Ana sayfa » Antalya Yazıları » Köprülü Kanyon Nerede? | Rafting, Kamp ve Giriş Ücreti 2023

Köprülü Kanyon Nerede? | Rafting, Kamp ve Giriş Ücreti 2023

Köprülü Kanyon nerede? Köprülü Kanyon, Antalya’da bulunmaktadır. Kanyon Antalya’nın Manavgat ilçesinde ziyaretçi kabul etmektedir. Adını Roma döneminde inşaatı yapılan Oluk Köprü’den almaktadır. Yüzölçümü olarak 366 bin 140 dekar milli parkta, Köprüçay ilçesine bağlı olan Bolasan Köyü ile Beş Konak köyleri arasında yaklaşık 14 kilometre mesafede oluşmaktadır. 100 metreden uzun kaya yüksekliği ile ülkemizde bulunan en uzun kanyonlardan bir tanesidir.

Köprülü Kanyon’un doğum yeri Isparta’dır. Isparta’dan doğul Antalya’nın güzel denizlerine dökülmektedir. Köprüçay’ın aktığı vadi olarak bilinmektedir. Rafting yapılan en popüler bölgedir. Rafting yapılacak olan en popüler olduğu kanyonda 2 farklı köprü yer almaktadır. Bu iki köprü tarihi olması sebebi ile birlikte kanyona da ismini vermektedir. Köprülü Kanyon ismini bu tarihi köprülerden almaktadır. Bu iki köprünün küçük olanı ustanın eseridir. Diğer kemerli ve büyük olan ise ustanın çırağının eseridir. Burada bulunan köprülerin başlangıcında ise rafting alanları bulunmaktadır. Bu rafting alanları yaz döneminde günde yaklaşık olarak 7 bin kişiye heyecan sağlamaktadır. Günde yaklaşık bu kadar kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip ve genellikle bu kapasiteleri her zaman doludur. Oldukça heyecan verici bir spor olması ile birlikte son derece mükemmel bir eğlence aktivitesidir.

Köprülü Kanyon’dan doğal güzellikler oldukça fazladır. Bu doğal güzelliklerin yanı sıra bu bölgede su sporları oldukça popülerdir. En popüler su sporu ise raftingdir. Rafting bu kanyon için adeta birleşmiş ve bütünleşmiştir. Kanyonun oldukça geniş ve büyük bir alana yayılması sebebi ile son derece büyük parkurlar ile rafting yapılmaktadır. Ayrıca Köprülü Kanyon’da pek çok aktivite imkanı bulunmaktadır. Kanyon alanına geldiğinizde bütün bu aktiviteleri unutup manzaranın keyfini çıkartmak isteyeceksiniz. Bu manzara oldukça güzel ve büyüktür. Son derece doğal ve harika bir alana sahiptir. Köprülü Kanyon manzarası son derece mükemmel ve hayran verici derecededir.

Köprülü Kanyon Nerede?

köprülü kanyon neredeKöprülü Kanyon tam adresi Karabük, 07550 Manavgat, Antalya

Bu adresi herhangi bir navigasyon aracına ya da akıllı telefonlarınızda bulunan uygulamalara yazarak rahatlıkla gidebilirsiniz. Köprülü Kanyon yazarak direkt olarak buraya gelmeniz mümkündür.

Köprülü Kanyon Nasıl Gidilir?

Köprülü Kanyona gelmek için pek çok alternatif bulunmaktadır. Köprülü Kanyon için özel araçlar ve otobüsler ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Dileyen ziyaretçiler araçları ile dileyen ziyaretçiler ise otobüsler ile Köprülü Kanyon’a gelmek mümkündür. Tamamen tercihe göre iki farklı seçeneği kullanabilirsiniz. Otobüs ile gelmek istediğinizde biraz fazla zahmet çekebilirsiniz. Daha rahat bir ulaşım sağlamak için ise kendi özel aracınız ile gidebilirsiniz. Antalya’dan Köprülü Kanyon yaklaşık olarak 90 kilometre mesafede yer almaktadır.

