Ana sayfa » Uşak Yazıları » Uşak Gezilecek Yerler | En Detaylı Uşak Gezi Rehberi

Uşak Gezilecek Yerler | En Detaylı Uşak Gezi Rehberi

Uşak gezilecek yerler denilince akıllara Uşak belediyesi ve bölge halkının özverisi sayesinde kültürel ve doğal güzelliklerini koruyabilmiş mekanlar gelmektedir. Ege Bölgesi denilince geri planda kalsa da, sahip olduğu zenginliklere harika bir şehirdir. Küçük olmasına rağmen büyük güzellikler barındırır. Eğer Uşak’ta gezmek istiyorsanız, gezi rotanıza ilk olarak Eski Çağ ve Modern Çağ izlerini sürdüren tarihi yapıları eklemelisiniz. Şimdi de Uşak’ta gezilecek yerler ile yazımıza devam ediyoruz.

Uşak Merkez Gezilecek Yerler

Uşak merkez gezilecek yerler arasında müzeler, tarihi yerler, doğal güzellikler, mesir alanları bulunmaktadır.

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak’ın tarihi yapılarından biri yerine geçen Konak, şu anki zamanda Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir. Şehrin hem kültürel yaşantısını hem de tarihi mimarisini gözlemleyebileceğiniz konak,  merkeze bağlı olan Bozkurt Mahallesi’nde bulunmaktadır. Diğer adıyla, Atatürk Evi de denmektedir. Bunun sebebi ise Kurtuluş Savaşı’nın patlak verdiği dönemlerde bir karargah binası olarak kullanılmasıdır ve Atatürk’ün de bir süre burada ikamet etmiş olmasıdır. Aynı zamanda Atatürk, Yunan Başkomutanı Trikopis ile bu binada görüşmüştür. Trikopis esir olmasına  rağmen bu konakta Atatürk’ün misafiri olarak konaklamıştır.

Konak, 1973 yılında kamulaştırılmış ve restore edilmiştir.  Müze olarak hizmet  vermeye ise 1978 yılında başlamıştır.

Müzede yöresel kıyafetler, eski silahlar, kilimler ve halılar sergilenmektedir. Üst katı Atatürk Müzesi olacak şekilde  düzenlenmiştir, zemin katta ise Atatürk’ün kişisel eşyaları ve yatak odası  yer almaktadır.

Cimcim Çeşmesi

uşak gezilecek yerlerUşak ilinin şehir merkezinde yer alan Cimcim Çeşmesi, 1896 yılında yapılmıştır. Çeşmenin kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Yapımı esnasında kesme taş kullanılmış olup, mimari tarafından oldukça gösterişlidir. Cimcim Çeşmesi’nin iki yüzünde yuvarlak silmeli basık kemerler görülmektedir ve çeşmenin köşe dolguları  ise kabartma şeklinde ay yıldız motifleri ile süslenmiştir. Özellikle ay yıldız motiflerinin kıvrımlarındaki incelik, taş oyma sanatının en eşsiz örneklerinden biridir.

Cimcim Çeşmesi’nin üzerindeki kitabede şöyle yazmaktadır;

Toplanıp ehli mürüvvet yaptılar bu çeşmeyi,
Oldu çarı ab feyz haru şevrullah ile.
Görmek istersen eğer dünyada abı kevseri,
Çeşme-i Cimcimden iç bir kâse aşkullah ile .
Sene 1316 yani 1896

Uşak Bedesteni

uşak gezilecek yerlerUşak’ın en dayanıklı ve sağlam bedestenidir ve günümüzde Sahaflar Çarşısı olarak kullanılmaktadır. Şehrin il merkezinde bulunmakta olup, Uşak Bedesteni adıyla bilinmektedir.

