Ana sayfa » Aydın Yazıları » Aydın Gezilecek Yerler | En Detaylı Aydın Gezi Rehberi

Aydın Gezilecek Yerler | En Detaylı Aydın Gezi Rehberi

Aydın gezilecek yerler arasında gitmeniz gereken birçok önemli yer vardır. Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alır. Sahil şeritlere sahip olan bu şehir uzun yıllardır doğal tabiatı ve coğrafi konumu dolayısıyla pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle arkeolojik ve etnografik olarak ön plana çıkar. Şehir merkezinin dışında 17 ilçeye sahiptir. Farklı ilçelerinde birbirinden çeşitli detayları ile eşsiz güzelliğe sahip bir bölgedir. Aydında gezilecek yerler listesi ile sizlere tüm Aydın’da gezilecek yerler neler anlatacağız.

Aydın Merkez Gezilecek Yerler

Tralleis Antik Kenti

Aydın merkez gezilecek yerler arasında en dikkat çekeni Tralleis Antik Kenti’ dir. Nedeni ise kentin Aydın ilinin temelini oluşturmasıdır. Adını Tralles isimli Trakyalı bir savaşçıdan almıştır. Tralleis Kestane dağlarının bulunduğu platoda yer almaktadır. Şehir merkezine 1 km uzaklıkta olan bu antik kent, Trakyalılar ve Argoslular tarafından M.Ö. 13.yüzyılda kurulmuştur. Trallas şehir halkı anlamına gelir. M.Ö. 334 yılında İskender tarafından ele geçirilen şehir uzun süre Helenistik dönem kralları arasında el değişmiştir. Kent kendi sikkelerini bastırmış, yüzyıllar boyunca barış ve ferah içinde yaşamıştır. Ancak o dönemde meydana gelen yıkıcı deprem sonucunda kent kullanılamaz hale gelmiştir. Bugün Tralleis’ ten günümüze kadar gelen tek yapı gymnasiona ait kalıntıdır.

Aydın Bozdoğan Gezilecek Yerler

Aydın Bozdoğan gezilecek yerler daha çok doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. İlçe, Aydın ilinin merkezine 69 km uzaklıkta bulunmaktadır. Modern ve şirin görünümlü bir bölgedir. Madran Baba dağının eteklerinde bulunur. Türkiye’ de bol güneş almasıyla bilinen ilçedir. Madran Dağı’ ndan çıkan su ile ünlüdür. Çıkan su içme suyu olarak kullanılır. Bozdoğan’ da gezilecek pek çok yer mevcuttur.

Körteke Kalesi

Bozdoğan’ a ait Körteke köyünde yer alır. Antik döneme ait bu kalenin içinde iki kule, sarnıç ve akropol bulunmaktadır. M.Ö. 5. yüzyılda yapılmış olup enfes bir manzaraya sahiptir.
Bunun yanı sıra Bozdoğan pidesi ile de meşhurdur. Uğradığınız zaman kesinlikle manda kaymağı ile servis edilen tahinli pidenin tadına bakmalısınız. Pide sevmeyenler için diğer bir seçenek ise oğlak kebabıdır. Çevirme ve kuyuda yapılan kebap hem damak zevkiniz hem de sağlığınız açısından harika olacaktır.
Gittiğinizde hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız buradan iğne oyaları satın alabilirsiniz. Köyün emektar kadınları el emeği işlemelerini tezgah açıp satmaktadırlar.

Aydın’da gezilecek yerler listemize Buharkent gezilecek yerler listesi ile devam ediyoruz.

Aydın Buharkent Gezilecek Yerler

Aydın Buharkent gezilecek yerler denilince akıllara hemen Buharkent’ e özgü sıcak su ve jeotermal enerji gelir. Aydın’ a 86km uzaklıkta olan bu ilçe Buharkent adıyla tanınır. Nedeni ise yerden fışkıran buhar kanallarına sahip olmasıdır. Yerin altından gökyüzüne doğru fışkıran buharları ilçenin her köşesinde görebilirsiniz. Menderes vadisinde güzel bir konumda yer alan Buharkent, incir ağaçlarıyla çevrili doğal güzellikleriyle dikkat çeker. Kaplıcalar ile de bilinen ilçede pek fazla gezilecek yer yoktur.

Kızıldere Kaplıcaları

İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıktadır Kızıldere köyünde bulunmaktadır. Kaplıcalar hastalara, sinir hastalıklarına, eklem hastalıklarına ve kireçlenmeye ne iyi gelir. Kaplıcaların suları şifalı su olarak bilinir. Etrafında birçok otel vardır, bu otellerin herhangi birinde kalıp şifalı bir tatil yapabilirsiniz.

Aydın Çine Gezilecek Yerler

Aydın Çine’ de gezilecek yerler tarih kokan bölgelerdir. Aydın’ a 38km uzaklıkta bulunan ilçede, zeytin ağaçları ve çam ormanları ile kaplı bir tatil yapmak istiyorsanız mutlaka uğramalısınız. Bunun yanı sıra mutlaka gezmeniz gerek birkaç önemli yer de mevcuttur. Avrupa’ nın en büyük barajına sahip olan Çine’ de çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır.