Kendi özel aracınız ile Köprülü Kanyon’a gelmek isterseniz eğer Antalya yönünden gelenler için, Serik bölgesine doğru gelmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte Serik ilçesini ortalama 5 ya da 6 kilometre geçtikten hemen sonra Köprülü Kanyon ve Beş Konak tabelası ile karşılaşacaksınız. Bu ayrımdan sonra yaklaşık 40 kilometre ilerlemelisiniz. 40 kilometre sonra Köprülü Kanyon’a ulaşmış olacaksanız.

Eğer Antalya, Manavgat yönünden gelecek iseniz, Manavgat ilçesinden yaklaşık olarak 30 kilometre ilerledikten sonra yine Köprülü Kanyon ve Beş Konak tabelası ile karşılaşacaksınız. Yine aynı şekilde bu ayrımdan sonra 40 kilometre ilerledikten hemen sonra Köprülü Kanyon’a ulaşacaksınız.

Ayrıca bu bölgeye toplu taşıma ile gelmekte mümkündür. Otobüs ile gelecek olanlar için, İstanbul İzmir ve Antalya bölgelerinden gidecek olan Manavgat ve Alanya bölgelerine gelen otobüsleri tercih edebilir. Otobüsler ile gelecek ziyaretçiler Manavgat sapağına gelmeden önce Köprülü Kanyon, Beş Konak ayrımında indikten hemen sonra Beş Konak Köyü’ne giden minibüslere binerek tek aktarma ile Köprülü Kanyona ulaşabilirler. Eğer otobüsler burada indirmez ise Manavgat Otogarında indikten hemen sonra otogardan kalkan minibüslere binerek Köprülü Kanyon’a ulaşım sağlayabilir.

Havalimanından Köprülü Kanyon yaklaşık olarak 80 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bunu dikkate alarak dilerseniz havalimanından otobüsler ile dilerseniz taksi ya da farklı bir ulaşım aracı ile buraya gelebilirsiniz. Ayrıca havalimanından rahatlıkla araç kiralayabilir ve bu araç ile gidebilirsiniz.

Ayrıca Alanya, Belek, Kemer, Side, Manavgat ve Antalya şehir merkezinden Köprülü Kanyon servisleri kalkmaktadır. Bu servisleri kullanarak da bu alana gelmeniz mümkündür. Son derece rahat ve uğraşsız bir şekilde bu alana gelebilirsiniz.

Köprülü Kanyon Giriş Ücreti 2023

Köprülü Kanyon giriş ücreti 2023, Milli Park statüsünde olduğu için Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Detaylı bilgiyi Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden almanız mümkündür. Ancak Köprülü Kanyonu Milli Parka girişler ücretsizdir. Girişte herhangi bir ücret vermeden girebilirsiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon geçmiş yıllarda milli park olarak ilan edilmiştir. 1973 yılında Milli Park statüsüne gelerek Köprülü Kanyon Milli Parkı olarak ilan edilerek turizme açılmıştır. Yaklaşık olarak 36 hektarlık deva bir alana sahiptir. Köprülü Kanyon’un uzunluğu yaklaşık olarak 14 kilometredir. Kanyon duvarları 100 metreyi aşmaktadır. Bu özelliği ile ülkemizde bulunan en büyük kanyon olmaktadır. Kanyonda akar su debisi sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenden dolayı tüm kanyonu yürüyerek gezmek mümkün değildir. Buraya gelirken denize gider gibi gelir iseniz oldukça rahat gezmeniz mümkündür. Kış aylarında su yüksekliği oldukça yükselmektedir. Ancak yaz aylarında oldukça azalmaktadır. Yağmur zamanlarında ise su seviyesi en yüksek seviyelerine çıkmaktadır. Bu zamanlarda rafting heyecanı oldukça yüksek seviyelerdedir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı alanı içerisinde oldukça farklı çeşit ağaçlar bulunmaktadır. İçeride sedir ormanları, makilik ve kızılçam ormanları bulunmaktadır. Bunların dışında ise Kapadokya’da bulunan peri bacaları gibi oluşumlar meydana gelmiştir. Bu oluşumları giderek görebilirsiniz. Oldukça güzel ve heyecanlı bir rotadır. Ayrıca bu alanda alabalıklar yaşamını sürdürürken aynı zamanda kurt, dağ keçisi, ayı, tavşan, geyik ve porsuklar yaşamaktadır. Yaşamlarını bu güzel doğanın içerisinde sürdürmektedir. Milli park içerisinde son derece farklı ve özel bir yaşam bulunmaktadır. Bu atmosfer oldukça farklı ve güzeldir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde tarihi yerlerde bulunmaktadır. Selge Antik Kenti içerisinde pek çok agora, tiyatro ve tapınaklar bulunmaktadır. Bu alanda Zeus tapınakları, sarnıçlar ve su kemerleri bulunmaktadır.  Artemis tapınağı da bu bölgede bulunmaktadır. Son derece farklı ve gezilmesi konusunda 1 günün verileceği hatta 2 gün bile gezilebilecek bir alanı içerisinde barındırmaktadır. Milli Park içerisinde çok farklı aktivite yapabileceğiniz alanlar, gezip görebileceğiniz antik kentler ve bu gibi farklı alanlar bulunmaktadır. Son derece büyük ve güzel bir arazi içerisindedir.

