Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Bilecik Gezilecek Yerler 55+ | En İyi Bilecik Gezi Rehberi

Bilecik Gezilecek Yerler 55+ | En İyi Bilecik Gezi Rehberi

Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile hayranlık uyandıran Bilecik, ülkemizin yüzölçüm bakımından en küçük şehirlerindendir. Osmanlı’nın temelleri burada atılmıştır ve Bilecik, asırlar boyu pek çok tarihi mirasa ev sahipliği yapmıştır. 4.307 kilometrelik alanıyla Bilecik; kendisi küçük, değeri büyük bir şehirdir. Bilecik gezilecek yerler de bunun somut örnekleridir.

Bilecik Gezilecek Yerler Listesi

Bilecik’te nereye gidilir? sorusun cevabını ilçelere göre tasnif etmek daha doğru olacaktır. Tarihi M.Ö. 3000’lü yıllara dayandırılan Bilecik Antik Çağ’dan itibaren birçok uygarlığın izlerini taşımaktadır. En fazla da Osmanlı devletinden kalıntılara rastlamanın mümkün olduğu Bilecik, hem merkezinde hem de civar ilçelerinde görülmeye değer birbirinden güzel mekânlar barındırmaktadır. İl merkeziyle beraber 8 ilçesi olan Bilecik’in gezilecek yerleri şu şekildedir:

Bozüyük Gezilecek Yerler

Bilecik’in en büyük ve en köklü ilçelerinden biri olan Bozüyük; Osmanlı mimarisinin örneklerinden olan camileriyle, çeşmeleriyle ve türbeleriyle Bilecik gezilecek yerler listesinde ilk sıradadır. İnönü Muharebesi burada yapılmıştır ve bu itibarla Bozüyük ilçesinde birçok şehitlik vardır. Köyleri, yaylaları, hastalıkların şifâ bulmasına vesile olan tertemiz doğal sularıyla Bozüyük; Bilecik’in gözbebeğidir.

1. Türbin Mesire Yeri

bilecik gezilecek yerlerDoğayla iç içe vakit geçirmek, temiz havada piknik yapmak istiyorsanız burayı tercih etmeniz önerilir. Merkeze 8 km uzaklıktaki bu mesire yerinde gündelik ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz çeşitli işletmeler mevcuttur. Yamaçta bir şelale bulunmaktadır ve buradan elektrik üretimi gerçekleştirilmektedir.

2. Atatürk Köşkü

bozüyük gezilecek yerlerAtatürk, ilçeye geldiğinde kısa bir süre burada konaklamıştır. Atatürk’ün silah arkadaşlarından olan Çolak İbrahim burayı 1930’da inşa ettirmiştir.

Yemyeşil bir doğanın tam ortasında konumlanan bu ev Bulgar mimarisini yansıtmaktadır. Dış cephesinin görünümü Atatürk’ün Selânik’te doğduğu eve benzemektedir.

3. Bozüyük Şehir Müzesi

bilecik gezilecek yerlerBilecik gezilecek yerler
içinde târihi hüviyetiyle önem arz eden bir diğer yer ise bu müzedir. İlçenin tarihini yansıtan belgelerin, eşyaların ve fotoğrafların sergilendiği müze Çarşı Mahallesi’ndedir. İbrahim Çolak tarafından yaptırılan ev restorasyondan geçirilmiş ve ondan sonra bu müze hizmete girmiştir.

4. Bozüyük Yaylaları

bozüyük gezilecek yerlerİlçe, Bilecik’in yayla turizminde büyük rol oynamaktadır. Yaylalar ekseriyetle 1600 metre rakımlıdır. Sofular Yaylası ve Kömürsu Yaylası Bozüyük ilçesinin en popüler yaylalarındandır. Ormanların kaplamış olduğu bu yaylalar, yaz mevsiminde yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Çam, köknar, kavak ve kayın gibi muhtelif ağaç türlerinin yanı sıra birçok çiçek türüne de yaşam alanı olan bu yaylalar doğa yürüyüşleri, kampçılık ve benzeri aktiviteler için de uygundur. Yaylaların bünyesinde çok sayıda su kaynağı vardır. Buradaki suların böbrek taşına iyi geldiği söylenmektedir. Onun için Bozüyük yaylaları şifâ arayan Bilecik vatandaşlarının da hususi ziyaret noktalarından biri olmaktadır.

5. Bozüyük Kasım Paşa Camii

Mimar Sinan tarafından yapılmış olan bu cami, Bozüyük merkezindedir. Kasımpaşa Mahallesi’ndeki bu camiye ulaşım gayet kolaydır. 1528 yılına tarihlenen cami Kânunî Sultan Süleyman’ın komutanı Kasım Paşa’nın emriyle inşa edilmiştir. 17×17 metre ölçülerindeki caminin duvar kalınlığı 2 metredir. Ustalıkla yerleştirilen fildişi kakmalarıyla ve çinileriyle dikkat çeken caminin ahşap süslemeleri de ilgi görmektedir. 1938 yılında onarılmaya başlanan caminin restorasyon işlemi 1939 itibariyle tamamlanmıştır ve cami bugün sapasağlam ayaktadır.

Caminin yakınında Kasım Paşa Îmâreti bulunmaktadır ve hâlâ kullanımdadır. Bugün aşevi olarak insanların hizmetinde olan yapı da ilçede görülmesi gereken yerlerdendir.

6. Zafer Anıtları ve Şehitlikler

bozüyük gezilecek yerler, bilecik gezilecek yerlerBozüyük ilçesi tarihi süreçte çeşitli savaşlara tanıklık etmiştir. Kurtuluş Savaşı ve İnönü Muharebeleri bunlardandır. Pek çok şehit verdiğimiz bu savaşların Türk tarihindeki önemi herkesin malumudur. İşte Bozüyük, kahramanca savaşarak şehâdet şerbetini içen yüzlerce askerin metfun bulunduğu şehitlikleriyle mânevi bakımdan çok kıymetli bir ilçedir. Her birini ziyaret ederken tüylerinizin diken diken olacağı ve Mehmetçiklerimize ne kadar çok şey borçlu olduğumuzu yeniden hatırlayacağınız o şehitlikleri Bilecik gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmamalısınız. Akpınar Köyü’ndeki İnönü Şehitliği bunların başında gelmektedir. Bu bölgede 844 şehidimizin kabri vardır ve burada her sene anma törenleri düzenlenmektedir. Bir de şehitlik nişan taşının mevcut olduğu bu bölgedeki mezarların ayak yanlarında ise Türk bayrakları bulunmaktadır.

‘Metristepe Zafer Anıtı’ da burada şehit olanlara ithafen yaptırılmıştır. Bozüyük’ün 16 km uzağındaki betonarme  anıtın yüksekliği 24 metredir ve üstünde şehitlik rütbesine erişen askerler hakkında bilgilere yer verilmektedir. 1975’ten beri ziyarete açık olan bu anıt mutlaka ziyaret edilmelidir.

İntikamtepe Şehitliği ise Kurtuluş Savaşı şehitlerinin bulunduğu yerdir. Dodurga istikametindeki güzergahta konumlanmış olan şehitliğin içerisinde 63 mezar vardır. 1959 yılında açılan bu şehitlik de Bozüyük gezisi sırasında atlamamanız gereken bir yerdir.

Öte yandan Bozüyük ilçesine gelenlerin buradaki her biri ayrı bir nostaljik atmosfere sahip dükkanlara uğrayarak Bilecik bezlerini, ibrikleri, vazoları, Bilecik el sanatlarından biri olan çömlekçilik sanatı ile yapılan nâdide eserleri inceleyip kendileri ve sevdikleri için satın almaları önerilir. Boza ve Bozüyük tatlısı da Bozüyük ilçesine uğramışken tadına bakılması gereken şeylerden biridir. Bozüyük’te konaklama için ise; Grand Hotel Başaran, Otel Grand Çalı, Gülümser HatunTermal Otel & Spa ve Namlı Osmanlı Konağı tercih edilebilir.

7. Dodurga Barajı

Bilecik gezilecek yerler
arayışında olanlara bir diğer önerimiz Dodurga Barajı’dır. Göletin çevresi mesire alanıdır ve amatör balık avcılığına uygundur. Fakat burada WC ve piknik masası gibi düzenlemelerin yeterli olmadığı bir gerçektir.

8. Kumral Abdal Türbesi

bilecik gezilecek yerlerBilecik gezilecek yerler
içerisinde mânen çok değerli olan yerlerden biri de bu türbedir. İlçenin merkezinden 2 kilometre uzakta bulunan türbe Kovalıca yolu üzerinde bulunmakta olup türbede metfun bulunan zât; Osmanlı’nın kuruluş döneminde Ertuğrul Gazi’nin sancaktarı olan Kumral Abdal isminde bir kişiye aittir.

9. Camiyayla Köyü

Suyu ve peyniriyle ünlü olan bu köy de Bilecik gezilecek yerler listenizde olmalıdır. Suyunun böbrek kumuna ve taşına faydalı olduğu belirlenen Camiyayla Köyü’nün lezzetli peynirleri de tadılmaya değerdir.

Gölpazarı Gezilecek Yerler

Bilecik’in nüfusu az olan küçük fakat şirin ilçelerinden biridir. Kirazıyla meşhurdur. İlçede Er Eğitim Tabur Komutanlığı bulunmaktadır ve bu durum ilçenin sosyal durumunu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Yılın belli dönemlerinde Kiraz Festivalleri ile hareketlenen ilçe, Bilecik gezilecek yerler itibariyle bize şunları sunmaktadır:

10. Mihal Bey Hanı

bilecik gezilecek yerlerBurası Taşhan olarak da bilinmektedir. Önceleri kervanların burayı konaklama için kullandıkları ifade edilmektedir. Kapısının üzerinde bir kitâbe mevcuttur ve burada yapının Mihal Bey tarafından 1318 yılında inşa ettirdiği yazmaktadır. İri taşlardan örülmüş duvarları günümüze sağlam gelmiş olsa da 1969’da kuzey doğu bölümünün tekrar yapıldığı bilinmektedir.

11. Mihal Gazi Camisi

gölpazarı gezilecek yerlerİlçe merkezindeki bu cami Çarşı Camisi olarak da adlandırılmaktadır. Mihal Bey’in torunlarından Gazi Mihal Paşa’nın 1415 ile 1418 yılları arasında yaptırmış olduğu cami 1811’de yenilenmiştir. Orijinal mimarisi 1975’te yıkılarak doğu bölümüne başka bir minare yapılmıştır. Günümüzde kullanılmaktadır.

Gölpazarı; başka tarihi eserler de barındırmasına rağmen bunlar gezilip görülecek türden değildir. Ne yazık ki günümüze tamamen harap halde ulaşabilmişlerdir. Derecik Ören ve Kasımlar köylerinde bulunan camiler, Kasımlar köyü civarında 3 lahit içerdiği iddia edilen kaya mezarı bunlara örnektir.

İnhisar Gezilecek Yerler

Narlarıyla meşhur bu ilçeyi özel kılan tek şey budur demek mümkündür. Maalesef ne tarihi, ne turistik bakımdan gezilecek pek bir yeri yoktur. Bilecik merkezi ile İnhisar ilçesinin arasında 56 kilometre uzaklık vardır. Buraya gelenlerin nar lokumu almaları tavsiye edilir. Bilecik gezilecek yerler açısından fazla bir alternatif bulunmayan ilçede uğrayabileceğiniz yerler şunlardır:

12. İnhisar Mağarası

inhisar gezilecek yerlerBu mağara tam olarak turizme açık değildir. Fakat ziyaretçisi de genellikle eksik olmamaktadır. İnhisar ilçesinin merkezinde, İnkaya Tepesi’nin kuzeyinde yer alan bu mağaranın uzunluğu 1,9 km’dir. İnhisar’a ve Sakarya Nehri’ne tepeden bakan mağaranın rakımı 300 metredir. MTA yani Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün 2001’de haritasını çıkardığı İnhisar Mağarasının derinliği 40 metreyi bulmaktadır. Mağaranın uzunluğuysa 170 metredir. Mağara galerisi tavandan 3-15 metre yükseklikte olup genişlik ölçüsü ise 5-25 M. Arasında değişkenlik göstermektedir.

