Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Kocaeli Gezilecek Yerler 80+ | En Detaylı Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli Gezilecek Yerler 80+ | En Detaylı Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli; muhteşem doğasıyla en popüler tatil yerlerinden biridir. Elbette Kocaeli gezilecek yerler tarihi yapılar açısından da önem arz etmektedir. 12 ilçesi olan Kocaeli; gerek merkezinde, gerek diğer ilçelerinde pek çok gezilecek yer barındırmaktadır. Bursa’ya ve İstanbul’a da yakın olduğu için hem günübirlik hem de hafta sonu gezilerinde sıklıkla Kocaeli tercih edilmektedir. O zaman gelin Kocaeli’de gezilecek yerler listesine bakalım.

Kocaeli Gezilecek Yerler Listesi

Göz kamaştıran körfez manzarası, yeşilin binbir tonu ile temiz havanın birbirini tamamladığı o tabiat parkları, doğanın kucağı diye nitelendirilebilecek Maşukiye… Binlerce kişi Kocaeli tatil şehridir derken haksız sayılmaz. Kayak ve snowboard için Kartepe’ye akın edenleri bu isabetli seçimlerinden dolayı kutlamak gerekir. Zira bu sporların, kış tatilinin en ideal noktalarından biri Kartepe’dir.

Kocaeli Marmara’nın 3. Büyük ilidir ve güzellikleri 4 mevsim başkadır. Öyleyse Kocaeli gezilecek yerler listesinin tamamını aktarmaya çalıştığımız gezi rehberimizle sizi baş başa bırakıyoruz.

Kocaeli Başiskele Gezilecek Yerler

Başiskele, ulaşım bakımından önemli bir yerde bulunmaktadır. Kuzeyinden demir yolları hattı ve kara yolları geçmektedir. Sabiha Gökçen ve Cengiz Topel havaalanları da buraya yakındır.

1. Başiskele Sahili

kocaeli gezilecek yerlerKocaeli Büyükşehir Belediyesi burayı 2006 yılında düzenleyerek 2185 metre uzunluğunda bir sahil yürüyüş yolu yapmıştır. İzmit körfez manzarasını en iyi şekilde izleyebileceğiniz yerlerden biri bu sahildir. Sahilde yürüyüş alanlarının yanı sıra palmiye ağaçları, çocuk oyun alanları, gözlem evi, plaj ve kafeterya da mevcuttur.

2. Bahçecik

16. Yüzyıl başlangıcında bu bölge Ermenilerin ikâmet ettiği bir yerdi. Önceki ismi Bardizag olup Cumhuriyet döneminde Bahçecik adı verilmiştir. Burada Bizans döneminden kalma mermer kitabelere, su tünellerine, sarnıç ve heykellere rastlamak mümkündür. Menekşe Yaylasında da yine bu döneme ait olan manastır kalıntıları bulunmaktadır. Burada yer alan Bitinya Lisesi, Amerikan Kız Lisesi olarak eğitim vermeyi sürdürmektedir. Chambers Hall Binası da buradadır.

3. Kullar

Rivayete göre bu bölgenin güney kısmında bir kale varmış. Burada padişahın askerleri bulunuyormuş. Düşmanlar bu askerleri öldürmüş ve padişah bunu haber almış. Bunun üzerine; ‘vah kullarım!’ diyerek hayıflanmış. Beldenin adı bu sebeple Kullar olarak kalmış.

Samanlı dağlarının eteğindeki beldede Kocaeli Üniversitesine ait Kullar Yerleşkesi bulunmaktadır. Yine güneyde Bizans döneminden kalmış olan Paşadağ Kale kalıntısı yer almaktadır.

Osmanlı devrinde kurulan ve 1998’de bulunduğu yerden sökülerek 50 metre ötede tekrar inşa edilmiş olan Kilez Deresi Köprüsü de buradadır.

Ayrıca Tepecik Köyü Taş Camisi, Karşı Mahalle Camisi, Müze ve Köy Konağı da Başiskele gezilecek yerler arasındadır.

4. Beşkayalar Tabiat Parkı

kocaeli gezilecek yerlerİçerisindeki derelerin birleştiği noktada 5 tane yüksek kayalık vardır. Parkın ismi buradan gelmektedir. Yaban hayatı ve bitki çeşitliliği bakımından önemli bir bölgedir. Beşkayalar, Kirazdere, Soğukdere kanyonları buradadır.

5. Menekşe Yaylası

başiskele gezilecek yerlerServetiye ve Bahçecik köyleri istikametinden yahut Aytepe, Yuvacık güzergahından ulaşmak mümkündür. Çadır kurmaya ve kamp yapmaya uygundur. Adından da belli olduğu gibi yaylada pek çok menekşe vardır.

Öte yandan; İn Önü Yaylası, Kayaüstü Yaylası, Aytepe Yaylası ve Ercuva Yaylası da Başiskele’de ziyaret edilebilecek doğal güzelliklerdir. Yine bu bölgedeki Düzlük Şelalesi, Simon’un Sırtı, Beşkayalar Yuvacık Barajı da görülmelidir.

6. Yuvacık

kocaeli gezilecek yerlerKocaeli gezilecek yerler
içinde bulunan, su kaynakları ve ormanlık alanlarıyla burası Kocaeli’nin en güzel yerlerindendir. Dağ tepe havası almak, stresten uzaklaşmak, şehir gürültüsünden kaçmak isteyenlerin huzur bulacağı Yuvacık, trekking sporu ile uğraşanların da tercihi olmaktadır. Baraj gölüyle, yemyeşil tepeleriyle, masmavi sularıyla ve doğal güzellikleriyle hafta sonu kaçamağı için Kocaeli sınırlarında önerilecek yerlerin ilklerindendir. Burada ATV, trekking, paintball jeep safari gibi alternatif spor imkânları bulunmaktadır. Cami düzü, Doğantepe, Tepecik, Serindere, Kazandere, Aksığın, Servetiye köyleri de ziyaret edilebilir. Dağ çileklerinin, yayla evlerinin, karalahana bahçelerinin ve fındık ağaçlarının çoğunlukta olduğu Yuvacık, Karadeniz Bölgesi’ne benzemektedir. Tabelaların bazılarında; ‘Gelin Görün Daa’ yahut ‘Aile Piknik Yeri’ yazmaktadır. Dört tarafı yaylalarla, ormanlarla, akarsu ve dağlarla çevrili Yuvacık’a geldiğinizde meydandaki kafeye uğrayıp bir şeyler içmenizi ve yerli halk ile biraz sohbet etmenizi öneririz. Pazar gününde geldiyseniz Yuvacık Pazarı’na uğrayarak el yapımı ürünler alabilirsiniz.

