Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Nebiler Şelalesi Nerede? Aşıklar Şelalesi Nasıl Gidilir?

Nebiler Şelalesi Nerede? Aşıklar Şelalesi Nasıl Gidilir?

Nebiler Şelalesi, İzmir’de görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Her sene binlerce ziyaretçi akınına uğrayan Nebiler Şelalesi Nebiler köyünde yer almaktadır. Yeşil doğası temiz havası ve irili ufaklı mağaraları ile gelen ziyaretçilerini hayran bırakan bir yerdir. Eğer kafanızı dinlemek ve temiz bir hava almak için tatil yeri arıyorsanız Dikili’de yer alan Nebiler şelalesi tam da size göre bir yer olacaktır. Doğayla iç içe olmak size oldukça iyi gelecektir. Sizlere bu yazımızda bu doğa harikası hakkında bilgiler derledik. Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını içeriğimizin devamından bulabilirsiniz.

Doğal güzellik ve tertemiz açık hava denince akla gelen ilk yerlerden birisi de nebiler şelalesi olacaktır. Buraya ister ailenizle ister çocuklarınızla gidin muhteşem bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Ziyaretçiler akın akın yaz kış demeden bu doğa harikası yeri gezdikten sonra ister istemez nebiler şelalesi hikayesi akıllarına geliyor. Bu doğa harikasının hikayesine yazımızın devamında yer verdik.

Nebiler Şelalesi Hikayesi

nebiler şelalesi, aşıklar şelalesi

Nebiler şelalesi hikayesi, buraya gelen ziyaretçilerin oldukça ilgi odağı olmuştur. Çünkü bu doğa harikası yeri gezip gören ziyaretçiler haliyle buranın hikayesini de merak ediyor. Nebiler şelalesi hikayesi dillerden dile yayılmayı başarmıştır. Peri padişahlarının kızı olan Sümeyye ve köylü Yörük Ali bir gün birbirlerine aşık olurlar ve bu aşkı öğrenen peri padişahı ise ölümlü olan Yörük Ali’yi damadı olarak istemez oldukça diretir fakat bu iki aşık bu uyarıyı dinlemez ve Nebiler vadisinin altında bulunan koca çınar da gizli gizli görüşmeye başlarlar.

Her görüşmelerinde ise saatler boyu ağlayan aşıkları bir gün askerler çınar altında bulur ve askerler yörük aliyi tam öldürecekken koca çınarlar yarılır ve aşıkları içine alır. Peri padişahın bu mucizevi olaya tanıklık etmesi sonucunda ise askerler geri çekilmek zorunda kalır. Fakat iki aşığın tanrıya o an dua ettikleri sonsuza kadar sürmek ve hiç ayrılmamak adına dilekleri kabul olur ve tanrı iki aşığı kayalıklardan akan iki şelaleye çevirir. Fakat kızını sonsuza dek kaybeden peri padişahı ise bu durum karşısında oldukça üzülür ve üzüntüden yataklara düşer. Çınarın yukarısında bulunan mağaraya kendini kapatır ve bu mağaraya da “Ağlayan mağara” denilmiştir.

Doğal Güzellikleri İle Nebiler Şelalesi

Nebiler şelalesi, doğal güzellikleri ile buraya gelen ziyaretçilerinin oldukça dikkatin çekmiştir. Bizler de sizler için bu yazımızda nebiler şelalesi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını cevaplamaya çalıştık. Ziyaretçiler tarafından en çok merak edilen konuların başında Nebiler şelalesi nerede? Sorusu geliyor. Nebiler şelalesi Dikili’de saklı kalmış doğal güzelliklerden bir tanesidir. Etkileyici manzarası ve yeşillikleri ile ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeken bu şelale doğa ile iç içe olmayı seven kişileri ve kampçıları ağırlıyor. Yükselen su sesleri ile birlikte spor yapan kişiler Nebiler Şelalesi’nin adeta cennetten bir köşe olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü hem manzarası hem de yeşillikleri ile göz boyayan bu şelalenin cennetten hiçbir farkı yoktur. Aynı zamanda kampçıların nebiler şelalesi kamp yapma olanakları da vardır. Şelaleye çıkmak isterseniz 86 basamağı göze almanız gerekir. Şelalenin suyunu döktüğü yerde ise küçük bir gölet oluşmuştur.  Bu gölette ise tatlı su kaplumbağalarını ve balıkları görmeniz oldukça mümkündür. Boyu neredeyse 1 m olan bu gölette serinlemek de mümkündür. Fakat toprağın kaygan olduğunu bilmek de fayda vardır.  Bunun yanında ziyaretçilerin merak ettikleri bir diğer sorulardan birisi de nebiler

şelalesi konum nasıldır? Şelaleye nasıl gidilir? Soruları gelir. Bu soruların yanıtlarını yazımızın devamından inceleyebilirsiniz.

Nebiler Şelalesi Civarında Görülmesi Gereken Yerler

Nebiler şelalesi hem gezilecek hem de görülecek yerleri ile oldukça meşhur bir yerdir. Burada gezilecek yerlerin yanında yapacağınız aktiviteler de vardır. Şelaleyi gezip bu harika yerin tadına vardıktan sonra nebiler şelalesi kahvaltı yapmak isterseniz yakınlarında bulunan harika nebiler şelalesi kahvaltı restoranlarından birini tercih edebilirsiniz. nebiler köyünde yer alan nebiler şelalesine geldiğiniz zaman görmenizi önereceğimiz yerlerden bir tanesi elbette ki ağlayan mağara olacaktır. Peri padişahının kızının hayatını kaybettikten sonra kendisini bu mağaraya kapatması ile adı ağlayan mağara olan bu yeri muhakkak gezip görmenizi tavsiye ederiz. Ağlayan mağara ise nebiler şelalesinin hemen üst kısmında yer alıyor. Ağlayan mağara farklı tür de bitki ve ağaçlara sarılmıştır. Eğer ki ağlayan mağarayı mutlaka göreceğim diyorsanız yanınıza yürüyüş ayakkabısı almanızı öneririz. Ağlayan mağaraya ulaştığınız zaman ise görüntüden epey etkileneceğiniz kesindir. Bunun yanında mağara üzerinde yer alan küçük damlaları insan göz yaşlarına benzetebilirsiniz. Mağara üzerinde bulunan su tanecikleri ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekmiş durumdadır.

Nebiler Şelalesinde Ne Yenir?

Nebiler şelalesinde yapacağınız etkinlikler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Yapabileceğiniz aktiviteler arasında yukarıda da bahsettiğimiz gibi nebiler şelalesi kamp seçenekleri mevcuttur. Aynı zamanda karnınız acıktığında karnınızı doyurabileceğiniz mekanlarda mevcuttur. Bunun yanında ziyaretçilerin merak ettiği bir diğer konu ise nebiler şelalesi’ne nasıl gilidir?  Nebiler şelalesine ulaşım oldukça kolaydır. Buraya ulaşmak için Dikili istikametine doğru ilerleyerek Nebiler köyü tabelasından sağa sapıp bu yolu takip ederek 800 m sonunda bu harika şelaleye ulaşıyorsunuz. Şelaleye ulaştıktan sonra ise buranın manzarasının ve yeşilliğinin tadını çıkardıktan sonra karnınız acıkırsa yemek yiyebileceğiniz yerler de mevcuttur. Fakat çok fazla bir alternatif yoktur. Yemyeşil çınar ağaçlarının altında tek bir restoran mevcuttur. Şelaleye giden basamakların ilk giriş kısmında yer alan restoranda soğuk içecekler içebilir veya menü isteyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Aynı zamanda bu yörenin yöresel yemeklerini tadabilirsiniz. Aynı zamanda burada Türk kahvesi yapan bir bungalov da mevcuttur. Burada oturup hem yeşilliğin tadını çıkarabilir, hem de kahvenizden yudumlayabilirsiniz.

Nebiler Çevresinde Nerede Kalınır?

Nebiler şelalesine nasıl gidilir? sorusunu yukarıda cevaplamıştık. Nebiler şelalesine ulaşıp bu harika yeşilliğin tadına vardıktan sonra buralarda kalacak yer arıyorsanız nebiler şelalesi çevresinde konaklayabileceğiniz herhangi bir otel, apart veya pansiyon mevcut değildir. Fakat Dikili’ye doğru giden yol üstünde farklı oteller ve konaklama seçenekleri mevcuttur.

Nebiler Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Nebiler şelalesi nerede merak eden ziyaretçiler için buranın Dikili’de yer aldığını belirtmiştik. Aynı zamanda burada yapacağınız farklı alternatif çeşitleri de mevcuttur. Bunların başında ilk gelen ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi nebiler şelalesi kamp seçenekleridir. Bu şelaleye gelip kamp yaparak doğanın tadını fazlası ile çıkarabilirsiniz. Bunun yanında ziyaretçilerin merak ettiği bir diğer konu ise nebiler şelalesi giriş ücreti ne kadardır? Buraya gelen ziyaretçiler şelalenin girişi ücretsiz olduğunu düşünüp problem yaşayabiliyorlar. Nebiler şelalesine gitmek istiyorsanız buraya girerken giriş ücreti ödemeniz gerektiğini şimdiden belirtmek de fayda olacaktır. Çünkü nebiler şelalesinin bulunduğu yer özel bir mülke aittir. Bundan dolayı araç ile giriş için ödeyeceğiniz tutar 15 TL’dir. Her gün ziyarete açık olan nebiler şelalesinin ziyaret saati 08.00-19.00 arasındadır.

Aşıklar Şelalesine Nasıl Gidilir?

Hafta sonu plan yapmak isterseniz ve yolunuz eğer Dikiliye düştüyse nebiler şelalesini ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Bu şelale doğal güzellikleri ve yeşillikleri ile her gelen ziyaretçinin beğenisini topluyor. Buraya gidecek olan ziyaretçilerin merak ettiği konuların başında nebiler şelalesi yol tarifi geliyor. Şelaleye ulaşım oldukça kolaydır. Dikili de tatil yapacak olan veya dikili’ye gidip de biraz gezecek olan kişiler kuşkusuz Nebiler şelalesini görmelidir. Özellikle yaz aylarında inanılmaz bir talep alan bu şelaleye gitmek için Dikili-Ayvalık karayolunu takip ederek Nebiler köyü tabelasından sağa dönmeniz gerekir. Ardından ise 3 km uzaklığında nebiler şelalesi tabelasını göreceksiniz. 800 m daha bu yolda ilerledikten sonra ise şelaleye ulaşmış oluyorsunuz. Nebiler şelalesi yol tarifi için bu konumu takip edebilirsiniz.

Nebiler Şelalesi Hakkında Bilgiler

Nebiler şelalesi binlerce yerli ve yabancı turistin gidip gördüğü yerlerden bir tanesidir. Aşıkların bağlılığını hissettiren bu şelale doğal ve oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Aşıklar şelalesi Türkiye’nin ege bölgesinde yer alan İzmir ilinin Dikili ilçesine bağlı nebiler köyünde yer almaktadır. tatil bakımından oldukça tercih edilen Dikili iline yolunuz düştüğü zaman muhakkak bu şelaleyi görmenizi tavsiye ederiz. Her sene binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret akınına uğradığı aşıklar şelalesine özel araçlar ile veya il içinde bulunan belediye otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Nebiler köyündeki bu şelale yıl içerisinde özellikle de yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret akınına uğruyor. Burada mevcut olan trekking parkurları ile doğanın tadını trekking yaparak çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda buranın pek çok ziyaretçi tarafından tercih edilmesinin bir diğer nedeni burada bulunan kaplıca ve ılıcalardır. Trekking sağladıktan sonra açık havada termal su ile duş yapıp keyfinize keyif katabilirsiniz. Eğer nebiler şelalesine özel aracınız ile gitmek istiyorsanız İzmir iline giriş yaptıktan sonra Dikili Ayvalık karayolunu takip ederek nebiler köyü tabelasından sağa dönerek 800 m daha gittikten sonra nebiler şelalesine az kaldığını göreceksiniz. Buraya vardıktan sonra ise kendinizi doğa harikası ile bulacaksınız. Hafta sonu planlarınızda veya yaz tatilleriniz de buraya muhakkak uğramanızı tavsiye ederiz. Eğer nebiler şelalesine belediye otobüsleri ile gitmek istiyorsanız İzmir’e gittikten sonra aşıklar şelalesine giden belediye otobüsüne binerek direkt olarak nebiler şelalesinde inebilirsiniz. Buraya hem özel araçlar ile hem de belediye otobüsleri ile ulaşım oldukça kolaydır. Bundan dolayı hafta sonu planınızın bir gününü nebiler şelalesine ayırmalısınız.

Nebiler Şelalesi Oluşumu

nebiler şelalesi

Rivayetlere göre nebiler şelalesinin oluşumu Yörük Ali’ye gönlünü kaptıran peri padişahın kızı olan Sümeyra’nın büyük aşklarının ömür boyu sürmesi ve hiç ayrılmamaları adına tanrıya yapmış oldukları dualar ile tanrının onları bir şelaleye dönüştürmesi ile hiçbir zaman ayrılmamalarını sağlamıştır. Bu şelaleye de bundan dolayı nebiler yani aşıklar şelalesi adı verilmiştir. Rivayetlerin göstermiş olduğu hikaye budur.

Nebiler Şelalesi Özellikleri Nedir?

Nebiler şelalesi, peri padişah kızı olan Sümeyra ile Yörük Alinin yaşamış olduğu aşk ile şelaleye dönüşmeleri ve binlerce aşığın ziyaret ettiği ve sevdikleri ile ayrılmamak adına dua ettikleri yer olmuştur. Ardından nebiler şelalesi tatil yerine dönüşerek on binlerce kişinin bu doğa üstü şelale de harika vakitler geçirmesini sağlamıştır. Aynı zamanda aşıklar şelalesinin tam yanına yanaşmak için ise 90 basamak aşağı inmek gerekir. Bu şelalenin deniz seviyesinden 270 m yükseklikte olduğunu belirtmekte de fayda vardır. Aynı zamanda şelale önünde oluşmuş olan doğal göller ise yaklaşık olarak 1 m derinliğe sahiptir. Nebiler şelalesi geçmiş zamanlar da birbirine iki aşık kişinin aşkı yoluna konu edinmiş olduğu tarihi yerler arasında yerini almaktadır. Böylelikle aşıklar şelalesinin bir tarihi eser olduğunu söylemek doğru olur. Ayrıca tarihi eser konumunda yer alan nebiler şelalesi her sene binlerce kez yerli ve yabancı turistler tarafından akın akın ziyarete uğramaktadır.  Aşıklar şelalesine giriş ücreti 15 TL olarak alınır, bu da otopark ücretidir. Fakat şelale tesisine girdikten sonar tesis içerisinde 50 TL ve üzeri alışveriş yapıldıktan sonra otopark ücreti için alınmış olan ücret ziyaretçiye geri verilmektedir. Şelale içerisinde yaptığınız alışverişleri makbuz ve fişler sayesinde kanıtlayabilirsiniz. Şelaleye giriş ücreti kişiler ve öğrenciler için farklılık göstermektedir. Şelale ücreti öğrenciler için 10 TL iken yetişkinler için 15 TL’dir.

Nebiler Şehrinin Efsanesi Var Mıdır?

Nebiler şehrinin efsanesi rivayetlere göre Peri padişahının kızı Sümeyra7nın Yörük Aliye aşkı ile başlar.  Yörük Ali de sümeyra’nın aşkına karşılık verir.  Ancak kızının bir ölümlü ile aşk yaşamasına büyük ölçüde tepki veren peri padişahın öfkesi asla geçmez. Bu iki aşığın ayrılmamak için tanrıya bol bol dua etmelerinin ardından ise birbirine deli gibi aşık olun bu iki aşığın hiçbir zaman ayrılmamaları adına tanrı onları şelaleye dönüştürür. Nebiler şelalesi efsanesi de bu hikayeden gelir.

Nebiler Şelalesi Gezilecek Yerler

Nebiler şelalesine geldiğinizi zaman yapabileceğiniz aktiviteler de bulunmaktadır. Didim’e yolunuz düştüğü zaman bir gününüzü muhakkak bu güzel doğa harikası şelaleye ayırmanızı tavsiye ederiz. Manzaranın ve yeşilliklerin insana kattığı değer oldukça muazzam! Şelalenin bulunduğu yerin biraz daha ilerisinde sizi harika manzaralar karşılayacaktır. Bunlardan birisi ise en meşhur olan ağlayan mağarasıdır. Ağlayan mağaranın en ilginç yanı ise mağara üzerinde bulunan insan göz yaşı damlasına benzer damlaların bulunmasıdır. Bu su damlacıklarının mağaradan yavaş bir şekilde akması olayından dolayı burası ağlayan mağara ismini almıştır. Damlayan su tanecikleri etkileyici bir görüntü sunmuştur ve her gelen yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekmiştir.

Damlayan su taneciklerinin her biri etkileyici bir görünüme sahipken bunlara sahip olmasının sebebi ise henüz açıklanabilmiş değildir. Ağlayan mağarası deniz seviyesinden 270 m yükseklikte bulunmaktadır. Buradan çıkıp eğer yürümeye gücünüz kalırsa da 900 m ileride bulunan Ege çağlayan ve 1300 metrede ise sümeyra şelalesi bulunmaktadır. Aşıklar şelalesi aynı zamanda doğayla iç içe olmayı seven kampçılar için trekking imkanı sağlamaktadır. Bu yüzden nebiler şelalesi kampçıların uğrak yerlerinden biridir. Burada keyifli bir şekilde kamp yapabilir, doğa ve yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz. yükselen su sesleri ile beraber spor yapan kişiler ise buranın adeta cenneti andıran bir yer olduğunu söylemektedir.  Kamp sever kişiler burada ve şelale etrafında çadır kurabilir ve doğanın tadını çıkarabilirler.

Şelale yakınları aşırı derecede kalabalık oluyor, sizlere tavsiyemiz ise biraz daha ormanlık alan içine kamp kurmanızdır. Böylelikle kamp kuracağınız yer daha sakin ve daha kafa dinlemelik bir yer olacaktır. Aşıklar şelalesi adeta doğa ve yeşillikler ile iç içe olabileceğiniz, doğanın tadını çıkarabileceğiniz harika yerlerden bir tanesidir. Eğer hafta sonu gezi planınız varsa ve yolunuz Didim’e düşürse muhakkak bu doğa harikası yeri ziyaret etmenizi öneririz. Burada kamp dışında gelip hava alabilir, yanınıza alacağınız atıştırmalıklar ile piknik yapabilir veya çayınızı, kahvenizi alıp gelebilirsiniz. Doğayla iç içe ortamları sevenlerdenseniz nebiler şelalesi tam da gezip görebileceğiniz yerler başında gelmektedir. Burada bir gün geçirerek üzerinizdeki tüm stresleri atabilir ve harika bir gün geçirebilirsiniz. Mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

İzmir gezilecek yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.

“Nebiler Şelalesi Nerede? Aşıklar Şelalesi Nasıl Gidilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın