Ana sayfa » İstanbul Yazıları » Baltalimanı Japon Bahçesi Nerede? | Giriş Ücreti 2022

Baltalimanı Japon Bahçesi Nerede? | Giriş Ücreti 2022

Baltalimanı Japon Bahçesi, İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Sarıyer’de bulunur. Baltalimanı Japon Bahçesi birbirinden güzel parkları ve bahçeleri ile meşhurdur. Misafirlerini harika bir doğa manzarası ile karşılar. Hafta sonu ve günübirlik gezileriniz de tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Yeşillikleri ve doğasıyla her gelen ziyaretçisini hayran bırakan Baltalimanı Japon Bahçesi,  son zamanlarda popüler çekim merkezlerinden biri olmuştur. Burası 4 mevsim gezilip görülmeye değer bir yer olsa da en güzel zamanları nisan aylarıdır. Nisan aylarında tercih edebileceğiniz harika gezilecek yerlerden biri Baltalimanıdır.

İstanbul’un iş stresinden, trafiğinden ve kalabalıklığından şikayetçiyseniz ve kafanızı dinlemek isterseniz burası tam da size göre bir yer!  Uzun seneler boyunca İstanbul’da yaşayıp burayı bilmeyen pek çok insan vardır. Burası Japonya’nın Shimoneseki kentine birebir benzemesinden dolayı Japonya da kutlanan “Türk yılı” anasına Shimonoseki kenti tarafından İstanbul’a hediye edilmiştir. Bu park da Japonya’nın simgesini yansıtan pak çok ağaç ve park görebilirsiniz. Şehrin karmaşasından ve yoğunluğundan uzaklaşıp bir gün de olsa kafa dinleyebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz harika yerlerden biridir. İstanbulda’ki diğer park ve bahçelere göre Baltalimanı Japon Bahçesi, daha sessiz ve daha sakindir. Burası klasik bir Japon bahçesinin bütün özelliklerini taşır.

Japonlar’ın “yogetsuan” diye hitap ettikleri şelale, çay odası ve çardak 2015 senesinden bu yana bu park içinde vardır. Buraya gelip de aynı park içinde yer alan Japon evine uğramadan gitmemelisiniz. Aynı zamanda “sakura” Japonya’nın simgesidir ve burada hemen hemen her köşede görülür. Sakura,  nisan başlarında açıp 10 gün sonra dökülen 200’den fazla çeşit meyvesi olan ancak meyve vermeyen bir kiraz ağacıdır. Yani; . Baltalimanı Japon Bahçesi sakura zamanı nisan ayları başlangıcıdır. Sakura, Japonya’da doğal zenginlik sayıldığından dolayı ülke dışına çıkarılması yasaktır. Japonlar bunu yalnızca 8 ülkeye hediye etmiştir. Türkiye’de hediye edilen ülkelerden biridir.

Japon Bahçesi Nerede ve Nasıl Gidilir? Botanik Park- Baltalimanı İstanbul

baltalimanı japon bahçesi

İstanbul da yaşayıp da çok fazla keşfedilmemiş ve bilinmeyen yerlerden biri daha.  Baltalimanı Japon bahçesinin sizi İstanbul’dan alıp götüren ayrı bir havası vardır. Yeşilliği, doğası huzuru ve sessizliği ile burada harika bir gün geçirebilirsiniz. Çoğu İstanbullu’nun bilmediği ve henüz keşfetmediği bir yer olan Baltalimanı gidenleri kendine hayran bırakan bir yer. Baltalimanı Japon Bahçesinden beklentiyi çok fazla yüksek tutmamak lazım! Fakat gezilip görülmesi gereken yerler arasında listenize ekleyeceğiniz bir yer olabilir.

Bahçenin içerisinde adeta Japon kültürünü yansıtan motifler ile karşılaşacaksınız. Aynı zamanda çeşitli bitki türleri ve yapay gölü ile sizi alıp uzaklara götürecektir. Buraya girişler ücretsiz ve her gün ziyaretçilerine açıktır.  Haftanın dilediğiniz bir günü gelip bu harika yeri görebilirsiniz. Bu bahçenin en önemli özelliklerinden biri de giriş ve çitleridir. Bahçenin giriş kapısı her iki ülkenin boğaz köprüsünü sembol edilerek tasarlanmış olup kardeşliği simgelemektedir. Bu bahçe de daha çok doğal güzellik ve huzur hakimdir. Japon tasarımında kullanılan bitkiler bahçe de sıklık ile yer almaktadır.

Bahçe düzenlemelerinde ise Japon bahçelerinde kullanılan ve genel karakter olan malzemeler kullanılmıştır. Bunlar da bahçeye adeta doğal bir görünüm ve hoş bir hava katmıştır. Bahçeye gelip, yeşilliğin havasını içinize çekip huzur dolmamanız mümkün değildir. Bu bahçenin tüm güzellik ve ögeleri ile yaşatılacağı yer de doğal göller, ada, şelale ve taş ahşap köprüler vardır. Aynı zamanda Japon çay evi yapımı devam etmektedir. Parkta çok fazla sayıda ağaç ve bitki vardır. Bunun yanında bahçenin iki tane kapısı ve bir tane de çeşmesi mevcuttur. Bahçe de fazlası ile doğal taş ve fenerler bulunmaktadır. Bahçenin etrafı Japon stili duvarlar ile örülmüştür.

Baltalimanı Japon Bahçesi Hakkında

baltalimanı japon bahçesi

Baltalimanı Japon Bahçesi İstanbul’a hediye edilmiş olan en güzel gezilecek ve görülecek yerlerden biridir. Eğer İstanbul’a yeni geldiyseniz veya hafta sonu için bir gezi planlaması yapıyorsanız Baltalimanı Japon Bahçesi tam da aradığınız yer olabilir! sessiz ve huzurlu yapısıyla adeta tüm stresinizi üzerinizden atıp harika bir gün geçirebilirsiniz. Pek çok insanın merak ettiği Baltalimanı Japon Bahçesi’ne ne zaman gidilir sorusudur? Bu bahçeyi eğer gerçekten merak ediyor ve ziyaret etmek istiyorsanız muhakkak nisan ayını tercih etmelisiniz. Çünkü nisan ayında çiçeklerin ve ağaçların açması ile doğa adeta bir yeşilliğe bürünür. Nisan ayın buranın tam gezilecek mevsimidir.

Sakuralar, nisan ayında en güzel renge bürünür ve görülmeye değerdir. Tomurcuklar açıp dallar pembe çiçeklere bürünür ve rüzgarın çiçek yapraklarını savurup yeşilliklerin üzerine düşmesi ile ortaya çıkan manzara eşsiz ve büyüleyicidir. Pek çok insanın özellikle bu mevsim de gelip bol bol çekim yaptıkları görülmüştür. Bahçe içerisinde 5 bine yakın bitki ve ağaç vardır. Japon kültürünü yansıtan bu bahçenin iki kapısı ve bir bahçesi vardır. Bahçe adeta bir Japon sitilini andırır. Baltalimanı Japon bahçesi giriş kapısı iki ülkenin boğaz köprüsünü sembolize ederek tasarlanmıştır. Bahçe süslemelerinde ise Japon bahçe malzemeleri ile doğal malzemeler kullanılmıştır.

Baltalimanı Japon Bahçesi Hikayesi

Baltalimanı Japon Bahçesi hikayesi oldukça farklıdır. Bu bahçenin hikayesi oldukça uzundur ve 1972 senesine kadar dayanır. Çok eski bir hikayesi vardır.  Japonya ve İstanbul’un en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Shimonoeski şehri arasında 1972 senesinde “Kardeş şehir” anlaşması yapılmıştır. Anlaşmanın sağlanmasının tek bir sebebi vardır. İki şehrinde birbirlerine tıpatıp benziyor olmasıdır. 2003 senesinde Japonya’da “Türk Yılı” ilan edilmiştir. Türk Yılı’nın anısına ise Shimonoseki şehri tarafından bu güzel bahçe hediye edilmiştir. Bu bahçeye 2003 senesinden sonra çok fazla ziyaretçi uğramamıştır.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bahçeye 2009 yılında laleler ekmiştir. 2015 senesinde ise harika bir tadilat gören bahçe dört mevsim ziyaretçilerini kabul edebileceği bir yer haline gelmiştir. Bundan dolayı günümüzde buraya ziyaretçi akınları oldukça fazladır. Bu bahçe gerek sunmuş olduğu manzarası gerek yeşilliği gerekse ağaçlarının güzelliği ile huzurlu atmosferini ziyaretçilerine sunuyor. günümüzde ziyaretçi sayısı çok fazla olup en popüler gezi bahçelerinden biridir. Bundan dolayı eğer yolunuz Sarıyer’e düşürse veya hafta sonu gezi planı araştırıyorsanız  Baltalimanı Japon bahçesini muhakkak görmenizi tavsiye ederiz.

Baltalimanı Japon Bahçesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’da gezilecek yer arayan ve günübirlik karmaşadan uzak kafa dinlemek isteyen kişiler Baltalimanı Japon Bahçesi nerede? Merak ediyor. İstanbul da yeşile fazlaca doyabileceğiniz ve huzurlu bir ortam olan Baltalimanı Japon bahçesine ulaşım zor değildir. Baltalimanı japon bahçesi İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alıyor. Tam olarak ise Baltalimanı kemik hastanesinin karşısındadır. Bahçeye Emirgan iskelesinden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında Ortaköy ve Beşiktaş’tan buraya İETT otobüsleri ile de kolayca ulaşım imkanı sağlayabilirsiniz.

Bahçeye çok yakın mesafede bulunan Baltalimanı hastanesine 22, 22RE, 25R, 40T, 42T araçları il de varabilirsiniz. Eğer buraya otobüs ile değil de şahsi araç ile gelmeyi planlıyorsanız o zaman da Anadolu yakasından ikinci köprüden çıkarak ilk Baltalimanı sapağına girin ve tabelaları takip edip hastaneye kadar gelebilirsiniz. Zaten hastaneye geldikten sonra Baltalimanı Japon bahçesini göreceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta ise şahsi araçla geleceğiniz zaman araçlarınızı muhakkak İspark sınırları içine veya ara sokaklara park etmelisiniz.

Çünkü civarda çok fazla trafik polisinin bulunmasından dolayı araçlarınızın çekilme olasılığı vardır. Şunu da belirtmeliyiz ki Japon bahçesi içerisinde herhangi bir cafe ya da restoran bulunmuyor. Yani bahçede oturabileceğiniz bir yer mümkün değil. Fakat küçük pikniklere bu bahçede izin veriliyor. Yani termosunuzu ve atıştırmalıklarınızı yanınıza alıp hafta sonu pikniğinizi burada yapabilirsiniz. Eğer yanınıza hiçbir şey almayıp hazırlıksız geldiyseniz de yolun hemen karşısında hastanenin bahçesi vardır. Oradan da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Baltalimanı Japon Bahçesi Giriş Ücreti 2022

Baltalimanı Japon Bahçesi nerede? Merak eden ziyaretçilerimiz için bu soruyu yukarıda yanıtlamıştık. Peki, Baltalimanı girişleri nereden? Baltalimanı Japon Bahçesi ücret’i ne kadar? Baltalimanı Japon Bahçesi giriş ücreti var mı? merak ettiğiniz tüm soruları içeriğimizin devamında..

İstanbullular için Baltalimanı Japon bahçesi gezilip görülebilecek harika ortamlardan biridir. Özellikle aileniz ile gelebileceğiniz ve hafta sonu için kafanızı dinleyebileceğiniz sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamdır. Yeşillikleri ve doğası ile adeta içiniz huzur dolacak. Sariyer’e gelip de Baltalimanı Japon bahçesine uğramadan gitmemelisiniz. Çünkü buranın yeşillikleri ve ağaçları görülmeye değer! Aynı zamanda burası Sarıyer’in kalbinin attığı yere yürüme mesafesinde olduğu için sıklıkla sıklık ile tercih edilen yerlerden biridir. Baltalimanı Japon Bahçesi giriş ücreti merak eden ziyaretçilerimiz için buraya giriş ücretsizdir. Yani ücret vermeden girip dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.

Baltalimanı Yakınlarında Ne Var?