Sonra Kirazdere Çayı’na kurulu olan Yuvacık Barajı’nı ziyaret edebilirsiniz. Alabalık çiftliklerine uğrayarak kiremitte balığı da yiyebilirsiniz.

Kocaeli gezilecek yerler içindeki Servetiye ve Erzincan yaylalarından burayı seyredebilirsiniz. Çamlıktepe’ye çıkıp Yuvacık bölgesini ve İzmit ilçesini kuşbakışı görebilirsiniz.

Kocaeli gezilecek yerler tam olsun, eksik kalmasın diyorsanız o halde Soğukpınar Deresi, Kayaüstü, Kungul Dağı gibi yerlere de uğramalısınız.

Kocaeli Çayırova Gezilecek Yerler

Kocaeli gezilecek yerler bakımından fazla bir seçenek sunmayan Çayırova’da şu yerler ziyaret edilebilir:

7. Akse Köyü Camisi

çayırova gezilecek yerlerAkse Mahallesi’nde bulunmaktadır. Aslında burası şimdi Güzeltepe köyü olarak bilinmektedir. 2011 yılında tescil edilen cami koruma altındadır.

8. Hünkar Çayırı

kocaeli gezilecek yerlerFatih Sultan Mehmet’in 1481 yılında, 27 Nisan günü İtalya üzerine düzenlediği sefer esnasında askerleriyle burada mola verip otak kurduğu söylenir. Burada namazgah, çeşme ve tarihi köprü bulunmaktadır. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in burada vefat ettiği ifade edilmektedir. Onun anısına burada bir çeşme yaptırılmış olup 1651’de yaptırılan bu çeşmeye Fatih Sebili denilmektedir. Çeşmenin önüne de bir anıt dikilmiştir. Burası 1995 senesinde düzenlenerek park alanına dönüştürülmüştür. İstanbul’un Fethi her yıl kutlanırken burada geleneksel güreşler tertip edilmektedir. Mesire yeri olarak kullanılan bu bölgeye uğramanız önerilir.

9. Şekerpınar

Suyu çok tatlı olduğu için bu ismi aldığı anlatılır. Adının önceden ‘merkepli’ yahut ‘eşekli’ olduğu söylenir. Küçük bir köydür ve nüfusu azdır. Güzeltepe de Çayırova ilçesindeki yerleşim yerlerinden bir diğeridir. Kocaeli gezilecek yerler içinde buralara fazla vakit ayırmanız gerekmez ancak yine de kısa bir süre gezmeniz iyi olur.

Kocaeli Darıca Gezilecek Yerler

Burası İstanbul’a oldukça yakındır. Kocaeli gezilecek yerler listesine mutlaka burayı da yazmak gerekir. Çünkü kargaşadan soyutlanmış, huzurlu bir yerdir. Özellikle de Bayramoğlu’ndaki hayvanat bahçesi ilgi çekmektedir.

10. Darıca Kalesi

darıca gezilecek yerlerDarıtzıon Kalesi
diye de bilinir. Bizanslılar tarafından yapılmış ve Osmanlılar da bu kaleyi savunma amacıyla kullanmıştır. Fakat günümüze yalnızca küçük bir sur duvarıyla bir burç kalmıştır. Kalede bulunan kafeye oturarak biraz soluklanabilirsiniz.

11. Bayramoğlu

kocaeli gezilecek yerlerKocaeli gezilecek yerler
arasındaki bu tatil beldesi Marmara denizi kıyısındadır ve yazlık konutlar yoğundur. Fakat sakin bir yapısı vardır. Hoş vakit geçireceğiniz bir bölgedir.

12. Sancaktepe

darıca gezilecek yerlerKocaeli gezilecek yerler
listenizi uygularken burayı ihmal etmemelisiniz. Burası Darıca’nın en yüksek tepesidir. Manzarası çok güzeldir. Ağaçlık, yemyeşil bir alandır ve yürüyüş yolları, piknik alanı, büfe ve kafeterya bulunmaktadır. Gün batımını izlemek için uygun bir yerdir.

13. Darıca Sahili

kocaeli gezilecek yerlerKocaeli gezilecek yerler
Darıca ile devam ederken bu sahilden de bahsetmek istiyoruz. Sahilin uzunluğu 16 km’dir ve burada kafeteryalar, çocuk oyun alanları, piknik alanları, restoranlar, balık tutulacak yerler vardır.

14. Dudayev Parkı

Kocaeli gezilecek yerler içindeki eğlence ve kültür merkezlerinden biridir. Parkta çay bahçeleri, yürüyüş ve oyun alanları vardır. Buradaki amfi tiyatrosu zaman zaman Şehirler ve Kültürler Kaynaşması Festivali’ne sahne olmaktadır.

15. Darıca Hayvanat Bahçesi

darıca gezilecek yerlerKocaeli gezilecek yerler
içindeki en eğlenceli bir başka yer de burasıdır. Darıca’ya bağlı Bayramoğlu yöresindedir. İstanbul ile arasında 38 kilometre uzaklık vardır. 1991’da Kuş Cenneti olarak kurulmuş bir botanik park olsa da hayvan çeşitlerinin eklenmesiyle hayvanat bahçesi hâline gelmiştir. Burada 300’den fazla hayvan türü 500’ü aşkın bitki çeşidi mevcuttur.

16. Tarihi Deniz Feneri

kocaeli gezilecek yerlerBu deniz feneri 1 asırdan fazla bir zamandır burada gemilere yol göstermektedir. 1896 yılında yapılmıştır ve geçerken Marmara denizine uğrayan tüm gemiler onun kılavuzluğundan yararlanmaktadır.

Kocaeli Derince Gezilecek Yerler

Çene Suyu’yla meşhurdur. Derince’nin tarihi çok eskilere dayanmamaktadır, ilçede turistik ve tarihi bakımdan önemli yerler pek yoktur. Yine de şuralar ziyaret edilebilir:

17. Harikalar Sahili

derince gezilecek yerlerBuraya denizden de karadan da ulaşım sağlanabilmektedir. 2000’de en iyi proje ödülüne lâyık görülen parkta gerçek boyutlu masal kahramanlarına, büyük havuzlara, mini marinaya ve şelalelere yer verilmektedir. Burada yel değirmeni, mantar ve korsan gemisi gibi büfeler ve restoranlar mevcuttur.

18. Buz Pateni Tesisleri

Olimpik donanımlarla teçhiz edilmiş bu tesisler gerek ulusal gerekse uluslararası buz pateni yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kocaeli Dilovası Gezilecek Yerler

Burası sanayi tesislerinin yoğun olduğu bir ilçedir. Gezilecek yerler açısından oldukça fakirdir.

19. Tarihi Köprü

dilovası gezilecek yerlerDilovası’ndan geçen karayolunun güneybatısındaki bu köprü Dilderesi üzerindedir. Diliskelesi köprüsü ve Mimar Sinan Köprüsü diye de adlandırılmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırmış olduğu 16. Yüzyıl tarihli bu köprü araç trafiğine kapalı olsa da yaya geçişine açıktır. 3 gözlü bu köprünün uzunluğu 45 metredir ve kitâbesi bulunmamaktadır. 6.5 genişliğe sahip köprünün yapımında kalker kullanılmıştır. Bakımdan ve onarımdan geçirilmemiş olmasına rağmen günümüze ulaşabilmeyi başarmıştır.

20. Tavşancıl Beldesi

Burada Merkez Cami yer almaktadır. Mahvel, ibadet ve bodrum katından oluşan caminin içi ahşaptır, minberi mevcut değildir. Ne zaman ve kimin yaptığı bilinmemektedir. Kubbesi yoktur, onun yerine çatısı vardır.

21. Yahya Kaptan Mezarı

kocaeli gezilecek yerlerYahya Kaptan; 1891 tarihinde Makedonya’da doğmuştur. Sonra Tavşancıl’a yerleşmiş ve Kurtuluş Savaşı sırasında Kocaeli milis kuvvetleri komutanı olmuştur. I. Dünya Savaşı ve Balkan Savaşı’nda da önemli görevler üstlenmiştir. Tavşancıl’da gerçekleşen bir çatışmada yakalanarak 29 yaşındayken 1920 yılının 9 Ocak günü öldürülmüştür. Atatürk buraya bir mezar anıtı yaptırılması talimatını vermiş, Nutuk’ta ise 20 sayfa kendisinden bahsetmiştir. Ayrıca Yahya Kaptan’ın iki kızını da kendi himayesine almıştır.

Kocaeli Gebze Gezilecek Yerler

Tarihinin 7. Yüzyıla kadar uzandığı söylenen bu ilçe, Katarcalı Komutan Hannibal’ın da krallık zamanında buraya yerleştiği söylenmektedir. Mezarının da burada olduğu belirtilmektedir.

22. Ballıkayalar Tabiat Parkı

kocaeli gezilecek yerlerTavşanlı Köyü’ne yakın bir konumdadır. Genişliği ortalama 40-80 metre; uzunluğu ise 2 kilometredir. Küçük şelalelerin ve gölcüklerin bulunduğu Ballıkayalar, 1995’te tabiat parkı unvanını akazanmıştır. Pek çok bitki ve hayvan türünün barındığı vadi; kaya tırmanışına ve doğa yürüyüşüne uygundur. Düzlük alanlarında da piknik yapılabilmektedir.

23. Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

gebze gezilecek yerlerAnlatıldığına göre Osman Bey’in babası İbrahim Ethem Paşa Eskihisar Köyü’ndeki bir konakta yaşadığından Osman Bey de burada 28 dönümlük bir arazi almış, 1884 yılında aldığı bu deniz kenarındaki araziyi kendi çizdiği planla köşk için değerlendirmiştir. Hayatının geri kalanını da bu köşkte geçirmeye başlamıştır. I. Dünya Savaşı esnasında Karargâh Komutanı’na tahsis edilen bu köşk daha sonra Atatürk’e ve İsmet İnönü’ye geçmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1966’da müzeye çevrilen köşk o günden beri ziyarete açıktır. ressam Osman Hamdi Bey, Türk müzeciliğinin kurucularından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kendisi bir arkeologdur ve Kadıköy’ün ilk belediye başkanıdır. Kaplumbağa Terbiyecisi adlı ünlü eser de ona aittir.

24. Eskihisar Kalesi

gebze gezilecek yerlerKocaeli’de gezilecek yerler
içerisindeki en önemli tarihi yapılardan biridir. Gebze-Eskihisar Köyü’ndeki bu kale bir tepe üzerinde kıyı şeridinin koruması ve savunulması için yapılmıştır. Ne zaman yapıldığı belli olmasa da Bizans döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. 1995-2000 arası onarım çalışmaları yapılan kalenin etrafında kazı çalışmaları gerçekleştirilmiş ve birçok arkeolojik eser bulunmuştur. Feribot İskelesi’nin yakınındaki bu kaleye girilememektedir fakat çevresi gezilebilir.

25. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi ve Camii

kocaeli gezilecek yerlerMustafa Paşa Mısır’da vali iken bu camiyi ve külliyeyi 1510 yılında inşa ettirmiştir. Türbe, kütüphane, medrese, hamam, kervansaray, han, şadırvan ve tabhanenin yer aldığı külliyeyi mutlaka görmelisiniz.

26. Sultan Orhan Camii

gebze gezilecek yerlerYapılış tarihi 1331 yılıdır ve cami Osmanlı mimarisinin özelliklerine sahiptir. Orhan Bey’in yaptırmış olduğu bu cami Kocaeli’nde gezilecek yerler arasında tarihi hüviyeti ile ön plana çıkmaktadır.

27. İbrahim Paşa Çeşmesi

kocaeli gezilecek yerler1664 itibariyle inşa edilmiş olan bu çeşme Köprülü Mehmet Paşa’nın veziri ve kethüdâsı olan İbrahim Paşa’nın eseridir. Su akışının gerçekleşebilmesi için terazi sisteminin oluşturulduğu çeşmenin boyu ve eni kare şeklindedir. 6 metrelik çeşme Gebze merkezde, Çoban Mustafa Paşa Hamamı’nın yan tarafında bulunmaktadır.

28. Anibal’in Mezarı

gebze gezilecek yerlerMîlattan önce 247-182 tarihleri arasında yaşamıştır. I. Pön Savaşı’nda büyük rol oynayan Hamilcar Barca onun babasıdır. Roma’ya karşı zafer elde etmesiyle bilinen Anibal, Bitinyalıların kendisini Romalılara teslim edeceği sırada yüzüğündeki zehri içip canına kıymıştır. Mezarının nerede olduğu tam bilinmemekle beraber Gebze-Tübitak Yerleşkesi’nde Anıt Yeri bulunmaktadır.

29. Gebze Belediyesi Halk Plajı

İlçe yaz turizmi bakımından çok gelişmemiş olsa da küçük bir sahili vardır. Sahil boyunca bisiklet sürülebilir ve yürüyüş yapılabilir.

Gebze’ye yakın konumda olan Sardala Koyu’nün, Pembe Kayalar’ın, Nüzhetiye Şelalesi’nin, Gölcük Kavaklı Sahili’nin, Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kağıt Müzesi’nin, Mevlevi Evi’nin de ziyaret edilmesi önerilir.

Kocaeli İzmit Gezilecek Yerler

Kocaeli’de gezilecek yerler arasındaki en güzel ilçelerden biri İzmit’tir. Tertemiz denizi, yaylaları ve ormanlarıyla İzmit hem doğaya doyacağınız bir yerdir; hem de tarihi yerleriyle kendinizi nostaljik bir atmosferde bulacağınız seçkin bir bölgedir.

30. Kasr-ı Hümayun Sarayı Müzesi

izmit gezilecek yerlerSultan Abdülaziz zamanında inşa edilen bu saray 2 katlıdır ve Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü olarak da bilinmektedir. Neo-klasik, Avrupa Barak tarzında yapılmıştır. 2007 yılında ziyarete açılan müze, tarihi yapılara ilgi duyanların Kocaeli’de gezilecek yerler listesinde bulunmalıdır.

31. Ali Efendi Konağı

kocaeli gezilecek yerler1. Abdulhamid dönemine aittir ve 1774 yılında inşa edilmiştir. 18. – 19. Yüzyıl dönemlerinden kalan sivil mimarlık örneklerindendir. Ahşap detayları ile ilgi çekmektedir. Önceleri Gümüşoğlu Ailesi’nin yaşadığı evken sonra İzmitli Ali Efendi’ye geçmiştir. 1987 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan konak Etnografya Müzesi olarak ziyaret edilmektedir.

32. Selim Sırrı Paşa Konağı

izmit gezilecek yerler1888 – 1894 arasında İzmit valiliğini yürüten ve Osmanlı devletinde ilk köprü ve yol mühendisi unvanı kazanan Selim Sırrı Paşa tarafından inşa edilmiştir. Ahşap detaylarıyla, süslemeleriyle, Fransa’dan getirilen yer döşemeleriyle dikkat çeken zarif bir yapıdır. Konağın cihannüması bulunmaktadır. (Bu oda kule biçimindedir.)

33. Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

izmit gezilecek yerlerİstasyon Caddesi üzerindedir. 21 dönümlük Eski Gar Alanı’nda, alanına kurulu bu müze Bizans Helenistik, Paleolitik, Roma, Osmanlı dönemlerinden kalma eserler vardır. Baş ve büst heykellerini, kandilleri, koku şişelerini, vazoları, kap ve kâseleri buna örnek gösterebiliriz.

İzmit ilçesinde bulunan diğer Kocaeli müzeleri ve Kocaeli tarihi yerler ise; Seka Kağıt Müzesi, Brisa Müzesi, Kocaeli Bilim Merkezi, Atatürk ve Redif Müzesi, Saaçi Ali Efendi Kocağı Etnografya Müzesi, İzmit Elektronik Kent Müzesi, Gazi Akça Koca Evi, Tökeli İmre Evi şeklindedir.

34. İzmit Saat Kulesi

kocaeli gezilecek yerler

Musa Kazım Bey’in Neoklasik tarzda yaptırdığı bu kule, Sultan 2. Abdülhamid’in tahta çıkış yıldönümü (25. Yılı) şerefine inşa ettirilmiştir. İzmitliler burayı çay-kahve molaları için tercih etmektedir. Bilhassa körfez manzaralı Şelale Cafe’nin ziyaretçisi hiç eksik olmamaktadır.

35. Gayret Gemi Müzesi

kocaeli gezilecek yerlerTCG Gayret Gemisi, 1946 yılında ABD’den çıkarak Vietnam ve Kore savaşlarına katılmış; İspanya, Portoriko ve Panama, limanlarına uğrayıp Türk Donanma Komutanlığı’na katılarak İzmit’e demir atmıştır. Bu gemiyi rehber eşliğinde de gezebilirsiniz. İçinde açık kapalı kafeteryalar bulunmaktadır. Savaş gemisinin harekat merkezine, mutfağına, top ve silah sistemlerine, makina ve kazan dairelerine, çamaşırhanesine girmek sizin için değişik bir deneyim olacaktır.

