Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Ulubey Kanyonu ve Cam Teras Nerede? | Giriş Ücreti 2023

Ulubey Kanyonu ve Cam Teras Nerede? | Giriş Ücreti 2023

Ulubey Kanyonu ve Cam Teras nerede? Nasıl gidilir? İç Anadolu ve Ege Bölgeleri arasında bir geçiş konumunda olan Uşak ilimizin en önemli duraklarından bir tanesi Uşak Ulubey Kanyonu’dur. Bu yazımızda Uşak Ulubey Kanyonu’nu tüm yönleri ile ele alarak bütün sorularınıza net cevaplar sunmaya çalışacağız.

Uşak Ulubey Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

ulubey kanyonu ve cam teras

Uşak Ulubey Kanyonu’na nasıl gidilir, Uşak Ulubey Kanyonu arası kaç km diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öncelikle kanyonun bulunduğu Ulubey ilçesi Uşak şehir merkezine 31 km uzaklıkta bulunuyor. Her gün düzenlenen otobüs seferleri ile ilçeye ulaşmanız son derece kolay. Kanyon ilçe merkezine yaklaşık olarak 2 km uzaklıkta bulunuyor. İlçeye vardıktan sonra Dilaver Mahallesi’ne geçtiğiniz takdirde kanyona ulaşacaksınız.

Kanyona ulaşmanın diğer yollarından bir tanesi de Manisa – Alaşehir yolunu kullanmak. Ayrıca Uşak Ulubey Kanyonu Denizli’ye 115 km, İstanbul’a 499, İzmir‘e 213 km, Ankara’ya 400 km, Manisa’ya 191 km, Afyonkarahisar’a 140 km uzaklıkta bulunuyor. Bulunduğunuz konuma göre bu tariflerden birini seçebilirsiniz. Kanyon Ulubey ilçesinin yanı sıra, Karahallı ve Sivaslı ilçelerini de kapsıyor.

Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra sahip olduğu 75 kilometre uzunluğuyla dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğine sahip olan Uşak Ulubey Kanyonları‘nın derinliği ise 150 – 170 metre olarak belirtilmiştir. Toprağın aşınmasına neden olan erozyonların sonucunda oluşan bu kanyonlardaki toprağın yapısı kum ve granit taşı gibi sert kayalardan oluşuyor. Gezmek için özellikle ilkbahar aylarının çok ideal olduğu kanyon bu aylarda yapacağınız bir gezi planınıza eklemeniz gereken yerlerden.

Müthiş bir seyir zevki sunan kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca uzayıp giden bir ana kanyon ve bu ana kanyona bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşuyor. Her yönü ile insanda hayranlık uyandıran kanyonun toprakları da tarım açısından son drece verimli. Buna bağlı olarak kanyonda pek çok türde sebze ve meyve yetiştirilmektedir.

Ulubey Cam Teras Nerede?

ulubey cam teras nerede, nasıl gidilir

Bölgedeki gezinizi keyiflendirecek etkenlerden bir tanesi Uşak Ulubey Kanyonu Cam Terası’dır. 2015 yılında hizmete açılan Ulubey Kanyonu Cam Terası 135 metrekarelik cam alandan oluşuyor ve içerisinde büyük bir kafe bulunduruyor. Kanyonun müthiş manzarasını kuş bakışı sunarak inanılmaz bir deneyim sunan cam teras, kurşungeçirmez 30 milimetrelik camla kaplanmış.

Yükseklik korkusu olanları biraz ürkütecek gibi dursa da cam teras kesinlikle yaşamanız gereken deneyimlerden. Uşak Ulubey Kanyonu Cam Terası sayesinde kanyon daha fazla ziyaretçi çekmiş ve insanlar terası farklı amaçlarla kullanmaya da başlamıştır. Örneğin doğa ve düğün fotoğrafları için uğrak bir yer haline gelmiştir.

Ulubey Kanyonu Cam Teras Giriş Ücreti 2023 Ne Kadar?

Ulubey Cam Teras giriş ücreti 10TL. Girişin 10 TL olduğu, girerken galoş giymeniz gereken Uşak Ulubey Kanyonu Cam Terası, içerisindeki kafe ve restoran sayesinde müthiş manzara eşliğinde, çok uygun fiyata yeme – içme ihtiyaçlarınızı giderme imkanı da sunuyor. Ayrıca Uşak Ulubey Kanyonu Cam Terası girişinde bulunan ve yöresel ürünler satan stantlardan kendiniz veya sevdikleriniz için bir şeyler alabilirsiniz.

Aileniz veya sevdiklerinizle keyifli bir tatil yapmak, farklı deneyimler yaşamak isterseniz ülkemizin keşfedilmeyi bekleyen pek çok doğal güzelliklerinden biri olan bu kanyona mutlaka uğramalı Uşak Ulubey Kanyonu Cam Terası’nda kendinizi doğanın müthiş dinginliğine bırakmalısınız.

Doğa yürüyüşü yapmayı seviyorsanız, kanyonun gizli yönlerini kendi adımlarınızla keşfetmek, karşılaştığınız güzellikleri fotoğraflamak sizin için son derece keyif verici olacaktır. Ayrıca bu doğa harikasında piknik yapmak da diğer bir seçeneğiniz olabilir.

Uşak Ulubey Kanyonu konaklama imkanlarına gelecek olursak, Uşak Ulubey Kanyonu Cam Terası’nın girişinde bulunan 12 adet bungalov ev sizlere konaklama imkanı sunuyor. 3’er kişilik olan pansiyon tarzındaki, ahşaptan yapılan bu  bungalov evlerde televizyon, koltuk takımı, klima ve banyo bulunuyor. İstediğiniz taktirde bu tatlı evlerde konaklayabilir Uşak Ulubey Kanyonu tatilinizi uzatabilirsiniz.

Dünya’nın en büyük ikinci kanyonu olan ve manzarası ile insanı adeta büyüleyen Uşak Ulubey Kanyonu’nun gezilmeye değer diğer duraklarından bir tanesi de Uşak Ulubey Kanyonu Ters Ev’dir. Uşak Valiliği ve Uşak İl Özel İdaresi yatırımları sonucunda yaptırılan, bölgeye turist çekme amacı güdülen Uşak Ulubey Kanyonu Ters Ev  4 Ekim 2019 yılında ziyarete açılmıştır.

Her şeyin tepetaklak olduğu Uşak Ulubey Kanyonu Ters Ev, farklı bir deneyim yaşamanıza imkan sunan yapıtlardan. Yaklaşık olarak 100 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen ev, içine girdiğiniz anda heyecanlı duygular hissetmenize neden olacak.

Uşak Ulubey Kanyonu Festivalleri 2023

uşak ulubey kanyonu festivalleri

GÜNCELLEME: Pandemi şartlarından ötürü 2020 ve 2021 yılında festival yapılmadı. 2022 yılında yapılıp yapılmayacağı ise netleşmediği için şu anlık ekstra bilgi veremiyoruz. Ancak yapılması durumunda nasıl bir ortam ile karşılaşacağınızı bilmeniz adına geçmiş yazımızı düzenlemedik. Yazımızın devamında yapıldığı tarihlerde nasıl bir festival düzenlendiğini görebilirsiniz.

Ülkemizin en kıymetli köşelerinden biri olan Uşak Ulubey Kanyonu’nun ilgi çekici yönlerinden bir tanesi de Uşak Ulubey Kanyonu Festivalleri.  Her yıl pek çok ünlü ismin katıldığı Ulubey Kanyonu Festivalleri, ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatıyor. Festivallerde konserlerin yanı sıra havai fişek ve cirit gösterileri de yapılıyor.

Son yapılan festival olan Uşak Ulubey Kanyonu Festivalleri 2019 16 Ağustos – 18 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. 14.sü düzenlenen festivalde resim sergisi, fotoğraf sergisi, halk oyunları, cirit, havai fişek gösterileri ve konserler düzenlendi. Uşak Ulubey Kanyonu Festivalleri’nin 15.’sinin 2020 yılının yaz aylarında yapılacağı tahmin edilmektedir.

Nadir doğal güzelliklerden biri olan kanyonda düzenlenen festivallerden bir tanesi de Uşak Ulubey Kanyon Ekstrem Festivali. 19 Nisan 2019 yılında ilki düzenlenen festivalde  defileler, konser ve son derece heyecanlı ekstrem sporlar yer aldı. Ekstrem sporların yer aldığı bölümde paramotor, trike ve motoroks parkurlarında gösteriler gerçekleşti.

Girişin ücretsiz kılındığı festival üç gün sürdü. Festivalin ikinci gününde düzenlenen festival konser severlere keyifli dakikalar yaşattı. Festivalin son gününde katılımcılar halat çekme, çuval yarışı, yumurta taşıma, kütüğe çivi çakma yarışmaları ile eğlenceli vakit geçirmeye devam ettiler. Festivalin son gününde ise tamamen motosiklet gösterileri yapıldı. 2. Uşak Ulubey Kanyon Ekstrem Festivali 17 Nisan Cuma – 20 Nisan Pazar günleri arasında düzenlenecek.

Ekstrem sporlara ilgi duyuyorsanız, motosiklet tutkunuz varsa ya da sadece eğlenmeyi seviyorsanız bu müthiş doğada düzenlenen festivallere mutlaka katılmanız tavsiye ederiz. Dikkatli olmanız gereken tek konu kamp yapmak gibi bir planınız olması halinde tam teçhizatlı bir şekilde gelmeye özen göstermeniz.

Yazımızda Uşak Ulubey Kanyonu ve Cam Teras nerede, nasıl gidilir anlattık. Artık zevkini çıkarma sırası sizde. Size önerdiğim yazılardan İzmir gezilecek yerler ve Manisa gezilecek yerler yazılarımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Uşak Ulubey Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kanyonun bulunduğu Ulubey ilçesi Uşak şehir merkezine 31 km uzaklıkta bulunuyor. Her gün düzenlenen otobüs seferleri ile ilçeye ulaşmanız son derece kolay.

Ulubey Cam Teras Nerede?

Bölgedeki gezinizi keyiflendirecek etkenlerden bir tanesi Uşak Ulubey Kanyonu Cam Terası’dır. 2015 yılında hizmete açılan Ulubey Kanyonu Cam Terası 135 metrekarelik cam alandan oluşuyor ve içerisinde büyük bir kafe bulunduruyor.

Ulubey Kanyonu Cam Teras Giriş Ücreti 2023 Ne Kadar?

Ulubey Cam Teras giriş ücreti 10 TL. Girişin 10 TL olduğu, girerken galoş giymeniz gereken Uşak Ulubey Kanyonu Cam Terası, içerisindeki kafe ve restoran sayesinde müthiş manzara eşliğinde, çok uygun fiyata yeme – içme ihtiyaçlarınızı giderme imkanı da sunuyor.

Uşak Ulubey Kanyonu Festivalleri Ne Zaman?
GÜNCELLEME: 2020 ve 2021 yılındaki festivaller pandemi sebebi ile gerçekleşmedi. 2023 yılı için ise festivalin gerçekleşeceğine dair bir bilgi yok. 
 
Son yapılan festival olan Uşak Ulubey Kanyonu Festivalleri 2019 16 Ağustos – 18 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. 14.sü düzenlenen festivalde resim sergisi, fotoğraf sergisi, halk oyunları, cirit, havai fişek gösterileri ve konserler düzenlendi. Uşak Ulubey Kanyonu Festivalleri’nin 15.’sinin 2020 yılının yaz aylarında yapılacağı tahmin edilmektedir.

Yorum yapın