Ana sayfa » İstanbul Yazıları » Beylikdüzü Yaşam Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir? | Giriş Ücreti 2023

Beylikdüzü Yaşam Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir? | Giriş Ücreti 2023

Beylikdüzü Yaşam Vadisi Nerede ? Beylikdüzü Yaşam Vadisi Giriş Ücreti 2023 yılında ne kadar? Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde neler var? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız. Yol tarifi, ulaşım ve aktiviteleri anlatıp tanıtmadan önce isterseniz Yaşam Vadisi Beylikdüzü hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi hakkında

Beylikdüzü Yaşam Vadisi, Beylikdüzü’nde bulunan doğal bir park. Şimdilik iki etabı işlevde bulunan parkın altı etap olacak şekilde açılması planlanmış. Vadinin Beylikdüzü’ne bağlı Cumhuriyet mahallesinden başlayıp Gürpınar Sahili’ne kadar uzatılması amaçlanıyor.

beylikdüzü yaşam vadisiYapımı tamamlandığında  1 milyon metrekare olması planlanan ve toplam da 6 etaba kadar büyütülmesi amaçlanan vadinin 2. Etap çalışmaları da bitmiş ve halka açılmış. 2. etap için, 1. etap ile Volva kavşağının arasında kalan bölüm uygun görülmüş ve buraya ‘Çekirdek’ adı verilip Çekirdek kısım olarak tanımlanmış.

Aslında Çekirdek kısmın vadinin merkezi olarak işlenmesi diğer açılacak olan 4 etap için de plan fikri görüyor.

Yaşam Vadisi Beylikdüzü için 6 etap olacak şekilde plan yapıldığını söylemiştik. Şimdilik 2 etabı halka açık olan bu mekânın 1. Ve 2. Etaplarını tüm ayrıntılarıyla Beylikdüzü Yaşam Vadisi gezi rehberi içinde topladık. İsterseniz 1. Etap ile başlayalım.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi Giriş Ücreti 2023

Türkiye’nin her yerinden ziyarete açık olan Beylikdüzü Yaşam Vadisi, şu an tüm ziyaretçilere ücretsiz. Giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde Neler Var?

Beylikdüzü Yaşam Vadisi aktivite alanları sosyal yaşam açısından türlü seçenekleri bulunduruyor.

Girişinde 6 farklı noktada otopark ve 1 tane ana giriş kapısı, 3 tane orta giriş kapısı ve 5 tane küçük giriş kapısı olmakla birlikte toplamda 9 tane farklı giriş kapılarıyla erişilebilirlik imkânını sağlıyor.

Fiziksel, sosyal ve zihinsel sağlık için de bir hayli önemli olan, insanı zinde tutan Rekreasyon alanları ile de birçok kişiye aktivite ve yaşam kalitesi imkânı sunuyor. Toplamda 1.18km bisiklet yolları ve 3.62 km yürüyüş yollarına ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan vadi, sadece bisiklet ve yürüyüş yolları ile kalmayıp yeşilliklerle dolu açık alanlar, kafeler ve spor alanları ile misafirlerine hizmet veriyor. Aynı zamanda vadi içinde 17 adet heykel, rölyefler ve 5 farklı meydan bulunuyor.

Diğer taraftan Yaşam Vadisi içerisinde size Akülü tren ile vadi gezisi yapma fırsatı bile sağlanıyor. Ailenizle, arkadaşlarınızla hatta dilerseniz toplu gruplarla gidebileceğiniz çim teraslar ve yapısal problemleri olmayan seyir terasları da mevcut.

Yazımızın başlarında mükemmel arıtma ve dezenfekte sistemleri ile desteklenmiş biyolojik gölet ten bahsetmiştik. Gölet ve bu göletle bir bütün oluşturan etkinlik alanları her gün yüzlerce  kişinin ziyaret ettiği noktalardan sadece birkaçı.  Bunun yanında kapalı / açık / yarı açık yapısal noktaları, sanat atölyeleri, sergi alanları, bitki gösterim alanları ve Bocce, Gateball, Satranç gibi oyunları ile misafirlerine keyifli dakikalar yaşatan oyun alanları da mevcut.

