Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Anadolu Kavağı Nerede? Nasıl Gidilir? | En Detaylı Rehber

Anadolu Kavağı Nerede? Nasıl Gidilir? | En Detaylı Rehber

İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden biri olan Anadolu Kavağı gezilip görülebilecek yerleri ile meşhurdur. Sizlerde İstanbul’un kalabalığından sıkılıp gezecek yerler arıyorsanız Anadolu Kavağı tam da üzerinizdeki stresi ve yorgunluğu atmak ve harika bir hafta sonu geçirmek için gezeceğiniz yer ve mekanlardan biridir. Hazır hava sıcaklıkları artıyorken bu fırsatı değerlendirmeniz de fayda olacaktır. Gelin sizlerle beraber Anadolu kavağının eşsiz ve güzel manzaralarını birlikte keşfedelim. Aynı zamanda İstanbul’da olup da Anadolu kavağı nerede? Diye merak edenler için tüm detayları sizler ile paylaştık. Son zamanlarda pandemi sürecinde fazlası ile evlerde kapalı kaldık. İstanbul Anadolu Kavağı gezilip görülebilecek yerlerin başında gelir. Buraya gelen misafirler Anadolu kavağı’nın harika manzarası ve yeşilliğine hayran kalıyor. Sizler de İstanbul’da gezilecek yerler arıyorsanız Anadolu kavağına bir şans vermelisiniz.

Artık gezmek, görmek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız sizin için önereceğimiz Anadolu Kavağı harika bir seçim olacaktır. Tatil yapmak, üzerimizdeki stresi atmak herkesin hakkı! Tabi ki tatil yapmak herkese nasip olmayabiliyor.  Gerek kamu sektöründe çalışan gerekse özel sektörde tatil için fırsat bulamayan insanlar çoğu zaman günübirlik turlar ile tatilini yapıyor. Bizler de sizler için eşsiz manzarası ve güzelliği ile ünlü olan Anadolu kavağı hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Anadolu kavağı İstanbul ilinin Beykoz ilçesine bağlı küçük ve oldukça şirin bir sahil kasabasıdır. Eğer sizlerde İstanbul’un kalabalığından şikayet ediyor ve iş stresinizi üzerinizden atmak istiyorsanız Anadolu kavağına gelebilir ve günün stresini burada atabilirsiniz.  Anadolu kavağı sadece gidilip gezilecek yerleri ile de kalmıyor! Aynı zamanda gittiğiniz de harika Anadolu kavağı kahvaltı’sı yapmadan dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

Anadolu kalesinde gezilecek yerler de oldukça fazladır. Restoranları, kalesi ve tarihi yerleri ile meşhur olan bir yerdir. Bunlardan birincisi Anadolu kavağı yoros kalesidir.  Anadolu kavağında her türlü negatif ortamdan uzaklaşarak İstanbul trafiğinden ve yoğunluğundan kaçarak kafa dinleyebilirsiniz. Ulaşım imkanı olarak da fazla zorluk çekmeyeceğiniz bu küçük ve şirin kasabaya adım attığınız andan itibaren şehir bütün stresini geride bırakacaksınız. Anadolu kavağı aynı zamanda yeşillikleri ve manzarasıyla gelenleri kendine hayran bırakıyor. Aynı zamanda sahilde bulunan balıkçı teknelerinden balık yiyerek tertemiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.  İsterseniz tek başınıza isterseniz de ailenizle gelebileceğiniz Anadolu kavağı günübirlik gezebileceğiniz yerlerden birisidir. Özellikle de hafta sonları hatırı sayılır derece de kalabalığı ile meşhurdur.

Anadolu Kavağı’na Ulaşım Nasıl Sağlanır?

anadolu kavağı

Özellikle İstanbul da yaşayan aileler günübirlik turlara katılmak için ve İstanbul’un stresinden kurtulmak için Anadolu Kavağı nerede? Anadolu Kavağı yol tarifi? Anadolu Kavağına nasıl gidilir? gibi soruların cevaplarını merak ediyor. Şimdi de bu küçük ve sahil kasabasına ulaşım imkanı nasıl sağlanır biraz da bundan bahsedelim. Tatil planı yapmayı seven ve günübirlik Anadolu kavağına gitmek isteyenler Anadolu kavağına nasıl gidilir? Merak ediliyor. Anadolu kavağına ulaşım sandığınız kadar da zor değildir. İstanbul Beykoz ilçesinde bulunan Anadolu kavağına belediye otobüsleri ile veya şehir hatları vapurunu kullanarak da gidebilirsiniz. Ulaşım seçeneklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Anadolu kavağına giderken en ucuz ulaşım için İETT Belediye Otobüsünü kullanmanız daha karlı olur.
  • Üsküdar’dan hareket eden Belediye otobüslerini kullanarak da gidebilirsiniz.
  • Eminönü ve Sarıyer üzerinden de deniz yolu ulaşımı ile gidebilirsiniz.
  • Aynı zamanda bunun yanında yaz mevsimi düzenlenen Anadolu kavağı vapuru ile de gitme şansınız vardır.

Anadolu kavağına gelen ziyaretçiler Anadolu kavağı kale ziyaretini gerçekleştirmeden de buradan dönmüyorlar. Aynı zamandan Anadolu Kavağı restoranlar da gidilip yemek yenilmeye değer mekanlardır. Bunun yanında tertemiz deniz havasını içinize çekmek ve lezzetli balıklarından tatmak sizlere çok iyi gelecektir. Aynı zamanda buraya günübirlik gelip konaklama imkanınızda mevcuttur. Anadolu kavağı otel seçenekleri mevcut olup gezinizi daha da uzatma şansınız vardır.

Anadolu Kavağı Gezilecek Yerler

Yoros Kalesi: Anadolu kavağına gelmişken Yoros kalesi’ni görmenizi tavsiye eder buranın eşsiz manzarasının tadını çıkarmanızı öneririz. Sahil kenarından üst bölümlere ulaşarak kaleye tırmanma şansınız vardır. Oldukça güzel ve eşsiz manzaraya sahip olan yoros kalesi gezilip görülmeye değer yerlerden biridir. Aynı zamanda kaleye çıkmışken bol bol fotoğraf çekilip anı olarak bu günü tarihe ekleyebilirsiniz. Yoros kalesinin 800 yıllık bir geçmişi vardır. En eski tarihi mekanlardan biri olup zamanında Roma ve Bizans kapısını birbirine bağlamaktadır. Kalenin içinde hala arkeolojik çalışmalar devam etmektedir. Bunun yanında yoros kalesi kültürel miraslar listesine girmeye hak kazanmıştır.

Yoros kalesine gelip de harika kahvaltısını yapmadan gitmek olmaz! Kaleye gelip sabah serinliğinde gezdikten sonra Anadolu kavağı kahvaltısı yapmak iyi gelecektir. Haftanın tüm yorgunluğunu ve şehrin stresini atmak için kaleye erkenden gelip gezdikten sonra bol çeşitten oluşan kahvaltısını yapmanızı öneririz. Kahvaltınızı yaptıktan sonra çevresindeki eşsiz manzara ve muhteşem güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kahvaltınızı yapıp manzaranın da keyfine vardıktan sonra mükellef bir akşam yemeğine ne dersiniz? Akşam yemeği olarak Anadolu kavağı restoranlar olarak seçenek arıyorsanız, küçük bir sahil kasabası olduğu için balık çeşitlerini yiyebilir ve bu tadın keyfine varabilirsiniz.

Anadolu kavağında dilediğiniz restorana gözünüz kapalı girebilirsiniz. Çünkü buradaki restoranlar balık konusunda oldukça ustalaşmıştır. İşini ehliyle yapan restoranlardır. Bundan dolayı girdiğiniz restoranlar konusunda hiç şüpheniz olmasın. Tutulan balıklar taze taze müşterilere sunuluyor. Sizler de harika boğaz manzarası eşliğinde akşam yemeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun yanında Anadolu kavağına gitmişken midye yemeden dönmek de olmaz. Midye kültürü Anadolu kavağında oldukça gelişmiş bir durumdadır. Midye yerken aç ya da tok olun hiç fark etmez. Ayaküstü bu lezzetin tadını çıkarabilirsiniz. Gezerken bile rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Yuşa Tepesi

yuşa tepesi nerede

Anadolu kavağı kale, Anadolu kavağı iskelesi dışında burada gezebileceğiniz yerlerden birisi de yuşa tepesidir. Daha Anadolu kavağına gelmeden evvel yuşa kalesini de gezip görmenizi tavsiye ederiz. Denizden 200 m yükseklikte olan Anadolu kıyısındaki Anadolu kavağı semtinde bulunan bu kale hazreti yuşa peygamberin mezarının bulunduğu yer olarak rivayet edilir. Yine burası denizden oldukça yüksekte olduğu için manzarasına doyum olmayan bir yerdir. Çayınızı elinize alıp manzaranın keyfini güzelce çıkarabilirsiniz. Anadolu kavağına yolu düşenlerin muhakkak uğraması gereken ve gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Harika bir boğaz manzarasına sahip olan bu tepe aynı zamanda Çamlıca tepesinden sonra gelen İstanbul’un en yüksek ikinci tepesi konumundadır. Tepe de çeşme, Hz. Yuşa peygamberin türbesi ve cami bulunmaktadır. Mekanda bulunan bu türbenin Hz. Yuşa peygambere ait olduğu inanılıyor.

Midilli Ali Reis Camii

Midilli Ali Reis Cami’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 1953 senesinden bu yana duran bu camii mimari ve süsleme olarak oldukça sade bir yapıya sahiptir. Eğer Anadolu kavağına yolunuz düşerse bu tarihi camiye uğramadan dönmemelisiniz. Caminin hemen yanı başında bulunan camiyi yaptıran kişi, Midilli Ali Reis’in türbesini göreceksiniz. Bu tarihi yapıyı kesinlikle listelerinize eklemelisiniz.

Çam Vadisi Cafe

Bilinen Anadolu kavağı salıncak fotoğrafları bu cafe’nin hemen arka kısmında çekiliyor. Kasabaya gelen ziyaretçiler salıncak da fotoğraf çektirmeden gitmiyor. Bu cafe en çok kahvaltısı ile meşhurdur ve ziyaretçiler tarafından da kahvaltısı için tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu cafenin de restoranı Yoros cafe ile yarışır durumdadır. Bu cafe birçok dizi ve filmlere de ev sahipliği yapmıştır. Zamanında pek çok dizi çekimi için kullanılan bu cafe ziyaretçilerin oldukça ilgi odağı olmuştur. Çekilen Karadayı dizisinde Mahir ile Feride bu cafede buluşmuştur. Bu diziden sonra ise ziyaretçi sayısı daha da artmıştır.

Yoros Kale Cafe ve Restoran

Bu cafe yoros kalesine gelip dinlenebileceğiniz ve harika manzaranın tadını çıkarabileceğiniz restoranlardandır. Yoros kalesinin hemen yanında yer alır. Mekanda günlük balık yiyebileceğiniz taze balıklar, eşsiz kahvaltı ve et menüleri seçenekleri bulunur. Manzarayı gezip yorgunluğunuzu atmak isterseniz bu restoran uğrayıp eşsiz lezzetlerin de tadına varabilirsiniz.

Poyrazköy: Anadolu kavağında gezebileceğiniz küçük ve şirin yerlerden biriside Poyrazköy’dür. Anadolu kavağından Karadeniz tarafına doğru gittiğinizde Poyrazköy’ü görürsünüz. Buranın manzarasına karşı yapacağınız piknikler de size unutulmaz anılar katacaktır. Kule dibi piknik alanı ve dere boyu piknik alanlarında harika piknikler yapabilirsiniz. Bunun yanında taze balığı her zaman bulabileceğiniz balık restoranlarını da asla es geçmemeniz gerekir. Poyrazköy akıntıya ve rüzgara karşı oldukça dayanıklı olduğu için yatlar ile bölge demirlenebiliyor. Eğer Anadolu kavağına yolunuz düşerse poyrazköy’ü görmeden dönmeyiniz.

Riva, Kalyon Restoran

Yaz aylarında plajlarında insandan geçilmeyen bir kasaba olsa da bahar ayların da İstanbullular hem burada olmayı ve deniz kıyısında dolaşmayı seviyorlar. Kumsal turu ardından karnınız acıktığında riva restoran uğrayabilirsiniz. Yine harika ve tatlarına doyum olmayan mekanlarından biridir.

Anadolu Kavağında Ne Yenir?

Anadolu kavağına gitmişken karnınızı manzara eşliğine karşı doyurmadan dönmek olmaz. Buranın harika manzarasının keyfini çıkardıktan sonra ardından restoranları ile de keyfini çıkarabilirsiniz. Anadolu kavağında restoran çeşitliliği daha çok balık üzerinedir. Balıklar bu restoranlarda her gün taze taze yerini alır. Restoranların kalitesi ve güvenilirliği açısından aklınıza tek bir soru dahi gelmesin. Her gün balıklar sabahtan tutulup taze taze müşterilere sunulmaktadır.

Bunun yanında yiyebileceğiniz çeşit olarak midye yer almaktadır. Anadolu kavağında midye de balık kadar oldukça meşhurdur. Dilerseniz ayak üstü, dilerseniz de restoranda oturup midye keyfine varabilirsiniz.  Eğer bir restoran tercihiniz olursa size harika bir manzara eşlik edecek ve bu manzaranın tadına doyamayacaksınız. Aynı zamanda yemeğinizi yedikten sonra üzerine bir tatlı yemek isterseniz yine buranın meşhur waffle ve dondurmalarını da keyfini çıkarabilirsiniz.

Sabah saatlerinde Anadolu kavağına gelip bir gününüzü buraya ayırmak isterseniz mükellef bir sabah kahvaltısı ile güne başlayıp ardından biraz etrafı turlayarak çay içebilir ve daha sonra akşam yemeği olarak balık restoranına oturup taze balıkların keyfini çıkarabilirsiniz.  Anadolu kavağındaki en meşhur balık restoranı Anadolu kavağı yosun restaurant’tır. Menülerinin yanı sıra sizlere sunacağı eşsiz ve harika manzarası ile misafirlerine eksiksiz bir hizmet sunan restaurant’a gidip karnınızı doyurabilirsiniz.

Anadolu Kavağı Hakkında Bilgi

Eğer sizlerde İstanbul trafiğinden ve stresinden şikâyetçiyseniz günü birlik olarak Anadolu kavağına gidebilir şehrin gürültülü ortamından uzak ve tüm negatif enerjileri geride bırakarak harika bir gün geçirebilirsiniz. Anadolu kavağı yol tarifi size yormayacak ve ulaşım imkanı olarak da fazla zorluk çekmeyeceğiniz oldukça cazip olan gezilecek yerlerden biridir. Bu küçük ve şirin sahil kasabasına gittiğiniz zaman balıkçı teknelerinde yemek yiyebilir ayı zamanda temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Her noktasında denizi hissedebileceğiniz ve harika manzarası ile temiz havayı içinize çekeceğiniz eşsiz bir balıkçı kasabasıdır.

İstanbulluların tercih edebileceği hafta sonu gezi duraklarından biridir. Bunun yanında yerli ve yabancı turistler de bu eşsiz manzarayı merak ettikleri için her sene buraya uğrayıp manzaranın keyfini çıkarırlar. Anadolu kavağı, dolu dolu bir gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz aile veya arkadaş ortamı ile gelip gezebileceğiniz yerlerden biridir. Kurulduğu günden bugüne balıkçı kasabası olarak bilinen Anadolu kavağı uzun senelerden beri balıkçı kasabası özelliğini korumuş durumdadır. Anadolu kavağına nasıl gidilir merak edenler için ise tem otoyolundan Beykoz-Kavacık sapağından çıkıp yaklaşık olarak 12 km sonra Anadolu kavağına varabilirsiniz.

Bu küçük ve şirin sahil kasabasının köklü bir geçmişi vardır. Bunun yanında bu kasabanın geçim kaynağı ise balıkçılıktır. Günümüzde ise hala kayıklar ile balıkçılık yapılır ve bu balıkları günlük olarak taze bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu kadar harika ve eşsiz doğal güzelliğe sahip olan Anadolu Kavağı muhteşem bir boğaz manzarasına da eşlik ediyor. Anadolu kavağı çok fazla İstanbullular için keşfedilmemiş bir yerdir. Fakat son zamanda bu küçük sahil kasabasına gelen ziyaretçi sayısı ise oldukça fazladır. İmkanınız varken istanbul’un böylesine güzel ve harika manzarası ile donatılmış olan Anadolu kavağına gidip görmenizi tavsiye ederiz.

Anadolu Kavağı Tarihi

anadolu kavağı

Anadolu kavağı köyü belli bir tarihe kadar askeri bir bölge sınırında yer alıyordu. Zamanında bu köye gayr-i müslim olanlar giremezdi. İskelede ise her giren çıkanın hüviyet cüzdün kontrolü yapılırdı. Türklerden önce yaşayanlar içinde oldukça önemli bir yere sahip olan Anadolu kavağı Karadeniz gemicilerinin denize açılmadan evvel kurban kestikleri yer olarak bilinir. Köyün kurucularından biri olarak bilinen Midillili Ali Resin’de bu köy için pek çok hayratı vardır. Aynı zamanda Anadolu kavağı için Evliye Çelebi baştan başa Müslümanlar kasabasıdır der. Zamanında 7 adet mescidin, 800’e yakın evin ve 200’e yakın dükkanın yer aldığı söylenmiştir.

Anadolu Kavağında Ne Yapılır?

Anadolu kavağında yapacağınız ilk şey sabah saatlerinde bu küçük sahil kasabasına adım atıp manzaraya karşı eşsiz bir kahvaltı yapmaktır. Harika bir kahvaltı yapıp şehrin de eşsiz manzarasına doyduktan sonra kasaba merkezine inip güzel bir alışveriş yapabilir bu kasabaya ait hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Hafta sonu ve günübirlik turlar için değerlendirebileceğiniz İstanbul’un eşsiz güzellikte yerlerinden biri olan Anadolu kavağında harika bir gün geçirebilirsiniz.

Yerli halkı kadar turistlerin de oldukça ilgisini çeken bu kasaba sıcak ve samimi atmosferi ile sizleri karşılıyor. Birçok farklı türde hediyelik eşya bulabileceğiniz bu kasabada sevdiklerinize unutulmaz hediyeler alabilirsiniz. Burası İstanbul’un her yerini gezmek ve görmek isteyenler için oldukça harika bir adres! Balıkçı kasabası olarak bilinen bu mekan huzur ve sessizliğin adresidir. Deniz manzarası, yeşillik ve birbirinden lezzetli balık restoranları durağı sizleri bekliyor. Sizler de hafta sonları tatilleriniz de doğa ile iç içe olmak istiyorsanız Anadolu kavağını tercih edebilirsiniz.

Anadolu kavağını diğer yerlerden ayrı ve çekici kılan en birincil özelliği gittiğinizde kendinizi Ege’de sakin ve şirin bir köyde hissetmeniz olacaktır. Balıkçı dükkanları, balık ağları, tekneler ve yeşilliklerle dolu manzarası ile İstanbul şehrinin adeta kalabalıklığını unutturan bir yer. Anadolu kavağında yer alan eski ağaçlar ise öncelerden kavak ağacı olarak biliniyordu. Çınar ya da çam ağacı ne türden olursa olsun hak arasında kavak olarak bilinirdi. Bundan dolayı rivayetlere göre bu civara Anadolu kavağı denilmiştir.

İstanbul gezilecek yerler ve İstanbul’da ne yenir yazılarımızı da incelemenizi isteriz.

Yorum yapın