Mendepazarı güzergahındaki Uşak Bedesteni ’nin kim tarafından  ve hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir, ancak bazı kaynaklardaki bilgiye göre yapının mimarının bir İtalyan olduğu ve  inşa edildiği yılın 1901 olduğu bilgisi yer almaktadır. Bedestenin mimarisi dikdörtgen planlı olarak tasarlanmış olup, her iki ucunda da birer giriş kapısı bulunmaktadır. Uzun bir koridora sahip olan yapı,  koridorun her iki tarafında odalar sıralanmış şekilde dizayn edilmiştir. Uşak gezilecek yerler listesinde yer alan, Uşak Bedesteni 1980 tarihinde büyük bir restorasyondan geçerek hem yenilenmiş  hem de onarılmıştır ve günümüzde Sahaflar Çarşısı adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Burma Camii

uşak gezilecek yerlerUşak merkezin Küme Mahallesi’nde bulunan Burma Camii’nin ne zaman yapıldığına dair hakkında kesin bir bilgi yoktur ancak, Evliya Çelebi’nin kitabı  Seyahatname’ de ismi Hacı Mustafa Camii olarak geçmektedir. Kitapta yapım yılı 1572-1573 tarihleri olarak kabul edilmektedir.

Ulu Camii’nin doğu tarafında yer alan Burma Camii’nin yapımında tuğla, moloz taş ve beton malzeme kullanılmıştır ve caminin özellikle minaresi dikkat çekicidir. Minaresi burma yivli olacak şekilde inşa edilmiştir ve tek şerefelidir.  Camii, 1771-1772 tarihleri arasında tamir geçirmiştir, 1922 yılında çıkan yangından sonra onarılmıştır. Ayrıca 1988 ve 2008 yıllarında da büyük bir onarım sürecinden geçmiştir. İki kubbeye sahip olan Burma Camii ibadete açıktır.

Efsane Gelin Kayası

Kayanın efsanesine göre güzel bir kız Kayalık köyünden bir yine evlendirilir gelin ve damat daha önce birbirini görmemiştir. Deve üstünde düğün günü köye getirilen kızı  kapıda damat ve sağdıcı karşılar. Kız yanındakilere sorar hangisinin damat olduğunu öğrenmek ister. Yanındakiler damadı gösterirler. Gelin damadı çirkin bulur ve Tanrıya yalvarır. Beni bu adama gelin edeceğini ya kuş et ya da taş der. Kızın dileği gerçekleşir üzerinde olduğu deve ile birlikte taşa dönüşür. Günümüzde gelin kayası olarak adlandırılan bu kayalar, bir zamanlar gerçekten de deveye ve insana benzetilmektedir. İlginç bir hikayesi olan bu kayaları merkeze bağlı Kayağıl köyüne gidip görebilirsiniz.

Sarıkız Köprüsü

Merkeze bağlı Beylerhan Köyü’ nde yer alan köprü, Gediz Nehri üzerine inşa edilmiştir. Beynihan, Köprübaşı, Sarıkız, Güre gibi isimlerle tanınır. Hafif yaş şeklinde inşa edilen köprünün 6 gözü bulunmaktadır. 1350 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir.

Göğem Zafer Anıtı

uşak gezilecek yerlerKurtuluş Savaşı’nda Uşak topraklarını işgal eden Yunan ordusunun başkomutanı General Trikopis esir alındığı  Tepe üzerinde yer almaktadır. Kurtuluş Şavaşının en çetin geçen muharebelerinden birinde Türk Ordusu tarafından yakalanan General Tripokis ve yanındaki kurmayları savaşı kazanmamızda çok önemli rol oynamaktadır. Onları esir ettiğimizde Yunan Ordusu komutansız ve kurmaysız kaldı ve biz bu sayede daha kolay ve güçlü şekilde onları denize döktük. Şehitlerimizin yad etmek için Göğem Şehitliği’ ne uğrayabilirsiniz.

Uşak Halı Kilim Müzesi

uşak gezilecek yerlerUşak el emeği göz nuru dokuma halıları ile ünlüdür. Tarihi bir binada açılmış olan Uşak Halı Kilim Müzesi de, eski halıların sergilendiği merak uyandırıcı bir müzedir. İçerisinde 500 ve 600 yıllık halılar sergilenmektedir. Hangi dönemde yapıldığı bilinmeyen kilimler ve halılar ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Merkezde bulunan müzeye giriş ücretsizdir. Pazartesi hariç her gün açık olan müzeye mutlaka uğramalısınız.

Taşyaran Vadisi

uşak gezilecek yerlerUşak merkezde bulunan ülkemizde benzersiz olan ve görenleri şaşırtan bir doğa mucizesidir. İmren Deresi’nin bin yıllar boyunca sert kayaları aşındırmasıyla oluşmuştur. Büyük bir deprem sonrası oluşan fay kırığı ile bölgeye su dolmuştur ve Taşyaran Vadisi bu sayede oluşmuştur. Yolunuz Taşyaran Vadisi’ ne düşerse, gezerken görebileceğiniz tüm kayalıklara gnays  denir. Bu gnaysların oluşması ise çok nadir görülen bir olaydır. Vadiyi özel kılan özelliği de budur.

Vadinin en dar yerinde pembe mineral bulunur. Bu durum vadinin görüntüsünü bir ressamın elinden çıkmış bir manzara resmi gibi gösterir. Kış döneminde buz tutan akarsuyu görenler şaşırmaktadır çünkü kış döneminde Ege Bölgesi’nde akarsuların buz tutması neredeyse imkânsızdır.

Taşyaran’ ı gezmeye karar verdiğinizde buz kütlesinin altında yüzen balıkları rahatlıkla görüp vadinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Uşak Tarihi Evleri

Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen  evler, günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş sayılı evlerdendir. Işık Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Aybek Mahallesi’nde bu evlere rastlayabilir ve güzel fotoğraflar çekerek anı yakalayabilirsiniz.

Günümüzde ise Uşak’ ta bu tarihi evlerden sadece 86 adet kalmıştır, bu yüzden Kültür Bakanlığı’nın koruması altındadır.

Atapark

uşak gezilecek yerlerİl merkezinde bulunan park, özellikle  yaz mevsimlerinde yabancı  ve yerli ziyaretçilerin  ortak buluşma  noktası olmaktadır. Burada çay bahçeleri, oyun alanları ve kafeler bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte Atapark’ta güzel ve hoş vakit geçirebilirsiniz. Özellikle çimlerinde sevdiklerinizle oturup sohbet etmeyi, ağaçların gölgesinde dinlenmeyi unutmayın. Eğer çocuğunuz varsa çıplak ayaklarıyla çimlerin üzerinde koşarak oyun oynayabilir.

Konum olarak çok merkezi bir konumda bulunan parkın yakınlarında Alış Veriş Merkezi de bulunuyor. Atapark için gezi rotanızın herhangi bir bölümünde kesinlikle kendine yer edinecek bir durak diyebiliriz.

Paşa Hanı

1898 yılında  Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yamuk bir mimari plana sahip olan hanın avlusu ve iki katı bulunmaktadır. Güney cephesinden de girişi vardır. 1990 ve 1996 yılları arasında restore edilerek bir süre kapalı kalmıştır. İnşası yaklaşık olarak 3 yıl süren bu han, Fransız bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Günümüzde ise otel olarak kullanılmaktadır.

Uşak gezinizde konaklamak için yer bakarsanız, bu tarihi otelde kalabilirsiniz. Otel Özdemir Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Karun Hazineleri ve Arkeoloji Müzesi

Lidya Kralı Karun’ a ait 450’ ye yakın hazine 1960’lı yıllarda Uşak’ın Güre kasabasından çıkarılmıştır. Ancak Amerika’ya kaçırılan hazineler, 1993 yılında hukuki yollarla geri alınarak Uşak Arkeoloji Müzesi’ nde sergilenmeye başlanmıştır. Uşak’ a uğradığınızda milattan önce 560′ lı yıllara ait bu tarihi eserleri yakından incelemelisiniz.

Uşak Banaz Gezilecek Yerler

Uşak Banaz’ da gezilecek yerlerden ilki, Akmonia Antik Kenti’ dir. Uşak’ a 34 km uzaklıkta bulunan ilçeye ulaşım kolaydır. Bu nedenle gezerken sıkıntı yaşamadan keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Akmonia Antik Kenti

uşak gezilecek yerlerİlçeye  8 km uzaklıktaki Ahat köyünde bulunur.  Kent, köyün ana merkezi gibi gözüken bir tepede kurulmuştur. Bu bölge  bir zamanlar kendi ileri derecede geliştirerek, Uşak ilini bile geçmiştir. Pek çok medeniyete ev sahipliği de yapmıştır. Antik kent şu anda harabe durumdadır. Kentin içinde ise tiyatro olduğu düşünülen kalıntıları görebilirsiniz. Mezarlar oda oda olacak şeklinde tasarlanmıştır. Burada süren kazılar sonucunda birçok tarihi yapı ve kalıntı bulunmuştur. Kalıntılar, Uşak Müzesinde sergilenmektedir. Uşak’ta gezilecek yerlere ulaşabilmek için minibüs kullanabilirsiniz.

Anıt Ağacı

uşak gezilecek yerlerBanaz’ın sembolü haline gelmiş doğanın mucizelerinden biridir. İsminin anlamı da su kenti olan ilçe orman ve ağaçlarıyla ünlüdür ve ilçenin sembolü de ağaçtır. Ancak bu ağaç, ilçeyle bütünleştirilen ormanlık alanlar ve yeşilliklerden farklıdır. Nedeni ise bu  ağacın tahmini olarak 500-1000 yıl arası bir yaşta olmasıdır. Dünyanın en yaşlı ağacı unvanına sahiptir. Ağaç, Banaz ilçesinin Bahadır köyünde yer almaktadır. Orman Bakanlığı tarafından anıt ağaç olarak kayıtlara geçirilmiştir.

Hamamboğazı Kaplıcaları

İlçe’ ye 7 kilometre uzaklıkta bulunur.  Suyu sayesinde hastalara adeta şifa dağıtmaktadır. Kaplıcalara, günde ortalama 10 bini aşkın insan gelmektedir.  Kaplıcada 3 çeşit  su bulunmaktadır. Buradaki sulara yöre halkı tarafından  çeşitli isimler konulmuştur. Halk, bu sulardan birincisine Kara kız, ikincisine Sarı kız ve üçüncüsüne ise Gazoz şeklinde isimlendirmiştir. Hamamboğazı Kaplıcaları, 2005 yılında turizm bölgesi  olmuştur. Banaz’ a yolunuz düşerse birçok iyi hastalığa iyi geldiği söylenen kaplıcaları ziyaret etmelisiniz.

Evren Dede Mesire Yeri

uşak gezilecek yerlerİlçe merkezine 2 km uzaklığında bulunmaktadır. Her kişinin zevkine uyan bu mesire yerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bölgede yüzme havuzu, Orman Bakanlığına ait tesis ve günübirlik kullanabileceğiniz alanlar da mevcuttur. Uşak’ta gezilecek yerler arasında dinlenme amaçlı olarak burayı kullanabilirsiniz.

Ayvacık Tarihi Değirmen

uşak gezilecek yerlerRumlardan kalan tarihi bir değirmendir. Uşak için tarihi bir değer taşıyan değirmenin şimdiki sahibi Şevket Çiloğlu, değirmeni hala işletmeye devam etmektedir. Tarihi su değirmenini görmek isterseniz Banaz’ a uğramalısınız.

Uşak Eşme Gezilecek Yerler

Uşak Eşme gezilecek yerlere gitmeden önce ilçe merkezini gezmeli, yörenin geleneklerini keşfetmelisiniz. Çünkü Eşme ilçesi kilimleriyle ünlüdür. Burada yapılan kilimler Eşme kilimleri olarak adlandırılır. Eşme Kilimlerinde kırmızı tutkulu sevgi, mavi ümit, yeşil murat, mor keder, anlamına gelmektedir. Her kilim ayrı bir öyküyü anlatır. Bu yüzden mutlaka kilimleri ve halıları incelemelisiniz.

Kilimlerin 4 farklı çeşidi vardır.  Altınbaş Kilimi, Ablaş Kilimi, toplu kilimler ve takmak kilimler olarak adlandırılır.  Her yıl Haziran ayında kilim festivali yapılır. Bu festivale katılmalısınız. Yolunuz düşerse el emeği göz nuru ürünlerden ve kilimlerden satın almalısınız. Uşak Eşme gezilecek yerler az olduğu için daha çok pazar alanlarını gezebilir yöreye özgü ürünler satın alabilirsiniz.

Kemer Dağı

Kemer tarzında olduğu için bu adı almıştır. Kemerin kim tarafından ve hangi tarihte yapıldığı  bilinmemektedir. Günümüze kadar varlığını korumayı başarmıştır. Arkadaşlarınızla birlikte, Eşme yaylarında çadır kampı yapabilirsiniz. Burada mangal  ve piknik keyfi yapabilir, doğa yürüyüşleriyle geçirdiğiniz güzel günü tamamlayabilirsiniz.