Köprülü Kanyon Rafting

köprülü kanyon raftingBu kanyonda oldukça farklı sporlar ve aktiviteler bulunmaktadır. Ancak en yaygın olanı rafting sporudur. Doğal güzelliği sayesinde ziyaretçilerini çekmektedir. Ancak bununla birlikte Türkiye’nin en ünlü ve en çok ziyaretçisine sahip rafting alanıdır.

Rafting, raft adı verilen botlar ile su debisinin yüksek ve hızlı olduğu yerlerde yapılan heyecan oranı yüksek ve son derece eğlenceli bir nehir sporudur.

Rafting zorluk derecesi ile yeni başlayanlara göre bir alandır. Bu nedenden dolayı Köprülü Kanyon’da pek çok kesimden macera ve heyecan sever ziyaretçi tarafından tercih edilmektedir. Bölgenin eşsiz büyük ve oldukça mükemmel bir doğası olması sebebi ile dünyanın ve ülkemizin her tarafında ziyaretçi çekmektedir. Son derece farklı bir atmosferi bulunmaktadır.

Uzunlukları 14 kilometreyi aşan parkurlarda rafting turları 10 ya da 11 arası başlıyor. Bu turlar yaklaşık olarak 2.5 saat sürmektedir. Heyecan dolu bir 2.5 saat ile baş başa kalıyor aynı zamanda boydan boya kanyonu gezme fırsatını bulabiliyorsunuz. Köprülü Kanyon bölgesinde rafting sporu 1 Mayıs ile başlıyor ve 30 Ekim tarihinde son buluyor. Rafting için ise en yoğun dönem, her yerde olduğu gibi Temmuz Ağustos ve Eylül aylarıdır. Bu aylarda oldukça yoğun ve hızlı olmaktadır.

Köprülü Kanyon bölgesinde rafting hizmeti veren yaklaşık 50 farklı firma bulunmaktadır. Bu firmalar ile önceden anlaşarak gidebilirsiniz. Pek çok firma sizi otelinizden alarak kanyona getirmektedir. Öğle yemeği de dahil olmak üzere rafting hizmetini karşıladıktan hemen sonra tekrardan aldığı otele geri bırakıyor. Raftingi yaklaşık olarak 10 kişilik botlarda rehberler eşliğinde yapılmaktadır. Dilerseniz iki ya da tek kişilik kanolarla da bu sporu yapabilirsiniz. Yanınızda yalnızca mayo ve ıslanabilir ayakkabı getirmeniz önerilmektedir. Bunun sebebi ise herhangi bir ıslanma durumunda bir sorun yaşamamanızdır. Kask, can yeleği, kürek ve bot anlaştığınız firma tarafından karşılanıyor. Rafting heyecanını yaşamadan buradan ayrılmanızı önermiyoruz.

Köprülü Kanyon Konaklama

Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde konaklama yapacağınız pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanların içerisinde herhangi konaklama tesisinde kalarak bu harika doğanın keyfini rahatlıkla çıkartmanız söz konusudur. Oldukça büyük olması sebebi ile pek çok konaklama tesisi ve alanları bulunmaktadır.

Köprülü Kanyon’un mükemmel doğasını keşfetmek isteyenler için çadır kurmak serbesttir. Çadır kurup doğa ile adeta iç içe bir konaklama yapabilirsiniz. Çadır ile konaklama yapmak istemeyenler için de Beş Konak ve Karabük köylerinde bulunan bungalov evler hizmet vermektedir. Bu bungalov evlerde konaklama yaparak gecenizi geçirebilirsiniz.

Park içerisinde yer alan bu evlerde kapasite yetersiz olduğu için yer bulmanız zor olabilir, eğer bu alanlarda yer bulamaz iseniz yakın bölgelerde bulunan tesisleri tercih edebilirsiniz.

Kanyon içerisinde bulunan alanlarda kalacak olanlar ise tertemiz bir dağ havası ve gürül gürül akan su sesi ile geçirilecek olan harika bir gece deneyimi sizleri beklemektedir. Köprülü Kanyon Milli Parkı bölgesi içerisinde bungalovlar, kamp alanları ve şömineli taş evler bulunmaktadır. Bu alanlarda kalmanız mümkündür.

Ayrıca alan içerisinde bulunan pek çok tesis sayesinde yeme-içme ihtiyaçlarınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bunun sayesinde son derece rahat bir gün geçirebilirsiniz. Bu bölgeye özgü olan otlu gözleme ve alabalıkları yemeden buradan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Köprülü Kanyon Kamp

Köprülü Kanyon’da farklı ve harika bir gece geçirmeniz mümkündür. Köprülü Kanyon kamp alanları oldukça yeterli ve güzeldir. Bu alanlarda konaklama yaparak doğa ile iç içe ve mükemmel temizlikte dağ havası ve şırıl şırıl su sesi ile bir gece geçirmek isteyenler için bu alanda kamp yapabilirsiniz. Kamp alanları oldukça güzel ve büyüktür.

Eğer ekipmansız bir şekilde bu alana gelirseniz kamp alanları sizlere ekipman sağlayarak sizlere destek çıkmaktadır. Kamp alanlarından ekipman ve tulum kiralaması yapabilirsiniz.

Altınkaya – Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alan bir antik köydür. Son derece güzel ve farklı bir atmosferi bulunmaktadır. Buraya girişler Köprülü Kanyon Milli Parkı girişleri ile aynıdır. Oluk Köprü mevkinde Altınkaya Köyü (Selge Antik Kenti) tabelasını göreceksiniz. Bu tabeladan devam ettiğiniz zaman Selge Antik Kenti bu köyden 11 km ileride yer almaktadır. Selge Antik Kentine dağlara tırmanarak ulaşmak mümkündür. Bu yol özel servis ormanları, peribacaları, şeytan kayaları, adam kayaları ve bunun gibi pek çok ilginç yeryüzü şekillerine ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça güzel ve özel bir manzaraya sahip olması nedeni ile çok fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Üzerinde hala yaşam olan sayılı antik kentlerden birisidir. Selge Antik Kenti ziyaretçilerini oldukça sıcak karşılamaları ile ün salmıştır. Bu köye geldiğinizde sizde durumu fark edeceksiniz. Oldukça sıcak kanlı bir köye girdiğinizi ilk dakikalardan anlamanız mümkündür. Oluk Köprü’den Selge’ye tırmandığınız zaman sıcaklığın birden düştüğünü anlayacaksınız. Yaz aylarında bile burada sıcaklık farkı 10 derecelere varmaktadır.

Büğrüm Köprü Günübirlik Piknik Alanı

Büğrüm Köprü piknik alanı son derece güzel ve büyük bir alandır. Genellikle Antalya ve çevresinde yaşayanların hafta sonları buraya geldiği bilinmektedir. Yaz sıcağından kaçanların en çok uğradığı noktalar arasında yer almaktadır. Piknik alanında tuvaletler, çeşmeler ve manzarası harika bir seyir terası bulunmaktadır. Ayrıca bu alanda piknik yaparken de yüzebilir ve serinleyebilirsiniz.

Yorum yapın