Ana sayfa » Burdur Yazıları » İnsuyu Mağarası Nerede? | Giriş Ücreti 2023 ve Efsanesi

İnsuyu Mağarası Nerede? | Giriş Ücreti 2023 ve Efsanesi

İnsuyu Mağarası nerede? Türkiye’de yer alan pek çok mağara gibi ülkemizde en önemli yere sahip olan İnsuyu Mağarası, Türkiye’nin turizm cenneti olarak bilinen Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Ziyaretçilerine kapılarını her zaman açık tutan bu yer yılın neredeyse her dönemi yoğun bir ziyaretçi almaktadır. Bu yazıda sizler için İnsuyu Mağarası hakkında genel bir bilgi vereceğiz. Ayrıca İnsuyu Mağarası giriş ücreti 2023, İnsuyu Mağarası ziyaret saatleri ve nasıl gidileceği hakkında da pek çok bilgi vereceğiz. Bu yazımıza göre plan yaparak rahatlıkla bu mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

Burdur şehrini görmek ve burada ki turistlik mekanları gezmeyi düşünüyorsanız Burdur’da gezilecek yerler listesinde 1 numaralı sıraya İnsuyu Mağarası’nı almanızı tavsiye ediyoruz. Pişman olmayacağınız ve oldukça memnun kalacağınız bir konum halindedir. Son dönemlerde ise sağlık turizm açısından oldukça önemli bir konum haline gelmiştir. Pek çok ziyaretçi tarafından yerli ve yabancı turistin hayran kaldığı bir bölge konumundadır.

insuyu mağarası neredeÜlkemizin cenneti olan Torosların arasında bulunan ve içerisinde küçük küçük gölcüklerin yer aldığı bir mağara olan İnsuyu Mağarası, Türkiye’de turistlik faaliyetlere açılan ilk mağara özelliğini taşımaktadır. Genelde turistlik ziyaretlerin dışında sağlık ziyaretleri içinde ziyaretler yapılmaktadır. İnsuyu mağarası mide rahatsızlıkları olan ve şeker hastalığı olanlar için tavsiye edilmektedir. İnsuyu mağarasını ziyaret etmeleri bu tür rahatsızlıkları bulunan kişiler için tavsiye edilmektedir.

Zamanında Burdur’un su ihtiyaçlarını karşılamak için bilinçsizce su çekimleri yapılmış ayrıca bölgesinde yer alan tarlalar için artezyen kuyuları açılmıştır. Bu nedenden dolayı mağara içerisinde bulunan 9 göl zaman geçtikçe kurumuştur. Ancak zamanla yağan aşırı yağmurlar sebebi ile mağara içerisinde su tekrar birikmiştir. İnsuyu Mağarası içerisinde dikitler ve sarkıklar oluşmuştur. Bunlar karstik arazidir. Bu nedenle mağaraya damlataş mağarası kategorisine alınmıştır. Bu oluşumların 15 bin yılda var olduğu düşünülmektedir. Mağara yaz ve kış aylarında sıcaklık farkına uğramıyor. Yaz mevsiminde de kış mevsiminde de 14 derece olarak sabit bir sıcaklığı bulunmaktadır. Ayrıca içeride serin bir hava bulunmaktadır. Eğer yaz aylarında ziyaret ediyor iseniz üzerinize bir hırka almanızı tavsiye ediyoruz.

İnsuyu Mağarası toplamda 597 metre uzunluğundadır. Ayrıca mağara sonunda Büyük bir göl bulunmaktadır ancak büyüklüğünden pek fazla söz edilmez. 3 farklı küçük küçük gölcükler olarak ayrılmıştır. Geçmiş zamanlarda bu mağarada sandalla seyahat mümkündü ancak günümüzde maalesef bu mümkün olmuyor. Bu mağara deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte bulunmaktadır. Karstik yapının erimesi sebebiyle oldukça farklı sarkıt ve dikitler oluşmuştur.

Mağara içerisinde bulunan diğer göl ise Dilek Gölü’dür. Adından da anlaşılacağı üzere insanlar buraya para atıp dileklerini dilerdi. Günümüzde ise bu pek mümkün değildir. Bunun sebebi ise böyle bir gölün artık kalmamış olmasıdır. Göl tamamen kurumuştur. Bu sebeple artık Dilek Gölü sadece hafızalarda kalmıştır. Girinti ve çıkıntı farkları nedeni ile mağara içerisinde dehlizlere de rastlayabilirsiniz. Akdeniz bölgesinin en verimli topraklarına sahip bu bölge son derece büyük ve turizm ziyaretlerine elverişlidir.

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yaparak yerli ve yabancı turistler için oldukça özel bir haline gelmiştir. Ziyaretçilerini hayran bırakarak arkalarında güzel anılar bırakmalarına sebep olmaktadır.

Her sene bu göl etrafında Burdur halkının yetiştirdiği ve ürettiği ürünlerin ziyaretçilere satıldığı bir panayır düzenlenir. Bu panayır zamanında mağara oldukça hareketlidir. En çok ziyaretçinin olduğu dönem bu dönemdir. Son derece eğlenceli zamanlar geçirilir. Bu dönemde gitmenizi tavsiye ederiz.