Mağarada koloniler hâlinde yaşayan binlerce yarasa bulunmaktadır. Mağara ağzının yanında bir giriş daha vardır ve buraya İnhisaraltı Mağarası denilmektedir. Bu ikinci galeriyi mağaranın devamı olarak nitelendirmek mümkündür. Mağarayı meydana getiren yeraltı suyu ve Sakarya Nehri alçala alçala işte bu galeriyi oluşturmuştur. Binlerce yıllık oluşum sürecinden geçen bu mağaranın tahrip olduğunu esefle dile getirmek zorunda olmamız üzücü bir durumdur.

13. Çalkara Şelalesi

bilecik gezilecek yerlerBir vadi tabanındaki bu şelale vadinin dip kısmına indiğinde tüm ihtişamı ortaya çıkmaktadır. İrili ufaklı birçok şelale meydana getirerek Sakarya Nehri’ne karışan şelalelerin görüntüsü tek kelimeyle muazzamdır. Çalkara Şelalesi’nin etrafında meyve ağaçları vardır. Bu ağaçlar da şelalenin güzelliğiyle müthiş bir uyum sergilemektedir. Yoldan görünmeyen bu şelale ancak vadi tabanına inilerek görülebilmektedir. Ortalama 8 metre yükseklikten akan şelalenin rakımı 5 metredir. Kartpostallık görünümüyle tam fotoğraf çekmelik bir yer olup Bilecik’te gezilecek yerler içinde kesinlikle es geçilmemelidir. Buna ilâveten şelalenin yakınındaki mağaraları da görmeniz önerilir.

Osmaneli Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin doğusunda kalan bu ilçe Sakarya Vadisi’ndedir. Sakarya Nehri’nin ikiye ayırdığı, Bilecik’in şirin, nezih ilçelerinden biri olan Osmaneli; sessiz-sakin, kalabalıklardan uzakta bir yerdir. Ânın tadını sindire sindire, huzurla çıkarabileceğiniz bir ilçe olan Osmaneli; küçük bir Anadolu kasabası olarak tanımlanabilir. İlçenin önceki adı Lefke’dir. Bu; yeşillik-kavaklık demektir. Yöre, Osman Gazi tarafından 1308 yılında Osmanlı Devleti’nin hâkimiyeti altına alınmıştır. 1913 senesinde Osman Gazi’ye ithafen bölgeye Osmaneli ismi verilmiştir. 16. Yüzyıldan sonra Anadolu ile Osmanlı arasında bir geçit vazifesi üstlenen bölge; hac yolu, ticaret yolu, ordu yolu gibi fonksiyonlarla aktif bir şekilde kullanılmıştır. İlçede birçok tarihi konak bulunmaktadır. Bazılarının yenileme çalışmaları sürmekte olup çoğu bakımlı konaklardır.

14. Rüstem Paşa Camii

osmaneli gezilecek yerlerKânunî Sultan Süleyman döneminde sadrazamlık görevinde bulunan Rüstem Paşa’nın yaptırmaya başladığı bu cami, onun vefatından sonra caminin inşaatı paşanın câriyesi tarafından devam ettirilmiştir. Caminin içerisinde Fetih sûresinin süslü işlemelerle yazıldığı görülmektedir. Cami-i Kebir ve Ulu Camii diye de bilinen bu caminin yapımı 1542’de tamamlanmıştır. 1779’da onarımdan geçen cami son olarak 2011 senesinde restore edilerek bugünkü hâline getirilmiştir.

15. Hacios Georgios Kilisesi

osmaneli gezilecek yerler, bilecik gezilecek yerlerBurası Osmaneli ilçesinin merkezindedir. Aya Yorgi Kilisesi olarak da bilinir. İznik-Rum imparatorluğu devrinde yapılan kilisenin çatı örtüsü ve ortasında bulunan küçük kubbe yıkılmıştır. Ön cephesinde iki çan kulesinin yer aldığı kilise tahminlere göre 19. Yüzyıl eseridir. Bugünkü kilise 1874’de Macaristanlı bir mimar tarafından inşa edilmiştir. Nitekim uzaktan görünümü de bir Avrupa kilise tarzını çağrıştırmaktadır. Rumlar 1924 yılında burayı terk edince kilise de kendi hâline bırakılan metruk bir yapı olmuş ve bir müddet ağıl olarak kullanılmıştır. Kilisede bugün bile yangın izleri görülmektedir.

16. Selçuk İçmeleri

İlçe merkezinden 9 kilometre uzaklıktaki Selçuk İçmesi’nin suyu 4 farklı çeşmeden gelmektedir. Bu su bol miktarda sodyum sülfat, sodyum karbonat ve sodyum klörür ihtiva etmektedir. 15-20 derece arasında sıcaklık değerine sahip olan içme suyu; karaciğer, safra kesesi, mide, idrar yolları ve bağırsak hastalıklarına yararlıdır. Mesane ve böbrek taşı düşürmeye de yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Bu arada; Osmaneli ilçesinde bir taş köprü kalıntısı mevcuttur. Söylendiğine göre Göksu ırmağı üzerinde bulunan köprüyü Mimar Sinan yapmıştır. Fakat bugün köprüden geriye taş yığını kalmıştır.

17. Akkaya Şelalesi

bilecik gezilecek yerlerOsmaneli merkezden 12 kilometre uzaklıktaki bu şelale güzel bir piknik yeridir. ‘Bilecik’te gezilecek yerler kolay kolay bitmeyecek, hiç değilse biraz soluklanalım.’ Diyenler için gayet uygun bir dinlenme alanıdır.

18. Selçuklu Gözetleme Kuleleri

Osmaneli sınırları içinde yer alan bu yapı ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Orhaneli Köyü Kale mevkiindedir ve tarih meraklılarının görmesi gereken yerlerdendir. Tarihi İpek Yolu üstünde bulunduğu için oldukça önemli olan Selçuklu Gözetleme Kuleleri Selçuklu sultanlarından I. Kılıçaslan’ın 1092-1096 arasında yaptırdığı bir eserdir. Kule, vadinin ve çevrenin gözetlenebilmesine olanak verecek şekilde yükseğe yapılmıştır. Moloz ve kırma taştan yapılan kule aşındığı için bir kısmı harap olmuştur.

19. Osmaneli Tarihi Konakları

osmaneli gezilecek yerlerOsmaneli sınırları içerisinde bulunan, Camicedit ve Camikebir mahallelerinde yoğunlaşmış tarihi konaklar; nostaljik dokusuyla ilgi çekmektedir. 2005’te İlçenin kentsel dokus ilan edilen bölgedeki evler Bursa Koruma Bölge Kurulu’nca tescillenmiştir. İpek böceği yetiştirilmesine imkân tanıyacak şekilde inşa edilen evler zemin katıyla beraber 2-3 katlı olarak yapılmıştır. Evlere sokaktan veya avludan girilmektedir. Evlerin zemin katı yiyecek deposu, ipek böcekçiliği ve ahır amacıyla kullanılmaktadır. Evin fertleri birinci katta yaşamaktadır. Bilecik’te gezilecek yerler sizin için bu evleri gördükten sonra daha da anlam kazanacaktır.

20. Hamide Hatun Camii

bilecik gezilecek yerlerBurası Kırgıllı Camii olarak da bilinmektedir. Osmaneli ilçesine bağlı Camikebir mahallesindeki bu yapı Bilecik merkezine takriben 35 km uzaklıktadır. İnşaatına Şaban Ağa’nın başladığı cami onun vefatı nedeniyle yarım kalmış ise de bir müddet sonra Hacı Mustafa Ağa inşaatı tamamlamıştır. 1550’li yıllardan beri kullanılan cami Osmaneli Belediyesinin katkılarıyla Bursa Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2016 yılında restore edilmiştir.

Pazaryeri Gezilecek Yerler

Şehir merkezine 30 km uzaklıktaki bu ilçe yemyeşil ormanlarla kaplıdır. Doğal güzelliklerle öne çıkan Pazaryeri Bilecik’te gezilecek yerler açısından şu alternatiflere sahiptir:

21. Uzunçam Yaylası

pazaryeri gezilecek yerlerBilecik Pazaryeri’nin 14 km yakınında bulunmaktadır ve havası mis gibi, manzarası harikadır. Yaylanın yolu boydan boya doğal güzelliklerle kaplıdır; kendisi zaten doğanın somut örneğidir. Yayla 1170 metre rakımda yer almaktadır ve burada doğa ile baş başa keyifli saatler geçirmeniz mümkündür.

22. Kara Mustafa Paşa Camii

Osmanlı Padişahı IV. Murat döneminde sadrazam olan Kara Mustafa Paşa’nın 17. Yüzyılın ortalarında inşa ettiği bir külliyenin bir parçasıdır. Yunanlılar burayı yıkıp tahrip etmişlerdir. Günümüze bu camiden ulaşabilen tek şey minaresidir. Caminin yerine başka bir cami yapılmıştır ve minaresi o camide kullanılmıştır.

23. Bozcaarmut Göleti

bilecik gezilecek yerlerPazaryeri ilçesinin merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. Bozcaarmut Köyü yakınlarındaki göletin çevresinde çam ormanları bulunmaktadır. Mavi ile yeşilin âdeta dans ettiği bu bölge aynı zamanda bir mesire yeridir. Burada çadır kurulup kamp yapılması mümkündür. Öte yandan Bozcaarmut Gölet’inde yapılacak diğer aktivitelerden biri de olta balıkçılığıdır..

24. Küçük Elmalı Göleti

bilecik gezilecek yerlerMerkeze uzaklığı 10 km’dir. Küçük Elmalı Köyü civarındaki bu göletin etrafında da çam ormanları vardır. Büyüleyici doğal güzelliğiyle sizi mest edecek olan Küçük Elmalı Göleti’nin çevresinde piknik yapmanız, sevdiklerinizle çok güzel vakit geçirmeniz sizin için unutulmaz bir anı olacaktır. Çocuk oyun alanlarının, oyun sahalarının, ahşap masaların ve sandalyelerin bulunduğu alanda kamp kurma, doğa sporları ve doğa yürüyüşü yapma imkânınız da bulunmaktadır.

Pazaryeri’nden Bursa’ya doğru ilerleyen yoldan Kınık Köyü ve Küçükelmalı’ya yol alırken 10,5 km gittikten sonra Küçükelmalı Göleti’ne varacaksınızdır. Bu mesire alanına giriş çok cüz’i bir ücrete tâbidir. 830 metre rakımlı bu gölet, iddia ediyoruz ki bugüne kadar gördüğünüz en güzel manzara fotoğraflarını aratmamaktadır.

25. Büyükelmalı Göleti

pazaryeri gezilecek yerler

Pazaryeri’nden Bursa yönüne devam ederken yolun 4,2 kilometresinde Günyurdu Köyü ile Büyükelmalı Köyü’ne doğru ayrılmaktadır. Bu yoldan kuzeybatıya doğru gidildiğinde 6 km sonra Büyükelmalı Köyü’nün yakınlarındaki gölete ulaşılır. Göl; köyün 2 km doğusundadır ve bir hayli sakindir. Çevresi meşeliklerle ve çam ağaçlarıyla süslü bu yer, gözlerden uzak, son derece huzurlu bir yerdir. Rakımı 930 metre olan gölet, Sakarya gezilecek yerler içerisinde sayabileceğimiz en özel yerlerdendir.

26. Esere Göleti

Pazaryeri’nin doğusunda, girişteki şehitliğin tam karşısındaki yol üzerinde bulunan Prof. Dr. Güner İnce Caddesi takip edilerek buraya ulaşım sağlanacaktır. Güney istikametine doğru yol aldığınızda 3,8 km sonra göltet, sizi muhteşem manzarasıyla selamlayacaktır. Burası küçük bir gölettir ve yeşilliklerin içinde gizli saklı kalmış bir doğa harikasıdır. 860 metre rakımıyla bu gölet, Sakarya’nın en göz alıcı doğal güzelliklerindendir.

