir vakit geçirilebilir.

Denizi dalgasız ve sakin ve aynı zamanda temiz. Deniz tabanı ve sahil ise ortalama seviyede kumlarla kaplı. Tercih edilebilir.

Akkum Plajı

didim plajları

Tatilden beklentisi “kafamı dinlendirmek istiyorum, kalabalık ve maceralı yerler olmasın” şeklinde olan okurlarımıza verebileceğimiz en güzel seçeneklerden birisi Akkum Plajı. Aracınızla ulaşabileceğiniz plajda civarındaki otelde konaklayarak yararlanabilirsiniz. Eğer isterseniz de kamp yapabileceğiniz alan mevcut.

Denizi harikadır. Sakin ve temiz olmasının yanı sıra dalgasız olmasıyla da çocuklu aileler için güzel bir avantaj yaratıyor. Kumu ise deniz tabanında ve sahilde kumsal olarak bulunuyor. Kumu ortalama sınıf diyebiliriz.

Didim plajları arasında kamp yapabileceğiniz seçenekler az. Eğer kamp yapmayı düşünüyor ya da planlıyorsanız burası sizi tatmin edecektir. Tercih edebilirsiniz.

Didim koyları bölümümüze Akvaryum koyu ile devam ediyoruz.

Akvaryum Koyu

akvaryum koyu, didim koyları

Polis Akademisi Koyu’nun yakınında olan Akvaryum Koyu sizlere güzel ve huzurlu bir ortam sunuyor. Bu çevrede tam olarak 7 tane koy mevcut. Hepsi birbirinden güzel olan koylar Akademi Koyları olarak adlandırılıyor. Koylar çoğu özelliği ile birbirine benziyor.

Aydın koyları arasında en bilinenlerden biri olan bu koyda deniz pırıl pırıl ve temizdir. Kumu da güzeldir. Güneş, kum ve deniz üçlüsünün bir arada güzel geldiği ender yerlerden diyebilirim. Koy içerisinde işletme de mevcut. Duş ve WC imkanları var. Sabahı da gecesi de güzel olan bir koydur. Genel olarak kalabalık da değildir. Tercih edilebilir.

Martı Koyu

martı koyu didim

Genellikle ailelerin tercih ettiği Martı Koyu huzurun ve sakinliğin zirvesini görebileceğiniz bir koy. Ulaşımı şahsi aracınızla yapacağınız takdirde çok güzel vakit geçirilebilir.

Denizi diğer Didim koyları gibi güzel ve temiz. Deniz tabanını görebilirsiniz. Kumu ise ortalama güzellikte. Deniz sığ olduğu için yüzme bilmeyenler için de bir avantaj. Çocuğu olan aileler için de tercih sebebi. Değerlendirilebilir.

Saplı Ada

didim saplı ada

Burasının tek özelliği adanın ayak bileklerine ulaşan su seviyesini takip ederek yürüyerek ulaşılabilmesi. Yüzülebilir mi? Evet yüzülebilir de ancak diğer Didim plajları kadar kaliteli ve güzel bir ortam aramayacaksanız bu mümkün.

Türkiye’de kaç tane adaya yürünerek gidilebilme özelliği var bilmiyorum ama sadece Didim açısından değil, Türkiye açısından da bir kayıp. Burası daha güzel olabilirdi. Biz biraz araştırma yaptığımızda adadın hayvancılık yapan bir şahsa ait olduğunu ve adada hayvancılık yaptığını öğrendiğimizde şok olmuştuk.

Hani bazı şeyler olur hayatta sadece yapmak için yapılır. Eğer yürüye yürüye bir adaya gittim de diyebilmek ve bunu güzel bir manzara fotoğrafı ile süslemek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Güzel bir hatıra olabilir. Ama tatil maksadı ile tercih edilmez.

Sahte Cennet Plajı

didim sahte cennet plajı, sahte cennet koyu

Sahte Cennet Plajı adı gibi resmen bir cennet. Daha doğrusu öyleydi. Didim plajları arasında yıl geçtikçe daha geriye giden başka bir plaj var mı bilmiyorum. Ama ölüsü bile güzel bu konuda diyecek bir şey yok.

Denizi güzel ve iskeleden denize atlayabilir, denizden merdivenleri ile çıkabilirsiniz. Sessiz ve sakin bir yer iken işletmesi de kaliteli ve güzeldi. Şu an çevre temizliği ve düzeni pek tatmin edici değil. Ayriyeten işletme kalitesi olarak da burası bilinmeye ve tanınmaya başladıkça gerileme mevcut. Ama hala daha güzel bir yer ve tercih edilebilir. Umarız eski cennet güzelliğine kavuşur.

Aydın plajları ve Aydın koyları yazımızın sonuna geldik. Yazımızda Kuşadası plajları ve Kuşadası koyları, Didim plajları ve Didim koyları ile ilgili önemli detayları sizlere vermeye çalıştık. Eğer İzmir’de denize gidecekseniz, İzmir Plajları ve Koyları yazımıza göz atabilir; Muğla’da denize gidecekseniz, Muğla Plajları ve Koyları yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın