Ana sayfa » Gezilecek Yerler » İZMİR’İN EN GÜZEL İLÇELERİ

İZMİR’İN EN GÜZEL İLÇELERİ

İzmir’in en güzel ilçeleri yazımızda sizlere varsa eğer bir tatil veya gezi planınızdan daha çok bir iş vesilesiyle ya da ziyaret vesilesiyle bulunacağınız ilçeler arasında güzel vakit geçirebileceğiniz yerler var mı, buralarda neler yapılabilir konusuna değineceğiz. Elbette bu liste gezi veya tatil planlarınız için de işe yarayacaktır ancak bu konulara daha detaylı değindiğimiz yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Zaten biz sizlere yazımızın içinde yönlendirmeler yaparak hangi alanda hangi yazımıza göz atmanız gerektiğine değineceğiz.

İZMİR’İN EN GÜZEL İLÇELERİ

İzmirin en güzel ilçeleri yazımızda daha merkezi ve sahip oldukları imkanlara göre diğer ilçelere nazaran daha nitelik sahibi ilçelere yer vereceğimiz liste genel itibari ile denize kenarı olan ilçelerden oluşacak. Bu listemizden İzmir’in en güzel ilçesi diye bir algı oluşmaması için ilçeleri karışık sırayla sizlerle buluşturacağız. Hemen ilk ilçemizle başlayalım.

Karşıyaka

izmirin en güzel ilçesi

Namı sahip olduğu futbol takımı ve taraftarı sayesinde Türkiye’de isim yapmış bir ilçe. Her türlü sosyal ve kültürel faaliyete sahip bir yer. İlçe halkı ise oldukça sempatik ve yardım sever. Kendilerine has tarzlarıyla ise gözler hep üstünde.

Çeşme

çeşme, izmirin en güzel ilçeleri

Tertemiz suları, ünlü ve güzel plajları, iş stresini ailecek veya kendi başınıza atabileceğiniz güzide bir ilçedir kendisi. Ama İzmirin en güzel ilçeleri arasında göstermemize sebep olan şey sadece bunlar değil. Çeşme’nin böyle nasıl tarif ederim bilmiyorum ama kendine özgü bir havası var. Suyundan mıdır havasından mıdır bilinmez ama vakit burada hızlı geçer derler. Bizden söylemesi.

Ayrıca buradan Çeşme’deki plajlara ve değerlendirmelerimize ulaşabilirsiniz.

Konak

izmir'in en güzel ilçeleri

Her şehrin kendine ait bir sembolü, imgesi vardır. Bu şeref ise İzmir’de Konak ilçesine ait. Saat Kulesi haricinde sahip olduğu tarihi veya güzel yerlerinin yanı sıra merkezi bir yerde olması ile de gözde bir ilçe. Ulaşım ağlarının merkezi olması ve albenisi ile bir ilçeden daha fazlasını yaşatmakta. Göztepe’nin de buraya bağlı bir mahalle olduğunu belirtmek isterim.

Konak’ta ne yenir yazımızdan da yukarıda bahsettiklerimin yanı sıra burada neler yiyebileceğinizden değindik.

Selçuk

izmirin en güzel ilçesi

Şehrin kalabalığından uzaktır. İzmir’in en güzel ilçeleri listemizin Selçuk ilçesi, sakinliği ve dünyaca ünlü kültürel miras zenginliği ile diğer ilçelerden biraz daha farklı kişilere hitap eder. Belki böyle bir arayış içinde olmayabilirsiniz ancak biraz kültür ve tarih iyidir. Unutmadan. Şirince köyümüzün yanı sıra Efes Harabeleri de burada. Plajları da var, daha ne diyeyim.

Fotoğrafçılıkla az çok ilginiz varsa buradan İzmir Efes Harabeleri bölümümüzü okuyabilirsiniz.

Foça

izmir turistik yerler, eski foça
Eski Foça

Denize kenarı olan bir ilçe olması birçok avantaj ve faaliyete ev sahipliği yapsa da barındırdığı kendine özgü yaşam tarzı ve doğal ortamları ile güzel zaman geçirilebilecek bir ilçe. Buradan bir Çeşme ya da Urla yaşantısı beklerseniz hüsrana uğrarsınız. Foça, kendine has tarzını yaşatmakta çok başarılı olduğu için Çeşme ve Urla’da da bir Foça hazzı alamazsınız. Çok güzeldir, ancak görmesini ve yaşamasını bilene diye özetleyebiliriz.

Karaburun

karaburun izmir

Deniz ararsan burada, yemek ararsan burada, huzur ararsan burada ve dahası İzmir’in en küçük ilçesi olmasına rağmen İzmir’in en güzel ilçeleri listemize girmesini sağlayan doğal ve bakir yaşam alanları ile güzel bir senkronizasyon oluşturması. Emekliliğim geldiğinde buradan ev alıp burada yaşamak isterim doğrusu.

Karaburun plajları yazımızdan Karaburun ilçesinin sahip olduğu harika plajları inceleyebilirsiniz.

Urla

izmirin en güzel ilçesi

Kendisi sadece İzmirin en güzel ilçeleri arasında gösterilmez. Aynı zamanda Ege Bölgesinin de incisi olarak da gösterilir. Şirin mi şirin bir ilçedir. Sahip olduğu köyleri tarihi dokusunu korumuştur. Huzurlu ve sakin bir bölgede yer almaktadır. İzmir’e 35 kilometre, Çeşme ilçesine ise 55 kilometre uzakta bir konumda, ikisinin ortasındadır. Daha çok İzmir’in havası ve Çeşme ilçesinin güzelliğinin karışımı olarak tabir edilebilir.

Urla’daki yemek kültürüne ait bilgileri buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bornova

bornova meydan

İzmir’deki kara yollarının birçoğuna ev sahipliği yapan bir ilçe. Tarihte de Türkiye’deki ilk futbol müsabakasına ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor. Birçok sosyal ve tarihi binaya sahiptir. Genellikle genç nüfusun, öğrenci nüfusun yoğunlukta olduğu bir bölge olduğu için eğlence ve gezi faaliyetlerine ulaşmak, konser ve tiyatro etkinliklerine katılmak burada popüler.

Bornova ilçesini içeren birkaç yazımız var ancak biz size tavsiye olarak sevdiğinizle ya da arkadaşlarınızla gidebileceğiniz yazımızı tavsiye ediyoruz. Buradan o yazımıza geçebilirsiniz.

Dikili

izmirin en güzel semtleri

İzmir’in en güzel ilçeleri listemizin en kuzeyinde yer alan Dikili bölümümüzde sıra. Doğal güzellikleri sadece 40 kilometrelik sahil şeridi ile ibaret olmayan bir ilçe Dikili. Sahip olduğu kaplıcalar, şelaleler ve volkanik gölleri ile de doğal bir yaşam alanına sahip. Burada temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Seracılık konusunda önde gelen çalışmalara sahip bir yer. Doğal güzellikleri burada ikamet eden halk tarafından özenle korunmakta ve çevre bilinci zirvede görülmekte.

Tarihi yerlere de sahiplik yapan ilçe ancak biz sizlere buradan sahip olduğu plajları anlattığımız yazımızı tavsiye ediyoruz.

Güzelbahçe

güzelbahçe

İzmir’in sahip olduğu yarımadada diye adlandırılan bölgede bir ilçedir. İlçede ralli yarışları, paraşütle atlama, doğa gezileri ve balıkçılık gibi faaliyetler popülerdir. Kalabalık olmaktan ziyade daha çok kendi halinde bir ilçedir ancak sahip olduğu güzellikler ve çok iyi oldukları balıkçılık bölgeleri ile güzel ve hoş vakit geçirilebilir bir noktada.

Buradan Güzelbahçe ilçesinde mutfak kültürünü ve neler yiyebileceğinizi anlatan yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazımızı kısaca özetleyecek olursak toplamda 10 adet ilçeye yer verdik. İzmir Büyükşehir Belediyesinin sahip olduğu ilçe sayısı ise 30. Kapsamlı olmasından ziyade daha nitelikli ilçeleri yazarak kafanızda herhangi bir plan, program canlandırmayı amaçladık. Bu ilçelerin haricinde elbette İzmir’in sahip olduğu birçok güzel ilçe mevcut ancak farklı tarzlardan ilçeleri seçerek çeşitlilik oluşturmayı hedefledik. Yazı içinde mevcut ilçeler ile alakalı yazılarımıza yönergeler de vererek daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için yönlendirmeler de yaptık.

İzmir’in en güzel ilçeleri yazımız özetle bu şekildeydi. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Yorum yapın