Yazar Notu: O kadar narin bir yapıya benziyor ki bu zamana kadar kimse tarafından zarar verilmemesine çok şaşırdım. Maşallah diyeyim.

Eşme Kent Müzesi

Uşak tarihini, yöresel kıyafetleri, dokuma kilimleri, yörenin yaşayış tarzını öğrenmek istiyorsanız, Eşme Kent Müzesi’ne uğramalısınız.

Lidya Kalesi

uşak gezilecek yerlerLidyalılar döneminden kalma bir şehir olduğu düşünülmektedir. Milattan sonra 530’lu yıllarda yapılmıştır. Uşak arkeoloji müzesinin kayıtlarına göre Roma, Bizans dönemini de kapsar. Maalesef Eşme ilçesinde bulunan bu tarihi yere ilgi gösterilmediği için  turizme açılamamıştır. Ancak  içerisinde bulunan büyüklü küçüklü odalara girebilir ve kale yerleşimini gidip görebilirsiniz

Uşak Karahallı Gezilecek Yerler

Uşak Karahallı gezilecek yerler doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ön plana çıkar. Karahallı’ya uğramak istiyorsanız Karahallı ilçesi, il merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İlçeye ulaşmak için ise şehir merkezinden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz.

İlçenin  ismi  700  yıl önce buraya göç edip yerleşen Kara Halil isminden gelmektedir. Karahallı gezilecek yerler denilince akıllara hemen iki şey akıllara gelir. İlki dokuma halılar  ve dokuma sektörüdür, ikinci şey ise Clandras Köprüsü’dür. Karahallı ilçesi sahibi olduğu bu iki özelliği sayesinde diğer ilçelerden kendini ayırmayı başarmıştır.

Önceden Kütahya ilinin bir ilçesi olan Karahallı, 1953 yılında ayrılarak ilk statüsüne kavuşmuş, daha sonra ise Uşak’ın Karahallı ilçesi haline gelmiştir. Karahallı’da Selçuklular, Lidyalılar, Romalılar ve Osmanlı’dan kalma eserler bulunmaktadır geriye kalan eserlerden En önemlisi ise Clandras Köprüsü’ dür.

Clandras Köprüsü

Uşak gezilecek yerler
 listesinin başında yer alan ve Banaz Çayı‘nın üzerine yapılan Clandras Köprüsü, Uşak ilinin kültürel zenginliklerinin güzelliklerinin en somut örneklerinden biridir.

Resmi kaynakçalara göre Clandras olarak isimlendirilen Clandras Köprüsü, Uşak’ın Karahallı ilçesinde yer almaktadır. Banaz Çayı’ na Frigyalılar tarafından 2500 yıl önce yaptırılan tarihi Köprü, esasında bir su kemeridir. Köprünün ilginç özelliklerinden biri, iki tarafının da dağın  kayalığına dayandırılmış olmasıdır.  Köprüye ait taşların yüzeyleri kalem ile işlenmiştir. Köprünün kemeri ise kasnak şeklindedir. Çokta büyük olmayan köprünün uzunluğu 24 metre ve derinliği  17 metredir. Köprünün hangi amaçla yapıldığına dair bilgiye günümüze kadar ulaşılamamıştır.

Bunların yanı sıra Clandras köprüsü piknik alanı olarak da yerli halk tarafından kullanılmaktadır. Clandras’ın piknik yapmak için cazip olmasının nedeni ise çevresindeki ağaçların çokluğu ve Clandras Köprüsü Şelalesi‘nin benzersiz manzarası olabilir. Aslında gerçek bir şelale değildir ancak köprünün yakınlarında yer alan  santralden dökülen su, bir kanal aracılığıyla köprüden aşağı dökülmektedir ve şelale görüntüsü yaratmaktadır. Eğer yaz aylarında Uşak istikametli yola çıktıysanız, Clandras köprüsü’ nde büyük bir ağacın altında mutlaka oturup piknik yapmalısınız.