27. Günyurdu Barajı

bilecik'te gezilecek yerlerBu baraj Bakraz Barajı olarak da bilinmektedir. Köyün bir bölümü baraj sularına gömülmüştür. Dramatik görüntülere şâhit olup ilginç fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu bölgenin sürprizleri bununla sınırlı değildir. Göletin içerisinde yavruları ile beraber gezintiye çıkan angut kuşların rastlayabilirsiniz. 835 metre rakımıyla bu gölet, Sakarya’nın en değerli yerlerindendir.

28. Pelitözü Göleti

Pazaryeri merkeze 7 km uzaklıkta bulunan gölet ve piknik alanı güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir. Temiz havası, iç açıcı manzarası ve yemyeşil doğasıyla burası Bilecik gezilecek yerler listesi hazırlarken Pazaryeri için yazmanız gereken bir bölgedir.

Söğüt Gezilecek Yerler

Osmanlı’nın izlerini barındıran bir başka ilçe ise Söğüt’tür. Bilecik’in kendi hâlinde sevimli bir ilçesi olan Söğüt, Osmanlı Devleti’nin doğduğu yerdir. Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu’ndan alınan bu bölge Kurtuluş Savaşı zamanında 3 defa Yunanlıların işgaline uğramıştır. 6 Eylül 1922’de işgalden kurtulan bölge, bugün Bilecik’in huzurlu yerleşim yerlerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir. Burada her yıl Eylül ayıın 2. Haftasında Ertuğrul Gazi Şenlikleri tertip edilmektedir. Bu festivalde film gösterimleri, cirit oyunları, folklor gösterileri, mehteran konserleri izlenebilmektedir. İlçenin denizden yüksekliği ortalama 650 metredir. Söğüt Deresi ağzında, Sakarya ırmağının güneyinde bulunan ilçe tepelerle çevrili bir bölgededir.

29. Kaymakam Çeşmesi

bilecik söğüt gezilecek yerlerHer tarafı çinilerle kaplanmış olan bu çeşme Sultan Reşat döneminde ilçenin o zamanki kaymakamı Sait Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Söğüt’ün merkezinde bulunan çeşme, ilçeye geldiğinizde görmeniz gereken tarihi yapılardandır.

30. Kuyulu Mescid

söğüt gezilecek yerlerBahçesinde bir su kuyusunun bulunduğu ve adı buradan gelen Kuyulu Mescidin tarihi Ertuğrul Gazi dönemine dayanmaktadır. Bugüne kadar defalarca onarılan yapı ibâdete açıktır.

31. Söğüt Etnografya Müzesi

1990 yılında ziyarete açılan müzede etnografik eserlerle ve Söğüt ilçesi ve civarında bulunan arkeolojik eserler sergilenmektedir.

32. Ertuğrul Gazi Müzesi

bilecik gezilecek yerlerİlçe merkezindeki Kayhan Mahallesi’nde yer almaktadır. Eski Türk evlerinden birinin restore edilip müzeye tahvil edilmesiyle 2000 yılında hizmete giren yapının mimarisi çadır şeklini andırmaktadır. Yalnızca bir salondan ibaret olan müze bu hâliyle biraz şaşırtmaktadır. Çünkü bu topraklarda Osmanlı kurulmuştur ve doğal olarak burada pek çok tarihi eserin olması gerekir. Ancak burada Yörük kültürüne ait eserlerden başka bir şey görmemek insanı hayal kırıklığına uğratmaktadır. Müzenin bir vitrininde sikkelere, diğer vitrininde tartı âletlerine, öteki vitrininde ise İznik Müzesi’nden getirilmiş olan Osmanlı çini örneklerine yer verilmektedir. Diğer vitrinde ise arkeolojik eserler bulunmaktadır. Başka vitrinler ise etnografik eserlere ayrılmıştır. Eski kıyafetler, sancaklar, silahlar, kilimler ve halılar, para keseleri, peşkirler, ölçü âletleri bunlardandır. Aslında bir komitenin bu eserleri müze açılmadan önce bu eserleri ilçeden ve yakınındaki köylerden toplayıp Eskişehir müzesinde muhafaza ettiği ve müze kurulunca buraya naklettiği bilinmektedir. Bahçecik köyünde yaşamış olan, Karakeçili Yörüklerinin Beyi diye bilinen Hacı Bey’e Sultan II.Abdülhamid tarafından 1891 yılında armağan edilmiş Ertuğrul Sancağı burada görülmesi gereken önemli eserlerdendir.

33. Hamidiye Camisi

bilecik gezilecek yerlerİlçe merkezinde yer alan cami 1903-1905 yıllarında II. Abdülhamid’in talimatıyla inşa edilmiştir. 2 miminareli cami bu özelliğinden dolayı ilçe halkı tarafından ‘Çift Minareli Cami’ diye de anılmaktadır. Yapının üzeri tek kubbe ile örtülüdür ve kurşun kaplıdır. Cami, uzun dönem bir külliyenin içerisinde bulunmuş ve eğitim faaliyetlerine destek sağlamıştır. Sultan Reşat 1919 yılında, buraya Yetimler Yurdu yaptırmıştır.

34. Çelebi Mehmet Camisi

söğüt gezilecek yerlerİlçe merkezindeki bir diğer cami olan Çelebi Mehmet Camisi 1414-1420 yıllarında Sultan I. Mehmet’in emri üzerine inşa edilmiştir. Osmanlı mimari yapıları arasında kubbeli eserlerin ilk örnekleri arasında bulunan cami 12 kubbelidir ve  II. Abdülhamid zamanında restore edilmiştir. Avlusunda heybetli çınar ağaçlarının yer aldığı cami, dün ile bugünün bir sentezi gibidir ve sizi alıp o günlere götürecektir.