İçerisinde restoranlar, kapalı birimler ve kafe gibi işletmeleri de barındıran Beylikdüzü Yaşam Vadisi, 1 adet başkanlık konutu, 1 adet sanat atölyesi ve 4 adet WC barındırıyor.

Sayılamayacak kadar aktivite gerçekleştirilebilecek alanlar, sosyal tesisler, işletmeler, oyun alanları, ailelerin çocukları ve yakınları ile gidebildiği piknik alanları bulunan bu vadinin, elbette kusursuz bir güvenlik sisteminin de olması gerekiyor.

Yaşam Vadisi Beylikdüzü içinde tam 60 adet güvenlik kamerası, 3 adet 360 derece görüşlü ve 500 metreye kadar kusursuz görüntü alabilen panoramik kameralar bulunuyor.  Bununla beraber vadinin her noktasına ulaşabilen 5 adet üst düzey mobese kameraları her saniye kayıtta.

Gece gündüz demeden kameraların aktif olarak kaydettiği bu görüntüler belediyenin genel merkezine, Yaşam Vadisi içinde bulunan güvenlik kontrol merkezlerine o an içinde eş zamanlı aktarılıyor. Yani içiniz rahat güvenli bir şekilde gezebilirsiniz.

Ayrıca en ince detayına kadar düşünülen proje de aydınlatma için de 5 ve 2 metrelik aydınlatma direkleri, 2 metreyi bulan LED ve  dekoratif aydınlatmalar,  havuz, ağaç altları ve kaya bahçeleri için konumlandırılmış LED projektörler mevcut.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi 1. Etap

Ziyaretçilerin çeşitli aktiviteler, eğlence ve dinlenme amaçlı geldiği Beylikdüzü Yaşam Vadisi, içinde 100 farklı çeşitten 200 ağaç, 6 farklı çeşitten 400 adet sarılıcı – tırmanıcı bulunuyor. Sarılıcı – tırmanıcı dendiğinde, aklınıza babilin asma bahçelerindeki duvarları kaplayan eşsiz güzellikteki bitkiyi getirebilirsiniz.

Ayrıca 75 farklı çeşitten ağaççık – çalı ve 8 farklı çeşitten de 6.225 mevsimlik çiçekler kullanılmış. Şimdiden estetik görünümüyle göze ne kadar hitap ettiğini ve neden 6 etap büyüklüğünde olması planlandığını anlamışsınızdır.  Beylikdüzü içerisinde bulunan vadi, Kuzey cephesinden Çankaya Caddesi, Doğudan Derviş Eroğlu ve Erdemli Caddesi, Güneyden Anadolu Caddesi ve Batıdan da Kışla Caddesi ile çevrelenmiş.

Aynı zamanda Yaşam Vadisi Beylikdüzü çevresinde huzur evinden tutun okula, öğretmen evinden tutun buz pistine kadar pek çok şey var. Koruluk, halı sahası ve 2 adet belediye hizmet ala da bulunuyor. Anlayacağınız insanlarla iç içe ve tamamen merkeze konumlandırılmış bir vadiden bahsediyoruz.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi içerisinde yapılan ve vadi için planlanan birçok fikir üretilmiş. Gölet, şelale, havuz ve su oyunları bunlardan sadece birkaçı. Göletlerin yapım aşamasında arıtma sistemi için biyolojik su arıtma sistemi kullanılmış. Bu sistem ile kimyasal temizlik ve dezenfekte işlemine gerek duyulmuyor. Haliyle vadi içindeki su, ortamdaki bakteriler ve bitkiler sayesinde tertemiz oluyor. Ne kadar özenli bir proje olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Zaten bu sistemi kurmalarındaki en temel amaç da doğanın dengesinin bozulmak istenmemesi. Fosforun  su içindeki dengesini kurmak ve su içindeki yosun konsantresinin mikro-organizmalar yolu ile azalmasını sağlamak. Bu da suyu her zaman temiz, sağlıklı bırakıyor ve göletteki su her türlü hava şartlarına da dayanıklı kalabiliyor.

Ertuğrul Fırkateyni 125. Yıl Anı Parkı

Beylikdüzü Yaşam Vadisi, içinde bulundurduğu onlarca alan dışında Japon Bahçesi olarak bilinen Ertuğrul Fırkateyni 125. Yıl Anı Parkı’na da ev sahipliği yapıyor. 1889 yılınsa görev esnasında Ertuğrul Fırkateyni ’de şehit olan 540 askerimizin adına hatıra olarak bir Japon Bahçesi (Anı Bahçesi) oluşturulmuş.

Japon Bahçesi, adından da anlaşılacağı gibi kendi kültürüne ve temasına uygun şekilde inşa edilip tasarlanmış. Ziyaretçilerini bekleyen mekan; kuru taş bahçeleri, Japon Frengileri, Japon Çay törenlerinin gerçekleştirilebileceği bir çay evi, Japon fenerleri, Pagoda,  Zigzag Köprü ve büyük göletler ile uyumlu şekilde olan diğer donanımlardan oluşuyor.

Çanakkale Destanı Parkı ve Tören Alanı

Vadi içinde Çanakkale savaşını anmak için ayrılmış bir alan da var. Bu alanda Çanakkale Destanı da unutulmamış ve Çanakkale Savaşı 3 ayrı bölümde konu edinilmiş:

  1. İlk bölümde; ilkokul, lise çağındaki eğitim gören genç ve çocukların kendi rızalarıyla okullarından ayrılıp savaş için aileleriyle vedalaşmaları, cepheye vardıklarında savaşın soğuk yüzüyle tanışıp yüzlerindeki endişe ve korkuları ve savaşa giderkenki gurur ve mutlulukları ele alınmış.
  2. İkinci bölümde; komutan ve kahramanlar ile eli silah tutan genç Mehmetçikler bulunuyor.
  3. Üçüncü ve son bölümde ise; Çanakkale destanını tasvir eden hilal biçiminde rölyef ve o anı hissettirecek olan yazılar ve konuşmalar bulunmakta.

İlk etabı bitirdik, şimdi sıra 2. Etapta!

Beylikdüzü Yaşam Vadisi 2. Etap

Bu alanın büyüklüğü 191.760 metrekare. 125.444 metrekare yeşil alan içine konumlandırılmış toplamda 15 adet aktivite alanı mevcut.

2. Etap da 1. etabı aratmayacak ve oradan eksiği olmayan rekreasyon ve faaliyet alanları bulunduruyor. Bunlar sadece 6.6 kilometre yaya yolu ve 2.2 kilometre bisiklet yolu ilse sınırlı değil. Sizin için hazırlanan ve doğanın tam içinde olduğunuzu hissettiren kavaklıklar arasındaki sessiz okuma bahçeleri, mini müzeler, su bitkileri bahçeleri, kütüphane ve kiosklar (kitaplarınızı sisteme tanıttırabileceğiniz otomasyonlar), 2800 ve 1950 metrekare iki adet gölet bulunuyor.

Doğa ve bitkiseverlerin görmeden edemeyecekleri orman alanları, ışık tarlaları, erguvan ağacı bahçesi ve sessiz bahçeler ziyaret edilmeyecek türden değil. Özellikle günlük rutinden ve iş hayatından uzaklaşmak istiyorsanız rutininizi bozacak ve sizi dinlendirecek keyifli nadir alanlardan diyebiliriz.

İkinci Etap sadece bununla da sınırlı değil. Macera parkından, çocuk oyun alanlarına kadar her şey düşünülmüş. İşin hoşunuza giden tarafı ise oyun alanlarının belirli yaş gruplarına göre ayrı tasarlanmış olması. Örneğin 0-6 yaş grubu için 2150 metrekare çocuk oyun alanı da mevcut, 6-12 yaş grubu için 2800 metrekare çocuk oyun alanı da.

Yaşam Vadisi içinde 2. Etapta bulunan ve gençlerin es geçmeyeceği Gençlik Merkezi de ilgi odağı olan bir başka alanlardan. Bunun yanı sıra fotoğraf tutkunlarının vazgeçemediği ahşap köprü de vadiye tarih havası katıyor. Enerjik gençler ve çocuklar için dans platformu bile var. Anlayacağınız a’dan z’ye en ince ayrıntısına kadar her şey düşünülmüş.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi Nerede?

Beylikdüzü Yaşam Vadisi, İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde bulunuyor. Anadolu ve Avrupa yakasından gelenler için farklı rotaları mevcut.

Örneğin; Anadolu yakasından gelen bir misafirin Kadıköy Söğütlüçeşme’den 34AS numaralı Metrobüs ile Avcılar’a gelip, Avcılar’ın hemen önünden kalkan 34C veya 34BZ numaralı Metrobüs ile aktarma yaparak Beylikdüzü ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi durağında inmesi tarif edebileceğimiz en kısa yollardan biri.

Burada indikten sonra 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından Yaşam Vadisi Beylikdüzü alanına ulaşabilirsiniz.

Fakat Kartal, Tuzla, Maltepe veya Pendik istikametlerinden geliyorsanız Tavşantepe – Kadıköy metrosu ile Ünalan istasyonunda inerek Metrobüs aktarması yapmalısınız. Aynı şekilde 34AS numaralı Metrobüs ile Avcılar’da inip Beylikdüzü ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi durağında inebilirsiniz.  5 dakikalık kısa bir yürüyüşün ardından vadiye ulaşabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelen ziyaretçiler için farklı bir yol tarifimiz olacak.

Küçükçekmece, Bahçelievler, Mecidiyeköy veya Avcılar taraflarından geliyor iseniz size en yakın metro istasyonundan 34C ya da 34BZ numaralı metrobüse binip Cumhuriyet Mahallesi durağında inip 5 dakikalık yürüyüşle vadiye ulaşabilirsiniz.

Esenler, Bayrampaşa istikametinden geliyor iseniz M1A Yenikapı – Havalimanı Metrosuyla Şirinevler’de inerek metrobüs aktarması yapmanız gerekecek. Metrobüs ile Cumhuriyet Mahallesi durağında inerek 5 dakikalık yürüyüşle birlikte Beylikdüzü Yaşam Vadisi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Taksim’den geliyorsanız Taksim metrosu ile Mecidiyeköy-Şişli istasyonunda inerek Metrobüse aktarma yapmalısınız. Daha sonra 34BZ numaralı Metrobüse binerek Cumhuriyet Mahallesi durağında inip 5 dakikalık kısa yürüyüş ile Beylikdüzü Yaşam Vadisi’ne ulaşmış olacaksınız.

Güngören veya Bağcılar istikametinden geliyor iseniz Kabataş – Bağcılar tramvay hattı ile Zeytinburnu istasyonundan aktarma yapmanız gerekecek. Aynı şekilde 34C veya 34BZ numaralı Metrobüs ile Cumhuriyet Mahallesi durağında inip 5 dakikalık kısa bir yürüyüş ile Beylikdüzü Yaşam Vadisi’ne ulaşmış olacaksınız.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi Ulaşım

Eğer şahsi aracınız varsa E-5 karayolu üzerinden Avcılar istikametine doğru dümdüz devam edin. Beylicium AVM’yi geçtikten hemen sonra ilk kavşaktan sağ yaparak tabelaları takip edin. Yolun sonu Beylikdüzü Yaşam Vadisi.

Metrobüs ile Beylikdüzü Yaşam Vadisi’ne nasıl gidilir? Diye düşünüyorsanız: Metrobüse bindikten sonra Haramidere istasyonundan 400A numaralı otobüs ile de vadiye ulaşabilirsiniz.

Adı gibi gerçek bir vadiyi çağrıştıran ve vadi gibi arada kalmış yeşil park, o bölgenin yaşayanları için tartışmasız uğrak yerlerden biri. Vadi içindeki yapay şelaleler, etkinlik alanları, hatta çoğu parkta göremediğimiz minik dostlarımız için olan oyun alanları fazlaca ilgi çekici. İstanbul’un en büyük kent içindeki parklarından olan Beylikdüzü Yaşam Vadisi, betondan ve binadan sıkılan şehir sakinleri için ilaç gibi olmuş desek yeri.

Beylikdüzü’nü yaşanılır kılan detaylardan biri olan Yaşam Vadisi’nin 3, 4, 5 ve 6. Etapları da açıldığında yazımızı sizin için tekrar güncelleyeceğiz. Size şimdilik iyi eğlenceler.

İstanbul gezilecek yerler yazımızı da incelemeyi unutmayın!

Yorum yapın