Hacı Gedik Köprüsü

uşak gezilecek yerlerUşak Karahallı karayolunun üzerinde yer alır. Köprüye dair üzerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır  ancak bazı kitaplarda 1880 tarihinde Uşaklı Hacı Mustafa Efendi nin yaptırdığı yazılmıştır. Köprünün yapılışına dair ise ilginç bir söylenti halk tarafından söylenmektedir. Hikaye ise şöyledir. Halı tüccarı olan Hacı Mustafa Efendi sırtında halılar ile  ile daha önceden eski ve yıkık bir köprü olan Gedik köprüsünden geçerken düşer ve ölmekten son anda kurtulur. Bu olayın sonrasında kendi kendine söz verir ve Allah’a yalvarır. Öyle zengin olayım ki buraya kocaman bir köprü yaptırabileyim Allah’ım der. Uzun yıllar sonrasında Hacı Mustafa Efendi istemediği kadar varlıklı ve zengin olarak sonrasında verdiği sözünü tutarak Hacı Gedik Köprüsü’nü yaptırır.

Kesme taştan yapılan köprü 26 metre uzunluğunda 4 metre genişliğindedir. 1955 yılında ise Valilik tarafından restore edilmiştir.

Pepuza Antik Kenti

Karahallı ilçesinin Karayakuplu köyünde bulunmaktadır. Anadolu’da yer alan Frigya Bölgesi’nin antik kentidir. Ayrıca Hristiyanlığın eski ve kaybolmuş olan mezhebi Montanism’in  merkezidir. Dönemin yazarı Epiphanios’a  göre şehrin ilginç bir hikayesi vardır. 3700 li yıllarda tek tanrıcıların şehre saldırarak yıktıklarını bildirmiştir  Uşak Müzesinde yer alan tarihi bir yazıta göre Manisa Alaşehir’de Montaizm kurulmuştur. Kurucusu ise Peygamber ilan edilmiştir. Bu sayede şehrin öneminin arttığı belirtilmektedir. 2500 yıllık bir köprü olan Clandıras, aslında köprü olarak değil,  kurulan bu şehire su taşımak amacıyla su kemeri olarak inşa edilmiştir.

Uşak Sivaslı Gezilecek Yerler

Uşak Sivaslı gezilecek yerler listesinde mekanlar daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Ayrıca ilçenin adını birazcık garipseyebilirsiniz. Uşak’ta Sivas sıfatını garipseyebilirsiniz. İlçenin adının bu olma sebebi zamanında aslen Sivaslı olan bir tüccarın halk tarafından çok sevilmesiyle ilçenin isminin de Sivaslı olarak kalmasıdır.

Evrenli Doğal Parkı

uşak gezilecek yerlerSivaslı ilçesi, il merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu doğal park Bulkaz Dağı eteklerinde kurulmuş olup,  mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Park, sulak ve bol ağaçlı bir alandır. Buraya gelen kişiler akşama kadar doya doya  piknik yapabilirler.

Evrenli Doğal Parkında  bulunan yeşilliklerin yarısı doğal diğer yarısı ise yapay ve sonradan eklenmiştir. Özellikle yaz ve bahar mevsimlerinde park fazlaca kalabalıklaşmaktadır. Eğer yolunuz Evrenli Doğal Parkına düşerse kesinlikle  sevdiklerinizle birlikte buraya uğramalısınız.

Ayrıca burada her yıl çilek festivali yapılmaktadır. Eğer  yaz aylarında Sivaslı’ ya gitmeye karar verirseniz, mutlaka Çilek Festivali’ne katılmalısınız. Çilekleri  ile ünlü olan ilçede her yıl etkinlikler  düzenlenmekte olup, yöre halkı tarafından eğlenceler yapılmaktadır.

Hacım Sultan Türbesi

Hacım Sultan Türbesi, Uşakta gezilmesi gereken yerlerden biridir. Merkeze 35 km uzaklıktaki, Sivaslı’ya bağlı Hacım köyü mezarlığında bulunmaktadır. Bugüne kadar Uşak’taki Bektaşilere ait en eski zaviye Hacım Sultan’dır. Türbe, Germiyanoğlu Yakup Bey tarafından, 1321 yılında Hacım Sultan köyünde yaptırılmıştır. Bugün ise köy, Uşak ilindeki Sivaslı ilçesinin içinde yer almaktadır. Germiyanoğulları Beyliği dönemine ait olan Hacım Sultan türbesi, Osmanlıların bölgeyi ele geçirmesiyle beraber hiçbir tahribata uğramamıştır,  şartlarına uygun şekilde bölgedeki işletimine devam etmiştir. Zaviyeden geriye günümüze sadece türbe bölümü  ulaşmıştır. Fakat köyde yaşayan yaşlıların söylediklerine göre, türbenin karşısında eski zamanlarda binaların bulunduğu ve binaların bir deprem sonrasında yıkıldığı söylenmektedir. Yani, binanın müştemilatı ve zaviyenin yakın zamana kadar sağlam olduğu tahmin edilmektedir. Türbenin içinde veya duvarlarında, yapım tarihini gösteren, net bir bilgi bulunmamaktadır. Hacım Sultan Türbesi, sekizgen şeklindeki ana mekanı ve önünde bulunan dikdörtgen girişiyle beraber dizayn  edilmiştir. Türbede, tavanda asılı şekilde bulunan ve Hacı Bektaş tarafından Hacım Sultan’a hediye edilen Batın kılıcının yerine sembolik olarak asılmış bir  demir kılıç bulunmaktadır. Türbenin içinde, Hacım Sultan’ın sahip olduğu sanduka da yer almaktadır. Sandukanın altında ise asıl mezarın olduğu  yerden,  Çile Tepesi diye bilinen bir yere ulaşan gizli bir tünel bulunmaktadır. Bu tünelin de esrarengiz yönü ise diğer kollarının farklı yerlere çıkmasıdır. Bu bilgi, köy halkı tarafından anlatılmaktadır. Günümüzde ise tünelin giriş yeri betonla kapatılmıştır ve tüneller kullanılmamaktadır. Eğer Osmanlı dönemi eserlerine merakınız varsa türbeye uğrayabilir ve geleceğiniz için dua edebilirsiniz.

Sebaste Şehri

uşak gezilecek yerler

İlçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan Selçikler beldesinde yer alır. Bu şehir Roma döneminden kalma tarihi bir yapıdır. Bu bölgede birçok kazı yapılmıştır. Kazılar sonucunda pek çok kalıntı ele geçirilmiştir. Tarihi alan,  1.derece sit bölgesi ilan edilmiştir. Buradan çıkarılan eserler Afyon,  İstanbul ve Uşak Arkeoloji Müzelerinde sergilenmektedir.

Sivaslı Kent Ormanı

Evrenli Doğal Parkı etrafına yapılmıştır. Halkın kullanımına açılan ormanda 20 dinlenme yeri, 10 piknik masası, 5 kamelya, çay ocağı ve çocukların oynaması için oyun alanı bulunmaktadır. Aileler için uygun bir mesire alanı olan kent ormanında, gözleme, çay, kahve, hazır mangal, nargile ve dondurma hizmeti bulunmaktadır. Uşak gezilecek yerleri keşfederken, bu mesire alanında çocuklarınızla güvenli bir ortamda dinlenebilir ve piknik yapabilirsiniz.

Uşak Ulubey Gezilecek Yerler

Uşak Ulubey gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken bölgeden birisi burada bulunur ve dünyanın mucizevi doğal güzelliklerden birisidir.

Ulubey Kanyonu

Burada kısa bir biçimde değineceğiz ancak Ulubey Kanyonu hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ulubey ilçesinde bulunmaktadır. Kanyonda bulunan cam teras ile benzersiz manzaranın ve doğal güzelliklerinin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. İçinde antik dönemlerden kalan kaya mezarları, su kanalları ve mağaralar bulunmaktadır.

Amerika’da bulunan Büyük Kanyon’ dan sonraki dünyanın en büyük ikinci kanyonu sıfatına sahiptir. Uşak  gezilecek yerler listesinde yer alan Kanyon, kendisine bağlı onlarca kanyondan oluşmaktadır. Bölgenin çevresindeki hava kirliliği yüzünden maalesef kanyonda turizm gelişmemiştir. Bu yüzden ülkemizde dahi pek çok kişi bu doğa harikasını bilmemektedir. Kanyonda bulunan suların ve derelerin temizliğinden sonra turizme açılması planlanmaktadır Yapılan temizlik ve düzenlemelerin ardından doğa turizmi ve yamaç paraşütü için ideal bir mekan olabilir.

Ulubey’ den otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz kanyon son zamanlarda doğa ve düğün fotoğrafçılarının gözde mekânı haline gelmiştir.

Ters Ev

uşak gezilecek yerlerUlubey Kanyonu’nda bulunur. Içindeki her şeyin kendisinin dahi ters olması ile dikkat çeken  eve, Ulubey’e  gelmişken uğramalısınız.

Yazar Notu: Resimdeki hanımefendi Uşak valisi. Belki şu an başka bir görevde de olabilir ancak koronavirüs zamanlarında Uşak valisiydi. Uşak ilinin caddelerinde gezerek insanları aşağılayıcı ifadelerle birbirlerinden uzaklaştırmaya çalışıyordu. Ters Ev fotoğrafları içerisinde onun olmadığı fotoğrafları bulamadığım için bu resmi koydum. Kendisinden haz etmem ancak yapacak bir şey yok.

Kervansaray Han

Ulubey ilçesine bağlı İn köyünde yer almaktadır. Taş köprü ile beraber 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Daha önceleri toprak ile örülse de daha sonra kiremitle tekrardan örülmüştür. Dizi seveler için bir bilgi, Köroğlu dizisinin bazı sahneleri de bu Han’da çekilmiştir. Eğer yolunuz düşerse han ile birlikte köprüyü de ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Taş Köprü

Uşak gezilecek yerler listesinde Ulubey’e bağlı  İn Köyünde bulunur. Köyde bulunmakta olan han ile aynı tarihte inşa edilmiştir. 16. Yüzyılda yapılmış olduğu söylenilir. Uzun yıllardır yöre halkına hizmet eden köprü, tek gözlüdür. Köprünün uzunluğu  8 metre, yüksekliği  5 metre ve genişliği ise 3 metredir. Tarihe meraklıysanız bu köprüyü görmeden geçmemelisiniz.

Ulubey Blaundus Antik Kenti

uşak gezilecek yerlerUşak iline 40 kilometre uzaklıkta bulunur. Bu antik kent Ulubey’e bağlı Sülümenli köyünün sınırları içerisinde bulunur. Etrafı derin vadilerle çevrilmiş olan bu kent tarihi hayatı boyunca önemini korumuştur. Büyük İskender tarafından yapılan Anadolu seferinden sonra Makedonyalılar tarafından inşa edilmiştir. Şehir daha sonra Romalıların eline geçmiştir. Bu dönemde daha fazla önem kazanmıştır. Günümüzde de bu kente ait birçok kalıntı bulunmaktadır.  Sit alanı ilan  edilen kentte tapınaklar, kale, stadyum, tiyatro ve kaya mezarları yer almaktadır. Eğer yolunuz düşerse kesinlikle bu antik kenti ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Aksaz Kaplıcası

Uşak ve Ulubeyli ilçe sınırında yer alan Aksaz Kaplıcası, deniz seviyesinin 650 metre üzerinde bulunur. Burada Aksaz Çayı kenarındaki bir granit kayasının dibinden kaynayarak akmaktadır. Sıcaklık derecesi 39 olan bu termal su pek çok hastalığı iyileştirmektir. Kaplıcada akan su karbonatlıdır, bu yüzden hastalığına şifa bulmak için gelenlerin sayısı oldukça fazladır.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular bölümünde, ayrıntı istemeyenler için sorulara kısa kısa cevap vereceğim.

Uşak Gezilecek Yerler Nereler?

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi, Efsane Gelin Kayası, Taşyaran Vadisi, Kemer Dağı ve Paşa Hanı Uşak’ta gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Tüm bu yerleri gezerek dolu dolu vakit geçirebilirsiniz.

Uşak’daki Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Uşak Bedesteni, Efsane Gelin Kayası, Uşak Tarihi Evleri, Akmonia Antik Kenti, Pepuza Antik Kenti ve Kervansaray Han gibi yerler Uşak tarihi yerleri arasında yer alıyor.

Uşak’ta Nereye Gidilir?

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi, Efsane Gelin Kayası, Uşak Bedesteni, Efsane Gelin Kayası, Uşak Tarihi Evleri ve Akmonia Antik Kenti Uşakda gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

“Uşak Gezilecek Yerler | En Detaylı Uşak Gezi Rehberi” üzerine 2 yorum

  1. Uşak’ta Aybek diye bir mahalle yok. Aybey Mahallesi ve Eybek Tepesi var. Ay-Bek 🙂 Bence düzeltmelisiniz.

    Cevapla

Yorum yapın