35. Ertuğrul Gazi Türbesi

Türbenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Fakat önceleri buranın Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırıldığı düşünülmektedir. Tahminlere göre açık mezar, sonradan Çelebi Mehmet zamanında türbeye çevrilmiştir. Türbe; geniş duvarların çevrelediği ağaçlı bir bahçededir. 1886-1887 yılları arasında II. Abdülhamid devrinde onarılan türbenin arkasındaki kapının her iki tarafında 1986-1987 tarihli çeşmeler bulunmaktadır. Türbenin bahçesinde Ertuğrul Gazi’nin kabri vardır. Türbeyi dolaşırken duvarların üzerinde kurşun izlerine rastlanmaktadır. İşgal yıllarından kalma bu izler, Yunanlıların bıraktığı kötü hatıralardır. Türbeleri dahî kurşunlayan Yunan askerlerinin düşmanlık derecesi buradan anlaşılmalıdır. Tamamıyla taş yapıdan îmâr edilen türbenin baş tarafında Türk devletlerinin bayrakları, Osmanlı arması ve Kayı bayrağı bulunmaktadır. Fethedilen bölgelerden getirilen topraklar da türbenin yan tarafına koyulmuştur. Türbenin bahçesinde Ertuğrul Gazi’nin yakın arkadaşlarından bazılarının makam kabirleriyle Osman Bey’in büyük kardeşi olan Savcı Bey’in mezarı yer almaktadır.

36. Türk Büyükleri Platformu

bilecik gezilecek yerlerİlçe merkezindeki bu yapı Ertuğrul Gazi Türbesi’nin yanında bulunmaktadır. Türk büyüklerine ait büstlerin ve bayraklarının yer aldığı platformda Söğüt Şenlikleri törenleri, Ertuğrul Gaziyi Anma törenleri yapılmaktadır. Binlerce yörüğün katılımıyla gerçekleştirilen bu törenler çok renkli anlara sahne olmaktadır.

37. Dursun Fakih Türbesi

söğüt gezilecek yerlerSöğüt ilçesinin Küre Beldesi’ndeki bu türbe Söğüt-Bilecik karayolu’na yakın huni biçiminde bir tepededir. Dursun Fakıh olarak bilinen zât; Şeyh Edebalinin damadıdır. Osman Gazi’nin de bacanağı olan Dursun Fakih; hadis, tefsir ve fıkıh gibi ilimlerde eğitim görmüş; yaşadığı devrin ilim adamlarından ve hukukçularından biri olarak kabul edilen faziletli bir insandır. Osman Bey’le beraber pek çok çatışmaya katılan Drsun Fakih; askerlere namaz kıldırmış, vaazlar vermiştir.

38. Dâr’ül-Eytâm (Yetimler Yurdu)

Sultan Reşat’ın yaptırdığı bu yurt, Söğüt ilçe merkezindedir. 2 katlı ve taş duvarlı bir yapı olup giriş kapısının üzerinde göz kamaştıran 12 parça çininin 11 parçası ne yazık ki düşüp kırılmıştır. Bunlar Söğüt Etnoğrafya Müzesi’ne götürülmüş olup hâlen orada sergilenmektedir.

Ayrıca ilçe merkezinde Hamidiye İdadisi olarak bilinen bir yapı vardır. Giriş kapısında bir Osmanlı arması yer almaktadır. İddiaya göre bu arma Söğüt ilçesine; 19 manda tarafından çekilen bir arabayla taşınarak getirilmiştir.

39. Söğüt Çaltı Kaplıcası

Bölge halkının sıklıkla ziyaret ettiği ve bunun yanı sıra turistlerin de ilgi odağı olan Söğüt Çaltı Kaplıcası şifâlı olarak görülmektedir. Çaltı Köyü’ndeki bu kaplıcanın suyu; kronik hastalıklara, uyuz hastalığına, cilt problemlerine, jinekolojik hastalıklara ve eklem rahatsızlıklarına faydalıdır. Kaplıcada bir tesis yer almaktadır ancak burada konaklama imkânı mevcut değildir. Tesis kafeterya olarak işletilmektedir ve günlük ihtiyaçlar buradan karşılanabilir.

Yenipazar Gezilecek Yerler

Eski adıyla ‘Kırka’ diye bilinen bu ilçe Bilecik merkezine 74 km uzaklıktadır. Dağlarla çevrili bir bölgede yer alan ilçe geçiş bölgesinde olduğu için daha ziyâde karasal iklimin etkisi altındadır. Bilecik gezi rehberi listemizin sondan bir öncki ilçesi olan Yenipazar gezilecek yerler olarak şu güzelliklere sahiptir:

40. İnkaya Mağarası

Merkeze bağlı Karahasanlar köyünün güneyinde yer alan derin ve dar kanyonun yamacındadır. Yenipazar ilçesinden Gölpazarı’na varan yolun 12. Km’sinde güneye doğru ayrılan yol ile Karahasanlar köyüne ulaşılmaktadır. Buradan mağaraya 10-15 dakika yürüyerek gidilebilir. Mağaranın yüksekliği 1145 metredir. Tavan yüksekliği ise 40 metreyi bulmaktadır. 11.5 metre derinliğe sahip mağaranın uzunluğu 60 metre olup taban, kalınca bir fosil toprak tabaka ile örtülüdür. Duvarlarında küçük kazıntılara ve oyuntulara rastlanmaktadır.