36. Seka Park

izmit gezilecek yerlerİzmit halkının en fazla uğradığı yerlerden biri de burasıdır. 550 dönümlük bir arazide kurulu olan parktır ve bisiklet yolları, yeşillik alanlar, oteller, restoranlar, kafeler, kortlar, sahalar, etkinlik alanınları, tırmanış duvarı, oyun parkları; velhasılı yok yoktur. Fakat buranın altında Nikomedya Antik Kenti’nin bulunduğu ve üzerine park yapılmasının doğru olmadığı da söylenmektedir. Fakat bu, kesinlik ifade etmemektedir.

Ayrıca İzmit’e gelmişken Olimpik Buz Sporları Salonu’na da uğramanız tavsiye edilir.

37. Hobbit Evleri – Ormanya

kocaeli gezilecek yerlerİzmit merkezine 20 km uzaklıktaki bu yer âdeta masal gibi bir yerdir. Konaklama imkânı bulunmamaktadır fakat piknik malzemelerini getirenler burada piknik yapmaktadır. Muhteşem bir doğaya sahip olan bu yerde vakit geçirmek size çok iyi gelecektir. 8 km uzunlukta bisiklet parkuru, Botanik Yolu ve Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi de burada yer almaktadır.

Kocaeli Körfez Gezilecek Yerler

Kalabalığın ve yoğun trafiğin hâkim olduğu ilçe Kocaeli gezilecek yerler listesi içerisinde fazla yer kaplamayacaktır. Zira Yarımca Sahili dışında gezilecek pek bir yeri yoktur. Gebze’den sonra Kocaeli’nin en büyük 2. İlçesidir. Temiz havası, çay bahçeleri ve güzel manzarasıyla tercih sebebi olabilir.

38. Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm Köşkü

körfez gezilecek yerlerYıldız Sarayının minyatürüdür ve Hereke kıyısındadır. Hereke halılarının iyice popüler olmasından sonra bölgeye gelen misafirler için Sultan II. Abdülhamid burada bir köşk yapılmasını emretmiştir. 3 haftada Yıldız Sarayı’nda hazırlanarak parçalar hâlinde deniz yoluyla buraya getirilen köşk, büyük bir ustalıkla monte edilmiştir. Metal çivisiz, tekne yapım tekniğiyle ve ahşap konstrüksiyon ile meydana getirilen bu köşkün iç dizaynında ise Hereke dokuması halılardan, ipekli perdeliklerden ve döşemeliklerden yararlanılmıştır. Başka eşyalar da saraydan getirilip yerleştirilmiştir. Alman imparator ise buraya böcek koleksiyonu armağan etmiştir.

Kocaeli Gölcük Gezilecek Yerler

Gölcük; Kocaeli’nin şirin bir ilçesidir ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan Donanma Komutanlığı burada bulunmaktadır. Ayrıca büyük bir tersaneyi barındıran Gölcük; bu özelliklerinden dolayı ‘donanma kenti’ diye anılmaktadır. Doğal ortamı da tek kelimeyle muhteşem olan Gölcük’ün gezilecek yerleri şunlardır:

39. Sultan Baba Türbesi

gölcük gezilecek yerlerÖrcün Köyü sınırlarındaki bu türbe, körfeze hâkim bir noktadadır. Etrafı selvi ve çam ağaçlarıyla çevrelenmiş bir tepede yer almaktadır. Türbenin İbrahim Ethem hazretlerine ait olduğu ifade edilmektedir. Kendisine Sultan Baba lâkabı verilmiş olan büyük velî, Halveti Tarikatı’na mensuptur, bu tarikatın Şemsi Kolu’ndandır. Osmanlı döneminde buraya yerleşmiş ve hamamcık, hamam, ev ile zâviye yaptırmıştır.

40. Değirmendere Yalı Evleri

kocaeli gezilecek yerlerEski Yalı Mahallesi’ndeki evler mimarisiyle sizi asırlar öncesine götürecektir. Gölcük Belediyesi’nin koruma altına aldığı bu tarihi evlerin restore edilmesi onların günümüzde varlıklarını sürdürmelerini sağlamıştır. Bu evler; Ahşap Heykel Müzesi, Seramik Müzesi, kütüphane, restoran, butik otel ve kafeterya olarak kullanılmaktadır. Böylelikle bu kültürel tesisler tarihi dokunun yaşatılmasında rol oynamıştır.

41. Saraylı Köyü

gölcük gezilecek yerlerTertemiz havası ve suyuyla, muazzam tarihi dokusuyla ve göz dolduran manzarasıyla Kocaeli gezilecek yerler listesi içinde mutlaka olması gereken bir bölgedir. Meydanda bir Osmanlı konağı vardır fakat ne yazık ki harap olmuştur. Köyün bahçelerinde nar ağaçlarına ve bol miktarda Cennet Hurması’na rastlanabilir. Çınar ağaçlarının altında oturup semaver çayı içmenizi öneririz. Doğada keyifli bir kahvaltı için Dilruba Sultan Köy Evi, Bahçe Patara, Sevgiden Gelen Lezzetler, Doğa At Çiftliği ve Kahvaltı Evi veya köy pazarındaki çay/gözleme servisi tercih edilebilir.

42. Kazıklı Kervansarayı

kocaeli gezilecek yerlerHacıların ve kervanların uğrak noktası, sefer zamanında Osmanlı askerlerinin konaklama yeri olan Kazıklı Kervansaray, Gölcük Belediyesi’nce restore edilmiştir. Burada seminer, tiyatro gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

43. Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri

kocaeli gezi listesiTarihinin ikinci Yüzyıl Roma Devri’ne dayandığı söylenen termal tesis, geçtiğimiz yıllarda ‘Tarihe Saygı’ projesi çerçevesinde yenilenerek modern bir görünüme kavuşturulmuştur. Gölcük Ilıcası’nın pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

44. Ulaşlı Sahili ve Saklıgöl

gölcük gezilecek yerlerGölcük’e bağlı Ulaşlı’da yer almaktadır fakat varlığından çok fazla insanın haberdar olduğu söylenemez. Kafa dinlemeye, sevdiklerinizle huzurlu, sakin bir ortamda kahvaltı yapmaya ihtiyacınız varsa burayı tercih etmeniz çok iyi olacaktır. Dilerseniz sonra da sahil boyu yürüyebilirsiniz.

45. Gölcük Deniz Müzesi

İlçe merkezindeki Donanma mahallesinde, Deniz anıtı’nın yanındadır. 1976’da kurulmuştur ve 12 bölümden meydana gelmektedir. 17. Yüzyılda kullanılmış olan kaval toplarını, tek fişek hazneli tüfekleri, su mayınlarını, ve denizci giysilerini burada görmek mümkündür. Kıbrıs Harekatı’nda ele geçirilmiş olan Rum Hücum Botu ise müzenin bahçesinde sergilenmektedir.

46. Gözlementepe Mesire Alanı

Yeşil tabiatıyla ve körfez manzarasıyla yeşilin ve mavinin uyumunu yakından görebileceğiniz bu yer, Kocaeli gezilecek yerler listesi kapsamındaki en mütevazi, en doğal yerlerden biri olarak değerlendirilebilir. Burada Gölcük Belediye Tesisleri de yer almaktadır.

47. Kadırga Yaylası

Gölcük’e bağlı yazlık beldesindeki bu yayla hem doğal güzellikleriyle hem de her sene tertip edilen şenliklerle rağbet görmektedir. Her Temmuz ayında düzenlenen Kadırga Yayla Şenlikleri 3 gün sürmekte ve bu çerçevede muhtelif kültürel etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

48. Yarhisar Gemi Müzesi

kocaeli gezilecek yerlerGölcük ilçe merkezinde bulunan Kavaklı Parkındaki bu müze ülkemizde karaya yerleştirilen ilk ve tek su üstü savaş gemisi müzesidir. Türkiye’deki müze gemilerinin üçüncüsü olan Yarhisar Gemi Müzesi’ni rehber ile beraber gezebilirsiniz. 1965-2005 yılları arasında Türk sancağını taşıyan ve böylece Keşif-karakol vazifesi gören Yarhisar gemisi’nin müzeye çevrilmesi Donanma Komutanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle olmuştur.

49. Nüzhetiye Köyü Alabalık Tesisleri Ve Şelalesi

gölcük gezilecek yerlerNüzhetiye köyü Gölcük’e 13 km mesafededir. Doğa yürüyüşü için gayet uygun bir alan olup şelalesi de ayrı güzeldir. Yürüyüş parkurunun uzunluğu 4 kilometredir ve alabalık tesislerinden başlamaktadır.

Bu arada ilçede Gölcük Uluslararası Halk Oyunları Festivali ve Uluslararası Nakışlı Kırkyama Festivali düzenlenmektedir. Denk gelirseniz katılmalısınız. Değirmendere bölgesine de uğramalı, Değirmendere fındıklarının tadına bakmalısınız.

50. Şehitler Mezarlığı

Dumlupınar mahallesindeki bu mezarlık 1 Mart 1958’de Üsküdar Vapuru faciası nedeniyle hayatını kaybedenlerin anısına yapılmış olup bu olay, 1999 Depremi’nden sonra Gölcük’ün yaşadığı en büyük felâketlerden biri olarak nitelendirilmektedir.

Kocaeli Kandıra Gezilecek Yerler

Kandıra; İzmit Körfezi’nin kuzeyindeki bir Kocaeli ilçesidir. Karadeniz sahilinde yer alan Kandıra, İzmit ilçesine 45 kilometre mesafededir. Kandıra yoğurdu ve, Kandıra hindisi Kandıra bezi meşhurdur.

51. Akçakoca Anıt Mezarı

kocaeli gezi listesiKandıra-Kefken yolu üzerindeki bu mezar Babadağ tepesinde bulunmaktadır. Akçakoca Bey Kocaeli fatihi olarak bilinen bir kişi olup 1234-1328 arasında yaşamıştır. Anıt mezarının tarihi ise 1974 yılına dayanmaktadır. Anıtın merkezinde Akçakoca Bey’in kabri vardır.

52. Kefken

Kandıra’ya takriben 20 km uzaklıktadır. İstanbul’a yakın bir doğa harikasıdır. Tepeleri, sahilleri ve plajlarıyla Kocaeli tatili için vazgeçilmezdir.

53. Kefken Adası

kocaeli gezilecek yerlerCebeci Sahilinin karşısındaki bu adaya tekneyle 5 dakika içinde ulaşılabilir. Ada, içerdiği tarihi kalıntılar nedeniyle sit alanı statüsü kazanmıştır ve ziyarete kapalıdır. Fakat içindeki feneriyle ve uzaktan seyredilebilen muhteşem güzelliğiyle oldukça dikkat çekicidir. Burada Cenevizliler döneminden kalan su kuyuları ve tarihi bir kale vardır. Cebeci Sahili’nin denizi temizdir, deniz keyfi için gayet idealdir.

54. Pembe Kayalar

kandıra gezilecek yerlerKefken beldesindeki bu doğal oluşum, kelimenin tam anlamıyla büyüleyicidir. Sahil kenarındaki pembe kayalar, güneş ışığı da vurunca mükemmel bir görsel şölen oluşturmaktadır. Kayalar su içinde yumuşakken sudan çıkınca sertleşmektedir.

55. Kerpe

kocaeli gezilecek yerlerKandıra’ya bağlı Karadeniz kıyısındaki bir kıyı kasabası olup doğal güzellikleriyle gözlerinizi ve ruhunuzu doyuracaktır. Kerpe Koyu tertemiz, berrak ve dalgasız suyuyla sizi rahatlatacaktır.

Kerpe Plajı tatil rotanızda mutlaka olmalıdır.

Babadağı ise Kerpe’nin en yüksek yeridir. 400 metre yükseklikteki bu alandan Kerpe Beldesi’ni kuşbakışı seyredebilirsiniz.