Kuvay-i Milliye Müzesi

Bina 1909 yılında inşa edilmiştir. Daha sonra restore edilerek müze olarak kullanıma açılmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde Yörük Ali Efe ve onun Kuvayi Milliye arkadaşları Yunanlılara karşı savaşta Malgaç Köprüsü’nü patlatmak için kararı burada verirler.
Tarihte Malgaç baskını olarak bilinen bu olay ile ilçe düşmanlardan temizlenmiş olur. Bu önemli olayda verilen karar bu müzede alınmıştır, içinde Yörük Ali Efe ve arkadaşlarının heykelleri bulunmaktadır. Başka tarihi eserlere de ev sahipliği yapan müze, milli mücadele tarihi sayesinde etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Ahmet Gazi Camii

İlçeye bağlı Eski Çin’ e köyünde yer alır. Orhan Bey döneminde Menteşeoğlularından Hızır Bey tarafından 1308 yılında yapılmıştır. Zamanla tahrip olan camii ikinci defa Ahmet Gazi tarafından yapılmıştır ve ismini de buradan alır. 17 metrelik kubbesi bulunan camii, yapıldığı dönemde en geniş kubbeli olarak anılmıştır. Şehrin en eski camisi unvanına sahiptir ve Anadolu’daki ilk Türk ulu eseridir. Camii, kesme taş ve molozdan yapılmıştır ve çeşitli onarımlardan geçmiştir. Ağaçtan yapılmış minberi ile dikkat çeken camii, orijinal halinden biraz uzaklaşsa da eski halini korumaktadır.

Ahi Bayram Türbesi

Ahmet Gazi Camii’ sinin avlusunda yer alır. Ahmet Gazi’nin kardeşi İbrahim beye aittir. Ahi İbrahim Türbesi olarak da bilinir. Türbe yapılırken Bizans’ tan kalma parçalar kullanılmıştır. Ahmet Gazi camisini ziyaret ettiğinizde mutlaka buraya da uğramalısınız.
Aydın Didim Gezilecek Yerler
Aydın Didim gezilecek yerler arasında belki de en çok turist çeken bölgedir. Kendine hayran bırakan doğal tabiatı ve güzelliği ile herkesin yaz tatili hayalini düşlemektedir. Yazları 4 milyona ulaşan nüfusu ile bu küçük belde, pek çok doğal ve tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.
Doğa ve denizle iç içe olabileceğiniz alanların dışında, İlçe bir çok antik kente sahiptir. Bu alanları ziyaret ederek unutamayacağınız bir kültür turuna çıkabilirsiniz.

Milet Antik Kenti

aydın gezilecek yerlerBurada bulunan şehir kalıntıları Büyük Menderes nehrinin hemen yanında bulunan bir liman şehrine aittir. Taş devrinden beri kullanıldığı bilinmektedir. Milattan önce 3500 yıllarında insanların yaşam merkezi olmuş ve halk hayvancılık ile uğraşmıştır.
Kutsal Yol: M.Ö. 5. yüzyılda yapılmıştır. 100 metre uzunluğundadır. Dönemin halkı tarafından tapınağa giden kutsal bir yol olarak görülmüştür.
Demir Kapı: Şehrin savunma kapısı olarak görülüp, kutsal yola açılan kapıdır.

Apollon Tapınağı

Didim’ de gezilmesi gereken ilk adres Diydma Antik Kenti’nde yer alan Apollon Tapınağı’ dır. Antik Yunan ve Roma döneminden günümüze kadar gelen bu yapıya, UNESCO Dünya Liste’sine girebilmesi için başvuru yapılmıştır. Efes Artemis Tapınağı ve Sisam Adası’ nda yer alan Heraion Tapınağı’ ndan sonraki en büyük tapınak olma özelliğine sahiptir. M.Ö. 8. yüzyılda inşa edilen tapınak, döneminde antik kehanet merkezi olarak bilinmektedir. Zeus’ un çocuğu Apollon için yapılan tapınak, İyonyalılar tarafından inşa edilmiştir.
Tapınak da bulunan devasa sütunlardan ayrıca Medusa Heykeli de görülmeye değerdir. Tapınak, Antik Çağ’ da bulunan insanlar tarafından gelecekten haber almak için kullanılmıştır.

Apollon Tapınağı Hakkında İlginç Bilgiler

Apollon Tapınağı, zamanında bir bilicilik ve kehanet merkezi olarak kullanılmıştır. Çoğu insan uzak bölgelerden gelerek gelecekle ilgili bilgi istemişlerdir. Bu kişiler ise çoğunlukla savaşa girmek üzere olan ordu komutanları, liderledir. Kehanetleri öğrenebilmek için bir haftadan fazla süren yolu gelerek, belirli bir ücret karşılığında hizmet alıyorlardı. Tapınağın kahinleri de ayine başlamadan önce kutsal su ile yıkanıyorlardı. Ücret tapınak görevlilerine ödeniyordu. Zamanla tek tanrılı dinlerin çıkmasıyla bu olay şeytanca olarak görülüp yasaklanmıştır.

Apollon Tapınağı Hikayesi

Bir gün Apollon yolda giderken Çoban olan Brakhnos ile karşılaşır. Apollon Kehanet hakkındaki sırlarını bu çobana anlatır. Çoban da bundan etkilenerek tapınağı inşa eder. Uzun yıllar boyu tapınağı çoban ve ailesi yönetir.
Didim Apollon Tapınağı Medusa
Başı ile ünlü olan Medusa Apollon Tapınağı’nda da bulunur. Yüzünün tam ortasında bir yarık bulunan heykel Didim’ in sembollerinden biri haline gelmiştir. Medusa, Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç kardeşten biri olarak geçer. Kardeşler arasından ölümlü olan tek kişi Medusa’ dır ve kendisinin gözlerinin içine bakan kişiyi taşa çevirmesi ile bilinir. Bu yüzden antik çağda tapınaklarda sıklıkla heykeli kullanılmıştır.

Aydında gezilecek yerler listemize Buharkent gezilecek yerler listesi ile devam ediyoruz.

Aydın Efeler Gezilecek Yerler

Aydın Efeler gezilecek yerler tarihi güzelliklerinin yanında mimarisi ile de ön plana çıkar.

Aydın Müzesi

aydın gezilecek yerlerEfeler ilçesinde yer almaktadır. 2003 yılında hizmete açılmıştır. Çok sayıda tarihi esere eve sahipliği yapmaktadır. Müze; Nümizmatik(sikke), arkeoloji ve etnografya olarak üç bölümden oluşur.
Arkeoloji bölümünde çeşitli eserler bulunmaktadır ve kazı çalışmalarından elde edilen eserler sergilenmektedir. Farklı dönemlerin cam, seramik, toprak objelerine ev sahipliği yapar.
Nümizmatik bölümünde bölgede yaşayan devletlerin ya da toplumların kullandığı gümüş, bakır, bronz paralar ve sikkeler sergilenmektedir. Osmanlı, Helenistik, Roma, Selçuklu, Bizans dönemine ait eserler vardır. En dikkat çeken sergi ise Roma İmparatorları sikkeleri ve Kızıldere Definesi ‘dir.
Etnografik eserler bölümünde ise yöresel halı, kilim, efe kıyafetleri, dokuma, yazmalar, el işi takılar sergilenmektedir. El yazısı Kuran’ ı Kerim, çeşitli kitaplar, tesbihler, mutfak eşyaları da bulunmaktadır.

Üveyş Paşa Camii

İlçenin merkezinde yer almaktadır. İlin en eski camisidir. 1568 yılında kare şeklinde, tek kubbeli olarak inşa edilmiştir. Tarihi camilere ve ibadethanelere meraklı olanlar için güzel bir yer olmasının yanında eğer burada namaz kılmayı düşünüyorsanız caminin manevi hazzını hissedeceğinize eminim.

Aydın Germencik Gezilecek Yerler

Aydın Germencik gezilecek yerler şifalı su kaplıcaları ve zeytin ağaçları ile ön plana çıkar. İlçe konum olarak Kuşadası ilçesine komşu olduğu için Kuşadası’na giderken yolda güzel bir gezi turu yapma imkanına sahip oluyorsunuz. Buralara kadar gelmişken Kuşadası’na gitmemek olmaz diye düşüyorum. Neyse biz konumuza dönelim.

Magnesia Antik Kenti

Germencik e bağlı Tekin köyünde yer alır. Magnetler tarafından inşa edilen Kent çeşitli hükümdarlar ile yönetilmiştir. Etrafı surlarla çevrilidir. Burada bulunan Leukophryne Tapınağı, hermogenes adıyla tanınan ünlü mimar tarafından inşa edilmiştir. Antik Kent zamanla tahrip olmuştur ve günümüze kadar ulaşamamıştır. Bu antik kentte 32 umumi tuvalet, din ayinlerinde kullanılan theatron, odeon ve Roma Tapınağı yer almaktadır.

Kanlıbahçe Şehitliği

aydın gezilecek yerlerŞehitliğin hüzünlü bir hikayesi vardır. Büyük Taarruz Savaşı’nda mağlup olan Yunan askerleri geri çekilirken anneler ve çocuklarını şehit etmişlerdir. Germencik’te olan 94 kişiyi anne ve çocukları bir karakolun önünde şehit ederler. Bu hadiseden sonra olayın gerçekleştiği yer Kanlıbahçe olarak anılmıştır. 94 kişinin isimleri mermerlere yazılarak şehitliğe dönüştürülmüştür. Her yıl 7 eylül tarihi Germencik Kurtuluş tarihidir ve o gün şehitlik ziyaret edilir. Bundan ayrı olarak Germencik’te Çanakkale Şehitliği de bulunmaktadır. Özelliği ise Türkiye’ de yapılan ilk Çanakkale şehitliğidir.

Alangüllü Kaplıcası

Gümüş dağları sınırlarında ormanlık bir alanın içerisinde yer almaktadır. Kaplıcanın suları egzamaya, romatizmaya ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca burada bulunan 1200 yıllık Selatin Anıt ağacını da ziyaret etmelisiniz.

Aydın İncirliova Gezilecek Yerler

Aydın İncirliova gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir coğrafyaya sahiptir. İlçe konum olarak Aydın Merkezi nin hemen yanındadır. Eğer Aydın’a gezecekseniz ve vaktiniz kısıtlıysa size İncirliova gezilecek yerler iyi gelecektir.

Erbeyli Köyü Camii

1891 yılında Sarı Hüseyin ağa tarafından yaptırılmıştır. Taş malzemeler kullanılarak yapılan caminin avlusunda şadırvan bulunmaktadır. Ayrıca burada bulunan 1894 tarihinde inşa edilen Dibektaşı Çeşmesi’ ni de ziyaret edebilirsiniz. Biraz bakımsız gibi gözükse de bildiğimiz kadarıyla resmi olarak çok da değişiklik ve restorasyon yapılmıyormuş tarihi özelliğini kaybetmemesi için. Ancak bence bu hali bile gayet iyi restorasyon yapıyoruz diye tarihi özelliğini kaybetmesinin anlamı yok.

Birçok tarihi yeri anlattığım için gayet iyi biliyorum ve sizlerle de paylaşayım. Tarihi bir eserin, binanın restorasyonunda tarihi özelliğini kaybetmemesi ve daha da sağlamlaşması çok zor bir işlem ve maalesef ülkemizde bu alanda yapılan işlerin %20 sinde diyeyim çok kötü bir sonuç ortaya çıkıyor. Restorasyon sonrası bu tarihi caminin rubik küpe dönüşmesini istemem açıkçası. Hatta bir kalenin restorasyon çalışmalarını takip ediyordum geçen yıllarda ancak restorasyondan sonra kale duvarları düz ev duvarlarına dönüştürüldüğü için maalesef çalışmamı tamamlayamamıştım. Bu da böyle bir anım.

Kültür Park

aydın gezilecek yerlerİzmir Aydın yolu üzerinde yer almaktadır. İncirliova Belediyesi bu alanı mesire ve piknik yeri olarak inşa etmiştir. Piknik yapmak ve dinlenmek için Kültür Park’ı tercih edebilirsiniz. Tabiri caizse seviyeli ve nezih bir yer olarak burayı tercih etmenizi isterim çünkü sizi pişman etmeyecektir. Bakımı sürekli ve düzenli olarak yapılır ve burayı tercih eden kitle genellikle seviyeli ve kendi halinde insanlardır. Huzurla vakit geçirilebilir.

Dereağzı Köprüsü

1400’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Köprü, iki küçük bir büyük kemerden oluşmaktadır. Günümüze kadar ulaşan köprü 1970 yılında restore edilmiştir.

Aydın Karacasu Gezilecek Yerler

Aydın Karacasu gezilecek yerler çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için antik bir tarihe sahiptir. Hatta birazdan hikayesini de okuyacaksınız ancak burada da belirteyim ülkemizin gururu olan Ara Güler tarafından bulunan tarihi antik kent de Aydın Karacasu Gezilecek Yerler içerisinde yer alıyor. Hikayesini merak edenler için Karacasu ilçesinin ilk anlatacağım sırasına koydum. Hemen devam edelim de görelim neymiş hikayesi.

Afrodisias Antik Kenti

Burayı anlatmadan önce hemen kısa hikayesini anlatalım. Ara Güler 1958’de bir iş sebebiyle Aydın’a gelir. İşini hallettikten sonra İstanbul’a dönmek isteyen Ara Güler yolunu kaybedince yolu bir köye düşer. Köye vardığında köylülerin bir antik kentin içerisinde yaşadıklarını görünce şaşkına döner ve birçok fotoğraf çekerek İstanbul’a döner. Bölgeyi araştırdığında ise buranın daha önce hiç keşfedilmediğini fark eder ve şaşkınlığı daha da artar.

O zamanki imkanları ile yetkili mercilere başvurur ancak bir yanıt alamaz. Fotoğrafları Times Gazetesine göndermeye karar veren Ara Güler aradığı ilgiyi bulur ve Amerika’dan arkeologlar gelerek bölgeyi incelerler ve bazı bölgelerinde kazılar yaparlar. Bölgenin tarihi geçmişi ve önemli eserleri gün yüzüne çıkarılır ve bölge 2017 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girer. Kısa bir hikayenin ardından konumuza dönelim.

Milattan önce 1. yüzyılda kurulmuştur. Antik kentte ise gezilecek yerler şunlardır:
Tiyatro: 7000 kişinin izleyebileceği şekilde Roma döneminde inşa edilmiştir. Görkemli görüntüsüyle Afrodit Tapınağı’ nın yanında yer alır.
Afrodit Tapınağı: Milattan önce 1. yüzyılda yapılan tapınak, milattan sonra 5. yüzyılda kiliseye çevrilmiştir. Günümüze kadar ulaşan tapınağı mutlaka görmelisiniz.
Hadrian Hamamı: Roma hükümdarı Hadriana adına milattan sonra 2. yüzyılda inşa edilmiştir. Surlarla çevrilidir ve hamamın etrafında bulunan çeşmeler işlemeciliği ile göz doldurur.
Afrodisias Müzesi: 1979 yılında açılan müze Afrodisias Antik Kenti’ nde bulunur. Kentte yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda çıkarılan eserler burada sergilenir. Çoğunlukla heykellerin olduğu müzede dikkat çeken pek çok eser mevcuttur.

Aydın Karpuzlu Gezilecek Yerler

Aydın Karpuzlu gezilecek yerler arasında sadece Alinda Antik Kenti vardır. İlçe turizm olarak pek gelişmemiştir. Denize olan ilçelere de biraz uzak olduğu için tahminimce eski uygarlıklar buralarda çok fazla eser bırakmamışlar.

Alinda Antik Kenti

aydın gezilecek yerlerMilattan önce 340 yılında Karpuzlu ilçesinde kurulmuştur. Etrafını çevreleyen granit surlar günümüze kadar ulaşmıştır. Su kemerleri, agora, akropol, tiyatro, nekropol da kentin içerisinde yer alıp günümüze kadar ulaşan eserler arasındadır.

Aydın Koçarlı Gezilecek Yerler

Aydın Koçarlı gezilecek yerler daha çok tarihi yerler odaklı. Malum ilçenin denize kıyısı olmadığı için daha çok kale, kule ve antik kentlere dayalı bir gezilecek yerler listesi karşımıza çıkıyor. Bununla beraber Aydın merkezine çok uzak sayılmayan bir konumda olduğu için gezinizin bir gününü burada değerlendirebilirsiniz.

Cincin Kalesi

18. yüzyılda Cin Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Kalenin içinde hamam bulunmaktadır. Günümüze kadar kaleden yalnızca birkaç kalıntı ve surlar ulaşmıştır. Kalenin mimarisi eğer korunabilseydi eminim şu an harikulade bir yeri sizlere anlatıyor olurdum ancak zaman içinde yok olacak bir eser olarak tarif etmekten başka elimden bir şey gelmiyor.

Cihanoğlu Kulesi

ilçenin dışarıdan saldırı almaması için 1764 yılında Cihan bey tarafından inşa ettirilmiştir. Kulenin yanında bulunan konak ise yangın sonucu tahrip olmuştur. Tarihi için ziyaret edilmesi gerekir. Ayrıca gittiğiniz yerleri fotoğraflamayı seviyorsanız çok güzel bir yapısı var. Kameranızın geniş açılı lensi ile Galata Kulesi önünde yakalanılan pozları burada da yakalayabilirsiniz.

Mazı Kalesi/ Amyzon Antik Kenti

aydın gezilecek yerlerAkmescit köyünde yer alır. Etrafında bulunan surlar günümüze kadar sapasağlam bir şekilde gelmiştir. İçerisinde bulunan tapınaklar Apollon ve Artemis’e adanmıştır. Uzun süre vakit geçirilebilecek bir zenginliğe sahip değil ancak rotanızın üzerinde ise değerlendirilebilir.

Aydın Köşk Gezilecek Yerler

Aydın Köşk gezilecek yerler turizm açısından pek gelişmemiştir. İlçede çok fazla tarihi yerde bulunmamaktadır. Kestane Diyarı adıyla da bilinen ilçe çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Konum olarak da biraz ters bir istikamette olduğu için çoğu kişinin rotası üzerinde olmayan bir ilçe.

Şemsi Paşa Camii

aydın gezilecek yerlerŞemsettin Ahmet Paşa tarafından yapılan cami Yavuz Köyü’ nde yer almaktadır. Caminin kubbesi kiremitten, minaresi ise taştan yapılmış olup günümüze kadar ulaşmıştır. Birçok insanın gezi rotasına biraz uzak kalmaktadır ancak yolunuz düşerse uğranabilir. Kiremitten kubbesi olan camiler çok ender. Neden kiremit tercih edilmiş bilmiyorum ancak ekonomik sebepler olduğunu düşünüyorum.

Aydın gezilecek yerler listemize Kuşadası gezilecek yerler listesi ile devam ediyoruz.

Aydın Kuşadası Gezilecek Yerler

Aydın Kuşadası gezilecek yerler denilince akıllara hemen turizm gelir. Çünkü Kuşadası ilçe ilçesi, Aydın ilinin turizm kaynağıdır. Yaz aylarında hem yabancı hem de yerli ziyaretçiler tarafından akına uğramaktadır. Turizm alanında ilk gelişmeler Kuşadası’nda yaşanmıştır. Turizm alanındaki geçmişi 1960 yıllarına kadar dayanmaktadır.

Bu arada Kuşadası Plaj ve Koyları içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kuşadası gezilecek yerler bölümümüzde plaj ya da koyları yazmayı düşünmedik. Çünkü harika plaj ve koylara sahip olan Kuşadası plaj ve koylarını içeriğe ekleyince gezi meraklısı insanların içerikte kaybolmalarını ve aradıklarını bulamamalarından endişe ettik. Dilerseniz bilgilendirmemizi de yaptığımıza göre konumuza dönelim.

Zeus Mağarası

Buz gibi soğuk suyu olan mağarası vardır. Eski rivayetlere göre de tanrıçalar bu suda yüzerlermiş ve yüzdükçe güzelleşirlermiş. Kendi kendine doğal yollarla oluşan mağara, milli park içerisindedir. Mağaranın hikayesi ise şöyledir; Zeus, kardeşi Poseidon’ u kızdırır, onun üçlü mızrağını kullanarak tsunamiler yaratmasıyla kaçarak buraya saklanır. Böylece mağaranın adı Zeus Mağarası olur.

Instagram’da ya da başka bir platformda gerçekten güzel ve hoş bir fotoğrafınız, videonuz olsun istiyorsanız burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Ancan buraya kadar gelip de fotoğraf çekilip dönmeyin sakın. Güzelce eğlenin, vakit geçirin.

Setur Marina

Yeme içme, alışveriş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yat limanında bulunan Marina Alışveriş Merkezi’dir.

Güvercinada

aydın gezilecek yerlerEski zamanlarda ada olan bölge, yapılan yol çalışmaları sonucunda karaya bağlanarak yarımada halini almıştır. Eskiden güvercin ve diğer kuş türlerine ev sahipliği yaptığı için bu ismi almıştır. Manzarası için gidilmeye değer bir yerdir ve mutlaka görmelisiniz.

Scala Nouva

Gemilerin yanaştığı bir liman olan bu yer aynı zamanda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu yerde otururken kafanızı kaldırdığınızda Mustafa Kemal’in heykelini görebilirsiniz. Yerli halkın taktığı isim ile kullanırsak Beton Kemal. Özellikle deniz kıyısında güzel ve romantik bir akşam yemeği için güzel bir tercih olur burası.

Kale Kapısı ve Kaleiçi

Rivayete göre kapıdan geçen kişi dönüp dolaşıp tekrardan Kuşadası’na gelmektedir. Bu yüzden bir kere de olsa buradan geçmeli ve sokakları keşfetmelisiniz. Çeşit çeşit dükkan ve çeşit çeşit esnafı göreceksiniz gezinizde. Bol bol gezin acele etmeyin zamanın ve anın tadını çıkarın.

Kaleiçi Camii

1628 tarihinde Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından inşa edilmiştir. Adanın ihtişamlı tek camisidir. Geziniz esnasında ibadetlerinizi yapmak isterseniz bu camiyi tercih edebilirsiniz. Bu arada Öküz Mehmet Paşa çok kaliteli ve seviyesi yüksek bir sadrazamdır. Öküz lakabı babasının öküz nalbantlığı yaptığı gerekçesiyle takılmıştır. İlk başta hakaret gibi gelebilir ancak bunu da söylemiş olalım genel kültür olsun biraz.

Milli Park

Doğal tabiatıyla büyüleyen milli park, pek çok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvan türü Cücebatak bu alanın içerisinde yer almaktadır. 1966 yılında bu yana kullanılan park, 209 kuş türüne kucak açmaktadır. Deniz canlılarından, fok balığına kadar biyolojik çeşitlilik barındırır. Doğa fotoğrafçılarının ilgi odağıdır. Pırnal meşesi ve dallı servilerin aynı anda yetiştiği tek bölgedir. Doğa anaya ilgi duyan ve seven biriyseniz huzur bulmak için parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aydın Kuyucak Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak gezilecek yerler arasında antik kent kalıntıları bulunmaktadır. Yakın zamanda tarlasında çift süren bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. Bu bölgede henüz arkeolojik çalışmalara başlamamıştır. Aydın il merkezine biraz uzak bir konumda olan ilçede özel olarak gezmeye değer çok bir şeye rastlamadım ancak öğrenebilirsem buraya eklerim. Eğer sizler biliyorsanız yorumlarda bunu belirtebilirsiniz.

Aydın gezilecek yerler listemize Nazilli gezilecek yerler listesi ile devam ediyoruz.

Aydın Nazilli Gezilecek Yerler

Aydın Nazilli’de gezilecek yerler şunlardır:

Koca Camii

Uzun çarşı yakınlarında bulunur. 1886 yılında inşa edilmiştir. Tek minareli caminin kubbesi, kurşun ile kaplıdır.
Arpaz Beyler Konağı: Eski adı Arpaz olan, Esen köyünde yer almaktadır. Osmanlı döneminden kalma bir kontaktır ve büyüklüğü ile göz kamaştırır. Konakta ahşap süslemeler, motifler ve nakışlar dikkat çeker. Osmanlı mimarisini yansıtan konak, orijinal halini hiç bozmadan sağlam bir şekilde günümüze ulaşmıştır.

Arpaz Kulesi

aydın gezilecek yerler

Konağın hemen karşısında yer alır. Savunma, korunma, gözetleme amacı ile yapılmıştır. Kulenin zemini zindan şeklinde tasarlanmıştır.

Mastaura Antik Kenti

Çeşitli medeniyetler tarafından kullanılmıştır. Günümüze ise sadece tiyatro bölümü ve bazı kalıntılar ulaşmıştır. Rotanızın üzerindeyse uğrayın ancak değilse özel olarak geldiğinizde beklentilerinizi karşılayamayabilir.

Aydın Söke Gezilecek Yerler

Aydın Söke’ de gezilecek yerler pek fazla bulunmamaktadır. Söke en büyük yüz ölçümüne sahip ilçedir. İl merkezine 54 km uzaklıktadır. Tarihi yerler ise şunlardır:

İlyas Bey Camisi

aydın gezilecek yerlerİlçeye bağlı Balat köyünde yer alır. İlyas Bey tarafından 1404 yılında inşa ettirilmiştir. Cami mermerden yapılma olup, kubbesi kiremitten yapılmıştır.

Priene Antik Kenti

Kayanın üzerine kurulan Antik kent milattan önce 7. yüzyılda inşa edilmiştir. Kentte en dikkat çeken yapı ise Tanrıça Athena için yapılan Demeter Tapınağı’ dır. Tapınağın günümüze kadar yalnızca kalıntıları ulaşmıştır. 5000 izleyici kapasitesine sahip tiyatrosu vardır.

Myous Antik Kenti

Söke-Milas yolu üzerinde Avşar köyünde yer alır. Doğal afetin kenti vurması üzerine terkedilen bu yerden günümüze yalnızca kalıntıları ulaşmıştır. Ancak rotanızın üzerinde olma ihtimali olabilir geçerken uğrayabilirsiniz bu bölgeye.

Aydın Sultanhisar Gezilecek Yerler

Aydın Sultanhisar gezilecek yerler antik kentleri ile dikkat çekmektedir. İl merkezine 30 km uzaklıktadır. İlçe Menderes’ in iki yanına, dağların arasına kurulmuştur. Sultanhisar ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Nysa Antik Kenti

aydın gezilecek yerlerİlçe merkezine 3 km uzaklıkta yer alır. Yürüme mesafesiyle 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Nysaa Antik Kenti M.Ö. 3. yüzyılda I. Soter tarafından eşi Nysaa için kurulmuştur. 40 bin kişilik şehir olan Nysaa, antik çağda yer alan Karia’nın en önemli kentidir. Büyük bir yere kurulu olan bu antik kent görkemli yapısı ile hayranlık uyandırır. Nysaa’ nın içinden bir nehir geçer. Kışın kuruyan ve yazın akmaya başlayan bu nehir kenti ortadan ayırarak harika bir görüntü oluşturur. Nehir üzerinde kurulu olan köprüler kenti birbirine bağlarlar. Ayrıca nehirde yapılan su sporları ile stadyum harika bir görüntü oluşturmaktadır. Nysaa Antik Kentinde bulunan ve gençlere eğitim veren gymnasium, hamamlar, stadyum yerine kullanılan amphitheatre ve yaşlılar meclisi olarak da bilinen bouteuterion günümüze dek sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Antik Kentin en çok dikkat çeken yapısı M.S.2. yüzyılda inşa edilen üç katlı kütüphanedir. Efes’ te bulunan Celcus’dan sonra günümüze kadar gelmiş ve en iyi korunan kütüphanedir. Ayrıca kentte yer alan tiyatro ve tünel günümüze dek sağlam şekilde ulaşan yapılardandır.

Acharaka Antik Kenti

Sultanhisar ilçesinde bulunan Nysaa Antik Kentine 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Acharaka, antik dönemlerde termal tedavi yeri olarak kullanılmıştır. Bu kentte bulunan Sarı Su olarak bilinen dereden akan suyun şifalı olduğu düşünüldüğü için tedavi yeri olarak kullanılmıştır. Antik Kent, Helenistik, ve Roma İmparatorluğu döneminde, Selçuklu , Bizans ve Osmanlı Dönemlerinde kullanılmıştır. Farklı zamanlarda ve farklı hükümdarlıklar tarafından antik kentte inşa edilen hastaneler, hamamlar ve havuzlar dikkat çekmektedir.

Aydın Yenipazar Gezilecek Yerler

Aydın Yenipazar gezilecek yerlerin bulunduğu bölgede milattan önce 7. yüzyılda Kimmerler’in yaşadığı bilinmektedir. Sonraki yıllarda Persler ve Lidyalılar bölgede hüküm sürmüşlerdir. Daha sonraki zamanlarda ise sırayla Roma İmparatorluğu, Bizans ve Selçuklular bölgede yaşamışlardır. 1455 yılında burada yaşayan Cihanoğluları antik bölgenin 5 kilometre batısında yerleşim yeri olarak Yenipazar’ı kurmuştur. Ancak bölgede oluşan sıtma hastalığının salgını nedeniyle bölgedeki insanlar yerleşim yerinden ayrılmış ve günümüz Yenipazar’ı inşa etmişlerdir.
Kültürel, doğal mirası ve tarihiyle ön plana çıkan ilçe, dünyanın en sakin şehirleri listesinde yer almaktadır.

Yörük Ali Efe Müzesi

aydın gezilecek yerlerYenipazar’ın ilçe merkezinde aynı isimle adlandırılan caddede yer alır. Kurtuluş Savaşı yıllarında cesur kahramanlıklar gösteren kişilerden birisi de Yörük Ali Efe’ dir. Sahibi olduğu ve yaşadığı ev çok sonra mirasçıları tarafından bağışlanmış ve ev müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyılda inşa edilen ev 1999 yılında orijinal haline sadık kalınarak restorasyon edilmiştir. Müze olarak kullanılmaya başlanması ise 2001 yılında gerçekleşmiştir. Eski evin müştemilat bölümü şimdi kır kahvesi olarak kullanılmaktadır. Müzeye gelen ziyaretçiler bu bölümde dinlenebilir. Evin bahçesinde ise Yörük Ali Efe’nin mezarı vardır.

Beyler Kulesi

Donduran Kalesi ismiyle de tanınır. Yenipazar ilçesindeki Donduran köyünde yer alır. Menderes Ovası’nda inşa edilmiştir ve ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Günümüze kadar gelen üç kuleden biridir. Diğerleri kuleler de Nazilli Arpaz Kulesi ve Cihanoğlu kulesidir. Kule yapılırken devşirme malzemeler kullanılmıştır. Moloz taştan duvarları, mermer ve tuğladan yapılmıştır. Bir teras ve iki kat oluşacak şekilde inşa edilmiştir. Aktif olarak kullanıldığı yıllarda içeriye çekme köprü ile girildiği düşünülmektedir. Çekme köprüye ait kalıntıları gezdiğiniz zaman görebilirsiniz.

Yenipazar Aşağı Dip Gölü

aydın gezilecek yerlerMenderes’in yatak değiştirmesiyle oluşan bir göldür. Gölün etrafında pek çok kaynak ve sazlık yer bulunur. Yakın zamanlarda alana mesire alanları ve gözetleme kulesi gibi düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca gölde sazan da yetiştirilir.

Karaçakal Yörük Şenliği

Her sene Mayıs’ ta gerçekleşen geleneksel bir etkinliktir. Gelecek nesillere Yörük geleneğini aşılamak ve aktarmak için etkinlik her sene devam eder. Zeybek gösterileri, yöresel düğün tiyatroları ve yerel halkın doğaçlama gösterileri gibi pek çok gösteri ortaya konur.
Yöresel Yemekler: İlçede yöreye özgü peynirli pideler çok beğenilir. Aynı şekilde cızdırma, dağma, gama, incir tatlısı, çalak çömel, yuvarlama, paşa böreği , topalak, koca karı gerdanı isimli tatları da deneyebilirsiniz. Aydın yöresine özgü yemekler genellikle çok lezzetlidir ve çok beğenilir. Ayrıca bölgede kurulan pazardan tarlalarda yetişen, organik ürünler de satın alabilirsiniz.

Aydın gezilecek yerler listesi ile karşınızda olduk. Aydında bulunan plajları, Aydın plajları ve koyları yazımızdan görebilirsiniz. Aydın’a komşu olan illerden İzmir’e gelmek istediğinizde de İzmir gezilecek yerler listemizden tüm gezilecek yerleri görebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular bölümünde, ayrıntı istemeyenler için sorulara kısa kısa gezilecek yerlerle ilgili sorulara cevap vereceğim.

Aydın Gezilecek Yerler Nereler?

Tralleis Antik Kenti, Kızıldere Kaplıcaları, Aydın Müzesi, Magnesia Antik Kenti, Afrodisias Antik Kenti, Cihanoğlu Kulesi ve  Zeus Mağarası Aydın’da gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Tüm bu yerleri gezerek dolu dolu vakit geçirebilirsiniz.

Aydın’daki Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Magnesia Antik Kenti, Afrodisias Antik Kenti, Milet Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Alinda Antik Kenti, Cincin Kalesi gibi yerler Aydın tarihi yerleri arasında yer alıyor.

Aydın’da Nereye Gidilir?

Tralleis Antik Kenti, Kızıldere Kaplıcaları, Aydın Müzesi, Magnesia Antik Kenti, Afrodisias Antik Kenti, Milet Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve Alinda Antik Kenti Aydında gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Yorum yapın