41. Harmanköy Kanyonu

yenipazar gezilecek yerlerYenipazar ile İnhisar ilçeleri arasında bulunan kanyon 2013’de koruma altına alınmıştır. Tabiat Parkı statüsü kazanan bu kanyon yaklaşık olarak 3900 metre uzunluğa sahiptir. Kanyonun içinde mağaralar, irili ufaklı birçok şelâle ve yalçın kayalıklar bulunmaktadır. Saf beyaz renkte mermer kayalar şekilden şekle girerek muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Kanyonun yüksekliği bazı yerlerde 700 metreye varabilmektedir. Kanyonun bir yerinde 18, bir başka yerinde 22 metrelik bir şelale vardır. Buralarda ip asılarak iniş âletleri ile inilmesi gerekmektedir. Kanyon, birkaç metrelik küçük şelaleleri de barındırmaktadır. 700. Metrede, sağa doğru bir patika yer almaktadır ve kanyon serüveni bu patikadan çıkılarak tamamlanmaktadır. 18 metre uzunluğundaki şelale bundan sonradır ve o şelale geçildikten sonra artık geri dönülemez. Yenipazar’dan başlayan kanyon, İnhisar sınırlarındaki Harmanköy’de son bulmaktadır. Kanyonu geçmek 6-12 saat sürmektedir. Fakat karanlığa kalmamak için kanyona biraz erken saatlerde girmeniz tavsiye edilir. Kanyon; çadırlı kampçılık, trekking, mağaracılık ve dağcılık gibi aktivitelere uygundur. Buz gibi suların serinletici etkisi, şelalelerden atlarken duyacağınız heyecan; dik yolları, kayaları aşıp mağaralardan geçmenin yaşatacağı adrenalin duygusu sizin için çok farklı bir deneyim olacaktır. Fakat kanyonun aşılabilmesi için teknik malzemeye ve eğitime ihtiyaç vardır. Tecrübesi olmayanlar bu işe hiç kalkışmamalıdır.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı 2013’te tabiat parkı olmuştur ve burası Abdullah Mihal Gazi’nin yeri olarak kabul edilmektedir. Gelmişken türbesinin ve kalesinin mutlaka ziyaret edilmesi gerekir.

42. Süzmen Göleti

bilecik gezilecek yerlerYenipazar’ın güneydoğusundaki gölet ormanlık alanda bulunmaktadır. 1998-2008 tarihleri arasında sulama amacıyla yapılmış olup Süzmen deresi’nden beslenmektedir. Kapladığı alan 2 kilometrekaredir. Büyük ve sakin bir gölettir ve burada balıkçıl kuşları yaşamaktadır. 700 metre rakıma sahiptir ve oltanızla gelirseniz burada balık tutma fırsatınız olacaktır.

Yenipazar’ın çok yakınında ise Parmakkaya adında bir doğal oluşum bulunmaktadır. Burası da Bilecik’te görmenniz gereken güzelliklerdendir.

43. Yukarıçaylı Şelalesi

İlçe merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktaki Yukarıçaylı köyündedir. Suların yüksekten düşerek meydana getirdiği bu eşsiz doğal güzellik ve çevresindeki yeşil alanlar sizi kendine meftun bırakacaktır.

Bilecik Merkez’de Gezilecek Yerler

Bilecik gezi rehberi son ilçe ile yavaş yavaş tamamlanmaktadır. 7 ilçesinde bir hayli gezilecek yer bulunan Bilecik’in, merkezi de gezilecek yerler bakımından zengindir.

44. Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik’in sembolü olan ve şehrin adı geçtiğinde akla ilk gelen yer şüphesiz ki burasıdır. Şeyh Edebâlî hazretleri 1206 yılında doğmuş, âhilik geleneğinde yetişmiştir; ömrünü bu yolda sarf etmiş ve 1326 tarihinde vefat etmiştir. Osmanlı’nın kuruluş yıllarında hizmetleriyle büyük izler bırakan Şeyh Edebâlî Osman Gazi‘nin kayın babasıdır. Osmanlı’nın mânevi kurucularından biri sayılan Şeyh Edebâlî’nin Osman Gazi’ye verdiği nasihati meşhurdur.

Bilecik fethedildikten sonra ölümünün ardından buraya defnedilmiştir. Türbenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir ancak Orhan Gazi zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Türbede 10 mezar daha vardır. Bu kabirlerin Şeyh Edebâlî’nin çocuklarına ait olduğu tahmin edilmektedir. Sanduka odası ile beraber 3 odadan meydana gelen türbenin yan tarafında Osman Gazi’nin hanımı Bala Hatun’un kabri ile annesinin kabri bulunmaktadır. Bu kabirler bir türbe içindedir ve iki türbe de muhtemelen yakın tarihlerde yapılmıştır. Türbenin olduğu bölgede hediyelik eşya stantları ve çay bahçesi vardır. Öte yandan türbenin yakınında bulunan Bilecik Belediyesi Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi’ni de görmeli, açık hava müzesini de ziyaret etmelidir.

Yine burada bir gösteri salonu vardır, Bilecik fethi 3D animasyonla anlatılmaktadır. Buralara giriş ücretsizdir.

Türbenin yakınında bulunan Zincirli Kaya da mutlaka görülmelidir. Hakkında çeşitli rivâyetler olan Zincirlikaya’nın depremden etkilendiği için zincirle bağlandığını söyleyenler olduğu gibi; Osmanlı devletinde bazı kişilerin cezalandırılırken buraya zincirle asıldığını söyleyenler de vardır. Kayanın üzerindeki zincir sembolik olup o devirlerden kalma bir zincir değildir.

45. Bilecik Müzesi

bilecik merkez gezilecek yerlerŞehir merkezindeki bu müze 1874’te 2 katlı olarak inşa edilmiş ve jandarma binası olarak kullanılmıştır. Ardından 1921 yılındaki Yunanistan işgalinde Yunanlılar tarafından istilâ edilip tamamıyla yıkılmıştır. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra tekrar yapılan binanın alt katı uzun yıllar hapishane olarak kullanılmış, üst katıysa adliye olmuştur.

Müzenin içerisinde hamam, ambar, hücre, koğuş ve iki avlu bulunmaktadır. 1996’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen bina restorasyondan geçirilip 2007’de müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

46. Yaşayan Kent Müzesi

bilecik gezilecek yerlerBilecik’in en fazla rağbet gören gezi noktalarından biri de bu müzedir. Şehrin tarihi dokusunu yansıtan, gelenek ve görenekleri hakkında bilgi veren, kültürel dokuyu hissettiren müze Kültür Bakanlığı’nca 2017’de ziyarete açılmıştır. Atatürk Bulvarı üzerindeki müze 2 katlı bir bina içindedir. Sergi salonlarından bal mumu heykellerine kadar şehrin yakından tanınmasını sağlayacak birçok eserin bulunduğu müzeyi kesinlikle görmelisiniz.

47. Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

Vezirhan Beldesi’nde yer alan bu kervansarayı Köprülü Mehmet Paşa’nın 17. Yüzyılda yaptırdığı düşünülmektedir. Klasik bir han ve aynı zamanda bir kervansaraydır. 3008 metrekarelik alanı kaplayan yapının ölçüleri 101 X27 metredir. Tuğla ve taş malzemeden inşa edilen kervansaray simetrik dikdörtgen planlıdır. 2007-2010 yılları arasında onarılmıştır.

48. Köprülü Mehmet Paşa Camii

Kervansarayın tam karşısındadır. 1665 senesinde Köprülü Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Duvarlar kesme taştan olup Mimar Sinan’ın yapmış olduğuna dair söylentiler vardır. Bu iki tarihi eser; Bilecik gezilecek yerler arasında ihmal edilmemelidir.

49. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi

Bir şehre gidildiği zaman o bölgenin kültür merkezleri de ziyaret edilmelidir. Hem bilgilendirici hem eğlendirici nitelik taşıyan bu kültür merkezleri Bilecik’te de bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2013’te inşa ettiği bu kültür merkezi çok amaçlı sergi salonları, sinema ve tiyatro salonları, 650 kişi kapasiteli konferans salonu ve geniş terasıyla çeşitli kültürel etkinliklerin, gösteri ve sergilerin mekânıdır. Bilecik gezinizi daha da verimli hâle getirecek bu merkeze uğramalı, burada gerçekleştirilen organizasyonlara katılmalısınız. Ancak bunun için etkinlik takvimini de takip etmeniz gerekir.

50. Kınık Köyü

bilecik gezilecek yerlerPazaryeri ilçesine bağlı olan bu köye ‘toprağın sanata dönüştüğü yer’ denilmektedir. Neredeyse tarihin tozlu sayfalarında yerini almaya başlayacak olan çömlekçilik sanatı, bu köyde yaşatılmaya çalışılmaktadır. Birçok atölyeye ev sahipliği yapan köyü siz de Bilecik gezilecek yerler listesi içine yazmalısınız.

51. Kınık Şelalesi

Şehir merkezine bağlı Kınık Köyü’ndedir. Suyunun sesini dinlemek sizi rahatlatacak ve içinizi huzurla dolduracaktır. Şelalenin 200 metre yakınına kadar araçla gidilebilmektedir, bundan sonrası yürüyerek geçilmektedir. Şelalenin rakımı 360 metredir. Bahar mevsiminde gürül gürül akan şelale oluşturduğu görsel şölenle sizde zihin yorgunluğu bırakmayacaktır. Burada piknik yapabilir ve etrafta yürüyerek doğanın güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

52. Çavuşköy Göleti

Gölet sulama amacı ile kurulmuştur. Off-road sporunun gerçekleştirilmesinde kullanılan gölet mesire alanı olarak da hizmet vermektedir. Gölete İlyasbey yolu’ndan Karaağaç Köyü’ne, buradan da 2 km gidilerek varılabilir.

53. Bilecik Belediyesi Su Eğlence Dünyası

bilecik gezilecek yerlerÇocuklu ailelerin tercihi olan Bilecik Aquapark, yaz sezonunda yüzme kurslarının da gerçekleştiği bir alan olması nedeniyle şehirde popüler bir yerdir. Havuz kaydıraklarının bulunduğu bu parkta çocuklar çok eğlenecektir. Fakat burada sağlık raporu talep edildiğini de unutmamak gerekmektedir.

54. Saat Kulesi

bilecik gezilecek yerlerBilecik merkezindeki bu yapı İpek Yolu üzerinden geçenlere zamanı haber vermesi için yaptırılmıştır. Bilecik Belediye Sarayı bahçesindeki bu saat kulesi Musa Kâzım Bey’in emriyle 1907 yılında inşa edilmiştir. 1987 yılında restore edilen eser 4 katlı olup yüksekliği 16 metredir.

55. Kent Ormanı

Yediler Tepesi mevkiindeki bu orman doğanın tam ortasında kurulu bir alandır. Bilecik-Eskişehir yolu üzerindeki bu kent ormanı Edebali Vadisi’ne  tepeden bakmaktadır. Ağaçlandırılmaya 1965’te başlanmıştır. 2005 yılında ise Atatürk Ormanı’nın yaklaşık 53 hektarlık alanı düzenlenmiş ve kent ormanı olarak hizmete açılmıştır. Spor alanlarının, yürüyüş yollarının ve piknik yerlerinin bulunduğu kent ormanı Bilecik sakinleri ve ziyaretçileri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Gürültüden soyutlanmış, yeşilin binbir tonuna şâhit olunabilecek, kuş sesleriyle cıvıl cıvıl bir ortam olan Bilecik kent Ormanı’nda Bilecik’i hem yüksekten hem de karşıdan izleyebilirsiniz.

56. Hamsu Vadisi

bilecik gezilecek yerlerTepeler ile vadilerden meydana gelen bu vadi, Bilecik şehir merkezinden başlayarak Şeyh Edebâlî Türbesi’ne dek uzanmaktadır. Hamsu vadisi her ne kadar kent merkezinde bulunsa da kentleşmeden olumsuz etkilenmemiştir. Bunda vadinin doğal sit alanı olarak ilan edilip korumaya alınmasının da payı vardır. Öte yandan yüksek eğimli yamaçları zaten yerleşime olanak vermemektedir.

Bilecik’te Nereye Gidilir?

Görüldüğü üzere Bilecik gezilecek yerler bir güne sığmayacak kadar çoktur. Bilecik gezi rehberi olarak en kapsamlı içeriğe sahip olan listemizi uygularken çok keyif alacağınız kesindir. Bilecik’te gezilecek yerler sizi bekleye dursun; siz bir an önce biletinizi alın, hazırlıklarınızı tamamlayıp yola çıkın deriz. Çünkü Bilecik gezilecek yerler listesi okunarak değil gezilerek yaşanır.

Bursa gezilecek yerler ve Eskişehir gezilecek yerler rehberlerimizi de inceleyerek Bilecik’in komşularındaki gezilecek yerleri görebilirsiniz.

Yorum yapın