İnsuyu Mağarası içerisinde bulunan sulardan örnekler alınarak raporlar hazırlanmıştır. Bu raporlar sonucunda bu mağarada sağlık turizmi de yapılmaktadır. Raporlara göre bu mağaranın sularının; egzaman astım ve hemoroit gibi rahatsızlıklara oldukça iyi geldiği gözlenmiştir. Ayrıca mağara içerisinde yer alan suyun şeker hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Bunun dışında da mide rahatsızlığı olan kişilerin burada rahatladığı söylenmektedir. Bu nedenle özellikle de son dönemde pek çok kişinin sağlık için buraya ziyaret ettiğini söyleyebiliriz.

Mağara içerisinde dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz. Herhangi bir ücret ya da kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak mağara içerisi karanlık olduğundan dolayı mağara içerisinde fener ile dolaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

İnsuyu Mağarası Nerede?

insuyu mağarası nasıl gidilirİnsuyu Mağarası Burdur’da yer almaktadır. Burdur’un Merkezine bağlı Çatağıl Köyü’ne bağlı bölgededir. Tam adresi ise:

İnsuyu Yolu, 15000 Çatağıl Köyü – Merkez/ Burdur

Olarak verilmektedir.

İletişim numarası ise: 0248 232 2210 olarak bilinmektedir. Bu numaradan iletişime geçerek gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca tüm detayları bu numarayı arayarak almanız mümkündür. Bu dönemde mağaranın açık kapalı olma durumunu gitmeden önce sorgulamanız sizin için iyi olabilir.

İnsuyu Mağarası Nasıl Gidilir?

İnsuyu Mağarası’na nasıl gidilir sorusunun cevabı ise şöyledir; Antalya Burdur yolunun 13. Kilometresini geçtikten hemen sonra tabelalarda yer alan İnsuyu Mağarası olarak kahverengi yazıyı takip ederek 1 kilometre mesafe gidildikten hemen sonra mağaraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İnsuyu Mağarası Çatalağıl Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca akıllı telefonunuzda bulunan herhangi bir navigasyon uygulamasına İnsuyu Mağarası yazarsanız rahatlıkla bulabilirsiniz.

İnsuyu Mağarası Efsanesi

Mağara’nın bir efsanesi bulunuyor. Tabi bu kadar eski bir yer olunca efsaneler asla bitmez. Mağaraya girerken eğer biraz dikkat ettiyseniz mağara girişinde bir efsanenin yazılı olduğu tabela bulunuyor. Bu tabeladan bu rivayeti rahatlıkla okuyabilirsiniz. Dilerseniz size bu rivayeti anlatalım.

Burada yazan efsaneye göre Sagalassos kentinin kralı Severianus’un bir kızı vardır. Kralın isteği ve arzusu üzerine kralın kızı Asume, soylu bir ailenin oğluyla evlendirilir. Ancak kralın kızı Asume ile soylu ailenin oğlu olan bu çift kısa bir sürre sonra anlaşamamaya ve sürekli tartışmaya başlar. Kral bu duruma öfkelenir ve üzülür. Bir karar alır ve bu çifti cezalandırır. Kral aldığı karar ile İnsuyu Mağarası’nın en ücra köşesine bırakılıp, o bölgede terk edilmeleri emrini verir. Bu olayın ardından günler sonra kızı ve damadı mağaradaki şifalı sulardan içtikleri için hayatta kalır ve hatta daha sağlıklı olur. Mağarada geçen günlerin ardından şaşırtıcı bir şekilde çift birbirlerine aşık olmaya başlarlar ve birbirlerini severler. Birbirlerine olan sevgileri sayesinde bir ışık doğururlar ve bu ışık sayesinde mağaranın çıkış yolunu bulabilirler. Bu rivayete göre o günden sonra bu mağarayı ziyaret eden her çift bir yastıkta kocar ve hiçbir zaman birbirlerinden ayrılmazlar.

Pek çoğumuzun şaşırdığı bu rivayeti mağara girişinde okuyabilirsiniz. Bu tabelayı dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz.

İnsuyu Mağarası Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Saatleri

insuyu mağarası giriş ücretiİnsuyu Mağarası yaz ve kış tarifesi olarak iki farklı ziyaret saati bulunmaktadır. Kışın ziyaret saatleri 08.30 ile 17.00 arasında rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Yaz mevsiminde ise burası yine aynı saatte 08.30 ile giriş yapabilirsiniz ancak yazın çıkış saatleri 2 saat uzatılarak 19.00’a kadar uzatılmıştır. Yani yaz aylarında ziyaret akşam 19.00’a kadar uzatılmaktadır.

İnsuyu Mağarası giriş ücreti 2023 ise tam bilet 20TL öğrenci ise 10TL olarak belirlenmiştir. Öğretmen tarifesi ise 15TL. Ancak bu rakamlar günümüzde değişkenlik göstermektedir. Kesin bilgiyi oraya giderek alabilirsiniz. Ayrıca Kültür Bakanlığına bağlı olmadığı için burada Müze Kart geçmemektedir.

Eğer Burdur’a geldiyseniz veya gelecekseniz, Burdur gezilecek yerler yazımıza da göz atmanızı öneriyorum.

Yorum yapın