56. Sarısu

kocaeli gezi listesiKandıra merkeze 8 km uzaklıktaki bu yer ormanları ve 1 km sahiliyle doğanın merkezidir. İçinden Sarısu Deresi geçtiği için bu ismi almıştır. Güneşlenmek, kamp yapmak, balık tutmak ve yüzmek için idealdir.

57. Kumcağız Plajı

kocaeli gezi rehberiKerpe beldesine 10 dakika yürüme mesafesindedir. İncecik kumu ve tertemiz deniziyle tatilcilerin odak noktasıdır. Kumsalın ortasından Kumcağız Deresi geçmekte ve plajı iki bölüme ayırmaktadır.

58. Bağırganlı Köyü

kocaeli gezilecek yerlerKandıra ilçesinin merkezine ortalama 13 kilometre uzaklıktadır. Bu şirin köy; kumsalları ve koylarıyla hayranlık uyandırmaktadır. Etrafı keşilliklerle kaplanmış bu kumsallarda güneşlenmek sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

59. Sardala Koyu

kocaeli gezi listesiKandıra’ya bağlı bu bölge de Kocaeli gezişi sırasında uğramanız gereken yerlerdendir. Sahili taşlıktır, engebeli orman arazisi yürüyüş için tercih edilebilir. Karadeniz suları ile oluşan Cennet Havuzu da görülmelidir. Yakınındaki Cennet Mağarası’na da uğranılmalıdır. Ziyaretçisi az olan bu bölgede keşmekeşten, curcunadan uzak, keyifli zaman geçirebilirsiniz.

60. Cebeci Plajı

kandıra gezilecek yerlerKandıra ilçesinin Karadeniz’e bakan yerlerindendir. Doğayla bütünleşeceğiniz bu yer temiz denizi ve sakin kumsalıyla sizi burayı tercih ettiğiniz için mutlu hissettirecektir.

61. Tahtalı Göleti

kocaeli gezi rehberiÜlkemizin en büyük göletlerinden 6.’sı olan bu gölet, Üçtepeler Köyü mevkiinde bulunmaktadır. Yeşilin süslediği ve balıklarla dolu bu gölün etrafı da huzurlu bir atmosfere sahiptir. Süs ağaçlarıyla ve fıstık çamlarıyla çevrili olan göletin manzarası görülmeye değerdir.

62. Babalı Köyü

Kandıra merkezden 30 km uzakta olan Babalı Köyü’nün sahili Karadeniz’e nâzırdır. Ön tarafı kayalıktır ve sağı Kum Plaj’a, solu ise Dikili’ye bakmaktadır. babalı plajı’nın çevresinde bir alışveriş merkezi yoktur, oldukça ssessiz sakin bir yerdir. Sakarya sınırında bulunan son plaj burasıdır. Sahil şeridi 27 km uzunluğundadır. Denizi kuzey rüzgarı aldığından hırçındır. sörf, kay, dalga ve rüzgar sörfüne uygundur.

63. Seyrek Kalesi

Kerpe Kasabası’ndaki bu tarihi yapı antik liman kalelerinden biridir. Bizans Dönemi’nde inşa edildiği yönünde bir tahmin yürütülmektedir. II. Dünya Savaşı’nda kullanıldığı düşünülen siperler vardır.

64. Kovanağzı Koyu

Kefken merkezden 15-20 dakikaklık yürüme mesafesindeki bu koy, dalgasız ve temiz deniziyle turistik bir bölgedir. Doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti de burada yapılabilecek aktivitelerdendir.

Not: Kandıra ilçesinde Kapri Plajı, Yeşil Koy, Midye Koyu da ziyaret edilmelidir.

65. Kartal Kayalıkları

Kerpe Kayalıkları olarak da bilinir. Rüzgarların ve dalgaların etkisiyle oluşan falezlerin meydana getirdiği bu kayalıklar fotoğraf çekmek, güneşlenmek, gün batımını seyretmek ve denize girmek için tercih edilmektedir.

66. Kerpe Plajı

Kocaeli plajlarının 6 tanesi mavi bayrak ödülü almıştır. Onlardan biri de Kerpe Plajı’dır. İstanbul’a yakındır ve yaz sezonunda ziyaretçi akınına uğramaktadır. Genişliği 10 metre, uzunluğuysa 500 metredir.

Yine Kerpe’de bulunan; Miço Koyu Kadınlar Plajı, Sosyete Plajı Kerpe Diem Beach, Ömerağzı Koyu, Eski Kerpe Burnu ve Doğa Çadır Kampı’da ziyaret edilebilir.

67. Uzunkum Tabiat Parkı

Kocaeli gezi rehberi listemizdeki bu tabiat parkı Kandıra- Cebeci Köyü’nün doğusundadır. Upuzun bir kumsalı vardır, bilhassa kamping aktiviteleri için tercih edilmektedir. 2014’te tabiat parkı statüsü kazandırılarak korumaya alınmıştır. Parkta kum zambağı diye bilinen Pancratium Maritimum ve bunun gibi soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok canlı yaşamaktadır. Bir tarafı denizle, bir tarafı ormanla kaplıdır. 580 dönüm (235 hektarlık) bir alana yayılmış olan park, doğanın tadını çıkarabileceğiniz şahane bir yerdir. Sörf, bisiklet, dalga ve kuş seslerini dinlemek, trekking, doğa yürüyüşü, balık tutma, sualtı dalışı, yüzme, meditasyon, doğa gözlemciliği, piknik, kamp, yamaç paraşütü ve off-road burada yapabileceklerinizden bazılarıdır.

68. Kaya Havuzu

Kıncıllı Köyü yakınlarındaki Kaya Havuzu, Sarısu ile Kerpe arasında bulunmaktadır. Deniz suyunun kayalıklarla çevrelenmesi ile oluşmuş bu havuz derindir ve atlayış, dalış gibi aktivitelerden hoşlananlar için biçilmiş kaftan niteliğindedir.

Not: Kefken Limanı, Ceneviz Plajı, Martı Kaya, Tuzağzı, Miço Koyu ve Nihat Erim Tepesi de Kandıra’da görülmesi gereken yerlerdendir.