Sarıyer’i gezilecek listeler arasına eklemenizi önermiştik. Baltalimanı Japon Bahçesinden sonra ise Baltalimanı Camii’sini gezebilirsiniz. Ardından Emirgan sahiline inerek denizi seyredebilir ve denizin eşsiz huzuruna kendinizi bırakabilirsiniz. Bunun yanında yürüme mesafesi ile yaklaşık olarak 20-25 dakikada varabileceğiniz Emirgan korusuna geçiş yapabilirsiniz. Koru içerisinde mevcut olan restoranlardan birinde harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bahçeden yine yürüme mesafesi ile Rumeli hisarına geçiş sağlayıp bir müze olarak hizmete sunulan hisar çevresinde yalnızca Sarıyer’in değil İstanbul’un da en meşhur ve ünlü olan kahvaltı mekanlarından birkaçını da bulabilirsiniz. Deniz manzarası eşliğinde olan Rumeli hisarı da Japon bahçesi ziyaretinizi bitirdikten sonra gezebileceğiniz yerlerden biri olabilir.

Baltalimanı Japon bahçesinin çok fazla anlatılacak ve abartılacak bir yeri olmasa da yeşilliği ve huzuru ile gürültüden uzak bir yerdir. Aynı zamanda bahçenin çok büyük olmaması da çok kısa sürede burayı gezebilmenize imkan sağlıyor. Baltalimanına nisan ayında gitmenizi öneririz. 4 mevsim de ziyaret edebileceğiniz bu mekan nisan ayında çiçeklerin açması ile ayrı bir güzel oluyor. Bundan dolayı nisan ayında giderseniz bahçenin tadını fazlası ile çıkarmış olursunuz. Aynı zamanda Baltalimanı içerisinde kamelyalar mevcut olduğu için dilerseniz buralarda oturup piknik yapabilirsiniz. Bahçeye giderken yanınızda taşınan portatif sandalye alıp doğanın ve yeşilliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Şunu da belirtmeliyiz ki burada küçük pikniklere izin vardır. Mangal yakılması kesinlikle yasaktır.

Hem Yaratıcı Hem de Asil Japon Bahçeleri Hakkında Bilmeniz Gereken Detaylar

Japonya’nın farklı mimarisi ve kültürü bahçeliğe kadar her yere yansıyor. Asya ülkesinin en çok kalabalık ülkesine sahip olan Japonya çok fazla gelişmiş bir ülkedir. Kültürlerini ve geleneklerini korumaya çalışan Japonya bunu uzun yıllardan beri devam ettirmektedir. Zengin kültürlerini bu zamana kadar taşıyıp her alanda yansıtmışlardır. Bunlardan en birincisi de Peyzajdır. Japon bahçeleri hem yeşilliği hem de mimarisi ile herkesi oldukça büyülüyor. Sakura ağaçlarının da bahçeye katmış olduğu hava ile Japon bahçeleri eşsiz bir güzellikte sunuluyor.

Japon bahçeleri tasarlanırken yaratıcısının fikirleri ve dini en iyi ve en güzel temsil edecek şekilde düşünülerek tasarlanıyor. Kumdan kayalar, köprüler ve fenerler en ince ayrıntısına kadar detayları ile birlikte bütün olarak seçilerek tasarım gerçekleştiriliyor. Göller, adalar, kayalar ve sular en doğal şekilde düzenleniyor. Japon bahçe tasarımlarında bulunan her şey güçlü bir ilham kaynağı taşıyor. Japon bahçelerinde bulunan her şey dekoratif unsurlar ile tasarlanıp karakterize ediliyor. Eşsiz ve muhteşem güzellikleri ile bu bahçeler görenleri adeta büyülüyor. Uyumun ve dekoratiflerin en temel aldığı unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Su: Japon bahçelerinin en başta tercih etikleri ve olmazsa olmazları sudur. Su doğaya ve çevreye eşsiz bir güzellik katacağı için en başta tercih ediliyor. Su taşlar ile beraber dekore edildiği zaman ise ortaya harika bir manzara çıkıyor. Göletler ve nehirler farklı tarza tasarlanarak elde ediliyor.
  • Kayalar: Kayalar da dekoratif unsurların vazgeçilmez kaynaklarından biridir. Kayalar su ile birleştiği zaman yine inanılmaz harika görüntüler ortaya çıkıyor. Farklı kayalar çeşitli şeyleri temsil ediyor. Göletler, nehirler ve adalar akıllıca yapılarak farklı tarzlar ortaya çıkıyor. Örneğin düz ve sade bir kaya dünyayı temsil ediyor. Dikey bir kaya ise sekiz ölümsüzlerin evini temsil ediyor. Basamak taşları olarak volkanik kayalar kullanılırken tortul kayaçlar ise göletlerin kenarlarında kullanılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kayaların en doğru şekilde en doğru yere yerleştirilmesidir.
  • Köprüler: bahçedeki pek çok adalar cenneti temsil ettiği için köprüler cennete ölümsüzlüğe ulaşmanın yolunu simgelemektedir. Taştan, tahtalardan ve yosun kaplı kütüklerden yapılır. Bunlar düz ya da kemerli şekilde olabiliyor.
  • Ağaçlar ve Bitkiler: Japon bahçelerinin yine olmazsa olmazlarından biri de ağaç ve bitkilerdir. Zaten esas bahçeyi gösteren de ağaçları ve yeşilliği değil midir? Bahçeye bir arka plan yaratmak, istenmeyen görüntüleri ortadan kaldırmak ve sahneye daha da fazla öge eklemek için kullanılıyor. Burada bahçıvanların dikkat ettikleri şey ise; bahçenin rengine göre ağaç seçmektir. Bu seçecekleri ağaçları çiçek açacakları mevsime göre değerlendirip ona göre seçiyorlar.

Baltalimanı Japon Bahçesine Nasıl Gidilir?

  • Baltalimanı Japon Bahçesine Anadolu yakasından gelecekler için Kadıköy rıhtımından Beşiktaş vapuruna binip bahçe şehir ünv. durağından 22, 22RE, 25E, 40T, 42 T numaralı araçlara binerek Baltalimanı hastane durağında inmelisiniz. Zaten Baltalimanı Japon bahçesi de hastanenin hemen karşısındadır.
  • Eğer Pendik, kartal ve tuzla taraflarından Japon bahçesine gelecekseniz Kadıköy tavşan tepe metrosuna binerek Kadıköy rıhtımından Beşiktaş vapuruna binip Ortaköy yönünden giden bahçe şehir ünv. Durağından 22R, 22T, 25E, 42 T numaralı otobüslere binerek Baltalimanı hastane durağında inebilirsiniz.
  • Eğer bağcılar Güngören taraflarından bahçeye gelecekseniz de Kabataş- bağcılar tramvay hattına binerek Kabataş da inip Kabataş durağından kalkan 22, 22RE, 25E numaralı otobüs hatlarından herhangi birine binerek Baltalimanı hastane durağında inip Baltalimanı Japon bahçesine geçiş sağlayabilirsiniz. Ulaşım imkanları oldukça kolay ve rahattır.

Aileniz ile Keşfedeceğiniz Harika Japon Bahçesi

İstanbul Sarıyer Baltalimanında yer alan Japon Bahçesi, çocuklarınız ile gezebileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz yerlerden birisidir. Japon bahçesi çimlik alan ve küçük Japon evleri ile beklentilerinizi karşılayacak bir yer olabilir. Hafta sonu planlarınız arasına muhakkak ekleyeceğiniz yerlerden bir tanesi de Japon Bahçesidir. Sakura, Japon kökenli bir kelimedir ve kiraz çiçeği anlamını taşır. Sakura ağaçlarında yetişen bu çiçekler meyve vermez tamamen süs amaçlıdır. Bu ağaçlar yabanidir. Genel olarak nisan aylarında açar ve top top pembe şekildedir. Ömürleri ise en fazla 10 gündür. Gezerken bahçe giriş kapısının hemen yanında Japon çay evini ve sakuralar burada sıralandığını göreceksiniz.

Tomurcuk olarak açan bu dalların gökyüzünü nasıl süslediğiniz gezerken görüp şahit olacaksınız. Harika görseli, çiçek yaprakların savrulup çimlerin üzerine düşmesi ortamı mükemmelleştiriyor. Parkta pek çok ağaç ve bitki vardır. Bahçenin aynı zamanda birebir Japon kültürünü yansıtan kapısı ve bir tane de çeşmesi mevcuttur. Burada gezerken dikkatinizi fenerler çekebilir. Aynı zamanda bahçenin etrafı birebir Japon stilleri ile inşa edilmiştir. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz ve haftanın her günü açık olan bu bahçe hafta sonu planınıza muhakkak eklemeniz gereken yerlerden biri olacaktır. Aynı zamanda şelaleler ve tahta köprüler yer alır. Bunun yanında buranın harika, eşsiz huzuru ve kuş cıvıltıları sizi alıp götürecektir.

İstanbul gezilecek yerler yazımızı da inceleyin.

Yorum yapın