Kocaeli Karamürsel Gezilecek Yerler

Yalova ile Gölcük arasındaki bu ilçe Kocaeli Körfezi’nin güneyindedir. Meyve bahçeleri ve sahil şeridi ile sevimli bir ilçedir. Sapsız Karamürsel sepeti ile meşhurdur. Karamürsel ilçesine özgü lezzetlerden simit dolması da oldukça beğenilir. Karamürsel’in kurtuluşu her yıl 4 Temmuz’da kutlanmaktadır. Osmanlı’da ilk kumaş fabrikası burada kurulmuştur.

69. Kumyalı Plajı

karamürsel gezilecek yerlerKocaeli merkeze 35 km mesafededir. İnce kumlarla örtülüdür ve uzunluğu 600 metredir. Suyu berrak ve temizdir. Çevresinde birçok işletme bulunmaktadır.

70. Akpınar Suyu

Karamürsel merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Bu mesire yeri milli park alanıdır. Akpınar adlı memba suyu buradan çıkarılmaktadır.

71. Karamürsel Bey Mezarı

Bölgeye ismini veren ve Osmanlı’nın kaptan-ı deryası unvanına sahip Karamürsel Bey’in anıt kabri de mutlaka ziyaret edilmelidir.

72. Oluklu Tepesi

Merkeze 7 km uzaklıktaki bu tepe İznik- Karamürsel karayolu üzerindedir. Marmara Denizi’ne ve İzmit Körfezi’ne bakan bu tepenin deniz manzarası oldukça güzeldir. ‘Aşıklar Tepesi’ diye de bilinen bu tepede piknik yapılabilir.

73. Baş Değirmen Mesire Yeri

Karamürsel’de mesire yerleri çoktur. Karapınar Köyü’ndeki bu mesire yeri de onlardan biridir. Ormanlık alandaki bu piknik yeri yemyeşil manzarasıyla gelenleri huzura gark etmektedir. Burada çocuk oyun alanları, otopark, piknik alanları ve alabalık tesisleri vardır.

Altınkemer Kumsalı, İhsaniye Köyü, Akçat Köyü, Kızderbent Köyü, Osmaniye Köyü, , Sünni Baba Türbesi ve Camii ile mesire alanı, Karamürsel Sahili, Valide Köprü , Vasiye Nine Türbesi, Yalakdere Köyü de Karamürsel gezilecek yerler arasındadır.

Kocaeli Kartepe Gezilecek Yerler

Kocaeli gezi rehberi içinde merkezden önceki son ilçemiz burasıdır. 2008’de ilçe olan Kartepe, kış turizmi açısından gelişmiş bir yerdir. Sapanca Gölü’nün güney batı kıyısındaki bu tatil beldesi kayak ve kış tatili için sıklıkla tercih edilmektedir.

74. Maşukiye

Sapanca Gölü’nün yakınındaki bu beldenin tarihi 1860’lı yıllara dayandırılmaktadır. Önceki adı Voçhe Hable olsa da uzun yıllardır Maşukiye olarak bilinmektedir. Doğal atmosferiyle âşık olacağınız bir yerdir.

Maşukiye gezilecek yerler yazımdan daha detaylı liste görebilirsiniz.

75. Kartepe Kayak Merkezi

Ülkemizin en ünlü kayak merkezlerindendir. Ski Pass ile giriş hakkı sağlanan pistlerde zorluk derecesine göre seçim yapılarak güzel vakit geçirilmektedir.

76. Sapanca Gölü

kartepe gezilecek yerlerKartepe’nin güney batısındaki Sapanca Gölü Sakarya’nın Sapanca ilçesine bağlıdır. Pek çok tatlı su hayvanının yaşam alanı olan gölün çevresi de doğal güzelliklerle bezenmiştir.

77. Eşme

Kartepe’de piknik için tercih edilebilecek alanlardan biridir. Doğa gezintilerinin yapıldığı bu alanlar ayva ağaçlarıyla kaplıdır. Kartepe’ye 10 km uzaklıktadır.

78. Kuzuyayla Tabiat Parkı

Kayın ağaçlarıyla kaplanmış bu ormanlık alan çadır kampına gayet uygundur. İlkbahar ve yaz mevsiminde gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Girişi ücretlidir.

79. Aygır Deresi

Bu akarsu, Kartepe’nin zirve noktasından başlayarak Sapanca Gölü’ne dökülmektedir. İlçede öne çıkan bu doğal güzellik de mutlaka yakından görülüp fotoğraflanmalıdır.

80. Uzuntarla

At yetiştiriciliğinin yapıldığı bu bölge göl kıyısındadır ve burada bir golf sahası vardır. Doğa manzarasının güzelliği sizin beğeninizi kazanacaktır.

81. Ormanya

kocaeli gezilecek yerlerBurası, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olarak tanımlanmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıdır ve önemli bir turistik noktadır. 2000 dönümlük bu alanda 700’den fazla hayvan bulunmaktadır. Burada yürüyüş parkurları, çocuk hayvanat bahçesi, karavan ve çadır kampı gibi imkanlar da vardır.

Ayrıca Kartepe’de Soğuksu Piknik Alanı’na, Başdeğirmen Mesire Yeri’ne, Alabalık Vadisi’ne, Kuzu Yaylası Tabiat Parkı’na, Sarımeşe’ye ve Hikmetiye Cami’ye uğramanız, Thököyl İmre Anıtı’nı görmeniz önerilir.

Kocaeli’de Nereye Gidilir?

Görüldüğü gibi Kocaeli gezilecek yerler bir hayli çoktur. Kocaeli’de gezilecek yerler bu listede yazılanlardan ibarettir demiyoruz fakat hazırladığımız bu Kocaeli gezilecek yerler listesi ile olabildiğince çok yeri tanıtmaya çalıştık.

Umarız Kocaeli gezi rehberi size yol gösterici nitelikte olmuştur. İstanbul gezilecek yerler yazımı da incelemenizi tavsiye ederim.

Hepinize iyi tatiller!

Yorum yapın